Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Szlak Żelaznej Kurtyny

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2012-03-22

Temat: Szlak Żelaznej Kurtyny
Autor: JAK
Data: 2005-10-03 06:30:29

Witam,
Jak informuje brytyjski dziennik "The Times", projekt „Szlaku Żelaznej Kurtyny”, zaproponowany przez byłego przywódcę Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa, zostanie sfinansowany przez Unię Europejską.

UE ma nadzieję, że "Szlak Żelaznej Kurtyny", który będzie prawdopodobnie najdłuższą trasą turystyczną na świecie, pomoże zachować pamięć o historii kontynentu i będzie symbolem ponownego zjednoczenia Europy po rozszerzeniu UE w ubiegłym roku.
Szlak będzie ciągnął się od miejsca nad Oceanem Arktycznym, gdzie Rosja graniczy z Norwegią, na południe poprzez tundrę wzdłuż granicy Rosji z Finlandią i koło Petersburga. Dalej prowadzić będzie wybrzeżem Morza Bałtyckiego przez Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę do Niemiec, a potem wzdłuż dawnej granicy między dwoma państwami niemieckimi.
Następnie szlak prowadzić będzie wzdłuż granicy Austrii z Czechami, Słowacją i Węgrami, potem granicą dawnej Jugosławii z Węgrami, Rumunią i Bułgarią.
Końcowy odcinek trasy przebiegnie granicą Bułgarii z Grecją i Turcją i skończy się na wybrzeżu Morza Czarnego.
Według "Timesa", prace związane z wyznaczeniem szlaku prowadzone są przez poszczególne kraje. Na przykład Niemcy na swym odcinku wyznaczają "ekologiczną trasę turystyczną". W Finlandii przygotowaniem trasy na granicy z Rosją zajmują się organizacje pozarządowe. Prace trwają też w Czechach - informuje brytyjski dziennik.
Określenie "żelazna kurtyna", opisujące powojenny podział Europy, spopularyzował b. brytyjski premier Winston Churchill w słynnym przemówieniu w Fulton w USA w 1946 roku.

Ciekawe, czy nasze władze centralne PTTK zainteresuje ten temat?

Pozdrawiam

Jurek Kwaczyński - PTTK w Żyrardowie
Turystyka w Żyrardowie:

http://www.zyrardow.pttk.pl

Żyrardów:

http://www.zyrardow.pl

Temat: Re: Szlak Żelaznej Kurtyny
Autor: Amotolek
Data: 2005-10-03 07:37:07

"Ciekawe, czy nasze władze centralne PTTK zainteresuje ten temat?"

Wydaje mi się, że tak. Przecież dla sporej liczby dzialaczy z górnej półki - okres "żelaznej kurtyny", to wzór: "przyjaźni, pomocy i przykladu" w zarzadzaniu Towarzystwem, "wiecznie żywy" - mimo odbycia się XVI ZjaZdu Krajowego PTTK - w zamierzeniach nowatorskiego , a w rzeczywistości? Pisać hadko! :-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Szlak Żelaznej Kurtyny
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-10-03 08:36:28

>Jak informuje brytyjski dziennik "The Times", projekt „Szlaku Żelaznej Kurtyny”, zaproponowany przez byłego przywódcę Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa, zostanie sfinansowany przez Unię Europejską.

Ciekawe, czy nasze władze centralne PTTK zainteresuje ten temat?

A kogo właściwie ma to zainteresować?

Hobbystów, którzy w czasie wolnym od pracy biegają po lesie z pędzlem?

Moim zdaniem, jeżeli chcemy wyjść z naszymi szlakami na szerokie wody, to potrzebne są rozwiązania systemowe. Muszą być przepisy, które zobligują władze do dbałości o szlaki z ewentualnym przekazaniem do PTTK części kompetencji. Oprócz hobbystów z pędzlem trzeba skupić w PTTK fachowców od planowania przestrzennego, projektowania dróg, małej architektury i wydawnictw promocyjnych, a także dysponujących czasem do prowadzenia stałej współpracy międzynarodowej. Inaczej PTTK nie udźwignie zadań typu "Szlak Żelaznej Kurtyny". Tutaj nie ma miejsca na doraźne sztukowanie wyblakłych znaków po wyżebraniu od Ministerstwa Gospodarki jakiejś jałmużny zwanej szumnie dotacją.

Tymczasem ostatni Zjazd w tej materii niczego nie zwojował, ograniczając się do Uchwały o ogłoszeniu Roku Szlaków Turystycznych. A gdzie rozwiązania systemowo-organizacyjne? W PTTK dalej nie ma pracownika odpowiedzialnego za szlaki i komisji, która by te sprawy prowadziła. Dalej pozostało kilku pojedynczych działaczy zajmujących się tym problemem na marginesie działalności kilku zabytkowych komisji.

Piotr Rościszewski

Temat: Re: Szlak Żelaznej Kurtyny
Autor: JAK
Data: 2005-10-03 09:00:15

Witam ponownie,

moim skromnym zdaniem funkcje takiego szlaku w Polsce mógłby pełnić wyznakowany już na odcinku polskim od Braniewa do Świnoujscia europejski szlak E-9 (Europejski Szlak Wybrzeża: Atlantyk - Morze Północne - Morze Bałtyckie, ok. 5000 km). Należałoby tylko wzbiogacić go o infrastrukturę związaną z tematyką "Żelaznej Kurtyny", a na to mają być pieniądze z UE. Trzeba tylko zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Jest to dobry pomysł dla Oddziałów PTTK z Północy Polski, które twierdzą, że władze naczelne je pomijają w swych działaniach przyszłościowych i skupiają sie tylko na turystyce górskiej.

Pozdrawiam

Jurek Kwaczyński - PTTK w Żyrardowie
Turystyka w Żyrardowie:

http://www.zyrardow.pttk.pl

Żyrardów:

http://www.zyrardow.pl

Temat: Re: Szlak Żelaznej Kurtyny
Autor: Henek
Data: 2005-10-03 09:00:04

>Ciekawe, czy nasze władze centralne PTTK zainteresuje ten temat?
Z całą pewnością !
Wyjazdy na konferencje zagraniczne, dotacje z UE - żyć nie umierać !
A ja próbuję się dopytać od dwóch lat o przebieg pieszych szlaków transeuropejskich przez polskę... Już rok temu miałabyć odpowiednia strona interentowa ....

Pzdr Henek

Temat: Re: Szlak Żelaznej Kurtyny
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-03-22 12:09:52

W końcu po wielu latach koncepcja Szlaku Żelaznej Kurtyny ujrzała światło dzienne jako propozycja trasy rowerowej http://www.eurovelo.org/routes/
Jeżeli ktoś nie zna angielskiego, to chodzi tu o trasę nr 13 Iron Curtain Trail
Orientacyjnie będzie liczyć 9000 km i daleko jej do najdłuższej trasy na świecie, jaką jest budowana od 1992 r. Trans Canada Trail. Wybudowano już 16500 km, a pozostało jeszcze 6000 km, które być może uda się wykonać do 2017 r., kiedy to przypada 150-lecie Kanady. http://tctrail.ca/about-the-trail/facts-about-the-trail
i http://tctrail.ca/explore-the-trail