Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Szlaki turystyczne

Znikające szlaki turystyczne

wszystkich wiadomości w wątku: 23
data najnowszej wiadomości: 2005-07-22

Temat: Znikające szlaki turystyczne
Autor: z.klose
Data: 2005-07-17 15:21:00

Właśnie odkryłem taką wiadomośc:
"Znikające szlaki to problem całego kraju, także Tatr

Nieaktualne trasy turystyczne, urywające się nagle szlaki - takie niespodzianki czekają na odwiedzających górskie tereny. Wszystko przez masowy wykup tamtejszych pól i łąk. Nowi właściciele nie chcą mieć bowiem u siebie tras turystycznych.

Jak przekonał się reporter RMF, wędrowanie "z pamięci" jest dość ryzykowne. Może się bowiem okazać, że dobrze znany nam szlak urywa się w połowie drogi. Problem dotyczy całego kraju, reporter RMF natomiast znikający szlak znalazł w Beskidzie Niskim.

Teraz przewodnicy muszą wytyczyć nowe szlaki omijające tereny, które od niedawna należą do nowych właścicieli. Andrzej Piecuch, który oprowadzał reportera RMF po "wichrowej" Magurze Małastowskiej, ostrzega, że co bardziej nerwowi posiadacze górskich terenów mogą do odstraszania turystów wykorzystywać także psy. Warto więc dobrze przyjrzeć się wszelkim zmianom oznakowań na szlakach."

To będzie jeszcze jeden gwóźdź do trumny turystyki w Polsce. Szkoda gadać.
z.klose

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-17 18:09:01

>Nieaktualne trasy turystyczne, urywające się nagle szlaki - takie niespodzianki czekają na odwiedzających górskie tereny. Wszystko przez masowy wykup tamtejszych pól i łąk. Nowi właściciele nie chcą mieć bowiem u siebie tras turystycznych.

Nie byłoby problemu, gdyby nie ignorancja nieudolnych urzędników, którzy społeczeństwo mają w tzw. głębokim poważaniu. Wystarczy przy sprzedaży wydzielić drogę i pozostawić ją na stanie gminy lub sprzedać ją z zastrzeżeniem, że nie wolno jej zamykać i zobowiązać się do jej utrzymania przez gminę. Ale po co się wysilać, skoro pensja i tak leci co miesiąc, a inni niech się martwią. Najlepszy dowcip polega na tym, że często jeden urzędnik daje pieniądze na odnowienie szlaku, a drugi robi mu numer ze sprzedażą drogi w ręce prywatne. Za wszystko jak zwykle odpowiada burmistrz lub wójt, którym to wszystko doskonale zwisa. Nie słyszałem, żeby ktoś dostał zakaz kandydowania na następną kadencję za wypinanie się na społeczeństwo. Oststnio z trudem przegoniono poważaniejszych przestępców, którzy swoje stołki ostentacyjnie przenowili do więzień.

To o czym piszesz, to nie tylko problem grupy turystów, ale problem ogólnospołeczny sprzeniewierzania dobra społecznego. Ogólnie, to tak sobie pobiadolimy, a jak stwierdzam, że najwyższy czas coś z tym zrobić, to wokół mnie robi się pusto. Każdy jest mocny w słowach, jak mają to zrobić mityczni "Oni", a jak ma sam coś zrobić, to woli schować głowę w piasek, żeby się przypadkiem komuś nie narazić.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: z.klose
Data: 2005-07-17 20:58:01

Jeżeli PTTK odpowiada za wytyczanie i konserwację szlaków turystycznych w naszym kraju, to może najbliższy Zjazd Krajowy coś w tej sprawie zadziała i wymusi na administracji państwowej (czytaj urzędnikach) odrobinę rozsądku przy podejmowaniu decyzji sprzedaży terenów przez które przebiegają szlaki turystyczne.
Nie liczę tu na jakieś spektakularne akcje rzeszy turystów porównywalne do akcji protestacyjnych ekologów przywiązujących się do drzew itp, ale jakieś głośniejsze wypowiedzi na ten temat na łamach prasy krajowej by się przydały.
z.klose

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: ~Piechur
Data: 2005-07-17 21:02:34

"O take Polske żeśmy walczyli"
Niestety,zmiana ustroju doprowadziła do tej sytuacji.Za tzw. Komuny nikt się nie pytał właścicieli gruntu o zdanie.Po prostu wytyczano szlak i tyle. Teraz sytuacja się odmieniła. Właściciele terenów,przez które wiodą szlaki słusznie się buntują. Zamiast walczyć z tym problemem należy pojść na kompromis. Szlaki należy przeprowadzić innyni trasami albo dojść do porozumienia z właścicielami gruntów.Należy przy tym pamiętać,że to ONI robią nam łaskę.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: pienk
Data: 2005-07-17 22:05:02

Ostatnio mialem okazje przejechac sie rowerkiem od Czestochowy do Krakowa. Usilowalem to zrobic "najlepiej oznakowanym Polskim szlakiem turystycznym" - Szlakiem Orlich Gniazd. Problemy zaczely sie tuz za Czestochowa, gdy szlak nagle sie urwal w srodku lasu i nijak nie szlo go odszukac...

I tym sposobem do rez. Zielona Gora dotarlem zamiast od strony polnocno zachodniej, to od poludniowo wschodniej....

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-17 22:52:44

>Za tzw. Komuny nikt się nie pytał właścicieli gruntu o zdanie.

Przede wszystkim PTTK nie pytało, chociaż przepisy do tego obligowały. Po co jakiś działacz miał się wysilać, skoro nikt mu za to nie płacił, a jaszcze trzeba było dołożyć do interesu z własnej kieszeni? Po prostu malowało się szlak i liczyło, że jakoś to będzie.

>Właściciele terenów,przez które wiodą szlaki słusznie się buntują.

Zawsze się buntowali, tylko trudno było cokolwiek wyegzekwować. A teraz po prostu stawia się płot lub wycina znaki i po kłopocie. A jeszcze jak wójt zapłacił za znaki, to można mu zrobić przy okazji na złość i pokazać, która opcja polityczna jest ważniejsza.

>Zamiast walczyć z tym problemem należy pojść na kompromis.

Łatwo napisać, tylko że tego nie da się wykonać. PTTK nie dysponuje funduszami na wykup gruntu, ani na naprawę drogi. To są jedyne rozwiązania, które mogą rozwiązać sytuację "kompromisowo". Można też odgórnie: zapisuje się szlak turystyczny w planie zagospodarowania gminy, a jak właściciel terenu tego nie oprotestuje w odpowiednim czasie, to wtedy nie ma prawa zamknąć szlaku. Pozostaje zawsze problem pieniędzy, bo administrator szlaku odpowiada za stan drogi. PTTK ma się nijak do tego obowiązku i musi liczyć na kiesę administratora drogi, a jak administrator nie ma ochoty, to pozostaje wyłącznie zamnięcie szlaku. I to by było na tyle.

>Należy przy tym pamiętać,że to ONI robią nam łaskę.

Z drobną poprawką: ONI - to władza, a nie właściciele gruntów. Właściciele gruntów nie mają ochoty odpowiadać za cudze fanaberie. To nie ich problem, co chyba wyżej wyraźnie napisałem.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-07-18 13:23:54

Tak czy siak,
to jednak sprawa administracyjna.
A więc jednak odpowiedni pion ZG PTTK powinien problem rozwiązać.
A problem nie jest nowy.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-18 14:13:17

>A więc jednak odpowiedni pion ZG PTTK powinien problem rozwiązać.

Problem w tym, że PTTK nie ma żadnego pionu do spraw szlaków. Jest tylko kilku pionków-działaczy, zwanych szumnie Podkomisjami Szlaków lub podobnie, bo nazwy te zmieniają się jak rękawiczki. Działacze porozrzucani są po kilku komisjach, którym te szlaki niegdyś przypisano. W praktyce niczego nie zdziałają w pojedynkę, bo przerasta to siły przypadkowych działaczy społecznych, którym PTTK od czasu do czasu wydziela jakąś delegację lub znaczki pocztowe, a koledzy z komisji mają "ważniejsze" cele, niż zabawa we szlaki. W grupie też niczego nie zdziałają, bo taką grupę trzeba by nazwać kolejną komisją ZG, n[p. Komisją Znakarską, a przecież komisji w PTTK jest ponoć za dużo. Jednym słowem ogólna niemożność, niedowład organizacyjny itd.

>A problem nie jest nowy.

I prawdopodobnie będzie się pogłębiał. Minęła kadencja, a uchwała poprzedniego Zjazdu dotycząca problemu szlaków leży nadal nietknięta. ZG miał przez tą kadencję ważniejsze cele niż zajmowanie się jakimiś tam szlakami. Widocznie sami ich nie używają, to po co mają robić dobrze komuś innemu?

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-07-19 09:53:05

> ZG miał przez tą kadencję ważniejsze cele niż zajmowanie się jakimiś tam szlakami. Widocznie sami ich nie używają, to po co mają robić dobrze komuś innemu?

I to by bylo na tyle.

Czesi, Słowacy - jak oni to robią z tymi wciąż istniejącymi szlakami?
I schroniskami wciąż funkcjonującymi?
I infrastrukturą dla turystów lubiących widoczki?
No jak.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-19 11:13:39

>Czesi, Słowacy - jak oni to robią z tymi wciąż istniejącymi szlakami?
I schroniskami wciąż funkcjonującymi?
I infrastrukturą dla turystów lubiących widoczki?
No jak.

Sądzę, że po prostu nie cierpią na manię wielkości, tak jak działacze PTTK, którzy wciąż uważają, że są kimś więcej niż sportowcami. Tam turysta jest po prostu sportowcem i tym samym traktowany jest jak sportowiec.

W mentalności działacza PTTK, turysta jest kimś więcej sportowcem, bo ma obowiązek być krajoznawcą, czyli osobą kulturalną, a nie mięśniakiem. I tu leży pies pogrzebany! Podbudowuje się to - zresztą zgodnie z prawdą - o wpływie krajoznawstwa na patriotyzm i kłopot gotowy. Wystarczy porównać, jak w praktyce traktuje się sport, a jak kulturę.

W mentalności Czecha i Słowaka, jak coś ma działać, to po prostu robi się tak, żeby działało, bez filozofowania, że zrobi to ktoś za nich. U nas, jak coś ma działać, to zaraz pojawia się pytanie kto za tym stoi i robi się wszystko, żeby tej osobie dokopać. A że przy okazji dokopie się wszystkim? Jakie to ma znaczenie? Niech społeczeństwo martwi się samo o siebie. Byle by kopiący miał dalej ciepłą posadkę. Niestety PTTK przygląda się temu zjawisku z zupełną biernością. Przecież składa się z tych samych ludzi, którzy raz kopią, a raz są kopani. I na dodatek przenoszą te zwyczaje do PTTK. Przeważa opcja tych działaczy, którzy nie chcą się wyhylać, bo niegrzecznym władza może jeszcze mniej kapnąć niż obecnie. I tak to się wlecze od Zjazdu do Zjazdu.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-07-19 12:48:23

Czy może być wiadomym ile dotacji z Budżetu Państwa otrzymuje PTTK na realizację celów statutowych, m.in. tu cytat ...

Bardzo ważnym zadaniem Towarzystwa jest wyznaczanie, znakowanie i konserwacja szlaków turystycznych. ...

Pytanie do Zespołu Ekonomicznego Komitetu Organizacyjnego XVI Walnego Zjazdu PTTK?

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-19 16:06:52

>Czy może być wiadomym ile dotacji z Budżetu Państwa otrzymuje PTTK na realizację celów statutowych, m.in. tu cytat ...

Nie znam dokładnych liczb, ale jest to coraz mniej. Problem pogłębia jeszcze to, że dawniej dotację na szlaki otrzymywało tylko PTTK, a teraz może ubiegać się o te pieniądze każdy, kto ma ochotę znakować, a więcej dostaje ten, kto głośniej się o nie upomina, czyli ma tzw. plecy. Najwięcej dostają ci, którym wnioski pisze Greenways, bo mają fachowca na etacie od pisania przekonywujących wniosków. Pytanie, dlaczego jakaś mała fundacja ma tego fachowca na etacie, a wielkie PTTK ze stuletnimi tradycjami nie ma? Ta mała fundacja podpowiada działaczom co mają robić, żeby było dobrze, a wielkie PTTK tego nie potrafi!

Niezależnie od tego, co PTTK może dostać z Budżetu Państwa, to i tak kropla w morzu potrzeb. Np. na szlaki rowerowe otrzymuje coś ponad 100 000 zł rocznie. Podziel to przez 16 województw. Skromnie licząc 1 km trasy rowerowej kosztuje 1000 zł. I co wychodzi? 6-7 km rocznie na województwo! Kpina zupełna. Nie chce mi się sprawdzać dokładnie ile jest tras rowerowych w woj. śląskim, ale chyba już ponad 3000 km. ZG PTTK razem z Budżetem Państwa mogą się wypchać z takimi kwotami. Dla przykładu mogę podać, że Gmina Olesno w ubiegłym roku na trasy rowerowe wydała 110 000 zł, czyli tyle, cio Budżet Państwa dał PTTK dla reszty Polski. Gmina Zdzieszowice w tym roku wydała 53 000 zł. Poza tym trzeba sobie zdać sprawę, że koszt oznakowania to tylko dekoracja w stosunku do kosztów, jakie należy władować w przygotowanie dróg dla rowerzystów o odpowiedniej nawierzchni.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-07-19 22:26:14

Proponuję nie oglądać się na ZG PTTK. Trzeba trochę pochodzić i poprosić.Czasy "mi się należy" już minęły.
Jak mawiał nasz słynny polityk: "weźmy sprawy w swoje ręce"
W zeszłym roku załatwiłem fundusze na 16 km szlak pieszy. W tym roku na nowy 20 km pieszy i nowy 40 km rowerowy.Zaznaczam,że nie jestem żadnym politykiem ani duchownym. Recepta jest prosta: DZIAŁAĆ !!!

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-20 07:22:11

>Proponuję nie oglądać się na ZG PTTK. Trzeba trochę pochodzić i poprosić.Czasy "mi się należy" już minęły.

A Ty myślisz, że co ja robię? Od sześciu lat jeżdżę po gminach i starostwach i propononuję prawidłowe wykonanie tras rowerowych. Są tacy, którym szkoda na to pieniędzy i zachodu, ale są i tacy, którzy raźnie przystępują do współpracy. A jak się uprą, że zrobią, to pieniądze prędzej czy później zawsze się znajdą. TYlko Budżet Państwa nie bardzo ma ochotę się wywiązywać.

Co do "mi się należy", to trzeba pamiętać, że szlaków nie robi się dla działaczy, ale dla społeczeństwa. To nie nam się należy, ale społeczeństwu. A władza jest dla społeczeństwa! My tylko reprezentujemy to społeczeństwo. Nikt nam nie robi łaski, że z nami rozmawia i nam coś daje, bo w rzeczywistości robi łaskę społeczeństwu. Myślenie w kategoriach "mi się należy" w ogóle nie powinno mieć miejsca.

>Recepta jest prosta: DZIAŁAĆ !!!

Tylko dlaczego ZG nie stosuje tej recepty? Niektórzy pożal się Boże działacze tylko wożą się po naradach i imprezach i tak są tym zmęczeni, że działania w ogóle nie widać. A robią tylko wtedy, jak dostaną mocnego kopniaka przed wyborami. Żałosne.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-07-20 09:55:54

O tym ile, na co i kto dostaje pieniądze z naszych podatków (i dlatego Krzychu to nam się należy) można poczytać na; www.mgip.gov.pl w zakładce Departamentu Turystyki.
Wymieniony jest tam i ZG PTTK i Oddziały PTTK.
Oczywiście Urzędy Marszałkowskie też finansują infrastrukturę turystyczną.

Zgoda Piotrze, na wszystkie szlaki to może za mało.
Ale na Główny Szlak Beskidzki (szczególnie w Beskidzie Niskim) i Główny Szlak Sudecki to już wystarczy.
I mogliby PT Działacze ZG PTTK "pokombinować" o zejściu z asfaltu na wielu odcinkach tych GSzlaków.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-20 10:29:46

>I mogliby PT Działacze ZG PTTK "pokombinować" o zejściu z asfaltu na wielu odcinkach tych GSzlaków.

Jak ktoś przyrósł do stołka, to trudno żeby zszedł z asfaltu.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Krzychu S.
Data: 2005-07-20 15:45:14

Zgadzam się z Tobą. Problem jest w tym,że w ogóle brak pieniędzy na wszystko.To dotyczy zresztą całego Kraju. Nie oglądam się na nikogo w swoich poczynaniach. Ma to odniesienie np.do Duchowieństwa. To,że jakiś ksiądz żle się prowadzi nie oznacza,że przestaniemy chodzić do Kościoła....Przepraszam za porównanie PTTK z Kościołem. Nie chcę obrażać uczuć religijnych.Jednak my Turyści jesteśmy w pewnym sensie wspólnotą.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-20 18:45:12

>Problem jest w tym,że w ogóle brak pieniędzy na wszystko.

Nie zgadzam się. Na ulubione zabawki przedstawicieli władzy pieniędzy nigdy nie brakuje. Problem w tym, że ambitna turystyka nie jest ulubioną zabawką władzy. Łatwo jest dostać jakiś ochłap na rajd, bo można się zabawić i pochwalić publicznie władzę, że dała. A na szlak jest trudniej dostać, zwłaszcza jak wkracza się w procedury przetargowe i można podpaść tym, którzy zbyt nachalnie patrzą władzy na ręce.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-07-21 13:42:26

Ale początek wątku jest o;

> ... Nieaktualne trasy turystyczne, urywające się nagle szlaki - takie niespodzianki czekają na odwiedzających górskie tereny. Wszystko przez masowy wykup tamtejszych pól i łąk. Nowi właściciele nie chcą mieć bowiem u siebie tras turystycznych. ... <

Ponieważ

> ... Bardzo ważnym zadaniem Towarzystwa jest wyznaczanie, znakowanie i konserwacja szlaków turystycznych. ... <

to na pewno XVI Walny Zjazd PTTK coś w tym temacie postanowi.

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-21 15:17:22

>> ... Bardzo ważnym zadaniem Towarzystwa jest wyznaczanie, znakowanie i konserwacja szlaków turystycznych. ... <

>to na pewno XVI Walny Zjazd PTTK coś w tym temacie postanowi.

Na poprzednim też postanowił i na tym się praktycznie skończyło. Wystarczy przeczytać http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=xvwz6

>Zjazd uważa, że należy:
>1. sprecyzować pojęcie szlaku turystycznego i zastrzec go ...

Nie wykonano.

>2. wprowadzić obowiązek ewidencjonowania wszystkich szlaków turystycznych, bez względu na to, kto je wyznakował ...

Nie wykonano.

>3. szlak turystyczny i znak objąć ochroną prawną

Nie wykonano. To akurat nie zależy tylko od PTTK.

>4. wypracować sprawny system finansowania prac znakarskich ...

Jest gorszy, niż był cztery lata temu.

>5. utrzymać stabilną sieć szlaków turystycznych ...

Trudno mówić o utrzymaniu, jak się nie ma pieniędzy i kadry do roboty.

>6. dążyć do wprowadzenia - na mocy decyzji administracyjnej -jednolitej instrukcji znakowania szlaków turystycznych

Nie wykonano. Nawet nie słyszałem o jakiś zaawansowanych pracach nad taką instrukcją.ebym przypadkiem nie zgłosił do tej "instrukcji" jakiś uwag.

>7. utrzymać centralne finansowanie sieci szlaków ...

Żeby cokolwiek utrzymać, to najpierw musiało by zaistnieć. Wniosek niewykonalny w założeniu.

Też mnie ciekawi, co Zjazd postanowi w tej materii. Najpierw musiałby zacząć od postanowienia, co z poprzednią uchwałą o charakterze strzału na wiwat.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: z.klose
Data: 2005-07-21 17:47:51

"Też mnie ciekawi, co Zjazd postanowi w tej materii. Najpierw musiałby zacząć od postanowienia, co z poprzednią uchwałą o charakterze strzału na wiwat."

Może warto zapytać ustępujący ZG co w tej sprawie zrobiono i jak wygląda realizacja tej i innych uchwał XV Zjazdu?
Ciekawe ile jeszcze uchwał nie zdążyło doczekać się realizacji?
Czy ktoś z delegatów to na XVI Zjeździe poruszy?
z.klose

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-21 22:49:19

>Czy ktoś z delegatów to na XVI Zjeździe poruszy?

Przydałoby się nie tylko poruszyć temat, a poruszyć sam Zjazd. Oceniam, że stan realizacji pozostałych uchwał jest podobny, czyli praktycznie żaden. Jednym słowem totalny marazm i olewactwo potrzeb turystycznej braci.

Piotr Rościszewski

Temat: Re: Znikające szlaki turystyczne
Autor: JanMaciej...
Data: 2005-07-22 11:38:46

Oj, chyba te autorytety poruszą XVI Zjazd. ???

Do podstawowych kryteriów przy rozpatrywaniu wniosków kandydatów do godności Członka Honorowego PTTK zaliczyć:
1/ ......
2/ zasługi dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa w Polsce o zasięgu ponadregionalnym;
2/ co najmniej 30 - letnią udokumentowaną działalność o wybitnym znaczeniu dla Towarzystwa, ze szczególnym podkreśleniem dokonań po otrzymaniu "Złotej Honorowej Odznaki PTTK";
4/ autorytet, którym kandydat cieszy się w Towarzystwie.