Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

Statut

wszystkich wiadomości w wątku: 43
data najnowszej wiadomości: 2005-03-30

Temat: Statut
Autor: Józek
Data: 2005-02-21 09:59:54

Wpadłymi w ręce dwie propozycje nowego Statutu opracowane jedna przez prof. Gospodarka, druga - prof. Chmielnickiego. Moim zdaniem nbardziej "przyjazna" dążeniom wyrazanym na Forum jest wersja prof. Chmielnickiego. Nie ma w niej zarządów wojewódzkich, jest reprezentacja każdego oddziału na Zjeździe, kadencyjność ZG.
Boję sie jednak propozycji ustalenia minimum 150 członków na oddział. Może to, moim zdaniem spowodować zanik PTTK w mniejszych ośrodkach, a także "wypadnięcie" oddziałów aktywnych, z dużymi tradycjami usytuowanych w okreslonych środowiskach, zrzeszajacych członków zwiazanych więzami zawodowymi bądź towarzyskimi.

Temat: Re: Statut
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2005-02-21 11:01:11

Mnie także się nie podoba pomysł trzykrotnego zwiększenia minimalnej liczby członków potrzebnych do założenia Oddziału.
Czy ktoś ma dane ile w tej chwili jest Oddziałów (ilość i procent) które nie spełniłyby takiego kryterium?

PS dodam, że mój Oddział ma więcej niż 150 członków ;-)
strona (mojego) Klubu:
http://ino.lublin.pttk.pl/
strona własna:
http://www.juraszewski.pl
masz problemik lub wręcz problem? A któż ich dziś nie ma!

Temat: Re: Statut
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-02-21 10:44:19

Witam!!!

> Boję sie jednak propozycji ustalenia minimum 150 członków na oddział.

Postaram się przedstawić Ci argumenty za takim rozwiązaniem oraz rozwiewające część Twoich obaw.

Otóż teza, z którą zgodzi się większość dyskutantów brzmi - należy wzmocnić oddziały. Obecnie istnieje wiele oddziałów, które działają niczym koła (bo np. mają tylko jedno koło).

W takiej sytuacji dobrym sposobem na wzmocnienie takich oddziałów, jest proste ich połączenie. Nie chodzi mi tutaj o działanie odgórnie zadekretowane tylko o samoistne przekształcenia w pewnym sensie wymuszone sytuacją. Bowiem jeżeli dwa niewielkie oddziały połączą się w jeden większy - to kilka problemów stanie się prostrzych - np. księgowość, sprawozdawczość, formalności w KRS-ie itp.

Wymóg posiadania 150 (choć wcale nie upieram się, że musi to być akurat tyle) członków w pewnym sensie będzie właśnie okolicznością wymuszającą takie połączenia.

I nie oznacza to wcale zaników Towarzystwa w mniejszych ośrodkach. Są miasta, gdzie nie ma oddziału PTTK, a wyśmienicie funkcjonuja pojedyńcze kluby zrzeszone przy oddziale w innym mieście. Na oddział jest ich za mało, a na koło - w sam raz.

W podobnym duchu kiedyś wypowiadał się tutaj chybia Piotr Rościszewski. Ja osobiście tutaj akurat obaw nie żywię. Moje obawy są troszkę inne...

Otóż jako reprezentant oddziałów środowiskowych (studenckich) zastanowić się muszę, co wyniknie z takich połączeń naszych oddziałów z oddziałami "dorosłymi". Wszak oddziały akademickie są bardzo różne. Międzyuczelniany w Warszawie ma ponad 300 członków i żadne zaostrzenia mu niegroźne, lecz już Akademicki w Rzeszowie z ledwością dobija do 50-tki.

To co, łaczyć? To, że nie jest to dobry pomysł, widać było w przeciągu kilku lat na kilku przykładach - ostatnio najostrzej we Wrocławiu. Po prostu styl uprawiania turystyki i podejście do "zabawy w PTTK" jest w środowisku studenckim na tyle rozbieżne od środowiska "dorosłego", że nie zawsze udaje się je pogodzić (choć zdarzają się chlubne wyjątki).

Inne środowiska z wydzielonymi własnymi oddziałami - jak choćby wojsko - zapewne będą miały podobne obawy.

Pozdraswiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Statut
Autor: Basia Z.
Data: 2005-02-21 11:27:01

Nie da się ukryć że to ograniczenie wielkościowe to byłby cios przede wszystkim w środowiska akademickie.

Chyba tylko Warszawa ma w swoim oddziale akademickim więcej > 150 osób zrzeszonych.

Nie wiem ile osób jest zrzeszonych w akademickim oddziale Krakowskim.

W każdym razie mój oddział akademicki zrzesza okolo 100 osób i raczej nigdy nie dobijemy do 150, chyba że przejmiemy całe koło z innego oddziału.

A że prawie każda z tych 100 osób nie tylko płaci składki ale coś konkretnego robi - no cóż - to się widocznie nie liczy.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-21 12:24:28

- "Wpadły mi w ręce dwie propozycje nowego Statutu opracowane....."

Jak to w ręce?..... To jakaś bibuła? Podziemna?
Nie można tego, kurde, opublikować na tut. furum? I to jeszcze przed Zjazdem ? :-)
Wtedy można byłoby popatrzeć, czy takowe projekty, poza magiczną liczbą 150, nie niosą dalej głównych knotów obecnego statutu, co było sygnalizowane w wątku "Statut, jaki jest , każdy widzi"
Jakie kryterium ma byc łączenia się mniejszych oddziałów? Terytorialne, branzowe czy jakieś inne. No bo, że dobroiwolne to chyba oczywista sprawa. I czy np. nasz oddział na Pradze Płn. może się np połaczyć z Oddziałem w Pruszkowie. :-) A jeżeli i może to po co? :-)
Itp itd.
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Statut
Autor: Józek
Data: 2005-02-21 14:24:04

Pisząc "wpadły" miałem właśnie nadzieję, że sprowokuję ich opublikowanie w na Forum, bo chyba naszą dyskusję czytają też koledzy, którzy dysponuja projektami. Ja otrzymałem tekst od kolegi będącego w zespole przygotowującym projekty zmian Statutu na Zjazd.
pozdrawiam

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-21 18:21:15

No i sprowokowałeś, Józku, bynajmniej. Na razie mnie. To że zostaną te czy inne projekty opublikowane na forum, to nie wiesz w duchy! Jak ich sam nie opublikujesz to bedzie kicha z tego.
Przyślij mi je, proszę, mailem zescanowane na poniższy adres, to ja przynajmniej je sobie poczytam. Szczytem szcześcia byłoby, jakby Ci ktoś to zescanował OCRem i zapisał jako tekst w Wordzie. W kazdej cafe internet Ci to zrobią za grosze jak zobaczą takiego sympatycznego seniora zainteresowanego netem. nawet pomoga Ci wysłać taka dużą sieczkę na moj adres: amotolek@wp.pl

Z turystyczo-krajoznawczym pozdrowieniem ANT
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Statut
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-21 19:25:20

No wiesz, można w końcu rozważyć połączenie oddziałów - Międzyuczelnianego w Katowicach i Uczelnianego w Gliwicach.
Oddziały mają podobne problemy więc i razem łatwiej by je było przezwyciężyć.

Pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Statut
Autor: ~zdzicho
Data: 2005-02-21 20:50:42

obawiam sie, że małe oddziały które prowadzą dobrze prosperującą działalność gospodarczą, nie będą skłonne łączyć sie z "biednymi "oddziałami.

