Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

odpowiedz JURY konkursu

wszystkich wiadomości w wątku: 113
data najnowszej wiadomości: 2004-12-15

Temat: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2004-11-29 19:55:34

Stanowisko JURY w sprawie pytania i odpowiedzi dotyczącej Bielika i Wolińskiego Parku Narodowego jest jednoznaczne!
Uczestnicy konkursu na łamach FORUM żądali, aby pytania i odpowiedzi były jednoznaczne i merytorycznie uzasadnione. W związku z tym, że konkurs na naszych łamach również kształci podaję: Już w 1970 r. prof.dr J.Urbański pisał o Wolińskim Parku Narodowym "...gnieździ się "HERBOWY" jego ptak,wspaniały BIELIK,zwany zwykle orłem morskim,co z naukowego punktu widzenia nie jest ścisłe, gdyż posiada on szereg cech różniących go wyraźnie od właściwych orłów". W obecnej nauce o ptakach (ornitologia)obowiązuje następująca klasyfikacja Bielika:
Rząd:Szponiaste, Podrzęd:Jastrzębiowce,Rodzina:Jastrzębiowate - w rodzinie tej wyróżnia się:sępy,orły,myszołowy,jastrzębie,kanie,kaniuki,błotniaki i ORŁANY-do których należy BIELIK!
W odpowiedzi tej nie uwzględniliśmy potocznych przyzwyczajeń tylko typowo naukowe.
Jeszcze raz apeluję do biorących udział w konkursie - proszę nie śpieszyć się z odpowiedziami.Pytania z pozoru wydają się łatwe. Konkurs trwa nadal - wygrywają tylko najwytrwalsi i Tym chylę czoło! Z krajoznawczym pozdrowieniem -Przewodniczący JURY Maciej Maśliński.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marta
Data: 2004-11-29 22:21:14

Prponuję następne pytanie:
Dokończ wierszyk
Kto Ty jesteś? Polak Mały. Jaki znak Twój? ....
Prawidłowa odpowiedź: jastrząb biały :-)

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-11-29 22:25:06

udzielam odpowiedzi: syrenka

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-11-29 22:28:22

Mam poważne wątpliwości, czy interpretacja Jury w sprawie Bielika jest faktycznie naukowa.

Na stronie www.zoo.wroclaw.pl/zwierzeta/ptaki/orzel_bielik.html
można wyraźnie przeczytać:
>Orły bieliki (Haliaeätus albicilla) - ginące wielkie ptaki drapieżne - występują w naturze w sąsiedztwie dużych zbiornik w wodnych. W Polsce spotyka się je na Pomorzu Zachodnim, Mazurach i na Dolnym Śląsku. Osobniki zamieszkujące wolierę trafiły do naszego ZOO po różnych kontuzjach. Wyleczone, żyć mogą jedynie pod opieką człowieka.

Czyżby fachowcy z wrocławskiego zoo wypadli sroce spod ogona?

Na stronie Poleskiego PN http://www.mos.gov.pl/kzpn/pl/pole_pl.htm czytam:
>Najcenniejsze gatunki to: zalatujące - orzeł przedni, orzeł bielik...

Kolejna lipa?

Na stronie Wydziału Ochrony Środowiska Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego http://wsir.oitbd.pl/?id=17 czytam:
>Zaborski Park Krajobrazowy ... Bogata fauna, w tym awifauna, m.in. orzeł bielik i puchacz...

Znów bajanie przyrodnika?

Na stronie http://www.pnp.most.org.pl/wolinski.htm znów czytam:
>Woliński Park Narodowy ...
W godle Parku znajduje się orzeł bielik. ...
w podpisie: Dyrekcja Parku

Jest orzeł, którego nie ma?

Wszyscy się mylą, tylko nie Jury?
Gratuluję dobrego samopoczucia!
Tak trzymać, a wszyscy będziemy żyć w wirtualnej Polsce.

Pozdrowienia

Piotr Rościszewski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~orzeł
Data: 2004-11-29 23:03:57

Drogi kolego Macieju!

Mam nadzieję, że do jutra rana zdejmiecie punkty tym, którzy odpowiedzieli "Zygmunt" - jako 2 dzwon w Polsce. Oni się po prostu pomylili!!!

Mam też nadzieję, że do jutra rana zmądrzejecie z "bielikiem" i "orłem bielikiem" i uznacie obie odpowiedzi.

Chyba że organ PTTK "Gościniec" kłamie. A to już by było niepoważne. Wszak tam piszą wybitni krajoznawcy z Komisji Krajoznawczej ZG PTTK.

Sami piszecie że to zabawa. I tak być powinno. Nagrodę, jakiś tam tani aparat cyfrowy i tak ktoś dostanie, a niesmak pozostanie u wielu.

Chyba że Komisja Krajoznawcza, to taka Ukraina dnia dzisiejszego?

Wysokich lotów
życzy

Orzeł bielik

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Maciek Bogdański
Data: 2004-11-29 22:57:29

Hmm, wydaje mi sie, ze w ten sposob konkurs zostal sprowadzony do absurdu, w ktorym w kazdym pytaniu nalezy szukac haczyka. Ale jak sie dobrze wczytac (dokladnie tak jak chce Jury!!!) w pytanie o owego nieszczesnego ptaka, to prawidlowej odpowiedzi niestety nie ma.
Otoz jaki jest najwiekszy ptak drapiezny w Polsce? Bielik? Ale zaraz, na pewno mamy haczyk! Czy w pytaniu jest cos o tym, ze musi zyc na wolnosci? Nie ma...
A wiec najwiekszym drapieznym ptakiem w Polsce jest... kondor wielki. I co z tego, ze w ogrodzie zoologicznym. Jest najwiekszy? Jest. A ze nie jest w godle parku, coz, kolejna podpucha...
I przypuszczam ze w tym kierunku beda szly odpowiedzi na pytania, a odpowiadajacy straci orientacje co jest haczykiem a co niescisloscia. A szkoda.

Pozdrawiam,
Maciek

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2004-11-30 11:13:51

no to się wypowiem jako przyrodnik:

z nazewnictwem jest tak: naukowcy unikają uzywania nazw narodowych. Z róznych względów, chocby po to, by uniknąć błędów. Łacina jest jednoznaczna: dwuczłonowa, niepowtarzalna nazwa.

Jeśli w pytaniu nie zawarto polecenia: podaj nazwę łacińską - no to trzeba się liczyc z tym, że funkcjonować moga rózne nazwy polskie. Jest wiele takich przykładów w naszym kraju.

Dlatego jeśli sa uswięcone tradycją rózne nazwy (polskie) danego gatunku należy je według mnie uznać.

A zdaje się że w tym przypadku tak własnie jest - cytowano tu encyklopedie, rózne strony internetowe (w tym poważanych i renomowanych instytucji).

Jeśli więc tu sprawa rozbija się o polską nazwę: bielik czy orzeł bielik to ja jestem za uznaniem obydwu.

pozdrawiam
i zyczę dalszych
zdrowych i pozytywnych
emocji
strona (mojego) Klubu:
http://ino.lublin.pttk.pl/
strona własna:
http://www.juraszewski.pl
masz problemik lub wręcz problem? A któż ich dziś nie ma!

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Jurek
Data: 2004-11-30 11:42:53

Pozwolę sobie na osobistą refleksję.

O wygranej raczej niemiałem co marzyć.
Pierwszy etap przeszedł jak przeszedł, zanim zauważyłem, że konkurs się zaczął już było drugie pytanie.
W drugim poległem już na początku. Obiektu nie znałem, nie wszystkie dane udało mi się odszukać. Przy pytaniach o dzwony miałem na uwadze Licheń, miałem tam okazję być dwa razy parę lat temu, nie mogłem tego do końca sprawdzić. Co chwilę oddawano tam coś do użytku. Witryna sanktuarium była w przebudowie. Google też jakoś niechciały mnie słuchać.
Jak zauważył ktoś z dyskutantów, problem z uznaniem odpowiedzi miało samo jury.
Nie znamy kulis przyczyn uznania odpowiedzi, jeśli ktoś podał dzwon Józef i Dzwon Zygmunta z uzasadnieniem (ze swoimi wątpliwościami co to tych dzwonów) to nic chyba nie stało na przeszkodzie; natomiast jeśli ktos podał tylko Dzwon Zygmunta to już nie powinien być uznany. No cóż jakaś rysa na konkursie.

Kolejne pytanie to już kpina z uczestników. Ja rozumiem pytanie krajoznawcze ale to pytanie to nawet nie na rocznicowy konkurs Ligi Ochrony Przyrody lecz na konkurs Wielka Gra bądź Miliard w Rozumie. Aczkolwiek w Wielkiej grze uczestnik mógł się niejednokrotnie odwołać podając źródło z którego zaczerpnął odpowiedź.
A tutaj apodyktyczną decyzją jury dowiadujemy się, że po drugiej stronie reszki na naszej monecie jest orłan bielik, że nasi przodkowie wogule nie rozróżniali tych ptaków i na proporcach i pieczęciach używali orła (zapewne przedniego) bo przecież nie pieczętowaliby się orłanem czy jastrzębiem.

Szacowne Jury powołuje się na pracę szacownego prof. dr J. Urbańskiego, przemilcza natomiast odpowiedź na postawione pytanie, które pozwolę sobie tutaj uściślić. W jakim akcie prawnym wydanym przez nasze władze bądź Dyrekcję Wolińskiego Parku Narodowego jest napisane, że godłem WPN jest postać Bielika.

Powoływanie się na opracowania z 1970 roku systematyki zwierząd jest nadinterpretacją tejże.
Badania zaliczające bielika do tej konkretnej jednostki systematycznej są oparte na przesłankach naukowych czasów Lineusza i Darwina, poprzez porównywanie szponów, upierzenia, kształtu dzioba itp.
W dobie odkryć ubiegłego wieku w dziedzinie genetyki jednoznaczną odpowiedź co do pokrewieństwa mogło by dac jedynie badanie genetyczne, a nie o to tu wszakże chodzi.
W szkole uczono nas wiele różnych rzeczy, które z czasem uległy zmianie, choćby umiejscowienie grzybów. Kiedyś część królestwa roślin obecnie odrębne królestwo grzybów.
Szczerze mówiąc bazując na pozycji: Atlas Ptaki Polski Jana Sokołowskiego (PZWS, 1972) wiedziałem, że bielik to bielik lecz podejrzewając haczyk jury, sądząc, że kwestia czy bielik jest orłem jest oczywista skonsultowałem swój tok myślenia z googlami i w przeświadczeniu znikomej winy podałem jak większość orzeł bielik.

Myślę, że prof. Jan Miodek jest bardziej wyrozumiały od naszego Jury. Co prawda kręci nosem na taki czy inny zwrot ale jednocześnie stwierdza, forma jest nieprawidłowa lecz skoro używa jej tyle osób itd.

Następne pytanie nastepny pasztet. Znowu trzeba posiadać to jedne jedyne źródło, z którego korzysta szacowne Jury. Dzwonienie do dyrekcji wiadomego PN jest tutaj niepoważne. Sądzisz Łukaszu, że zatrudnieni pracownicy będą się cieszyć z rosnącego zainteresowania ich małym parkiem, w którymś momencie powiedzą proszę szukać w źródłach.

Jako następne proponuję równie frapujące ciekawe krajoznawcze pytanie: które misie mają futro jaśniejsze misie z tatr czy bieszczad. :-(

Pozdrawiam zniesmaczony tą zabawą.
Były uczestnik konkursu.
Dzięki wszystkim za zdrową rywalizację.

Jurek

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcelina
Data: 2004-11-30 11:48:43

Bzdura głupota brak słów
nie boje się : GŁUPOTA

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcelina
Data: 2004-11-30 11:51:12

Panie Maśliński!
Porszę odpowiedzieć na pytanie:
Stolica jakiego kraju jest Warszawa?
Polski?
NIE!
Rzeczpospolitej Polskiej!
tosamo?
głupota?
TAK!!
TAKA SAMA GŁUPOTA JAK WASZEGO JURY!

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-30 11:47:04

Cześć!!!

Abstrahująć od argumentacji dot. bielika - jako że temat wydaje mi się zamknięty wypowiedzią przewodniczącego jury zauważyć muszę, że:

> Dzwonienie do dyrekcji wiadomego PN jest tutaj niepoważne.

Jakbym ja brał udział w konkursie właśnie tak bym zrobił.

> Jako następne proponuję równie frapujące ciekawe krajoznawcze pytanie:
> które misie mają futro jaśniejsze misie z tatr czy bieszczad. :-(

Skoro już tak poprawni jesteśmy, to zwracam uwagę, iż, mimo że użyty przez Ciebie dopełniacz od słowa "Bieszczady" został przez "poprawnych politycznie" polonistów (ze wspomnianym Miodkiem na czele) uznany za poprawny, to geograficznie, historycznie i językowo uzasadnionym jest aby odmieniać to słowo w formie "Bieszczadów".

Czyli:
Wróciłem z Bieszczadów i niestety nie spotkałem tam bielika.
A nie:
Wróciłem z Bieszczad i niestety nie spotkałem tam orła bielika.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Kruk
Data: 2004-11-30 11:29:06

Jestem członkiem z 30-letnim stażem w PTTK w konkursie kibicuję uczestnikom !!! Obecnie jestem bardzo zbulwersowana postawą JURY!!! Czy na tym ma polega prawdziwa zabawa??? Uczestnikom tego konkursu radzę "honorowo złożyć broń" Przestańcie udawadniać że nie jesteście WIELBŁĄDAMI!!!!i tak posiadacie ogromną wiedzę Brawo!!! W mojej ocenie w konkursie to są już zagrywki Jury (jastrząb bielik??????)nawet znawcy nie zgadzają się z tym!!! Proponuję drodzy ambitni uczestnicy tego konkursu: aparat cyfrowy dla Jury!!!! a Wy przestańcie się stresować.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-30 12:03:49

Witam!!!

> Uczestnikom tego konkursu radzę "honorowo złożyć broń".

Hihihi...
Kolejna osoba namawia Was anonimowo do "złożenia broni" w konkursie. Jedna z tych osób, co (również anonimowo) żegnała się z konkursem wczoraj na Forum, już dzisiaj udzieliła odpowiedzi. Zanim zatem posłuchacie tego typu życzliwych rad - radzę się dobrze zastanowić.

;-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Jurek
Data: 2004-11-30 12:05:17

>Czyli:
>Wróciłem z Bieszczadów i niestety nie spotkałem tam bielika.
>A nie:
>Wróciłem z Bieszczad i niestety nie spotkałem tam orła bielika.

Łukasz nie obracaj kota ogonem:
Wróciłem z Tatrów i niestety nie spotkałem tam żadnego misia.
Wróciłem z Tatr, niedźwiedzie brunatne poszły spać. :-)

A w Beskidy Wschodnie zwane Bieszczadami i tak pojadę i jak nie zapomnę to postaram Ci się przysłać kartkę z Bieszczad ale to dopiero najwcześniej w przyszłym roku.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-30 12:13:03

Cześć!!!

Nie prównuj słów "Bieszczady" i "Tatry". "Wróciłem z Tatr", lecz "wróciłem z Bieszczadów". Z nich przyślij mi także kartkę... ;-)

Po pełna argumentację odsyłam na precla.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Jurek
Data: 2004-11-30 12:18:31

Dobra pojadę w Sudety :-)

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Urszula
Data: 2004-11-30 12:12:24

Tak!!! "honorowo złożyć broń!!!!!!" Szanowne Jury próbujecie być mądrzejsi od przyrodników- autorytetów w swojej dziedzinie, lecz jako krajoznawcy niestety ośmieszacie się i to publicznie, na forum. Wstyd. Najpierw uznajecie dwie odpowiedzi dotyczące dzwonów (chociaż drugim w Polsce jest tylko jeden!!!!), a tu idzecie w zaparte!!!! Panie Maśliński, uważałam Pana za dobrego krajoznawcę, ale w tej sytuacji muszę zmienić zdanie!

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcelina Kagan
Data: 2004-11-30 12:41:16

To ja teraz nieanonimowo.
Uważam decyzję jury za absurdalna,głupia i bezsensowną.
Chyba nie o to chodziło w tym konkursie, zeby z ludzi robic głupków.
Straciłam dobra opinie o PTTK.
Skoro tacy ludzie maja związek z ta organizacją.
Ten konkurs chyba miał byc dla ludzi. Poczytajcie ich opinie. Jak chocby tą o kondorze (bardzo dobry przykład) lub moja o stolicy Polski.
Einstein powiedził: dwie rzeczy sa nieskończone: kosmos i ludzka głupota, ale tej pierwszej nie jest pewny.
Miał rację (znał jurorów?)

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-11-30 12:42:48

Nie namawiałem nikogo do rezygnacji, ale cieszę się że nie tylko ja podjąłem taką decyzję dowodząc co nie którym członkom jury że nie o nagrody tu chodziło, proponuje dopisać się do mojego wątku rezygnacja żeby szcowne jury zobaczyło ilu uczestnków zrezygnowało z zabawy poprzez "mądre" decyzje jury

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcin Ortyl
Data: 2004-11-30 12:46:51

no tak przecież mamy jak na dłoni adres ip i widać kto pisze i co ale moim no zdaniem jury się kompletnie skompromitowało. Każdy to widzi pttk zupełnie straciło na wiarygodności.żenada

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcin Ortyl
Data: 2004-11-30 12:49:19

Ja za to nie chylę czoła przed panem bo ta decyzja to kompromitacja pan chyba żadnych argumentów nie przyjmuje

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 12:50:53

maciek ma 100% racji teraz odpowiedzi będa nie takie jaka jest prawda lecz takie jak to sobie uknuje pan przewodniczący jury

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-30 12:49:13

Witam!!!

> warszawka zawsze pozostanie warszawka

Widzę, że kompleksy na prowincji są bardzo silne. Polecam artykuł:
http://kiosk.onet.pl/art.asp?DB=162&ITEM=1205294&KAT=239

Pozdrawiam,
Dumny Warszawiak Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 12:52:53

pewnie Einstein był prorokiem i wiedzial że się urodzi pan M.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-11-30 12:55:48

A bądź dumny

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-30 12:53:45

Witam!!!

Marcinie! Wydaje mi się, że powinno się jednak jakieś formy kultury zachować. Szczególnie w tak młodym wieku warto o tym pamiętać. Staraj się dyskutować z poglądami, a nie z człowiekiem. Bo swoim zachowaniem chwały sobie nie przynosisz. :-(

Ktoś podjął jakąś decyzję - słuszną lub nie. Mozna się z nią zgadzać lub nie, ale takie słowa na Forum PTTK po prostu nie przystoją. Wyraziłeś swoje poglądy w tej sprawie - myślisz, że wyzwiska teraz coś zmienią?

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 12:58:21

dokładnie! iktóra odpowiedź jury by uznało? żuciliby pewnie monetą a potem pan masłowski by napisał znowu jakiś bzdurny komunikat i po sprawie

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~margoz
Data: 2004-11-30 13:00:39

Witam!
Moje odpowiedzi na dwa kontrowersyjne pytania zostały uznane za poprawne i całe szczęście, że w konkurs zacząłem BAWIĆ SIĘ niedawno, bo pewnie wielu Forumowiczów uznałoby to za objaw jakiegoś kumoterstwa.
Może emocje złagodzi trochę fakt, że informację o tym, że bielik nie jest orłem uzyskałem od... mojego syna (8 lat), który dowiedział się tego w szkole...
Pozdrawiam
Marcin

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~A.O.
Data: 2004-11-30 13:47:15

Nie można tez robic z ludzi durniów prawda Łukaszu?
To też nie przystoi.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Jurek
Data: 2004-11-30 13:37:11

Nienamawiam nikogo do rezygnacji ani nie poddaję się czyimś namowom. Poprostu nie podoba mi to co się zaczęło dziać przy ocenianiu tego konkursu, aczkolwiek niezarzucam Jury jakiejś nieuczciwości w stosunku do tych czy innych uczestników.
Niepodoba mi się i już, przestało mnie to bawić, biorę zabawki i idę na inne podwórko.

Czy gdybym miał szanse jakieś w tym konkursie bawiłbym sie dalej? Niewiem.

Myślę, że każdy musi to ocenić po swojemu, wszak wielu ma jeszcze szanse na całościowy sukces o ile nie zostanie wypaczony przez kolejne kontrowersyjne wyroki.
Tak czy inaczej PTTK w pewnym sensie straciło na tym, nie podobało mi się parę jeszcze innych rzeczy ale nie będę się o tym ponownie rozpisywał, wszakże jestem tu tylko gościem.

Mam nadzieję, że będę miał możliwość jeszcze czasami napisać tu coś mniej lub bardziej mądrego.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcelina
Data: 2004-11-30 14:24:55

Nie musze się wiele zastanawiać - kończę konkurs.
Miałam komplet prawidłowych odpowiedzi zarówno w pierwszym etapie jak i teraz.
Dziekuję rywalom, gratuluje PTTK-owi nieudaczników.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Zbyszek
Data: 2004-11-30 14:27:03

Maciek,
A kiedy to zrobiłeś doktorat z ptaków. Teorię masz obcykaną. Brawo! Szkoda tylko, że opiera się ona na książce z minionej epoki. A nie sprawidziłeś co na ten temat pisała Akamidemi Nauk ZSRR.
Pozdrawiam

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Zbyszek
Data: 2004-11-30 14:31:34

A cenzura jak za najlepszych czasów PRL. Chyba jeździliście na praktyki na Białoruś. Bo nawet na Ukrainie nie przechodza takie przekręty.
By

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 15:22:25

co tu gadac konkurs was poprostu przerósł i chwały sobie też nie przynieśliście argumenty były przygniatające poprostu ale do was wogóle nic nie dociera więc podtrzymuje swoje słowa - żenada i kompromitacja pttk!

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~orzeł
Data: 2004-11-30 15:42:14

No kiedy wreszcie uznacie OBIE odpowiedzi za poprawne, bo mi się trochę nudzi czekać...

Wasz
Orzeł bielik

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: z.klose
Data: 2004-11-30 16:02:09

Ciekaw jestem, czy wszyscy uczestnicy tego forum, tak zaciekle dochodzący swej racji, biorą faktyczny udział w tym konkursie?
Sam z natury rzeczy nie uczestniczę w tego rodzaju imprezach (limit szczęścia mam wykorzystany, bo 34 lata temu się ożeniłem i tak mi do dziś zostało), ale chętnie biernie rozwiązuję konkursy, krzyżówki czy inne zagadki. Pilnie obserwuję również teleturnieje, w których trzeba wykazać się dużą wiedzą ogólną, a nie szczęściem.
Obserwuję również konkurs na PTTKowskiej stronie i stwierdzam, że jest to tylko zabawa i nie jest ona warta takiego zacietrzewienia w wymianie zdań jaka ma obecnie miejsce. Uczestnicy konkursu starają się dowieść, że poziom posiadanej przez nich wiedzy jest wyższy od autorów konkursu. Nic bardziej mylącego. Ta cała zwada o to kto ma rację dowodzi niskich pobudek jakimi kierują się "pokrzywdzeni" przez oceniających odpowiedzi. Ludzie wstydźcie się, bo nic was nie upoważnia do rzucania takich epitetów jakimi niektórzy się posłużyli.
Takim radzę nie brać udziału w konkursach lub trzymać nerwy na wodzy.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-11-30 16:05:24

tak,większość bierze udział i mają dość dużą liczbę odpowiedzi poprawnych

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 16:18:47

jury poprostu wymyśla pytania na które sama nie zna odpowiedzi.Tak było z dzwonem gdzie poszli po rozum do głowy i tak było teraz gdzie totalnie sięskompromitowali tracąc wogóle zaufanie nie tylko moje

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~korektor
Data: 2004-11-30 17:16:53

żenada
pisze się w ogóle a nie wogóle!!!

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2004-11-30 17:40:52

Panie Marcinie! Ma Pan prawo mieć inne zdanie niż wszyscy i ja to szanuję. Nie upoważnia to Pana jednak, aby mnie i inne osoby na FORUM publicznie obrażać w swoich wypowiedziach z taką ilością błędów ortograficznych i językowych!

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 17:58:43

hehe to przeciez pan ma zdanie inne niż wszyscy a liczba moich błędów jest wprost proporcjonalna do pańskiej wiedzy na temat orła bielika tfu jastrzębia bielika

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-11-30 17:53:43

Panie Macieju mam prośbę o wytłumaczenie dlaczego uznano dzwon , który jest 3 co do wielkości jako 2 (Zygmunt) a nie uznano odpowiedzi orzeł pomimo przytoczenia wielu źródeł informacji np encyklopedia, czy Wrocławskie ZOO i inne.Dowiedzieliśmy się już że orzeł bielik nie jest orłem, i było by fajnie gdyby w odpowiedzi było napisane np "Bielik nie jest orłem , ale że różne źródła podają że jest zaliczamy taką odpowiedź" i było by to pożyteczne-nauka, każdy by miał dobre zdanie o jury i co najważniejsze nie zaprzeczył by Pan sam sobie pisząc w poprzednim wątku że jury idzie uczestnikom na rękę bo to jest zabawa. A tak doprowadziliście do sytuacji że dużo ludzi rezygnuje z konkursu ( też ci co mają komplet pkt) i pozostaje wielki nie smak.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-11-30 18:02:31

Marcin nie nakręcaj się , bo nie chodzi tu o udowodnienie że ktoś jest głupi (bo tak nie jest) tylko o podejście jury do samego konkursu. Niestety jak sam wiesz jako pierwszy zrezygnowałem wczoraj z brania dalszego udziału w konkursie, ale cenzor wyciął ten wątek, z przyczyn tylko sobie znanych

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 18:04:05

a pan Maciej twierdzi że to tylko ja mam inne zdanie niż wszyscy chyba że pan Maciej to wszyscy bo nawet pan Łukasz który jest w jury stwierdził że by uznał odpowiedź

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 18:06:14

mi chodzi tylko o to że w kolejnych pytaniech będzie to samo więc jaki jest sens dalszego uczestnictwa

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-11-30 18:08:27

dlatego wiele osób zrezygnowało i może to da szcownemu jury do myślenia

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Aldona
Data: 2004-11-30 18:03:22

>jury poprostu wymyśla pytania na które sama nie zna odpowiedzi.

Zgadzam się, mało tego JURY ewidentnie nie potrafi przyznać się do popełnionego błędu!!!
W każdej grze uznawana jest inna odpowiedź, jeśli uczestnik potrafi wykazać źródła, w których było tak napisane.
Dziś sprawdzałam w fachowej literaturze ornitologicznej, gdzie jest podane, że orzeł bielik należy do jastrzębiowatych, co wcale nie znaczy, że jest jastrzębiem!

