Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Krajoznawstwo

Jeszcze Krzywa Wieża

wszystkich wiadomości w wątku: 28
data najnowszej wiadomości: 2005-03-01

Temat: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: argus
Data: 2005-01-28 19:40:02

Witam wszystkich ! Mieszakm sobie powoli w moim kochanym miasteczku - w Ząbkowicach Śląskich. Od niedawna coś mnie zaczęło denerwować, a mianowicie zła reklama mojego miasteczka a raczej jej brak. W związku z tym chciałem się dowiedzieć kto, z Was Drodzy PTTK-owicze, słyszał kiedykolwiek o jedynej w Polsce krzywej wieży, która notabene stoi od przeszło sześciu wieków i coraz bardziej się krzywi (obecne odchylenie od piony to około 2,5 metra). Chociaż czasami zdaje mi się, że moja poczciwa wieżyczka krzywi się coraz bardziej, chcac pokrzywić się władzom, które tak bardzo "dbają" o reklamę tego jedynego w swoim rodzaju zabytku w Polsce. Pozdrawiam wszystkich i czekam na wasze uwagi i zgłoszenia. Chętnym moge wysłać parę zdjeć oraz podać kilka linków do stronek o moim mieście :-)

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Dudi
Data: 2005-01-28 19:55:35

> jedynego w swoim rodzaju zabytku w Polsce

nie ma to jak patryjotyzm lokalny:

http://www.um.torun.pl/torun/turysta/zabytki_2.php#wieza

pozdrawiam

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: argus
Data: 2005-01-28 20:03:56

tak tak to wasze gadanie :D w Toruniu to stoi sobie krzywy dom i nie ma (przynajmniej ja tak uważam) się czym chwalić :D

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Dudi
Data: 2005-01-28 20:17:46

popatrz jeszcze na:

LINK

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-01-28 20:53:08

Witaj,

znam bardzo dobrze Twoje Ząbkowice Śląskie oraz jego okolice dalsze i bliższe. Parę lat temu widziałam w Warszawie plakat reklamowy Ząbkowic Śl. Uważam, że Twoje obawy są na wyrost. Wśród piechurów i krajoznawców to miasto jest znane.
Tak na marginesie, to ja również hołduję lokalnemu patriotyzmowi. Moje korzenie to królewski Wilanów w Warszawie. Kiedy teraz od wielu lat mieszkam na drugim krańcu miasta, serce ciągnie tam gdzie się urodziłam i wychowałam.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Monika P.

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Krzyś
Data: 2005-01-28 21:28:46

Witam
W zasadzie może to ze i znam i słyszałem o niej to nawet ostatno byłem tam wraz z wycieczką szkoleniowa kursu przewodnickiego (oprócz wieży byliśmy tez w kosciele i na zamku, "Laboratorium" sobie darowaliśmy bo wg mnie iezabardzo jest tam co oglądac
Pozdr
Krzyś

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-28 21:36:00

Życzyłbym sobie żeby wszystkie miasta mające takie ciekawostki jak Ząbkowice, miały taką reklamę i były tak spopularyzowane.

Na całe szczęście w Ząbkowocach jest parę sensownych osób które promują miasto i jego zabytki.

Nie wybrzydzaj, tablice informacyjne, mające przechwycić tych niezorientowanych, stoja przy drodze Wrocław - Kudowa. Nie sposób je przeoczyć.

Lokalny punkt IT też działa.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Basia Z.
Data: 2005-01-31 07:27:10

Ostatnio przeczytałam powieści Sapkowskiego "Narrenturn" i "Boży Wojownicy", których spora część akcji dzieje się w Ząbkowicach i ich najbliższej okolicy (Ziębice, masyw Grochowej) i nabrałam wielkiej ochoty aby odwiedzić to miasto, w którym kiedyś byłam tylko przejazdem.

Trzeba powiedzieć że pisarz zrobił miastu po prostu znakomitą reklamę.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: z.klose
Data: 2005-01-31 10:03:41

A czym polecisz? Na miotle, łopacie, czy innej ławie?
Faktycznie, Sapkowski w tych dwóch tomach zrobił więcej dla krajoznawstwa niż wiele folderów turystycznych. Cieszę się, że są jeszcze inni turyści, którzy interesują się taką literaturą. W czerwcu planuję odbyć wycieczkę czeskim szlakiem Reynewana.

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Aldona
Data: 2005-01-31 11:18:21

"Od niedawna coś mnie zaczęło denerwować, a mianowicie zła reklama mojego miasteczka a raczej jej brak"

Nie jest tak źle, jak myślisz. Ząbkowice są i znane i rekalmowane dośc dobrze. Przejrzyj tylko prasę turystyczną, jak "Sudety" czy "Turysta Dolnośląski", tam z pewnością coś znajdziesz. I na to na pewno nie jedyna promocja.

Przed tygodniem miałam okazję być w Ząbkowicach, z resztą po raz pierwszy. No i zrobiły na mnie wrażenie. Najbardziej zamek, choć w ruinie, potem oczywiście Krzywa Wieża. Choć najbardziej znana jest w moim mieście urodzenia-Toruniu, to żąbkowicka wcale jej nie ustępuje.
Tak więc nie masz powodu do narzekań, może sam coś napisz o swoim mieście do któregoś z czasopism turystycznych. Nie sądzisz, że też możesz mieć swój udział w kreowaniu jak najlepszego wizerunku swojej małej ojczyzny???

Pozdrawiam
Aldona

strona domowa: http://ahormanska.webpark.pl

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Rentgen
Data: 2005-01-31 12:54:54

Aby ostudzić Twoj zapał przypomnę, że w wywiadzie w Dużym Formacie GW, pare tygodni (miesiecy?) temu, Andrzej Sapkowski przyznał się, że w wielu opisanych miejscach nigdy nie był, i opisywanych miast na oczy nie widział.

Pozdrawiam
Michał

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Basia Z.
Data: 2005-01-31 13:17:41

Z tego co pisał Robert B. na pl.rec.gory to w Ząbkowicach chyba akurat był.

Wiem że powieść zawiera nieścislości (jako powieść - ma prawo) ale mnie ona już skłoniła do kupienia sobie "Historii Śląska" i przeczytania wczoraj kilku rozdziałów.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Basia Z.
Data: 2005-01-31 13:29:11

>> A czym polecisz? Na miotle, łopacie, czy innej ławie?

Na czym się da, przeciez wiadomo że czarownice potrafią latać na wszystkim ;-)

Miło mi że i na tym forum są wielbiciele Sapkowskiego.

Ja literaturę fantasy i pokrewne czytam i lubię od dzieciństwa, a Sapkowskiego lubię szczególnie.

A co do krajoznawstwa - już od kilku lat planuję rowerową wyprawę, która miałaby się zaczynać w Paczkowie a potem przebiegać mniej więcej wzdłuż granicy i wzdłuż Sudetów po polskiej i po czeskiej stronie.
Chciałabym zwiedzić po raz kolejny Kłodzko, zamek w Kamieńcu Zabkowickim, całe Góry Stołowe (po polskiej i czeskiej stronie), Rudawy Janowickie.

W wielu z tych miejsc bywałam już wcześniej (np. ostatnio co roku we wrześniu bywam w Lądku z okazji festiwalu filmowego), ale nigdy jeszcze "całościowo".

Natomiast to co planuję od kilku lat ciągle się odwleka.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: z.klose
Data: 2005-01-31 21:47:16

Oby tak piszących jak Sapkowski o miejscach, w których nie byli, było w naszym kraju więcej.

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: z.klose
Data: 2005-01-31 21:49:38

Musisz mieć niezłą kondycję, bo teren jest nieźle pofalowany. W ubiegłym roku spędziłem na rowerze dwa tygodnie w Księstwie Nyskim i dało mi nieźle „popalić”.

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-01-31 23:20:38

>W ubiegłym roku spędziłem na
>rowerze dwa tygodnie w Księstwie
>Nyskim i dało mi nieźle „popalić”.

Jeśli masz na myśli część terenu historycznego "Księstwa Nyskiego", leżacą obecnie na terenie Czeskiej Republiki to faktycznie jest on mocno pofalowany. Bo jeśli chodzi o tereny po polskiej stronie to jest tam w wielu miejscach bardziej płasko jak np. w północnej części Poznania. Jest to teren pofałdowany, utworzony z przemieszanych geologicznych warstw piasku, glin i żwirów oraz przeniesionych ze Skandynawii głazów narzutowych, z licznymi ciekami i zbiornikami wodnymi. Wał moreny środkowopoznańskiej po stopnieniu lodowca, był rzeźbiony przez wody roztopowe, deszcze i silne wiatry. Tędy przebiega głęboko wcięta przełomowa dolina Warty. Powstały tu dzięki temu widoczne dziś różnych rozmiarów dolinki i obniżenia oraz pagórki i niewielkie grzbiety miedzy dolinkami. Mamy w tej okolicy do czynienia jednak nie tylko pozostałościami po zlodowaceniu, ale również z unikatowym przykładem różnorodnych form powierzchni, będących efektem działania potężnej energii wyzwolonej na skutek upadku meteorytu. Charakterystyczne są tu owalnego kształtu wały ziemi wyrzuconej wokół głębokich kraterów wypełnionych wodą. Krajobrazy te możesz obejrzeć tu:

http://sudety.webpark.pl/morasko.htm

http://sudety.webpark.pl/radojewo.htm

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Waldek
Data: 2005-02-02 12:00:56

> "Laboratorium" sobie darowaliśmy bo
> wg mnie iezabardzo jest tam co oglądac

A tu się mylisz - oprócz "laboratorium" jest jeszcze naprawdę ciekawa ekzpozycja regionalna

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: Waldek
Data: 2005-02-02 12:05:40

> W związku z tym chciałem się dowiedzieć kto,
> z Was Drodzy PTTK-owicze, słyszał kiedykolwiek

Ja słyszałem

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: argus
Data: 2005-02-02 15:49:22

bez komentarza :D nie no żartowałem :P

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: ~Marcin Kornaś
Data: 2005-02-04 12:05:56

Witam !
Jak o urodzony w Ząbkowicach Śląskich i zamieszkały w Braszowicach musze zareagować na powyższą wiadomość. Można tu napisać : "Nie pytaj co Ząbkowice moga dla Ciebie zrobić ale co Ty możesz zrobić dla Ząbkowic !!"
Najprostszy sposób na promocję Krzywej Wieży ? proszę. Ja na przykład raz na 2 miesiące pojawiam sie w PCIT (obok Krzywej Wieży i zabieram ulotki a to z historią Ząbkowic a to z bazą noclegową gospodarstw agroturystycznych, a to krótka historią Krzywej Wieży i rozdaję współpracownikom i znajomym we Wroclawiu jednocześnie zachęcając do odwiedzenie Ziemii Zabkowickiej. Na pytanie np. gdzie jechać w weekend mowie ZZ (Ząbkowice na początek a potem albo w lewo Złoty Stok albo w prawo Srebrna Góra albo prosto Bardo. ) Klika osób już było i były zachwycone ( a jak jeszcze ktoś ma szczescie i spotyka B. Romaszewskiego który moim znajomym na szczycie Krzywej Wiezy opowiadał pod godzine o ZZ i o widokach z Krzywej Wieży to bedzie wracał na ZZ kilka razy w roku)
Jeśli orientujesz sie w lokalnej polityce to wiesz że od kilku lat trwają starania o przejecie Krzywej Wiezy przez Lokalna Organizację Turystyczną które stale są torpedowane przez UMiG (ale czego wymagać od urzedu którym rządzi aktualnie na zastępstwie osoba bez wyższego wkształcenia - nie zainteresowana rozwojem Ząbkowic) . Osoba która czynnie od kilkunastu lat promuje NASZE miasto jest Jerzy Organiściak (nieraz z własnej kieszeńi, organizował materiały reklamoweo Ząbkowicach i ZZ na róznorodne targi i wymiany miedzynarodowe). Tak więc ta promocja jest na miarę możliwości gospodarczych Ząbkowic - sam uważam ze jest jeszcze zbyt mała ale nie mozey pisać tak radykannie że nic sie nie dzieje.
Jeśli chcesz coś zrobić dla regionu to możesz np. meczyć UMIG żze np . wycinaja zabytkowe Kasztanowce w Braszowicach , kaleczą zabytkowy Dąb na placu przykościelnym w Braszowicach, nie ma aktualnego spisu zabytków dla poszczegołnych miejscowości (spróbuj coś takiego z gminy wyciagnac lub starostwa piętnuj głupotę urzędników którzy nie dbaja o zabytki nie tylko "murowane" Ziemii Ząbkowickie. Każdy z Nas może zostać promotorem swojej Małej Ojczyzny

Pzodrawiam
Marcin

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: ~Marcin Kornaś
Data: 2005-02-05 12:28:43

ja bym nawet rzekł bardzo CIEKAWA, o ktorej czasami miejscowi nie maja pojęcia, ale tu trzeba by nakazać nauczycielom historii ZZ wizytę co najmniej 1 raz w roku z uczniami wszystkiego typu szkół, kończąc na kursach przewodnickich :-)

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: ~Marcin Kornaś
Data: 2005-02-05 18:46:08

Koniecznie odwiedź. Spora jest baza noclegów agroturystycznych polecam strone www.pcit.zabkowice.com.pl
A umieszczenie Narrentum i BB ..wg moich info to zasługa (kolejna promocyjna) Jerzego Organiściaka (chodzacej kopalni wiedzy o Ząbkowicach i okolicach) który gościł A.Sapkowskiego podczas weekendów z fantastyką i Weekendów z Frankensteinem

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: ~wojciech kaczura
Data: 2005-02-06 02:10:55

Albo wycinanie zdrowych starych drzew pod kioski z duperelami koło poczty wzdłuż murów obronnych, albo wycięcie starego zdrowego buka na zamku z chronionej i ginącej odmiany... albo postepująca dewastacja baszty gołębiej w parku między budynkami starostwa ząbkowickiego... notabene jedynej baszty która zachowała się w dobrym stanie... 4 lata temu miała nawet szyby w oknach.. dzis dzieki dbałości lokalnych władz wygląda jak po przejściu wojsk radzieckich.. nawet brak tynku.... przepalona przez jakiegos kretyna podłoga, brak drzwi, funkcja lokalnego dzikiego szaletu... co robi pan konserwator zabytków ??? czyżby zajmował się ściganiem tych którzy malują swoje domy w kolory niezgodne z oczekiwania konserwatora zabytków?

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: argus
Data: 2005-02-09 20:49:15

>>> Dziękuję wszystkim za odpowiedź na moje pytanko. Od kilku dni śpię spokojnie.pozdrawiam wszystkich. trzymajcie się :D

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: ~Marcin Kornaś
Data: 2005-02-11 20:25:41

Śpij spokojnie..a jak się obudzisz to działaj na rzecz Ziemii Ząbkowickiej - jeśłi młodzi ludzie o niej nie zapominają to jest fajnie :-)
Jeśli możesz podeślij mi te linki o których wspominasz w pierwszej wiadomości może któreś nie znam. Mój adres znajdziesz na stronie www.zabkowice.com.pl
Pozdrawiam
Marcin

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: argus
Data: 2005-02-11 22:09:19

obiecuje, że długo spac nie będę a jak sięjuż obudze to mam kilka fajnych pomysłów na jeszcze lepszą promocje miasta. Co do linków to miałem na myśli te najważniejsze dla osób spoza terenu Ząbkowic Śl. Pozdrawiam :D

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: ~Eldat
Data: 2005-03-01 13:47:31

Krzywa wieża jest także w Toruniu !!!
Pozdrawiam. JAcek

Temat: Re: Jeszcze Krzywa Wieża
Autor: argus
Data: 2005-03-01 16:28:49

w tym twoim Toruniu to marny krzywy domek sobie stoi. Nie ma sie czym chwalić :]