Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

co na odznakę krajoznawczą?

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2005-02-11

Temat: co na odznakę krajoznawczą?
Autor: słoneczko
Data: 2005-01-30 17:24:51

Wiele już napisano na temat niejsności w regulaminach poiszczególnych odznak PTTK. Ja też mam tudności z ich interpretacją więc proszę o pomoc...
Jestem w trakcie zdobywania ROK srebrnej. Czy:
-rezerwat może być archeologiczny, etnograficzny... czy tylko przyrodniczy?
-miejsce pamięci to może być krzyć pokutny? Czy forty w Srebrnej Górze można tu zaliczyć? Tablica pamiątkowa czego ma dotyczyć -jeśli w zamku w Jaworze jest takowa bo było tam więzienie dla kobie w czasie II wojny to też może być?
-park zabytkowy to może być np. przydworski albo w założeniu pałacowo - parkowym? Skąd wiedzieć że dany park jest zabytkowy?
Mam nadzieję że mi pomożecie.. Proszę...

Temat: Re: co na odznakę krajoznawczą?
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2005-01-30 20:47:53

Zbyt dużo pytań naraz!Postaram się jednak na wszystkie odpowiedzieć. Obowiązujący regulamin ROK jest bardzo czytelny w tej formie i nie należy popadać w absurdalizm. Obiekty krajoznawcze są bardzo zróżnicowane i dlatego każdy z wymienionych rezerwatów będzie uwzględniony do ROK. Miejsca pamięci narodowej podobnie jak wyżej ( może to być tablica pamiątkowa, cmentarz ofiar, obóz koncentracyjny, przejściowy, przesiedleńczy, pomnik itp). Krzyż pokutny to miejsce związane ze zbrodnią kryminalną, więc do miejsc pamięci narodowych nie zaliczamy. Parki zabytkowe, podobnie jak rezerwaty. A skąd wiedzieć, że są zabytkowe? Odsyłam do miejscowej literatury. Na każdą wycieczkę krajoznawczą turysta musi się odpowiednio przygotować, ale o tym już na FORUM pisałem. Pozdrawiam i życzę zdobycia ROK i innych odznak krajoznawczych - Przewod. Zespołu d.s. Odznak Krajoznawczych - M.Maśliński.

Temat: Re: co na odznakę krajoznawczą?
Autor: słoneczko
Data: 2005-01-30 21:17:07

Dzięki za wyjaśnienia:-)
Jednak i tak mam problem z parkami zabytkowymi.W literaturze owszem pisze się o tym ale niezbyt dużo. Zresztą nazywa się różnie: założenie pałacowo - parkowe, park romantyczny, park przydworski...
Dlatego chciałam uzyskać pomoc i dowiedzieć się czy można je zaliczyć do zabytkowych.
Być może jestem ignorantką ale nie można wszystkiego wiedzieć od razu:-(
Zresztą gdzie się tego dowiadywać jak nie u źródła?
Znam naczelną zasadę turysty "Przeczytaj o tym co widziałeś i zobacz to o czym przeczytałeś".
Pozdrawiam ciepło :-)

Temat: Re: co na odznakę krajoznawczą?
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2005-01-31 11:15:19

Praktycznie każdy park, w którym znajduje się obiekt zabytkowy np. dwór, pałac itp. jest rówież zabytkowy, czasem stare Parki Miejskie są również wciągnięte na listę parków zabytkowych, to też wpisując do kroniki dany park, musiałby być naprawdę wyjątek, aby dokonać pomyłki. Również gorąco pozdrawiam.

Temat: Re: co na odznakę krajoznawczą?
Autor: ~pppppppppppppppppppp
Data: 2005-02-10 01:53:46

I to jest właśnie "absurdalizm". Jak członek Komisji Krajoznawczej może wciskać kit komuś, kto chce uzyskać rzetelne informacje? Regulamin OK wyraźnie mówi o rezerwatach przyrody !!!, czyli obszarach usankcjonowanych na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Archeologiczne i etnograficzne takowymi rezerwatami
nie są i nigdy nie były. Owszem, można je zaliczyć przy zdobywaniu
odznaki [nie o to słoneczko pytała, ale czy wzmiankowane są tożsame z rezerwatami przyrody], jednak [najczęściej] jako obiekty sekcji "muzea, izby regionalne".A może kolega Maśliński wymyślił sobie, że rezerwaty przyrody nieożywionej [geologiczne] to to samo co archeologiczne, jak ten w Gieczu, czy w Biskupinie? A rezerwat krajobrazowy to park etnograficzny, skansen?
A propos parków zabytkowych - regulamin OK nie zdefiniował pojęcia,
stąd możliwość trojakiej interpretacji. Primo - Park może być wpisany na listę konserwatora przyrody [tutaj dominują parki wiejskie]. Secundo - Park może być wpisany na listę konserwatora zabytków; często jako element zespołu architektoniczno-przyrodniczego. Tertio - Park może być subiektywnie postrzegany jako zabytkowy, co najczęściej ma miejsce we wszelakiej proweniencji publikacjach oraz potocznym mniemaniu. W dwóch pierwszych przypadkach o listy jest rzeczywiście trudno, bo nie są ogólnie dostępne. I w tym sensie słoneczko miała rację, że nie wie nic na temat zabytkowości danego parku. Natomiast wpisując park w celu zaliczenia do ROK nie popełni błędu, ale nie z powodów o których pisze kolega Maśliński [tzn. jakoby prawie każdy park był zabytkowy według jednego z dwóch pierwszych kryteriów], a z powodu braku definicji parku zabytkowego w
regulaminie. Dla uzmysłowienia koledze Maślińskiemu gdzie dzwonią
[bo,że dzwonią wie], przytoczę oficjalne dane z roku 1975 obejmujące obszar Wielkopolski. Na ponad 1000 parków ówczesnego województwa poznańskiego, tylko ... sic! 4 [słownie: cztery] były wpisane na listę Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Konserwator zabytków chronił ich więcej, choć tylko 173. Wniosek? Prosty. Jedynie ok.16% parków było "oficjalnie zabytkowymi".
Dodam na marginesie dla słoneczka - Srebrnogórską Twierdzę możesz ująć
jako miejsce pamięci /oflag w czasie II w.ś./, względnie jako zabytek architektury lub muzeum.
Teraz słoneczko nie będzie miała problemu, bo na jej szczęście
regulamin OK nie ma klauzuli, że jego interpretacja należy do
weryfikującego.I na szczęście nie należy do kolegi Maślińskiego,
którego zdolności w tym zakresie poznali uczestnicy konkursu na
witrynie PTTK.
:-) to ja też pozdrawiam
pj

Temat: Re: co na odznakę krajoznawczą?
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2005-02-11 11:37:39

Dziękuję za dodatkowe wyjaśnienia dla autorki pytania oraz innym. Nie próbuję się wymądrzać jak sugeruje mi autor "ppp.." listu, lecz osobiście i czynnie brałem udział w nowelizacji regulaminu ROK i OKP. Zdobywanie odznak krajoznawczych ma służyć uporządkowaniu planu zwiedzania turyście ( jak już odpowiadałem wcześniej ) i stanowi satysfakcję i przyjemność zdobywającego, a nie są to ordery, czy maedale za zasługi za publiczną działalność, jak jeszcze wielu niestety działaczy PTTK wciąż uważa. Zdobywanie ROK jest ograniczone zasięgiem danego terenu ( jak wynika z regulaminu ), dlatego tylko zdrowy rozsądek weryfikującego oraz uczciwość zdobywającego, a nie "poznańska upierdliwość" ma decydować o zaliczeniu danego obiektu w poczet danego stopnia ROK, podjęliśmy tu dość dużą elastyczność, ze względu iż na danym terenie może nie występować dany obiekt, który wynika z regulaminu, dlatego też w takich sytuacjach Zespoły Weryfikacyjne mają prawo zaliczyć obiekty poza obszarem określonym od miejsca zamieszkania lub jemu podobne.
Nie upoważnia to anonimowego Pana lub Pani "pppp...", aby ponownie wyrażać publicznie swoje emocje z niechęci do mojej osoby. Ja nie muszę podobać się wszystkim, a tym bardziej ludziom agresywnym i próbującym się ukrywać ( wiem to dadaje odwagi, że w Polsce wszyscy nie wiedzą kto to jest Pan "ppp.." - tak historycznie wielkopolska zawsze górą ). Forum PTTK nie jest miejscem na Pańskie wywewnętrznianie się w stosunku do mojej i innych osób. Grzecznie więc proszę zakończyć ten publiczny wątek i ograniczyć się tylko do merytorycznego wypowiadania swoich uwag.
A jeśli coś Pan do mnie czuje to proponuję spotkanie w innych dogodnych warunkach i tam wszystko sobie kulturalnie wyjaśnić i raz na zawsze zakończyć te impertynencje.