Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Kadra PTTK

Młodzieżowa Kadra PTTK

wszystkich wiadomości w wątku: 40
data najnowszej wiadomości: 2005-01-19

Temat: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-01-12 15:11:48

Ciagle slychac na forum PTTK, czy na roznych gremiach PTTK, ze w PTTK czas postawic na mlodziez, ze trzeba zachecac ludzi mlodych do PTTK itd.

Jakie uprawnienia PTTK moga zdobywac mlodzi ludzie? Instruktorzy PTTK trzeba miec lat 21, Przodownicy PTTK 18, OT 18, sprawe ratuje troche MłOT, MPTP, MPInO obnizajac poprzeczke do lat 16. Z drugiej strony na niektore uprawnienia trzeba miec staz w PTTK miniumu 4 letni.

Jednymi slowy PTTK, nie ma nic do zaoferowania jesli chodzi o szkolenie kadry dla mlodziezy ponizej 16 lat, a zasadzie 18. Przypomne tylko, ze w PTTK ok. 1/3 czlonkow to mlodziez szkolna.

Moim zdaniem nalezalo by do kazdego uprawnienia PTTK zrobic jego wersje mlodziezowa, ktora moglby zdobywac kazdy kto ma mniej niz 18 lat. Gdzie aby uzyskac takie mlodziezowe uprawnienie nalezalo by spelniac te sam warunki (bez taryfy ulgowej) jak dla "doroslego" uprawnienia (odpowiednia odznaka, zdany egzamin itp.) po za wiekiem zdajacego, a osoby po uzyskaniu 18 roku zycia automatycznie uzyskiwaly by uprawnienia "dorosle". (tak jak np. MlOT i OT). Wiek uzyskania uprawnien doroslych obnizyc do 18 lat, a staz w PTTK zmniejszyc do lat 2. Wtedy zyskalibysmy wieksze narzedzia do przekonania mlodych, ze jest dla nich miejsce w PTTK, a z drugiej strony wcale nie musielibysmy obnizac poziomu naszej kadry PTTK.

Pozdrawiam,
Rafal Kwatek

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-01-12 15:54:46

Dokładnie tak od wielu lat praktykował SKPS - na kurs przewodnicki przyjmowano młodzież licealną, z zastrzeżeniem, że uprawnienia (w tym czasie "wewnątrzne" - teraz robienie kursów "niepaństwowych" nie ma sensu) uzyskają po ukończeniu 18 lat. Sam skorzystałem z tej furtki i chyba nie przyniosłem wstydu ani sobie, ani organizatorom kursu.

pozdrawiam

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-01-12 16:03:50

Ja mialem tak z uprawnieniami Zeglarza Jachtowego, ktore zdobylem majac 13 lat, a pelne uprawnienia dostalem po ukonczeniu 18 roku zycia. No i dzieki temu moglem ukaczyc kurs i zdac na Sternika Jachotowego maja 17 lat. Ale gdyby ktos mi powiedzial, gdy mialem 13 lat "kolega jest mlody ma czas" i kazal czekac 5 lat (wtedy wydawalo sie to wiecznoscia) to byc moze nigdy bym juz nie mial wiecej w zyciu okazji.
Podobnie zrobil moj brat cioteczny, ktory obecnie majac 18 lat tez jest Sternikiem Jachtowym z praktyka morska i naucza, z bardzo dobrym skutkiem, na kursach Zeglarz Jachtowego. I co z tego, ze jest mlody jak jest dobry w tym co robi to nikt nie zaglada mu w metryke.

U nas w PTTK nie mialby na to szans. Szkoda, bo wlasnie tak tracimy bardzo wielu mlodych, ktorzy w przyszlosci mogliby stanowic Kadre PTTK i dzialac w naszej organizacji.

Rafal

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-01-12 17:19:55

>Jakie uprawnienia PTTK moga zdobywac mlodzi ludzie? Instruktorzy PTTK trzeba miec lat 21, Przodownicy PTTK 18, OT 18, sprawe ratuje troche MłOT, MPTP, MPInO obnizajac poprzeczke do lat 16. Z drugiej strony na niektore uprawnienia trzeba miec staz w PTTK miniumu 4 letni.

Sprawa nie jest prosta. Żeby wykonywać niektóre czynności trzeba być pełnoletnim, bo tak przewidują przepisy państwowe związane z odpowiedzialnością członka społeczeństwa jako obywatela. Dochodzi do tego wyrzucenie poza prawo niektórych uprawnień, jak np. przodownika TG.

Zapomniałeś wymienić szkolenia podstawowe, dla których wiek uczestników jest nieistotny, ale nie ma po nim żadnych uprawnień. Szkolenia takie powinno prowadzić każde koło, a namiastką uprawnień może być np. prawo kandydowania do zarządu lub prowadzenia jakiejś sekcji, ewentualnie pierwszeństwo w delegowaniu na imprezy oddziałowe.

Jak poszukasz po regulaminach, to pewno znajdziesz więcej młodzieżowych przodowników. Sprawdziłem, ze jest młodzieżowy przodownik TKol.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-01-12 17:43:22

> Sprawa nie jest prosta. Żeby wykonywać niektóre czynności trzeba być pełnoletnim, bo tak przewidują przepisy państwowe związane z odpowiedzialnością członka społeczeństwa jako obywatela. Dochodzi do tego wyrzucenie poza prawo niektórych uprawnień, jak np. przodownika TG.

Janse dlatego proponuje mlodziezy do lat 18 nadawac uprawnienia mlodziezowe (nie dajacych uprawnien na to do czego prawo wymaga pelnoletnosci), dopiero po uzyskaniu 18 lat z automatu nadawac "dorosle" uprawnienia.
Taka sytuacja jest z uprawnieniami zeglarskimi. Osoba niepelnoletnia moze posiadac uprawnienia Zeglarza Jachtowego, ale prawa tej osoby sa okrojne ze wzgledow prawnych, pelne prawa nabywa sie jak konczy sie 18.

> Zapomniałeś wymienić szkolenia podstawowe, dla których wiek uczestników jest nieistotny, ale nie ma po nim żadnych uprawnień.
Szkolenia takie powinno prowadzić każde koło, a namiastką uprawnień może być np. prawo kandydowania do zarządu lub prowadzenia jakiejś sekcji, ewentualnie pierwszeństwo w delegowaniu na imprezy oddziałowe.

Z tym kadnydowaniem do zarzadu to troche bzdura. Co na to statut/regulamin Oddzialu/Kola/Klubu i ustawa o stowazyszeniach?

A z ta "namiastka" to trafiles. Zaproponuj komus kurs na namiastke uprawnien ciekawe ilu bedzie chetnych?

> Jak poszukasz po regulaminach, to pewno znajdziesz więcej młodzieżowych przodowników. Sprawdziłem, ze jest młodzieżowy przodownik TKol.

To jakby nie zmienia sytuacji, bo co mozesz po za szkoleniem ogolnym zaproponowac 15 latkowi?

Pozdrawiam,
Rafal

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-01-12 20:25:04

Również jest Młodzieżowy Przodownik Turystyki Pieszej

Pozdrawiam

Monika P.

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-01-12 20:57:00

Polecam uwazniej czytac posty:

http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=14012

MłOT - Mlodziezowy Organizator Turystyki
MPTP - Mlodziezowy Przodownik Turystyki Pieszej
MPInO - Mlodziezowy Przodownik Imprez na Orientacje

Rafal

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2005-01-12 21:57:59

Temat ten został poruszony na jednym z plenarnych posiedzeń Komisji Krajoznawczej i to dopiero obecnej kadencji.Z przykrością stwierdzam,że nie uda się nam wprowadzić nowego zapisu dotyczącego młodzieżowego odpowiednika Instruktora Krajoznawstwa, choć prywatnie jestem za i popieram stanowczo tą inicjatywę oraz kilku członków Komisji. Tego nie można wprowadzić na "HURA",potrzebne są przygotowane w odpowiedni sposób dokumenty, regulaminy i sposoby szkolenia (jest to biurokracja,ale konieczna do wykonania ). Jestem przekonany, że nowa Komisja, będzie ten temat kontynuować i przygotuje nowe wytyczne w tej sprawie, na bazie tego co już zrobilismy i omówiliśmy. Dobrze się stało, że zauważony został ten problem jeszcze przed ZJAZDEM PTTK.

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Dudi
Data: 2005-01-13 01:04:50

przepraszam bardzo,

czy jestes w stanie stwierdzic jakie wymagania ma spelniac IKR?

prosze o bardzo konkretna odpowiedz

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2005-01-13 11:31:35

"Z tym kadnydowaniem do zarzadu to troche bzdura. Co na to statut/regulamin Oddzialu/Kola/Klubu i ustawa o stowazyszeniach?"

o ile wiem ograniczeniem statutowym jest to, iż większość osób we władzach musi być pełnoletnich. I to wg mnie dobre ze wszech stron.

