Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Kadra PTTK

Stopień twardości betonu

wszystkich wiadomości w wątku: 99
data najnowszej wiadomości: 2005-04-06

Temat: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-06 16:42:59

Postanowiłem przeprowadzić pewien eksperyment, jego podmiotem była Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK.

Opis eksperymentu:
posiadam uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej na województwo mazowieckie. Ostatnio tzn we wrześniu 2004 uzyskałem uprawnienia przewodnika terenowego dolnośląskiego.
Złożyłem zatem wniosek do KTP ZG PTTK o rozszerzenie zakresu posiadanych przeze mnie uprawnień PTP na nowe województwo, odnośnie którego państwowa komisja stwierdziła że posiadam stosowną wiedzę i kwalifikacje aby oprowadzać po nim wycieczki.

Wynik eksperymentu:
Będąc w ostatnim tygodniu w Warszawie, nie mogąc się doczekać odpowiedzi z KTP, udałem się na dyżur komisji, gdzie dowiedziałem się że sprawa jest nietypowa i że nie bo nie. CZekam na pisemną odpowiedź :-)

Wnioski:
raczej zatrważające...
znaczy że każda (?) - w tym wypadku KTP ZG PTTK - nastawiona jest na udowadnianie własnej nieomylności i niezbędnosci.
Zdziwiony jestem wzajemną nieufnością wewnętrz PTTK i podważaniem kwalifikacji państwowych czy uzyskanych przed inną komisją w PTTK.

Tak dla kontrastu - wysłałem kiedyś pismo do PTT z zapytaniem o zasady zostawania przewodnikiem GOT PTT. Okazało się że wystarczyło to że posiadam już stosowne uprawnienia PTTK.

zachęcam do formułowania dalszych wniosków :-)

Pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 16:55:51

Witaj Tomku!
W związku z tym, że nie jestem przodownikiem TP, a tylko TG, powiedz mi, czy zasady nabywania uprawnień są podobne, jak w PTG? Bo jeżeli tak, to wynika z tego, że powinno się zdawać egzamin na obszar Dolnego Śląska. Ale może się mylę, więc mnie oświeć.
Zbyszek

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-06 16:59:07

Hej!

bardzo podobne z tym że zdajesz na obszar województwa. Poza tym praktycznie niczym się tryb uzyskiwania uprawnień nie różni.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 17:02:52

No to teoretycznie powinieneś zdać egzamin PTP na obszar woj. dolnośląskiego :-(
Pozdr!
Zbyszek

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-06 17:08:48

teoretycznie może i tak ale możesz uzasadnić?

Zdanie egzaminu to w końcu żaden problem, skoro kiedyś tam zrobiłem PTG na Sudety a jesienią zdałem egzaminy przewodnickie - terenowy i sudecki to naprawdę, pójście na kolejny egzamin z tego samego to pikuś, tylko po co?

Tym bardziej ze w komisji państwowej byli ludzie z PTTK (wszyscy chyba z Oddziału Wrocławskiego) i egzamin jeśli chodzi o zakres wyglądał analogicznie jak ten który zdawałem na woj. mazowieckie. Oczywiście nawet był szerszy bo trwał półtora dnia i miał część praktyczną :-)

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 17:19:37

Ale skoro takie są przepisy, to trudno. Też byłem przewodnikiem beskidzkim, jak zdawałem pierwsze uprawnienia PTG na Beskidy Zachodnie. I nie było tłumaczenia, że jestem przecież przewodnikiem. Więc egzamin, jako wymóg formalny, jest dla mnie zrozumiały i akceptowalny. Gorzej, jeżeli robią Ci inne problemy ;-)
Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-06 17:23:11

Wiesz Zbyszek,
co innego egzamin na pierwsze uprawnienia, gdzie na PTG oprócz BZ musiałeś zdać egzamin z wiedzy ogólnej i ogólnej znajomości gór Polski oraz Regulaminu GOT.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 17:27:19

Rozumiem Twoją argumentację, ale nie musi ona trafiać do Komisji Egzaminacyjnej PTP. I formalnie będą mieli rację, chociaż wydawać by się mogło, myśląc logicznie, że się mylą.

Dopóki są takie przepisy, jestem za formalizmem, bo inaczej powstaje samowolka. Poza tym zdawałeś egzamin przewodnicki przed komisją państwową na Dolny Śląsk, nie przed komisją PTTK-owską. Więc wcale jego wynik nie musi być wiążący dla komisji PTK PTTK. Może lepiej zastanowić się nad zmianą przepisów wewnętrznych i regulaminu PTP czy PTG.

Takie jest moje zdanie, hej!
:-)))
Pozdrówka
Zbyszek

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-06 17:46:51

OK, ale spójrz na to z innego punktu widzenia.

1. tryb postępowania w takich sytuacjach nie jest nigdzie określony, stąd własnie pomysł teraz aby zasugerować pewne generalne zmiany w podejściu.

2. patrzysz na kwestię z punktu widzenia moich rzekomych korzyści z uzyskania uprawnień. Otóż nic z tych rzeczy - to PTTK powinno zależeć aby mieć kadrę o jak najszerszych uprawnieniach, która będzie dostępna dla zwykłych śmiertelników i będzie działać popularyzatorsko na rzecz turystyki, krajoznawstwa etc i ogólnie ku chwale PTTK. Tak więc jeśli jakiś organ zewnętrzny, w tym wypadku państwowy, na podstawie wiadomo jakiej procedury i wiadomo w jakim trybie, stwierdził że ktoś zna teren, to rozszerzenie uprawnień PTTKowskich (przypominam że de facto uprawniających podbijania książeczek i weryfikacji OTP - czyli działania na rzecz Towarzystwa) powinno nastąpić niemal automatycznie.

W szczególności przewodnikom górskim oraz terenowym świetokrzyskim bym z marszu dawał PTG po zdaniu egzaminu z regulaminu GOT oraz spełnieniu wymogu stosownej odznaki. Problem byłby tylko z uprawnieniami przewodnickimi na BZ-W i BZ-Z gdyż oba te obszary przewodnickie składają się na obszar BZ w rozumieniu regulaminu GOT.

Analogicznie bym z marszu dawał uprawnienia PTG na Góry Świętokrzyskie, osobom posiadającym PTP na województwo świętokrzyskie czy na inne górskie województwa.
Przy czym mówię o czynnej kadrze - w ten sposób jest szansa na poszerzenie obszaru ich działalności (przypomnę na rzecz PTTK).

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 18:03:36

>W szczególności przewodnikom górskim oraz terenowym świetokrzyskim bym z marszu dawał PTG po zdaniu egzaminu z regulaminu GOT oraz spełnieniu wymogu stosownej odznaki. Problem byłby tylko z uprawnieniami przewodnickimi na BZ-W i BZ-Z gdyż oba te obszary przewodnickie składają się na obszar BZ w rozumieniu regulaminu GOT<

Tomciu, ależ oczywiście, że tu masz dużo racji, tylko wydaje mi się, że jeżeli to będzie uznaniowe, tzn. jedna komisja uzna wyniki takiego egzaminu przewodnickiego, druga nie, to zaraz pojawią się sygnały o niesprawiedliwości i kumoterstwie.
Po prostu trzeba to ująć w jakieś ramy i tu nie mam nic przeciwko.

Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-02-06 18:02:21

Tomku przecież wiesz, że system uprawnień w PTTK kuleje. Z jednej strony, aby uzyskać niektóre uprawnienia PTTK trzeba mieć uprawnienia państwowe (np. Instruktor Przewodnictwa PTTK), a z drugiej strony uprawnienia państwowe (oraz inne zewnętrzne) nie są w żaden sposób honorowany. Skąd ten cały galimatias. Ano stąd, że każda komisja/oddział/klub robi sobie co chce. Nadaje uprawnienia jakie chce, komu chce i kiedy chce. Nie ma nad tym żadnej kontroli ZG, nikt nie sprawdza sensowności wymagań i regulaminów. A uprawnienia OT (jak, że ważne w systemie szkoleń) są zupełnie pomijane przez np. KTG przy zdobywaniu PTG. BTW to czy może ktoś wie kiedy był uchwalony ostatni regulamin OT?

Rafał

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Karkonosz
Data: 2005-02-07 01:20:11

Rafał,mijasz się z prawdą,pisząc że oddziały i kluby nadają uprawnienia jak chcą i komu chcą.Istnieje regulamin Przodownika TP i on jest podstawą prawną do przeprowadzenia egzaminów.Komisję Egzaminacyjną powołuje KTP ZG,która może upoważnić komisje w terenie,ale w egzaminie musi brać udział przedstawiciel KTP.Na Dolnym Śląsku jest nim kol.Henryk Antkowiak z Legnicy.Bez udziału w/w KTP nie nada i nie rozszerzy uprawnień.

Do Tomka- jako przodownik zapewne znasz wymogi formalne regulaminu PTP a mianowicie: 1)członkowstwo w PTTK(co nie jest wymagane od kandydata na przewodnika)2)posiadanie OTP w stopniu m.złotym 3)w przypadku egzaminu na 2 stopień co najmniej dwuletnia czynna działalność jako przodownik 3 stp. Przed przystąpieniem do egzaminu komisja ma obowiązek sprawdzić legitymację PTTK(ważną) i książeczkęOTP.Dopiero wtedy komisja może ocenić Twoją wiedzę o regionie oraz znajomość regulaminu OTP .Nie podważam Twoich kwalifikacji przewodnickich i posiadanej wiedzy,ale jako działacz turystyczny,chyba zgodzisz się ze mną,że papierek lub wiele papierków nie świadczy o wiedzy i umiejętnościach. Sam jestem działaczem PTTK,przewodnikiem górskim i przodownikiem TP i TG a także wiele lat byłem członkiem Dolnośląskiego Zespołu Turystyki Pieszej,gdzie egzaminowałem wielu kandydatów na przodowników a także rozszerzających uprawnienia i przekonałem się że nie wszyscy zdający(również przewodnicy)posiadają odpowiednie kwalifikacje i prezentują odpowiednią wiedzę.Niestety,przewodnicy często nie uprawiają turystyki pieszej(co nie jest zasadą)a bywały i takie przypadki że nie znali szlaków pieszych a nawet zabytków najwyższej klasy w terenie na który zdawali. Wszystkim nam zależy na wysokich kwalifikacjach kadry ,dlatego przeciwny jestem nadawaniu uprawnień automatycznie.A rola przodownika nie sprowadza się tylko do stemplowania książeczek OTP,spójrz w regulamin.A chcąc rozszerzyć uprawnienia na Dolny Śląsk nie trzeba jechać do Warszawy.Egzaminy prowadzone są w czasie Wiosennej Narady Piechurów,która odbywa się zawsze w styczniu oraz na Dolnośląskich Zlotach PTP ,zawsze jesienią
We Wrocławiu możesz się skontaktować z kol.Julkiem Szymszonem z Perpedesu,on może ci udzielić bardziej szczegółowych informacji.

Życzę pomyślności w egzaminach
Adam Hormański

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Dudi
Data: 2005-02-07 03:25:31

Drogi Adamie,

przyjrzyjmy sie zatem najpierw regulaminowi PTP nie wnikajac za bardzo w to w jakim stopniu jest przestrzegany:

1) Tomek posiada uprawnienia PTP na Mazowsze - w zwiazku z tym jego wiedza dotyczaca regulaminow, obowiazkow PTP itp. zostala sprawdzona

2) sprawdzono takze przy okazji czlonkowstwo w PTTK i posiadania malej srebrnej OTP

3) rozszerzenie uprawnien nie jest zwiazane, zgodnie z zapisami regulaminu, z podwyzszeniem stopnia uprawnien (mimo iz wiele osob tak twierdzi) - wystarczy w zupelnosci zapis ze: "W ciągu jednego roku można rozszerzyć uprawnienia najwyżej na dwa województwa"

ponadto:

4) rozszerzenie uprawnien polega na wykazaniu sie wiedza turystyczno-krajoznawcza o danym wojewodztwie - bez sprawdzania wiedzy o regulaminie, prowadzeniu grup pieszych itp. - tak przynajmniej twierdza wszyscy indagowani na te okolicznosc znajomi PTP

5) czy mozesz zdradzic tajemnice jak na egzaminie sprawdzasz czy kandydat "nie uprawiają turystyki pieszej"

6) co to sa "zabytków najwyższej klasy" w dolnoslaskiem? czy umiesz wskazac taka liste, czy raczej zalezy ona od indywidualnych przekonan egzaminatora?

7) czy gdziekolwiek sa dostepne materialy opisujace tryb i przebieg egzaminu, w tym jego zakres i wymagania co do szczegolowosci wiedzy, czy tez egzamin odbywa sie na zywiol w formie ulubionej przez niektorych dzialaczy "luznej rozmowy"

8) jesli tak bardzo Ci zalezy na tym aby kandydaci "odpowiednie kwalifikacje i prezentują odpowiednią wiedzę" to rozumiem ze zostaly przygotowane odpowiednie materialy metodyczne i skrypty oraz zbior przykladowych pytan dla kandydatow, o programach szkolenia PTP nie wspominajac - Czy mozna by bylo cos takiego dostac?

pozdrawiam

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-07 08:41:19

> Do Tomka- jako przodownik zapewne znasz wymogi formalne regulaminu PTP a mianowicie: 1)członkowstwo w PTTK(co nie jest wymagane od kandydata na przewodnika)

OK ale nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to co napisałem w poscie inicjującym wątek: jestem już PTP

> 2)posiadanie OTP w stopniu m.złotym

o przepraszam ale w regulaminie jest mowa o małej srebrnej OTP i taką też posiadam

> 3)w przypadku egzaminu na 2 stopień co najmniej dwuletnia czynna działalność jako przodownik 3 stp

owszem, ale ja chcę byc przodownikiem III stopnia tyle że z szerszym obszarem uprawnień.

Przy okazji dzięki za dodatkowe informacje :-)

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-02-07 12:45:51

> Rafał,mijasz się z prawdą,pisząc że oddziały i kluby nadają uprawnienia jak chcą i komu chcą.Istnieje regulamin Przodownika TP i on jest podstawą prawną do przeprowadzenia egzaminów.Komisję Egzaminacyjną powołuje KTP ZG,która może upoważnić komisje w terenie,ale w egzaminie musi brać udział przedstawiciel KTP.Na Dolnym Śląsku jest nim kol.Henryk Antkowiak z Legnicy.Bez udziału w/w KTP nie nada i nie rozszerzy uprawnień. Do Tomka- jako przodownik zapewne znasz wymogi formalne regulaminu PTP a mianowicie: 1)członkowstwo w PTTK(co nie jest wymagane od kandydata na przewodnika)2)posiadanie OTP w stopniu m.złotym 3)w przypadku egzaminu na 2 stopień co najmniej dwuletnia czynna działalność jako przodownik 3 stp. Przed przystąpieniem do egzaminu komisja ma obowiązek sprawdzić legitymację PTTK(ważną) i książeczkęOTP.Dopiero wtedy komisja może ocenić

Henryku nie chodziło mi konkretnie o PTP, ale o cały system szkoleń i nadawania uprawnień, nad którym nikt nie sprawuje żadnej kontroli. Przykładem tego błędy w regulaminie PTP (poszukaj w archiwum forum dyskusji o Młodzieżowej Kadrze PTTK), czy brak obowiązku posiadania OT, aby uzyskać PTG (mimo iż jest to niezgodne z uchwałą ZG). Takich przykładów jest więcej. Coraz bardziej wydaje mi się, że przydałaby się Komisja Szkoleń ZG, która nadzorowała by tworzenie regulaminów celem uzyskania spójności systemu szkoleń PTTK, a poza tym nakazywała Komisją ZG tworzenie jasnych i precyzyjnych reguł dla kandydatów, w szczególności wymagała dobrze opisanego zakresu każdego egzaminu. No ale oznaczało by to kontrolę nad działalnością Komisji ZG, czy ktoś się na to zgodzi?

Rafał

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Karkonosz
Data: 2005-02-08 01:46:31

Tomku,wiem że jesteś przodownikiem, więc musiałeś być członkiem PTTK w chwili składania tego egzaminu,ale członkowstwo można utracić np.w wypadku niepłacenia składki członkowskiej.Właśnie dlatego przed każdym egzaminem sprawdza się legitymację.Uważnie przeczytaj pkt.8 reg.PTP(jest opublikowany na stronach PTTK),mowa tam o posiadaniu m.złotej OTP przy ubieganiu się o 2 stp.PTP 3 stp.posiada uprawnienia na woj.swego zamieszkania,w Twoim przypadku mazowieckie.Egzamin rozszerzający traktuje się jako podniesienie stopnia,gdyż jak wynika z dalszego zapisu,przodownik TP 2 stp.posiada uprawnienia na 2 do 15 województw.I tak właśnie należy interpretować ten punkt.Możesz śię ze mną nie zgadzać,wtedy zwróć się o interpretację do KTP ZG.Jak wynika z Twoich wypowiedzi,to nie spełniasz jeszcze warunków formalnych aby rozszerzyć uprawnienia,ale myślę że OTP m.złotą szybko zdobędziesz i wtedy przystąpisz do egzaminu.
Życzę powodzenia.
Adam Hormański

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Dudi
Data: 2005-02-08 02:31:04

przepraszam bardzo, ale Twoja wypowiedz swiadczy o nie zrozumieniu zapisow regulaminu (podkreslam zapisow a nie tego co sie wydawalo autorom ze tam zapisali)

1. regulamin rodziela problem uzyskania wyzszego stopnia uprawnien uzalezniajac go od kilku warunkow - w tym od rozszerzenia sie na co najmniej jedno wojewodztwo (czyli posiadania uprawnien w momencie wystepowania o wyzszy stopien PTP na co najmniej dwa wojewodztwa) od samego trybu przystepowania do egzaminow i uzyskiwania uprawnien na nowe wojewodztwa

2. jedynym ograniczeniem regulaminowym dotyczcym zdawania egzaminow na kolejne wojewodztwa, jest to ze mozna w ciagu jednego roku kalendarzowego zdac co najwyzej dwa takie egzaminy (w szczegolnosci w pierwszym roku mozna uzyskac uprawnienia na 3 wojewodztwa - pierwsze na egzaminie na PTP + 2 rozszerzenia)

3. pragne takze zauwazyc ze wspomniany wyzej par. 8 regulaminu PTP wyraznie mowi ze co najmniej jeden egzamin rozszerzajacy nalezy zdac przed uzyskaniem II stopnia PTP (Przodownikiem TP II stopnia zostaje Przodownik III stopnia, który przez okres co najmniej dwóch lat był czynnym przodownikiem, posiada co najmniej małą OTP w stopniu złotym, ROZSZERZYŁ uprawnienia o jedno lub dwa województwa.) nie wskazujac w jakiej kolejnosci maja zostac spelnione pozostale warunki

pozdrawiam

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 06:52:49

>(czyli posiadania uprawnien w >momencie wystepowania o wyzszy >stopien PTP na co najmniej dwa
>wojewodztwa)

I tu się mylisz. Przodownik III stopnia występujący o wyższy stopień nie może posiadać uprawnień na co najmniej dwa województwa. Gdyby takowe posiadał automatycznie nie jest przodownikiem III stopnia tylko II.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-08 08:23:41

Aha czyli jak rozumiem wiemy co autorzy mieli na myśli, tyle tylko że zapisanie tego nie wyszło.
Dudi praktycznie odpowiedział na pytanie.

Czytając regulamin PTP, uważam że jest wprost tam napisane, że możliwa jest sytuacja że jestem przodownikiem III stopnia, z małą srebrną OTP i posiadam uprawnienia na wszystkie województwa.

Odnośnie rozszerzania jest rygor - max 2 wojewóztwa na rok.
Kolejny wymóg dotyczy podnoszenia stopnia - ale ja chcę nadal być przodownikiem III stopnia i z niczego nie wynika że przodownik III stopnia nie może się rozszerzać na kolejne województwa.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 08:48:35

>możliwa jest sytuacja że jestem >przodownikiem III stopnia, z małą >srebrną OTP i posiadam uprawnienia >na wszystkie województwa.

Nie jest możliwa. Przez rozszerzenie uprawnień na tylko jedno województwo automatycznie zostajesz przodownikiem II stopnia. W Regulaminie PTP w pkt. 8 pisze bowiem jak wół: "Uprawnienia II stopnia mają Przodownicy TP, którzy posiadają uprawnienia na 2,15 województw wymienionych w legitymacji."

>z niczego nie wynika że przodownik
>III stopnia nie może się rozszerzać >na kolejne województwa

Ci innego wynika z Regulaminu PTP. Wyjaśniłem to wyżej i już wcześniej wyjaśnił Adam.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-08 09:36:19

> I tu się mylisz. Przodownik III stopnia występujący o wyższy stopień
> nie może posiadać uprawnień na co
> najmniej dwa województwa. Gdyby takowe posiadał automatycznie nie jest
> przodownikiem III stopnia tylko II.

Lechu,
przeczytaj jeszcze raz uważnie regulamin:

" 8. Przodownikiem TP II stopnia zostaje Przodownik III stopnia, który przez okres co najmniej dwóch lat był czynnym przodownikiem, posiada co najmniej małą OTP w stopniu złotym, rozszerzył uprawnienia o jedno lub dwa województwa. Uprawnienia II stopnia mają Przodownicy TP, którzy posiadają uprawnienia na 2¸15 województw wymienionych w legitymacji.
W ciągu jednego roku można rozszerzyć uprawnienia najwyżej na dwa województwa."

i spróbuj odpowiedzieć mi na pytanie:
jeżeli zdobędę w tym roku uprawnienia PTP na województwo X (nie będąc wcześniej PTP), a następnie (nadal w 2005 r.) rozszerzę uprawnienia na województwo Y, to czy automatycznie stanę się przodownikiem klasy II?

Gosia

PS
Wskazówka: przyjrzyj się uważnie, jakie warunki (oprócz rozszerzenia uprawnien) musi spełniać przodownik III stopnia żeby mógł zostać przodownikiem II stopnia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 09:52:48

Aby zostać przodownikiem II stopnia trzeba spełnić wszystkie wskazane w regulaminie wymogi. W momencie wnioskowania o rozszerzenie uprawnień na województwo (l lub dwa) przodownik III stopnia powinien spełniać wszystkie warunki, a po zdaniu egzaminu ze znajomości wojewodztwa (1 lub 2) automatycznie uzyskuje tytuł przodownika TP II stopnia. Natomiast przodownikiem III stopnia jest taka osoba, która posiada uprawnienia tylko na 1 województwo.

Nie może więc zaistnieć sytuacja jaką sobie wymyślił Dudzik, że przodownik III stopnia ma już uprawnienia na kilka regionów i dopiero wówczas ubiega się o II stopień.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-08 10:42:05

Nie zwracacie uwagi na jeden ważny szczegół. Rozszerzenie uprawnień PTP następuje nie w momencie zdania egzaminu, a w momencie uzyskania wpisu do legitymacji. Można zdać egzaminy na 16 województw, a jak się nie spełni pozostałych warunków, to nie uzyska się wpisu do legitymacji.

I to by było na tyle.

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-08 10:48:26

> Aby zostać przodownikiem II stopnia trzeba spełnić wszystkie wskazane w
> regulaminie wymogi.

Tak, przynajmniej w tej kwestii jesteśmy zgodni.

> W momencie wnioskowania o rozszerzenie uprawnień na województwo
> (l lub dwa) przodownik III stopnia powinien spełniać wszystkie warunki,
> a po zdaniu egzaminu ze znajomości wojewodztwa (1 lub 2) automatycznie
> uzyskuje tytuł przodownika TP II stopnia.

Dlaczego? W regulaminie PTP nie ma żadnego zapisu mówiącego o tym, że wnioskować o rozszerzenie trzeba być dwa lata PTP III klasy i zdobyć małą złotą...

> Nie może więc zaistnieć sytuacja jaką sobie wymyślił Dudzik, że
> przodownik III stopnia ma już uprawnienia na kilka regionów i
> dopiero wówczas ubiega się o II stopień.

A ja nadal pytam: dlaczego? Bo według regulaminu PTP taka sytuacja może zaistnieć.

Gosia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-08 10:55:11

> Rozszerzenie uprawnień PTP następuje nie w momencie zdania egzaminu, a w
> momencie uzyskania wpisu do legitymacji. Można zdać egzaminy na 16
> województw, a jak się nie spełni pozostałych warunków, to nie uzyska się
> wpisu do legitymacji.

Dlaczego? Z czego to wynika? Bo chyba nie z regulaminu PTP? Pytam z ciekawości...
Czy są jeszcze jakieś inne przepisy regulujące przyznawanie/ rozszerzanie uprawnień?

Gosia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-08 11:21:22

Z legitymacji też nie wynika.
Jest tylko miejsce na obszar uprawnień, natomiast nie ma mowy o stopniu.

Wniosek z tego jest jeden:
TFUrcy regulaminu PTP coś sobie wymyślili tyle tylko że nie umieli tego zapisać a teraz bronią się nieumiejętnością czytania ze zrozumieniem...

paranoja...

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 15:30:45

>A ja nadal pytam: dlaczego?

Dlatego, że KTP ZG PTTK nie dokona wpisu w legitymacji o rozszeszeniu uprawnień na 1 lub 2 województwa, jeśli z wniosku nie będzie wynikało, że przodownik III stopnia spełnia pozostałe wymogi. Druk wniosku masz tu: http://wktp.webpark.pl/wniosek.rtf

>Bo według regulaminu PTP taka >sytuacja może zaistnieć.

Kombinujecie jak tu obejść Regulamin PTP?

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 15:37:21

>Dlaczego? Z czego to wynika?

Z tego, że wniosek złożony przez przodownika TP III stopnia o rozszerzenie uprawnień jest traktowany przez KTP ZG PTTK jako równocześnie wniosek o podwyższenie stopnia.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-08 15:45:12

no wszystko pięknie, teraz rozumiem jak to KTP rozumie tyle że mam takie pytanie: DLACZEGO akurat tak, skoro z regulaminu PTP wynika że jest inaczej??

Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 15:56:16

>skoro z regulaminu PTP wynika że >jest inaczej??

Nie z regulaminu PTP, a z interpretacji tegoż regulaminu przez pewną grupę Niezadowolonych.

Wybieracie z regulaminu co Wam pasuje pomijąc takie choćby szczegóły jak: "23. Interpretacja niniejszego regulaminu należy do KTP ZG PTTK."

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-08 16:23:43

>Czytając regulamin PTP, uważam że jest wprost tam napisane, że możliwa jest sytuacja że jestem przodownikiem III stopnia, z małą srebrną OTP i posiadam uprawnienia na wszystkie województwa.

Chyba jednak nie przeczytałeś uważnie. Cytuję: "7. Przodownik TP III stopnia posiada uprawnienia na obszar województwa nadania uprawnień."

Przodownik TP III stopnia ma wyłącznie uprawnienia na obszar jednego województwa.

>z niczego nie wynika że przodownik III stopnia nie może się rozszerzać na kolejne województwa.

Wynika z logicznego myślenia. Albo jest się przodownikiem III stopnia na obszar jednego województwa, albo spełnia się wszystkie potrzebne warunki i zostaje przodownikiem II stopnia na 2-15 województw. A wszystkie warunki wymienia pkt. 8. tego regulaminu.

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-08 16:24:58

> Dlatego, że KTP ZG PTTK nie dokona wpisu w legitymacji o rozszeszeniu
> uprawnień na 1 lub 2 województwa, jeśli z wniosku nie będzie wynikało, że
> przodownik III stopnia spełnia pozostałe wymogi.

Na jakiej podstawie? Bo w regulaminie nie ma o tym mowy. Jedynym ograniczeniem jest możliwość rozszerzania się co najwyżej na dwa województwa. Nie ma zapisanych warunków, jakie musi spełniać przodownik, żeby mógł się rozszerzać.

> Druk wniosku masz tu: http://wktp.webpark.pl/wniosek.rtf

Dziękuję. Pewnie się przyda.

> Kombinujecie jak tu obejść Regulamin PTP?

Wiesz... Możesz mi mówić per ty, niekoniecznie wy... no chyba że to z przyzwyczajenia...

Gosia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-08 16:34:00

>TFUrcy regulaminu PTP coś sobie wymyślili tyle tylko że nie umieli tego zapisać a teraz bronią się nieumiejętnością czytania ze zrozumieniem...

10 tysięcy czytało ten regulamin ze zrozumieniem i nie miało żadnych kłopotów, a przyszedł 10001 przodownik, przeczytał ze "zrozumieniem" i stworzył nową gałąź polskiej logiki.

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-08 16:35:54

MOze to jakaś zaraza bo u nas starszym działaczom tez często zdarza sie zwracać per "wy" mimo iz rozmawiaja z jedna osoba (choć moze to faktycznie nawyk z czasów minionych, tylko gorzej jeśli to niejedyny nawyk z tamtych czasów)
Krzyś

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-08 16:34:58

> Chyba jednak nie przeczytałeś uważnie. Cytuję: "7. Przodownik TP III
> stopnia posiada uprawnienia na obszar województwa nadania uprawnień."

> Przodownik TP III stopnia ma wyłącznie uprawnienia na obszar jednego
> województwa.

Ależ Tomek przeczytał uważnie. Z punktu, który zacytowałeś wynika, że wśród uprawnień przodownika TP III stopnia ma być obszar województwa nadania uprawnień. Nie jest powiedziane, że ma być to jedyny obszar uprawnień.

> Wynika z logicznego myślenia.

Masz rację, z logicznego myślenia i rozumienia tego, co się czyta wynika, że przodownik TP III stopnia może mieć uprawnienia na więcej niż jedno województwo.

Gosia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-08 16:40:51

>Na jakiej podstawie? Bo w regulaminie nie ma o tym mowy. Jedynym ograniczeniem jest możliwość rozszerzania się co najwyżej na dwa województwa. Nie ma zapisanych warunków, jakie musi spełniać przodownik, żeby mógł się rozszerzać.

Na podstawie pkt. 8 regulaminu i umiejętności logicznego myślenia. Dlaczego piszesz, że w regulaminie nie ma takiego punktu?

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-08 16:44:31

Jeżeli już to 10130 :-P

Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 16:44:10

>Nie jest powiedziane, że ma być to
>jedyny obszar uprawnień.

Przede wszystkim nie jest powiedziane, że to ma być kilka obszarów uprawnień. Mowa jest o jednym obszarze uprawnień przy mianowaniu na przodownika TP III stopnia.

"7. Przodownik TP III stopnia posiada uprawnienia na obszar województwa nadania uprawnień."

Z regulaminu wynika, że nie ma możliwości mianowania od razu przodownikiem II stopnia na 2 - 15 województw. Nie ma też tam mowy o dopuszczeniu procedury rozszerzania obszarów uprawnień bez zmiany stopnia z III na II.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-08 16:46:52

> Na podstawie pkt. 8 regulaminu i umiejętności logicznego myślenia.

W takim razie kolejny raz cytuję pkt. 8 regulaminu:
" 8. Przodownikiem TP II stopnia zostaje Przodownik III stopnia, który przez okres co najmniej dwóch lat był czynnym przodownikiem, posiada co najmniej małą OTP w stopniu złotym, rozszerzył uprawnienia o jedno lub dwa województwa. Uprawnienia II stopnia mają Przodownicy TP, którzy posiadają uprawnienia na 2¸15 województw wymienionych w legitymacji.

W ciągu jednego roku można rozszerzyć uprawnienia najwyżej na dwa województwa."

i uruchamiam moje logiczne myślenie, żeby wyciągnąć z tego punktu następujące wnioski:
- żeby zostać PTP II klasy trzeba:
- być PTP III klasy,
- być czynnym przodownikiem przez conajmniej dwa lata,
- posiadać OTP w stopniu przynajmniej małym złotym,
- rozszerzyć uprawnienia o jedno lub dwa województwa,
- w ciągu jednego roku można rozszerzyć uprawnienia najwyżej na dwa województwa.

> Dlaczego piszesz, że w regulaminie nie ma takiego punktu?

No bo nie ma. Nie znalazłam zapisu mówiącego o tym, jakie warunki musi spełniać przodownik, żeby mógł się rozszerzać.

Pozdrawiam wszystkich czytających ze "zrozumieniem", "logicznych inaczej" itp...

Gosia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-08 16:58:58

Ale przecież jeszcze towarzysz premier M.F.R. w swoim expose w 1988 (!) grzmiał że co nie jest zabronione jest dozwolone!

Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-08 16:57:46

> Przede wszystkim nie jest powiedziane, że to ma być kilka obszarów uprawnień.

Ale nie ma też powiedziane, że to ma być jedyny obszar uprawnień.

> Z regulaminu wynika, że nie ma możliwości mianowania od razu
> przodownikiem II stopnia na 2 - 15 województw.

Nie ma takiej możliwości, bo nie zostanie spełniony warunek dwóch lat bycia czynnym przodownikiem.

> Nie ma też tam mowy o dopuszczeniu procedury rozszerzania obszarów
> uprawnień bez zmiany stopnia z III na II.

Ale nie jest też napisane, że rozszerzenie automatycznie wiąże się ze zmianą stopnia.

Gosia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-08 17:00:59

No cóz tow Rakowski miał świadomośc tego że jezeli dłużej władza bedzie ślepa to dojdzie do rewolucji.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 16:58:50

>Nie znalazłam zapisu mówiącego o
>tym, jakie warunki musi spełniać
>przodownik, żeby mógł się
>rozszerzać.

Regulamin należy traktować całościowo, a nie wyrwanymi z kontekstu jego fragmentami. Jeśli jest tam mowa, że przodownikiem II stopnia są posiadacze uprawnień na 2-15 województw, to jednocześnie muszą posiadać małą złotą OTP i działać jako przodownik III stopnia minimum 2 lata. Wynika z tego, że przodownik TP III stopnia musi odczekać dwa lata, a dopiero potem może zostać przodownikiem II rozszerzyć uprawnienia zyskując tytuł przodownika TP II stopnia.

Na koniec małe wyjaśnienie: Zwrot "Wy" jest adresowany do kilku dyskutantów, którzy usiłują tu namieszać z regulaminem PTP i "nagiąć" go w taki sposób, aby pójść na skróty.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 17:28:28

>Ale nie ma też powiedziane, że to
>ma być jedyny obszar uprawnień.

Ale jest powiedziane, że przodownicy od 2-15 obszarów uprawnień są przodownikami II stopnia.

Dla kogoś, kto umie logicznie myśleć wniosek jest prosty. Przodownik III stopnia to taki, który ma uprawnienia na jedno wojewodztwo, II stopnia na 2-15 województw i I stopnia na wszystkie czyli całą Polskę.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-08 18:12:43

>> Dlaczego piszesz, że w regulaminie nie ma takiego punktu?

>No bo nie ma. Nie znalazłam zapisu mówiącego o tym, jakie warunki musi spełniać przodownik, żeby mógł się rozszerzać.

Mylisz dwa pojęcia. Jednym jest spełnienie warunków ogólnych ażeby z przodownika III stopnia stać się przodownikiem II stopnia, a drugim jest zdanie egzaminu z wiadomości dotyczących konkretnego województwa. Nieszczęśliwie oba warunki wrzucono w regulaminie do jednego worka i nie dopowiedziano, że rozszerzenie uprawnień to po prostu zdany egzamin. Jakoś 10 tysięcy przodowników nie miało z tym żadnego problemu, bo jeździli na zloty przodownickie, słuchali starszych kolegów i nie wymyślali przysłowiowych kwadratowych jaj. Podpieranie się rzekomym brakiem logiki w regulaminie nie przystoi. Być może są niedomówienia (dla tych, co nie nadążają) i tyle.

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-08 18:22:40

No cóz tow Rakowski miał świadomośc tego że jezeli dłużej władza bedzie ślepa to dojdzie do rewolucji.

Tylko co zrobić, jak to ludek jest ślepy? To wtedy dojdzie do rewolty! O to Ci chodzi?

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-08 18:29:51

Jeśli władz jast oświecona a ludek ślepy to czemu jest tak źle skoro powinno być dobrze?

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: ~Stefan Potocki
Data: 2005-02-08 18:29:12

Witam
Zaznaczam, że Przodownikiem TP nie jestem, i prosze mój głos traktować jako glos postronnego widza.

"Na jakiej podstawie? Bo w regulaminie nie ma o tym mowy. Jedynym ograniczeniem jest możliwość rozszerzania się co najwyżej na dwa województwa. Nie ma zapisanych warunków, jakie musi spełniać przodownik, żeby mógł się rozszerzać."

Skoro nie ma zapisanych warunków, to znaczy, że ich nie ma.

8 Punkt (paragraf) regulaminu:
"Przodownikiem TP II stopnia zostaje Przodownik III stopnia, który przez okres co najmniej dwóch lat był czynnym przodownikiem, posiada co najmniej małą OTP w stopniu złotym, rozszerzył uprawnienia o jedno lub dwa województwa.

Pytanie w jaki sposób przodownik III stopnia może rozszerzyć uprawnienia, skoro wg dyskutantów nie może?

Według mnie, niegramotnego w rozumieniu regulaminów, to Regulamin nakazuje najpierw rozszerzyć uprawnienia, a potem ewentualnie można awansować.

Pozdrawiam Stefan Potocki

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-08 19:19:29

>Według mnie, niegramotnego w >rozumieniu regulaminów, to
>Regulamin nakazuje najpierw
>rozszerzyć uprawnienia, a potem
>ewentualnie można awansować.

A kto twierdził, że przodownik III stopnia nie może awansować do II stopnia?

Oczywiście, że może pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.

Regulamin nakazuje spełnienie kilku warunków, a nie tylko jednego z nich.

I tak musi wykazać się dwuletnią czynną działalnością, uzyskaniem małej OTP w stopniu złotym (jeśli jej nie posiadał) oraz rozszerzeniem uprawnień na 1 lub 2 województwa (owo rozszerzenie uprawnień oznacza po prostu zdanie egzaminu przed Komisją zatwierdzoną przez KTP ZG PTTK z wynikiem pozytywnym).

Dopiero po spełnieniu tych warunków KTP ZG PTTK dokona w jego legitymacji stosownego potwierdzenia pieczątką w rubrykach nadania uprawnień na określone wojewodztwo/a, z którego znajomości zdał egzamin. Jeśli w legitymacji jest tylko 1 pieczątka oznacza to, że jej posiadacz jest przodownikiem TP III stopnia, jeśli 2-15 takich pieczątek oznacza, że II stopnia, a jeśli wszystkie 16 (cała Polska) - I stopnia.

W legitymacji przodownickiej nie figuruje wpis określający jego stopień, a ten stopień rozpoznaje się tylko po ilości pieczątek w legitymacji. Jasne? Jasne.

Pozdrawiam

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-08 22:58:03

W pewnym sensie rewolta juz jest! A raczej pełzająca rewolucja. Ale możemy spać spokojnie. Ani Ty, ani ja nie otworzyliśmy tej "Puszki Pandory". A kto?
No to widać gołym okiem! Największy ruch w intersie narobiły durne i wystrachane odpowiedzi nie na temat, na proste w końcu pytania.
A że władza robi ze strachu w portki, to widzą nawet zalogowane 5-cio latki!
No i im mniej odpowiedzi, tylko takie tam fitulenia na okrągło, tym bardziej osoby brzydzące się kłamstwem i wykrętami są wkurzone, a to jest naturalny odruch człowieka, który czuje się oszukiwanym!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-02-09 01:20:36

> Mylisz dwa pojęcia. Jednym jest spełnienie warunków ogólnych ażeby z przodownika III stopnia stać się przodownikiem II stopnia, a drugim jest zdanie egzaminu z wiadomości dotyczących konkretnego województwa. Nieszczęśliwie oba warunki wrzucono w regulaminie do jednego worka i nie dopowiedziano, że rozszerzenie uprawnień to po prostu zdany egzamin. Jakoś 10 tysięcy przodowników nie miało z tym żadnego problemu, bo jeździli na zloty przodownickie, słuchali starszych kolegów i nie wymyślali przysłowiowych kwadratowych jaj. Podpieranie się rzekomym brakiem logiki w regulaminie nie przystoi.

Cenie wiedzę 10 tysięcy przodowników, rady starszych kolegów, ale jest jeden problem. Regulamin nie jest po to, aby osoby zainteresowane musiały pojechać na jakiś zjazd, zlot, czy cokolwiek innego, aby zostać uświadomione w jedynie słusznej linii partii odnośnie tego jak należy go interpretować. Regulamin powinien być jasny i nie zostawiać ni cienia wątpliwości co do jego interpretacji. Regulamin PTP jest nie precyzyjny i zawiera szereg wad. Proponuję zatem tą całą mądrość zebraną przez lata wziąć i przelać na papier tak, aby nie budziło to niczyjej wątpliwości.

Rafał

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-09 08:45:13

>Regulamin nie jest po to, aby osoby
>zainteresowane musiały pojechać na
>jakiś zjazd, zlot, czy cokolwiek
>innego, aby zostać uświadomione w
>jedynie słusznej linii partii

Normalnie osoby, które otrzymały uprawnienia przodownika TP są już uświadomione w kwestii interpretacji regulaminu i nie po to jeżdżą na zloty, by się dopiero uczyć.

To tak samo jakby adwokat miał znać tylko suche paragrafy i włączał się do udziału w sprawie nie znając wykładni interpretacji przepisów prawa.

Inaczej mówiąc każdy przodownik TP powinien znać swoją "profesję" również od strony praktycznej a nie tylko suche regulaminy.

W przypadku osób, które założyły ten wątek mamy do czynienia z przesadnie dociekliwymi, którzy za wszelką cenę chcą pojśc na skróty i dlatego czepiają się regulaminów.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-09 12:06:38

>No to widać gołym okiem! Największy ruch w intersie narobiły durne i wystrachane odpowiedzi nie na temat, na proste w końcu pytania.

Typowy przykład, jak się robi z igły widły. Ktoś znalazł w regulaminie PTP jakąś drobną nieścisłość i rozdmuchuje ten przypadek jako ważny dla ludzkośći przypadek betonu w PTTK. Tysiącom działaczy ta nieścisłość nigdy nie przeszkadzała, bo byli na tyle wykształceni, że nie musieli się trudzić nad niuansami interpretacji tej nieścisłości. Teraz przyszło do PTTK kilku niedouczonych z przerostem ambicji i chcą pozostałych uczyć rozumu pod sztandarem walki z tym rzekomym betonem.

>A że władza robi ze strachu w portki, to widzą nawet zalogowane 5-cio latki!

Faktycznie jest się czego bać, bo tych kilku niedouczonych może rozwalić dorobek trzech pokoleń działaczy tylko dlatego, że tak jest im wygodniej.

>osoby brzydzące się kłamstwem i wykrętami są wkurzone, a to jest naturalny odruch człowieka

W tym naturalnym odruchu jestem wkurzony!

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-09 12:14:42

>Cenie wiedzę 10 tysięcy przodowników, rady starszych kolegów, ale jest jeden problem. Regulamin nie jest po to, aby osoby zainteresowane musiały pojechać na jakiś zjazd, zlot, czy cokolwiek innego, aby zostać uświadomione w jedynie słusznej linii partii odnośnie tego jak należy go interpretować. Regulamin powinien być jasny i nie zostawiać ni cienia wątpliwości co do jego interpretacji. Regulamin PTP jest nie precyzyjny i zawiera szereg wad. Proponuję zatem tą całą mądrość zebraną przez lata wziąć i przelać na papier tak, aby nie budziło to niczyjej wątpliwości.

Jak uważasz, że te poprawki powinny nastąpić, to zredaguj poprawnie ten punkt regulaminu, który kwestionujesz, napisz do KTP ZG, to pewnie przy najbliszej okazji poprawią.

A tak przy okazji. Regulamin PTP to jest jakby biblia przodownika, która ma tylko przypominać to, co i tak wiedzieć powinien. Innym to niepotrzebne. W prawdziwej Biblii też się roi od różnych nieścisłości, a przez 2000 lat nikt tego nie usiłował poprawiać. I właściwie nikomu to nie preszkadza.

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-02-09 12:15:59

> Typowy przykład, jak się robi z igły widły. Ktoś znalazł w regulaminie PTP jakąś drobną nieścisłość i rozdmuchuje ten przypadek jako ważny dla ludzkośći przypadek betonu w PTTK.

Nie mam pretensji o błąd w regulaminie. Nie chodzi o toy, że tych błędów akurat w regulaminie PTP jest więcej. Dziwi mnie tylko upór niektórych osób, które nie przyznają się, że regulamin jest nieścisły i, że należy go poprawić.

> Tysiącom działaczy ta nieścisłość nigdy nie przeszkadzała, bo byli na tyle wykształceni, że nie musieli się trudzić nad niuansami interpretacji tej nieścisłości. Teraz przyszło do PTTK kilku niedouczonych z przerostem ambicji i chcą pozostałych uczyć rozumu pod sztandarem walki z tym rzekomym betonem.

Czy ty mnie nie obrażasz?

Rafał

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-09 12:34:17

-"Regulamin PTP to jest jakby biblia przodownika, która ma tylko przypominać to, co i tak wiedzieć powinien. Innym to niepotrzebne. W prawdziwej Biblii też się roi od różnych nieścisłości, a przez 2000 lat nikt tego nie usiłował poprawiać. I właściwie nikomu to nie preszkadza".

Hm..... ciekawe prównanie! teraz zaczynam pojmowac, dlaczego niektórzy szacowni Koledzy starają się nam objawić jako męże opatrznoci i prorocy tacy...

Czy sam statut Towarzystwa, przez wiele lat wypichcacy, a zawierajacy ogromna ilośc knotów, to tez taka śwetośc, nietykalna zresztą? :-)
Ale jaja!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-09 18:24:59

>Nie mam pretensji o błąd w regulaminie. Nie chodzi o to, że tych błędów akurat w regulaminie PTP jest więcej. Dziwi mnie tylko upór niektórych osób, które nie przyznają się, że regulamin jest nieścisły i, że należy go poprawić.

Wytykasz drobne błędy, jakby od tego zależał los świata. Zarazem unikasz zaproponowania, jak to trzeba poprawić. I rzekomo znasz jakieś osoby, które z góry stwierdziły, że tego nie poprawią. Coś tu się nie trzyma kupy. Przeczytałem uważnie cały wątek i czegoś takiego nie znalazłem. Osobiście uważam, że usiłujesz polować na czarownicy, tylko że tu nie ma żadnych czarownic.

>Czy ty mnie nie obrażasz?

Uderz w stół, a nożyce się odezwą.

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-09 18:33:32

>Czy sam statut Towarzystwa, przez wiele lat wypichcacy, a zawierajacy ogromna ilośc knotów, to tez taka śwetośc, nietykalna zresztą? :-)
Ale jaja!

Zamiast gdybać, to może byś tak wymienił konkretne knoty z tego statutu. Na pewno są, tylko daleko im do "wiele".

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-09 18:53:28

Pisałem juz o tym:
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=14730

Oczywiście to było tylko parę przykładów. tak na zagajenie problemu!

Ale jeżeli wogóle ma być jakakolwiek zmiana statutu, to warto przysiaść fałdów i bez kompleksów przeszłości, popracować nad takim tekstem, aby nie był to mętniacki bełkot, ale zwarta, syntetyczna i wyraźnie lepsza od obecnej - konstrukcja na miarę XXI wieku. Najlepiej żeby nie tworzyły nowego projektu osoby, dla których statut jest ich wypieszczonym dzieckiem, bo może nie potrafią się oderwać od własnych słów, jakie kiedyś tam wtłoczyli do tegoż Statutu.
I oczywiście włączyć do tej roboty minimum prawników, bo znowu wystrugają nieczytelną dla członków kobyłę prawną.
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-02-09 23:07:14

>> Nie mam pretensji o błąd w regulaminie. Nie chodzi o to, że tych błędów akurat w regulaminie PTP jest więcej. Dziwi mnie tylko upór niektórych osób, które nie przyznają się, że regulamin jest nieścisły i, że należy go poprawić.

> Wytykasz drobne błędy, jakby od tego zależał los świata. Zarazem unikasz zaproponowania, jak to trzeba poprawić. I rzekomo znasz jakieś osoby, które z góry stwierdziły, że tego nie poprawią. Coś tu się nie trzyma kupy. Przeczytałem uważnie cały wątek i czegoś takiego nie znalazłem. Osobiście uważam, że usiłujesz polować na czarownicy, tylko że tu nie ma żadnych czarownic.

> Wytykasz drobne błędy, jakby od tego zależał los świata. Zarazem unikasz zaproponowania, jak to trzeba poprawić. I rzekomo znasz jakieś osoby, które z góry stwierdziły, że tego nie poprawią. Coś tu się nie trzyma kupy. Przeczytałem uważnie cały wątek i czegoś takiego nie znalazłem. Osobiście uważam, że usiłujesz polować na czarownicy, tylko że tu nie ma żadnych czarownic.

Błędy odnośnie regulaminu PTP wymieniałem już w wątku o Młodzieżowej Kadrze.

Co do tego czy ktoś z III klasa PTP może zdawać na kolejne województwa nie spełniając wymogów na II klasę nie zamierzam nic pisać. Regulamin na to zezwala, a mi to wcale nie przeszkadza to tobie się to nie podoba, wiec proponuje, abyś sam napisał w tej sprawie do KTP ZG.

Rafał

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-10 08:57:15

>ktoś z III klasa PTP może zdawać na
>kolejne województwa nie spełniając
>wymogów na II klasę nie zamierzam
>nic pisać. Regulamin na to zezwala,

Skoro tak, to wyjaśnij mi jak rozpoznasz na podstawie legitymacji przodownika TP jaki stopień ma jej posiadacz?

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-02-10 08:58:46

Drogi Antoni,

uważaj co proponujesz. Bo jeszcze ktoś jako wzorzec "konstrukcji na miarę XXI wieku" potraktuje ponad 400-stronicowy traktat konstytucyjny europejskiego sojuza ;-)

pozdrawiam

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-02-10 10:32:47

> Skoro tak, to wyjaśnij mi jak rozpoznasz na podstawie legitymacji przodownika TP jaki stopień ma jej posiadacz?

Z tego co wiem to obowiązuje regulamin, a nie nadruki na legitymacji. Wiec wniosek jest niestety smutny. Nie rozpoznasz. No coż pozostaje ci tylko wnioskować do KTP ZG o zmiane wzoru legitymcji PTP.
A tak BTW to jak rozpoznasz po legitymcji PTTK do jakiego oddziału należy jej posiadacz?

Rafał

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-10 10:46:08

>Z tego co wiem to obowiązuje
>regulamin, a nie nadruki na
>legitymacji.

W taki razie złóż wniosek do KTP ZG PTTK, aby przodownicy TP legitymowali się regulaminem, a legitymacje niech wyrzucą.

>Wiec wniosek jest niestety smutny.
>Nie rozpoznasz.

I tu się mylisz. Rozpoznasz po ilości pieczątek stwierzających uprawnienia na województwa: 1 województwo - III stopień. 2-15 - II stopień, 16 województw=cała Polska - I stopień.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-10 13:33:56

> A kto twierdził, że przodownik III stopnia nie może awansować do II
> stopnia?
> Oczywiście, że może pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.
> Regulamin nakazuje spełnienie kilku warunków, a nie tylko jednego z nich.

> I tak musi wykazać się dwuletnią czynną działalnością, uzyskaniem
> małej OTP w stopniu złotym (jeśli jej nie posiadał) oraz rozszerzeniem
> uprawnień na 1 lub 2 województwa (owo rozszerzenie uprawnień oznacza
> po prostu zdanie egzaminu przed Komisją zatwierdzoną przez KTP ZG
> PTTK z wynikiem pozytywnym).

> Dopiero po spełnieniu tych warunków KTP ZG PTTK dokona w jego legitymacji
> stosownego potwierdzenia pieczątką w rubrykach nadania uprawnień na
> określone wojewodztwo/a, z którego znajomości zdał egzamin.

Uff... nareszcie wiem co Szanowna Komisja miała na myśli pisząc ten regulamin.
Poszukałam trochę i znalazłam punkty w regulaminie PTP, mówiące o tym, o czym napisał Lech:

" 7. Przodownik TP III stopnia posiada uprawnienia na obszarze jednego regionu- miejsca swego zamieszkania.
8. Przodownikiem TP II stopnia może zostać działacz turystyki pieszej, posiadający małą OTP w stopniu złotym, który był conajmniej przez okres dwóch lat czynnym przodownikiem TP III stopnia oraz wykazał się znajomością terenów, na które pragnie rozszerzyć uprawnienia.
Przodownik II stopnia posiada uprawnienia na obszarze kilku regionów- wymienionych w legitymacji przodownika."

Zgadza się? Niestety, nie za bardzo... Cytowany przeze mnie regulamin pochodzi z 1984 roku, co oznacza, że:
albo ktoś, za przeproszeniem, dał ciała pisząc nowy regulamin (bo w gruncie rzeczy założenia dotyczące rozszerzania/ podnoszenia stopnia pozostały takie same i powinny się zmienić tylko ilość regionów i wprowadzone ograniczenie na rozszerzanie),
albo Lech i Piotr posługują się starą wersją regulaminu, świadomie lub nieświadomie wprowadzając nas w błąd.

> Jeśli w legitymacji jest tylko 1 pieczątka oznacza to, że jej
> posiadacz jest przodownikiem TP III stopnia, jeśli 2-15 takich
> pieczątek oznacza, że II stopnia, a jeśli wszystkie 16 (cała Polska) - I
> stopnia.

> W legitymacji przodownickiej nie figuruje wpis określający jego
> stopień, a ten stopień rozpoznaje się tylko po ilości pieczątek w
> legitymacji. Jasne? Jasne.

Wybacz, ale jak dla mnie samo pojęcie "stopni" w przypadku PTP jest bez sensu... Rozumiem, że z posiadania określonego stopnia wynikają pewne uprawnienia (o ile dobrze pamiętam to ma to związek z możliwością przyznawania przez OKTP małej złotej OTP i z byciem w komisji egzaminacyjnej). Czy w takim razie nie można było jako warunków postawić ilości województw (zamiast II stopnień- przynajmniej dwa, I stopień- wszystkie)? Bo czasem odnoszę wrażenie, że chodzi tylko o to, żeby niektórzy przodownicy mogli sobie poszpanować kolorem odznaki...

Gosia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-10 14:24:08

>albo Lech i Piotr posługują się starą wersją regulaminu, świadomie lub nieświadomie wprowadzając nas w błąd.

Chyba nie czytałaś zbyt uważnie. Aktualny regulamin jest na stronie PTTK i tylko o nim jest cała dyskusja. Nie sprawdzałem starych wersji, bo nie mam na to czasu.

Poprawki do regulaminu każdorazowo analizuje kilkuset przodowników. Dziwne, że nikt dotąd nie zauważył nieścisłości i tego, że stara redakcja była lepsza.

>Wybacz, ale jak dla mnie samo pojęcie "stopni" w przypadku PTP jest bez sensu...

Te stopnie mają swój sens, bo od tego chociażby zależy ranga konkretnego referatu weryfikacyjnego. Dla osób spoza kręgu turystyki pieszej to faktycznie nie ma większego znaczenia. Stopień przodownika TP jest w jakimś stopniu wyróżnikiem jego aktywności i doświadczenia. Sprowadzanie tego wyłącznie do szpanowania odznaką jest pewnym uproszczeniem.

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-02-10 14:39:28

Witam!!!

> Poprawki do regulaminu każdorazowo analizuje kilkuset
> przodowników. Dziwne, że nikt dotąd nie zauważył nieścisłości
> i tego, że stara redakcja była lepsza.

To prawda - dziwne...

Piotrze! Obawiam się, że bronisz przegranej sprawy. Wysiłek Gosi sie opłacił, bo w zasadzie po przeczytaniu jej posta można dopowiedzieć tylko "Szach i mat!".

Jasno trzeba sobie powiedzieć, że wbrew intencjom twórców obecnego regulaminu, jasno wskazuje on na to, że procesy rozszerzenia uprawnień i podwyższenia stopnia stały się rozłączne. I powoływanie się na dziesiątki tysięcy przodowników, którzy tego nie zauważyli - nic tu nie pomoże.

Radzę skończyć dyskusję, bo już obecnie donikąd ona nie prowadzi, a Ty Piotrze znowu zaczynasz pisac w tonie, który zmusi mnie do interwencji, której czynić wcale nie chcę...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-10 14:43:29

Cytujesz: " 7. Przodownik TP III stopnia posiada uprawnienia na obszarze jednego regionu- miejsca swego zamieszkania."

Obecnie jest: "7. Przodownik TP III stopnia posiada uprawnienia na obszar województwa nadania uprawnień."

Nie ma różnicy za wyjątkiem tego, że zniknęło ograniczenie do miejsca swego zamieszkania. I tyle

Cytujesz: "8. Przodownikiem TP II stopnia może zostać działacz turystyki pieszej, posiadający małą OTP w stopniu złotym, który był conajmniej przez okres dwóch lat czynnym przodownikiem TP III stopnia oraz wykazał się znajomością terenów, na które pragnie rozszerzyć uprawnienia.
Przodownik II stopnia posiada uprawnienia na obszarze kilku regionów- wymienionych w legitymacji przodownika."

Obecnie jest: "8. Przodownikiem TP II stopnia zostaje Przodownik III stopnia, który przez okres co najmniej dwóch lat był czynnym przodownikiem, posiada co najmniej małą OTP w stopniu złotym, rozszerzył uprawnienia o jedno lub dwa województwa. Uprawnienia II stopnia mają Przodownicy TP, którzy posiadają uprawnienia na 2¸15 województw wymienionych w legitymacji.{...}"

Różnica w praktyce jest tylko taka, że słowo "region" zastąpiono słowem "województwo", a dodatkowo określono dla przodowników II stopnia ilość województw. Reszta wychodzi na to samo. Chyba, że ktoś chce na siłę manipulować tym punktem regulaminu i naciągać go według własnego widzimisię.

Jest więc o co kruszyć kopie? Dlaczego piszesz: "Zgadza się? Niestety, nie za bardzo..." oraz "Lech i Piotr posługują się starą wersją regulaminu, świadomie lub nieświadomie wprowadzając nas w błąd."?

Kto tu wprowadza w błąd? Przecież ja cały czas odnoszę się do nowej (aktualnej) wersji regulaminu i powołuję się na nowy (aktualny) wzór legitymacji przodownickiej.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-10 15:47:34

Bez przesady! Statut powinien być krótki, polski i treściwy.
Musi pogodzić i świeczkę (KRS) i ogarek, czyli to co dla członków do poczytania, nawet nie za bardzo gramotnych. Wybrałeś horrendalny przykład, a mamy niezłe knoty we własnym państwie i to akty najwyższego rzędu! Spoko :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-10 15:52:04

>rozszerzenia uprawnień i
>podwyższenia stopnia stały się
>rozłączne. I powoływanie się na
>dziesiątki tysięcy przodowników,
>którzy tego nie zauważyli - nic tu
>nie pomoże.

Niestety gdyby działalność przodowników opierała się wyłacznie o sam tylko regulamin można by ewentualnie przyjąc tak naciąganą interpretację. Jednak równolegle z regulaminem obowiązują zatwierdzone przez KTG ZG PTTK druki sprawozdań i wniosków o rozszerzenie uprawnień oraz legitymacji, które nie pozwalają na tego rodzaju przekręty.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-10 16:03:19

> Cytujesz: " 7. Przodownik TP III stopnia posiada uprawnienia na
> obszarze jednego regionu- miejsca swego zamieszkania."

> Obecnie jest: "7. Przodownik TP III stopnia posiada uprawnienia na obszar
> województwa nadania uprawnień."

> Nie ma różnicy za wyjątkiem tego, że zniknęło ograniczenie do miejsca
> swego zamieszkania. I tyle

Jest różnica. Wcześniejszy regulamin mówił wyraźnie, że przodownik TP III stopnia ma uprawnienia na obszar jednego regionu (w tamtym przypadku obszar zamieszkania). Obecnie treść tego punktu zupełnie nie ma sensu- przecież oczywiste jest, że jeśli przodownikowi nadano uprawnienia na jakieś województwo to on posiada te uprawnienia.

Co do reszty:
> Cytujesz: "8. Przodownikiem TP II stopnia może zostać działacz
> turystyki pieszej, posiadający małą OTP w stopniu złotym, który był
> conajmniej przez okres dwóch lat czynnym przodownikiem TP III stopnia
> oraz wykazał się znajomością terenów, na które pragnie rozszerzyć
> uprawnienia.
> Przodownik II stopnia posiada uprawnienia na obszarze kilku
> regionów- wymienionych w legitymacji przodownika."

> Obecnie jest: "8. Przodownikiem TP II stopnia zostaje Przodownik III
> stopnia, który przez okres co najmniej dwóch lat był czynnym
> przodownikiem, posiada co najmniej małą OTP w stopniu złotym, rozszerzył
> uprawnienia o jedno lub dwa województwa. Uprawnienia II stopnia
> mają Przodownicy TP, którzy posiadają uprawnienia na 2¸15
> województw wymienionych w legitymacji.{...}"

> Różnica w praktyce jest tylko taka, że słowo "region" zastąpiono słowem
> "województwo", a dodatkowo określono dla przodowników II stopnia
> ilość województw. Reszta wychodzi na to samo. Chyba, że ktoś chce na
> siłę manipulować tym punktem regulaminu i naciągać go według
> własnego widzimisię.

Bez manipulowania i naciągania, które za wszelką cenę starasz mi się zarzucić, można zauważyć jeszcze jedną subtelną różnicę pomiędzy tymi punktami, a mianowicie kolejność spełniania wymagań do zdobycia II stopnia.

I tak w regulaminie z 1984 r. wygląda to następująco:
1) zdobywamy OTP małą złotą, działamy przez 2 lata jako czynny PTP, wykazujemy się znajomością regionów, na które chcemy się rozszerzyć (w dowolnej kolejności, czyli np. małą złotą zdobywamy dopiero po 3 latach bycia czynnym PTP)
2) rozszerzamy uprawnienia i podnosimy stopień- (tu rozszerzenie jest równoznaczne z podniesieniem stopnia)

a obecnie:
1) zdobywamy OTP małą złotą, działamy przez 2 lata jako czynny PTP, rozszerzamy uprawnienia
2) podnosimy stopień.

A wynika to bezpośrednio z:
" Przodownikiem TP II stopnia zostaje Przodownik III stopnia, który (...) rozszerzył uprawnienia o jedno lub dwa województwa. "- czyli najpierw musiał rozszerzyć.

> Kto tu wprowadza w błąd? Przecież ja cały czas odnoszę się do nowej
> (aktualnej) wersji regulaminu i powołuję się na nowy (aktualny) wzór
> legitymacji przodownickiej.

Może problem jest w tym, że przez cały czas interpretujesz aktualną wersję regulaminu przez pryzmat tej starej?

Gosia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-10 16:51:58

>Jest różnica. Wcześniejszy >regulamin mówił wyraźnie, że
>przodownik TP III stopnia ma
>uprawnienia na obszar jednego
>regionu (w tamtym przypadku obszar
>zamieszkania).

Ale ta różnica nie zmienia sentencji regulaminu. Skoro w punkcie 8. jest mowa, że przodownik II stopnia ma uprawnienia na 2 -15 wojewodztw, jest rzeczą oczywistą, że III stopnia tylko na 1 wojewówdztwo.

Regumamin należy ująć całościowo, a wasza grupa reformatorów manipuluje wyrwanymi z kontekstu punktami usiłując za wszelką cenę wykazać luki w poszczególnych punktach zapominając o reszcie.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Vdi
Data: 2005-02-10 17:02:08

> Ale ta różnica nie zmienia sentencji regulaminu.

Zmienia.

> Skoro w punkcie 8. jest mowa, że przodownik II stopnia ma uprawnienia na
> 2 -15 wojewodztw, jest rzeczą oczywistą, że III stopnia tylko na 1
> wojewówdztwo.

Nie jest rzeczą oczywistą. Oznacza tylko tyle, że przodownik II stopnia nie ma uprawnień na jedno i na szesnaście województw.

Gosia

PS
Lechu, to są podstawy logiki:
Jeżeli to, że jest się przodownikiem II stopnia, implikuje, że ma się uprawnienia na 2 do 15 województw nie jest równoważne temu, że jeśli ma się uprawnienia na 2 do 15 województw to jest się przodownikiem II stopnia (a=>b nie jest równoważne temu, że b=>a). Jasne i proste.
Jeśli tego nie rozumiesz, to zajrzyj do jakiejkolwiek książki o logice. Ja nie podejmuję ci się tego kolejny raz tłumaczyć.

G.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-10 17:41:42

>Nie jest rzeczą oczywistą. Oznacza
>tylko tyle, że przodownik II
>stopnia nie ma uprawnień na jedno i
>na szesnaście województw.

Ale oznacza równbież, że III stopień jest na 1 województwo, a I stopień na 16 wojewodztw.

A o warunkach dopuszczenia do pierwszego egzaminu na rozszerzenie uprawnień i wytycznych dla Komisji Egzaminacyjnych oraz zasadach ich powoływania może słyszałaś? Czytałaś druk stosownego wniosku? Dlaczego znów manipulujesz pojedyńczym fragmentem wyrwanym z kontekstu?

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-02-10 17:48:53

Witam!!!

> Lechu, to są podstawy logiki (...)

Obiecałaś...!!!
Ja wiem, że czasami korci, a palce aż świerzbią...
Ale wytrzymać trzeba. Bo to naprawdę do niczego nie prowadzi...

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-10 17:53:35

>Ja wiem, że czasami korci, a palce
>aż świerzbią...

świerzbią czy nie, ale trochę szersze horyzonty widzenia (i myślenia) by się przydały. Od kiedy to logika polega na manipulowaniu fragmentem zdania wyrwanego z obrzernego kontekstu?

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-02-10 18:38:12

> Od kiedy to logika polega na manipulowaniu fragmentem zdania wyrwanego z obrzernego kontekstu?

Niestety Lechu obowiązuje regulamin PTP, a nie jakieś druki, legitymacje, czy coś podobnego. Regulamin jest jedyną wykładnią. To, że ktoś robi druki i legitymacje nie odpowiadające regulaminowi to jego problem.

Nie zamierzam już kontynuować tej dyskusji. Lecha nie przekona nikt i nic. Gosia pokazała argument moim zdaniem bezdyskusyjny, jeśli Lecha to nie przekonuje to jego problem.

Pozdrawiam,
Rafał

ps. Gosiu skad zdobyłaś ten stary regulamin?

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-10 19:23:58

>Niestety Lechu obowiązuje regulamin
>PTP, a nie jakieś druki,
>legitymacje, czy coś podobnego.

Niestety, ale chęć solidaryzowania się z grupą "odkrywców własnych rewelacji" czy przypodobania się im powoduje o Ciebie chyba jakąś zaćmę. Przodowników TP obowiązują regulaminy zarówno OTP jak i przodownika TP, oraz stosowne druki wniosków, sprawozdań i legitymacje.

>To, że ktoś robi druki i legitymacje
>nie odpowiadające regulaminowi to
>jego problem.

Możesz wskazać które to druki są niezgodne z regulaminem? W czym legitymacja przodownicka jest chybiona?

Widać, że nawet nie znasz podstawowych zasad nabywania uprawnień i tego, że przodownik bez bez przedłożenia wniosku potwierdzonego przez Oddział nie zostanie dopuszczony do egzaminu na rozszerzenie uprawnień, że ma obowiązek składania okresowych sprawozdań?

>Regulamin jest jedyną wykładnią.

Piszesz nieprawdę. Jak wskazałem wyżej regulamin przodownika TP nie jest jedyną wykładnią dla dla działalności tych przodowników. A statut PTTK to już nie obowiązuje?

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-10 19:55:11

>Co do tego czy ktoś z III klasa PTP może zdawać na kolejne województwa nie spełniając wymogów na II klasę nie zamierzam nic pisać. Regulamin na to zezwala, a mi to wcale nie przeszkadza to tobie się to nie podoba, wiec proponuje, abyś sam napisał w tej sprawie do KTP ZG.

Zdawać możesz, a wpis do legitymacji otrzymasz wtedy, gdy spełnisz pozostałe warunki na II stopień. A co do pisania, to Ty masz problem, to Ty go rozwiązuj, a nie wysługuj się innymi. Ja mam swoje problemy do rozwiązywania i nie szukam jelenia, który odwali za mnie robotę.

Piotr

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-22 11:56:08

Odgrzewam stary wątek.

Dostałem oficjalną odpowiedź z Komisji Turystyki Pieszej
http://www.niedzwiadek.strefa.pl/ktp/odp_ktp.jpg

Czyli potwierdza się to co parę osób pisało - co innego regulamin a co innego jego interpretacja.

Pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Rentgen
Data: 2005-02-22 14:32:19

(na marginesie dyskusji)

O rany, maszyna do pisania!!!!

Pzdr
Michał

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-22 14:39:02

No co się dziwisz, a co u was nie ma nowoczesnego sprzętu;-) (maszyna ma ten plus ze nie da sie z niej pisac na forum PTTK)
Krzyś

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Basia Z.
Data: 2005-02-22 15:15:19

Przecież w dowolnym edytorze teksu też można zaintalować taką czcionkę.

Pozdrowienia

Basia

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-22 15:18:49

Ale Rentgen ma rację. To jest maszyna do pisania.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Amotolek
Data: 2005-02-22 15:41:16

Mowa! Prześwietlił promieniami doktora Roentgena i już! :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: ~anonim
Data: 2005-03-16 16:20:08

Czytając słowne potyczki poszczególnych osób, odniosłem wrażenie że dobrze zrobiłem słuchając rady kilku moich przyjaciół, a mianowicie by uprawiać turystykę bez tego całego skostniałego "towarzystwa".
Mając podobne problemy z interpretacją regulaminów przez część osób z kręgu PTTK, zrezygnowałem z tej całej zabawy. Bo czy warto toczyć boje o coś co za kilka lat staje się nieistotne np "uprawnienia".

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: domin
Data: 2005-03-19 12:23:01

Czy uprawianie turystyki i wspólne wędrowanie z kolegami z PTTK polega na zdobywaniu odznak? Nie chcesz, nie możesz, nie interesuje to - to nie zdobywaj! Czy myslisz, że wszyscy czlonkowie PTTK mają jakieś odznaki i funkcje?!

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Amotolek
Data: 2005-03-19 20:43:03

-"Czy myslisz, że wszyscy czlonkowie PTTK mają jakieś odznaki i funkcje?!"

Ja myślę, że nie wszyscy! :-). Ale w wielu środowiskach turystycznych odznakomania i pieczątkomania sa dość powszechne. Zwłaszcza w gronie "kościanych dziadków", bo młodym to często zwisa, raczej!
Szczególnie odznakomania pojawia sie przy zdobywaniu uprawnień przodownickich, no bo odpowiednio "wypasiona" odznaka jest często jednym z podstawowych warunków ich pozyskania!

Co do funkcji, to jedni udają, że wcale ich to nie interesuje, inni "za chiny" nie chcą, a jeszcze inni je piastują z takim jakby odczuciem własnym i pewnym zniesmaczeniem, że nikt nie chciał, no to oni się poświecili i jakoś tak muszą (juz piątą czy szóstą kadencję po kolei) taki trud znosić. :-).

No ale kampania przedzjazdowa trwa i zobaczymy!
Wydaje mi się, że im bardziej "wypasiona' ta funkcja ma być, czyli wyżej umocowana w hierarchi, to tych rączek, aby ja sprawować podniesie się coraz wiecej, na każdym szczeblu, a do ZG i pewnie ze 3 kandydatów na jedno miejsce :-) jak to drzewiej bywało!
No a jak się do tego okaże, że miejsc z róznych powodów w organach PTTK zrobi się sporo mniej, to i pewnie piatka oddanych będzie się (z pełnym poświeceniem!) ścigać, aby tylko załapać przez jeszcze jedną kadencję na którąś znaczącą funkcję! A najlepiej fuchę!
Czy może się mylę ? :-)
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Amotolek
Data: 2005-03-21 09:03:46

Maja takze czasami tez określone kompleksy n/t swojej pozycji w kadrze PTTK, jak np:

http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=16426

Pozdrowienia ANT
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Krzyś
Data: 2005-03-21 09:17:41

Zapomniałes jeszcze o "orderomani"
Krzyś

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: poniek
Data: 2005-04-05 17:09:41

Tomku, nie tylko Ty borykasz się z podobnymi problemami dotyczącymi niestety braku zaufania poszczególnych Komisji wobec siebie. Oto inne przykłady

W ubiegłym roku będąc na jednym z kursów poprosiłem o zweryfikowanie odznaki, której zakres obiektów pokrywał się z obiektami innej odznaki już potwierdzonej i zweryfikowanej. Odmówiono mi.

Innym razem zweryfikowano mi odznakę wierząc w moją uczciwość. Po prostu zależy na kogo się trafi.

A co do eksperymentów to przeprowadziłem takowy na jednej z oddziałowych Komisji Ochrony Przyrody, niestety Komisja nie uznała mojej wiedzy na polu ochrony przyrody.

Oto jego przebieg:

Zwróciłem się do KOP o nadanie mi uprawnień Instruktora Ochrony Przyrody lub przeegzaminowanie mnie na tą okoliczność. Wymagany stopień odznaki Turysta Przyrodnik miałem i
miałem także
Dyplom mgr. inż. leśnictwa o specjalności ochrona przyrody i krajobrazu oraz zaświadczenie o odbywaniu studiów doktoranckich z zakresu ochrony przyrody.
Niestety okazało sie to za mało na Instruktora Ochrony Przyrody

Artur
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Dudi
Data: 2005-04-05 17:37:48

przepraszam a jak uargumentowano odmowe??

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: poniek
Data: 2005-04-05 17:42:54

Uważają, że ukonczenie studiów to nie to samo co ukończenie ICH kursu. Ciekawe czy to samo powiedzieliby np. prof.dr hab. n. przyrodniczych ?

ARTUR
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-04-05 18:17:49

> Dyplom mgr. inż. leśnictwa o specjalności ochrona przyrody i krajobrazu oraz zaświadczenie o odbywaniu studiów doktoranckich z zakresu ochrony przyrody.
Niestety okazało sie to za mało na Instruktora Ochrony Przyrody <

Rotfl. "Towarzysze działacze" nie mają takiego wykształcenia jak Ty i chcieli Ci udowodnić, że są mądrzejsi od Ciebie". Typowe dla PTTK.

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-04-05 18:20:54

Ja swego czasu testowałem Komisję Przewodnicką. Moje macierzyste Koło wysłało wniosek o nadanie mi statusu instruktora przewodnictwa z pominięciem ich "kursu" (którego odbycie zresztą formalnie nie jest obowiązkowe) - argumentami był m.in. doktorat dotyczący turystyki, praca dydaktyczna ze studentami specjalności turystycznych, uprawnienia przewodnickie I klasy, prowadzenie szkoleń na kilku kursach dla przewodników w różnych Oddziałach PTTK itd. Komisja zastanawiała się prawie dwa lata (po drodze było jeszcze jedno pismo od koła z pytaniem o losy złożonego wniosku). Czekałem czy wniosek odrzucą, a jeszcze bardziej ciekawiło mnie jak to uzasadnią. Ale po dwóch latach dostałem pocztą legitymację. To jedno z nielicznych moich pozytywnych doświadczeń w PTTK w ostatnich latach. ;-)

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: poniek
Data: 2005-04-05 18:24:20

Witam

Aby uzyskac uprawnienia znakarza podchodziłem do egzaminu 2 razy bo jak się okazało pisma ze skargami, które własnoręcznie podpisywałem trafiały do osoby, która mnie egzaminowała. Tak więc moze z Instruktorem OP było tak samo bo pisałem pisma na KOP ZG PTTK, ale w moich pismach i skargach mozna było jasno wyczytać nie atak na działaczy PTTK tylko walkę o młodych ludzi, którzy przychodzili do mnie wielokrotnie ze słowami "...odpuszczam sobie tę odznakę bo to za dużo zachodu i stresu z tą weryfikacją..."
Tak więc mam za swoje, ale chyba moje wykształcenie powinno wystarczyć abym mógł zostać dopuszczony eksternistycznie do egzaminu na Instruktora OP.

ARTUR
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: poniek
Data: 2005-04-05 18:32:56

Myslę, że w tym wszystkim jest chęć podkreślenia swojej ważności, a może i chęć władzy i pozostawienia czegoś po sobie. Ale tu nasuwa mi się pewna rozmowa ze znanym taternikiem jaskiniowym, który o ludziach dewastujących polskie jaskinie pod pretekstem dokonania nowych odkryć czyli sławy powiedział:
"Jesli chca być sławni niech skoczą do studni jaskiniowej - wtedy przejdą do historii, co prawda nie speleologii, ale głupoty i przynajmniej uchronią świat od zwichrowanego genotypu"
Wnioski i związki same się nasuwają

ARTUR
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-04-06 10:14:01

Jeżeli chcesz działać na rzecz ochrony przyrody, to daj sobie spokój z PTTK - szkoda czasu i energii na walenie głową w mur. Znacznie aktywniejsze (i skuteczniejsze) w tej dziedzinie są wyspecjalizowane organizacje (przy czym nie myślę tu bynajmniej o LOP-ie), w których nie ma betonu.

pozdrawiam

Temat: Re: Stopień twardości betonu
Autor: poniek
Data: 2005-04-06 10:21:41

Witam

Szanowny Kolego

Własnie coraz bardziej przekonuję się, że jesli Ochrona Przyrody to nie z PTTK.

POZDRAWIAM
ARTUR
Komisja Turystyki Jaskiniowej OM PTTK w Warszawie - http://ktj.om.pttk.pl/
Komisja Krajoznawcza i Opieki nad Zabytkami OM PTTK w Warszawie - http://kkionz.om.pttk.pl/
Studenckie Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie - http://skpt.om.pttk.pl/