Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

Spór o odznakę

wszystkich wiadomości w wątku: 35
data najnowszej wiadomości: 2004-12-17

Temat: Spór o odznakę
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-12-09 21:39:04

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-12-09 23:11:59

No cóż. Za tydzień dowiemy się, czy w Polsce wolno bezkarnie kraść i dostawać na to jeszcze błogosławieństwo ministerstw i sądów.

Nowe PTT nie założyli ludzie, których ktoś w 1950 r. do czegoś zmuszał. A skoro tak, to nie powinni nikogo do niczego zmuszać po 40 czy 50 latach, a tym bardziej rościć sobie jakichkolwiek praw do cudzych znaków. Zarejestrowanie PTT w obecnej formie jest postawieniem uzurpatorów ponad prawem. Mam nadzieję, że sąd to w końcu zrozumie. A sądy nie lubią przyznawać się do własnych głupot.

Piotr

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-12-10 11:01:50

>Za tydzień dowiemy się, czy w
>Polsce wolno bezkarnie kraść

Bez względu na to, co się dowiemy, to najbardziej przykre w tym wszystkim jest to, że działacze ZG PTTK sądzą się z uporem godnym lepszej sprawy o kawałek blaszki z kozicą, której i tak de facto nikt z nas, ani oni sami nie używają. W istocie chodzi więc tu o "kradzież" fikcji, bo prawnie obowiązującym znakiem organizacyjnym naszego stowarzyszenia jest okrąg symbolizujący kompas z zielonym konturem Polski i biało-czerwoną igłą magnetyczną oraz napisem PTTK.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Jurek
Data: 2004-12-10 11:11:56

Ciekawa logika to, że niejeżdżę ostatnio moim samochodem to wcale nie znaczy, że ma nim jeździć ktoś inny jeśli mu nieudzieliłem zgody.

Albo inaczej to, że ktoś podpisuje się tu na forum Przodownik 1811 to nieznaczy, że ktoś inny nieupoważniony może używać nicka Rugała Lech.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-12-10 11:25:55

>Ciekawa logika to, że niejeżdżę
>ostatnio moim samochodem to wcale
>nie znaczy,

Coś panie Zając dziwnie często wyskakujecie tu z pojazdami machanicznymi, używając ich jako argumentacji porównawczej do wszystkiego.

Może lepiej byś Pan spróbował odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które przejęło dorobek i majątek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, w pierwszym swoim statucie odżegnało się jednak od jego tradycji? Czy nie jest aż nadto oczywiste, że PTT rozwiązano głównie na skutek nacisków politycznych (okres stalinowski), kiedy ówczesne władze dążyły do szybkiego utworzenia jedynej słusznej organizacji?

Może byś zechciał przypomnieć sobie nieco z historii, że TOPR był cześcią PTT przed 1939 rokiem i PTT utrzymywało TOPR? Dlaczego PTTK nie wystąpi z roszczeniami o odznakę TOPR-u? Wszak to część tradycji, na którą się teraz powołuje. Zauważ, że podobne problemy ma i miał Związek Podhalan po tym jak ówczesne władze go rozwiązały i zakazały dzialalności, że taki sam los podzielił Sokol, YMCA, i wiele innych organizacji społeczno-kulturalnych i partii politycznych.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Jurek
Data: 2004-12-10 11:41:00

Nudzi Ci sie chcesz pogadać, przykro nie porozmawiamy na te same, sprane argumenty.

Ja odniosłem się jedynie do Twojego nielogicznego myślenia, reszta to Twój problem.

Dziwię się tylko, że członek PTTK tak nie lubi PTTK i ciągle o tym przypomina na jego forum, pisząc co chwilę jakie było i jest be.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-12-10 12:05:38

>Dziwię się tylko, że członek PTTK
>tak nie lubi PTTK

Mylisz pojęcia. Są rzeczy, których nie da się lubić niezależnie w od nazwy organizacji. I tu nie chodzi o nie lubienie PTTK, a tylko tego, co w nim złe i co by wymagało naprawy. Procesowanie się PTTK z PTT o odznakę z kozicą uważam za kompletny nonsens, przysłowiowe puszczanie pary w gwizdek, zamiast w tłoki.

Jeszcze raz pozwolę sobie zauważyć, że w tym całym procesie chodzi właściwie o "kradzież" fikcyjnego (w ogóle nie używanego) symbolu graficznego, bo prawnie obowiązującym znakiem naszego stowarzyszenia jest okrąg symbolizujący kompas z zielonym konturem Polski i biało-czerwoną igłą magnetyczną oraz napisem PTTK. Popatrz w górę na tej stronie. Gdzie tam widzisz kozicę? Logo PTTK nie zawiera tego symbolu.

Zamiast kruszyć kopie o jakąś nie używaną symbolikę, powinni się zająć np. schroniskami, bo sytuacja niektórych obiektów jest naprawdę tragiczna.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-12-10 12:34:49

>ZG PTTK sądzą się z uporem godnym lepszej sprawy o kawałek blaszki z kozicą

Faktycznie żądanie od kogoś, żeby nie kradł jest uporem godnym lepszej sprawy.

Jak kobieta wyjdzie za mąż i przestanie używa panieńskiego nazwiska, to wcale nie znaczy, że jakaś była koleżanka może je przejąć, choćby nawet za zgodą ministra i sądu. Najwyżej to może źle świadczyć o poziomie umysłowym i etycznym tego ministra i sądu. Dorobek przeszłości to nie jakaś fikcja. Każdy ma prawo do własnej przeszłości i nikt nie może tej przeszłości bezjarnie ukraść.

Nasi polscy urzędnicy mają dość dziwną mentalność. Uważają, że jak czegoś nie znajdą w ustawach, to uczciwość i moralność ich nie obowiązują. Należy z takimi podlądami bezwględnie walczyć, a nie cieszyć się, że przez takie idiotyzmy udało się komuś dokopać.

Piotr

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-12-10 15:04:04

>Faktycznie żądanie od kogoś, żeby
>nie kradł

O co tu chodzi? Ktoś może ukradł logo PTTK? Doprawdy zdumiewająca sprawa, bo jakoś nie zauważyłem, aby Polskie Towarzystwo Tatrzańskie kiedykolwiek posłużyło się prawnie obowiązującym znakiem organizacyjnym naszego stowarzyszenia, jakim jest okrąg symbolizujący kompas z zielonym konturem Polski i biało-czerwoną igłą magnetyczną oraz napisem PTTK.

Ja naprawdę nie widzę tu powodu, aby się tak mocno stresować.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: z.klose
Data: 2004-12-11 18:37:03

"Jak kobieta wyjdzie za mąż i przestanie używa panieńskiego nazwiska...".
Cos mi sie wydaje, ze mylisz pojecia. Jak ta przykladowa kobieta wyjdzie za maz i zmieni nazwisko, to wiano które wniosla staje sie wspolna wlasnoscia malzonków (w tym wypadku byl to znak). I obojetne, czy jest to malzenstwo z milasci czy z musu. Tak samo jest z przyjeciem nazwiska malzonka przez panne mloda. Po rozwodzie (a takiego de fakto miedzy PTTK a PTT nie bylo, bo bylo osobne powstanie "nowego PTT" które oglosilo, ze jest kontynuatorem starego) rozwiedziona nadal zostaje przy nazwisku meza, a jezeli chce wrócic do panienskiego to musi to zalatwic sadownie (nie moze uzywac nazwiska bez odpowiedniego orzeczenia sadu, a tym bardziej zabierac samowolnie czesci wspolnego majatku). Chyba sie niemyle?
Tak samo jest z podzialem majatku, chyba ze wczesniej (przed slubem zostala spisana intercyza).
W wypadku slubu PTTK - PTT nikt o takiej intercyzie nie myslal.
W tym przypadku "czaro widze" mozliwosc odzyskania znaku PTT jaki zostal wniesiony do omawianego "malzenstwa".
Jednym slowem nie ma nad czym sie rozwodzic i trzeba poczekac do czasu rozstrzygniecia sprawy przez sad.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: z.klose
Data: 2004-12-11 18:57:21

Lechu. Czy obecne PTT jest tym, PTT które weszlo w sklad PTTK po polaczeniu z PTK, czy organizacja nowa powstala (zarejestrowana) w 1981 roku?

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: edek
Data: 2004-12-13 16:55:42

Rzeczywiscie z roznych przyczyn mam coraz mniej czasu, między innymi z powodu tej, zdaniem niektorych, absurdalnej sprawy o blaszkę.....
Jestem opdpowiedzialny w Prezydium ZG PTTK za sprawy kontaktu z PTT, ktore beztrosko zaczeło używać odznaki z 1873.
W pierwszym statucie PTTK było wyrażnie zapisane: PTTK jest spadkobiercą PTT;
chciałem polubownie nie wyszło...
Dla wielu z nas ta "blaszka" znaczy bardzo dużo....
Nikt Ciebie nie zmusza do przynależności do PTTK.....
aczkolwiek ja lubie dusze kostropate..
ale nie pieniaczy...
pzdrv
Edek

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: edek
Data: 2004-12-13 17:12:19

cytat z ostatniego zjazdu ptt:
z ufnością przekazujemy cały dorobek nowemu towarzystwu pttk
pzdrv
Edek

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-12-13 21:59:15

>Coś mi się wydaje, ze mylisz pojęcia.

Nie czytałeś zbyt uważnie. Ja pisałem o innej kobiecie, która nie może używać nazwiska panieńskiego "zwolnionego" po ślubie przez mężatkę. A Ty piszesz o nazwisku mężatki po rozwodzie. Tak czy owak, obie informacje są prawdziwe.

>W wypadku ślubu PTTK - PTT nikt o takiej intercyzie nie myślał.

To zupełnie nie tak. PTTK nie wchłonęło PTT. To PTT i PTKraj wspólnie utworzyły PTTK. I nie był to jedynie efekt nacisków politycznych, bo myślano o tym jeszcze w okresie międzywojennym. Byli działacze, którzy zasiadali w zarządach obu tych organizacji.
A nowe PTT utworzyła grupa malkontentów, którym się nie podobało w PTTK i nie zamierzali naszego Towarzystwa uzdrawiać. Uznali, że prościej będzie utworzyć coś o starej nazwie PTT i wypłynąć w ten sposób na szerokie wody bez wielkiego wysiłku. PTTK straciła grupę działaczy, a nowe PTT jest małą organizacją bez większego znaczenia, które nadal chce rozdawać karty, bazując na sentymentach do historycznej nazwy. Mają prawo do chałturzenia, ale nie do podszywania się pod cudzą historię.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: z.klose
Data: 2004-12-14 14:02:57

W zupelnosci sie z Toba zgadzam. Pozdrawiam
Z. Klose

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-12-15 15:34:50

Kozica dla PTT

(INF. WŁ.) Polskie Towarzystwo Tatrzańskie walczy o swoją ponadstuletnią odznakę z głową kozicy. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zadecydował, że kozica pozostaje na razie przy PTT.

Teraz sprawą zajmie się jednak, i to głównie z przyczyn proceduralnych, Ministerstwo Gospodarki. Ma ono zbadać, czy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które kłóci się z PTT o kozicę, faktycznie jest stroną sporu - zadecydował sąd. Jeśli nie jest i jeśli nie ma interesu w tej sprawie, nie może zaskarżać decyzji przyznających kozicę PTT.

Spór jest nie tylko proceduralny, merytoryczny, ale i ambicjonalny - PTT zostało reaktywowane szesnaście lat temu - po przymusowym wcieleniu do PTTK w latach 50., a odznaka z kozicą pochodzi jeszcze z XIX wieku. Stąd też PTT twierdzi, że PTTK nie ma żadnych praw do kozicy, bo nikomu się nie śniło o jego powstaniu, kiedy ustanawiano odznakę.

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które zajmuje się rozwojem turystyki i ochroną zwierząt w Karpatach i Beskidach, powstało w 1873 r., w 1950 r. zostało formalnie rozwiązane, a praktycznie połączone - z Polskim Towarzystwem Turystycznym - w Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W 1998 r. PTT reaktywowało się jako osobna organizacja, a w 1990 r. ówczesny Komitet ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej zezwolił mu na używanie odznaki organizacyjnej z głową kozicy - takiej samej, jakiej używało "stare" PTT.

PTTK twierdzi, że kozica należy do niego, bo "stare" PTT zostało przejęte razem z całą jego tradycją i dorobkiem, a "nowe" powinno ustanawiać własne odznaki. Sprawa stała się korowodem decyzji rozmaitych urzędów na temat przyznania kozicy PTT i skarg PTTK na te decyzje; ta, którą zajął się warszawski WSA, jest już siódmą z kolei. Po wczorajszym wyroku stan prawny wygląda tak: Ministerstwo Gospodarki stwierdza brak podstaw do unieważnienia prawa PTT do posługiwania się odznaką z kozicą, a sąd uchyla to stwierdzenie. Sprawa wraca do resortu.

Ma on zbadać, czy skutki jego decyzji mogą dotyczyć PTTK, bo jeśli tak, to może ono stać się uczestnikiem postępowania o przyznanie odznaki; jeśli nie - nic mu do tego, komu jaką odznakę przyznaje resort.

(JBR)

źródło: http://dzis.dziennik.krakow.pl/?2004/12.14/Malopolska/e02/e02.html

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-15 15:44:24

Witam!!!

> (...) w 1950 r. zostało formalnie rozwiązane, a praktycznie połączone
> - z Polskim Towarzystwem Turystycznym - w Polskie Towarzystwo
> Turystyczno-Krajoznawcze.

Żenada...

Choć moje zdanie o dziennikarzach generalnie przez to gorsze nie jest. Bo już gorzej o nich myśleć się nie da...

Dno i pięć metrów mułu...

Pozdrawiam,
łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-12-15 15:57:00

Lechu,
teraz nazywasz się Kozica dla PTT?

muszę przyznać że dośc oryginalnie ;-)

Tomek D

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-15 16:12:03

Cześć!!!

> Lechu, teraz nazywasz się Kozica dla PTT?

O kurcze! Niezauważyłem!
No nic... Dałem ciała...
Jak to trzeba być czujnym. :-(

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Basia Z.
Data: 2004-12-15 16:28:13

Precla czytać trza.
Wychodzą teraz Twoje braki.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: any
Data: 2004-12-15 22:16:08

> teraz nazywasz się Kozica dla PTT?

Może nasz rycerz ma problem z otwarciem przyłbicy?

pozdrawiam
any

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-12-15 22:54:40

>Polskie Towarzystwo Tatrzańskie walczy o swoją ponadstuletnią odznakę z głową kozicy.

Jak organizacja powstała kilknaście lat temu może mieć odznakę od 200 lat? Nowa matematyka?

>Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które zajmuje się rozwojem turystyki i ochroną zwierząt w Karpatach i Beskidach, powstało w 1873 r., w 1950 r. zostało formalnie rozwiązane, a praktycznie połączone - z Polskim Towarzystwem Turystycznym - w Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. ... (JBR)

Jeżeli Wysoki Sąd i Ministerstwo Gospodarki mają takie samo pojęcie o historii turystyki, jak ten dziennikarzyna, to każdy wyrok jest możliwy, oprócz sensownego.

Jak na razie, to sąd jakoś z tego wybrnął. Gorzej z Ministerstwem Gospodarki, które nowe organizacje obdziela cudzymi odznakami i upiera się, że miało do tego prawo.

>Sprawa wraca do resortu. Ma on zbadać, czy skutki jego decyzji mogą dotyczyć PTTK, ...

Mogą dotyczyć całego społeczeństwa, bo Ministerstwo koniecznie chce udowodnić, że w Polsce można bezkarnie kraść. Ludzie takiego pokroju nie powinni w ogóle zasiadać na ministerialnych stołkach.

Piotr

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: ~luciak
Data: 2004-12-15 23:15:43

Czy ja też mogę założyć PTT i upominać się o kozicę?

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-16 09:41:16

Cześć!!!

> Czy ja też mogę założyć PTT i upominać się o kozicę?

Nie.
Ty mozesz reaktywować zakon Templariuszy i upomnieć się o zwrot majątku. :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: z.klose
Data: 2004-12-16 10:31:30

Mimo całego szacunku do Edka, uważam że PTTK nie powinno procesować się o „blaszkę”.
PTT, jeżeli pragnie być kontynuatorem „starej PTT”, powinno przejąć znak z kozicą, ale z dodaną datą reaktywowania organizacji, czyli rok 1981. Wtedy i wilk byłby syty i owca w miarę cała.
Może PTTK powinno potraktować PTT jak dziecko, które poszło na „swoje” i uważa, że mu się należy spadek po przodkach.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: ~Józek
Data: 2004-12-16 11:00:24

Walka o odznakę z kozicą ma jeszcze inny aspekt. Gdy sąd uzna że PTT ma prawo do odznaki to tym samym jest kontynuatorem poprzedniego PTT. Od tego już tylko jeden krok do zwrotu obiektów które były we władaniu PTT przed połaczeniem. To może być gwóźdź do trumny PTTK gdyż reaktywowane inne organizacje np PTK mogą upomnieć o swoje gdyż będzie już precedens. A wtedy drżyjcie o stołki działacze skoro wcześniej nie zadbaliście o zastrzeżenie nazw i znaków.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: z.klose
Data: 2004-12-16 11:14:04

Co tam działacze. 55 lat niewątpliwego dorobku polskiej turystyki pójdzie na marne. PTTK

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Kuba
Data: 2004-12-16 11:20:41

"Może PTTK powinno potraktować PTT jak dziecko, które poszło na „swoje” i uważa, że mu się należy spadek po przodkach."

Jeśli trzymać się aż tak wysublimowanych przenośni,
to całą sprawa bardziej już przypomina sytuację,
gdy dziecko twierdzi, że jest ojcem swych rodziców,
jednocześnie pokrzykując:
"wydziedziczam was, bękarty!"

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Kuba
Data: 2004-12-16 11:25:28

"Gdy sąd uzna że PTT ma prawo do odznaki to tym samym jest kontynuatorem poprzedniego PTT. Od tego już tylko jeden krok do zwrotu obiektów"

W kategoriach logicznych i prawnych
konstantację powyższą określić należałoby, obawiam się, jako blablanie.

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Kuba
Data: 2004-12-16 11:28:09

"55 lat niewątpliwego dorobku polskiej turystyki pójdzie na marne. PTTK"

Natiurliś.
W momencie upoprawomocnienia się ewentualnego orzeczenia,
schroniska, biblioteki, szlaki, koła, kluby, oddziały itd.
z cichutkim cmoknięciem wyparują,
zaś w rozmaitych annałach w miejscach licznych, gdzie
złotemi zgłoskami opisywano dokonania 4 liter,
ostanie się tylko szaranagajama.

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: ~K.C.
Data: 2004-12-16 23:10:34

Kiedyś zżymałeś się, że Dygała zablokował Ci stronę internetową bo pozwoliłeś sobie wdobrej wierze skopiować jakiś kalendarz imprez i eksponować go na swojej stronie. Teraz nie przeszkadza Ci, że ktoś świsnął stare symbole Towarzystwa, boć zgodziśz się chyba, że PTTK jest następcą, w tym następcą prawnym, PTT. Może zatem nie przeszkadza Ci także, ze Dygała i Dudziak zamieszczają w celach reklamowych swego biura "Niedźwiadek"
(http://www.niedzwiadek.strefa.pl/html/o_nas.html) elementy graficzne, które bezprawnie skopiowali (chyba raczej ukradli) ze stron Oddziału Wrocławskiego PTTK (http://www.pttk.wroclaw.pl/przewodnicypl.html)? Zdecyduj się - czy to uczciwe? A tak na marginesie: ciekawa jest mentalność tego Dygały.
K.C.

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Dudi
Data: 2004-12-16 23:51:01

czyzby sie odezwal byly czlonek PTTK wyrzucony z PTTK prawomocnym wyrokiem GSK?

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-12-17 08:28:44

Tak.
No i jak zwykle anonimowo. Nie łaska podpisać się pod takim tekstem.

Ale jest inteligentny - nie pisze z Akademii Rolniczej lecz z domu.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-12-17 08:32:53

Mnie przynajmniej nikt jeszcze ani nie oskarżył ani prawomocnie nie skazał za działanie na szkodę PTTK.

A z tą moralnością to kłania się przypowieść o belce w oku.

W każdym razie skoro oskarżasz kogoś o kradzież to zechciej się podpisać.

W każdym razie mamy kolejny przyczynek do działania wrocławskiego piekiełka.

Tomek D

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-12-17 16:02:08

Kolejny dziad się odezwał - najłatwiej się nie podpisać, anonim bezpieczniejszy, pewnie!

Drogi Komitecie Centralny (bo z tym mi się kojarzysz) - jak opisujesz kogoś, to z grzeczności dodaj przed nazwiskiem: "pan", "kol." lub coś w tym stylu. Twój styl wypowiedzi niestety pozostawia wiele do życzenia.

Zbyszek