Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

Bielik

wszystkich wiadomości w wątku: 21
data najnowszej wiadomości: 2004-12-29

Temat: Bielik
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2004-11-30 19:18:40

Od 30 lat w literaturze naukowej oraz w atlasach ptaków autorzy podają tylko nazwę:BIELIK bez dopisku orzeł! Np. Jan Sokołowski ATLAS PTAKI POLSKI, ATLAS PTAKI EUROPY i wiele innych oraz ostatnia pozycja, do której gorąco zachęcam, AWIFAUNA POLSKI - ROZMIESZCZENIE,LICZEBNOŚĆ I ZMIANY TOM I autorzy Ludwik Tomiałojć i Tadeusz Stawarczyk 2003 r.
Bielik zaklasyfikowany jest do ORŁANÓW - również ORZEŁEK POŁUDNIOWY,ORZEŁEK WŁOCHATY,RYBOŁÓW,KRÓTKOSZPON JAK I BIELIK WSCHODNI.
( proszę o cierpliwość, nie zawsze mogę odpisać ze względu na ważne obowiązki zawodowe, dlatego proszę tego nie odbierać jako lekceważenia).

Temat: Re: Bielik
Autor: Alf
Data: 2004-11-30 19:51:45

ok, chociaż nie o to pytałem.Zadam pytanie inne i proszę o odpowiedź TAK lub NIE Czy dzwon Zygmunta jest 2 co do wielkości ?? tak czy nie ??

Temat: Re: Bielik
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 19:53:53

pan podaje tylko swoje źródła.A ile linków także z fachowych stron oraz ze stron ogrodów zoologicznych panu przytoczono ile ludzi się wypowiadało,a członek jury pan Łukasz on także stwierdził że by uznał odpowiedź.Większość żrodeł podaje orzel bielik a nawet te które piszą że jest z jastrzębiowatych podpisują swe zdjecia orzeł bielik.To pytanie dużo wniosło wiemy z jakiej rodziny jest bielik ale ze względu na dobro konkursu i to że wszedzie można znaleźć określenie orzeł bielik pytanie powinno zostać uznane.

Temat: Re: Bielik
Autor: ~MarcinO. -pytanie!
Data: 2004-11-30 20:01:32

jeszcze jedno.Na stronach pttk równierz podajecie orzeł bielik.Czy sami uznajecie się za niewiarygodne źródło? proszę o odpowiedź na to pytanie

Temat: Re: Bielik
Autor: ~Marcelina
Data: 2004-11-30 20:10:09

Ciągle się nie rozumiemy.
Dobrze Bielik nie jest orłem - niech będzie.
Ale nam chodzi o to, że w pytaniu nie było powiedziane, iż nalezy podać prawdziwa nazwe tego ptaka.
Każdy kto napisał orzeł bielik miał na myśli własnie tego ptaka, którego fachowcy nazywaja BIELIK.
Zrozumcie toż wreszcie.

Temat: Re: Bielik
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-30 20:16:42

Witam!!!

> pan Łukasz on także stwierdził że by uznał odpowiedź

Marcinie! Generalnie nigdzie na Forum czegoś takiego nie napisałem. Nie jest zbyt ładnie powoływać się publicznie na korespondencje prywatną.
Decyzją jury odpowiedź "orzeł bielik" została uznana za nieprawidłową zatem i ja jestem zobowiązany tą decyzję reprezentować - bez względu na to co bym zrobił prywatnie.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Bielik
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 20:20:34

oczywiście ja też muszę ją zaakceptować choć to pytanie powinno dac komuś do myslenia.Pan przewodniczący poprostu nie poradził sobie ze swoją rolą.Powtarzam wiekszośc źródeł w tym pttk podaje na swoich stronach orzeł bielik - to są ludzie tacy jak wy

Temat: Re: Bielik
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 20:26:55

nie rozumieją....że nie chodziło nam o wielbłąda tylko o bielika zresztą w mojej odpowiedzi zawierało sie słowo bielik i tego ptaka miałem na myśli

Temat: Re: Bielik
Autor: ~ja
Data: 2004-11-30 20:33:03

http://www.zoo.wroclaw.pl/zwierzeta/ptaki/index.html
pod ptaki drapieżne pisze że ogród zoologiczny we Wrocławiu posiada co?orła bielika heh...musze się tam wybrac bo podobno taki ptak nie istnieje.Acha musze też uświadomić pana Gucwińskiego

Temat: Re: Bielik
Autor: ~M.M.
Data: 2004-11-30 20:35:01

Panie Marcinie - odpowiadam prywatnie. Od 1978 r. tj. 26 lat prowadzę systematyczne obserwacje ptaków, w tym stanowisko BIELIKA i nie mogę Panu wyjaśnić dlaczego autorzy różnych tekstów tak piszą, mimo że ornitologia mówi tak, a nie inaczej. Ja nie mogę za to odpowiadać, dlatego odsyłam tylko do profesjonalnych źródeł, nawet na oficjalnej stronie internetowej Wolińskiego Parku Narodowego jest nazwa -Bielik, bez przydomków ( a różnych stron dotyczących parków narodowych jest dużo i tu trzeba również robić odpowiednią selekcję) Ja mam tylko nadzieję, że po tym pytaniu w całej POLSCE nastanie cisza i porządek z nazwą "BIELIKA". Pozdrawiam Maciej M.

Temat: Re: Bielik
Autor: ~Marcelina
Data: 2004-11-30 21:42:01

Zrozum Pan w końcu o co nam chodzi!
Pytanie było: jaki to ptak a nie jak jest jego prawdziwa nazwa!
I z nadszych odpowiedzi wynika, że chyba wiemy o jakiego ptaka chodzi.

Temat: Re: Bielik
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 21:41:20

ja się z panem zgadzam.To nie podlega już dyskusji.Każdy z nas dowiedział się że bielik jest z jastrzębiowatych.Chodzi tylko o to że my wszyscy (chyba) pisaliśmy w odpowiedzi bielik ,mieliśmy na mysli tegoż właśnie ptaka.W takich sprawach chyba idzie się na korzyśc uczestnika już pomijajac te wszystkie źródła które przytoczyliśmy.Przecież nie myśleliśmy o skowronku, bocianie tylko o bieliku.Prawda?a wracając do zarzutu że robie błedy to prosze pana dysleksja to się zwie i ja na to nic nie poradzę.Napewno nie miałem na celu uradzić pana.Chodziło mi tylko o sprawiedliwy werdytk a to że tyle osób się z nim nie zgadza powinno dawać do myslenia

Temat: Re: Bielik
Autor: ~Prezes
Data: 2004-11-30 21:38:01

Wojna cała powstała tak naprawdę o brak akceptacji dwóch odpowiedzi. Jest to dosyć nierozsądne moim zdaniem. To, że jest to bielik to super, ale czemu brak jakiejkolwiek konsekwencji przy kolejnych pytaniach? Przecież ta nazwa "orzeł bielik" jest taka Polska. Więc czy ten konkurs ma na celu poznania kraju ojczystego czy nie? Po takim tłumaczeniu, choć nie chce podważać prawdziwej nazwy, szczerze mówiąc nawet sie zastanawiam teraz czy prawidłowa nazwa jest "niedźwiedź brunatny" czy tylko "brunatny", bo może się okaże, że jest to też ssak, ale należy do rodzinny wydr. Moim zdaniem celem tego pytania było zwrócenie uwagi na Park Narodowy i jego symbol. A w takie konkrety można się bawić ale nie w Polskim Towarzystwie Turystczno-Krajoznawczym i nie na tej stronie!!!

Serdecznie pozdrawiam

Temat: Re: Bielik
Autor: ~marcin
Data: 2004-11-30 21:50:16

no własnie to próbowałem wytłumaczyć panu przewodniczacemu.Ze nie podwarzamy tego że bielik jest tym czym jest tylko że na pytanie jaki to ptak odpowiedzieliśmy prawidłowo

Temat: Re: Bielik
Autor: ~ortyl m
Data: 2004-11-30 22:04:24

powtarzam n-ty raz.W treści pytania było jaki to ptak i podałem odpowiedź bielik.Nie pytano o gatunek tego ptaka czy to jastrząb orzeł czy bocian.To ze dodałem słowo orzeł było itak chyba poza konkursem.Miałem na myśli dokładnie tego ptaka o którego chodziło.ja nie wiem czy ktoś oprócz pana Macieja jeszcze tego nie rozumie?chyba nie...a żródła internetowe podawane na stronach w tuym na stronie pttk już pomijam...

Temat: Re: Bielik
Autor: ~margoz
Data: 2004-12-01 06:08:58

Witam!
w różnego rodzaju testach (m.in. gimnazjalnych, które ostatnio sprawdzałem) obowiązuje zasada, że jeśli obok odpowiedzi poprawnej poda się błędną - rozwiązanie uznaje się za niepoprawne. Dlatego odpowiedź "orzeł bielik" nie zostałaby uznana, podobnie jak "zając bielik bielak", czy "bocian biały bielik"
Chodzi o wyeliminowanie sytuacji, w których odpowiadający wymienia serię odpowiedzi na zasadzie "jeśli jest tu odpowiedź poprawna, to ja zalicz".
Dlatego konkurs oprócz tego, że nauczył wiele osób, że bielik nie jest orłem, może nauczyć kilka osób precyzyjnego odpowiadania na pytania.
Pozdrawiam
Marcin (inny).

Temat: Re: Bielik
Autor: ~mar
Data: 2004-12-01 08:37:23

wejdź na strone pttk wpisz w wyszukiwarke orzeł bielik to zobaczysz....chyba ze już pozmieniali wszystko.

Temat: Re: Bielik
Autor: ~Marcelina
Data: 2004-12-01 14:38:53

buuuuuaaaaahhahahahahah
Ale jaja!
I tacy własnie uczniowie potem kończą gimnazja
ech żal dusze ściska

Temat: Re: Bielik
Autor: ~orzeł
Data: 2004-12-02 00:28:19

A jak było z tymi dzwonami. Dwa mamy "drugie co do wielkości". Identyczne - "Józio" i "Zygmuś"? Bracia-bliźnicy? Czy może ten pierwszy jest jednak cięższy a drugi nieco lżejszy?

A co na to gimnazjalisci i ich testy?

Chyba Szanowna Komisja Krajoznawcza ZG PTTK by ich jesnak nie zdała
(ponoć obowiązuje zasada, że jeśli obok odpowiedzi poprawnej poda się błędną - rozwiązanie uznaje się za niepoprawne).

Wasz
Orzeł bielik

Temat: Re: Bielik
Autor: domin
Data: 2004-12-29 18:10:17

Komisja Krajoznawcza ZG PTTK nie jest zbiorem przypadkowych ludzi, którzy spotkali się dla przypadkowych celów. Jednym z jej zadań jest szerzenie w PTTK i poprzez PTTK rzetelnej wiedzy, choć w oczywisty sposób nie może odpowiadać za mertoryczną treść wszystkiego, co się ukazuje choćby na stronach ZG PTTK - Komisja to ciało społeczne, wykorzystujące na swoją działalność prywatny czas.
W nadziei, że dyskusja na temat bielika się kończy, spróbujmy podsumować:
1. pytanie brzmiało - jaki to ptak i w którego PN logo się znajduje.
2. odpowiedź - bielik, Wolińskiego PN.
3. pełną rację ma Kolega, który przytoczył sytuację z egzaminów gimnazjalnych; jest to tak oczywiste, że nie wymaga komentarza.

Krzysztof R. Mazurski
Przewodniczący KKraj. ZG PTTK

Temat: Re: Bielik
Autor: Amotolek
Data: 2004-12-29 22:03:40

"Komisja Krajoznawcza ZG PTTK nie jest zbiorem przypadkowych ludzi"

To wspaniała, chociaz mało skromna deklaracja, warta upowszechnienia w innych Komisjach ZG PTTK, samym ZG PTTK oraz w GKR o GSK!
Gdyby to sie okazało jeszcze do tego powszechną prawdą, wówczas 99,9 % dyskusji problemowych na tym forum nie powinno byłoby zaistnieć!
I tym optymistycznym akcentem pozwalam sobie zakończyć stary rok i rozpocząć przygotowania do obchodów Nowego Roku!
Roku, w którym powinien odbyć się uroczyście XVI Krajowy Zjazd PTTK!
Z noworocznym turystycznym pozdrowieniem ANT
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć