Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Kadra PTTK

Znakowanie szlaków

wszystkich wiadomości w wątku: 42
data najnowszej wiadomości: 2005-11-30

Temat: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-28 00:30:09

Czy Waszym zdaniem każdy nawet bez uprawnień może wyznakować nowy szlak turystyczny i to z drastycznym pominięciem instrukcji znakarskiej ?
Pikanterii dodaje fakt, że dokonał tego długoletni członek PTTK- członek Zarządu Oddziału.

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: any
Data: 2005-11-28 00:45:27

Krzychu z formalnego punktu widzenia. Każdy, niezaleznie od wiedzy i umiejetności może sobie wymalować na drzewach i kamieniach wszystko, na co tylko ma ochotę. Oczywiście posiadając stosowną zgodę właściciela drzewa, czy kamienia.

Jeżeli takową posiada, to niezaleznie od oceny moralnej i merytorycznej, może sobie wyznakować szlak.
Jeżeli takowej nie posiada, to juz można mu przylozyc za zniszczenie mienia.

Ale coś więcej może napiszesz, bo na razie to możemy sobie gdybać tak w powietrzu...

--
pozdrawiam
any

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-28 07:09:29

Z okazji ponownego wyboru na funkcję Przewodniczącego GSK w innym Towarzystwie - zaproponowaliśmy wraz z nowo wybranym Kol. Sekretarzem tegoż GSK, żeby przed siedzibą tamtego Towarzystwa postawić dyby (miejsce jest świetne bo tuz pod oknami ministerstwa sprawiedliwości, wiec będzie na miejscu i prawo i sprawiedliwość :-) tam, (oczywiście zgodnie z prawomocnym wyrokiem GSK) wydawać razy na gołą d...(Panom! - Panie oczywiście przez stringi:-)). Ponieważ sprowadzamy właśnie projekt eleganckich dybów z jednej z półstolic województwa w zachodniej Polsce, a sam jako wprawny stolarz podjąłem się (całkiem społecznie i z własnego materiału) wykonania takich dybów - nie widzę przeszkód aby drugi egzemplarz nie wykonać dla ZG PTTK.

Potrzebna jest tylko stosowna Uchwała co najmniej Prezydium ZG :-). A potem również uchwała GSK PTTK i natychmiastowej i nieuchronnej wykonalności kar w PTTK! Gdzie? Oczywiście na podwórku siedziby ZG od strony ul. Miodowej (wystarczy trochę cementu na wmurowanie i wyłączenie - na czas wykonania kary - jednego stanowiska parkingowego z użytkowania!:-).
Ponieważ GSK (PTTK) jest w swojej wierchuszce zbyt mocno sfeminizowany, wiec do wykonywania kary od ręki proponuje jakiegoś słusznego chłopa. Dobry byłby na oko Łukasz, no ale.....
Wiec sam się mogę zgłosić do wykonywania kar, jako członek z kilkudziesięcioletnim turystycznym stażem i mającym sporo ciężką rękę :-). Nie ukrywam szczerze, że niektóre kary bym wykonywał z niekłamaną przyjemnościa, wiec i funkcja i hobby w jednym :-). Ale o tym już w innym wątku :-)

Serdecznie pozdrawiam ANT :-)

P.S. jak to się to co wyżej ma do posta o samowolnym znakowaniu szlaków, na który własnie odpisuję? Przecież zaawsze przeciez można połaczyć przyjemne z pożytecznym i strzepać skórę dlugoletniemu czlonkowi -no nie? :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-11-28 10:38:37

> Ponieważ GSK (PTTK) jest w swojej wierchuszce zbyt mocno sfeminizowany, wiec do wykonywania kary od ręki proponuje jakiegoś słusznego chłopa <

Sekretarza Generalnego !!! ;-)

pozdrawiam

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: chats
Data: 2005-11-28 12:15:15

>Czy Waszym zdaniem każdy nawet bez uprawnień może wyznakować nowy szlak turystyczny i to z drastycznym pominięciem instrukcji znakarskiej ?

Teraz prawie każdy może wyznakować szlak, nie mając nawet o tym pojęcia. Znam przypadek wyznakowania szlaku kolarskiego przez jednego radnego gminnego, który wyprowadził kolarzy z Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej do lasu i tam się skończył.

Pozdrawiam
S...krotka

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-28 12:19:47

"Znam przypadek wyznakowania szlaku kolarskiego przez jednego radnego gminnego, który wyprowadził kolarzy z Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej do lasu i tam się skończył."

No to szkoda chłopa ['].
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-28 21:05:40

>Przecież zaawsze przeciez można połaczyć przyjemne z pożytecznym i strzepać skórę dlugoletniemu czlonkowi -no nie?<
Źle odczytujesz moje intencje. Nie obchodzi mnie czyjaś skóra. Bulwersujące jest to, że ci którzy mają stać "na straży" szczytnych idei (a za takich się uważają) mają to wszystko w nosie lub jak kto woli gdzie indziej...
Uważam, że jeśli należymy do PTTK to przestrzegajmy jego przepisów( choćby nam to się nie całkiem podobało) albo weźmy zabawki i idźmy bawić się w co innego.
Denerwuje mnie arogancja i brak samokrytyki "zasłużonych". Jeśli nikt nie będzie reagował to znaczy, że wszystko jest OK. Niestety sami będziemy mieć w tym udział. Zamiast krytykować tylko ZG rozejrzyjmy się wokół siebie. Niedługo Ci "zasłużeni" mogą awansować do ZG. Chyba, że tego chcesz. Przynajmniej będziesz mógł o czym pisać na Forum.
Pozdrawiam !

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: any
Data: 2005-11-28 21:19:53

Uch, Krzychu, w szaleństwie Antoniego jest metoda.
Pije on bezpośrednio do Ciebie, ale spójrz spokojnie i z dystansu na swój post. Najpierw mocno enigmatycznie sygnalizujesz problem, a później się wściekasz, że nikt nic nie wie.
A skąd mamy wiedzieć? No chyba że traktujesz forum jako swoisty mur płaczu i poprostu wywalasz swoje zale. To zmienia postać rzeczy, ale nie miej pretensji o zachowania niepoważne, które jednak są adektwatne do Twojego zagajenia.

--
pozdrawiam
any

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-28 21:20:31

>No to szkoda chłopa ['].<
Szkoda, ale czasu na dyskusję z tymi, którzy uważają się za najmądrzejszych. Jeżeli nie masz nic konkretnego do powiedzenia w tej sprawie, to chociaż zachowaj kulturę i nie ironizuj z postu, który owszem nadaje się do "Przekroju" ale nie oznacza abyś Ty o tym decydował.
Ciekawe czy naprawdę nie potrafisz napisać coś sensownego czy tylko się zgrywasz. A może pragniesz zostać zaangażowany do Kabaretu ? Ale nie tu Twoje miejsce...
To by było na tyle.

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-28 21:29:05

Zadałem proste pytanie. Może niepotrzebnie wspomiałem o długoletnim stażu w PTTK. Widocznie uderzyłem w stół...
Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem. Nie o to mi chodziło.
Jeśli chcecie szczegółów to proszę bardzo:
Władze w miasteczku X sfinansowały wytyczenie, oznakowanie i uroczyte otwarcie szlaku pieszego. Znakowania podjął się zasłużony członek PTTK, biorąc do pomocy zupełnie "zielonego" kolegę. Nie mając uprawnień ani umiejętności stworzył "arcydzieło", które według znawcy tematu jest w 100% do poprawienia. Na domiar złego nasz zasłużony nigdzie w PTTK swojego "dzieła" nie zgłosił. I tak nie ma szlaku w żadnych przewodnikach ani na żadnych mapach. Władze miasteczka X myślą, że wszystko jest "legal" i nowy szlak przyczyni się w promocji ich małej ojczyzny....
Nasz dzielny zasłużony absolutnie nie poczuwa się do winy za nic ma sobie opinię znakarzy. Uważa, że wszystko jest "cacy" a instrukcja znakarska jest niepotrzebna.
Wystarczy?
Pozdrawiam

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: any
Data: 2005-11-28 21:46:54

> Jeśli chcecie szczegółów to proszę bardzo:

Dzięki.
Teraz mamy jasność.
A co ja o tym myślę?
To nie takie proste. Bo faktycznie jest to "legal" - pracowal na zlecenie samorządu, za jego zgodą. I to raczej nie podlega dyskusji.

Jednak jak stwierdziło kilka osób praca tego pana nie trzyma się ni kupy, ni d... i to dla mnie jest samobój członka każdego szanującego się stowarzyszenia.

Reasumując po prawie wlasciwie nic cżlowiekowi zrobic nie mozna, po zasadach towarzystwa, powinno się pana wykluczyć.

Duże koncerny (a i obecnie w Kp też już jest stosowny zapis) bronią się przed tego typu działalnością swych pracowników paragrafem o "zakazie konkurencji".

--
pozdrawiam
any

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-28 22:32:34

>Reasumując po prawie wlasciwie nic cżlowiekowi zrobic nie mozna<
Nie chodzi mi tylko o ukaranie.
Jakie wyciągnąć wnioski na przyszłość ?
Czy jest metoda na "samowolkę" ?
Czy ktoś znajdzie sposób na arogancję "zasłużonych" ?
Liczę na mądre rady doświadczonych kolegów a nie na docinki i popisy domorosłych kabareciarzy. Może kiedyś Forum stanie się swoistym ABC naszego Towarzystwa.
Czego sobie, Tobie i wszystkim życzę.
Pozdrawiam

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-29 00:14:21

Pisac na forum to bedzie o czym spoko.
Nikt inny, a tylko ja zglosilem powazne i udokumentowane zastrzezenia do dwóch poźniejszych honorowych, spoko. Wokół siebie sie ogladam i do swoich knotów potrafie sie zawsze przyznać. Ale co pomoze nasza samokrytyka? Chetnie jej wysłuchaja , a jakże i zaraz nam poprzypisuja rózne łatki, znamy to przecież. zasłużeni awansuja , jeśli okaża się dobrymi kunktatorami, spoko.

"Bulwersujące jest to, że ci którzy mają stać "na straży" szczytnych idei (a za takich się uważają) mają to wszystko w nosie lub jak kto woli gdzie indziej..."

To jest fakt niepodważalny, dlatego męcze i po nocy klawiaturę i tyle piszę o konieczności przyjęcia nieuchronności kary w PTTK. Bez tego, to takie sądy koleżeńskie, jak teraz, to o kant d.. potłuc.

Odnośnie dybów, to własnie dziś po obiedzie sporządzilismy pełną dokumentację. Konstrukcja jest prosta i nie wymaga murowania! To urzadzenie przenosne i przestawne. prosta stolarska robota!. Samo bicie batem po tyłku może rzeczywiście jest zbyt drastyczne, ale zakuć takiego oszczercę, "pracusia" , czy manipulatora np. (nie pokazując palcem) i wystawić na trochę z gołą d.. przy Miodowej, to moze być coś ;-) ;-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-29 00:28:43

"...........ale nie oznacza abyś Ty o tym decydował.........."
Czyzbyś już awansował na społecznego pomocnika cenzora w moderacji. Czy tylko Twoje dowcipy mają prawo być śmieszne?
Czy ma tu być nudno i ponuro jak na korytarzach na Senatorskiej. Tylko strach i cykoria?
Byli tacy, co chcieli i taką atmosferę wprowadzić i tu na forum. Na szczęście jakoś jeszcze nie udało się to do końca. Kultura, a moralność Kalego, to są dwie bardzo odlegle punkty widzenia :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-29 00:36:06

