Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Turystyka a parki narodowe

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2003-02-05

Temat: Turystyka a parki narodowe
Autor: Jacek Potocki
Data: 2003-02-04 10:06:35

W wątku "Przewodnicy i prowadzen..." pojawił się temat, który chyba zasługuje na wyodrębnienie.

Otóż parey w dniu 02-03.02.2003 o godz. 12:59:21 był łaskaw napisać:

"Generalnie jednym z podstawowych celów Parku Narodowego jest rozwój i promowanie turystyki jako alternatywnego źródła dochodu dla miejscowej ludności - jako rekompensata za wyłączenie terenów spod gospodarki. A nie ograniczanie!"

Tu jesteś w błędzie. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody (Art. 14. ust. 3.) "Nadrzędnym celem parku narodowego jest poznanie, zachowanie całości systemów przyrodniczych danego terenu, wraz z warunkami ich funkcjonowania, oraz odtwarzanie zniekształconych i zanikłych ogniw rodzimej przyrody."
ust. 2 zaś dodatkowo precyzuje, że "Wszelkie działania na terenie parku narodowego przyporządkowane są ochronie przyrody i mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi działaniami."

Twój punkt widzenia, że parki narodowe mają popierać turystykę jako surogat zastępujący inne możliwości zarobkowania, zupełnie nie przystaje do realiów tych parków narodowych, w których turystyka rodzi konflikty. A to dlatego, że - jestem gotów iść o zakład - DOCHODY Z TURYSTYKI JUŻ DAWNO PRZEKROCZYŁY TAM POTENCJALNE ZAROBKI, JAKIE MOGŁYBY PRZYNIEŚĆ WSZELKIE INNE GAŁĘZIE GOSPODARKI ROZWIJANE NA TERENIE PARKU. A masowa turystyka - niestety - coraz częściej stanowi największe zagrożenie dla walorów przyrodniczych parku.

Dalej parey pisze: "...w Polsce wygląda to bardzo swojsko - dyrekcje Parków prześcigają się w radosnej twórczości i wymyślają przepisy które łamią wszelkie prawa konstytucyjne i zwyczajowe."

Proszę o konkety.

Chodzi głównie o zastraszenie ludzi albo o zwyczajną korupcję i ciągnięcie kasy przez pracowników parku z tytułu przejmowania co bardziej lukratywnych zleceż na przewodnictwo.

J.w.

Znam taką sytuację w jednym z polskich Parków Nar. gdzie jego pracownik - parkowy specjalista od turystyki - ma jednocześnie prywatną firmę przewodnicką i takie zlecenia przejmuje. Jednocześnie inni przewodnicy na tym terenie są na maksa szykanowani przez parkowych strażników a sam dyrektor rozsyła do biur turystycznych idiotyczne pogróżki, nie mające żadnego prawnego usankcjonowania.

J.w. Podaj nazwę tego parku. Poza tym na podstawie JEDNEGO parku nie kreuj opinii na temat wszystkich pozostałych.

Na koniec - mnie też w parkach pewne rzeczy mogą się nie podobać. Ale odkąd zacząłem patrzeć na ich problemy z drugiej strony, wiele spraw widzę inaczej i więcej rozumiem.

Jacek

Temat: Re: Turystyka a parki narodowe
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-02-04 13:41:28

Odnośnie pracownika parku, który odpowiada za turystykę, a jednocześnie ma firmę, która tą turystykę realizuje, można jednoznacznie powiedzieć, że jest to przestępstwo. Prawo zabrania równoczesnej pracy w urzędzie lub firmie nadrzędnej o podporządkowanej. Ostatnio z ciepłych posadek wyleciało kilku geodetów, którzy uprawiali tego typu proceder - sami zatwierdzali w urzędzie wykonane przez swoją firmę dokumenty. Pisała o tym szerzej m.in. Gazeta Wyborcza.

Jako przykład dziwacznych rozwiązań prawnych mogę podać przykład Ojcowskiego PN, gdzie jeden z poprzednich dyrektorów wydał liczne zakazy poruszania się po parku i nakazał PTTK likwidację kilku szlaków, a następny odwołał większość zakazów i wyznakował kilka ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Po prostu pierwszy z wymienionych dyrektorów był typowym urzędnikiem-nieukiem, który potrzebował - jak to się mówi - dupochronu, a drugi był fachowcem gotowym odpowiadać, za to co robi.

Temat: Re: Turystyka a parki narodowe
Autor: ~Piotr
Data: 2003-02-04 19:07:04

W TPN można się poruszać teoretycznie wyłącznie po znakowanych szlakach. Jeśli się zapłaci można pójść prawie wszędzie. Oczywiście z odpowiednio opłaconym przewodnikiem. Czy możemy się spodziewać w przyszłości cennika na poszczególne trasy? MOko – 15 PLN, Rysy – 34 PLN, itd. Czy płacąc można wszystko?

Temat: Re: Turystyka a parki narodowe
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-02-04 23:54:18

Założyłem nowy wątek, w którym przedstawiłem propozycje pewnych zmian w przepisach, m.in. odnośnie zasad prowadzenia wycieczek i zapewnienia bezpieczeństwa turystów na terenie parków narodowych w górach.

Propozycje te znajdują się pod adresem:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=1926
Pozdrawiam

Temat: Re: Turystyka a parki narodowe
Autor: Jacek Potocki
Data: 2003-02-05 09:17:17

Nie przesadzaj, że można pójść "prawie wszędzie". A czy płacąc można wszystko, to nie mnie pytaj. Mail do dyrekcji TPN jest taki:
kozica@tpn.zakopane.pl

pozdrawiam
Jacek

Temat: Re: Turystyka a parki narodowe
Autor: ~Piotr
Data: 2003-02-05 15:55:41

Nie sądzę żebym przesadzał. No fakt nie wiem ile dla Ciebie to „prawie wszędzie”. Może miałem użyć procentów? Dlatego uważam, że się czepiasz szczegółów. Jeśli Ciebie to nie interesuje mogłeś nie odpowiadać. Nie uważam za słuszne, że zakaz poruszania poza znakowanymi szlakami można ominąć. Wystarczy tylko potrząsnąć kiesą i już nie obowiązuje. Czy góry mają być tylko dla tych z kasą? Dla mnie jest to proste albo jest zakaz albo go nie ma. Dla wszystkich. A tak w ogóle to niedługo przed wejściem na każdy szlak stanie budka z biletami wstępu. No i oczywiście przewodnik – obowiązkowo. Pewnie znów przesadzam? O i dzięki za adres.