Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

Odcięli się...

wszystkich wiadomości w wątku: 21
data najnowszej wiadomości: 2020-02-19

Temat: Odcięli się...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-01-06 18:52:13

"W sposób zdecydowany odciął się Zjazd od złych tradycji przeszłości" (tradycji PTT i PTK) - czytamy w artykule pt.: "W TURYSTYCE I KRAJOZNAWSTWIE NASTĄPIŁ PRZEŁOM" (ostatni wydany archiwalny już numer miesięcznika "ZIEMIA" z grudnia 1950 roku) omawiającym przyczyny i okoliczności powstania Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Z całym artykułem można zapoznać się na stronie: http://kspttk.webpark.pl/ziemia.htm
Życzę pouczającej lektury.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-01-06 19:19:23

No tak! Dużo socjalistycznej bufonady dla zmylenia bierutowskiej władzy, a niczego na temat przyczyn i okoliczności powstania PTTK.
W artykule można wyłącznie znaleźć to, co władza chciała dowiedzieć się dla odfajkowania własnych rzekomych osiągnięć, a niczego, co chcieli faktycznie robić działacze. Te rzekomo nowoczesne formy działania w latach 70-tych zostały przez kolejne władze uznane za wyjątkowo niedemokratyczne i sprzeczne ze wszystkimi przepisami. Po odcedzeniu wody, to można się dowiedzieć z cytowanego artykułu tylko tego, że ZG PTTK umiał władzy dobrze kadzić. Z pożytkiem dla ludu pracującego miast i wsi, a także dla byłych zdeklasowanych nudzących się posiadaczy. Szkoda, że nasz obecny ZG PTTK tego nie potrafi.

Lepiej byś zacytował jakieś protokoły z ostatnich zebrań PTK i PTT, to może by się dało tam przeczytać coś konkretnego.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-01-06 21:31:08

>No tak! Dużo socjalistycznej
>bufonady dla zmylenia bierutowskiej
>władzy, a niczego na temat przyczyn
>i okoliczności powstania PTTK.

Gdybyś tak trochę skupił się nad treścią tego artykułu, to przyczyn i okoliczności powstania PTTK jest tam wymienione mnóstwo. A gdybyś jeszcze przeczytał pozostałe artykuły z tego ostatniego wydania miesięcznika "Ziemia" to byś przecierał ze zdumienia oczy, jakie to znakomite osoby z grona zasłużonych turystów i krajoznawców usłużnie "myliły" bierutowską władzę.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-01-06 23:11:02

>A gdybyś jeszcze przeczytał pozostałe artykuły z tego ostatniego wydania miesięcznika "Ziemia" to byś przecierał ze zdumienia oczy, jakie to znakomite osoby z grona zasłużonych turystów i krajoznawców usłużnie "myliły" bierutowską władzę.

A miały jakiś wybór? Sam to trenowałem i obserwowałem wielu mistrzów tego gatunku. Plakat i sprawozdanko dla władzy, a rzeczywisty program dla uczestników. Po Rajdach Leninowskich do dziś pozostała piosenka-parodia z refrenem "A Ty maszeruj, maszeruj, głośno krzycz, Niech żyje nam Wołodia Ilicz!", która chyba najlepiej oddaje to, co PTTK-owcy myśleli o naszej władzy.

Czy według Ciebie, całe społeczeństwo miało przejść do podziemia? Według mnie wykonali dobrą robotę, bo uchronili PTTK i jego poprzedników przed unicestwieniem, co pozwoliło przez wiele lat z powodzeniem rozwijać pożyteczną działalność. Co właściwie chcesz osiągnąć publikowaniem tego typu artykułów? Chętnie poczytam jako ciekawostkę owych dziwnych czasów. Może w którymś z nich przypadkiem znajdę coś więcej. Lepiej byś zrobił, gdybyś poczytał historię polskiej turystyki, bo na lanie socjalistycznej wody nie ma tam miejsca.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Dudi
Data: 2005-01-07 00:59:39

Lechu jak zwykle tylko przez "przeoczenie" nie zauwaza swojej roli w "utrwalaniu wladzy ludowej"

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-01-07 06:58:00

>Sam to trenowałem i obserwowałem
>wielu mistrzów tego gatunku.

Piszesz o czasach dużo późniejszych. Na początku lat 50-tych to byś nie był takim "bohaterem", za jakiego chcesz uchodzić. Za samą krytykę głupoty wypocin autora rzeczonego artykułu można było trafić za kratki. A szydzić sobie z Wołodii Ilicza w ogóle nikt by się nie odważył.

>Co właściwie chcesz osiągnąć
>publikowaniem tego typu artykułów?

Te artykuły zostały opublikowane już ponad pół wieku temu...

>Chętnie poczytam jako ciekawostkę
>owych dziwnych czasów.

To zamiast trąbić tu pochwały, jak to wraz z innymi działaczami chroniłeś PTTK i jego poprzedników przed unicestwieniem, wybierz się do jakiejś porządnej biblioteki, usiądź w czytelni i poczytaj.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Amotolek
Data: 2005-01-07 10:48:14

Brawo Lechu!
Tak własnie wygląda prawda.
Teraz łatwo pisać, ze tamci łacha sobie robili z "władzy" . Guzik prawda. Włazili władzy do tyłka, aż miło!
Znam to dobrze nawet z ostatnich kilku lat, kiedy w mojej firmie przez jakis czas panowali azjaci. Co wyprawiali nasi towarzysze, aby im się przypodobać, to głowa mała. Dla odprężenia wyślę Ci zaraz mailem dwie ciekawostki. Jedna z tamtego okresu, a drugą gdzieś z przed roku.
Nihil novi sub sole!
Dla małowiernych polecam atrykuł Wandzi Skowron, szczerze opisujący zdarzenia i genezę połącznia PTT i PTK w 1950 roku.
Widziałem go w materiałach chyba przed ostatnim Zjazdem z jednej z Konferencji. Powinien być w Bibliotece PTTK. jak go odnajdę, to zamieszczę!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Ala i Jurek
Data: 2005-01-07 15:02:34

Choć nikt nie wątpi, że posunięcia konsolidacyjne w 1950 roku były na rękę ówczesnej władzy - nikt choć trochę orientuje się w historii turystyki nie zaprzeczy, że ideaa najpierw intensywnej współpracy, później połączenia obu Towarzystwa była bardzo poważnie rozważana już w latach 30 ubiegłego wieku. Inicjatywa, choć nie w smak to naszym Koleżankom i Kolegom z nowo utworzonego stowarzyszenia pod nazwą Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - wyszła z kręgów PTT (Prezes Stanisław Osiecki). W 1934 roku, na Walnym Zjeździe, powstała w PTT specjalna Komisja, której celem było współdziałanie z odpowiednią w PTK, a zadaniem przygotowanie wniosków na Walny Zjazd PTT zmierzających do pogłębienia współpracy i w konsekwencji do połączenia obu Towarzystw. Jeszcze dalej poszło PTK, którego Walny zjazd odbył się kilka dni później - uchwalił on połączenie obu Towarzystw jako pożądane i dla rozwoju turystyki w Polsce korzystne.Komisja wspólna powstała w 1935 roku pod przewodnictwem prezesa PTK, Władysława Raczkiewicz.Np 10 listopada 1935 roku stwierdziła (co odnotowano w protokole) - istnieje już poprzednio omówiona nazwa Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Krajoznawcze (PTTK) Współpraca w wielu oddziałach terenowych była daleko posunięta. Dla czego nie doszło przed wojną do połączenia, jak nad tym pracowano - odsyłam do lektury : 125 lat TT - PTT- PTTK Geneza i rozwój turystyki górskiej na ziemiach polskich - refleksje rocznicowe. Materiały z sympozjum Kraków 1998 artykuł W.A.Wójcika. Nie wspominam tu o innych uwarunkowaniach połączenia PTK i PTT w roku 1950. To zbyt obszerny temat. Tyle nauki historii, do której studiowania zachęcam przed rozwijaniem dyskusji na tematy historyczne.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Kuba
Data: 2005-01-07 15:40:31

"Dla czego nie doszło przed wojną do połączenia, jak nad tym pracowano - odsyłam do lektury : 125 lat TT - PTT- PTTK...."

Obawiam się, ze nie każdy nosi przy sobie
i może od niechenia zajrzeć i doczytać.

Nie mógłbyś jeszcze kilku słów na ten temat dodać?
Ewentualnie takie tematy jak np.
ilu działaczy ( jacy znani ) z PTT i PTK przedwojennych/powojennych
włączyli się w prace/organy nowego PTTK,
ilu tego nie zrobiło lub np. protestowali przciw połączeniu;
jak połączenie wygladało praktycznei w miastach gdzie były oddziału obu łączonych.

Historia PTTK wydaje mi sie na tych stronach dość uboga,
a ów kontrowersyjny (?) rozdział interesował forumowiczów
już razy kilka.

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2005-01-07 15:53:26

Witam!!!

> > Dlaczego nie doszło przed wojną do połączenia,
> > jak nad tym pracowano - odsyłam do lektury: 125 lat TT-PTT-PTTK.
> Obawiam się, ze nie każdy nosi przy sobie
> i może od niechenia zajrzeć i doczytać.

Zatem zachęcam do zakupów:
http://sklep.pttk.pl/start.php?co=produkt&id=194

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-01-07 19:49:18

>Piszesz o czasach dużo późniejszych.

Oczywiście, bo w latach 50-tych byłem oseskiem. Ale słuchałem wielu opowiadań na ten temat. Można było robić swoje bez zbędnej krytyki i wielu to robiło. A o Wołodii Iliczu myślano cały czas to samo, tylko dopiero później to upubliczniono.

>Te artykuły zostały opublikowane już ponad pół wieku temu...

Ja piszę o opublikowaniu przez Ciebie. Internet to też forma publikacji. Nie jest to dla mnie takie ważne, żeby biec po to aż do biblioteki. A skany na Twojej stronie chętnie poczytam.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Ala i Jurek
Data: 2005-01-08 13:36:08

Przepraszam, ale waga tematu nie pozwala na, siłą rzeczy pobieżne jego potraktowanie, na jakie pozwalają ramy Forum. Dla tego odsyłam do literatury.
Pozdrowienia.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: JanMaciej...
Data: 2019-09-26 22:45:43


https://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=13806
Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Ala i Jurek [83.29.23.161]
Data: 2005-01-07 15:02:34

Choć nikt nie wątpi, że posunięcia konsolidacyjne w 1950 roku były na rękę ówczesnej władzy - nikt choć trochę orientuje się w historii turystyki nie zaprzeczy, że ideaa najpierw intensywnej współpracy, później połączenia obu Towarzystwa była bardzo poważnie rozważana już w latach 30 ubiegłego wieku. Inicjatywa, choć nie w smak to naszym Koleżankom i Kolegom z nowo utworzonego stowarzyszenia pod nazwą Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - wyszła z kręgów PTT (Prezes Stanisław Osiecki). ...
Na rękę ówczesnej władzy, poza nacjonalizacją gospodarki, była stopniowa reorganizacja/likwidacja wszystkich przedwojennych stowarzyszeń i organizacji społecznych, więc i PTK z PTT ta konsolidacja nie ominęła.

Przyszli założyciele i działacze Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z Królestwa Polskiego bywali; i w Zakopanem, i na tatrzańskich graniach, i należeli do Towarzystwa Tatrzańskiego.

Więc oczywistym jest obecność w działalności PTK idei niepodzielności turystyki. Już w 1910 roku powołano Sekcję Miłośników Gór PTK, wymagając;
ażeby każdy członek sekcji należał obowiązkowo do jakiegoś turystycznego górskiego klubu czy T-wa, dla wykazania swojego zamiłowania w tym kierunku.

W organizacji SMG PTK uczestniczył Stanisław Osiecki, o czym pisze w pracy „Początki organizacji sportu i turystyki w Polsce”, wspominając;
Zamiłowania do turystyki górskiej nabrałem, będąc w 1907 r. w Zakopanem po wydaleniu z Królestwa Polskiego za działalność polityczną.

Stanisław Osiecki (1875-1967); polityk, turysta i krajoznawca, taternik. Od 1908 roku członek Pol. Tow. Krajoznawczego, i od roku 1910 członek SMG PTK,
której przewodniczył od 1912 roku do rozwiązania Sekcji w 1919 roku. Do Tow. Tatrzańskiego przystąpił w roku 1910, w latach 1923-1932 był wiceprezesem,
a od 1932 do 1937 prezesem ZG PTT. Mianowany Członkiem Honorowym PTT w 1933 roku.
Od roku 1962 Członek Honorowy PTTK.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: JanMaciej...
Data: 2019-09-26 22:58:34

O związkach mieszkańców nizinnej Warszawy i innych miejscowości Królestwa Polskiego obszernie pisze
Wiesław A. Wójcik - „Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Tatrach i na Podhalu”
Wierchy 2006.

Jest to "zmieniony i poszerzony tekst referatu wygłoszonego w dniu 9 grudnia 2006 r. w Krakowie, podczas sympozjum Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK,
pt. Góry w działalności Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego."

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2020-02-07 14:37:48

Lechu, czy mógłbyś zaktualizować tego linka?

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2020-02-17 14:03:22

Nawet nie trzeba tego linka aktualizować. Jest o tym też na stronie PTTK (fragment)
...Podobnie drażniący, niesprawiedliwy w ocenach i szkodliwy dla idei połączenia sił w pracy dla kraju był art. autorstwa M. Arczyńskiego "W turystyce i krajoznawstwie nastąpił przełom", zamieszczony w ostatnim, 12-tym numerze "Ziemi" z 1950 r., gdzie m. in. czytamy -

"W sposób zdecydowany odciął się Zjazd od złych tradycji przeszłości, w których turystyka i krajoznawstwo była domeną wpływów sfer posiadających i często służyła interesom wrogim klasie pracującej. Została jasno wykreślona linia rozwojowa nowego Towarzystwa i podkreślona konsekwentna walka o to, aby pod nowym szyldem nie ukrywała się stara treść, by nową ludową turystykę wypełnić socjalistyczną treścią. Surowej ocenie poddane zostały również błędy popełnione w tej dziedzinie w obecnych już warunkach. Mówiono o przewodnikach oprowadzających masowe wycieczki po klasztorach i kościołach, którzy nie widzą wspaniałych wyników i osiągnięć gospodarczych Polski Ludowej, o wydawnictwach turystycznych i krajoznawczych, w których roi się od mętniactwa i wypaczeń, o formalistycznym podejściu do obiektów krajoznawczych, o braku ujęcia dialektycznego i prób tłumaczenia zjawisk przy pomocy materializmu historycznego, i wreszcie - o starych nawykach pokazywania przyrody tylko od strony jej piękna i jej "nieokiełznanej" żywiołowości."
Więcej: https://khit.pttk.pl/index.php?co=tx_powojnie_10

Lechu, ponieważ nieco nagiąłeś ten cytat wrzucając tylko drugą połowę zdania, pozwalam go sobie uzupełnić.
Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
Moderator Forum PTTK

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2020-02-17 14:20:29

Tu masz cały artykuł.
ziemia.pdf
"Ziemia" nr 12/1950

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Amotolek
Data: 2020-02-17 21:53:28

Ludowa turystyka... Ciekawe. Coś mi się kojarzy jakby z obecnymi, wyjątkowymi czasami. Ha!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2020-02-18 10:51:51

Co z tej całej dyskusji w tym wątku wynika? Ano to, że nie było czegoś takiego jak formalne połączenie PTT z PTK w PTTK. Przede wszystkim ani w PTT ani w PTK nie było wyboru delegatów na jakiś zjazd zjednoczeniowy, a PTTK powstało z inicjatywy tylko niektórych byłych członków, rozwiązanych pod presją ówczesnych władz państwowych PTT i PTK, oraz kilku innych organizacji turystycznych. Były to m.in.: Polski Związek Turystyczny w Krakowie, Warmińsko-Mazurski Związek Turystyczny w Olsztynie, Związek Turystyczny w Płocku, Dolnośląska Spółdzielnia Turystyczna (najpierw w Jeleniej Górze – później we Wrocławiu)... Jako Oddziały do nowo powstałego PTTK wprowadzono byłe: Towarzystwo Miłośników Gorlic, byłe Towarzystwo Miłośników Zakroczymia oraz byłe Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości. O tym i innych jeszcze faktach można dowiedzieć się m.in. z lektury jednego z rozdziałów solidnie udokumentowanej książki pt."Kronika Odrodzenia PTT (1981-1989)", Kraków, 2011

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2020-02-18 23:58:56

Rozpatrywanie historii przez pryzmat aktualnych przepisów zawsze daje wypaczony obraz. Ważne, jakie intencje mieli założyciele nowego Towarzystwa, a zarazem dotychczasowi działacze obu łączonych starych Towarzystw. A że popełniono kilka niezręczności, to pewnie wynikało z tego, że takich czynności jak łączenie dużych organizacji dotąd nie praktykowano. A że dodano do tego trochę modnego politycznego kitu, to nie ma się tu czym podniecać. Cała ta dyskusja przypomina szukanie na siłę jakiegoś drugiego dna i ludzi, którzy rzekomo mieli jakieś złe intencje. Prościej byłoby spuścić wodę na te wywody i zastanowić się, dlaczego wtedy było tak dobrze mimo potknięć i niezręczności, a teraz jest tak źle, chociaż PTTK liczy więcej działaczy niż zwykłych członków.

Temat: Re: Odcięli się...
Autor: JanMaciej...
Data: 2020-02-19 23:17:00

Ważne, jakie intencje mieli założyciele nowego Towarzystwa, a zarazem dotychczasowi działacze obu łączonych starych Towarzystw.
Intencje miała Władza, nie założyciele PTTK

Jan Alfred Szczepański oświadcza w liście do Stefana Maciejewskiego;
Zjednoczenie PTT z PTK w 1950 r. odbyło się pod przymusem.

List ten datowany na 9 października 1981 w całości Autor publikuje na str. 200 i 201 w swoim opracowaniu „Kronika odrodzenia PTT 1981-1989”

W tymże opracowaniu Stefan Maciejewski przywołuje wypowiedź Władysława Wolskiego, ostatniego Prezesa historycznego PTT;
”To była decyzja czysto polityczna. A z takimi w tamtych czasach nie polemizowało się. Musiała być zrealizowana. I została. Goetel, wiceprezes PTT, poddał się decyzji, aby ratować trzon ideowy organizacji, ratować co można. Ci, którzy dla honoru nie przystąpili do PTTK, mieli do niego duży żal, nawet nazywali go zdrajcą. Oczywiście, można się było honorowo zachować, i wielu tak uczyniło, ale to niczego nie zmieniało. PTTK musiało powstać kosztem likwidacji obu stowarzyszeń. Taka była wola Komitetu Centralnego PZPR. Ta tendencja likwidacji stowarzyszeń powstałych przed wojną dotknęła również i inne organizacje tudzież instytucje przedwojenne.”

PTTK ma swoją samoistną Siedemdziesięcioletnią historię, i tak jak piszesz Piotrze;
Prościej byłoby spuścić wodę na te wywody i zastanowić się, dlaczego wtedy było tak dobrze mimo potknięć i niezręczności, a teraz jest tak źle, chociaż PTTK liczy więcej działaczy niż zwykłych członków.