Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Ludzie z pasją

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2004-12-20

Temat: Ludzie z pasją
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-12-17 17:56:23

"...Pozdrawiam wszystkich, którzy turystyką zajmują się z pasją..."

Napisała Aldona w dyskusji o pracach licencjackich.

Ja pracy licencjackiej nie pisałam, bo w moich czasach nie było takich stopni szkolenia,
ale swoją pasję pokazałam na serwerze pttk.

Zapraszam wszystkich krajoznawców z pasją do wędrówki po Polsce.

http:/ochota.pttk.pl/ewa_polanska/
Strona "Polska w moim obiektywie" pokazuje to, co juz zdążyłam zobaczyć w naszym pieknym kraju.

Temat: Re: Ludzie z pasją
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-12-17 18:07:58

To właśnie czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Gratuluję pasji, tak trzymać.
Pozdrawiam
Zbyszek

Temat: Re: Ludzie z pasją
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-12-17 20:03:16

>Ja pracy licencjackiej nie pisałam,
>bo w moich czasach nie było takich
>stopni szkolenia, ale swoją pasję
>pokazałam na serwerze pttk.

Za czasów, kiedy ja zajmowałem się własną edukacją, też nie było szkół o specjalizacji turystycznej, a swoją pasję ukazuję nie na serwerze PTTK, a na darmowych stronach internetowych.

W swoich tekstach przeciwstawiam się m.in. panującej modzie na przypodobanie się Niemcom i propagowanie niemieckiej przeszłości regionu Sudetów, jaka ogarnęła niektórych krajoznawców na Dolnym Śląsku, zwłaszcza przewodników sudeckich.

Skąd wzięła się ta moda? Trudne pytanie. Ja myślę, że źródeł tej mody można doszukiwać się m.in. w publikacjach Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich we Wrocławiu. Otóż niektórzy jego działacze, dając się zbyt daleko ponieść na fali przemian społeczno-politycznych lat 80-tych, w swej nadgorliwości i zapalczywości wpadli we wprost histeryczne uwielbienie niemieckiej przeszłości regionu Sudetów, o której wcześniej należało milczeć. Jakby chcąc nadrobić straty z czasów, kiedy cenzura blokowała dostęp do tego rodzaju informacji krajoznawczych, wpadają tym razem w przesadę. Wydawnictwo SKPS "Karkonosz" zostaje zdominowane artykułami tłumaczonymi z archiwalnych niemieckich publikacji, kiedy jednocześnie z tekstami prezentującymi wyważone spojrzenie trudno było się przebić.

"Karkonosz" padł, ale niestety osoby związane z tym środowiskiem, określając siebie mianem "kosmopolitów", z uporem godnym lepszej sprawy nadal dyskredytują słowiańską przeszłość tego regionu i jego historyczne związki z Polską i Czechami, a jednocześnie wielbią czasy pruskie (niemieckie). Można o tym przekonać się w rozmowach z nimi, jak wpadają w złość kiedy napomknie im się o niektórych Polakach, jacy zapisali się w historii regionu Sudetów. Przykład: Kiedyś dyskutowałem z Krzysztofem Rostkiem z SKPS na temat pomnika św. Jana Nepomucena w Cieplicach Śl. Z zacietrzewieniem stwierdził, że taka informacja, iż cokół tego pomnika ufundował Polak Rafał Gurowski, kasztelan poznański i starosta Wschowy jest zupełnie nieistotna dla prowadzonej wycieczki, a znacznie ważniejsze jest zwrócenie uwagi na osobę Niemca - rzeźbiarza Leonarda Webera ze Świdnicy. Ręce opadają...

W moich artykułach prezentuję m.in. historyczne nazewnictwo, ludzi i fakty związane z naszą europejską obecnością w Sudetach na przestrzeni dziejów, a zwłaszcza związki Wielkopolski i Wielkopolan z tym regionem, które okazują się sięgać nawet początków państwowości polskiej. O tym można dowiedzieć się z lektury niektórych tekstów na stronie: http://www.kspoz.prv.pl/

Pozdrawiam

Temat: Re: Ludzie z pasją
Autor: Aldona
Data: 2004-12-17 23:03:00

Ja również swoją orgomną pasję, jaką jest turystyka prezentuję m.in. na mojej stronie domowej. Ale nie tylko. Czasem napiszę jakiś tekst krajoznawczy do prasy turystycznej. Ale przede wszystkim działam z pasją, a więc pozytywnie przedstawiam mój region, moją "małą ojczyznę" ludziom, z którymi się spotykam w całej Polsce na różnych imprezach krajoznawczych, turystycznych. I oczywiście zachęcam do odwiedzin pięknej, mało odkrytej i nieprzedeptanej Ziemi Kamiennogórskiej.

Pozdrawiam

Aldona

strona domowa: http://ahormanska.webpark.pl
strona o Lubawce: http://lubawka.net.pl
strona powiatu kamiennogórskiego: http://kamienna-gora.pl

Temat: Re: Ludzie z pasją
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2004-12-20 17:05:05

Ewo!

Oglądałam już tę stronę. Bardzo mi się podoba. Każdy z nas ma swoje pasje i swoją radością dzieli się z innymi. Ja w pracy pochwaliłam się małą cząstką mojego zbioru pocztówkowego z mapkami. Troje młodych ludzi zachwyciło się moimi zbiorami i sami zaczęli zbierać. Stworzyliśmy klan zbieraczy i świetnie się tym bawimy.

Pozdrawiam świątecznie

Monika P.