Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Wieża widokowa na Śnieżniku

wszystkich wiadomości w wątku: 58
data najnowszej wiadomości: 2008-07-13

Temat: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Slaworow
Data: 2005-11-29 09:46:44

W miejscu, gdzie kiedyś stała wieża widokowa leży teraz kupa gruzów i kamieni, resztki zbrojeń i stropów. Podobno wysadziło ją w powietrze Wojsko Polskie? Co "towarzyszom" z WP przeszkadzała wieża widokowa? A może ma swój udział w tym strona czeska?

Obok sterty kamieni stoi tabliczka, na której jest napisane że wieża ma zostać odbudowana. Kiedy? Może by zacząć jakąś zbiórkę pieniędzy na ten cel?

Pozdrawiam
Slaworow

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: z.klose
Data: 2005-11-29 12:25:23

A komu potrzebny taki kłopot? Trzeba to to wybudować, konserwować, pilnować itd. Potem przyjdą Spray'owcy i pobazgrają sprayem (ciekawe, że tylko w naszym kraju tak się dzieje). Trzeba będzie na nowo malować.
Tylko kasa i kasa. Roboty kupa. Kto to bedzie robił. Potem będzie grozić zawaleniem, jak ta pozostawiona przez Niemców. Szkoda roboty. Czy nie tak? Mam rację?
Pozdrawiam
z.klose

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-11-29 12:51:05

Nic żadnym towarzyszom nie przeszkadzało i nie tak, że to Wojsko Polskie wysadziło. Trzeba trochę poszperać, zanim się coś takiego pisze.
Wieżę wysadzono, bo groziła zawaleniem i wypadkiem. A wysadzili wojskowi saperzy, bo kto inny miał to niby zrobić - milicja? straż pożarna?
Nowej wieży nie widzę tam sensu budować - przecież kopuła Śnieżnika i tak jest połoga, bezleśna więc wszystko z niej widać. Po kiego tak jakaś wieża?
Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: chats
Data: 2005-11-29 13:32:35

Witam

"W miejscu, gdzie kiedyś stała wieża widokowa leży teraz kupa gruzów i kamieni, resztki zbrojeń i stropów. Podobno wysadziło ją w powietrze Wojsko Polskie? Co "towarzyszom" z WP przeszkadzała wieża widokowa? A może ma swój udział w tym strona czeska?"

Wieża widokowa na Śnieżniku została zbudowana w latach 1895-99. Miała 6 kondygnacji i 33,5 m wysokości. Zbudowano ją z miejscowego gnejsu i piaskowca w formie podwójnej baszty nawiązującej do średniowiecznych budowli obronnych. Cieszyła się ogromna popularnością, pomimo że wstęp na nią był płatny. Wieżę jednak dewastowano.

Po II wojnie światowej wieża stała nie zagospodarowana i ulegała stopniowej dewastacji. Co prawda w 1948r. przeprowadzono remont zabezpieczający, a PTT z okazji 75-lecia istnienia umieściło w niej tablicę pamiątkową. Wieża jednak nadal nie miała użytkownika. Zniszczono szklany dach i zaczęła postępować erozja. Wieża rozsypywała się stopniowo, a spadające kamienie zagrażały turystom.

W tej sytuacji, wobec środków i możliwości remontu, 11.10.1973r. wieżę wysadzono w powietrze.

Pozdrawiam
S...krotka

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-11-29 14:10:59

> Nowej wieży nie widzę tam sensu budować - przecież kopuła Śnieżnika i tak jest połoga, bezleśna więc wszystko z niej widać. Po kiego tak jakaś wieża? <

Całkowicie się z tym zgadzam, a od siebie dodam jeszcze jedno. Pomysły na budowę nowej wieży wiążą się ściśle z innymi: budowa drogi dojazdowej (bo obecnie wybudowanie czegokolwiek większego w miejscu gdzie nei dojedzie duży samochód raczej nie wchodzi w rachubę), kolektora odprowadzajacego ścieki (bo jeśli już wieża ma być i zarobić na siebie, to musi być przy niej knajpa) a najlepiej jeszcze kolejkę linową (żeby dowoziła klientów do tej knajpy). A snuje się te plany w sytuacji, gdy nie ma kto i za co wyremontować szlaku na szczyt (skutkiem czego darń rozdeptana jest miejscami na szerokość kilkunastu metrów).
Mam nadzieję, że na realizację tej gigantomanii nie znajdą się pieniądze.

pozdrawiam

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-11-29 18:22:18

"W tej sytuacji, wobec środków i możliwości remontu, 11.10.1973r. wieżę wysadzono w powietrze".

Byłem na Śnieżniku w 1960 r. i szczyt ten wraz z wieżą sfotografowałem.

Osobiście uważam (zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami), że pozostawianie wieży w stanie rozpadu nie miało żadnego sensu. Moim zdaniem nie upiększała też szczytu.

Zastanawiające jest (dla mnie) nieuprzątnięcie gruzów, choć upłynęło już 32 lata. Czyżby pozostawione były dla turystów jako zabytek i ozdoba krajobrazu?

Pozdrawiam! A.Dreptaniec.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-11-29 19:17:57

"Mam nadzieję, że na realizację tej gigantomanii nie znajdą się pieniądze".

I ja też mam nadzieję.

Uważam, że jeżeli od czasu zakończenia wojny, tj. od ponad pół wieku jeszcze się taki ryzykant nie znalazł, to i dziś nikt nie utopi w taki pomysł swojego kapitału.

Pozdrawiam! A.Dreptaniec.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: z.klose
Data: 2005-11-29 21:21:01

> bo jeśli już wieża ma być i zarobić na siebie, to musi być przy niej knajpa) a najlepiej jeszcze kolejkę linową

Na Baraniej Górze Górnośląski O/PTTK w Katowicach postawił za społeczne pieniądze wieżę widokową i nikt z tego tytułu nie budował trasy dojazdowej, knajpy i nie pobiera opłaty za wstęp. Tak też można.
z.klose

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Basia Z.
Data: 2005-11-30 08:22:01

No jednak na Baraniej Górze miało to spore uzasadnienie, gdyż bez tej wieży las całkowicie zasłaniał widok.
Jednoczesnie środowisko przyrodnicze nie uległo dewastacji z powodu budowy tej wieży.

Podobnie "działa" czeska wieża na Czantorii.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-11-30 08:56:51

Co do wieży na Śnieżniku, to łysy szczyt nie oznacza dobrej widoczności. Szczyt jest dość płaski i widać dobrze to, co jest daleko, a bliską okolicę można by zobaczyć tylko z wieży, gdyby była.

Wieżę na Baraniej Górze postawiło kilku działaczy e zrobią to sami i za własne pieniądze. A potem mieli kłopot, bo nikt od nich nie chciał przejąć tej wieży. Minęło sporo czasu, zanim władze otrzeźwiały. Teraz klimat do takich działań jest lepszy.

Pozdrowienia

Piotr Rościszewski

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-11-30 11:42:55

Oby też inne samorządy terenowe trzeźwiały.

A wieża tej samej konstrukcji jak na Baraniej na pewno Śnieżnikowi nie zaszkodzi.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Stefan
Data: 2005-11-30 11:49:19

Nie zaszkodzi, jeśli nie będzia taka szkaradna :-)
A, że wieża by się tam przydała, to widać po przychodzących na szczyt turystach. Każdy, żeby cokolwiek zobaczyć wchodzi na pozostałą po wieży stertę gruzu i jeszcze staje na palcach.
Stefan

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: chats
Data: 2005-11-30 12:49:40

"Nie zaszkodzi, jeśli nie będzia taka szkaradna :-)"

Kamienny model dawnej wieży na Śnieżniku można obejrzeć w "Ogrodzie Bajek" na południowo-zachodnim zboczu Leśieńca w pobliżu kilku domów należących do Miedzygórza.

Model nawet nieźle się prezentuje.

Pozdrawiam! S...krotka

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-11-30 12:52:29

Ej, Stefanie ta wieża na Baraniej nie jest znowu aż tak szkaradna.
Chociaż też wolałbym platformę widokową w stylu tej na Wielkiej Raczy.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Slaworow
Data: 2005-12-01 17:31:10

Ja bym tak Śnieżnika nie skomercjalizował budując knajpy itd. Już jest jedna w schronisku. A wyciąg miałby sens wtedy, gdyby była tam gdzieś trasa narciarska, ale budowa takiej jest raczej bez sensu. Wieża mogła by na siebie zarabiać (tzn na konserwację) przez pobieranie niewielkich opłat za wejście.
Ale masz rację, że budowa nowej wieży, oraz całego zaplecza z nią związanego, musiała by być kosztowna. Choć może przy okazji wyremontowano by szlak prowadzący na szczyt.

Wydaje mi się, że wieża widokowa na szczycie nie jest złym pomysłem, choćby dlatego, że z takiej 20- 30 metrowej wieży można by zobaczyć sporo więcej niż z tej sterty gruzu, która jest pozostałością po poprzedniej. Była by to dodatkowa atrakcja turystyczna.

Jeżeli w Polsce nie znajdą się na to pieniądze, to może udało by się we współpracy z Czechami. Lub jeśli nie, to może we współparcy ze stroną czeską udało by się wyciągnąć jakieś pieniądze z Unii, przeznaczone dla rozwoju regionalnego. Międzynarodowe inicjatywy mają większe szanse na dofinansowanie.

Pozdrawiam
Slaworow

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Slaworow
Data: 2005-12-01 17:50:56

przynajmniej budulec jest na miejscu :D:D

pozdrawiam :D

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-12-02 16:53:24

z.klose:
“Na Baraniej Górze Górnośląski O/PTTK w Katowicach postawił za społeczne pieniądze wieżę widokową i nikt z tego tytułu nie budował trasy dojazdowej, knajpy [...] Tak też można”.

PR:
“Co do wieży na Śnieżniku, to łysy szczyt nie oznacza dobrej widoczności. Szczyt jest dość płaski i widać dobrze to, co jest daleko, a bliską okolicę można by zobaczyć tylko z wieży, gdyby była”.

Stefan:
“A, że wieża by się tam przydała, to widać po przychodzących na szczyt turystach. Każdy, żeby cokolwiek zobaczyć wchodzi na pozostałą po wieży stertę gruzu i jeszcze staje na palcach”.

Slaworow:
“Wieża mogła by na siebie zarabiać (tzn na konserwację) przez pobieranie niewielkich opłat za wejście. Ale masz rację, że budowa nowej wieży, oraz całego zaplecza z nią związanego, musiała by być kosztowna”. “Jeżeli w Polsce nie znajdą się na to pieniądze, to może udało by się we współpracy z Czechami”...

Popieram te opinie, a także i inne w podobnym duchu, choć powyżej nie zacytowane.

Kiedy w 1960 r. przybyłem na ten wierzchołek, zastałem wrota wejściowe na niszczejącą nie zagospodarowaną wieżę - zamknięte, toteż (jak każdy turysta) doznałem przykrego uczucia zawodu, bo obejrzenie bardziej rozległego widoku z tego dominującego szczytu jest JAK NAJBARDZIEJ POŻĄDANE. Ja widziałem okolicę z poziomu 1425 m - dziś turysta może się wspiąć chociaż kilka metrów wyżej na stertę gruzów.

Inną sprawą jest architektura samej wieży.
Rozburzona wieża, wybudowana pod koniec XIX wieku w kształcie wieży średniowiecznego zamczyska, gdyby stała do dziś, być może stanowiłaby ponadstuletni “zabytek”.
Pierwszą rzeczą, jaką już z dala zauważyłem, to było NIEHARMONIZOWANIE jej wyglądu z posadowieniem na dość szerokim kopulastym wierzchołku. Taka “średniowieczna” wieża pasowałaby raczej do wyniosłego o stromych zboczach szczytu.
Także dziś - kiedy, patrząc na wykonaną przeze mnie fotografię, zasłaniam wieżę kartką papieru, to wierzchołek Śnieżnika bez tej wieży wygląda o wiele korzystniej - i odwrotnie, kiedy zasłonię wierzchołek, a pozostawię samą wieżę, to ona “nawet nieźle się prezentuje”, jak to określił “Stokrotka”.

Jest to moje subiektywne stwierdzenie. Sądzę, że kiedy budowa wieży stanie się realna, to o jej architekturze zadecydują profesjonaliści.

Pozdrawiam! Stary Dreptaniec.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-12-04 00:08:07

"Co do wieży na Śnieżniku, to łysy szczyt nie oznacza dobrej widoczności. Szczyt jest dość płaski i widać dobrze to, co jest daleko, a bliską okolicę można by zobaczyć tylko z wieży, gdyby była"

No, nie, nie przesadzajmy! Widoczność ze Śnieżnika jest doskonała i bez wieży, także na bliską okolicę.

Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-12-04 09:15:57

>No, nie, nie przesadzajmy! Widoczność ze Śnieżnika jest doskonała i bez wieży, także na bliską okolicę.

Zwłaszcza na schronisko i rezerwat? Pewno byłeś i widziałeś?

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-12-04 22:26:31

Piotrze, mniej emocji!

Gdyby na każdej górze, pod której szczytem na hali leży schronisko chcieć budować wieżę widokową, to by w Polsce stali kamienia brakło, nie mówiąc o szpetocie krajobrazu. A cóż to takiego schronisko, że musi być ono ze szczytu widoczne? A rezerwat? Cóż takiego daje oglądanie rezerwatu z oddali?

Na Śnieżniku byłem wielokrotnie, wielokrotnie prowadziłem tam wycieczki szkoleniowe dla kandydatów na przewodników i jakoś nam brak wieży nie przeszkadzał w dokładnym poznaniu i omówieniu terenu wokół.

Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-05 13:29:19

A.Dreptaniec > Jest to moje subiektywne stwierdzenie. Sądzę, że kiedy budowa wieży stanie się realna, to o jej architekturze zadecydują profesjonaliści.

Moje odczucie jest analogiczne. Nie tyle wieża, a platforma widokowa, taka jak napisałem w poprzednim poscie.
Może profesjonaliści obedą sie również bez betonu i stali.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-12-06 11:05:18

“No, nie, nie przesadzajmy! Widoczność ze Śnieżnika jest doskonała i bez wieży, także na bliską okolicę”.
“Gdyby na każdej górze, pod której szczytem na hali leży schronisko chcieć budować wieżę widokową, to by w Polsce stali kamienia brakło, nie mówiąc o szpetocie krajobrazu. [...] brak wieży nie przeszkadzał w dokładnym poznaniu i omówieniu terenu wokół”.

Każdy przyrodniczy krajobraz nie powinien być naruszany, a szczególnie jego fragmenty najbardziej widoczne. Każdy szczyt góry zawsze będzie najładniejszy w stanie dziewiczym i będzie wzbudzał zainteresowanie swoją NATURALNOŚCIĄ w przeciwieństwie do przyozdobionego nawet jakimś pięknym cudem architektonicznym. Szczególnie naganne powinno być BEZPOWROTNE dewastowanie ukształtowanej przez naturę od milionów lat rzeźby skalnej. Np. tak zniszczono wierzchołek Giewontu w 1901 roku na wzór mody panującej wtedy we Włoszech. Taka była WÓWCZAS świadomość ludzka. Przez 100 lat przyzwyczailiśmy się do Giewontu z krzyżem i dziś trudno sobie wyobrazić ten szczyt inaczej. Giewont z krzyżem stał się symbolem Zakopanego i do tego krzyża chodzą pielgrzymki.

“Mało co jest białe albo czarne, zdecydowana większość spraw jest w różnych odcieniach szarości” (cytat z wypowiedzi p. Krzysztofa Koterby na nin. Forum).
Jeszcze jest stare porzekadło: “Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.

Kiedy ja zjawiłem się na Śnieżniku, zastałem wieżę zamkniętą i żal mi było, że nie mogę zobaczyć okolicy z poziomu ponad 30 metrów wyżej. Gdyby wieży nie było, nie byłoby i tego rozczarowania. Gdyby gospodarze terenu ostatecznie zdecydowali o zbędności wieży i zaniechaniu jej ponownej budowy i oczyścili wierzchołek z pozostałości zburzonej wieży, to i turystom przybyłym na szczyt też NIE BYŁOBY ŻAL tego, że kiedyś można było obejrzeć okolicę z pogłębionej perspektywy.
Czy kandydaci na przewodników przyprowadzani przez Pana na Śnieżnik nie pytają o przyczyny zalegania od ponad 30 lat nie uprzątniętej “ozdoby” wierzchołka w postaci kupy gruzu? Czy pokazywanie widoku z gruzowiskiem już drugiemu pokoleniu turystów nie jest ich lekceważeniem? Czy nie można by wykorzystać przynajmniej części tego gruzu do remontu zaniedbanego szlaku prowadzącego na szczyt? (Proszę wybaczyć, ale to pytanie zadaje niefachowiec w budowie ścieżek turystycznych).

Sądzę, iż w archiwach gestorów Śnieżnika znajduje się jakiś protokół lub notatka z opisem okolicy widzianej z wieży (a najpewniej fotografie) zanim została zburzona. Jeśli obok sterty gruzu umieszczono tabliczkę z informacją o zamiarze budowy nowej wieży, to chyba musiało to być UZASADNIONE znacznie lepszym widokiem z wieży niż z poziomu szczytu.
Jeśli nie ma być tam już żadnej wieży - to po co do dziś ta kupa gruzu i tabliczka? żeby tylko DENERWOWAĆ turystów?!

Śnieżnik nie jest “każdym szczytem”, ale (po Karkonoszach) NAJWYŻSZYM w polskich Sudetach i wykonanie na nim ulepszonego punktu widokowego (wg mojej subiektywnej oceny) powinno być wyjątkowo rozgrzeszone - i chyba te okoliczności zadecydowały o postawieniu poprzedniej wieży oraz o zamiarze budowy nowej.

Podkreślam, że swoje poglądy zawsze mogę skorygować w zależności od racji występujących w trakcie dyskusji.

Serdecznie pozdrawiam! Stary Dreptaniec.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-12-06 11:15:33

Platformy widokowej na Wielkiej Raczy niestety nie widziałem, toteż (proszę mi wybaczyć) jako laik w sprawach technicznych - nie zajmę stanowiska, ale wierzę w Pańską opinię.

Przy okazji pragnę wyjaśnić, że choć POPIERAM budowę ulepszonego punktu widokowego na Śnieżniku (wyjątkowo) - nie zmienia to mojej opinii, że natura zawsze będzie wyglądać lepiej bez jakiegokolwiek “przybrania”.

Serdecznie pozdrawiam! Adam Dreptaniec.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Rentgen
Data: 2005-12-06 11:19:08

[Przy okazji pragnę wyjaśnić, że choć POPIERAM budowę ulepszonego punktu widokowego na Śnieżniku (wyjątkowo) - nie zmienia to mojej opinii, że natura zawsze będzie wyglądać lepiej bez jakiegokolwiek “przybrania”.]

No własnie, po poprzednim Twoim poście mialem mętlik. Teraz rozumiem "jesteś za, a nawet przeciw" a poprawniej to "jesteś przeciw, a nawet za".

Pozdrawiam
Michał

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-12-06 11:22:30

> Czy nie można by wykorzystać przynajmniej części tego gruzu do remontu zaniedbanego szlaku prowadzącego na szczyt? <

Oczywiście, że byłoby to rozsądne rozwiązanie i jestem pewien, że na prace nawet dałoby się uzyskać dotację z któregoś z funduszy ochrony środowiska (bo porządnie wyremontowana ścieżka zapobiegłaby rozdeptywaniu subalpejskich muraw w rezerwacie). Problem w tym, że nie wiadomo kto ma to zrobić (zapewniając jednocześnie wkład własny). Formalnie gospodarzem terenu jest Nadleśnictwo Lądek albo Międzylesie. Tylko, że lasy nie mają żadnego interesu w budowie szlaków turystycznych. Wprawdzie jest to też teren Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, ale parki krajobrazowe w województwie dolnośląskim zostały sprowadzone "do parteru" - praktycznie na nic nie mają pieniędzy (co - jak sądzę - jest wygodnym wytłumaczeniem, żeby nic nie robić).

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-12-06 11:27:36

Masz zupełną rację!

Pozdrawiam! Stary Dreptaniec w rozterce.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-06 15:12:28

A jakie zdanie mają na ten temat;

- samorząd Międzygórza,

- ODDZIAŁ PTT-K w Międzygórzu.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-12-06 18:02:52

>A jakie zdanie mają na ten temat

Przeczytaj http://www.zgs.ta.pl/pliki/komunikat.htm

Wygląda na to, że koncepcja odbudowy wieży powstała przed 2000 r. i od tego czasu zapadło milczenie.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-07 07:30:14

Dzięki Piotrze za info.
Fakt, o pieniądzach w koncepcji nie ma słowa.

Skoro stronę Związku Gmin Śnieżnickich firmuje Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału im. dr Mieczysława Orłowicza w Międzygórzu,
to na naszym FORUM tym bardziej można zapytać o losy koncepcji.

Pozdrowienia

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-12-07 09:00:22

> Skoro stronę Związku Gmin Śnieżnickich firmuje Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału im. dr Mieczysława Orłowicza w Międzygórzu,
to na naszym FORUM tym bardziej można zapytać o losy koncepcji. <

W zasadzie sam sobie wcześniej odpowiedziałeś. ;-) "O pieniadzach nie ma słowa". A chyba nie sądzisz, że wyłoży je Oddział PTTK w Międzygórzu (z całym szacunkiem dla jego działaczy).
Natomiast co do zakresu projektowanych działań, to z tekstu na przywołanej stronie jednoznacznie widać, że inicjatorom zamarzyła się właśnie wielka inwestycja. I przypuszczam, że tylko taka ich interesuje. Mechanizm jest prosty - im większa inwestycja, tym więcej ktoś może na niej zarobić (albo - z innego punktu widzenia - tym więcej można dać komuś zarobić).

Z tym, że gigantomania na szczycie Śnieżnika raczej nie przejdzie, bo Śnieżnik po obu stronach granicy ma wejść do systemu "Natura 2000". W tej sytuacji ewentualny inwestor musiałby najpierw wykazać, że jego pomysły nie wpłyną nagatywnie na podlegające ochronie siedliska przyrodnicze. Poza tym jeśli rzecz dotyczy obszaru "naturowego", to pozytywna prognoza oddziaływania na środowisko jest warunkiem ubiegania się o unijne fundusze.

pozdrawiam

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-12-07 10:28:00

>Z tym, że gigantomania na szczycie Śnieżnika raczej nie przejdzie, bo Śnieżnik po obu stronach granicy ma wejść do systemu "Natura 2000". W tej sytuacji ewentualny inwestor musiałby najpierw wykazać, że jego pomysły nie wpłyną nagatywnie na podlegające ochronie siedliska przyrodnicze. Poza tym jeśli rzecz dotyczy obszaru "naturowego", to pozytywna prognoza oddziaływania na środowisko jest warunkiem ubiegania się o unijne fundusze.

Kraczesz, jakby to było niemożliwe. Weź przykład z Morskiego Oka. Tam się dało, to tutaj również. Tylko, czy to sę opłaci?

>Mechanizm jest prosty - im większa inwestycja, tym więcej ktoś może na niej zarobić (albo - z innego punktu widzenia - tym więcej można dać komuś zarobić).

Czy sugerujesz udział mafii? Zawsze ktoś na czymś zarabia i tak się toczy cały świat. Od tego jest władza, żeby dać zarobić, bo inaczej nie dostanie podatków i się nie utrzyma. Nic w tym zdrożnego. Tylko przyklasnąć. Najgorsza jest taka władza, która w nic nie wierzy, bierze pensję i biadoli, że nic się nie da.

Piotr Rościszewski

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-12-07 10:44:06

> Czy sugerujesz udział mafii? <
No, tak daleko idących stwierdzeń nie wysuwam.

> Od tego jest władza, żeby dać zarobić, bo inaczej nie dostanie podatków i się nie utrzyma.<

I właśnie o to chodzi. Na wielkiej inwestycji ktoś nieźle może zarobić, natomiast na prostej konstrukcji z drewnianych belek, z której turyści mogliby spoglądać na okolicę tak samo dobrze jak z kamiennej wieży, wiele zarobić się nie da (a gmina podatków żadnych z tego też nie ściągnie). Dlatego drobnym przedsięwzięciem urzędnik nie będzie sobie zawracał głowy. Jedyna możliwość to taka, że weźmie się za to grupa zapaleńców, tak jak - wedle relacji Zdzisława - było w przypadku Baraniej Góry).

pozdrawiam

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-07 10:57:08

Jest takie miejsce w polskich górach.
Nad schroniskiem, na bezleśnym szczycie Wielkiej Raczy
znajduje się drewniana platforma widokowa.
Platforma i zamontowany na specjalnym pulpicie opis
widocznych szczytów umożliwiają podziwianie
panoramy Beskidu Żywieckiego, Tatr Polskich i Słowackich.
Obok platformy turystyczne przejście graniczne ze Słowacją.

Wyobrażam sobie taki sam opis innego miejsca
w polskich górach ... Śnieżnik Kłodzki.

Marzenie?
Dawno świat by diabli wzięli,
Gdyby brakło marzycieli.
/Jan Sztautynger/

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-07 11:09:10

Jacek > ... Dlatego drobnym przedsięwzięciem urzędnik nie będzie sobie zawracał głowy. Jedyna możliwość to taka, że weźmie się za to grupa zapaleńców, tak jak - wedle relacji Zdzisława - było w przypadku Baraniej Góry) ...

Platforma na Wielkiej Raczy to inicjatywa wynikła w czasie polsko - słowackiego spotkania czytelników słowackiego czasopisma turystycznego "Krásy Slovenska".

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-12-07 13:00:13

Jacek Potocki:
“Na wielkiej inwestycji ktoś nieźle może zarobić, natomiast na prostej konstrukcji z drewnianych belek, z której turyści mogliby spoglądać na okolicę tak samo dobrze jak z kamiennej wieży, wiele zarobić się nie da”
“Jedyna możliwość to taka, że weźmie się za to grupa zapaleńców, tak jak - wedle relacji Zdzisława - było w przypadku Baraniej Góry)”

jm:
““Platforma na Wielkiej Raczy to inicjatywa wynikła w czasie polsko - słowackiego spotkania czytelników słowackiego czasopisma turystycznego "Krásy Slovenska"”.
“Wyobrażam sobie taki sam opis innego miejsca w polskich górach ... Śnieżnik Kłodzki.
Marzenie?”

Ja też przyłączam się do tego marzenia!

Moją negatywną opinię co do ewent. budowy wieży na wzór wyburzonej (wątpliwej ozdoby szczytu) wyraziłem w poście z 2005-12-02 16:53. Tym bardziej nie akceptuję projektu nie upiększających szczytu ogrodzeń “folwarku” i gigantomanii na podobieństwo Śnieżki czy Kasprowego Wierchu (dobrze, że nie zaplanowano jeszcze wyciągów).

Pozdrawiam! Adam Dreptaniec.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-07 14:48:18

Ty marzyciel,
Ja marzyciel,
jeszcze organizacyjny polsko- czeski MARZYCIEL.

i platforma stanie na szczycie Śnieżnika.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Basia Z.
Data: 2005-12-07 15:42:45

Nie wiem gdzie się podpiąć, więc odpowiem tutaj i trochę włożę kij w mrowisko.
Nie dawno byłam na Kopie Biskupiej, gdzie jest odbudowana przez Czechów stara kamienna wieża pochodząca z podobnego okresu, co wieża na Śnieżniku.

Otóż ta wieża jest całkiem ładna a widok z niej jest na prawdę rozległy i ciekawy.
Wstęp kosztuje o ile pamiętam 15 koron lub 2 zł i sporo osób jest zainteresowanych wejściem na wieżę.
Knajpy obok nie ma, ani drogi dojazdowej też nie ma, ale obok wieży jest skromne zadaszenie, kilka ławek i z niewielkiego wózeczka czapują dobre piwo.

Obrazek jak wygląda wieża można zobaczyć choćby tutaj:

http://www.jarnoltowek.pl/articles.php?id=41

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Amotolek
Data: 2005-12-07 16:03:29

http://www.jarnoltowek.pl/articles.php?id=41

Cytuję stamtąd:
"pod szczytem, na północnym stoku BK znajduje sie wybudowane po I wojnie swiatowej - schronisko górskie PTTK.." - koniec cytatu!

Czyżby korzenie PTTK sięgały w okres FrancJozefa? Czyli znacznie dalej niż to zbadał Kol. Krzemień w swoim czasie? Pięknie, pięknie :-) :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: chats
Data: 2005-12-07 20:25:11

Witam

Byliśmy tam z grupą naszego Oddziału PTTK i honorem każdego uczestnika było wejść na tę wieżę. Dla samego widoku warto było wdrapać się na Biskupią Kopę.

Z niej o godz. 12.00 zrobiono zdjęcie zebranej grupie turystów liczacej ponad 500 uczestników

Pozdrawiam
S...krotka

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: bialyzibi
Data: 2005-12-07 21:05:48

>na Kopie Biskupiej, gdzie jest odbudowana przez Czechów stara kamienna wieża pochodząca z podobnego okresu, co wieża na Śnieżniku<

Kamienna wieża widokowa na Biskupiej Kopie ma 18 m wysokości, wzniesiona w 1898 r. jest najstarszą w paśmie Jesioników.Z okazji Międzynarodowego Roku Gór na Biskupiej Kopie spotkało się w południe 564 turystów ( najliczniej w Polsce ) Z wieży szczególnie pięknie prezentowała się z panorama szczytu Pradziada oddalona o 24 km.Właścicielem wieży -pomnika cesarza Franciszka Józefa jest Mirek Petrik. Więcej na temat imprezy MRG napisałem w miesięczniku "Na szlaku" (11/2002 ) Pozdrowienia Zibi

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-12-08 08:11:38

Wieża na Kopie Biskupiej nie może być "najstarszą w paśmie Jesioników", ponieważ leży w Górach Opawskich ;-)

pozdrawiam

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-08 10:47:32

No tak, tylko tam wieżę odbudowano,
a na Śnieżniku zburzono.
I w zasadzie to kwestia budowy nowej-starej.

A może byt taki sam "obiekcik" jak na szczycie Pradziada.
:-)

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-08 13:47:00

Pozwolę sobie na wstępne podsumowanie dyskusji.
Fakty są takie;
- jest kupa gruzów i kamieni oraz resztki zbrojeń i stropów (czyli materiał na fundament),
- stoi tablica inicjatorów odbudowy,
- leży sprawa odbudowy.

To może jednak zbudować drewnianą platformę widokową.
Z inicjatrywy i pod egidą któregoś z sudeckich czasopism turystycznych oraz dolnośląskich działaczy.
Precedens już znamy z Beskidów.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Slaworow
Data: 2005-12-08 15:47:51

Jeszcze tu dochodzi kwestia samorządu terytorialnego, do którego należy Śnieżnik (gmina Stronie Śląskie lub gmina Bystrzyca Kłodzka bo przez szczyt przechodzi granica) i tego, co lokalni włodarze życzą sobie tam postawić. A wegług tego, co można przeczytać na stronie http://www.zgs.ta.pl/pliki/komunikat.htm szykuje się wcale niemała inwestycja.

Nowy obiekt "powinien nawiązywać charakterem i skalą do budowli w latach 1895 - 1899", dlatego też planuje się zachowanie wszystkich elementów historycznej budowli jak wysokość, elewacja z kamienia itd. Nie będzie więc to platforma widokowa, dlatego, że koszt budowy takiej byłby niemały (zwłaszcza budowy drogi dojazzdowej) i nie zwróciłby się. Budynek z nią związany- dwukondygnacyjny, z krytą werandą będzie kolejnym elementem, dzięki któremu wieża będzie na siebie zarabiać (knajpa, chociaż już jedna jest w schronisku).

Dosyć duża powierzchnia budowli: 300-400m2. Prawdopodobnie będzie należało ją powiększyć, jeśli weźmie się pod uwagę program minimum budowy wieży, oraz założenie, że "5/ projektowany obiekt i otaczająca go działka powinny umożliwić przebywanie do 150 osób jednocześnie./"

Nie wiem czy da się wykorzystać choć w minimalnym stopniu tę kupę gruzów, zalegającą na szczycie. Stalowe resztki wystawione przez tyle lat na działanie czynników przyrody nadają się tylko i wyłącznie do sprzątniecia stamtąd. Z kamieni można by zbudowac elewację i to wszystko, oczywiście jeśli chcemy, aby budynek był bezpieczny. Resztę należy usunąć, co oczywiście podraża koszty.

Niewątpliwie pierwszą czynnością jest wykonanie drogi dojazdowej. Teraz kwestia czy zrobi się ją z płyt (jak "droga jubileuszowa" czy kostki czy żwiru, czy wykorzysta się jakiś inny materiał utwardzający, ponieważ droga będzie musiała zostać utwardzona, inaczej ciężki sprzęt potrzebny do budowy utonie w błocie. Nawet jeśli stawiana będzie tylko platforma (nie ważne czy drewniana czy stalowa, chociaż tam drewniana długo nie wytrzyma... I w tym miejscu można by poruszyć nowy wątek- konserwacja takiego obiektu, kto miałby za to płacić?), to i tak najpierw należy sprzątnąć gruzy, czyli wpierw zrobić drogę dojazdową. Droga to podstawa.

Wszystko to kosztuje, a im trudniej tym drożej. Nie będzie to wiec prosta sprawa zebrać pieniądze.

Ale pomysł z odbudową wieży jest dobry, choć nie nasz. Wszystkim jednak kręcą pieniądze. Włodarze chcą dużej inwestycji, ponieważ przyciągałaby turystów. Zwłaszcza że w tamte rejony prawie nikt (oprócz zapaleńców jak my :D) już nie jeździ. Z tego samego powodu włodarze Walimia rozkopują poniemieckie sztolnie i wciskają ludziom kit, że "tam na pewno coś jest, jak przyjadą państwo za rok to..."

Pozdrawiam
Slaworow

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-12-13 15:34:40

Do Moderatora!
Poniżej zamieszczam list, co do którego jestem świadomy, że może być bardzo kontrowersyjny i wywołać reperkusje w określonym(ych) środowisku(ach). Jeśli więc Moderatorzy będą zdania, iż ten list nie powinien pojawić się na niniejszym Forum - proszę go usunąć.
A. D.

Dlaczego jestem przeciw odbudowaniu wieży widokowej, postawionej na cześć cesarza Wilhelma?

1) Niech nikogo nie mami ładny obrazek kaiserowskiej wieży (Kaiser - Wilhelmtur) zamieszczony na stronie Związku Gmin Śnieżnickich. Ta wieża mogłaby być doskonale wykorzystywana jako tło do kręcenia filmów z epoki średniowiecza, ale do wierzchołka Śnieżnika Kłodzkiego “ni przypiął, ni przyłatał”.
Byłem na Śnieżniku, WIDZIAŁEM (!) tę wieżę i pierwszą rzeczą, która już z dala rzuciła się w oczy, to było właśnie NIEZGRANIE jej architektury z tym wierzchołkiem i otoczeniem.

2) W uzasadnieniu odbudowy podano (niektóre wyrazy wyróżniłem wielkimi literami):
“Wieża widokowa na Śnieżniku była charakterystycznym elementem krajobrazu, UTOŻSAMIANYM z całym regionem Sudetów Wschodnich, dlatego też wiele osób i organizacji czyni starania w kierunku jej odbudowy, oczekuje się, że to ODTWARZANIE będzie dotyczyć zarówno FORMY ARCHITEKTONICZNEJ, wielkości jak i funkcji tej dawnej budowli.
Podkreśla się, że odbudowa obiektu, który DO TEJ PORY KOJARZONY jest jako SYMBOL Ziemi Kłodzkiej oraz całego transgranicznego, polsko - czeskiego Euroregionu Glacensis może stanowić ważny element współpracy pomiędzy Polakami, Czechami i Niemcami.

Jakim to - sentymentalnym “symbolem“ Ziemi Kłodzkiej godnym odbudowy i przywrócenia pamięci była ta wieża, postawiona ku czci Wilhelma - wielkoniemieckiego kaisera, ZABORCZEGO ciemiężcy wzmagającego germanizację (szczególnie języka, oświaty i Kościoła) oraz kolonizację niemiecką na zajętych ziemiach polskich. Kim są autorzy koncepcji ODBUDOWY tego sentymentalnego “symbolu”? Jeśli są przedstawicielami niemieckiej mniejszości - to ten sentyment może być nawet całkiem usprawiedliwiony. My, Polacy, też mamy sentymenty do naszych narodowych symboli i obiektów pamięci.

Gdyby ta wieża stała do dziś - to niech by sobie stała (choć nie taka historyczna, bo miała zaledwie 74 lata, w tym 28 bez “popiersia” kaisera), ale od 32 lat jest tylko gruz, więc po co nam, Polakom, przywracanie obiektu służącego kultywowaniu czci i pamięci o zaborczym cesarzu?!
Czy już zdążyliśmy tak szybko zapomnieć o latach niewoli i upokorzenia pod zaborami? o losie pokoleń moich Dziadków i Pradziadków?
Jeśli na Śnieżniku ma stanąć wieża - to każda inna (o architekturze harmonizującej z tym szczytem), tylko nie ta - kaiserowska (nie pasująca do niego).

3) W opisie wyburzonej wieży czytamy: “W przyziemiu znajdowała się sklepiona hala POŚWIĘCONA CESARZOWI Wilhelmowi, w której umieszczono JEGO POPIERSIE”.
W założeniach architektonicznych podano m.in.:
“Minimalny program obiektu winien obejmować: [...] przestrzenie MUZEALNO - WYSTAWOWE”...
Czy na centralnym miejscu ma być ponownie eksponowane “popiersie” cesarza Wilhelma?

A może to ja, stary Dreptaniec, nie mam racji i tkwię w błędnych przekonaniach? Proszę jednak zainteresowanych Forumowiczów o właściwe zrozumienie intencji mojego listu.
Bardzo cenne będą opinie sudeckich aktywistów turystyki, nie umniejszając wagi pozostałych.

Serdecznie pozdrawiam!

PS:
Jeszcze “primaaprilisowy żart” autorów omawianej koncepcji:
“wysokość wieży powinna wynosić 33,5 m, a górnego tarasu widokowego około 30 m, nad poziomem morza”,
“taras widokowy na wieży (ok. 30 m nad poziomem morza)”.
Przy pierwszym czytaniu dałem się nabrać i już wyobraziłem sobie odwiert tego wielkiego otworu od szczytu do poziomu morza, a potem oglądanie okolicy szczytu przez półtorakilometrowej wysokości peryskop, i tłumy turystów z całego świata żądnych obejrzenia tego cudu techniki.
Nie chodziło mi o wytknięcie “złotej czcionki” (przecież to oczywisty drobiazg), ale czy nie można czasem pofantazjować na wesoło?

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-12-13 17:25:03

>Jeśli więc Moderatorzy będą zdania, iż ten list nie powinien pojawić się na niniejszym Forum - proszę go usunąć.

Skrupuły czy kompleks?

>Dlaczego jestem przeciw odbudowaniu wieży widokowej, postawionej na cześć cesarza Wilhelma?

A na czyją cześć miała by być postawiona? Króla Maciusia? Jest w tym celu duża doza ówczesnego lizusowstwa i asekuranctwa, żeby urzędnicy cesarscy zezwolili na jej budowę. Sądzę, że niewiele było rzeczywistej potrzeby oddania czci Cesarzowi, chociaż trzeba pamiętać, że po wiekach rozdrobnionych państewek niemieckich Cesarz niewątpliwie musiał kojarzyć się z nadzieją na lepszą przyszłość narodu niemieckiego.

Na marginesie tej sprawy warto przypomnieć, że wiele obiektów w Polsce poświęcono Stalinowi lub Bierutowi i nadal stoją. Robienie czystek w architekturze z uwagi na nazwy obiektów uważam za pewne dziwactwo, które nikomu nie służy.

>Ta wieża mogłaby być doskonale wykorzystywana jako tło do kręcenia filmów z epoki średniowiecza

A może modnych filmów fantasy? Szybko by się zamortyzowała. Natomiast zgadzam się, że niemiecki monumetalizm to nie to, o czym marzy oko polskiego turysty.

>ku czci Wilhelma - wielkoniemieckiego kaisera, ZABORCZEGO ciemiężcy wzmagającego germanizację (szczególnie języka, oświaty i Kościoła) oraz kolonizację niemiecką na zajętych ziemiach polskich.

Faktycznie po złotej polskiej wolności szlacheckiej wymagający władcy niemieccy musieli się źle kojarzyć. Istotą każdego władcy jest doprowadzenie państwa do rozkwitu, żeby ludzie płacili większe podatki. Trzeba przyznać, że niemieccy cesarze potrafili to robić lepiej od wielu innych władców. Ujednolicanie państwa poprzez szerzenie niemieckiej oświaty i kultury najbardziej uderzyło w Polaków, ale sądzę, że nie było w tym odgórnej zamierzonej złośliwości, jak to wielu chce widzieć ("ciemiężcy"). Uderzyło podwójnie, bo Polacy byli katolikami, a nie protestantami, którzy bardziej pasowali do budowania Wielkich Niemiec.

>Kim są autorzy koncepcji ODBUDOWY tego sentymentalnego “symbolu”? Jeśli są przedstawicielami niemieckiej mniejszości - to ten sentyment może być nawet całkiem usprawiedliwiony.

A skąd by się wzięli w Kotlinie Kłodzkiej przedstawiciele niemieckiej mniejszości? Nie ten rejon i nie te czasy.

>“W przyziemiu znajdowała się sklepiona hala POŚWIĘCONA CESARZOWI Wilhelmowi, w której umieszczono JEGO POPIERSIE”.

Coś takiego, to faktycznie można sobie podarować. Co innego dyskusje o wysokości czy stylu architektonicznym wieży, a co innego przywracanie symboli minionego państwa.

Pozdrowienia

Piotr Rościszewski

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-12-13 18:13:44

Witam!

"wiele obiektów w Polsce poświęcono Stalinowi lub Bierutowi i nadal stoją. Robienie czystek w architekturze z uwagi na nazwy obiektów uważam za pewne dziwactwo, które nikomu nie służy."

Ależ oczywiście masz, Piotrze, rację! I ja tak samo uważam! Chyba nie dostrzegłeś mojego zdania:
"Gdyby ta wieża stała do dziś - to NIECH BY SOBIE STAŁA [...], ale od 32 lat jest tylko gruz"

Pozdrawiam! Adam Dreptaniec.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Slaworow
Data: 2005-12-13 19:28:26

>A na czyją cześć miała by być postawiona?<

A czy musi być stawiana na czyjąś cześć? Wydaje mi się że nie musi...

Pozdrawiam

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Slaworow
Data: 2005-12-13 19:30:04

AD 1:
Do szczytu wogóle mało która budowla będzie pasowała, ponieważ to płaskie monotonne pustkowie nie stanowi zbyt wspaniałego krajobrazu. Choć nie jestem architektem zgadzam sie, że zbudowanie wieży w stylu średniowiecznego zamku, nada wierzchołkowi jeszcze bardziej surowy ton... Zgadzam się że nie należało by odbudowywać wieży w jej pierwotnej, historycznej postaci.

AD 2:
Masz całkowitą rację, że jesli wieża nie istnieje od ponad 30 lat to siłą rzeczy nie stanowi już żadnego symbolu, utożsamianego z Ziemią Kłodzką i że nie jest to argument za budową.
Ale to że nie stoi to nie jest też argument przeciw budowie. Wcześniej, zbudowna przez Niemców, była poświęcona Kaiserowi- zgoda. Teraz odbudują ją Polacy, skoro tak to zaproponowac nazwanie jej imieniem Wilhelma II mógłby tylko szaleniec.

AD 3:
>“Minimalny program obiektu winien obejmować: [...] przestrzenie MUZEALNO - WYSTAWOWE”...
Czy na centralnym miejscu ma być ponownie eksponowane “popiersie” cesarza Wilhelma?<

Jestem pewien że nie będzie! Zresztą nie wiadomo co dokładnie miało by być wystawiane w tych "przestrzeniach muzealno- wystawowych" Może coś nt. historii Ziemi Kłodzkiej lub królewny Marianny
A może ktoś coś zaproponuje?

Pozdrawiam serdecznie!
Slaworow

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: ~A. Dreptaniec
Data: 2005-12-13 23:55:10

“Ale to że nie stoi to nie jest też argument przeciw budowie”.

Oczywiście jestem za budową wieży, toteż napisałem: “Jeśli na Śnieżniku ma stanąć wieża - to każda inna (o architekturze harmonizującej z tym szczytem)...”

Od swoich rodziców i dziadków wiedziałem, co to jest uczucie upokorzenia bycia w niewoli pod panowaniem zaborców. W latach 1939-45 sam się o tym przekonałem - kiedy oficerowie niemieccy kopali przechodniów, którzy zagapiwszy się nie zeszli im z chodnika na jezdnię (”szczęście” - takie przypadki zdarzały się nieczęsto), - kiedy byłem w obozie pracy miałem skórę na palcach zdartą do krwi od przeładunku (bez rękawic) ciężkiej, ostrej kostki granitowej, kiedy w obozie kopano i bito po twarzy (reszta okupacyjnej rzeczywistości jest już opisana w książkach), - kiedy w okresie twardego stalinizmu, po ukończeniu studiów, przez okres 3 lat na “nakazie pracy” w wyznaczonej miejscowości i w wyznaczonej jednostce otrzymywałem głodową pensję (było to komunistyczne niewolnictwo).

Młodzi Polacy wychowani po okresie tej “zmory” nie wiedzą, co to jest NIEWOLNICZE UPOKORZENIE, i oby oni i ich potomkowie nie zaznali takiego uczucia.

Toteż niech nikt się nie dziwi, że uwrażliwiony stary Dreptaniec w tekście wspomnianego projektu wyczuł wyraźnie nostalgiczny sentyment do kaisera Wilhelma.

Serdecznie pozdrawiam! Adam Dreptaniec.

PS:
Ledwie kończę ten list, bo wzmagają się moje bóle i chyba trafię do szpitala na spodziewaną już wcześniej poważną operację. Więc żegnam! A.D.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-14 08:32:59

Nie żegnaj.
Do szybkiego przeczytania na FORUM.
Powodzenia.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-12-14 13:09:59

Adamie, jestem przeciw odbudowie w ogóle, bo ten projekt jest po prostu nierealny.
Co wykazała miniona pięciolatka.

Nie wątpię w to, że Oddziały PTTK w Międzygórzu, Lądku Zdroju, Stroniu Śląskim wesprą Związek Gmin Śnieżnickich we wspólnym działaniu na rzecz przyszłości, rozwoju i promocji pięknego Masywu Śnieżnika.
I na przykład wzniosą platformę widokową. Tu zacytuję jedna z konkretnych informacji ... Od początku swojego istnienia EkoFundusz wspiera działania mające na celu wzmocnienie edukacyjnej roli parków narodowych. Do takich zadań zaliczyć należy zakończoną we wrześniu 2001 budowę infrastruktury turystycznej na ... , umożliwiającą lepsze zapoznanie się z przyrodą Parku Narodowego. ... m.in. powstała platforma widokowa.
... Ogólny koszt inwestycji wyniósł prawie 270 000 zł, z czego ponad 117 500 zł przekazał w formie dotacji EkoFundusz. ...

Chyba że Klub Czeskich Turystów będzie szybszy.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: bogdan
Data: 2006-01-09 20:50:57

Ja tam byłem i coś zrobiłem www.snieznik.webpark.pl

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2006-01-10 11:43:44

Witaj Bogdanie.
Gratuluję entuzjazmu.
Życzę, aby deklaracje, których sporo w wycinkach zamieszczonych na Twojej stronie www, zamieniły się w konkretne działanie. Żywo zainteresowani przedsięwzięciem odbudowy wieży są Czesi. Zwolennicy odbudowy są w starostwie kłodzkim.

Dla porządku zacytuję;
Izabela Zamojska w „Requiem dla wieży” (niestety wycinki nie są opisane źródłowo) " ... O wieży znów zaczęto mówić. We wrześniu 2004 r. w śnieżnickim schronisku spotkali się burmistrzowie okolicznych gmin, leśnicy oraz czescy i polscy przewodnicy. Wszyscy byli zgodni co do tego, że wieżę należy odbudować. Miałaby powstać głównie z rodzimych materiałów, nie ingerowałaby więc mocno w środowisko naturalne, dlatego ani leśnicy, ani władze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego nie sprzeciwiały się. Ale czy coś z tego wyniknie? Czas pokaże. ... "

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: kozbo
Data: 2007-06-24 20:58:08

Służąc w WOP w Kłodzku słyszałem że powodem jej wysadzenia przez saperów WOPu było niebezpieczeństwo jakie stwarzała dla pełniących w tym miejscu służbę wopistów (szczególnie zimą przy rozsypujących się schodach). Prawdopodobnie kryjąc się przed zimnem w jej murach nie mieli możliwości obserwacji. Więcej na ten temat mógłby powiedzieć ostatni szef sztabu Brygady WOP w Kłodzku płk G.S.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Przodownik 1811
Data: 2007-06-24 22:20:04

Służąc w WOP w Kłodzku słyszałem że powodem jej wysadzenia przez saperów WOPu było niebezpieczeństwo jakie stwarzała dla pełniących w tym miejscu służbę wopistów (szczególnie zimą przy rozsypujących się schodach).
Akutat w tym czasie, kiedy wysadzano wieżę na Śnieżniku, odbywałem służbę wojskową w pobliskiej placówce granicznej na terenie Sudeckiej Brygady WOP. Dotarły do mnie wtedy słuchy, że według opinii ekspertów, jej stan w ogóle zagrażał bezspieczenstwu ludzi przebywajacych w jej pobliżu. Planowano po jej wyburzeniu budowe nowej wieży w związku z głośną wówczas koncepcją gigantomanii i stworzenia w Masywie Śnieżnika "drugiedo Zakopanego".

Znalazłem się w grupie osób, które zainteresowały się tablicą pamiątkową z tej wieży, dziękich których incjatywie tablica ta trafiła w końcu do schroniska PTTK znajdującego się na hali poniżej szczytu. Trochę informacji na ten temat znajdziesz w moim tekście na stronie Klubu Sudeckiego z Poznania => http://www.ksp.lanet.wroc.net/tablica.htm

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: kozbo
Data: 2007-06-25 22:43:15

Nie ma wieży, nie ma WOPu, nie ma nic.

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: JanMaciej...
Data: 2008-07-13 20:52:32

W 2004 roku w sprawie odbudowy/budowy wieży widokowej porozumienie gmin śnieżnickich ustaliło rozpoczęcie odbudowy/budowy w roku 2007.

Zaczęto inwestycję ?