Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

Lepsze jutro...?

wszystkich wiadomości w wątku: 32
data najnowszej wiadomości: 2005-04-09

Temat: Lepsze jutro...?
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-04-04 06:55:00

Nawiązując do dyskusji przedzjazdowej, kilka zdań na temat PTTK.

Towarzystwo jest dobrowolnym zrzeszeniem ludzi o różnorakich pogladach, zapatrywaniach i oczekiwaniach – każdy z nich powinien mieć możliwość rozwijania się w ramach PTTK oraz prowadzenia wszelkiej działalności zgodnej ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. W Towarszystwie mnożą się komisje, jedna ważniejsza od drugiej, nie uznające nawzajem swoich kompetencji, nie uznające nawzajem swojej kadry... Zatem za priorytet uważam otwarcie się komisji ZG na inne ciała – wzajemne uznawanie kompetencji stwierdzonych przez inne komisje oraz uprawnień zewnętrznych. W Towarzystwie dostrzegam mnóstwo sztucznych ograniczeń, niedopuszczanie ludzi do działania, bo nie...

Czynnik ludzki

Wyrazem problemów z czynnikiem ludzkim jest na przykład konsekwentne działanie mazowieckiej komisji egzaminacyjnej ds. przodowników turystyki górskiej, której głównym celem wydaje się niedopuszczanie do powiększania się grona przodowników turystyki górskiej. Problemy te zgłaszane na KTG ZG PTTK spotykają się z brakiem reakcji i wyczekiwaniem na wygaśnięcie kadencji – pomimo wniosków o powołanie drugiej komisji egzaminacyjnej w Warszawie - „akademickiej”, KTG konsekwentnie odmawia, no bo nie... PTTK niszczą ambicjonalne spory i doszukiwanie się wszędzie podtekstów. Jak inaczej niż działaniem na szkodę PTTK określić sabotaż działania nowopowołanego Terenowego Referaty Weryfikacyjnego GOT przy Studenckim Kole Przewodników Sudeckich, ze strony niektórych działaczy Oddziału Wrocławskiego oraz przewodniczącego Delegatury Sudeckiej KTG ZG PTTK (notabene kiedyś prawomocnie wyrzuconego z PTTK). Czy działania owego przewodniczącego Delegatury Sudeckiej KTG ZG PTTK, w postaci oprotestowania powstania TRW GOT przy SKPS to jest działanie ku chwale organizacji? Czy twierdzenie przewodniczącego Delegatury Sudeckiej, na forum KTG ZG PTTK, że ów TRW GOT jest tylko efektem mojej „prywatnej wojny z Oddziałem Wrocławskim” wynika z pozytywnego pojmowania działalności w PTTK czy może z szukania wyimaginowanych wrogów – wszak ONI SĄ WSZĘDZIE... Czy zrywanie z tablicy ogłoszeń Oddziału Wrocławskiego informacji o TRW GOT przy SKPS to nie jest działanie na szkodę PTTK? Czy działanie etatowych pracowników PTTK, w tym przypadku Biura Programowego Oddziału Wrocławskiego, polegające na obstrukcji działania nielubianych kół, jest w porządku? Jak tu przechodzić spokojnie nad tym że pracownik biura nie przyjmuje wniosku o mianowanie przodownikiem turystyki górskiej, bo opinia na temat kandydata nie znajduje się na druczku wniosku, tylko jest załącznikiem a problem robi się w momencie kiedy owa pracownica zauważa pieczątkę nielubianego koła? To właśnie tacy małostkowi ludzie, którzy we wszystkim widzą spisek i którzy patrzą na PTTK wyłącznie z pozycji własnego nosa i którzy jak ognia boją się czegokolwiek nowego i konkurencji, są przyczyną wszelkiego zła w NASZEJ organizacji. To dzięki takim ludziom nie pozyskujemy młodzieży ale także tracimy starych działaczy, którzy mają dość. Przerażające jest to że w niektórych oddziałach (np. w Oddziale Wrocławskim) gros energii należy tracić na przebijanie głową muru i omijanie biurokracji. Czy takie ma być nasze PTTK?

A więc co z tym zrobić? Życzliwości oczywiście nie da się zadekretować, jednak to właśnie życzliwość powinna być dominującą w naszej działalności. Życzliwość i przyzwolenie na działania KAŻDEMU w ramach przewidzianych statutem. No i od nas tylko zależy kogo wybierzemy do władz PTTK...

Regulaminy

Problemem są przeróżne ograniczenia formalne w przeróżnych regulaminach – mnożone wymogi do uzyskiwania uprawnień kadry, bariery w rozszerzaniu, bądźmy szczerzy – iluzorycznych uprawnień, wynikające z tego niedopuszczanie ludzi młodych – „a jest młody to może jeszcze 2 lata poczekać” takie słowa nie raz nie dwa można usłyszeć z ust zasłużonych działaczy. Do tego dochodzą nieprecyzyjne regulaminy, interpretowane w sposób dowolny przez komisje.

Uważam że w tej materii powinno się odejść od sztucznych barier jak np. w przypadku rozszerzania uprawnień przodownika turystyki pieszej (nie więcej niż 2 województwa w jednym roku) oraz dbać o to by regulaminy były przejrzyste i interpretowane zawsze na korzyść petenta.

Kolejna kwestia to odznaki w przypadku niektórych mocno udziwnione regulaminy uniemożliwiają ich zdobycie, innym problemem sa potwierdzenia – tu proponuję ujednolicone zasady weryfikacji odznak. http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=14037
Na to nakłada się czynnik ludzki – nie wierzący zdobywcom, traktujący ich z buta... http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=6954

Dzieci

Zwraca uwagę kompletne zaniedbanie dzieci w kwestii odznak turystycznych. Istnieją co prawda Siedmiomilowe Buty, jednak teoretycznie nie wolno ich zdobywać w górach, jest Kiełbik, no i koniec... GOT nie uznaje dzieci poniżej 8 roku życia podczas gdy całe rzesze dzieci chodzą po górach z rodzicami, nie mogąc oficjalnie zdobywać żadnych odznak – tracimy przez to zarówno te dzieci jak też dorosłych, którzy nie rozumieją tych ograniczeń. Ja też ich nie rozumiem i żadne argumenty typu że chodzenie po górach przez dzieci jest niezdrowe, mnie nie przekonuje. Bez względu na to czy odznaka dziecięca będzie czy nie – dzieci i tak będą chodzić po górach a tylko od PTTK zależy czy te dzieci będą mogły zdobywać nasze PTTKowskie odznaki. Proponuję powstanie systemu odznak dziecięcych, opartych np. na Siedmiomilowych Butach, jednak rozszerzonych o dodatkowe stopnie i umożliwiające zdobywanie odznak w różnych dyscyplinach i weryfikowalne we wszystkich referatach różnych odznak.
Podsumowanie:
Nie bójmy się zmian, nie bójmy się ludzi którzy chcą coś robić, pomimo że wydaje się to niemożliwe albo dziwne. Nie bójmy się tych którzy chcą coś robić i nie utrącajmy im skrzydeł. Zlikwidujmy sztuczne bariery. Pamiętajmy że działalność ma być przyjemnością i dawać satysfakcję – WSZYSTKIM.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-04-04 07:27:10

> Ja też ich nie rozumiem i żadne argumenty typu że chodzenie po górach przez dzieci jest niezdrowe, mnie nie przekonuje<

Czy serio ktoś tak powiedział: że jest "niezdrowe"? Ciekawym, kto, proszę Cię o info.
pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Dudi
Data: 2005-04-04 08:27:21

co tu daleko szukac...

http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=14168

swoja droga do tej pory nie moge sie przyzwyczaic do rzeszy znawcow wychowywania dzieci ktorzy odmawiaja prawa rodzicom decydowania o tym co jest dla ich dzieci dobre a co zle (i oczywiscie ponoszenia konsekwencji swoich decyzji - w przeciwienstwie do "doradcow" ktorzy odpowiedzialnosci na siebie nie biora)

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-04-04 08:45:10

serio serio
takie argumenty padają regularnie, można je znaleźć w jakiś materiałach KTG a i przykład z forum podał Ci Paweł.

A co Ty na to jako lekarz? :-)

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Krzyś
Data: 2005-04-04 10:24:29

To moze górna granice wieku też wyznaczyć

Krzyś

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-04 10:37:21

- " Nawiązując do dyskusji przedzjazdowej, kilka zdań na temat PTTK:"

Próba jakiej takiej odpowiedzi na pytania Zespołu Programowego Komitetu Organizacyjnego XVI Walnego Zjazdu PTTK w 2005 r

1. W jaki sposób odformalizować relację członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – Towarzystwo, jakie struktury są potrzebne do utrzymania więzi?

PTTK powinno w większym stopniu zajmować się tym, czego oczekują od niego jego członkowie. Szeroka gama celów działania Towarzystwa i sposobów ich realizacji znajduje się w Art. 8 i 9 Statutu PTTK. (Zresztą ten przydługi opis może warto poddać jakiejś syntezie?

Brak w statucie na samym porządku Misji PTTK. Ci z nas, którzy mieli do czynienia z organizacją zarządzania firmami pod kątem zapewnienia jakości - od razu wiedzą o co chodzi. Jest to krótki zapis, do czego firma, w tym przypadku PTTK – dąży i zmierza. A do czego dąży i zmierza, to na pewno da się znaleźć i w statucie, jak się dobrze poszuka! No bo nie jest misją np. przydługi bełkot zapisany w rozdziale II.

Odnosi się wrażenie, że obecnie większość działaczy zajmuje się nie tym, czego oczekują członkowie PTTK i potencjalni kandydaci na jego członków, ale wyłącznie tym, co im samym sprawia przyjemność działania. (dla wygody przetrwania, albo dla kasy – wyłącznie, stąd problem „pracusiów”!)

Należy rozważyć wprowadzenie kategorycznego zakazu zajmowania funkcji na określonym szczeblu w PTTK - dłużej niż dwie kadencje! Wówczas pewnie nie byłby potrzebne wysoce skomplikowane procedury wyłaniania delegatów i głosowania na ciągle tych samych, aby tylko oni (stale ci sami) mogli się znowu utrzymać "na funkcji".

Jak tego dokonać?: Członek Prezydium - dwie kadencje i szlus na tym szczeblu. Zarząd - tak samo, Komisja taka czy siaka - także. Ci najbardziej aktywni (a nawet "Pracusie")- powinni pod koniec drugiej kadencji myśleć o tym gdzie teraz się znaleźć, a nie okopywać tu gdzie cieplutko sobie siedzą w wymoszczonym od lat gniazdku!
Jak to wprowadzić? Jest jeszcze pół roku do Zjazdu Krajowego, należy o tym rozmawiać i intensywnie myśleć! Kto będzie największym przeciwnikiem? Stare repy okopane na funkcji od lat w Prezydium i Zarządzie oraz Komisjach Towarzystwa, poczynając od głowy (!) - i wg ich przekonania - dożywotnio. Jeśli mamy przyciągnąć ludzi średnio młodych do władz w PTTK, to najwyższy czas to teraz zrobić, bo tak jak jest teraz, i to na pół roku przed Zjazdem, to jest to jeden wielki skandal!

Członkowie PTTK i potencjalni kandydaci na jego członków nie pasujący do zainteresowań działaczy nie znajdują w nich żadnego oparcia, odchodzą z Towarzystwa i zakładają inne organizacje, które rozwiązują te problemy.

Do utrzymania więzi z członkami Towarzystwa potrzebne są silne (kadrowo!) oddziały, które nie tylko realizują dotychczasowe zainteresowania członków zarządu, ale też będą otwarte na potrzeby zgłaszane przez osoby z zewnątrz, w tym potrzeby zgłaszane przez władze samorządowe, które reprezentują ogół mieszkańców terenu, na którym działają poszczególne oddziały PTTK.

Należy wątpić, czy zbyt słabe oddziały, bez kadry wewnątrz organizacyjnej i specjalistów od zarządzania są w stanie podołać wykonaniu nawet tak wydawało by się prostemu zadaniu jak utrzymanie więzi ze swoimi członkami.

Rozwiązanie niektórych problemów, np. szkolenia kadry wymaga rozwiązań kompleksowych, przerastających możliwości większości oddziałów zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej.

Niezbędne jest utworzenie struktur ponad oddziałowych, które będą rozwiązywać te problemy. W zależności od „branży” powinny to być obligatoryjne struktury szczebla ogólnopolskiego, okręgowego (regionalnego), albo specjalistyczne (rzeczywiście - a nie fikcyjnie - dobrowolne!) międzywojewódzkie, czy między oddziałowe. Problemem jest to, czy PTTK potrafi tak gospodarować, żeby je utrzymać z pożytkiem dla turystów.
Pomiędzy art. 26 a 28 Statutu - odnośnie zależności wzajemnej pomiędzy forem a konferencją regionalną (czytaj wojewódzką!), jest wiele niejasności, którym warto się dobrze przyjrzeć jeszcze przed Zjazdem Krajowym!

Statut PTTK powinien być bardziej elastyczny i powinien również dopuszczać uzyskiwanie osobowości prawnej przez koła i kluby, które nie zamierzają pełnić roli oddziałów, a których operatywność wymaga większej niezależności od macierzystych oddziałów

Należy utrzymać podział Zarządu Głównego na prezydium i plenum z jednoczesnym ograniczeniem liczby członków prezydium do maksimum 7 osób i wyposażyć ich w większe uprawnienia (zespół menedżerski).

Zarząd Główny PTTK powinien być mniej liczny np. 10 – 15 osób o zacięciu menedżerskim, z których każdy powinien mieć pewną autonomię działania i zakres problemów.

Zlikwidowanie funkcji z-cy Sekretarza Generalnego.

Od społecznej kontroli powinna być Główna Komisja Rewizyjna ok. 10 – 15 osób, która rozliczałaby Zarząd Główny PTTK z konkretnych zadań.

Ponadto należałoby uaktywnić pracowników ZG PTTK m.in. w zakresie znajomości technologii informatycznej. Samo "zacięcie" to może być zbyt mało. ("Nie matura lecz chęć szczera......").

Potrzeba nam managerów wykształconych, posiadających wiedzę i umiejętności posługiwania się technikami EPI (Elektronicznego Przekazu Informacji)i mających pojęcie o wyobrażeniu, jak zarządzać Towarzystwem złożonym z członków dobrowolnie połączonych wspólną pasją do turystyki i krajoznawstwa.

Posiadanie managerskiej wyobraźni oraz umiejętności przewidywania skutków własnych decyzji - powinno być tu dodatkowym atutem!

Zmniejszyć GSK w PTTK do max 9 osób (na początek)- potem wystarczy docelowo 7! Zlikwidować Oddziałowe Sądy Koleżeńskie

Utworzyć instancje niższą na szczeblu regionalnym w składzie max do 5 osób. (najlepiej 3 osobowe!) w max ilości ośmiu! Np. (całe) Pomorze, Wielkopolska (z Gorzowem Wielkopolskim! - czyli Ziemią Lubuską jakby), Śląsk (ale jeden!), Małopolska, Mazowsze, Kujawy (wraz z "bratnim" Toruniem!) i Warmia (z Mazurami aż do Suwałk wraz z tzw. Podlasiem, czyli -po Polsku - białostocczyzną).

Czy miałyby te Sądy regionalne co robić? Jak by przejęli inicjatywy własne i szkolenia odnośnie etyki itd., a nie tylko czekali na pozwy i afery gospodarcze - to może mieliby całkiem wdzięczne i ciekawe zajęcie. W końcu, to nie musi być struktura Sądu Powszechnego!
Przecież Sąd Koleżeński, to tak jakby Komisja Pojednawcza w zakładzie pracy!

Przekrój personalny dotychczasowych składów "sędziowskich" wskazywał, że poza grupą zawodowych prawników, co oczywiste, znajdowali się tam Szacowni Koledzy, za przeproszeniem na poziomie ławnika, którzy ze znajomością prawa nie mieli nic wspólnego,. Do tego posiadali znakomity brak wyczucia spraw, co owocowało kuriozalnymi występami tych członków GSK - na forum czyli wokandzie GSK! Z tym należy raz na zawsze skończyć!

Wprowadzić zasadę, że na szczebel GSK trafiają wyłącznie sprawy, z którymi Sąd Regionalny sobie nie radzi, lub stawiają się przed sądem regionalnym, jako strona -członkowie Sądu Regionalnego.

Wówczas sprawę powinno przejmować GSK z odpowiednim regresem (chodzi o nie radzenie sobie) w stosunku do sądu regionalnego.

Skuteczne spowodowanie aby GSK z Urzędu a nie na pozwy strzegła Towarzystwa i jednostek PTTK przed naruszaniem etyki, przeciwdziałała i szkoliła niższe instancje w zakresie mobbingu i innych patologii współżycia w organizacji społecznej jakim jest PTTK!

Podobny regres powinien mieć GSK PTTK, gdy pozostałe organy (np. ZG czy GKR) nie wykonują orzeczeń Sądu.

Bardziej zdecydowanie i bezpowrotnie karanie i to tym bardziej surowo, im działacz jest wyżej umocowany, a świni ze swojego miejsca, czy coś takiego. Karanie powinno być powiązane z kontrolą i informacją, aby ukarany nagle z powrotem się nie pokazał nam, jak diabeł z pudełka, w innym obszarze Towarzystwa.

Zakazać wnioskowania beznadziejnych abolicji na Zjazdach Krajowych,

Stworzyć w GSK "czarną listę" osób wyrzuconych (raz i ostatecznie) na twarz z PTTK. Publikować taką listę w systemie EPI dla zainteresowanych (oddziałów, Komisji Odznaczeń, Komisji wyborczych do władz itd.)
Jednym z warunków odformalizowania PTTK jest uproszczenie wielu wewnątrz organizacyjnych przepisów, w tym regulaminów odznak, które kadrę PTTK i innych organizacji turystycznych traktują jak przestępców (!), nie honorując ich podpisów i pieczątek, a także regulaminów zdobywania uprawnień wewnątrz organizacyjnych, które nie honorują uprawnień nadanych już przez inne komórki organizacyjne lub inne organizacje, w tym urzędy państwowe.

PTTK nie powinno zasklepiać się przed społeczeństwem, wydając wyłącznie tajne czasopisma dla prezesów oddziałów lub biuletyny dla przewodniczących komisji i prezesów kół i klubów. Należy powrócić do idei wydawania ogólnodostępnego pisma dla wszystkich turystów i krajoznawców, zawierającego bieżące informacje o działalności PTTK.
Tak więc tylko JAWNOŚĆ w działaniu może być kluczem do normalności.

Jednym z rozwiązań może być nadawanie prawa do stosowania znaku PTTK na markowych przewodnikach i mapach turystycznych. Innym – rozpowszechnianie bieżących informacji o działalności PTTK poprzez Internet, co powinno poprawić komunikację z potencjalnymi członkami PTTK wśród PTTK, zwłaszcza wśród młodzieży.

Wyraźnym mankamentem, utrudniającym prawidłową pracę działaczy PTTK z członkami jest brak przepisów państwowych sankcjonujących w rozsądny sposób uprawnienia kadry instruktorów i przodowników PTTK, a przez to pozbawiających ich możliwości swobodnego organizowania tanich, kameralnych imprez dla członków Towarzystwa w najatrakcyjniejszych, pod względem krajoznawczym, regionach Polski.

2. Na czym powinno polegać partnerstwo Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ze strukturami administracyjnymi i samorządowymi?

Wydaje się, że partnerstwa należy przede wszystkim oczekiwać od struktur administracyjnych i samorządowych, które w tym układzie są mocniejszą stroną.

Dobrze by było zastanowić się co Towarzystwo może zaoferować administracji w konkretnych przypadkach w realizacji celów działania wymienionych w Art. 8 i 9 Statutu PTTK i wydać coś w rodzaju poradnika, chociażby tymczasowo na stronie internetowej.

PTTK powinno zgłaszać tym strukturom administracyjnym i samorządowym potrzeby swoich członków, a następnie w miarę swoich możliwości pomagać w ich realizacji.
W tym miejscu warto przytoczyć tekst porozumienia jakie FSO i Oddział Żerań –FSO zamierzają zawrzeć wzajemnie na najbliższą kadencję!.
Zbyt często spotyka się sytuacje, w których struktury administracyjne i samorządowe zaczynają realizować własne koncepcje rozwoju turystyki i krajoznawstwa, robiąc to znacznie gorzej niż PTTK, przy milczącej akceptacji ze strony działaczy PTTK.

Z drugiej strony działacze PTTK zbyt często pragną realizować wyłącznie własne pomysły, nie uwzględniające potrzeb zgłaszanych przez struktury administracyjne i samorządowe.

3. Jaką drogę wybrać by Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze było postrzegane nade wszystko jako stowarzyszenie, a nie jako kolejne biuro podróży?

Odpowiedź na to pytanie wiąże się ściśle z odpowiedzią udzieloną na pierwsze z pytań. Działalność komercyjna nie może dominować nad programową przy jednoczesnym zaniechaniu pracy społecznej wśród członków

Na szczeblu Zarządu Głównego należy rozważyć możliwość przeniesienia małych i tanich schronisk ze sfery działalności gospodarczej do sfery działalności społecznej.

4. Jakie rozwiązanie wybrać by zwiększając samodzielność oddziałów uzyskać zarazem ich pełną odpowiedzialność za podjęte przez siebie działania?

Odpowiedź na to pytanie wiąże się ściśle z odpowiedzią udzieloną na pierwsze z pytań. Oddziały powinny mieć nie tylko obowiązek zrzeszania odpowiedniej ilości szeregowych członków, ale też obowiązek posiadania odpowiedniej czynnej kadry, ustalanej indywidualnie dla każdego oddziału pod kątem potrzeb członków i zakresu działania.

Nie jest to problem związany ze statutem PTTK, ale z bieżącą praktyką tworzenia nowych oddziałów i nadzoru nad istniejącymi oddziałami ze strony Zarządu Głównego, który powinien zawczasu sygnalizować oddziałom kierunki poprawy ich działalności i wspierać (!) w rozwiązywaniu zaistniałych trudności.

5. Jak dostosować działalność gospodarczą Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego do potrzeb turysty XXI wieku?

Przepisy Unii Europejskiej i nasze własne, polskie wyraźnie określają standardy biur podróży i obiektów noclegowo - gastronomicznych, których przestrzeganie powinno być niekwestionowaną regułą.


Zbyt często turyści skarżą się na podstawowe braki w obiektach PTTK, takie jak niesympatyczna obsługa, brak czystości, niewłaściwe świadczenia, brak cenników itp.

Baza PTTK skierowana była dotychczas na turystę o skromnych dochodach i ten kierunek należy utrzymać.

PTTK dysponuje dużą jak na polskie warunki bazą noclegowo - gastronomiczną, nastawioną prawie wyłącznie na obsługę turysty indywidualnego, którzy korzystają z niej coraz rzadziej.

Należy rozważyć wprowadzenie (gdzie to tylko możliwe) - tras typowych z obozami wędrownymi m.in. dla turystów zagranicznych, które mogą poprawić wykorzystanie tej bazy.

Jednym z atutów PTTK jest duże doświadczenie w znakowaniu szlaków turystycznych. Należy rozważyć możliwość poprawienia stanu szlaków przez wprowadzenie jako podstawy działania utrzymywania sieci szlaków w na zasadzie działalności odpłatnej pożytku publicznego.

6. W jakim kierunku PTTK powinno zmierzać by uzyskać przejrzysty wizerunek ideowy?

Wizerunek ideowy PTTK określa wyraźnie Art. 7 Statutu PTTK, a kolejność punktów w tym artykule wyraźnie określa hierarchię celów i metod działania. Należy dbać, ażeby wszystkie jednostki i komórki organizacyjne PTTK bezwzględnie przestrzegały tych zasad.

Obecnie często – poprzez zaniechanie – pomijany jest pkt. 1, który wymaga rozwijania oświaty, kultury, kultury fizycznej, rekreacji oraz ochrony środowiska przez turystykę i krajoznawstwo.

7. Czy Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego powinien być strażnikiem idei Towarzystwa?

Powinien być, ponieważ ma delegację wszystkich członków PTTK do realizacji Statutu Towarzystwa i tylko Zarząd Główny zatrudnia niezbędnych do tego specjalistów, którzy powinni na bieżąco monitorować poszczególne jednostki Towarzystwa i sygnalizować zauważone nieprawidłowości.

8. Jaką rolę powinny spełniać komisje w Towarzystwie i jak powinny być usytuowane?

Komisje – tak jak obecnie – powinny zajmować się rozwiązywaniem problemów Towarzystwa dotyczącym poszczególnych dziedzin turystyki i krajoznawstwa oraz poszczególnych środowisk.

Z analizy sytuacji, jakie wynikają przy szkoleniach kadry i weryfikacji odznak turystyczno-krajoznawczych wynika, że brak jest prawidłowej współpracy między poszczególnymi komisjami w rozwiązywaniu tych samych problemów.

Doprowadzenie do pewnego stopnia unifikacji sposobów rozwiązywania tych samych problemów przez poszczególne komisje powinno być jednym z naczelnych zadań Zarządu Głównego PTTK.

Powstanie wielu nakładających się na siebie sieci szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i jeździeckich, a także szlaków spacerowych i dydaktycznych wymaga powołania specjalistycznej Komisji na szczeblu Zarządu Głównego i ich odpowiedników w regionach.

Należy poprawić operatywność działań poszczególnych komisji poprzez znacznie szersze niż dotychczas wykorzystywanie poczty internetowej jako taniej formy bieżącej komunikacji między komisjami i ich członkami oraz stron internetowych jako taniej formy szybkiej publikacji wyników ich pracy.

Z uwagi na rangę samorządów różnego szczebla w życiu Polski należy zastanowić się nad powołaniem komisji ds. współpracy z samorządami terytorialnymi i instytucjami państwowymi, które powinny wspomagać PTTK finansowo i organizacyjnie.

9. Czy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest reprezentantem turysty wędrującego indywidualnie? Jakie są Jego oczekiwania?

Zgodnie z Art. 7 Statutu PTTK Towarzystwo powinno być reprezentantem turysty indywidualnego, natomiast na bieżąco spełnia tą funkcję w coraz mniejszym stopniu.

Odpowiedź na to pytanie wiąże się ściśle z odpowiedzią udzieloną na pierwsze z pytań.

Może trzeba by zacząć od różnego rodzaju ankiet, które pozwoliły by sprecyzować hierarchię oczekiwań turystów wobec PTTK, ażeby wiedzieć, na czym skoncentrować się w pierwszej kolejności.

Oczekiwania turysty można krótko określić w czterech punktach: dobrze oznakowany szlak, czyste i tanie schronisko, dobra informacja turystyczna i możliwość zakupu dobrych wydawnictw (mapy i przewodniki turystyczne - w pierwszej kolejności!).

Stan wielu schronisk, kwalifikacje ajentów i ceny usług są przedmiotem stałej krytyki ze strony turystów. Brak jest informacji turystycznej o aktualnym stanie szlaków i bazy noclegowo -gastronomicznej PTTK, nie wspominając już o innych szlakach i obiektach, a punkty informacji turystycznej tworzone za ogromne pieniądze przez samorządy też nie dysponują tego typu materiałami.

Przy Wojewódzkich Urzędach Marszałkowskich istnieją Biura zbierające dokumentację turystyczną i informatory o regionie. Udział współpracy i oddziaływania PTTK na te jednostki –wydaje się być znikomy!

Rynek wydawniczy zalewają dobrze opracowane pod względem graficznym, ale słabe merytorycznie mapy i przewodniki.

Dobrym pomysłem jest próba stworzenia ogólnopolskiej bazy szlaków, jednakże wykonanie programu komputerowego jest dopiero pierwszym krokiem, po którym powinna przyjść kolej na rozwiązania organizacyjne i finansowe w celu uzyskania niezbędnych informacji do wypełnienia tej bazy odpowiednią treścią.

W zakresie tworzenia i prowadzenia punktów informacji turystycznej - PTTK powinno włączać się do działalności regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, oferując w tym zakresie swój dorobek, doświadczenie i kadrę.

Przy braku własnych możliwości wydawniczych jednym z możliwych rozwiązań może być nadawanie prawa do stosowania znaku PTTK na markowych przewodnikach i mapach turystycznych.

Innym – rozpowszechnianie bieżących informacji o działalności PTTK poprzez Internet, co powinno poprawić komunikację z potencjalnymi członkami PTTK, zwłaszcza wśród młodzieży.

10. W jaki sposób Towarzystwo powinno zwiększyć swoją obecność w społeczeństwie, jakie wybrać metody?

Zwiększenie obecności wiąże się z ciekawymi propozycjami form działalności. Nie pomoże chowanie się oddziałów w oficynach bez widocznego szyldu i znaku Towarzystwa. Nie pomoże wydawanie wewnątrz organizacyjnych biuletynów o małym zasięgu.


Ażeby zwiększyć swoją obecność w społeczeństwie trzeba najpierw dysponować markowymi produktami turystycznymi, zarówno ze strony przedsiębiorstw PTTK ze sfery działalności gospodarczej, jak i ze strony działaczy społecznych, chociażby w formie dotychczasowych wycieczek, rajdów i wieczornic.

Trzeba przeszkolić do realizacji tych celów odpowiednią kadrę i umieć nią pokierować.
Trzeba wreszcie umieć te markowe produkty wypromować, wykorzystując ku temu możliwości stworzone przez struktury administracyjne i samorządowe, ograniczając kosztowne działania typowo reklamowe do niezbędnego minimum.

Jedną z form promocji powinien być w większym stopniu Internet, coraz częściej wykorzystywany zwłaszcza przez młodzież. (Ale nie tylko!).

Obowiązek bieżącego korzystania z internetu powinien być warunkiem pozostawania „na funkcji” w organach PTTK !

PTTK nie umie informować społeczeństwa o swoich działaniach. Jeżeli PTTK nie stać na własne czasopisma, radio czy program telewizyjny, to powinno bardziej dbać o to, żeby najważniejsze osiągnięcia i programy działania znajdowały swoje odbicie w istniejących mediach.

11. Czy obecne PTTK budzi potrzebę działania prospołecznego? Jeżeli w małym stopniu, to jak to zmienić?

Po raz kolejny trzeba podkreślić, że potrzeba działania prospołecznego jest naczelnym statutowym celem istnienia PTTK. Mały stopień tych działań jest wynikiem tego, że zbyt mało działaczy zajmuje się nie tym, czego oczekują członkowie PTTK i potencjalni kandydaci na jego członków, ale wyłącznie tym, co im samym sprawia wątpliwej jakości - przyjemność.

Zmiana tego stanu rzeczy powinna zacząć się od wypunktowania typów zachowań działaczy, które nie powinny być aprobowane przez otoczenie.

Zbyt dużo działaczy – jak w czasach rozdzielników i dotacji – urzęduje, narzucając wszystkim jedyne obowiązujące formy działalności, zawierające wiele niepotrzebnych biurokratycznych ograniczeń. Do tego wykazując czynnie wrogą postawę do informacyjnego oddziaływania PTTK przez internet!

Zbyt dużo ograniczeń wynika ze swoistego systemu niepotrzebnej tajności wielu działań. Brak rzetelnej informacji i powszechności szkoleń nowych działaczy powoduje, że PTTK jawi się jako organizacja skostniała, starzejąca się kalendarzowo i mentalnie oraz zachowawcza ponad wszelką miarę!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-04 10:59:39

-"Nie bójmy się zmian, nie bójmy się ludzi którzy chcą coś robić, pomimo że wydaje się to niemożliwe albo dziwne".

Uchwała Nr 13/XVII/2005
Zjazdu Oddziału PTTK Żerań -FSO
z dnia 30 marca 2005r

w sprawie: projektu porozumienia pomiędzy FSO S.A.

a Oddziałem PTTK Żerań FSO

§ 1

Zjazd Oddziału PTTK Żerań –FSO w trosce o możliwość bieżącej działalności PTTK w FSO oraz przyszłość turystyki i krajoznawstwa w Fabryce Samocho-dów Osobowych w Warszawie – akceptuje – tekst porozumienia, jaki Zarząd Oddziału przedłożył Zarządowi Spółki FSO S.A.

Tekst projektu porozumienia jest integralnym załącznikiem do Niniejszej Uchwały.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podpisania

Sekretarz Zjazdu
Przewodniczący Obrad Zjazdu Oddziału

Porozumienie
pomiędzy Fabryką Samochodów Osobowych S.A.,
a Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-
Krajoznawczego Żerań - FSO
zawarte w dniu........................... (projekt)

w sprawie:: wzajemnej współpracy na lata 2005 - 2008

§ 1

Uwzględniając wieloletnie (od 1966 roku!) tradycje turystyki i krajoznawstwa PTTK na Żeraniu przy wiodącej pomocy Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie zwaną dalej FSO; Zarząd Oddziału PTTK Żerań –FSO, zwany dalej Oddział Żerań - mając świadomość poważnych ograniczeń odnośnie obecnych możliwości FSO w sferze socjalnej - zamierza podjąć wspólnie uzgodnione działania na rzecz wytworzenia atmosfery przychylności do działalności turystycznej i aktywnego wypoczynku załogi fabryki.

§ 2

Strony zobowiązują się dokonać starań, aby dobre imię PTTK na Żeraniu znalazło silne odzwierciedlenie na forum krajowym i wszystkich jednostek ponad oddziałem PTTK – FSO.

§ 3

Dla realizacji niniejszego porozumienia Oddział Żerań zobowiązuje się do:

1) Propagowanie wszędzie firmy FSO, jej logo, nazwy, produkcji i wyrobów poprzez naszych turystów biorących udział we wszelkich imprezach i wyjazdach w kraju, krajach UE i sąsiednich.
2) Organizowania tanich i powszechnie dostępnych imprez turystyki motorowej dla pracowników FSO i ich rodzin.

3) Odrodzenia fachowego przewodnictwa zakładowego PTTK po obiektach produkcyjnych FSO.

4) Zorganizowania w informacji turystycznej dla załogi FSO.

5) Zapewnienia w oparciu o tanie imprezy PTTK, a w przyszłości własne – udziału turystów pod znakiem FSO we rajdach motorowych, górskich, pieszych, kolarskich, narciarskich i innych, jeżeli zainteresowania załogi FSO na takie spędzanie wolnego czasu będą występowały.

6) Propagowanie zwiedzania kraju ojczystego w czasie wolnym i turystyki rodzinnej z sensem, w tym zdobywania odznak turystyki kwalifikowanej oraz regionalnych PTTK.

7) Prowadzenia ewidencji składek PTTK i ruchu członków dla pracowników FSO, ich rodzin, przyjaciół i sąsiadów.

8) Prowadzenie, z pomocą FSO działań na rzecz odzyskania terenu bazy dla turystyki wodnej w Warszawie na Pradze oraz wykorzystania turystycznego ośrodka FSO w Wierzbicy, jako bazy dla turystyki nadnarwiańskiej i w okolicach zalewu zegrzyńskiego

9) Informowanie w mediach udostępnianych z pomocą FSO oraz przy pomocy serwisów informatycznych w internecie - o taniej bazie noclegowej i możliwościach aktywnego spędzania czasu w ramach turystyki rodzinnej

10) Reprezentowania FSO w strukturach Polskiego Związku motorowego w dziedzinie Sportu Popularnego i Turystyki Samochodowej oraz w zakresie ratownictwa drogowego PZMot.

§ 4

Dla realizacji niniejszego porozumienia FSO zobowiązuje się do:

1) Tworzenia przychylnej atmosfery dla współpracy Oddziału Żerań z jednostkami organizacyjnymi FSO.

2) Nieodpłatnego udostępnienia pomieszczenia na prowadzenie działalności Oddziału Żerań.

3) Zapewnienia łączności w postaci jednego numeru telefonu wewnętrznego.

4) Zapewnienia podłączenia do internetowej sieci FSO wraz z adresem e-mail w tej sieci.

5) Nieodpłatnego wyposażenia pomieszczenia oddziału w zamortyzowany i sprawny sprzęt biurowy i komputer ze sprzętu, którego FSO pozbywa się poprzez spółki stowarzyszone.

6) Pomocy merytorycznej przy opracowaniu aktualnego podręcznika dla przewodnictwa Zakładowego PTTK po obiektach produkcyjnych w FSO.

7) Nieodpłatnego zapewnienia materiałów reklamowych propagujących FSO, jej logo, produkcję i wyroby, do szerokiego publikowania przez Oddział Żerań, przy okazji spotkań turystów z całego kraju i poza granicami.

8) Spowodowania przychylności mediów FSO, w tym wydawanych na papierze, dla propagowania działalności turystyczno - krajoznawczej w szerokim zakresie, na podstawie materiałów i opracowań PTTK przekazywanych przez Oddział Żerań.

§ 5
Porozumienie niniejsze wchodzi w życie z dniem jego podpisania.
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-04 11:06:07

- "Nie bójmy się tych którzy chcą coś robić i nie utrącajmy im skrzydeł. Zlikwidujmy sztuczne bariery. Pamiętajmy że działalność ma być przyjemnością i dawać satysfakcję – WSZYSTKIM."

Uchwała Nr 14/XVII/2005
Zjazdu Oddziału PTTK Żerań -FSO
z dnia 30 marca 2005r

w sprawie: współpracy z władzami PTTK

W ramach kampanii sprawozdawczo wyborczej przygotowującej zwołanie XVI Walnego Zjazdu Krajowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, Zjazd Oddziału PTTK Żerań - FSO po zapoznaniu się z dokumentacją, jaka powstała w latach 2001–2004 - negatywnie ocenia współpracę wyższych władz PTTK z naszym Oddziałem.

Szczególnie dotyczy to władz szczebla wojewódzkiego tzw. „dobrowolnego” Mazowieckiego Forum Oddziałów, które wszędzie, gdzie tylko mogło, rozpowszechniało przez swoich przedstawicieli Zarządu czy Rady fałszywe i nie mające pokrycia w faktach pogłoski o rzekomo trudniejszej sytuacji Oddziału na Żeraniu niż (faktycznie nie łatwa) była w rzeczywistości.
Członkowie tego fora, wykorzystując zawodowe powiązania w ZG PTTK czy posiadaną funkcje w PTTK w zakresie opieki nad oddziałami, starali się ze wszech miar „pomóc” przez swoje własne działania lub inspirowanie innych, aby dokonał się upadek Oddziału PTTK na Żeraniu.

Działania te inspirowały różnorakie zbędne kontrole i utrudniały Oddziałowi utrzymanie się w funkcjonowaniu na z konieczności „zwolnionych obrotach”

Zjazd Oddziału PTTK Żerań - FSO potępia taką „działalność”, jako haniebną w skali PTTK.

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podpisania.

Sekretarz Zjazdu Przewodniczący Obrad Zjazdu Oddziału
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Krzyś
Data: 2005-04-04 13:18:19

Czyli świadomie działali na szkode PTTK
U nas aby temu zapobiec złożono wniosek na walnym o ustanowienie Kodeksu Honorowego Działacza PTTK a jednoczenie chwile wcześniej wybrano na delegata na konferencje regionalną osobe która została wykluczona ze społecznosci PTTK przez GSK (za działania delikatnie mówiac niehonorowe)
Krzyś

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-04-04 14:03:59

Ja, jako lekarz (sorry, kojarzy się to z jakąś dawną głupawą posłanką :-)) z całą stanowczością twierdzę, że żadnemu zdrowemu dziecku chodzenie po górach (nie debilne, wyczynowe, rzecz jasna) nigdy nie zaszkodziło i nie zaszkodzi!
Niech na ten temat wypowiadają się może fachowcy, a nie "mądrość ludowa".
Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-04 17:19:55

Tiaa.......
Instynktownie domyślając się takich mozliwości, jakie teraz opisałeś. nasz Zjazd Oddziału podjął nastepujące działania:

Uchwała Nr 17/XVII/2005
Zjazdu Oddziału PTTK Żerań -FSO
z dnia 30 marca 2005r

w sprawie: wyboru delegata na Zjazd Krajowy PTTK

W ramach kampanii sprawozdawczo wyborczej przygotowującej zwołanie XVI Walnego Zjazdu Krajowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego – Zarząd Oddziału PTTK Żerań - FSO postanawia:

§ 1
Analizując sposób przygotowania kampanii wyborczej i wobec przesłanek określonych w uchwale nr 15/XVII/2005 z dnia 30 marca br. - Zjazd postanawia nie wybierać delegata na Regionalną Konferencję Oddziałów PTTK województwa mazowieckiego.

Szczególnym aspektem takiej decyzji jest brak, do dziś dnia, tez merytorycznych na jakich miałaby się opierać dyskusja przedzjazdowa, które to tezy i projekty zmian w statucie Towarzystwa miały być opublikowane w styczniu br.

Wobec faktu nie wybrania delegata na RKO postanowiono wybrać obserwatoria ze strony oddziału, który zostanie wysłany na RKO z zadaniem przedstawienia własnych wniosków i sugestii naszego oddziału odnośnie kierunków rozwoju PTTK na lata następne.

Wobec braku zgłoszeń chętnych do sprawowania tej funkcji Zjazd zobowiązuje Prezesa Zarządu Oddziału PTTK Żerań o wzięcie na siebie tego obowiązku.

§ 2
Uwzględniając możliwość mogących nastąpić zmian w kampanii wyborczej na Zjazd Krajowy PTTK oraz innych okoliczności – Zjazd Oddziału postanawia wybrać : delegata na Zjazd Krajowy PTTK - w osobie Kol........

§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podpisania. Protokół z wyboru delegata na Zjazd Krajowy PTTK - w załączeniu

Sekretarz Zjazdu Przewodniczący Obrad Zjazdu Oddziału
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-04-04 17:43:25

>Czy serio ktoś tak powiedział: że jest "niezdrowe"? Ciekawym, kto, proszę Cię o info.

Po pierwsze samo życie jest niezdrowe, o czym chyba powszechnie wiadomo. Po drugie lekarze-naukowcy orzekli, jakie trasy w jakim wieku można przebyć bez szkody dla zdrowia, rzecz jasna w ujęciu statystycznym. Jak to w statystyce jedni w ogóle nie bedą chodzić, bo im to szkodzi na zdrowiu lub psychice, a drudzy bedą chodzić bez opamiętania i bez uszczerbku na zdrowiu. Sądzę, że turystyka i odznaki są dla tych drugich, a ci pierwsi i tak będą unikali tego, co im szkodzi i nie sprawia przyjemności.

Reasumując uważam, że powinny być odznaki dla dzieci, które pozwolą na to, że PTTK będzie dla nich i ich rodziców zjawiskiem przyjaznym. Nie można jednak zapominać o jakiś limitach dziennych, bo niektórzy rodzice mają wybujałe ambicje i mogą dzieciom niechcący zaszkodzić. A moze tak, jak na paczkach papierosów należy przy regulaminach umieszczać tylko jakieś pouczenia dla takich wybujałych rodziców?

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-04-04 17:51:53

>i oczywiscie ponoszenia konsekwencji swoich decyzji - w przeciwienstwie do "doradcow" ktorzy odpowiedzialnosci na siebie nie biora

Czyżbyś odpowiedzialność usiłował sprowadzić wyłącznie do odpowiedzialności karnej? Wydaje mi się, że każdy specjalista bierze na siebie jakąś odpowiedzialność w zakresie etyki. Jeżeli mamy bałagan w państwie to głównie dzięki temu, że wielu politykom tej etyki brakuje. I w PTTK też by się przydało.

Piotr

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: ~mike
Data: 2005-04-04 18:39:54

Właśnie za to lubię KOT - jest uniwersalna - punktacja jest bardzo słusznie przemyślana - minimalny dzienny dystans na wycieczkę to 15 km, jak ktoś chce przejechać 150km. - proszę bardzo - dostanie za to tyle samo punktów. Istotą jest to, że trzeba spędzić określoną ilość dni na rowerze...

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-04 21:04:55

-'Jeżeli mamy bałagan w państwie to głównie dzięki temu, że wielu politykom tej etyki brakuje. I w PTTK też by się przydało."

Tiaaa....

Państwu dajmy na razie spokój! Popatrzmy sobie na nasze podwórka i pomyślmy razem, jaka "miotła" by się tu przydała? :-)

A oto przykład z bliskiego podwórka:

PROTOKÓŁ ZE ZJAZDU NADZWYCZAJNEGO ODDZIAŁU PTTK W MIŃSKU MAZOWIECKIM Z DNIA 28 MARCA 2004r.

1. Otwarcie Nadzwyczajnego Zjazdu Odziału PTTK w Mińsku Mazowieckim przez ustępującego prezesa Zarządu Oddziału
2. Przywitanie przedstawicieli ZG PTTK oraz przybyłych członków Oddziału PTTK.
3. Odczytanie decyzji Zarządu Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim o rozwiązaniu kół “FERMENT” i przy Szkole Podstawowej nr 3 oraz odwołaniu Delegatów na Zjazd wybranych w tych Kołach uzasadniając to zaprzestaniem działalności przez ww. Koła.
4. Rozdanie Mandatów Delegatom na Nadzwyczajny Zjazdu wybranym przez koła i kluby PTTK działające przy Oddziale PTTK w Mińsku Mazowieckim:
5. Mandaty otrzymali:
· kol. A. S z klubu “Deptak”
· kol. M. Sz z klubu “Deptak”
· kol. B. Sz z klubu “Deptak”
· kol. H. Sz z klubu “Tramp”
· kol. Z. Sz z klubu “Tramp”
· kol. W. P z klubu “Tramp”
· kol. S. C z koła “osiedlowego”
· kol. A Z z koła “osiedlowego”
· kol. Z. W z koła “osiedlowego”
6. Sprawdzenie listy obecności delegatów.
· na Zjazd nie przybył jedynie kol. W. P
7. Wybór prezydium zjazdu:
· zgłoszenie kandydatury kol. S. C na protokolanta zjazdu
➢ w głosowaniu jawnym głosowało 8 delegatów, za głosowało 8, przeciw – 0, wstrzymało się od głosu – 0
➢ kol. S. C wybrany został protokolantem zjazdu
· zgłoszenie kandydatury kol. Z. W do prezydium zjazdu
➢ w głosowaniu jawnym głosowało 8 delegatów, za głosowało 8, przeciw – 0, wstrzymało się od głosu – 0
➢ kol. Z. W został wybrany członkiem prezydium zjazdu.
8. Wniosek zgłoszony przez kol. A. S o odwołanie decyzji Zarządu Oddziału rozwiązującej Koła, o których mowa w punkcie 3 i przywrócenie Mandatów Delegatom z tych Kół.
9. Głosowano w sprawie odwołania decyzji Zarządu Oddziału oddzielnie na każde z Kół o których mowa w punkcie 3 i 7y Szkole Podstawowej numer 3 głosowało 5 delegatów, 3 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
· W głosowaniu jawnym Zjazd odwołał decyzję Zarządu Oddziału w sprawie rozwiązania koła przy Szkole Podstawowej numer 3 i przywrócił mandaty delegatów z tego koła kol. J. J, kol. E. K, kol. T. G. W głosowaniu wzięło udział 8 delegatów. Za odwołaniem decyzji Zarządu Oddziału głosowało 5 delegatów, przeciw – 3, nikt nie wstrzymał się od głosu.
· Zjazd podtrzymał decyzję o rozwiązaniu i odwołaniu delegatów z koła “FERMENT”. W głosowaniu wzięło udział 8 delegatów. Za odwołaniem decyzji Zarządu Oddziału głosowało 3 delegatów, przeciw – 5, nikt nie wstrzymał się od głosu.

10. Odebranie mandatów przez delegatów koła przy Szkole Podstawowej nr 3, tj. Kol. Ewę Kaczorek, kol. T. G, kol. J. J.
11. Wybór Komisji Mandatowej:
· zgłoszono kandydatury: kol. T. G, kol. E. K, kol. Z. Sz
· wszyscy zgłoszeni kandydaci zgodzili się na udział w pracach Komisji Mandatowej
· w głosowaniu jawnym do Komisji Mandatowej wybrano:

➢ kol. E. K– głosowało 11 delegatów, oddano 10 głosów za, 0 – przeciw, 1 – osoba wstrzymała się od głosu
➢ kol. T. G – głosowało 11 delegatów, oddano 9 głosów za, 1 – przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
➢ Kol. Z. Sz – głosowało 11 delegatów, oddano 9 głosów za, 1 – przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
12. Dostarczenie Komisji Mandatowej dokumentów z walnych zebrań kół podczas których zostali wybrani delegaci klubów na Zjazd Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim i ogłoszenie przerwy.
13. Sprawozdanie Komisji Mandatowej
· Komisja Mandatowa uznała ważność mandatów delegatów zgłoszonych przez koła: “Deptak”, przy Szkole Podstawowej nr 3 oraz klubu “FERMENT”
· Komisja Mandatowa uznała za nie ważne Mandaty delegatów zgłoszonych przez Koła “Tramp” i Koła “Osiedlowego”.
Uzasadnienie: nieprawidłowa procedura wyboru delegatów w ww. Kołach. Wybrani delegaci byli również członkami komisji skrutacyjnej, która przeprowadzała wybory.
14. Cofnięcie Mandatów:
➢ kol. H. Sz z klubu “Tramp”
➢ kol. Z. Sz z klubu “Tramp”
➢ kol. W. P z klubu “Tramp”
➢ kol. S. C z koła “osiedlowego”
➢ kol. A Z z koła “osiedlowego”
➢ kol. Z. W z koła “osiedlowego”
15. Wybór nowego składu prezydium zjazdu: przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, protokolanta
zgłoszenie kandydatury na przewodniczącego kol. E. K
zgłoszenie kandydatury na zastępcę przewodniczącego kol. A. S
zgłoszenie kandydatury na protokolanta kol. A. M

· głosowanie jawne na przewodniczącego prezydium zjazdu kol. E. K.
· głosowało 6 delegatów: za- 5, przeciw- 0, wstrzymało się
· głosowanie jawne na stanowisko zastępcy przewodniczącego kol. A.S.
· głosowało 6 delegatów: za- 5 , przeciw- 0, wstrzymało się- 1
· głosowanie na stanowisko protokolanta kol. A. M
· głosowało 6 delegatów: za- 6, przeciw- 0, wstrzymało się- 0
16. Prezydium zjazdu od tej pory stanowią
➢ kol. E. K – przewodnicząca
➢ kol. A. S – wiceprzewodniczący
➢ kol. A. M – protokolant Zjazdu
17. Uprawomocnienie się Zjazdu
18. Zgłoszenie wniosku formalnego o przekazanie przez kol. S. C dotychczas prowadzonych notatek z przebiegu zjazdu protokolantowi – kol. A. M
19. Przyjęcie Porządku Obrad Zjazdu
20. zgłoszenie wniosku o uznanie ważności mandatów delegatów ze szkolnego koła „Ferment”, kol. M. G, kol. T. L, kol. D. M, kol. R. S
· podjecie uchwały dotyczącej przywrócenia ważności mandatów delegatów ze szkolnego koła „Ferment”
· wyniki głosowania jawnego: głosowało 6 delegatów: za- 6 , przeciw-0, wstrzymało się- 0
· rozdanie mandatów delegatom koła „Ferment” i IGiLO
21. wniosek o wystąpienie koła “Tramp” i koła “Osiedlowego” z Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim zgłoszone przez kol. S. C i kol. S
· wyjaśnienia kol. W. K o bezzasadności postawienia takiego wniosku
22. Zapytanie kol. S. C do kol. J. J. o wyjaśnienia dotyczące dokumentacji remontu Oddziału
· wyjaśnienia kol. W. K, zwrócenie uwagi odnośnie nie znajomości statutu, i nie przestrzegania porządku zjazdu.
23. Podjęcie uchwały o odwołaniu decyzji ustępującego Zarządu Oddziału o rozwiązanie koła „Ferment”.
· wyniki głosowania jawnego: głosowało 10 delegatów. za- 9 głosów , przeciw- 0, wstrzymało się –1
24. Podjecie uchwały w sprawie skrócenia kadencji władz oddziału PTTK Mińsk Mazowiecki.
· wyniki głosowania jawnego: głosowało 10 delegatów. Za- 10, przeciw-0, wstrzymało się- 0
25. Zapytanie o przedstawienie sprawozdania z działalności ustępującego Zarządu Oddziału PTTK Mińsk Mazowiecki.
· odpowiedź prezesa ustępującego Zarządu - kol. H. Sz. o nie możliwości przedstawienia pisemnego sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału z powodu nie sporządzenia takiego.
· wyjaśnienia kol. W. K, że sprawozdanie powinno być przedstawione do wglądu na 14 dni przed terminem Zjazdu.
26. Ustne przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim, w latach 2001 - 2003 przez prezesa kol. H. Sz.

· 13 stycznia 2001r. odbył się zjazd oddziału PTTK Mińsk Mazowiecki, na którym zostały wybrane władze oddziału w składzie:
· zarząd oddziału : prezes kol. H. Sz, wiceprezes kol. L. S, skarbnik kol. S. C, sekretarz A. J, członek - kol. Z. Sz..
· komisja rewizyjna : prezes – kol. I. P., członek – kol. K. P, członek – kol. J. J..
· W początkowym okresie wystąpiły problemy z objęciem budynku PTTK od wcześniejszych władz oddziału.
· W 2001 r. zorganizowano oddziałowy Ogólnopolski Turniej Krajoznawczy w szkole u salezjanów w 2002 roku odbyły się eliminacje wojewódzkiego Turnieju OMT, zorganizowano 2 wycieczki przy współudziale koła osiedlowego, 1 wycieczkę na Litwę, imprezę przy udziale ZG PTTK „ Pocztówka z Mińska”
· W 2001 r. zaczęto remont budynku, kilku sponsorów dało materiały, wymieniono instalację elektryczną, położono w jednym pokoju tapetę i panele boazeryjne, rozpoczęto kładzenie instalacji wodno- kanalizacyjnej jednak nie dokończono.
· 2 wycieczki zorganizował zarząd oddziału i koła.
· W 2003 roku odbyła się wycieczka na Ukrainę, dofinansowana przez miasto.
· Kilkanaście imprez było organizowanych przez koło „Ferment”.
· Generalnie wszelkie działania skupiały się na remoncie budynku PTTK.
· W trakcie trwania kadencji władz PTTK Mińsk Mazowiecki zrezygnował z funkcji wiceprezesa kol. L. S oraz zrezygnowała kol. A. J. Do władz został dokooptowany kolega M. Sz.. Została złożona rezygnacja z członkostwa w komisji rewizyjnej przez kol. P. Władze oddziału zostały zdekompletowane.
· Zostało założone konto bankowe oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim, zmniejszono opłaty za prowadzenie konta.
· Zmniejszyła się ilość kół. Koło kol. A miało 4 członków, kol. Ć też 4 członków, przeszli do koła „TRAMP”.
· We wrześniu 2003r. obchodzone były Obchody 40-lecia Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim.
· Koła wystąpiły o odznaczenia i je dostały. Kol. Ć- otrzymał dyplom z Z.G. PTTK za pracę z młodzieżą.
· Na obchody zostali zaproszeni przedstawiciele starostwa, urzędu Gminy i Urzędu Miasta. Przyznano Odznaki Honorowe – złota dla kol. W. i kol. S, kol.Sz odznaka przyznawana po 30- latach działalności w PTTK . Starostwo wystąpiło o przyznanie odznak Krzyża Zasługi brązowego kol. Sz. i srebrnego dla kol. Sz. Zostały wręczone dyplomy za pracę wśród młodzieży kol. J. J, kol. A, kol. S.
· Przyznano odznaki „Orli lot” dla : kol. D M i kol. A. Dyplomy od ZG. Dostali kol. I. P.. Została zorganizowana wystawa w Miejskim Domu Kultury.
27. wniosek o określenie dokładnego terminu złożenia pisemnego sprawozdania z działalności i sprawozdania finansowego
➢ poddanie pod głosowanie uchwały w sprawie ostatecznego złożenia pisemnego sprawozdania z działalności i sprawozdania finansowego do 2.04.2004.
➢ wyniki głosowania jawnego: głosowało 10 delegatów. za-10 głosów, przeciw- 0, wstrzymało się –0
28. Pytanie do kol. Sz. w sprawie dokonanych zmian we władzach PTTK i zapisu ich w KRS
· odpowiedz kol. Sz.: żadne zmiany nie zostały zarejestrowane w KRS, skład zarządu wyglądał następująco kol. H. Sz, kol. S. C, kol. A. J wybrany kol. M. Sz, kol. Z. Sz, kol. L. S złożył rezygnacje.
29. Przedłożenie sprawozdania przez Komisje Rewizyjną
✔ sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
✔ opinia Komisji Rewizyjnej o pracy Zarządu Oddziału
✔ Założenie wniosku o nie udzieleniu absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału
30. Prośba przewodniczącego zjazdu o sprawozdanie sądu koleżeńskiego
· członkowie sądu koleżeńskiego opuścili zjazd
31. zgłoszenie wniosku kol. H. Sz w sprawie wyjaśnienia ważności legitymacji Młodzieżowych organizatorów Turystyki, o wyjaśnienie rozliczenia finansowego obozów organizowanych pod szyldem PTTK i PTSM w lipcu i sierpniu 2003 roku.
· wyjaśnienia kol. W.K., że te wnioski nie leżą w kwestii rozstrzygnięć zjazdu, prezes powinien te sprawy rozstrzygać i wyjaśniać przed zjazdem.
32. Głos kol. S. C - skarbnika ustępującego Zarządu w sprawie rozliczenia remontu budynku PTTK, przedstawienie dokumentów.
· wyjaśnienia kol. W. K.: sprawy rozliczeniowe prowadzi się przy całości sprawozdań, nie na zjeździe, za całą działalność powinien odpowiadać zarząd, powinien zarząd wysłać odpowiednie pisma do poszczególnych kół w sprawach sprawozdań.
33. Podjęcie uchwały o poddaniu pod głosowanie sprawy udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału
34. Wniosek aby głosowanie nad absolutorium było tajne i odnosiło się do poszczególnych członków zarządu
35. Podjecie uchwały o głosowaniu w sprawie absolutorium zgodnie z wnioskiem zgłoszonym w punkcie 34.
· Wyniki głosowania jawnego: głosowało 10 delegatów. Za-10, przeciw-0, wstrzymało się –0
36. Powołanie Komisji Skrutacyjnej
· zgłoszenie wniosku aby komisja skrutacyjna składała się nie z delegatów
· wyjaśnienia kol. W.K, że w skład komisji skrutacyjnej wejść mogą tylko delegaci i nie mogą oni kandydować do nowych Władz Oddziału
· zgłoszenia kandydatów do Komisji Skrutacyjnej: kol B. Sz, kol.. M. Sz, kol. D.M wszyscy kandydaci wyrazili zgodę.
· głosowanie nad powołaniem komisji Skrutacyjnej ww. składzie.
· wyniki głosowania jawnego: głosowało 10 delegatów za-9 przeciw- 0, wstrzymało się –1.
37. Wyjaśnienie delegatom zasad głosowania nad udzieleniem absolutorium dla poszczególnych członków zarządu oddziału PTTK.
· głosowanie tajne i oddanie głosów dla komisji skrutacyjnej
· udanie się komisji skrutacyjnej w celu zliczenia głosów i sporządzenia protokółu nad udzieleniem absolutorium dla poszczególnych członków byłego zarządu PTTK
38.
39. Dyskusja nad nowym statutem oddziału
· propozycja przyjęcia projektu statutu przygotowanego przez ZG PTTK
· propozycja przyjęcia statutu przygotowanego przez kol. A. P.
· propozycja kol. G uzupełnienia zapisu w § 51 ust. 1, dodanie zdania : zgodnie z § 15 ust.7
· zmiana daty w § 60 ust. 3 z 19 X 2000 na 13 I 2001
40. Podjecie uchwały nad uchyleniem statutu Oddziału w Mińsku Mazowieckim z dnia 13.I.2001r.
wyniki głosowania jawnego: głosowało 10 delegatów. Za- 10 głosów, przeciw- 0, wstrzymało się –0.
41. Podjecie uchwały o przyjęcie nowego Statutu Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim zgodnego z projektem przygotowanym przez ZG PTTK z zaproponowanymi poprawkami : § 51 ust. 1 dodanie zdania: zgodnie z § 15 ust 7, zmiana daty z 19.X.2000 na 13. I. 2001 w § 60 ust. 3
42. Wyniki głosowania jawnego: głosowało 10 delegatów. Za –10 głosów, przeciw-0, wstrzymało się –0
43. Ogłoszenie, przez komisję skrutacyjną, wyników głosowania nad udzieleniem absolutorium dla poszczególnych członków Zarządu oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim.
44. Składanie propozycji dotyczącej ilości członków zarządu.
· wniosek o powołanie 5 osobowego składu zarządu
· przystąpienie do głosowania nad powołaniem 5 osobowego składu zarządu
· wyniki głosowania jawnego: za- 10, przeciw-0, wstrzymało się –0
45. Składanie propozycji dotyczącej ilości członków Oddziałowej Komisji Rewizyjnej
· wniosek o powołanie 3 osobowego składu Oddziałowej Komisji Rewizyjnej
· przystąpienie do głosowania nad powołaniem 3 osobowego składu Oddziałowej Komisji Rewizyjnej
· wyniki głosowania: za- 10, przeciw-0, wstrzymało się –0
46. Składanie propozycji dotyczącej ilości członków Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego
· wniosek o powołanie 5 osobowego składu Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego
· przystąpienie do głosowania nad powołaniem 5 osobowego składu Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego
· wyniki głosowania: za- 10, przeciw-0, wstrzymało się –0
47. Zgłaszanie kandydatów na piśmie do przewodniczącego prezydium zjazdu przez delegatów zjazdu.
· odczytanie kandydatur do Zarządu Oddziału w składzie 5 członków: kol. J.J, kol. A.M, kol. T.L, kol. T.G, kol. E. K.
· odczytanie kandydatur do Komisji Rewizyjnej w składzie 3 członków: kol. M.G, kol. J. D, kol. R. S..
· odczytanie kandydatur do Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego w składzie 5 członków: kol. P.B., kol. W.J., kol. A. S, kol. G. S, kol. I. P.
· sporządzenie listy kandydatów do Władz Oddziału PTTK przez Komisje Skrutacyjną
48. Głosowanie tajne na członków nowych władz Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim.
- głosowanie przez delegatów, liczenie głosów przez komisje skrutacyjną
49. przedstawienie projektu działania oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim,

50. Odczytanie protokółu Komisji skrutacyjnej z wyboru nowych władz oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim
51. Wniosek aby kadencja władz oddziału trwała 2 lata (do czasu Walnego Zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego), została dostosowana do kampanii ZG PTTK
· przyjęcie uchwały o skróceniu kadencji władz oddziału do 2 lat
· wyniki głosowania jawnego: Głosowało 9 delegatów. Za- 9, przeciw-0, wstrzymało się – 0
52. Konstytuowanie się nowych władz oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim zarządu oddziału, oddziałowej komisji rewizyjnej, oddziałowego Sądu Koleżeńskiego
53. Odczytanie przez Członków Komisji Skrutacyjnej wyników konstytuowania się władz oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim
54. Dyskusja na temat istnienia budynku PTTK należącego do ZG PTTK i działki będącej w dzierżawie PTTK oddział w Mińsku Mazowieckim. – przedstawienie projektu zagospodarowania terenu przez kol . W. K.
55. wniosek o przedstawienie przez byłego skarbnika oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim stanu konta oddziału.
· - odp. opłaty wynosiły 40 zł ale zostały zmniejszone do 14 zł a stan konta wynosi na dzień dzisiejszy 10 zł 
· przypomnienie przez kol. W. K, że kontem dysponuje Zarządu Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim i wszelką działalność może podejmować nowy zarząd, gdyż to on przejął władze
56. Wniosek o przekazaniu przez byłego prezesa oddziału H. Sz. kluczy do budynku PTTK w Mińsku Mazowieckim i pieczęci oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim
· dyskusja dotycząca czasu i miejsca przekazania kluczy i pieczęci.
· Ustalono, że pieczątki zostaną oddane po podpisaniu protokółu przekazania w dniu 28.03.2004., klucze zostaną przekazane do kol. A. S.W obecności komisji rewizyjnej i ustępującego zarządu oddziału zostaną przekazane w dniu 29.03.2004r o godz. 18 przed budynkiem PTTK w Mińsk Mazowiecki przy ul. Ogrodowej 1 Zarządowi Oddziału. W tym czasie zostaną zabrane prywatne rzeczy ustępującego Zarządu oddziału PTTK
57. kol. S. C. nie przekazał sporządzonych notatek z obrad zjazdu.
58. Przewodnicząca E. K. zamknęła Nadzwyczajny Zjazd Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim.
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Dudi
Data: 2005-04-04 22:56:55

> Po drugie lekarze-naukowcy orzekli, jakie trasy w jakim wieku można przebyć bez szkody dla zdrowia,

pewnie to takiej samej jakosci badanie jak te dzieki ktorym w dzieci przez 50 lat pakowano szpinak ktory podobno zawieral bardzo duzo zdrowego zelaza...

> rzecz jasna w ujęciu statystycznym

no tak statystyka to jest to...

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-06 07:46:44

-".....a jednoczenie chwile wcześniej wybrano na delegata na konferencje regionalną osobe która została wykluczona ze społecznosci PTTK przez GSK".

No i co z tego, że kiedys tam została wykluczona?

Pewnie juz minęła jej jakaś paroletnia karencja i z powrotem została przywrócona!
A że od razu wraz z przywróceniem trafia na funkcję, to nie odosobniony przypadek!

Na ogół wszelkie gremia wyborcze tendencyjnie pogrywają sobie z tut, GSK PTTK na nosie, natychmiast banitę takiego wybierając bezczelnie na funkcję taką czy owaką!

Gdzie tkwi problem:

1. W braku bezwzględnego zakazu przywracania czlonkowstwa i wpisu do czarnej ksiegi osób na stałe wyrelegowanych z PTTK za sprawy nieetyczne, honorowe itd!

2. Gołębio łagodny zapis w regulaminach Sądów Koleżenskich o orzekaniu winy bez orzekania kary! Przecież to bzdura merytoryczna!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-04-06 10:08:37

> Pewnie juz minęła jej jakaś paroletnia karencja i z powrotem została przywrócona! <

Tak właśnie było. A interpretacja towarzyszy działaczy co do faktu niegdysiejszego wyrzucenia z PTTK jest następująca (fragment tekstu wyrażającego stanowisko Zarządu Oddziału):

"Nie mogliśmy (...) nie uwzględnić uchwały XV Walnego Zjazdu PTTK z dnia 14. 09.2001 r., która przywróciła statutowe prawa członka PTTK obwinianemu. W świetle tego postanowienia poprzednie zarzuty i oskarżenia zatraciły swoją ostrość i znaczenie i powinny być jeśli nie przekreślone, to przynajmniej odłożone do archiwum."

Czyli - jako żywo "gruba kreska".

pozdrawiam
Jacek

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-06 10:25:18

-" Czyli - jako żywo "gruba kreska".

A nawet wiecej! Jak za komuny. Relegowany, a przywrócony! Z całym namaszczeniem! Może jeszcze na funkcję w ZG, albo w jego znakomitym nowym Prezydium po Zjeździe? Kto wie? :-(
Widzę ciemność! Ciemność - widzę! :-( :-( :-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: poniek
Data: 2005-04-06 10:43:32

Koledzy !! A czego tu sie spodziewać. "Swój broni swego".
Ciekawe czy A.Janowski i inni nie przewracaja się w grobie widząc jak niszczeje ich dzieło stworzone przez pasjonatów i prawdziwych turystów i krajoznawców ?

Pozd
ARTUR
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-06 10:47:37

Znaczy się "sami swoi"?
I Główny Sąd Koleżeński też zaliczasz, do tej "republiki kolesiów"? I GKR też?
No to jak mamy takie organy, to i takie mamy zarządzanie Towarzystwem! Przecież ktoś musiał taki wniosek abolicyjny postawić (I po co? Żeby teraz taki wstyd znosić?), a ktoś też go uchwalić! Znaczy się Zjazd? (czy jest napewno tak kompromitująca Uchwała XVI Zjazdu? Aż wierzyć sie nie chce!). Jesli tak, to
to "Zjazd do zajezdni"! :-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Dudi
Data: 2005-04-06 11:03:56

Przepraszam Antoni,

niedawno ogladalem papiery z tego "Zjazdu" jakie sa w warszawskim KRS-ie i ze zlozonego w nim sprawozdania wynika:

- wniosek abolicyjny zostal przygotowany przez GKR
- w protokole nie ma tresci tej uchwaly
- w protokole nie ma sladu po tym ze ta uchwala byla glosowana i z jakim skutkiem

co prawda wszyscy obecni na tym zjezdzie ktorych odpytywalem o okolicznosci tego glosowania twierdza ze takowe sie odbylo, ale zastanawiam sie czy jezeli nie zostalo to odnotowane w oficjalnym protokole, to czy ma ona jakiekolwiek skutki prawne...

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Krzyś
Data: 2005-04-06 11:19:30

Czekaj czekaj czyli jak twierdza uczestnicy głosowanie sie odbyło ale czy uchwała została przegłosowana to niewiadomo
A jaka była treśc tej uchawały ? (może to chociaż wiadomo)
Krzyś

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-04-06 12:36:19

Żeby nie opierać się na plotkach i ogólnikach pozwolę sobie zacytować pewne dokumenty

I.
Protokół z XIII posiedzenia plenarnego Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK. Warszawa, 14 grudnia 2000 r. (fragmenty)

Prezes GSK złożyła informację ze spotkania z członkami Prezydium ZG PTTK, które odbyło się 18 listopada 2000 r.

(...) Tematem spotkania było przygotowanie się władz do XV Walnego Zjazdu PTTK (...). Prezes ZG PTTK wyraził obawę, ze Zjazd może zdominować sprawa Krystyna Chudoby. Prezydium nie ma wątpliwości co do orzeczonej przez GSK winy, ale uważa, że kara jest zbyt wysoka, mimo że jest osobą kontrowersyjną, położył duże zasługi dla PTTK: uruchomił stronę o PTTK w internecie, zaprojektował znaczek na 50-lecie PTTK. Zwrócono uwagę na pewne luki zapisów w Statucie, że orzekana kara nie jest ograniczona w czasie. Była propozycja ze strony ZG, aby Sąd uzupełnił w orzeczeniu K. Chudoby okres wykluczenia z PTTK i podano propozycję nie do przyjęcia. Strona GSK zaproponowała inne rozwiązanie tj. podjęcie z okazji jubileuszu 50-lecia PTTK uchwały o darowaniu wszystkich orzeczonych kar w minionym 50-leciu. Propozycja ta bardzo spotkała się z aprobatą Prezydium ZG, które zwróciło się do GSK o przyzwolenie do podjęcia takiej uchwały przez Zarząd Główny PTTK.

Efektem tego posiedzenia GSK była...

II.
UCHWAŁA NR 2 /XIV/2000
GŁÓWNEGO SĄDU KOLEŻEŃSKIEGO PTTK
z 15 grudnia 2000 roku

Na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 1 Statutu PTTK, Główny Sąd Koleżeński PTTK na plenarnym posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2000 r. podjął uchwałę następującej treści:
Z okazji jubileuszu 50-lecia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Główny Sąd Koleżeński PTTK, kierując się obowiązującymi zasadami jedności Towarzystwa, w celu umożliwienia włączenia się do
czynnego udziału w pracy na rzecz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krąjoznawczego oraz w poszanowaniu pracy społecznej jego członków,
wnioskuje do XV Walnego Zjazdu PTTK o podjęcie uchwały o darowaniu wszystkich kar, orzeczonych do dnia 17 grudnia 2000 r. przez Główny Sąd Koleżeński oraz Oddziałowe Sądy Koleżeńskie na podstawie art. 45
Statutu PTTK.
Proponując darowanie kar, wyrażamy przekonanie, że kary te spełniły już swoją wychowawczą rolę i że ci, którym te kary darujemy nie popełnią nowych przewinień w przyszłości.
Wyrażamy nadzieję, że wniosek Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK obudzi refleksje, wyzwoli chęć pracy i współdziałania wszystkich dla przyszłości Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

III. Niezależnie (?) ZG PTTK też podjął uchwałę:

Uchwała nr 154/XIV/2000
Zarządu Głównego PTTK
z dnia 17 grudnia 2000 r.
Na podstawie art. 29 i 30 Statutu PTTK
Zarząd Główny PTTK działąjąc w porozumieniu z Głównym, Sądem Koleżeńskim PTTK uchwala co następuje:

Wystąpić do XV Walnego Zjazdu PTTK o podjęcie uchwały o darowaniu wszystkich kar orzeczonych do dnia 17 grudnia 2000 r. przez Główny Sąd Koleżeński i Oddziałowe Sądy Koleżeńskie PTTK.
Przyjęcie tego wniosku w roku złotych godów działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego będzie oznaczało umożliwienie osobom aktywnie społecznie pracującym w PTTK, a ukaranym przez Sądy Towarzystwa, pełen ich powrót do pracy w Towarzystwie.
Jesteśmy przekonani, że przyjęcie wniosku umocni społeczną siłę PTTK, a przez zainteresowanych będzie przyjęte ze zrozumieniem istoty tego rozwiązania oraz radością z tego, że kara zostałą zatarta i mogą w pełni działać w naszym Towarzystwie.

IV. Ukoronowaniem tych działań była owa budząca wątpliwości uchwałą Zjazdu:

Uchwała XV Walnego Zjazdu
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
z 14 września 2001 r.
w sprawie darowania kar organizacyjnych orzeczonych przez Sady Koleżeńskie Towarzystwa na podstawie art. 45 Statutu PTTK

Na podstawie art. 25 ust. 5. Statutu PTTK i po rozpatrzeniu wniosku zawartego w Uchwale
Zarządu Głównego PTTK nr 154/XIV/2000 z z dnia 17 grudnia 2000 r. oraz w Uchwale Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK nr 2 /XIV/2000 z dnia 15 grudnia 2000 r.

p o s t a n a w i a:

1. Darować wszystkie kary organizacyjne orzeczone do dnia 17 grudnia 2000 r. na podstawie Art. 45 Statutu PTTK przez Główny Sąd Koleżeński PTTK oraz Oddziałowe Sądy Koleżeńskie PTTK.

2. Uchwała obowiązuje z dniem podjęcia.

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-06 13:05:38

Nie przepraszaj! Ja o tym z grubsza widziałem! Pewnym zaskoczeniem dla mnie jest, ze to był wniosek GKR, a nie GSK!
No ale się tam w organach chyba juz zupełnie kompetencje pop.... (Ups!) pokręciły? :-(.
Ważne, żeby prawdę, jaka nam tu głosisz, poznali i uczestnicy forum i szczegolnie "wybieracze spadziowych talentów" z Wrocka!
Bo inaczej to Was zasypią na Zjezdzie nie tylko starocia, ale też takimi "kwiatkami", jak tutaj. :-(.
Pozdrowienia ANT
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-06 13:52:28

No to się sam nóź w kieszeni otwiera...

Najpierw ktoś wskazany w pkt.1, narobił w portki, że XV Zjazd Krajowy zostanie spaprany przez problem Kol. Krystyna Ch., w końcu wyrzuconego z PTTK!

Siła jednostki jest tu znakomita.

Następnie GSK uznał słuszność zastosowania i tu też gołębiej łagodności. Przy okazji dowiadujemy się, że strona netowa to nie dzieło brygady Łukasza, tylko relegowanego banity z PTTK. Ale jaja!
No i tak „w poszanowaniu pracy społecznej jego (PTTK) członków” - za chwilę na Zjeździe będziemy mieć takie kukułcze jajo!
No chyba, że „regionalka” na odnośnym Śląsku takiego kandydata (delegata) wytnie, w co osobiście serdecznie wątpię!

W treści tych kuriozalnych dokumentów pisze się o ‘abolicji” w zakresie:
- „darowania kar ........... orzeczonych”
Przyznam się że nie rozumiem tu znaczenia przymiotnika: „organizacyjnych”. Jakoś mnie to przerasta. A co z karami, które do dziś dnia mimo lat trwającego postępowania przed GSK – nie zostały orzeczone?
Albo postępowanie jakieś się tam odbyło, orzeczono winę bez kary (?) i do dziś dnia, od ponad trzech lat nie dotarło do powoda orzeczenie w tej sprawie, aby mógł się odwołać?

Piszę to mocnym głosem, nie tylko dlatego, aby wracać do historii, ale głównie aby z podobnych powodów nie popełnić takich bzdur przed i w czasie XVI Zjazdu Krajowego PTTK!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-09 19:39:18

-"Zwrócono uwagę na pewne luki zapisów w Statucie, że orzekana kara nie jest ograniczona w czasie."

Kara wykluczenia z Towarzystwa nie moze być ograniczona w czasie! Wykluczenie powinni być : całkowite, absolutne i na zawsze - z danego Towarzystwa!
Inaczej robi sie z tego parodia kary, jak w opisanym wypadku!

- "Była propozycja ze strony ZG, aby Sąd uzupełnił w orzeczeniu K. Ch. okres wykluczenia z PTTK"

Czyli specjalne prawo dla takowego? Haaaaaaaaaaa. Bzdura całkowita!

-"........i podano propozycję nie do przyjęcia".

Nie do przyjęcia jest kazda dyskusja w kwestii ograniczenia kary wykluczenia z Towarzystwa, która to powinna być wieczysta!

Konkluzja: Nie dziwota, że teraz taki wstyd: dla ZG, GSK , ZG+GSK oraz XV Zjazdu i wogóle dla towrzystwa - nie daje się odtworzyć: ani w pamięci nikogo, ani w dokumentacji KRS itd! :-). Kompletna amnezja! Haaaaaaaaa!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: poniek
Data: 2005-04-09 20:17:17

Ciekawe dlaczego nie darowano/zapomniano tym ,którzy postanowili walczyć z biurokracją w PTTK ? Może w myśl powyższych uchwał KK, KOP, KTP i KTKaj oraz Panowie z "poniedziałkowego 17.00-18.00" Referatu Weryfikacyjnego GOT w Warszawie też udzielą mi amnestii za publiczne wyrażanie swojego zdania od 4 lat o ich pracy i zasługach, którą jak mi powiedziano w TRW GOT "niszczę swoimi nieuzasadnionymi wypowiedzami i ciągłymi skargami do GKR" ? Nie moja wina,że GKR nie rozpatruje moich pism tylko przeżuca je do COTG lub innych "zarządów" komisji.

ARTUR
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-09 20:44:48

Amnestii czy również amnezji? Haaaaaaaaaaaaa
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: poniek
Data: 2005-04-09 20:48:28

Na amnezję nie ma co liczyć. Pamietliwi są (niestety) !
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: Amotolek
Data: 2005-04-09 20:51:34

Zależy komu, moze Tobie. O własnych knotach woleliby zapomnieć i zjeść sporo Uchwał jakie podjeli z cykorii i bez sensu!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Lepsze jutro...?
Autor: poniek
Data: 2005-04-09 20:53:35

A może mają selektywną amnezję ?
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/