Tych uprawnień młodzieżowych jest kilka. Więc nie jest tak źle. Czy powinny być we wszystkich dyscyplinach turystyki? nie wiem, ale temat z pewnością wart rozważenia. Tu jednak nie zgadzam się z jednym Twoim argumentem, że młodzieżowy i "dorosły" (np. Przodownik PTTK) powinien spełniać wszystkie wymagania tak samo. Ostatnio siedzę mocno w InO, i widzę, że dobrze iż MPInO musi zdobyć odznakę o szczebel niższą (m. srerna, a nie złota). Dla 16-latka to i tak dużo i wystarczająco.

Ale we mnie co innego budzi niepokój. Zdobywanie uprawnień młodzieżowych czy "dorosłych" ogólnie staje się w PTTKu fikcją (przynajmniej w moim środowisku, tam gdzie się obracam - nie tylko Klub czy Oddział albo miasto). Kto i gdzie organizuje szkolenia ogólne? (takie porządne i prawdziwe, nie "lipne" i na niby). Rozdmuchano do granic możliwości program takiego szkolenia i jego odbycie graniczy chyba z cudem. A bez tego nikt (młodszy czy starszy) nie może przystąpić do żadnych specjalistycznych szkoleń. No i w legitymacji nie ma miejsca na potwierdzenie odbycia takiego szkolenia, ale zdaje się, że nikt z "wierchuszki" PTTK już czwarty rok się tym za bardzo nie przejmuje (oni już zapewne wszystkie szkolenia mają za sobą, więc taki "drobiazg" ich zupełnie nie obchodzi).
strona (mojego) Klubu:
http://ino.lublin.pttk.pl/
strona własna:
http://www.juraszewski.pl
masz problemik lub wręcz problem? A któż ich dziś nie ma!

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Dudi
Data: 2005-01-13 11:57:04

przepraszam ale dlaczego uwazasz program szkolenia ogolnego za zbyt obszerny?

Dudi

PS

OM w Warszawie prowadzi takie szkolenia (i to nie fikcyjne) a ok. 40 osob uzyskalo uprawnienia OT w zeszlym roku

P.
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2005-01-13 12:08:17

Dlaczego zbyt obszerny? Bo trudno go zrealizować. Nie napiszę że nikomu (bo podałeś przykład), ale ujmę to tak: mało komu się chce go w takim kształcie realizować.

No i zaraz pojawią się tu głosy, że nie można obniżać poprzeczki, bo to obniży jakość kadry. Dobra, można i tak na to spojrzeć.

Ale ja widzę co się dzieje: ludzie zdobywają specjalistyczne uprawnienia bez jakiegokolwiek szkolenia ogólnego, albo to szkolenie i tak jest w praktyce skracane (wiem z własnego doświadczenia, gdyż organizowałem takie szkolenie i jednym z prowadzących prelegentów był _bardzo wysoko postawiony działacz_ PTTKa).
strona (mojego) Klubu:
http://ino.lublin.pttk.pl/
strona własna:
http://www.juraszewski.pl
masz problemik lub wręcz problem? A któż ich dziś nie ma!

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Kuba
Data: 2005-01-13 21:37:40

"(wiem z własnego doświadczenia, gdyż organizowałem takie szkolenie i jednym z prowadzących prelegentów był _bardzo wysoko postawiony działacz_ PTTKa)."

;-)))))

A to nie sięgaj aż tak bardzo wysoko,
bo tam się często już ino same czyste idee unoszą
pomiędzy rozmaitymi stołkami ;-)

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2005-01-14 11:09:45

" nie sięgaj aż tak bardzo wysoko"

czasami warto.
w tym konkretnym przypadku miał kto poprowadzić temat "historia krajoznwastwa" (_wydawało_ mi się ze mam do czynienia ze znawcą tematu potrafiącym dobrze choć zarysować tematykę).

A potem okazało się to niezwykle trafionym posunięciem gdyż.... dało mi alibi! Bo różni tacy podchodzili mnie, ale jak mówiłem, ze ten _bardzo wysoko postawiony działacz_ PTTKa inaugorował swoim wykładem szkolenie - nie mieli co mi zarzucić.
strona (mojego) Klubu:
http://ino.lublin.pttk.pl/
strona własna:
http://www.juraszewski.pl
masz problemik lub wręcz problem? A któż ich dziś nie ma!

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2005-01-15 17:25:06

Wymagania, aby zostać Instruktorem Krajoznawstwa ( Regionu, Polski, Zasłużony ) określone są w regulaminie, który przygotowany został przez Kolegium Instruktorów ZG PTTK Komisji Krajoznawczej i zatwierdzony przez Komisję Krajoznawczą ZG PTTK i jest on ogólnie dostępny. Trwały pierwsze rozmowy nt. regulaminu i możliwości wprowadzenia odpowiednika Młodzieżowego Instruktora Krajoznawstwa-były to wstępne rozmowy i propozycje, dlatego nie mogę nic więcej podać. Jeśli ktoś ma konkretne propozycje w tej sprawie bardzo proszę o kontakt(ale nie na FORUM)oraz o przesłanie ich na adres Komisji Krajoznawczej ZG PTTK.

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-15 18:48:55

Droga Moniko...

uprawnienia Młodzieżowego PTP są przecież tak skonstruowane że trzeba być desperatem żeby się za nie zabierać.

Uprawnienia te są obwarowane koszmarnymi warunkami ot chociażby:

8. Młodzieżowy Przodownik Turystyki Pieszej w okresie swojej działalności powinien zdobyć małą OTP w stopniu złotym.

na dorosłego PTP nie ma takich wymogów

9. Młodzieżowy Przodownik Turystyki Pieszej traci uprawnienia po ukończeniu 19 lat, o ile wcześniej nie spełnił warunków regulaminowych dla uzyskania uprawnień Przodownika Turystyki Pieszej PTTK.

ale podchodząc do punktu 9 łącznie z punktem 8 MłPTP musi spełnić więcej wymogów niż kandydat na dorosłego PTP.
Gdzie tu logika?

Pomijam milczeniem fragmentarycznosć i praktycznie iluzorycznosć uprawnien MŁPTP, zresztą wystarczy poczytać:

7. Młodzieżowy Przodownik Turystyki Pieszej ma prawo do:

* udziału w zlotach i innych spotkaniach Młodzieżowych Przodowników Turystyki Pieszej,
* noszenia odznaki (koloru zielonego) i używania pieczątki według wzoru ustalonego przez KTP ZG PTTK,
* potwierdzania uczestnictwa w wycieczkach, w których sam bierze udział,
* sprawdzania poprawności wpisów w książeczkach wycieczek pieszych oraz wstępnej weryfikacji punktów na "Siedmiomilowe Buty", OTP popularną oraz małą OTP w stopniu brązowym,
* pierwszeństwa w przyjmowaniu na kursy organizowane przez PTTK,
* korzystania z uprawnień przewidzianych dla kadry PTTK.

no i jeszcze wymóg dla kandydatów:

3. Młodzieżowym Przodownikiem Turystyki Pieszej może zostać kandydat, który:

* jest członkiem PTTK,
* ukończył 16 lat i nie przekroczył 18 lat życia,
* prowadzi działalność turystyczną w Szkolnym Kole Krajoznawczo-Turystycznym (SKKT), Młodzieżowym Klubie Turystycznym PTTK lub ZHP,
* zdobył małą Odznakę Turystyki Pieszej (OTP) w stopniu srebrnym,
* ukończył kurs Młodzieżowego Przodownika Turystyki Pieszej,

na koniec pytanie:
Ile uprawnień MłPTP przyznano w ostatnich latach?

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Dudi
Data: 2005-01-15 19:59:52

> * prowadzi działalność turystyczną w Szkolnym Kole Krajoznawczo-Turystycznym (SKKT), Młodzieżowym Klubie Turystycznym PTTK lub ZHP

to ciekawe - rozumiem ze Wysoka Komisja ZG z gory okreslila gdzie ma dzialac mlody czlowiek - szczegolnie ciekawy jest Młodzieżowy Klubie Turystyczny PTTK
(co to za zwierze?) oraz to ze jak dziala sie w ZHP to jest OK, a jak w ZHR czy innych organizacjach harcerskich to juz BE...

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Dudi
Data: 2005-01-15 20:09:01

no to czytajmy regulamin:

8. Kandydat może byś mianowany na stopień:

Instruktora Krajoznawstwa Regionu, jeśli:

1. ukończył 21 lat,

dlaczego akurat 21 a nie 18, 25, 70?

2. ma wykształcenie przynajmniej średnie,

wiadomo

3. wykazał się działalnością krajoznawczą w PTTK przynajmniej przez okres 4 lat,

co to jest dzialalnosc krajoznawcza? - skladajac swoj wniosek na IKR spotkalem sie z zarzutem ze np. przowadzenie szkolen na kursie OT (np. z budownictwa drewnianego, historii turystyki, geografii turystycznej Polski) - to nie dzialalnosc krajoznawcza bo... nie ma slowa "krajoznawczy"

4. wykazał się dobrą znajomością walorów krajoznawczych własnego regionu i ogólną kraju,

hi, hi - znowu niesmiertelny wlasny region... no i oczywiscie kiedy uznajemy ze ktos zna dobrze wlasny region i ogolnie kraj, kiedy egzaminu nie ma...

5. wykazał się umiejętnością posługiwania się podstawową literaturą turystyczną i krajoznawczą oraz mapami turystycznymi.

co to znaczy i w jaki sposob nalezy to wykazac skladajac wniosek o mienowanie na IKR?

pozdrawiam

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-15 20:36:52

tiaaa...
1,5 roku zajęło nam udowodnienie że działalnosć szkoleniowa jest krajoznawstwem.

AFAIR glównym zarzutem było że napisaliśmy "prowadzenie imprez szkoleniowych" zamiast "opracowanie i realizacja programu krajoznawczego imprezy szkoleniowej"

Tymczasem czytamy:
http://kkraj.pttk.pl/ik/index.php?co=instruktor

Aktywność Krajoznawcza Instruktorów

Regulamin Instruktora Krajoznawstwa PTTK zatwierdzony uchwalą Prezydium ZG PTTK nr 171/92 Z 13 XI 1992 r. określa, dziedziny aktywności krajoznawczej instruktorów. Aktywność ta powinna być realizowana w dziedzinie badawczej, publicystycznej, wydawniczej, odczytowej, wystawienniczej, szkoleniowej, organizatorskiej: dotyczącej imprez krajoznawczych, sympozjów, zlotów itp. Niemożliwe jest jednolite i jednoznaczne określenie tego, co powinien robić i jaką działalność prowadzić instruktor krajoznawstwa, aby był on aktywny w swoim środowisku i robił to na co go stać. Aktywność krajoznawcza jest podstawą do uzyskania odpowiedniego stopnia uprawnienia. Kandydat musi spełniać warunki określone w Regulaminie Instruktorów Krajoznawstwa. Wypełniający wniosek o mianowanie instruktora krajoznawstwa powinni zwrócić szczególną uwagę na warunki (zwłaszcza pkt. 6 regulaminu), które są podstawą do uzyskania mianowania.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-15 20:40:49

a jeszcze jedno...
co to znaczy "wykazał się"????

przed kim?
w jaki sposób?

czyżby pełna uznaniowość??

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Dudi
Data: 2005-01-15 21:26:04

i jeszcze jedna uwaga:

- rozumiem ze mlodziezowy IKR bedzie od 16 do 21 lat?

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Dudi
Data: 2005-01-15 20:57:30

Tomku,

to nie uznaniowosc tylko doglebna i obiektywna ocena Twojej dzialalnosci w PTTK przez Wielce Szacowne i Zasluzone Grono Dzialaczy na podstawie ankiety personalnej....

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-01-15 22:16:37

Drogi Tomku :-)
odsyłam do strony

http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=ks_mptp

Pozdr. Monika P.

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2005-01-15 22:03:23

Szanowni Panowie! W Komisji Krajoznawczej pracuję i prowadzę dwa Zespoły tj. ds.Odznak Krajoznawczych oraz Inwentaryzacji Krajoznawczej Polski i w tych dziedzinach z pełną konsekwencją i odpowiedzialnością mogę odpowiadać na wszelkie pytania, dlatego nie wezmę udziału w tej dyskusji, ale obiecuję, że na najbliższym posiedzeniu Komisji przekażę wszystkie pytania i zaistniałe tu wątpliwości Przewodniczącej Krajowego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa prof. Poli Kuleczce. Tyle mogę obiecać z mojej strony i poproszę ją o oficjalną odpowiedź. Dodam tylko, że zawsze przed CZAK-iem odbywa się Kurs na Instruktorów Krajoznawstwa Regionu i Polski, który kończy się sprawdzeniem wiadomości w postaci egzaminu.-Z krajoznawczym pozdrowieniem-Maciej Maśliński.

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-15 22:24:52

Przepraszam ale odsyłasz mnie do linka który sam podałem gdzie jest całość regulaminu którego fragmenty przytaczam.
A więc nie bardzo rozumiem...

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-15 22:26:45

sorry linka nie podałem ale korzystałem z tego właśnie źródła.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-01-15 22:33:50

>8. Młodzieżowy Przodownik Turystyki Pieszej w okresie swojej działalności powinien zdobyć małą OTP w stopniu złotym.

>na dorosłego PTP nie ma takich wymogów

Nie ma, bo musi ją mieć wcześniej.

Wybrzydzasz. Dla chcącego nic trudnego. Jak SKKT (np. w gimnazjum) dobrze pracuje, to zdobycie przez ucznia popularnej, brązowej i srebrnej OTP w ciągu dwóch lat nie jest problem, o ile to SKKT faktycznie dobrze pracuje, tzn. organizuje co roku po kilka wycieczek i po jednym obozie.
A zdobycie złotej jest też możliwe w ciągu 2-3 lat, jeżeli SKKT w liceum dobrze pracuje.
Wszystko to dotyczy również członków klubów turystyki pieszej przy oddziałach. Zamiast obozów klub może uczestniczyć w Wysokokwalifikowanych Rajdach Pieszych z trasami po 150-200 km.

Swojego czasu co 2 lata organizowałem w Gliwicach kursy dla kandydatów na młodzieżowych PTP i zawsze było około 10 chętnych.

>Pomijam milczeniem fragmentarycznosć i praktycznie iluzorycznosć uprawnien MŁPTP

A czego się spodziewasz? Młodzieżowy PTP może tyle, na ile pozwalają przepisy państwowe i nic więcej.

Listę miejsc, gdzie można prowadzić działalność na pewno trzeba uaktualnić.

Piotr

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-15 22:47:09

> > 8. Młodzieżowy Przodownik Turystyki Pieszej w okresie swojej działalności powinien zdobyć małą OTP w stopniu złotym.

> >na dorosłego PTP nie ma takich wymogów

> Nie ma, bo musi ją mieć wcześniej.

nieprawda.

5. Przodownikiem TP III stopnia może zostać kandydat, który:
[...]
3. uprawia turystykę pieszą i zdobył małą Odznakę Turystyki Pieszej (OTP) w stopniu co najmniej srebrnym,
http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=ks_ptp

pzdr.
Tomek D
PTP 10130 posiadający tylko małą srebrną OTP

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-15 23:14:48

no cóż...
nas nikt nie egzaminował.
Mianowanie IKR odbyło się na podstawie ankiet personalnych.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-15 23:16:17

> na koniec pytanie:
Ile uprawnień MłPTP przyznano w ostatnich latach?

przejrzałem informacje KTP w Gościńcach z ostatnich 3 lat - tych na www no i jest mowa o licznych mianowaniach PTP III stopnia, natomiast nie ma słowa o chociaż jednym Młodzieżowym PTP.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Dudi
Data: 2005-01-15 23:26:41

przepraszam ale gdzie tu logika

- aby zostac PTP III klasy wystarczy mala srebrna OTP i teoretycznie rzecz borac mozna na tym skonczyc bo przeciez mozna sie rozszerzac a nie zdobyc malej zlotej OTP

- aby zostac MlPTP trzeba miec mala srebrna (tak jak w przypadku PTP III klasy) ale ze z MlPTP zostac "doroslym" PTP III klasy to juz trzeba miec mala zlota?

pytania dodatkowe:

- co trzeba zrobic aby bedac MlPTP zostac PTP?
bo sadzac z zapisu:
9. Młodzieżowy Przodownik Turystyki Pieszej traci uprawnienia po ukończeniu 19 lat, o ile wcześniej nie spełnił warunków regulaminowych dla uzyskania uprawnień Przodownika Turystyki Pieszej PTTK.
to trzeba po prostu zdac normalny egzamin na PTP i to czy sie mialo MlPTP nie ma zadnego znaczenia

- czy staz jako MlPTP liczy sie do stazu przodownickiego

- czy mozna w trakcie bycia MlPTP rozszerzac upranienia tak jak normalni PTP to znaczy na cale wojewodztwa i czy jest to potem liczone w poczet uprawnien PTP

itd...

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-01-15 23:41:31

Tomku

w linku przeze mnie podanym jest napisane o małej srebrnej OTP, a nie złotej jak sugerujesz wcześniej.
Przeczytaj dokładnie ostatni punkt tego regulaminu i tam składaj reklamacje. Poza tym już wcześniej była dyskusja na ten temat i po co ponownie bić pianę? Wydaje mi się, że Rafałowi chodziło w ogóle o informacje na temat uprawnień dla młodzieży poniżej 18 roku życia, jakie już są i jakie można by stworzyć.

Pozdr. Monika

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-16 08:54:56

> w linku przeze mnie podanym jest napisane o małej srebrnej OTP, a nie złotej jak sugerujesz wcześniej.

chyba mnie nie zrozumiałaś.
Żeby zostać MłPTP wystarcza mała srebrna, ale:

8. Młodzieżowy Przodownik Turystyki Pieszej w okresie swojej działalności powinien zdobyć małą OTP w stopniu złotym.

tymczasem dorosły PTP nie musi po uzyskaniu uprawnień niczego więcej zdobywać.

> Przeczytaj dokładnie ostatni punkt tego regulaminu i tam składaj reklamacje.

oczywiście.
Tylko chciałem wykazać że podany przez Ciebie przykład uprawnień mlodzieżowych jest po prostu chybiony co wynika z konstrukcji tych uprawnień.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-01-16 20:06:32

W druku TK-O Zarzadu Glownego nie ma ani slowa o jakies kadrze mlodziezowej. Ciekawe czemu?

Rafal

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2005-01-16 20:08:49

> Wydaje mi się, że Rafałowi chodziło w ogóle o informacje na temat uprawnień dla młodzieży poniżej 18 roku życia, jakie już są i jakie można by stworzyć.

Informacja jakie sa mlodziezowe uprawinieni jest na www.pttk.pl

Chodzilo mi o pokazanie dwoch rzeczy:

1. Mala liczba mozliwosci zdobywa nie uprawnien kadry PTTK dla mlodziezy.

2. Brak systemu ksztalcenia kadry PTTK. Kazda Komisja ZG nadaje swoje uprawnienia. Nikt nad tym nie sprawuje zadnej kontroli stad raz sa mlodziezowcy, a raz nie. Raz trzeba miec 18 lat, a raz 21 aby uzyskac uprawnienie. Gdzie tu sens i logika?

Rafal

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-01-18 22:36:26

Tomku,
jesteś w błedzie. Dorosły przodownik, jeżeli chce nabyć uprawnienia II stopnia musi mieć zweryfikowaną małą złotą OTP oraz zdany egzamin z wybranego przez siebie województwa.

pozdr. :-)

Monika P.

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Dudi
Data: 2005-01-19 09:52:14

> jeżeli chce nabyć uprawnienia II stopnia

przepraszam a jak nie chce to co? zostanie zgodnie ze stara rewolucyjna zasada rozstrzelany?

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2005-01-19 19:21:14

Dudiiiiii

nikt nikogo do niczego nie zmusza. Jeżeli ktoś chce być PTP II stopnia to po spełnieniu wymogów zostanie nim, a jak nie chce to nie bedzie sobie tym głowy zawracał. Teraz to jest kąsanie.
Uważam, że w tej dyskusji już wszystko zostało powiedziane a reszta to bicie piany.

Monika P.

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-01-19 19:35:06

Przepraszam bardzo ale odwracasz kota ogonem.
Tylko udajesz czy faktycznie nie zauważasz tego że osoba dorosła która uzyska uprawnienia PTP III stopnia może do końca życia poprzestać na małej srebrnej OTP a Młodzieżowy PTP musi w ciągu dwóch lat zrobić małą złotą?

Rozumiem ze biciem piany jest każda interpretacja nie po myśli? ;-)

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Młodzieżowa Kadra PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-01-19 23:10:29

>Rozumiem ze biciem piany jest każda interpretacja nie po myśli? ;-)

W regulaminie MPTP został warunek, który kiedyś obowiązywał wszystkich przodowników III stopnia i chyba zapomniano go usunąć. Zauważyłeś Tomku nonsens i Monika nie ma co się upierać, żeby go zostawić.

Piotr