Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Czasopisma turystyczne

wszystkich wiadomości w wątku: 15
data najnowszej wiadomości: 2006-01-08

Temat: Czasopisma turystyczne
Autor: Basia Z.
Data: 2005-04-28 16:09:09

Jakie czasopisma turystyczne czytacie ?

Jakie wg Was powinny być czasopisma turystyczne ?

Jakie artykuły czytacie z największym zainteresowaniem ?

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-04-28 16:27:09

Cześć!!!

Spieszę z odpowiedzią...

> Jakie czasopisma turystyczne czytacie?

Ze stricte turystycznych to tylko "Na Szlaku".
Natomiast czytuję periodyki krajoznawcze takie jak Płaj, Wędrowiec Małopolski, a przeglądam z ciekawością Wędrowca Zachodniopomorskiego. Niestety nie wychodzi już Barbakan, na który się nie załapałem, bo przestał wychodzić, akurat wtedy jak dojrzałem do jego czytania. :-(

> Jakie wg Was powinny być czasopisma turystyczne?

Mnie czasopisma turystyczne - koncentrujące się na uprawianiu turystyki - nie bardzo są potrzebne. O sprzęcie czytam na grupach dyskusyjnych, różnego rodzaju forach, no i jest ngt.pl. Relacje z dalekich wypraw jakoś mnie nie rajcują i w ogóle jeśli je czytam, to tylko wtedy kiedy sam się gdzieś wybieram.
Natomiast brakuje mi dobrego pisma krajoznawczego - na odpowiednim poziomie. Są periodyki lokalne - takie jak wymienione wyżej. Natomiast z ogólnopolskich - jest kiepsko.
A ja coraz bardziej skłaniam się ku krajoznaztwu i szukam natchnienia do planowania wyjazdów.

> Jakie artykuły czytacie z największym zainteresowaniem?

Jak wyżej. Z krajoznawczych - głównie opisujące tereny już mi w jakiś sposób znane. Ale niekiedy trafiam na prawdziwe perełki, po przeczytaniu których mam ochotę z miejsca wsiąść w samochód i ruszyć na podbój opisanego regionu. To właśnie to wspomniane wyżej natchnienie... :-)

Domyślam się, że Twoje pytania są w kontekście npm-u. Postaram się odpowiedzieć dlaczego nie czytam tego pisma - choć jak jest gdzies wyłożone (np. w schronisku) to chętnie przeglądam.

Jak juz napisałem - nie rajcują mnie relacje, w które npm obfituje. Nie rajcuje mnie również sprzęt. Nie muszę mieć najnowszych bajerów i generalnie wystarczaja mi skórzane buty, sweter i zwykły (ale duży) plecak. Ostatnio jak kupowałem śpiwory dla siebie i Kaliny - skorzystałem z Googla, co zastępuje mi najlepsze artykuły. :-)
Natomiast artykuły, które możnaby było nazwać krajoznawczymi, są w npm na poniomie dostosowanym do szerokiej publiczności - co niestety mnie wyrzuca poza target pisma i powoduje, że żal mi tych paru złotych.

Aha! Jest coś czego szukam ponadto. Są to wiadomości z terenów mnie interesujacych - głównie z gór. Tutaj mogłaby być nisza dla pisma górskiego. Ale krótkie komunikaty to znajdę w internecie, a z kolei na dłuższe omówienia żadne czasopismo sie nie decyduje.

Podam przykład (mam nadzieję, że nie trafię w coś co akurat w jakimś piśmie było). Od wielu lat się mówi o kolejce między Szczawnicą, a Piwniczną. I już jest świetny temat na kilkustronicowy artykuł w gazecie górskiej. Szczegółowe omówienie planów, mapka planowanego przebiegu, argumenty zwolenników, przeciwników, stanowisko redakcji itd. Albo temat dzikiej zabudowy wokół Zalewu Solińskiego (ostatnio głóśny w związku z napełnieniem do pełna zbiornika i zalaniem części domków), albo wyciągów w górach (chocby na przykładzie Ostrego Wierchu, Jaworzyny Krynickiej i Lubania). Wszystko to sa tematy na porządne i długie opracowania w dobrym piśmie. Takie pismo - krajoznawczo-publicystyczne kupowałbym z wielką chęcią.

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-04-28 16:45:23

Basiu, bardzo ciekawe pytania postawiłaś.
Ja jestem stałą czytelniczką, od pierwszego numeru, Spotkań z Zabytkami. Są one skarbnicą wiedzy krajoznawczej i konserwatorskiej, widzianą oczami historyków sztuki, wybitnymi specjalistami np. od architektury drewnianej, róznych stylów architektonicznych, dokumentów itd. Wiele artykułów tam zawartych bardzo pomagają mi w organizacji cyklicznych wycieczek pieszych, ponieważ jest tam rzetelna wiedza.
Uważam, że artykuły w czasopismach turystycznych powinny mieć tematykę różnorodną. Krajoznawczą, historyczną, geograficzną, ekologiczną, informacyjną o szlakach nowopowstałych wraz z mapką ich przebiegu, o schroniskach i kwaterach prywatnych i wreszcie o sprzęcie. Treść zawarta w tych artykułach powinna być tak napisana, aby zainteresowała wszytkich, a przedewszystkim zachęciła tych, którzy planują uprawiać turystykę. Takie czasopismo powinno spełniać rolę edukacyjno-poznawczą.

Pozdrawiam :-)
Monika P.

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-04-28 17:16:26

Witam!

> Treść zawarta w tych artykułach powinna być tak napisana, aby zainteresowała
> wszytkich, a przedewszystkim zachęciła tych, którzy planują uprawiać turystykę.

Wydaje mi się, że pisma obecne właśnie ten warunek spełniają. Są dla wszystkich i mają zachęcać. A - jak to zauważyła starsza pani w reklamie pewnego wybielacza - jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Walor edukacyjno-poznawczy jest super - i pewnie nawet gwarantuje jakis tam rynkowy sukces, ale całkowicie nie spełnia oczekiwań turystów bardziej zaawansowanych, których z kolei jest za mało aby specjalnie dla nich robić pismo. Kwadratura koła. :-(

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-04-28 17:14:57

Łukasz mogę pożyczyć Ci Barbakany do przeczytania lub zeskanowania ciekawych artykułów. Mam ich trochę.
Czytając Twój post zauważyłam, że turystycznie rozwijasz się w dobrym kierunku, czyli przybywa Ci latek :-). Teraz dorosłeś do tego, aby wybierać i zwiedzać to co Cię najbardziej interesuje. Internet jest fajny, ale kontakt ze słowem pisanym jest ciekawszy.
Tak trzymaj! :-)

Pozdrawiam
Monika P.

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-04-28 17:23:33

Turyści zaawansowani wybierają bardziej ambitną lekturę, dostosowaną do swojej wiedzy. Natomiast początkujących należy zachęcać.

Widzę, że jednocześnie piszemy :-)

Monika P.

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-04-28 17:29:38

Cześć!!!

> Łukasz mogę pożyczyć Ci Barbakany do przeczytania
> lub zeskanowania ciekawych artykułów. Mam ich trochę.

Chcę!!! Dzięki za ofertę - dogadamy na priv. :-)

> Czytając Twój post zauważyłam, że turystycznie rozwijasz się
> w dobrym kierunku, czyli przybywa Ci latek. :-)

Też to zauważam... :-)
Nacisk z wyrypy przesuwa się na delektowanie się. I to nie tylko w turystyce... :-) :-) :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-04-28 19:14:07

Łukasz chętnie pożyczę :-)

Monika P.

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: kruszynka
Data: 2005-04-28 19:30:23

>"Natomiast początkujących należy zachęcać."

Ooo, to coś dla mnie :-) Co ciekawego mogę poczytać i jak/gdzie nabyć? :-)

pozdrawiam

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-04-28 20:10:16

Mam nadzieję że nie zostanę posądzony o kryptoreklamę ;-)
http://www.npm.pl

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: margoz
Data: 2005-04-29 06:06:48

Witam!
Niedawno kilka postów na temat czasopism się pojawiło.
Dla przypomnienia:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=watek&w=15515
Pozdrawiam
Marcin

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-29 10:02:30

Mnie sie wydaje, ze każdy członek PTTK powinien czytać regularnie "GOŚCINIEC", bo jest dostępny też w wersji netowej, a poza tym aby sobie stale utrwalać wiedzę, jak periodyk o turystyce i krajoznawstwie wygladać nie powinien. Pisane już było o tym dużo i dalej pisać hadko.

Czytam regularnie "MOTOROWIEC" (także dostępny w necie). Treść jego, jaka jest - kazdy widzi :-).

Czego mi brakuje? Latwo dostępnych informacji, jak wybrać się na krótką i nie meczącą wycieczkę w bliskie okolice: pieszo, rowerem czy nawet samochodem.
Sam coć takiego popełnilem swego czasu i ukazalo się nawet z fotosem w GOŚCIŃCU (co prawda wyjątkowo bez podpisu, kto jest autorem) o Zatoniu k.Zielonej Góry, ale już np. projekty wycieczek do Studzienca czy Świdnicy - tamże, nie znalazły uznania cenzorsko- redaktorskiego, a szkoda :-(.

No i koni zal, jak w jednej piosence, czyli szkoda, że już się nie ukazuje "Barbakan Warszawski", a byla tam kopalnia sporej wiedzy krajoznawczej o Mazowszu ;-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-04-29 11:53:22

A ja pism praktycznie nie czytam regularnie, chyba, że ktoś mi podsunie jakiś ciekawy artykuł. Żeby z artykułów prasowych w jakikolwiek sposób korzystać, to trzeba by je wycinać na bieżąco i segregować, bo inaczej trudno znaleźć przed wycieczką w stertach różnych czasopism jakiś konkretny artykuł, a i skorowidze roczne niewiele dają, bo trzeba pamiętać, gdzie tego szukać w skorowidzu.

Ostatnio zaciekawił mnie jeden artykuł w Gościńcu, ale w wersji internetowej go nie znalazłem, bo gdzieś się w ZG zgubiła dyskietka!

Ciekawe są Spotkania z zabytkami i Sudety. Szkoda, że nie ma takiego o Górnym Śląsku. Czytuję Śląsk, ale jest zbyt literacki, ale artykuły historyczno-krajoznawcze niekiedy są wspaniałe.

Ciekawym zjawiskiem jest czeskie pismo Cykloturystyka, które rozchodzi się w nakładzie 10 tys. egzemplarzy. U nas wychodzą trzy biuletyny po 100 sztuk każdy, bo ich redaktorzy są zbyt ambitni, żeby ze sobą współpracować i wydać jedno pismo, lepsze i w większym nakładzie.

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: Ewa Polańska
Data: 2005-04-29 23:31:42

Nikt tu nie wspomnial o "poznaj swoj kraj", a to przeciez najstarsze pismo krajoznawczo-turystyczne w Polsce.
Wiem, ze zaraz ponazekacie, ze nie wychodzi regularnie, ale jak go nie bedziemy kupowac, to calkiem upadnie.
A szkoda by bylo, bo nie ma takiego drugiego, w ktorym bylaby tak dobrze i ciekawie opisywana Polska.

Kiedys, przed wielu , wielu laty czytalam jeszcze "Swiatowid" - ech , lza sie w oku kreci, kto go jeszcze pamieta. To byla gazeta! I trasy w kazdym numerze nowe, i piosenki turystyczne wraz z nutami, no i oczywiscie wspaniale atrykuly.

A zeglarze czytali "Zeglarza", ktory potem zostal polaczony z motorowodniactwem i zaczela sie komercja. I to juz bylo nie to.

Ewa

Temat: Re: Czasopisma turystyczne
Autor: ~Magda N.
Data: 2006-01-08 22:07:55

a co powiecie o dwutygodniku Widaomości Turystyczne?