Temat: Re: Statut
Autor: Dudi
Data: 2005-02-21 23:20:51

Mam wrażenie, że brak publicznej dyskusji nad statutem PTTK jest zabiegiem celowym (jeśli się mylę to od razu przepraszam wszystkich dotkniętych tym stwierdzeniem).
Zauważcie – generowane są jakieś projekty _tekstu_ statutu bez ustalenia najpierw, jakie mają być podstawy działania całej organizacji i jej poszczególnych jednostek. Rozumiem, że jest to rozpowszechniony w RP sposób stanowienia prawa – ale nie ma on nic wspólnego z rzetelnym podejściem do problemu jakim stworzenie statutu odzwierciedlającego wizję działania PTTK w ciągu najbliższych lat.
A co się robi w zamian? Generuje się (rozumiem ze z zaangażowaniem dużych sił i środków) kolejne wersje (mniej lub bardziej tajne) statutu, a na zasadzie „kontrolowanych przecieków” do gawiedzi Towarzystwa sonduje czy co bardziej kontrowersyjne zapisy mają szanse przejść.
Przepraszam, ale nie dość, że takie gierki mnie nie bawią, to uważam je za bardzo szkodliwe zarówno dla Towarzystwa jak i jego wizerunku wśród członków i na zewnątrz.
Aby nie było, że tylko marudzę poniżej przedstawiam kilka moich spostrzeżeń dotyczących dalszych losów Towarzystwa:
1) oczywiście pomysł powołania dodatkowych struktur w PTTK może i jest fenomenalny, ale chciałbym usłyszeć (przeczytać), w jaki cudowny sposób autorzy tego pomysłu znajdą ludzi, którzy będą działali w takich strukturach? Już w tej chwili oddziały borykają się z dużymi trudnościami kadrowymi a tu jeszcze trzeba zorganizować od nowa 16 struktur wojewódzkich, co oznacza odciągnięcie od pracy w oddziałach (lub ZG) co najmniej setki aktywnych osób – no chyba że ma być to tylko struktura fasadowa i miejsce „zsyłki” działaczy który się nie sprawdzili w pracy organizacyjnej na „dole” lub miejsce zatrudnienia znajomych (tylko ciekawe skąd na to będą pieniądze, bo na pewno nie od oddziałów?)
2) następnym problemem, o którym, się jakoś nie mówi – to finanse Towarzystwa (i jego oddziałów) – mam nie odparte wrażenie, że jest to sprawa przez większość decydentów Towarzystwa uważana za bardzo wstydliwą (ciekawe dlaczego?)
A przecież większość problemów z plotkami, niedomówieniami i posądzeniami „o nie wiadomo co” dałoby się (przynajmniej moim zadaniem) załatwić prosta metodą: zapisać w statucie prawo wglądu każdego członka Towarzystwa do sprawozdań finansowych ZG i oddziałów.

Zapraszam do rzeczowej dyskusji

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Statut
Autor: Basia Z.
Data: 2005-02-22 07:59:18

Szczerze mówiąć to ja w tej chwili nie widzę żadnych zewnętrznych problemów w funkcjonowaniu OU PTTK Gliwice.

Ilość organizowanych imprez ciągle wzrasta, chatka funkcjonuje coraz lepiej.

Ale może ja za daleko od zarządu jestem.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Statut
Autor: Basia Z.
Data: 2005-02-22 08:12:12

Co tu dużo pisać Dudi, masz rację i już.

Mnie tez denerwują te podchody i domysły zamiast jawności.

Skoro jesteśmy członkami tego Towarzystwa, powinniśmy mieć wgląd zarówno w projekty statutu, jak i w sprawozdania finansowe.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Statut
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-22 08:27:45

Paweł, co tu dużo mówić, wszystko w PTTK odbywa się w atmosferze tajności, konspiracji i niemalże "godzenia w sojusze".

Wokół zjazdu trwają gierki i podchody i właściwie do Twojej diagnozy nic dodać nic ująć.

Podstawową rzeczą której mi brakuje w PTTK jest JAWNOŚĆ w działaniu, JAWNOŚĆ w zakresie finansów itd.

Propozycje dokumentów powinny zostać ujawnione na www.pttk.pl i powinny służyć jako materiał dyskusyjny. Niestety, materiały przygotowują zespoły, które wiedzą lepiej i które albo się podzielą z kimś wiedzą albo nie.

Tak więc tylko JAWNOŚĆ w działaniu może być kluczem do normalności.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Statut
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-22 08:44:13

Ja nie mam na myśli działalności.
Chodzi np. o problemy z ilością członków, quorum na walnym, sprawozdawczość księgowość itd.

A przede wszystkim ludzi chętnych do roboty w obu tych oddziałach.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Statut
Autor: Józek
Data: 2005-02-22 08:50:14

OK
Postaram się to załatwić, ale może to trochę potrwać
Pozdrawiam

Temat: Re: Statut
Autor: Basia Z.
Data: 2005-02-22 09:12:39

Wiesz co, może pozostaw ten problem zarządom obu tych oddziałów.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Statut
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-22 09:14:35

Chciałaś zeby Ci pokazać gdzie może być problem to pokazałem a Ty robisz z siebie obrażoną królewnę...

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-22 09:16:12

Już na wszelki wypadek z góry Ci Józku dziekuję. Serdecznie pozdrawiam ANT
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Statut
Autor: Basia Z.
Data: 2005-02-22 09:33:32

Po prostu zupełnie, ale to zupełnie nie znasz sytuacji w obu opisywanych oddziałach (ja znam przynajmniej w jednym) i usiłujesz z oddali podpowiadać co należałoby naprawić.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Statut
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-22 09:42:57

Przepraszam najmocniej ale masz dar jasnowidzenia?
gdzie wyczytałać że chcę coś poprawiać?

Inna sprawa że dobre jest wrogiem lepszego ale to już zupełnie inna bajka.

A o problemach obu oddziałów co nieco wiem od osób będących znacznie bliżej nich niż TY.

EOT
pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-22 09:30:21

Nieporozumienie wynika z wyidealizowania niektórych gremiów.
Pewnie myślicie, ze jak się Zespół Taki czy Siaki napisze z dużej litery, to juz się znobilitowało gromadkę wystrachanych naszych działaczy w nim zebranych.
A to są tylko ludzie! Śmiertelnie przerażeni zadaniem, które ich przerasta! Skłóceni między sobą różnymi punktami widzenia własnych interesów! Zapracowani cieżko poza tym zawodowo - zapewnie. Zbierający się i wymieniajacy poglądy chyba okazjonalnie i na hasło terminu! Nie mający (prawdopodobnie) bieżącego kontaktu na necie i bojący się tut. forum dyskusyjnego, jak ognia. Może nie wszyscy zapewne, ale wiekszość - spoko!
Nie bardzo wiedzący teź w którą stronę pchać ten wózek.
Mający jeden tylko wspólny interes. Przeżyć jakoś jeszcze tych parę miesięcy - aby do Zjazdu - i na nim dać się wysoko umocować na następne 4 latka. I tyle! To cały program własny wiekszości z nich!
Dlatego też "Oni" coś tam tworzą, skrzętnie utajniają, jak tylko mogą, gdyż jawność mogłaby skompromitować nadętą "wielkość" tych poczynań. A pomniejsi działacze i szarzy członkowie, czasem ludzie o dużej wiedzy, ogólnej, logicznej i prawnej czyli "my" - mogą sobie tutaj cichutko pofitulić i podgdybać.
Parafrazując słowa Świadków Jehowy apeluję wiec z całym naciskiem:
"Ludzie obudźcie się. Czas Zjazdu nadchodzi" :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Statut
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-22 09:47:59

No i na koniec żeby nie było wątpliwości dla tych którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem i w kontekście poprzedniego postu, pisałem to w kontekście potencjalnego podniesienia progu dla oddziałów do 150 osób.

Zachęcam zatem do czytania ze zrozumieniem, bez unoszenia się emocjami.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Statut
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-02-22 11:15:25

Witajcie :-(

Zarówno Sean jak i Dudi mają 100% rację. Ci, którzy forsują fora oddziałowe nie liczą się z pieniędzmi podatników, tak samo jak ogromne wydatki związane ze zjazdem.
O bojaźni do netu to już nie wspomnę. :-(
Wszystkie działania zakamuflowane - to mi przypomina poprzednią epokę.
A może jeszcze niektórych działaczy będzie się przynosić w teczce? :-(

Pozdrawiam jednak z optymizmem
Monika P.

Temat: Re: Statut
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-22 11:18:47

Potwierdzam, to co napisał Łukasz, że moim zdaniem obecne oddziały są częstokroć za słabe, żeby być faktycznie oddziałami, a nie tylko większymi kołami. Ale słabość oddziałów, to nie tylko formalny próg ilości członków. Niesą sądzę, żeby poprawienie progu dla oddziałów do 150 osób było drogą do sukcesu. Ktoś chce asekurancko odfajkować problem, żeby potem mógł powiedzieć, że zadziałał. Chodzi mi o to, żeby działacze oddziału byli mobilni i kompetentni, a ilość członków oddziału powinna im to ułatwić, a nie stanowić jedyny wymóg istnienia.

To samo z zarządami wojewódzkimi. Będą potrzebne w tych województwach, gdzie działacze chcą coś usprawnić. Tam, gdzie jest marazm i samozadowolenie z własnych drobnych sukcesików, to tam na pewno nie zdadzą egzaminu. Podobno w jedności siła, a niektórzy ciągle argumentują, że ta jedność może ich załatwić. Dość oryginalne stanowisko, które prowadzi jedynie w kierunku zachowania obecnego marazmu z brylującymi w nim "wyspami" większych oddziałów, zadowolonych z obecnego stanu rzeczy i nieświadomych, że może to doprowadzić całość PTTK do samozagłady.

Ciągle podkreślam, że obecny statut PTTK jest ciągle zbyt sztywny. Jeżeli cokolwiek poprawiać, to w kierunku zwiększenia elastyczności działania. Jeżeli jakieś gremium jest za małe na oddział, to może z powodzeniem być kołem. Tylko dlaczego koło nie może mieć osobowości prawnej? Dlaczego szczytem szczęścia wielu działaczy jest mityczny oddział? Bo tylko on daje dużą dozę niezależności działania.

Od oddziału nie powinno się wymagać, żeby miał 150 członków, ale żeby miał odpowiednią liczbę działaczy z kwalifikacjami, np. żeby połowa członków zarządu była instruktorami, przodownikami lub przewodnikami, żeby część członków OKR była ekonomistami, żeby część członków OSK była prawnikami, żeby przy oddziale działały przynajmniej trzy komisje z referatami weryfikacyjnymi itd.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: Statut
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-22 11:44:32

>Ci, którzy forsują fora oddziałowe nie liczą się z pieniędzmi podatników, tak samo jak ogromne wydatki związane ze zjazdem.

Mocno upraszczasz sprawy. Zajmuję się sprawami tras rowerowych i mocno ubolewam, że nie ma dobrze działającego zarządu wojewódzkiego. Rozwiązania systemowe wumagają ścisłej współpracy z Urzędem Marszałkowskim, a dla dyrektorów deprartamentów działacze oddziałów miejsko-powiatowych są jakimś trudnym do pojęcia folklorem PTTK-owskim o wątpliwym autorytecie, bo co to za organizacja, która nie umie uszanować czasy urzędnika? Co by to było, gdyby tak do jednego urzędnika w jednej sprawie zaczęło się zgłaszać kilkunastu działaczy z różnych oddziałów? Któremu wierzyć, z którym rozmawiać, który ma rację i któremu dać pieniądze? Co to za mętna organizacja, która nie umie się sama zorganizować i przedstawić swe jednolite stanowisko?

Pozdrawiam, tylko zupełnie bez optymizmu.

Piotr

Temat: Re: Statut
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-22 12:37:54

>Ci, którzy forsują fora oddziałowe
>nie liczą się z pieniędzmi
>podatników,

Ale liczą się z potrzebami i stanem faktycznym turystyki w regionie. A pieniądze i tak są porzebne, tyle, że lepiej je wydawać w sposób uporządkowany a nie chaotycznie.

Kto ma koordynować takie sprawy jak np. utrzymanie szlaków? Opowiadasz się za partyzantką, której skutkiem bywa sytuacja, że niektóre Oddziały znakują szlaki na swoim terenie, a inne nie? Czy to dobrze, że jakiś Oddział, który ma "układy" dostanie pieniądze na koserwację szlaków, a tereny gdzie w ogóle nie ma Oddziałów albo istniejące są za słabe (a jest wiele szlaków do odnowienia), mają leżeć odłogiem a znaki ma zacierać czas?

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-22 14:53:40

Za przyznanie mi racji, bardzo Ci Moniko dziekuję, ale co z tego? Satysfakcja by była, gdyby racje zostały przekute w czyny, czyli na oficjalne wnioski. Odnośnie ogromnych wydatków na fora (czyli tzw konferencje regionalne w każdym województwie) i sam Zjazd, to wolałbym nie mieć zupełnie racji :-)
-"A może jeszcze niektórych działaczy będzie się przynosić w teczce? :-("

No, tu nie trzeba być Rudkowskim, przynajmniej w odniesieniu do MFO!
Patrząc na rozdysponowanie mandatów, gołym okiem widać skąd mają przyjść "teczkowi" prosto na Zjazd! Haaaaaaaaaaaa :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Statut
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-02-22 15:23:20

> Potwierdzam, to co napisał Łukasz, że moim zdaniem obecne oddziały są częstokroć za słabe, żeby być faktycznie oddziałami, a nie tylko większymi kołami. Ale słabość oddziałów, to nie tylko formalny próg ilości członków. Niesą sądzę, żeby poprawienie progu dla oddziałów do 150 osób było drogą do sukcesu. Ktoś chce asekurancko odfajkować problem, żeby potem mógł powiedzieć, że zadziałał. Chodzi mi o to, żeby działacze oddziału byli mobilni i kompetentni, a ilość członków oddziału powinna im to ułatwić, a nie stanowić jedyny wymóg istnienia.

Obecnie wymagane jest 50 i co z tego. Istnieje wiele oddzialow, ktore nie spelniaja nawet tego wymogu. Istnieje nawet oddzial, ktory ma 0 (slownie zero) czlonkow, a ma jednego delegata na regionalna konferencje.

Rafal

Temat: Re: Statut
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-22 15:30:13

A czy ktoś z poza tego oddziału moze byc delegatem na konferencje programowa bo jesli nie to i tak nikt tam nie bedzie mógł pojechac .

Temat: Re: Statut
Autor: Józek
Data: 2005-02-24 07:43:47

Witaj Sean. Sprawa się skomplikowała. Projekty Sttutu mialem tylko do przeczytania. Kiedy chciałem je uzyskac do skanowania okazało sie, że tymczasem zostały one odrzucone przez Komisję powołaną do przygotowania zmian w Statucie. Najblisze posiedzenie Komisji, (przewidziane na poniedziałek) ma ustalić ostateczna wersję propozycji zmian, które zostaną poddane pod dyskusje w Oddziałach. Prosiłem też Edka Kudelskiego o przedstawienie tych propozycji na Forum. Serdecznie pozdrawiam.

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-24 10:37:28

No to za wcześnie Ci podziekowałem :-(. Ale tak to jest! Nichil novi sub sole :-(

-" Kiedy chciałem je uzyskac do skanowania okazało sie, że tymczasem zostały one odrzucone przez Komisję powołaną do przygotowania zmian w Statucie".

No to fajnie ta Komisja pracuje: odrzutowo!
I na koniec tuż przed Zjazdem wyemituje jakiegoś kolejnego bzdeta i nie bedzie juz czasu na żadna konstruktywną dyskusję! a Zjazd to z rozpędu zatwierdzi dla świetego spokoju!

-" Najblisze posiedzenie Komisji, (przewidziane na poniedziałek) ma ustalić ostateczna wersję propozycji zmian, które zostaną poddane pod dyskusje w Oddziałach. Prosiłem też Edka Kudelskiego o przedstawienie tych propozycji na Forum".

Serdecznie mnie teraz ubawiła, Józku, Twoja szczera naiwność. Czołem !
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-24 15:28:11

Widzisz, Józku, tak się nieciekawie składa, że optycznie pożadana ilość zmian obliguje chyba, aby w XXI wieku napisać nasz Statut całkowicie od nowa i taki projekt, akceptowany w powszechnym referendum członków - przedstawić do zatwierdzenia XVI Zjazdowi Kraowemu PTTK w połowie września 2005 roku. jest jeszcze sporo czasu aby to porządnie wykonać! Pozdrowienia ANT
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Statut
Autor: WODNIK_SZUWAREK
Data: 2005-02-27 01:24:39

To mam sens co piszesz Piotrze. W sprawie szlaków rowerowych itp możesz nawiązać też przyjacielskie kontakty z naszym stowarzyszeniem http://www.cyklista.com Struktura władz PTTK musi odpowiadać władzom samorządowym, wojewódzkim. To ułatwi kontakty, wspólne działania na szersza skalę, wspólne projekty na kasę unijną w wielkie idee.

Każdy członek ZG powinien mieć tutaj w forum swój personalny temat, a tymczasem większość z nich, (Edka póki co tylko namierzyłem) jest ukryta, być może są tu anonimowo. Brakuje jawności, dyskusji, DEMOKRACJI. ZG - to rada bozkow? To takie KC... i chyba im nie zalezy juz na zmianie naszej opini o stylu rzadzenia.To trzeba wymusić w nowym statucie, bo nie ma rady. Musi być mechanizm taki jak w ustawie o informacji publicznej, tyle że do naszych celów wzmocniony, z innymi, konkretnymi karami w przypadku niewywiązywania się. Umowa cywilno-prawna dla zabezpieczenia naszych oczekiwań. Przyznaję, że pomysł na oddziały 150 osobowe mocno mnie przeraził, niektórzy wiedzą dlaczego hahahaha ;-)Pomysły kogoś na konkretne udziały procentowe określonych speców w zarzadzie, tez sa ciekawe, ale kto je spełni?

Tak naprawdę naistotniejsze są zasady finansowania, a co do przyszłości majatku PTTK, sprawa spółek, zarządzania schroniskami górskimi. To nie fabryki butów samochodów!!! Zapomniano o społecznej misji PTTK.

Dajcie ludzie statuty wreszcie na forum to możemy dyskutować. Dajcie pomysły na zmiany, tematy. Ejże ZG, komuna już dawno za nami...

Temat: Re: Statut
Autor: Kuba
Data: 2005-02-27 02:38:49

"Boję się jednak propozycji ustalenia minimum 150 członków na oddział"

I słusznie.

Istnienie oddziału PTTK tzn. jednostki pewnego towarzystwa,
miałoby wymagać 10 razy więcej członków
niż utworzenie nowego stowarzyszenia!

Ktoś chce usilnie 'pomóc' jednostkom Towarzystwa
ubezwłasnowolniając je.
Zmuszając, żeby 'zmądrzały'.

Kim są ludzie, którzy ten gniot przygotowali?!
Zasmucający, zatrważający prymitywizm refleksji i ślepota odnośnie skutków.

Część małych oddziałów zwyczajnie zniknie - koła i ludzie
wypadną poza PTTK i to jako jego zapiekli wrogowie.

Część połączy się z większym nielubianym sąsiadem
- i będzie przynajmniej tak słodko, jak we Wrocławiu.
Może np. Oddział Rzeszowski będzie mógł wreszcie
zabrać dotychczasowemu Akademickiemu
zbazę namiotową
i zrobić z niej auto-kemping?
Sielanka.

Częsć połączy się może wedle klucza: mały z małym lub w środowisku,
np. kilka akademickich lub wojskowych razem.
Tyle tylko, że - pomijając naturalne tarcia
między dotąd samodzielnymi ośrodkami - będzie to
fuzja już u zarania wymierzona przeciwko oficjalnemu nurtowi PTTK
i/lub jego władzom.

Toż owi P.T. Statutotwórcy
to prosto dywiersanty!
Albo i szpiony może, prowoki?
Może przez PTSM, albo tzw. PTT, albo kryptocyklistów nasłani,
by 4Litery do reszty rozłożyć?!

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: Statut
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-27 11:35:12

>Pomysły kogoś na konkretne udziały procentowe określonych speców w zarzadzie, tez sa ciekawe, ale kto je spełni?

Te oddziały, które mają szanse prawidłowo samodzielnie działać. Dla pozostałych powinny pozostać koła z możliwością samodzielnego działania, tak jak dotychczas oddziały, tylko ze strukturą dopasowaną do małej ilości członków, np. bez sądów koleżeńskich, bez dzialalności gospodarczej itd.

>Tak naprawdę naistotniejsze są zasady finansowania, a co do przyszłości majatku PTTK, sprawa spółek, zarządzania schroniskami górskimi. To nie fabryki butów samochodów!!! Zapomniano o społecznej misji PTTK.

Niestety w świetle prawa spółka PTTK to to samo co fabryka butów. Fabryka butów też ma misję społeczną, ale odpowiada za wyniki finansowe. Czas uświadomić sobie, że misja rozwoju turystyki jest tak samo dobra dla ogółu społaczeństwa, co mażda inna misja, a nie coś wyjątkowego dla losów świata.

>komuna już dawno za nami...

A co ma do tego komuna? Hasło - wytrych, żeby kogoś sprowadzić do parteru?

Temat: Re: Statut
Autor: Dudi
Data: 2005-03-10 16:25:29

przepraszam, ale wlasnie czytam uchwałę nr 135/XV/2004 ZG PTTK z 26.06.2004 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo-wyborczej oraz zwołania XVI Walnego Zjazdu PTTK
(http://www.pttk.pl/zycie/xvi/index.php?co=uchwala135)

w której w § 6 pkt 1. ust. 2 ZG PTTK postanawia:

1. Zatwierdzić w drodze odrębnej uchwały Zarządu Głównego PTTK:
(...)
2/ do końca grudnia 2004 r
(...)
* projekt zmian w obecnie obowiązującym Statucie PTTK wraz z rozstrzygnięciami co do funkcjonowania lub nie "Wzorcowego Statutu Oddziału PTTK" lub projekt nowego Statutu PTTK;
* tezy do dyskusji nad przyszłością i kierunkami działalności Towarzystwa.

i w takim razie mam następujące pytania:

1) jeśli taka uchwały zostały podjęte, to gdzie można się z nimi zapoznać?
2) jeśli uchwały nie zostały do tej pory podjęte to:
- kiedy to nastąpi?
- jakie kroki podjął GKR aby zdyscyplinować członków ZG PTTK i dotrzymac terminow kalendarza wyborczego?

pzdr

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-03-10 21:43:33

Haaaaaaaa. Pisałem juz o tym:

http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=15599

Tak to niestety wygląda. Ja co prawda słyszałem o jakimś terminie na styczeń, ale taki czy taki, jak piszesz, to i tak obecnie już jest przeszłość w czasie. :-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Statut
Autor: ~mike
Data: 2005-03-29 23:36:27

Wystarczy wziąć najnowszą ordynację Wyborczą do ręki wyjdzie, że w każdym województwie zostanie ledwie kilka oddziałów. Dojdzie pytanie, co z majątkiem mniejszych oddziałów, komu zostaną przekazane? Czy może w tym projekcie przewidziane są filie? Owszem takie ograniczenie ułatwi pracę ZG, ale integrowaniu środowiska turystycznego w mniejszych miejscowościach nie posłuży...

Temat: Re: Statut
Autor: ~mike
Data: 2005-03-29 23:57:14

a niby na Zjazdach oddziałów miały być dyskutowane propozycje zmian w statucie... ciekawe na podstawie czego to miało być opracowane?

Temat: Re: Statut
Autor: ~mike
Data: 2005-03-30 00:03:37

Z drugiej strony - przedstawienie czegoś dalej przez takie wojewódzkie wygibasy mogłoby utknąć. Otóż takie coś miałoby kolejkę spraw do załatwienia i na wiele rzeczy można by było dłuuuugo czekać.

Temat: Re: Statut
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2005-03-30 11:12:00

Niedawno przeżyłem zjazd mojego Oddziału.

Oczywiście do ręki nikt nie dostał żadnych pisemnych propozycji zmian statutu.

Natomiast tak gdzieś między 8-ą a 10-tą godziną zjazdu, kiedy większość była zmęczona, a dużej części nie było na sali członek mojego Oddziału a jednocześnie człowiek z GKR zaczął referować różne proponowane zmiany do statutu (podobno na zjazdach Oddziału członkowie GKR mają to robić - tak powiedział w kuluarach nasz prezes - członek prezydium ZG PTTK więc chyba wie co mówi).

I jeśli to co było nam mówione jest prawdą - to dajcie sobie spokój z dyskusją o tych 150 członkach w oddziale - nic na ten temat Sz.Kol. z GKR nam nie powiedział. Natomiast o liczebności Oddziałów powiedział mniej więcej tak:

Nasz statut jest znacznie ostrzejszy od ustawy o stowarzyszeniach jeśli chodzi o liczbę członków potrzebnych do założenia Oddziału; dlatego propozycja jest taka: do założenia nadal potrzeba 50 członków, ale jesli w czasie działaności ta liczba spadnie - Oddział nadal fukcjonuje, nie grozi mu np. rozwiązanie.
strona (mojego) Klubu:
http://ino.lublin.pttk.pl/
strona własna:
http://www.juraszewski.pl
masz problemik lub wręcz problem? A któż ich dziś nie ma!

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-03-30 12:01:49

Rzeczą niepomiernie ciekawą byloby zobaczyć projekt nowego statutu, jaki miał zespół statutowy na Zjazd Krajowy pokazac gawiedzi juz jakiś czas temu. Ale kto go widział? Może tylko Jozek z nie wtajemniczonych, a i to podobno juz zostało odrzucone? :-(
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Statut
Autor: Amotolek
Data: 2005-03-30 12:33:01

-"gdzieś między 8-ą a 10-tą godziną zjazdu, kiedy większość była zmęczona, a dużej części nie było na sali członek mojego Oddziału a jednocześnie człowiek z GKR zaczął referować różne proponowane zmiany do statutu (podobno na zjazdach Oddziału członkowie GKR mają to robić - tak powiedział w kuluarach nasz prezes - członek prezydium ZG PTTK więc chyba wie co mówi)."

No przeciez to co tu piszesz, to sa czyste jaja i kpiny z kampanii przedzjadowej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego!

Domyslam się, że to nie jedyna taka parodia Zjazdu! ?Strach pomyśleć, jakie jaja będą się odbywac na forach wojewódzkich!!!!!!!!:-(
Hańba Koleżanki i Koledzy!
Hańba i tyle!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć