Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Propozycje nowych odznak

wszystkich wiadomości w wątku: 23
data najnowszej wiadomości: 2005-09-05

Temat: Propozycje nowych odznak
Autor: WoBa
Data: 2005-06-20 15:39:55

Mam propozycje "zrobienia" kilku nowych Odznak (krajoznawczych) PTTK.

1) WOK (Wojskowa Odznaka Krazjoznawcza) tzn. zwiedzanie miejsc związanych z I i II wojną światową

2) OKAW (Odznaka Krajoznawcza Architektury Współczesnej) tzn. zwiedzanie miejsc (budynków) o zabudowie stricte współczesnej (II połowa XX w., XXI w.)

3) OKOS (Odznaka Krajoznawcza Obiektów Sportowych) tzn. zwiedzanie miejsc takich jak np. Wielka Krokiew czy stadion X- lecia

4) OK "Polscy Monarchowie" tzn. zwiedzanie miejsc w jakiś sposób związanyc z polskimi monarcahmi (np. Gąsawa, czy pomniki tychże Władców

5) OKPR (Odznaka Krajoznawcza Polskie Rekordy) tzn. zwiedzanie miejsc(owości) będących w jakimś stopniu rekordowymi (np. najdłuższa wieś, albo najwyżej położony krzyż)

Co państwo o tym sądzą??

Pozdrawiam

WOJTEK

PS: Niestety do waszych odp. odniosę się dopiero jutro bo limit dzienny mi się kończy a chcę jeszcze jeden post napisać w sprawie organizacyjnej

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: nin
Data: 2005-06-20 17:00:01

Hehehehe... pomysły fajne (zwł.WOK) i wielu maniaków odznak pewnie byłoby za... Choć wszystkie te odznaki mogłyby być niejako podtypem OTP.

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Paweł Zań
Data: 2005-06-20 18:06:56

Kurcze wyśnił mi sie ten temat dzis w nocy:-) Zastanawialem się nad nowymi odznakami i doszedłem do wniosku że mogłaby powstac Odznaka Skansenów w Polsce. Budownictwa Ludowego lub jeszcze innych. W najblizszym czasie mam zamiar sprawdzić ile mamy takich obiektów w Polsce...
---
Paweł Zań

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: ~Gumiś
Data: 2005-06-20 19:33:22

Witam!!!

>>Odznaka Skansenów w Polsce. Budownictwa Ludowego lub jeszcze innych

Jest coś takiego (może nie dokładnie, ale tematyka się pokrywa): http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=ro_sad

Pozdrawiam
Krzysiek

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Dudi
Data: 2005-06-20 22:11:29

na początek polecam
http://www.skanseny.prv.pl/

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Dudi
Data: 2005-06-20 22:20:25

polecam moje ulubione zapisy regulaminu SAD

W przypadku obiektu o charakterze muzealnym - potwierdzenie pieczątką tego obiektu. Oprócz potwierdzenia, należy podać krótki opis, datę zwiedzania, stan techniczny obiektu. Można zamieścić widokówkę, szkic, czy własnoręcznie wykonane zdjęcie.

6.3. Przewiduje się ewentualne wykorzystanie informacji o zabytkach architektury drewnianej, zawartych w kronikach dla potrzeb krajoznawczych PTTK.

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-06-21 09:32:06

Witam!

> Co państwo o tym sądzą?

Fiu, fiu! Dobre! Jestem pod wrażeniem... :-)
Serio!!!

Należałoby całkiem serio przemyśleć ich regulaminy, ale nie da się ukryć, że (przynajmniej pierwsze trzy) są to wyśmienite gotowe pomysły na odznaki dla jakiegoś prężnego oddziału.

Czwartą należałoby chyba zmodyfikować nieco, a piąta mi nie leży. Ale może mnie przekonasz... :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: WoBa
Data: 2005-06-21 13:34:34

>Czwartą należałoby chyba zmodyfikować nieco

To znaczy?? Rozszerzyć kategorie... czy coś innego??

>piąta mi nie leży. Ale może mnie przekonasz... :-)

Znaczy że ci jej zamysł nie leży?? Hm.... myślałem żeby ta odznaka miała na celu poznawanie Polski nie tylko jako "o tutaj zamek, a tam górka", tylko poznawanie również takich ciekawostek jak np. najdłuższa wieś albo najstarsze drzewo...... o coś w ten deseń

Pozdrawiam

WOJTEK

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-06-21 14:00:44

Witam!

> To znaczy?? Rozszerzyć kategorie... czy coś innego??

W zasadzie każda miejscowość w Polsce była jakoś związana, z którymś monarchą. Gdzie nie pojadę to słyszę tekst: "A u nas to się Jagiełło na polowaniu zatrzymał na noc.". Ciężko byłoby wybrać kryteria.
Z kolei jak jedna noc Jagiełły nie wystarczy, to problem pojawia się taki, że tych miejscowości robi się parę i to głównie tych, których już nie trzeba reklamować. :-)

> Znaczy że ci jej zamysł nie leży?

Zamysł nie jest zły, ale obawiam się, że nie realizowalny. Ciężko ustalić, która wieś jest najdłuższa, który dzwon najcięższy i tym podobne rekordy. Jak ciężko, to przekonała się boleśnie Komisja Krajoznawcza w czasie minionego konkursu na naszych stronach.

Poza tym co być w tej najdłuższej wsi zobaczył (zakładając, że jej jedyną atrakcją jest to, że jest najdłuższa)? Po co tam jechać?

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-06-22 12:09:33

Wojtek Twoje propozycje odznak są pudłami, ponieważ to co proponujesz wchodzi w zakres OTP, odznak krajoznawczych i regionalnych. Wędrując po Beskidzie Niskim możesz przejść przez najdłuższą wieś tych gór, będąc w mazowieckim Pułtusku przy okazji przespacerujesz przez najdłuższy rynek w Europie. Są to ciekawostki o których należy wiedzieć. Będąc w Zakopanem oglądasz Wielką Krokiew jako ciekawostkę, tak samo jak resztki skoczni w Warszawie. Wydajemi się, że powinieneś skoncentrować się na zdobywaniu istniejących odznak, a to co chcesz jako odznaki, samo wyjdzie. Żeby stworzyć odznakę krajoznawczą potrzebna jest wiedza, ponieważ tematyka takiej odznaki musi być unikalna, niepowtarzalna. Taką odznaką jest "Śladami F. Chopina" ustanowiona przez Klub Przodowników TP w Warszawie, a załącznik do regulaminu konsultowany z Towarzystwem Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pozdrawiam :-)
Monika P.

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: WoBa
Data: 2005-06-22 18:50:47

Tak?? To może ustanówmy odznake "Śladam Wojciecha Bajaka" tematyka chyba najunikalniejsza na świecie. :-)

A wracając do tematu to się po prostu nie zgadzam. Jest właśnie przeładowanie warunków, a np. zaproponowana przeze mnie WOK nie wchodzi dokładnie w skład OKP, bo tam jest napisane masz zwiedzić bunkier "Z" i miejsce bitwy pod "A", a w WOKu trzeba by było pozwiedzać jak najwięcej miejsc bitew, muzeów II i I wojny światowej, czy bunkrów. Chodzi mi o jak najwęzszą specjalizację poszczególnych odznak
.Na odznake "X" czy "Y". Powinny byc dokładnie wyodrębnione kategorie np. poronione jest to że na OTP chodzisz po miastach i dotajesz za to punkty, to wchodzi w zakres ROK lub OKP

Pozdrawiam

WOJTEK

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: WoBa
Data: 2005-06-22 22:18:46

Mam propozycję!

Może niech każdy wpisze (swoje) propozycje odznak. Wtedy powstanie baza Odznak Krajoznawczych od razu gotowa do wykorzystania przez Komisję Krajoznawczą. Będzie to też jakiś wyznacznik jakim grupom turystycznym brakuje swojej odznaki

Pozdrawiam

WOJTEK

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Rentgen
Data: 2005-06-23 16:10:20

Piszesz, że chcesz stworzyć "wspecjalizowaną" odznakę a proponujesz bardzo ogólną Wojskową OK o szerokim zakresie (bitwy, muzea, obydwie wojny, bunkry).

Jest szereg odznak o "wojskowo-militarnym" charakterze, które nawiązują do konkretnych wydarzeń, postaci, lub miejsc. Niektore z nich:
- Szlakami Cmentarzy Wojskowych I Wojny Światowej
- Szlakiem Fortyfikacji i Podziemi
- Szlakiem Powstania Wielkopolskiego
- Szlakiem Twierdzy Kraków
- Szklakami Powstań Śląskich
- Szlakami Walk I Armii WP o Wał Pomorski
- Szlakiem Chwały Oręza Polskiego
- Szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920
- Odznaki Krajoznawczej im Żwirki i Wigury

Z pewnościa jest ich duzo wiecej. Po co tworzyć kolejną, na którą bedzie składało się wszystko jak leci byle tylko coś z wojskiem lub wojną miało wspolnego? Takim chybionym pomysłem wydaje mi sie istniejąca juz Kolarska Odznaka Pielgrzymia, na którą trzeba nazbierać mnóstwo pieczątek z kościółów i innych świątyń, niezależnie od ich wartości zabytkowej. Nie wymagająca myślenia i planowania odznaka od "zakrystii do zakrystii".

Pozdrawiam
Michał

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Davvid
Data: 2005-07-08 20:16:33

Mój były już kierownik biura mawiał, że już jest za dużo odznak biorąc pod uwagę odznaki regionalne i oddziałowe, ale skoro wątek ten ma być wyrazem naszej inwencji twórczej to ja dorzuce odznakę "Śladami tow. Lenina" i "O Utrwalenie Władzy Ludowej" :-)
A tak bardziej serio (ale nie całkiem) to PTTK zajmuje się już turystyką pieszą, motorową, podwodną, a nawet drezynową (kol. Łukasz miałby tu chyba coś do powiedzenia?)ET CÉTERA ET CÉTERA, natomiast nie weszło jeszcze w przestwór nieba i nie posiada np: odzaki baloniarskiej, szybowcowej czy lotniarskiej, a przecież tak też można zwiedzić kawałek Polski (a jaki ma się widok!)...
SATIS VERBORUM

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-07-09 00:12:19

Jak wyrypiasta wycieczka potrzebna do zaliczenia kolejnej odznaki dawała w kość, to nachodziły mnie myśli, żeby ustanowić Odznakę Turysty Sadysty dla zbyt ambitnych działaczy i Odznakę Turysty Masochisty dla zbyt ambitnych szeregowych turystów.

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-07-10 13:52:55

Qrcze, o turystyce drezynowej nie słyszałem? Może coś więcej na ten temat?
Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: AvantaR
Data: 2005-07-10 17:39:10

Popieram :-) Tez nic nie slyszalem, ale ostatnio tyle roznych sportow jest, ze ... tylko czekac az ktos zarzada Odznaki Turystyki Hulajnogowej ;-)

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Davvid
Data: 2005-07-11 08:09:36

Co prawda to nie moja specjalność ale ot choćby -
http://www.drezyny.pl/index.php
a zdaje mi się, że jakiś czas temu w Gościńcu coś stało, na razie tyle. Kończe, bo idę właśnie otworzyć oddział i poszukam też dla kolegi czegoś na miejscu, bo też chyba widzałem tam jakąś ulotkę wycieczki. Jednak od razu informuję, że to na pewno nie będzie nasza.
Z turystycznym pozdrowieniem ;-)
Dawid Słonimski
SATIS VERBORUM

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: AvantaR
Data: 2005-07-11 09:21:00

Wo! No tego to bym sie nie spodziewal :-)
Super! Przejechalbym sie czyms takim :-)

Pozdrawiam

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Stefan
Data: 2005-07-11 09:57:46

To zajrzyj tutaj: http://www.drezyny.pl/
Pozdrawiam
Stefan

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Davvid
Data: 2005-07-11 18:21:33

Powtórzyłeś stronę którą podałem wcześniej (ale pewnie to zauważyłeś), a co do tego co miałem znaleźć w oddziale to była to stara ulotka z VI rajdu kaszubsko-pomorskiego "Kluka 2005", który odbył się (za to nie ręcze) 25-29 maja. Wśród dostępnych tras była między innymi drezynowa. A organizował to Odział Gdański PTTK, przy którym znajduje się chyba to koło, do którego dałem (daliśmy) linka.
SATIS VERBORUM

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Matei88
Data: 2005-07-16 16:10:33

A ja mam podtsawowe pytanie. Do kogo mam się zgłosić, jeżeli mam projekt odznaki itp.?

Temat: Re: Propozycje nowych odznak
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-09-05 20:39:33

Zapraszam do zdobywania nowej wersji Odznaki Turystycznej Ziemi Gliwickiej. Tymczasowo regulamin dostępny jest na stronie http://www.cyrkino.webpark.pl/pliki/otg/regulaminy_otg.html

Pozdrowienia

Piotr Rościszewski