"Reasumując po prawie wlasciwie nic cżlowiekowi zrobic nie mozna, po zasadach towarzystwa, powinno się pana wykluczyć."
Raczej jak to fajny "swój chłop", to nie licz, że mu włos z glowy spadnie. No chyba, że on łysy jest taki:-). No ale wtedy to tymbardziej,z e nie.
I drogi Krzysiu S. Nie my sobie robimy z PTTK - kabaret. On tu jest, spoko, ten kabaret znaczy i ostatnio tak jakby ze Zjazdu na Zjazd i z kadencji na kadencje on jest (ten kabaret) coraz wiekszy!
Jak temu zapobiec? Może wreszcie zamiast prawie każdy watek tak jakoś przekierunkowywać na tę główną bolaczkę naszego Towarzystwa, to spisać ew. w jednym wątku te kabaretowe zagrywki, (raczej wierchuszki , tak myślę nasze na razie zostawmy na boku), a potem dokonać ich syntezy, spisać, (potem na wołowej skórze) i dać do łapy temu organowi do przestrzegania, co sie statutowo mieni strażnikiem porządku prawnego w 4 literach:-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-29 00:32:51

Poruszyłem kwestię "zasłużonych" niższego szczebla tj. Oddziału. Oni jeszcze nie są nietykalni. A mogą być jeśli w porę ich nie powstrzymamy.
Nie wiem czy masz pojęcie ile śmierdzących spraw nie ujrzało światła dziennego tylko dlatego, że ktoś odpuścił lub nie chciał być "kapusiem" - to nam pozostało z minionej epoki.
Tymczasem winni nie dość, że są bezkarni to jeszcze bardziej się rozzuchwalają. Takich właśnie trzeba piętnować dopóki nie obrosną w piórka.
Zdaję sobie sprawę, że swoją postawą przysporzę więcej przeciwników niż zwolenników, ale trudno.
G... mnie to obchodzi czy ktoś jest długoletnim Przodownikiem lub wieloletnim Prezesem Klubu. Jeśli nie jest w porządku a w dodatku nie potrafi przyznać się do błędu to zasługuje na publiczne potępienie i wykluczenie z PTTK. Tylko powtarzam: możemy zrobić porządek ale u siebie, na dole. Jestem nawet zwolennikiem odmłodzenia kadry Klubów i Oddziałów. Osobiście znam Klub, w którym stary Prezes pełni funkcję honorową a na jego miejscu jest młody ale z wszelkimi uprawnieniami.
Pozdrawiam

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-29 00:51:38

Jeśli chodzi o mnie to NAPRAWDĘ jestem wesołym człowiekiem. Jednak sprawa jest poważna.
Naszą polską zaletą jest żartowanie sobie z każdej sytuacji, chociaż w Europie jesteśmy uważani za mało z siebie zadowolonych...

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-29 00:55:53

>Raczej jak to fajny "swój chłop", to nie licz, że mu włos z glowy spadnie<
Nie jest on lubiany... oj nie jest...

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-29 00:52:34

Bingo! Trafileś w samo sedno!
Mocno to napisaleś, ale tak trzeba. To ja teraz oszczercom i td, manipulatorom - już nie odpuszczę! Ani kawałka! Każde nowo powstałe pismo o znamionach procesowego z możliwą kwalifikacją pod GSK, będę tu od teraz podawał w całości, bez żadnych skrótów, inicjałów nazwiskowych itd.
Pełna treść! Że to trochę pachnie Trybunalem Ludowym?Może wobec ospałości funkcjonowania strażników prawa w PTTK, stało się takie coś teraz potrzebne?
Ok. Idę na to. Zabieramy się opisywanie knotów na szczeblach posrednich od Oddziału, Klubu, poprzez fora, aż do poziomu zapyziałych komisji na szczeblu ZG.
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-11-29 09:58:55

A czy z tego wynika, że formalnie istniejące PTTK-a ma wyłączność na wyznaczanie szlaków turystycznych wszelkiego rodzaju?

1. Lądowe i wodne szlaki turystyczne Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wykonuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o KULTURZE FIZYCZNEJ (Dz. U. nr 25 z 1996 roku, poz. 113) i wynikającymi z niej rozporządzeniami.

2. Szlaki turystyczne podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 20 maja 1971 roku - KODEKS WYKROCZEŃ (Dz. U. nr 12 z 1971 roku, poz. 114) którego art. 85 § 2 i § 3 stanowią, iż: "Karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny podlega, kto samowolnie niszczy, uszkadza, usuwa lub ustawia znak turystyczny", a także: "W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 może orzec obowiązek zapłaty równowartości zniszczonego lub uszkodzonego przedmiotu, albo obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego".

3. Oznakowania szlaków - tras rowerowych na drogach publicznych odbywa się za zgodą i wiedzą Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, zgodnie z pismem Departamentu Ruchu Drogowego TD-4k-801-26/96 z dnia 3 marca 1996 roku.

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-29 10:38:05

Aż się prosi, żeby założyć w dziale "Przyszłość PTTK" podrozdział "Reanimacja Towarzystwa" i tam wpisywać takie ważne różne rzeczy, co by miały móc poprawić obecne mizerie i knoty niemożebne w zarządzaniu Towarzystwem. A decydenci niech przynajmniej czytają, moze bedzie to z korzyścią jakąś?
Tylko jeden warunek proponuję na wejsciu. A właściwie dwa:
1.Żadnych anonimów. Napisaleś? To się podpisz pod tym własnym imieniem i nazwiskiem, jesli uważasz, że masz rację!
2. I żadne takie tam: "chodzi o Józka F", albo, " oj nie lubią go...(kogo do cholery! - dopisek A.M.) ", albo "jeden oddział w północnej Polsce", itd.
Nie masz pewności, to nie pisz. Masz pewność i dowody, a lepiej dokumenty? Przedstaw je tu na forum, zacytuj nawet istotniejsze fragmenty, ale informacja musi byc kompletna: kto, kogo, czym, po czym, za ile.... itd! :-).
Niech powstaje tu powoli zbiorowa mądrość wszystkich (za przeproszeniem) członków i naszych Koleżanek :-)oraz oczywiście sympatyków Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego !

Antoni Mosingiewicz; mail: amotolek@wp.pl; tel:506-513-421
Motto moje:
Siła i władza są niczym, bez pewności siebie!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Basia Z.
Data: 2005-11-29 11:29:58

A ja bym sugerowała porozmawiać z przedstawicielami samorządu. Nie koniecznie od razu z burmistrzem, ale np,. z pracownikiem wydziału promocji, lub kimś innym, który ten wydatek zatwierdzał.
To w końcu samorząd dał kasę na ten szlak i otrzymał w zamian bubel.

Sugerowałabym własnie tak to przedstawić, że wyznakowany szlak jest niezgodny z regułami sztuki znakarskiej, nikomu się na nic nie przyda i ze będą się z nich śmiać.

Tak jak ja się śmieję ze szlaków rowerowych wyznakowanych w Rudzie Śląskiej.

Czy ta rozmowa przyniesie skutek - nie wiadomo.
Na pewno nic nie można oczekiwać od PTTK.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-29 11:39:51

"Na pewno nic nie można oczekiwać od PTTK"

A dlaczego tak? Ja uważam, że od PTTK, siebie, naszych władz, Koleżanek i Kolegów powinniśmy oczekiwać właśnie jak najwięcej! Moze ten zegareczek da się troszeczkę naprawić, a nie tak popsuć jak budzik Hauptmana Klossa? :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-11-29 12:08:28

Można, można.

Przecież PTTK samo napisało, że ... Bardzo ważnym zadaniem Towarzystwa jest wyznaczanie, znakowanie i konserwacja szlaków turystycznych. ...

To może uświadomić samorządy o swojej ogólnopolskiej roli.

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2005-11-29 12:56:56

Znalazłem taką oto fotkę
http://cyrkino.webpark.pl/pliki/zdjecia/050910/52.jpg
oznaczenie na drzewie bardzo podobne do tego z instrukcji znakarskiej PTTK, a drogowskazy chyba się niczym nie różnią (oczywiście zamiast PTTK jest UMiG ;-) )
strona (mojego) Klubu:
http://ino.lublin.pttk.pl/
strona własna:
http://www.juraszewski.pl
masz problemik lub wręcz problem? A któż ich dziś nie ma!

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Basia Z.
Data: 2005-11-29 13:02:45

No dobrze, ale co może PTTK w tej konkretnej sytuacji zrobić temu "zasłużonemu" ?
Jakie ma sankcje ?
Bo samorząd może mu po prostu nie zapłacić za żle wykonaną pracę, lub oddać sprawę do sądu cywilnego.

Jakaś umowa przecież była. Stronami były jak rozumiem samorząd i ta osoba fizyczna (zasłuzony). Jeśli jedna ze stron się z tej umowy nie wywiazała to można wobec niej wyciągnąć pewne konsekwencje na zasadach ogólnie obowiązującego prawa.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-29 13:03:28

>A ja bym sugerowała porozmawiać z przedstawicielami samorządu. Nie koniecznie od razu z burmistrzem, ale np,. z pracownikiem wydziału promocji, lub kimś innym, który ten wydatek zatwierdzał.
To w końcu samorząd dał kasę na ten szlak i otrzymał w zamian bubel.<
Droga Basiu!
Sęk w tym, że musimy To załatwić w PTTK. Nie możemy dopuścić, żeby powstała negatywna opinia o Towarzystwie. Rozdmuchanie afery było by samobójstwem dla nas. Nie moglibyśmy liczyć w przyszłości na żadną pomoc Władz.

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-29 13:12:02

Jeżeli chodzi o podpis, to wystarczy kliknąć na mój Nick.
Jest tam wszystko o mnie.
Pomysł z Reanimacją Towarzystwa jest bardzo dobry.
Gorzej z podawaniem personaliów. W naszym chorym kraju prawo jest również chore. Pod ochroną są wszelkiej maści oszuści i złodzieje. Poda nas taki zgniłek do sądu za naruszenie jego praw. Proponuję nie podawać pełnych danych. I tak zainteresowani domyślą się o kogo chodzi. On również.
Pozdrawiam!

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-11-29 13:24:26

~TrollANT Szalony :-) > Niech powstaje tu powoli zbiorowa mądrość wszystkich (za przeproszeniem) członków i naszych Koleżanek oraz oczywiście sympatyków Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego !

Ej ANT, bez przepraszania można napisać członków i członkiń.

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Basia Z.
Data: 2005-11-29 14:05:31

A miedzy kim a kim była umowa ?
Pomiędzy samorządem a jednostką PTTK czy pomiędzy samorządem a osobą fizyczną (tym panem) ?

Bo jesli ma miejsce przypadek pierwszy to chyba jedynym wyjsciem jest wyznakowanie tego szlaku jeszcze raz przez inną osobę.
Można co najwyżej sądzić się z tym panem przed sądem cywilnym aby pokrył koszty ponowniego znakowania szlaku. Tak by było gdyby szlak znakowała firma (wykonawca, a ten pan był podwykonawcą).

Zaś drugi przypadek nie powinien w zasadzie obchodzić PTTK. Ten pan zrobił źle, ale przecież reprezentował siebie a nie PTTK.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Maciek Sz.
Data: 2005-11-29 14:49:55

To tylko świadczy o poziomie kompetencji ludzi, którzy podejmują się takich czy innych prac...

Pozdrawiam
Maciek
--
Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd
Jan Paweł II

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-29 15:27:33

Mozna mu tez zrobic kolo pióra zgłaszając uzasadnione powództwo do GSK . Jest pare sposobów, spoko.
A potem zgrabnie ukarać, nawet odzierając z zaslug, jak potrzeba. :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-29 15:37:54

Serdecznie w tym momencie mylisz prawo z powszechną ludową cykorią i brakiem kultury. Kultura jest to piękna rzecz i przedstawienie się adwersarzy, z imienia i nazwiska jest zgodne i z Ustawą, z elementarnym poczuciem kultury oraz ze zdrowym rozsadkiem. Ustawa o ochronie danych osobowych określa wyraźnie, ktore informacje mogą naruszać prawo. Na nasze szczeście pisali ją takiego samego diabła warci prawnicy, jak nasi tu w PTTK. Więc, ani e-mail, ani komóra nie podpada pod ustawę; spoko.

"Jeżeli chodzi o podpis, to wystarczy kliknąć na mój Nick. Jest tam wszystko o mnie."

A gucio! Nie ma ani mala , ani komóry - ani kawałka ! :-) Imię i nazwisko - owszem jest :-).
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: chats
Data: 2005-11-29 16:19:10

Witam

>Znalazłem taką oto fotkę

Jeśli znaki są takie czytelne jak na zdjęciu i prowadza do wyznaczonego celu, to tylko z nich korzystać...

Pozdrawiam

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: chats
Data: 2005-11-29 16:26:24

Witam

>Zaś drugi przypadek nie powinien w zasadzie obchodzić PTTK. Ten pan zrobił źle, ale przecież reprezentował siebie a nie PTTK.

Tylko pozornie może się wydawać, że nie obchodzi to PTTK, bo przecież ludzie miejscowi znają się i tak bedą utożsamiać ten bubel znakarski z naszą firmą.

Pozdrawiam
S...krotka

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-11-29 18:05:35

>1. Lądowe i wodne szlaki turystyczne Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wykonuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o KULTURZE FIZYCZNEJ ...

Ustawa jest mętna i nic nie wspomina o turystyce. Jest do niej rozporządzenie o bezpieczeństwie w górach i na wodzie, ale nic nie wspomina o innych terenach i rodzajach turystyki. Jednym słowem już sam ustawodawca spartaczył przepisy i szlaki tak naprawdę nie są nigdzie umocowane prawnie. PTTK zabiega o ustawę o szlakach turystycznych, w której sam sposób oznakowania szlaku jest tylko jednym z elementów. Ważniejsze są sprawy prawne związane z obowiązkami właścicieli gruntów, po których przebiegają szlaki i obowiązkami administratora szlaku. Być może PTTK będzie tylko przeprowadzać audity okresowe szlaków, a nie szukać pieniędzy na znakowanie.

>2. Szlaki turystyczne podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 20 maja 1971 roku - KODEKS WYKROCZEŃ ...

Złapanie niszczyciela za rękę graniczy z fikcją literacką. Często znaki niszczą właściciele obiektów, na których są umieszczone, bo PTTK na ogół nie ma możliwości uzgodnienia ich lokalizacji. W polskich warunkach koszty takich uzgodnień mogą znacznie przekroczyć wartość szlaku. Jeden z kolegów zaczął się w to bawić. Dotarcie do 20 właścicieli i wytłumaczenie im, co mają podpisać zajęło ponad pół roku.

>3. Oznakowania szlaków - tras rowerowych na drogach publicznych odbywa się za zgodą i wiedzą Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, zgodnie z pismem Departamentu Ruchu Drogowego TD-4k-801-26/96 z dnia 3 marca 1996 roku.

Informacja archiwalna. Obecnie obowiązuje rozporządzenie o znakach drogowych i rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych ...

Ponieważ PTTK niczego nie zgłosiło do tych rozporządzeń, to są tam tylko sknocone wzory znaków i nie ma podanych żadnych zasad ich stosowania. Osoba odpowiedzialna za to w tym czasie bawiła się w robienie zlotów kolarskich i nie miała czasu na wykonywanie swojej funkcji w KTKol ZG.

Pozdrowienia

Piotr Rościszewski

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-11-29 18:28:27

>Tylko pozornie może się wydawać, że nie obchodzi to PTTK, bo przecież ludzie miejscowi znają się i tak bedą utożsamiać ten bubel znakarski z naszą firmą.<

Dokładnie tak będzie.

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-11-29 18:23:52

>A miedzy kim a kim była umowa ?
Pomiędzy samorządem a jednostką PTTK czy pomiędzy samorządem a osobą fizyczną (tym panem) ?

Dla mnie, to bez różnicy. Jeden człowiek nie może mieć dwóch twarzy i co innego robić i głosić w PTTK, a co innego na zewnątrz. Z uwagi na dziwną sytuację prawną PTTK coraz więcej spraw finansowych trzeba załatwiać poza PTTK. A działaczem PTTK jest się nadal.

>Bo jesli ma miejsce przypadek pierwszy to chyba jedynym wyjsciem jest wyznakowanie tego szlaku jeszcze raz przez inną osobę.

Teoria! Jak urzędnik wyrzucił kasę w błoto, to weźmie uszy po sobie i będzie udawał, że wszystko jest w porządku. A w mętne interesy partaczy nikt nie będzie chciał chodzić, bo nie może być tak, że jeden bierze pieniądze, a drugi za niego robi za darmo. Wyprostowanie takiej sprawy bez publicznej awantury jest praktycznie niewykonalne.

>Można co najwyżej sądzić się z tym panem przed sądem cywilnym aby pokrył koszty ponowniego znakowania szlaku. Tak by było gdyby szlak znakowała firma (wykonawca, a ten pan był podwykonawcą).

Prywatnie te można. Jak praca jest niewykonana, a inwestor oszukany, to nie powinno być innych przeszkód. Tylko przy naszej opieszałości sądów można nie dotrwać do końca procesu.

>Zaś drugi przypadek nie powinien w zasadzie obchodzić PTTK. Ten pan zrobił źle, ale przecież reprezentował siebie a nie PTTK.

Nie powinien obchodzić Komisję Rewizyjną Oddziału, natomiast środowisko ma obowiązek go ocenić. Osobiście uważam, że działaczem PTTK nie jest się tylko w godzinach zebrań. Tak, czy siak pracę dostał jako działacz PTTK.

Pozdrowienia

Piotr Rościszewski

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Basia Z.
Data: 2005-11-30 08:14:36

Wiem o tym.
Ale niestety wg mnie odział (czy inna prawna jednostka) PTTK nie ma wtedy żadnych prawnych możliwości zareagowania, gdyż nie jest wówczas stroną w tym sporze.
Może tylko uświadomić samorządowcom, że kupili bubel.

Przy czym jest też możliwe że spotkaliby się ze wzruszeniem ramion i komentarzem "oni w tym PTTK najchętniej by się sami zeżarli i podkłądają prosiaka jeden drugiemu".

No bo niestety często tak to z zewnątrz wygląda.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-30 12:30:38

"oni w tym PTTK najchętniej by się sami zeżarli i podkłądają prosiaka jeden drugiemu".

No bo niestety często tak to z zewnątrz wygląda."

Niestety nie tylko wygląda, ale tak jest. Patrz ostatni, ale i poprzednie Zjazdu krajowe.
Ten ostatni mnie osobiście dotyczył, bo to ze mnie próbował nie odpowiedzialny gość Zjazdu zrobic wała i wsadzić swiński łeb na głowę :-(. Szczegóły: Comming soon:-)!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-11-30 14:46:24

Mhm, oczywiście dyskutowaliście o szlakach i schroniskach.

Temat: Re: Znakowanie szlaków
Autor: Amotolek
Data: 2005-11-30 15:04:53

Nie dyskutowalismy. Mnie nie było. To był klasyczny monolog. [wymoderowane za bełkotliwą wypowiedź] Spoko :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć