Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

Nasz Patron

wszystkich wiadomości w wątku: 1
data najnowszej wiadomości: 2005-05-13

Temat: Nasz Patron
Autor: Amotolek
Data: 2005-05-13 16:05:42

Dostalem zpred chwila taka wiadomość:

Dzisiaj, w dniu 13 maja 2005 roku, została odsłonięta w FSO tablica pamiątkowa w 10 rocznicę śmierci mgr inż. Jerzego Bieleckiego, Dyrektora Fabryki w latach 1971-1982.
Człowieka, który był wzorem energii działania – szczególnie wrażliwego na społeczne i ludzkie potrzeby Załogi. Wielkiego społecznika, pod którego wieloletnią Prezesurą nasz Oddział PTTK Żerań FSO osiągnął największe sukcesy w 39-letniej historii. Liczący wtedy 1.750 członków, głównie pracowników FSO, Oddział Zakładowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego rozwijał załogę turystyczne, kulturalne oraz tężyznę fizyczną naszych pracowników na wielu imprezach, rajdach i zlotach. Pracownicy licznie wypoczywali w kraju i za granica, korzystając z wypożyczalni sprzętu turystycznego, w tym przyczep samochodowych i warsztatu naprawczego dla zmotoryzowanych.
Cóż nam z tego pozostało? Mniej niż niewiele.
Poza powszechnie znanymi trudnościami gospodarczymi i przemianami systemowymi prowadzącymi do kapitalizmu bez ludzkiej twarzy, przez problem pracy dla siebie i rodziny zatracił się dawny, socjalny system działań dla człowieka, pracownika.
Zagubiły się gdzieś w codziennej walce o byt i utrzymanie się na powierzchni przy zalewającej praktycznie wszystkich i po równo, rosnącej fali bezrobocia - ludzkie, bezinteresowne odruchy, jakie cechowały wielu naszych działaczy – społeczników.
W codziennym galopie za pracą i chlebem - zostały pominięte przez całe lata treści Encykliki naszego Papieża, Jana Pawła Wielkiego, że praca ma na celu rozwijać robotnika, a nie być tylko dla niego tępym i niewygodnym trudem i znojem w fatalnych warunkach społeczno-socjalnych, jakie w naszej Fabryce powstały za czasów azjatyckiego kapitalisty.

Teraz w zadumie, spoglądając na tablicę pamiątkową ku czci naszego nieodżałowanego Prezesa, patrzę jednak z nadzieją w przyszłość, że w nowej FSO na Żeraniu odrodzi się podmiotowość pracownika, jako człowieka i obywatela, a nie tylko trybiku w kapitalistycznej machinie do wytwarzania zysku za wszelką cenę.

Wierzę też głęboko, że w nowym Kierownictwie FSO znajdą się ludzie na miarę wspaniałego Dyrektora Bieleckiego, który nigdy nie żałował własnego czasu, aby osobiście brać udział w rekreacji i zabawie zadowolonych pracowników w plenerowych warunkach wypoczynku turystycznego.
Ufam także, iż przyszłoroczny jubileusz 40-lecia naszego oddziału Zakładowego PTTK będzie świętowany w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie wraz z Jej Kierownictwem– godnie i serdecznie na miarę obecnych czasów.

Wiceprezes Oddziału PTTK Żerań FSO
Andrzej Śniecikowski
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć