Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Kadra PTTK

Kursy Przewodnickie

wszystkich wiadomości w wątku: 48
data najnowszej wiadomości: 2005-02-28

Temat: Kursy Przewodnickie
Autor: ~KyŚ
Data: 2005-02-06 09:50:40

Mam takie pytanko, a mianowicie gdziekolwiek na terenie woj. Śląskiego organizowane są kursy na przewodnika Sudeckiego i Tatrzańskiego?
To że są na beskidzkiego to się rozumie, ale czy są jakieś koła które organizują kursy na pozostałe partie gór? Czy trzeba jechać kilkaset kilometrów (sudety) aby zdobyć uprawnienia.
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 09:57:09

Na przewodnika sudeckiego kursów się nie prowadzi, bynajmniej ja nic o tym nie wiem, a wiedziałbym, bo jest nas, czynnych przewodników sudeckich, na Śląsku zaledwie kilkunastu. trzeba jeździć do Wrocławia, Jeleniej Góry lub Kłodzka - tam są najczęściej, lub do innych miast sudeckich, gdzie mogą być organizowane.
Jeżeli czas i zdrowie mi dopiszą, to może w przyszłym roku zorganizuję kurs - myślę o tym od kilku lat, ale skarżę się na chroniczny brak wolnego czasu.

Co do kursów na przewodników tarzańskich, to nie słyszałem, by koło katowickie urządzało w ciągu ostatnich kilku lat taki kurs, ale mogę się mylić. W gliwickim Kole Przewodników Tatrzańskich tak kurs był, o ile pamiętam4 4-5 lat temu (sam go kończyłem, ale ten brak czasu ciągle mi odsuwa podejście do egzaminu), a czy coś było później - nie wiem. Skontaktuj się z Romkiem Romanowskim - prezesem KPT, jego dane znajdziesz na stronie Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego http://www.przewodnik-tatrzanski.pl

Pozdrawiam
Zbyszek

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: z.klose
Data: 2005-02-06 10:11:57

Przy Górnośląskim Oddziale PTTK w Katowicach działa Koło Przewodników Tatrzańskich. Może zapytaj u nich.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 10:57:41

Napisz do mnie na adres e-mail (znajdziesz go na stronie podanej w moim podpisie), to Ci odpowiem. Na tym Forum lepiej o tym nie pisać, bo Łukasz Aranowski to wytnie. On uznał wszelkie dyskusje na temat przewodników sudeckich za tabu.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: ~Kyś
Data: 2005-02-06 11:45:44

na jaki adres e-mail mam pisać? na ten ze stronki, ten ogólny, czy na prywatny, jeśli tak to jaki.
Dziękuje za zainteresowanie

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 11:47:52

Na który zechcesz. Na jednej i drugiej stronce są adresy e-mail moje, Klubu Sudeckiego albo Wielkopolskiej Komisji Turystyki Pieszej. Obojętnie na który wyślesz, to i tak do mnie trafi.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 12:06:40

Nie wiem, czy ma sens pisanie do Lecha, jeżeli naprawdę chcesz zostać przewodnikiem sudeckim.
Lech Ci to będzie usilnie wyperswadowywał, twierdząc, że przepisy są głupie i sprzeczne z konstytucją, a przewodnicy to sitwa i mafia, więc nie warto się brukać wchodzeniem w ich szeregi.
Jeśli jesteś tu stosunkowo nowy i nie wierzysz mi, przejrzyj wszystkie wątki związane z przewodnictwem, a się przekonasz.

Lech na pewno nie jest orędownikiem przewodnictwa PTTK, sudeckiego w szczególności. A tym bardziej nie będzie zorientowany, czy i gdzie na Śląsku są prowadzone kursy przewodników sudeckich i tatrzańskich.

Zbyszek

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: xWojciech
Data: 2005-02-06 16:14:18

Jeśli chodzi o kurs na przewodnika sudeckiego proponuję stronkę http://skps.wroclaw.pttk.pl/kurs.php Studenckie Koło Przewodników Sudeckich robi takowe kursy we wrocławiu. co prawda jest to inne województwo, ale warto zagadać.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 18:15:03

>Studenckie Koło Przewodników
>Sudeckich robi takowe kursy we
>wrocławiu.

Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że pytający wyraźnie określił o co mu chodzi: "Czy trzeba jechać kilkaset kilometrów (sudety) aby zdobyć uprawnienia."

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-06 20:51:01

Jakoże aby zostac Przewodnikiem Sudeckim trzeba jeździć w trakcie kursu w sudety to tak trzeba jeździć kilkaset kilometrów (co wielu osobom nieprzeszkadz nawet teraz w trakcie trwania obecnego kursu)

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: ~Kyś
Data: 2005-02-06 21:03:54

co innego jeździć na wyjazdy w sudety, a co innego na cotygodniowe wykłady.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 21:13:01

>co innego jeździć na wyjazdy w
>sudety, a co innego na cotygodniowe
>wykłady.

Właśnie. Dokładnie tak samo uważam. To są utrudnienia nie do przeskoczenia dla osób zamieszkałych dalej od miejsca kursu. W dodatku kiedy zajęcia odbywają się w środku tygodnia, jak ma to miejsce na trwającym obecnie kursie zorganizowanym przez firmę turystyczną, z którą wrocławskie SKPS weszło w odpowiednie układy.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-06 21:32:21

A co to są "odpowiednie układy" ?
Chyba jest oczywista rzeczą zeby zrobić kurs we współpracy z "firmą" trzeba z nia ustalić zasady współpracy. No ale skoro Lechu wszędzie widzi mafie i przekręty to już trudno widać skrzywienie ma nie tylko w lornetce;-)
Krzyś

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-06 21:35:22

Ba wykłady sa nawet 2 razy w tygodniu ale to nieprzeszkadza uczestniczyć w kursie osobom z poza Wrocławia po szczegóły zapraszam na priv

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 21:35:57

>A co to są "odpowiednie układy" ?

Ano "odpowiednie układy" to są poprostu takie możliwości, które nie są dostępne dla innych, którzy tych "układów" nie mają. SKPT z Gdańska nie miało "układów" więc zastąpili kurs na przewodników sudeckich inną formą szkolenia.

Po prostu w zastępstwie zorganizowali na przełomie lat 2003/2004 kurs na przodowników turystyki górskiej z uprawnieniami na Sudety. Patrz => Ogłoszenie gdańskiego SKPT o kursie przodownickim: LINK

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-06 21:43:07

Widac "nie do przeskoczenia" są przez ciebie bo w poprzednich kursach uczestniczyli (i przewodnikami zostali) ludzie z Słupska, Grudziądza, Głuchołaz i innych niekoniecznie sląskich miast.

Pozatym mała uwaga do formy którą zaprezentowałeś poprawnie powinno był "wrocławski SKPS" a nie "wrocławskie SKPS"
Krzyś

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-06 21:51:14

A tak konkretniej mógłbyś bo dalej posługójesz sie ogólnikowym stwierdzeniem "układy" ale żadnych szczegółów i konkretów (no chyba ze dla ciebi "układ" to to że ja zeby pojechac do UWoj musze wsiąść u tramwaj a kol ze 3miasta musza w siąść w pociąg.
A kolegom z SKPT jesli chcą to pomożemy organizować kurs na przewodnika sudeckiego (tobie pomoc przy organizacji kursu tez była proponowana ale nie było zadnego odzewu z twojej strony).
Krzyś

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 21:49:17

>Widac "nie do przeskoczenia" są >przez ciebie

Ja jestem skromny człowiek i przyznam otwarcie, że znam wielu lepszych ode mnie, dla których odległość miejsca organizowania kursu sudeckiego jak i terminy wykładów w środku tygodnia były "nie do przeskoczenia".

A ci, którymi się podpierasz, jak np. jakiś gość ze Słupska musieli mieć dobrych sponsorów na pokrycie już tylko samych kosztów dojazdów na zajęcia do Wrocławia, i nic innego do roboty.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 21:55:33

>Pozatym mała uwaga do formy którą zaprezentowałeś poprawnie powinno był "wrocławski SKPS" a nie "wrocławskie SKPS<

Tu się nie zgodzę, Lechu ma rację - powinno być "wrocławskie SKPS" bo "wrocławskie S Koło PS". Jak się dodaje przymiotnik do skrótu to się go odmnienia stosownie do pełnej nazwy skrótu.

Zbyszek

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 21:58:49

>Tu się nie zgodzę, Lechu ma rację - powinno być "wrocławskie SKPS" bo "wrocławskie S Koło PS". Jak się dodaje przymiotnik do skrótu to się go odmnienia stosownie do pełnej nazwy skrótu<

I jeszcze do mojego - chyba, że zmieniliście nazwę na "...Klub...", ale nic o tym nie słyszałem
Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 22:15:14

>tobie pomoc przy organizacji kursu
>tez była proponowana ale nie było
>zadnego odzewu z twojej strony

Jaka pomoc? Co to za pomoc w ubiegłym roku, kiedy już było za późno. Jeszcze jako Klub Sudecki PTTK występowaliśmy o zgodę na zorganizowanie u nas kursu. Przyjąć formy sekcji (koła) przewodników sudeckich nam nie pozwolono, mimo że założycielami tej sekcji były osoby posiadające uprawnienia przewodnika sudeckiego, a pozostali przodownika tg na Sudety. Nazwano nas "samozwańcami" i zduszono tą spontaniczną inicjatywę w zarodku. Dlaczego? Wyjaśnienie na stronie: http://ksp.republika.pl/pismo.htm

Występowaliśmy więc jako Klub Sudecki PTTK, z wiadomym skutkiem. W końcu machnęliśmy na to ręką, bo w tej sytuacji było to jedyne rozsądne wyjście. I dobrze się stało, bo skoro ostatnio odmówiono formalnie działającemu SKPT, to my - "nędzni samozwańcy" nie mieliśmy wtedy ŻADNYCH SANS!

Szkoda tylko zmarnowanego czasu na użeranie się z wielkimi ważniakami, którzy chyba do dziś nie wyzbyli się własnej manii wielkości.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: zopa
Data: 2005-02-06 22:14:40

>> jak ma to miejsce na trwającym obecnie kursie zorganizowanym przez firmę turystyczną, z którą wrocławskie SKPS weszło w odpowiednie układy

- Lechu - ostrzegano mnie przed rozmowami z Tobą, ale cóż ...

chciałbym się dowiedzieć w jakie to odpowiednie układy mogł wejsc SKPS z firma turystyczna? Nurtuje mnie to bardzo. Na kursie Cie raczej nie widzialem - raczej z Tobą nie rozmawiałem - a i wykładów chyba też nie prowadzisz :-) wiec moze masz jakiegos agenta?

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Dudi
Data: 2005-02-06 22:19:13

do wszystkich Forumowiczow (procz Lecha bo on i tak wie lepiej):

- opowiesci Lecha dotyczace tworzenia kol i organizacji kursow dotycza zamierzchlych czasow z poczatkow lat 90 (notabene pod rzadami tak zachwalanych zarzadow wojewodzkich ktore Lechowi nie potrafily pomoc)

- w _obecnej_ chwili problemy Lecha nie maja poprostu miejsca - a Jemu nie chce sie dzialac - bo a noz sie uda i stracilby aure pokrzywdzonego przez los i system dzialacza

- wszystkim ktorzy chca w tej chwili zalozyc kolo przewodnickie w PTTK lub zarejestrowac kurs przewodnicki w urzedzie wojewodzkim chetnie posluze rada i propozycjami konkretnych rozwiazan ktore pozwalaja stosukowo szybko przewalczyc opory biurokratyczne - w konkretnych sprawach prosze pisac na priv

pozdrawiam i prosze nie odpisywac Lechowi na jego glupoty

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 22:35:19

>chciałbym się dowiedzieć w jakie to
>odpowiednie układy mogł wejsc SKPS
>z firma turystyczna?

Ja też bym chciał się dowiedzieć. Nie uważasz, że to trochę dziwne, że tak prężna jednostka jaką jest SKPS, z takimi fachowcami, sama nie organizuje kursu tylko posługuje się jakąś prywatną firmą. Nie uważasz, że mają sobą jakieś układy? Zapytaj ich o szczegóły?

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-06 22:17:42

Na co było zapóźno Lechu ?? na organizacje kursu zawsze jest dobra pora. Trzeba tylko chcieć. I w jednym masz racje niemieliście żadnych szans a to z tego względu iz nawet nie spróbowaliście (gdybyś naprawde chciał robić coś wiecej to napisła byś chociaz pismo do Dolnośląskiego UWoj z pytaniem co jest potrzebne do organizacji kursu)

A tak informowanie iż wam odmówiono w sytuacji kiedy nawet sie o to nie staraliści jest delikatnie mówiąc śmieszne (jesli chcesz w odpowiedzi wklejać link do swoich archiwalnych pism to sobie daruj już wszyscy je znają a są one obecnie tak samo ważne i obowiązujące jak jak traktat Ribentrop-Mołotow).
krzyś

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 22:41:13

>- wszystkim ktorzy chca w tej
>chwili zalozyc kolo przewodnickie w
>PTTK lub zarejestrowac kurs
>przewodnicki w urzedzie wojewodzkim

Skoro jest obecnie tak "cudownie", to dlaczego Gdańskiemu SKPT nie udało się w zeszłym roku zarejestrować kursu na przewodników sudeckich? W końcu rok 2004 nie dotyczy "zamierzchlych czasow z poczatkow lat 90", nieprawdaż?

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Dudi
Data: 2005-02-06 22:45:51

nie wiesz to nie pyskuj...

nie zostalem upowazniony do udzielania informacji dlaczego - w kazdym badz razie obecnie wszystko jest na jak najlepszej drodze do uzyskania upowaznienia - ale SKPT w przeciwienstwie do Ciebie przynajmniej probowal a nie zaslanial sie tym ze jak innym sie nie udalo to mi tez na pewno sie nie uda

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Krzyś
Data: 2005-02-06 22:51:01

Oj Lechu niewiem czemu SKPT nie udało sie zarejestrowac kursu nie nie pisali dlaczego im sie nie udało (moze nie spełnili któregoś z warunków zapisanych w ustawie lub rozporządzeniu).
To nie jest tak ze chcesz i masz trzeba przygotowackil arzeczy a co trzeba zajzyj do ustawy i rozporzadzenia.
A jesli wiesz jaki argument był w odmownej odpowiedzi to chętnie go poznam.
A pozaym to pisaleś iz to KSP niemiałżadnych szans na organizacje a nie SKPT

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: zopa
Data: 2005-02-06 22:55:43

Odpowiadajac na pytanie główne wątku: nie słyszałem, aby na Ślasku organizowany był obecnie kurs na przewodnika sudeckiego - myśle, że Zbyszek Wygoda odpowiedział najjaśniej na ten temat :-) Pozdrawiam kolegę z egzaminu przewodnickiego :-)))))

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 22:46:24

>Na co było zapóźno Lechu ?? na
>organizacje kursu zawsze jest dobra
>pora.

Czasy się zmieniają, ludzie jedni się starzeją inni odchodzą w wieczność. Maleje też popyt na usługi przewodnickie i szanse wykazania się w tym wątpliwym dziś fachu, a młodzi nie są takimi optymistami jak my kiedyś byliśmy...

>A tak informowanie iż wam odmówiono
>w sytuacji kiedy nawet sie o to nie
>staraliści jest delikatnie mówiąc
>śmieszne

Delikatnie mówiąc wymyślasz sobie własną "prawdę", że nie czyniliśmy starań, bo w latach 89-99 było kilka "podchodów" z naszej strony i zostało storpedowanych. Teraz już nie staramy się widząc jaka jest faktyczna sytuacja. Nie tylko ja, nauczony doświadczeniem przejrzałem na oczy, ale i inni, którzy kiedyś zakładali Klub Sudecki zrozumieli, że nie ma sensu tak się poświęcać.

Zakończmy więc tą jałową dyskusję, bo Łukasz już ostrzy swoje nożyczki.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-06 23:01:06

>SKPT w przeciwienstwie do Ciebie >przynajmniej probowal

W jakim przeciwieństwie? Myśmy też próbowali, i to nie jeden raz, o czym zresztą wielokrotnie na tym forum pisałem. Na drugi raz pamiętaj co się pisze i czytaj uważnie, bo koncentracja uwagi nie jest twoją mocną stroną

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 23:12:41

Oj, to ty z mojego egzaminu? To miło!
pozdrawiam Cię również
Zbyszek

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: zopa
Data: 2005-02-06 23:20:49

>>
Oj, to ty z mojego egzaminu? To miło!
pozdrawiam Cię również

- pisze na forum dopiero jak coś mnie dotyczy, a Lech mnie z lekka na razie zirytował swoimi tezami - o nijakich konszachtach z firmą turystyczna.

Pozdrawiam również.

Piotrek.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: ~Maciek Bogdański
Data: 2005-02-06 23:32:03

Jakos tak wychodzi, ze kiedy Lech porusza tematy zwiazane z moim Kołem, czyli SKPT Gdansk, to jestem daleko i nie moge od razu odpowiedziec.
Jesli chodzi o kurs przewodnicki na Sudety, ostatnie starania czynilismy, o ile dobrze pamietam w 2003 roku, na pewno w 2004 nie skladalismy wniosku. Jesli wszystko dobrze pojdzie jeszcze w lutym zlozymy wniosek ponownie, i mam nadzieje ze na jesieni kurs ruszy. Bez zadnych ukladow, a po prostu po zlozeniu wniosku i spelnieniu wymogow.
Wszelkie sugestie ze nie uzyskalismy pozwolenia gdyz nie mielismy "ukladow" sa wymyslami Lecha.
Wykorzystywanie przez Lecha przykladu SKPT w swoich prywatnych krucjatach jest nieuzasadnione i zenujace.

Maciek

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-07 00:00:40

Wypada podlizać się kolegom z Wrocławia i zrobić z Lecha idiotę, nieprawdaż? Inaczej by mogły pojawić się kolejne schody z załatwieniem stosownego pełnomocnictwa. Z odpowiedzi, którą otrzymałem przed ponad rokiem od pewnej osoby z Gdańska dlaczego robią na Sudety kurs przodownicki a nie przewodnicki wynika jedna coś innego, że powodem była to tak samo - jak w naszym przypadku - zła wola pewnych ludzi z Dolnego Śląska.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-07 02:16:30

No, gdańszczanie, macie już egzamin zdany, po znajomości oczywiście, bożeście się Wrocławowi podlizali. Nie ma już znaczenia, że będziecie dobrze przygotowani - wchodzicie w mafię przewodnicką sudecką.
Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-07 02:19:26

>Z odpowiedzi, którą otrzymałem przed ponad rokiem od pewnej osoby z Gdańska dlaczego robią na Sudety kurs przodownicki a nie przewodnicki wynika jedna coś innego, że powodem była to tak samo - jak w naszym przypadku - zła wola pewnych ludzi z Dolnego Śląska<

Oj, Lechu, a skąd wiesz, że ta "pewna" osoba miała pełnomocnictwo do wypowiadania się w imieniu SKPT? Co na naprawdę wiedziała? Czy była z władz koła lub komisji szkoleniowej? A może Ci pierdoły naopowiadała. Więc nie twierdź, że robią teraz z Ciebie idiotę, bo z pewnością poszli po rozum do głowy, uzupełnili lub poprawili to, czego im brakowało i polecą z kursem.
Zbyszek

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: ~Maciek Bogdański
Data: 2005-02-07 08:02:09

Miala pelnomocnictwo do wypowiadania sie w imieniu SKPT, natomiast nigdy nie byla bezposrednio zaangazowana w procec uzyskiwania zezwolenia.
A co do egzaminow, plotki glosza ze za dzielna postawe na forum PTTK beda nam przyznawali od razu pierwsza klase przewodnicka.

M.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: ~Kyś
Data: 2005-02-07 14:56:33

Najlepiej by było aby kurs na przewodika np. sudeckiego mozna było robić po cześć eksternistycznie, co tyczyć miało by sięwykładów.
Odpowiednia lekturka i już, każdy się uczy w domowym zaciszu, a wyjazdy w góry już normalnie na miejsce, określone w harmonogramie wyjazdów.
Tyle że, za co wtedy płaćić za kurs?
Płacić za wykłady na które się nie będzie chodziło? Trochę bez sensu.
Może ktoś w okolicy Katowic zorganizuje kurs na przewodnika Sudeckiego, a chociaż w granicy 50-70 km, bo jechać 200 km na wykłady to ... bez komentarza

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Basia Z.
Data: 2005-02-07 15:07:00

No niestety w okolicy Katowic jest dosłownie tylko kilka miejsc gdzie w ogóle sa organizowane kursy przewodnickie (beskidzkie i terenowe).

O ile wiem wrocławski SKPS nie stawia wymagań uczestnictwa we wszystkich zajęciach, tak że skontaktuj się na priv z obecnym kierownictwem kursu i z nimi się dogadaj.
O ile wiem osoby, które mają już inne uprawnienia w tym PTTK-owskie nie muszą uczestniczyć we wszystkich wykładach.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Basia Z.
Data: 2005-02-07 15:15:49

Jeszcze coś dopiszę.
Organizacja kursu przewodnickiego to jest ogromny wysiłek organizacyjny i finansowy.
Wiem co piszę bo sama taki kurs prowadziłam.

Kurs staje się "opłacalny" wtedy, kiedy zapisze się na niego około 30 osób.

Nie mówiąć już o kosztach. Koszty całości kursu to wynajem sali, podróże instruktorów, powielenie materiałów itd.
Ogółem wynoszą one około 7000 - 9000 zł (nie licząć wynagrodzenia instruktorów, ale nasi wynagrodzenia nie pobierają).
Teraz te koszty trzeba podzielić na ilość chętnych.

Nie wiem czy znalazłoby się tyle osób zainteresowanych w rejonie Górnego Śląska.
A przy 6 osobach chętnych każda musiałaby zapłacić po te 1500 zł.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: WODNIK_SZUWAREK
Data: 2005-02-27 15:06:13

Sądzę w Krakowie w SKPG zapisało się może i 60 ludzi, albo więcej. Czy zatem nie można jeszcze obniżyć cen? Z 400zł na np. 200zł Tym bardziej że kadra pracuje za free, społecznie. Co koła SKPG robią z "nadmiarem" kasy?

Dla kontrastu niesławny Oświęcim. Koszt kursu przewodnickiego 1200zł, tak wycenili w tamtejszym oddziale. Czy znaleźli chętnym - nie wiem, ale gdyby cena sięgała 300zł, a reklama kursu byłaby w całej okolicy mieliby chętnych z setkę. Po co im jednak 100 ludzi, kiedy lepiej jest mieć np. 10 i cenę zawyżyć zaporowo... Spoko metoda.

Właśnie po to chcę m.in własny oddział powołać - żeby szkolić młodych ludzi, studentów, bezrobotnych po kosztach, mysleć o własnym transporcie (jakiś duży bus), albo i stary autokar.

Czy żaden oddział nie wykorzystuje grantów, funduszy unijnych, EFS itd??? Ten temat mnie szczególnie interesuje... Przecież kursy można wtedy robić za free niemalże dla wybranych grup. Np. dla młodych, czy dla bezrobotnych. Nikt o tym nie myśli z organizatorów kursów? Jeszcze się nie doszukałem tego w tym forum.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-02-27 17:30:50

Masz wiele trafnych spostrzeżeń i niegłupie pomysły, jednak zapytam cytując klasyka filmowego:
Ale masz jakieś wsparcie?

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-27 18:13:00

>Przecież kursy można wtedy robić za
>free niemalże dla wybranych grup.
>Np. dla młodych, czy dla
>bezrobotnych.

Po co chcesz "produkować" setki przewodników? Wierzysz w to, że zapewnisz bezrobotnym pracę w zawodzie przewodnika? Oj, naiwny...

Sprowadzenie przewodnictwa turystycznego do rangi zawodu miało zupełnie inne na cele. Chodziło o zapewnienie niewielkiej grupie osób związanych z tym hermetycznym środowiskiem monopolu na pokazywanie kraju, obszarów i obiektów tursystycznych oraz na prowadzenie po znakowanych górskich szlakach.

Kiedy powstał artykuł pt.: "Co czeka przewodników", Gościniec, nr 4(257) z 1991 r. wtedy tania turystyka młodzieżowa miała się jeszcze dobrze, a wycieczki prowadzili społecznie organizatorzy turystyki i przodownicy turystyki górskiej, głównie opiekunowie SKKT PTTK. Wtedy to przewodnicy PTTK właśnie "ostrzyli sobie zęby'" na ogarnięcie ich monopolem także turystyki młodzieżowej i akademickiej. Przeforsowane przez nich przepisy w rzeczywistości nie przysporzyły im klientów, a przyczyniły się do upadku tanich obozów wędrownych w górach.

Szerzej o problemie poczytaj na stronie: http://sudety.webpark.pl/co_czeka.htm

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-27 20:28:01

>Dla kontrastu niesławny Oświęcim. Koszt kursu przewodnickiego 1200zł, tak wycenili w tamtejszym oddziale. Czy znaleźli chętnym - nie wiem, ale gdyby cena sięgała 300zł, a reklama kursu byłaby w całej okolicy mieliby chętnych z setkę. Po co im jednak 100 ludzi, kiedy lepiej jest mieć np. 10 i cenę zawyżyć zaporowo... Spoko metoda.

W działalności turystycznej najlepiej Ci wychodzi pływanie stylem karpia. Gdyby PTTK miało króla, to z powodzeniem mógłyś naśladować Stańczyka. Najlepiej zrób kurs po 5 złotych od kandydata, a ludzie z calego świata bedą się cisnęli najpierw nauczyć po polsku, a potem prowadzić darmowe wycieczki dla ludu pracującego i bezrobotnego miast i wsi. A Ty zapewne masz jakiś zaprzyjaźniony bank, który udzieli Ci na ładne oczy bezzwrotnego kredytu na te Twoje fantazje.

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Basia Z.
Data: 2005-02-28 07:31:18

Witam !

Własnie wróciłam z Gorców i mam dużo do czytania :-)

Ponieważ odpowiedziałeś akurat na mój post, więc małe sprostowanie.

Pisząc o 6 osobach chętnych miałam na myśli ilość osób, ktore mogłyby być na Górnym Śląsku chętne do zrobienia uprawnień Przewodnika Sudeckiego (bo o to padło pytanie).

Ilość podałam wprost z sufitu ;-)

Widząc ze wśród moich kolegów - przewodników beskidzkich jest mało osób chętnych do rozszerzenia uprawnień na ten rejon (u nas w kole na około 60 czynnych osób jest tylko 3 przewodników sudeckich).

Jesli chodzi o kurs Przewodników Beskidzkich (Beskidy Zachodnie część zachodnia) organizujemy taki kurs co roku w Gliwicach, początek jest w październiku.
Co roku zgłasza się 30-40 osób, co przy cenach 300-400 zł za kurs (inne są ceny dla uczniów i studentów, inne dla pracujących) pozwala akurat na pokrycie kosztów kursu.

Podstawowym warunkiem prowadzenia kursu jest dobra kadra. U nas w kole (po 37 latach jego działalności) jest kilkanaście osób, które mają uprawnienia instruktora przewodnictwa.
Te osoby dla swojego koła prowadzą zajęcia za darmo, co pozwala własnie na tyle zredukowac koszty kursu.

POdejrzewam że dla innego koła, jesliby chcialy poprowadzić kurs - to już nie tak całkiem za darmo a przynajmniej za zwrot kosztów podrózy.

Ewenatualnie niech kilka osób chętnych osób zapisze się na taki kurs gdzie indziej (choćby do nas) a potem utworzy własne koło.

PO szczegóły o naszym kole i kursie zapraszam na stronę www.skpg.gliwice.pl

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-02-28 09:24:01

>Widząc ze wśród moich kolegów - przewodników beskidzkich
>jest mało osób chętnych do rozszerzenia uprawnień na ten
>rejon (u nas w kole na około 60 czynnych osób jest tylko
>3 przewodników sudeckich).

Nic dziwnego. Aby zrobić uprawnienia na Sudety trzeba szczegółowo poznać obszar ponad dwukrotnie większy od każdego z obszarów uprawnień na przewodnika beskidzkiego. I to obszar, który ma o wiele bardziej skomplikowaną historię, kilkunastokrotnie większą ilość obiektów zabytkowych, dużo więcej miast, przemysłu itp.

Mało tego. Gdyby to jeszcze wymagania szczegółowej znajomości tego terenu były rozłożone w jakimś rozsądnym punkcie, ale nie są. W praktyce egzaminatorzy wymagają wykazania się umiejętnością szczegółowego oprowadzenia wycieczek po miastach i obiektach rozległej nie-górskiej części tego obszaru, tj. Przedgórza Sudeckiego, a samych górskich obszarów Sudetów i szlaków tylko zaledwie fragmentarycznie. Paranoja...

I to wszystko wymyślono chyba tylko jako sztukę dla sztuki, bo zainteresowanie wynajmowaniem przewodników do prowadzenia wycieczek po Sudetach jest znikome. Nie pomogło zwiększyć popytu nawet wprowadzone staraniem przewodnickiego lobby sławne Rozporządzenie RM z 1997 r. Popyt zmalał, a jedynym skutkiem restrykcji wynikających z tego rozporządzenia jest zanik turystyki wędrownej organizowanej wcześniej nie przez przewodników, a społecznie przez ludzi związanych z takimi organizacjami jak PTTK, PTSM i ZHP.

W dobie rozwoju cywilizacji mamy naprawdę coraz doskonalsze mapy (nawet z naniesionymi współrzędnymi dla GPS), bogatą literaturę przewodnikową i coraz lepszą informację turystyczną, gęstą sieć znakowanych szlaków i wiele innych udoskonaleń technicznych pozwalających grupie turystów doskonale radzić sobie samodzielnie na górskim szlaku. Kuracjusze i wczasowicze sudeckich uzdrowisk korzystają z ofert biur przewodnickich coraz rzadziej, a jak już poza obszarem uprawnień - na wycieczkach organizowanych do Czech a zwłaszcza do Pragi. To zjawisko dostrzegają także Czesi:

"U nás bohužel za stávajících podmínek je například každý horský průvodce z polské strany Krkonoš způsobilý v režimu volného pohybu služeb podávat odborný výklad na Pražském hradě či po Českém Krumlově. Naopak český průvodce doprovázející zájezd v zahraničí není ve většině zemí oprávněný podávat odborný výklad z důvodu požadavku místní odborné způsobilosti. To vede k nerovnoprávným podmínkám hospodářské soutěže pro české průvodce."( fragment listu prezesa AP ČR do ministra pro místní rozvoj vlády ČR z dnia 21. października 2004).

Co do szczegółów zapraszam na stronę: http://sudety.webpark.pl/co_czeka.htm

Temat: Re: Kursy Przewodnickie
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-02-28 12:42:25

Witam!!!

> Czy żaden oddział nie wykorzystuje grantów, funduszy unijnych, EFS itd???
> Ten temat mnie szczególnie interesuje...

I dla takich zainteresoanych ja Ty, ZG PTTK przygotował stronę poświęconą funduszom unijnym:
http://www.pttk.pl/zycie/fundusze/

To tyle w temacie braku pomocy ze strony ZG...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski