Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Składka PTTK i jej podział

wszystkich wiadomości w wątku: 8
data najnowszej wiadomości: 2003-02-14

Temat: Składka PTTK i jej podział
Autor: Andrzej S.
Data: 2003-02-11 14:58:57

Chciałem prosić o informację nt. tego co robić powinien Oddział ze składkami.
Uchwała http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=uchwala0001 jasno precyzuje ile trzeba odprowadzić do ZG, w tym roku z 28 zł 12 zł idzie do ZG. Ale Uchwała ta nie pisze co robić z resztą w oddziale.
Czy są jakieś przepisy, czy o tym decyduje zarząd oddziału. Czy te 16 zł trzeba jakoś obligatoryjnie dzielić z kołami?
Jeśli o losach składki decydują zarządy to, proszę, podzielcie się informacjami jak jest u Was.

P.S. Oczywiście nie interesuje mnie na co wydajecie tylko kto wydaje, koła czy biura oddziałów.

Z turystycznym pozdrowieniem. Andrzej
A.

Temat: Re: Składka PTTK i jej podział
Autor: domin
Data: 2003-02-11 15:58:00

Kolego!
Drugą część składki uchwala zarząd właściwego oddziału i on też decyduje o jej wykorzystaniu. Może więc skierować ją do kół, ale też na cele ogólnooddziałowe, np. na koszty administracyjne. W zarządach są przecież przedstawiciele kół! Może też w ogóle nie uchwalać tej drugiej części.
Krzysztof R. Mazurski
Członek ZG PTTK

Temat: Re: Składka PTTK i jej podział
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-02-11 16:58:59

O ile mi wiadomo nie istnieją przepisy nakładające na oddział jakikolwiek obowiązek związany z tą resztą. Oznacza to, że oddział może znaczki sprzedawać kołom i klubom w dowolnej cenie między 12 a 28 złotych. Oczywiście jeśli sprzeda po 28 złotych - koło nie będzie zarabiało na sprzedaży znaczków. Z kolei jak sprzeda po 12 złotych - oddział nic nie zarobi. Sądzę, że najlepiej wypośrodkować. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Składka PTTK i jej podział
Autor: edek
Data: 2003-02-11 17:41:28

Główny Sąd Koleżeński PTTK podjął uchwałę interpreatcyjną w sprawie wysokości składki. I jest ona JEDNOLITA w całym Towarzystwie. Natomiast sposób wykorzystania różnicy pomiędzy opłatą za znaczki na rzecz ZG PTTK pozostaje w gestii oddziału PTTK. Informowałem o tym na zebraniu ZG PTTK na wiosnę 2002 roku. Edward Kudelski

Temat: Re: Składka PTTK i jej podział
Autor: ~Jurek Kwaczyński
Data: 2003-02-12 17:22:13

Po raz pierwszy dowiedziałem się, że pozostawia się dowolność Oddziałom PTTK co do wysokości składki w części związanej z różnicą między składką uchwaloną przez ZG PTTK i odprowadzaną do ZG PTTK, np. 28 zł i 12 zł. Po co więc uchwała "zaporowa" ZG PTTK w sprawie wysokości pełnej składki członkowskiej normalnej i ulgowej? Gdzie tu sens i logika? Przez długi czas sprawa ta denerwuje wielu działaczy w Oddziałach PTTK. Proponuję, aby w nowym roku 2004 ZG PTTK uchwalał tylko wysokość składki odprowadzanej do ZG PTTK załączając zapis, że Oddziały, Koła i Kluby mogą uchwalać swoje dodatkowe składki PTTK i wszelkie inne związane ze swoimi potrzebami. I tak obecnie obok pojęcia składki PTTK funkcjonuje pojęcie składki klubowej, imprezowej (wpisowe), itp.

Temat: Re: Składka PTTK i jej podział
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-02-12 18:46:26

Odpowiedź jest oczywista. Z punktu widzenia członka składka członkowska powinna być jednolita w całym PTTK. Swoista "konkurencja" między oddziałami byłaby niszcząca dla ich samych oraz wzbudzała kontrowersje wśród icz członków.

Jeżeli oddział nie widzi potrzeby pobierania swojej prowizji niech przeznaczy rónicę w całości dla klubów i kół - one na pewno się nie obrażą. :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Składka PTTK i jej podział
Autor: edek
Data: 2003-02-12 20:40:55

Drogi Jurku,
Bądź łaskaw porównać Uchwałę o składce na rok 2002 i na rok 2003 oraz jeszcze raz przeczytać mój list. Wszak napisałem: GSK PTTK podjął Uchwałę Interpretacyjną. Statut NAKAZUJE jednolitość składki w całym Towarzystwie. I nie jest tu istotne to czy mi się to podoba czy też nie. I nie pisz o uchwale zaporowej ZG PTTK (???). Sądzę, że obydwaj jednakowo jesteśmy przekonani, że ZG PTTK powinien przestrzegać zapisy określone Statutem. Pozdrowienia Edward Kudelski

Temat: Re: Składka PTTK i jej podział
Autor: ~Jurek Kwaczyński
Data: 2003-02-14 08:27:29

Drogi Edku,
przepraszam Cię, ale pozostanę nadal nieprzekonany. Wszak równie dobrze ZG PTTK mógł uchwalić składkę członkowską w wysokości 12 zł - normalna i 6 zł - ulgowa, czyli takiej jaka jest odprowadzana do ZG PTTK, dołączając zapis do dodatkowych kompetencjach Oddziałów oraz kół i klubów PTTK w tej sprawie. Byłoby to przecież zgodne ze statutem.
Cieszę się serdecznie, że tą drogą można przekazywać swoje wątpliwości i zapytania do członków ZG PTTK. Liczę, że informacje z forum staną się tematem zainteresowania ZG PTTK. Moim zdaniem forum to, mimo wielu swoich wad, m.in. braku przez dyskutantów znajomości nieraz podstawowych zagadnień z życia PTTK, spełnia swoją rolę. Na pewno w większym stopniu niż rejonowe narady prezesów Oddziałów PTTK. A w ogóle szkoda, że dyskutują prywatne osoby - aktualni i byli członkowie PTTK, sympatycy PTTK i osoby z "kompleksem" PTTK, a nie np. prezesi Oddziałów PTTK.
Cieszę się bardzo, że wspierasz swoim autorytem tę formę dyskusji.
Pozdrawiam serdecznie.