Ośmieszanie i lekceważenie uczestników tego konkursu prowadzi do tego, co mamy właśnie na forum. Droga komisjo, jednak NIE TĘDY DROGA!

Konkurs jest tylko zabawą, sprawdzeniem i zweryfikowaniem swoich wiadomości, a nie walką o nagrodę, dlatego pragnę podkreślić że chodzi tylko o pewne zasady!

Ja czuję ogromny niesmak! i straciłam chęć dlaszego uczestniczenia w rywalizacji.

Uważam, że uczestnicy powinni być eliminowani trudnymi jasno sformułowanymi pytaniami, a nie na zasadzie:

>Cokolwiek dalej sie nie bedzie >działo - wszak Komisja Krajoznawcza >może jeszcze zmienić decyzje - >najważniejszy cel tego pytania >został osiągnięty. I o to chodziło!

Pozdrawiam

Aldona

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-11-30 18:20:07

Panie Macieju Maśliński!
dziękuję za brak odpowiedzi,to takie kulturalne ignorować Tych co mają inne zdanie.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Maciek W
Data: 2004-11-30 19:05:37

panie Maśliński przeczytałem całe forum i choć nioe biorę udziału w konkursie muszę stwierdzić że jedną nieprzemyślaną decyzją zepsuł pan całą zabawę.Nie bardzo chciałbym brać udział w konkursie którego pan jest przewodniczącym.Przedstawiono panu żródła linki wypowiedzi ludzi którzy sięchyba na tym znają troszkę lepiej niż pan a pan kompromituje siebie i calę pttk.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-11-30 19:09:22

a ja biorę udział i już nie chce mi się wypowoadać....

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcelina
Data: 2004-11-30 19:16:42

Panie Maśliński!
Uważa Pan, że uczestnicy konkursu Pana obrażają, a czy Pan czasem nie obraża uczestników swoim zachowaniem, swoimi wypowiedziami, (czy ich brakiem), czy wreszcie swoim werdyktem?
Czy tak wyglądają decyzje "na korzyść grających" Czy wypowie się Pan wreszcie czym różni się mój przykład o stolicy Polski (poprawnie: Rzeczpospolitej Polskiej) od przykładu z pytania? Ja uważam, że niczym. Po raz n-ty powtarzam, że w pytaniu chodziło o to jaki to ptak, a nie jaka jest jego prawdziwa nazwa. Nie zauważa Pan różnicy?
Niech Pan lepiej formułuje pytania. A błędy ortograficzne popełniane przez forumowiczów? WOlę ortograficzne od RZECZOWYCH na stronie PTTK.

Pan Aranowski przynajmniej odpowiada na pytania zarówno na forum jak i zadane droga mailową.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Dudi
Data: 2004-11-30 20:03:05

Przepraszam a czy mozesz podac dokladne dane bibliograficzne tycg fachowych zrodel? na razie na forum byly przytaczane dwa konretne zrodla i oba uzywaly nazwy bielik a nie orzel bielik

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-11-30 20:08:59

podaje jedno ze źródeł
Ptaki chronione w polsce autor Robert Dzwonkowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Anja
Data: 2004-11-30 20:01:59

Marcelino! Wyjęłaś mi te słowa z ust! Masz pełne moje poparcie! Nie podoba mi się, że członkowie jury nasmiewają się z błędów językowych i ortograficznych forumowiczów zapominając o swoich błędach rzeczowych, które w sprawie konkursu są najistotniejsze i są niestety przyczyną tego całego "chaosu".
Pozdrowienia!
Anja

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin
Data: 2004-11-30 20:29:01

nie ma sprawy.strona ogrodu zoologicznego państwa gucwińskich we Wrocławiu :
http://www.zoo.wroclaw.pl/zwierzeta/ptaki/index.html
ptaki drapieżne co pisze ? orzeł bielik? i co kolega na to?

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-11-30 22:45:40

>na razie na forum byly przytaczane dwa konretne zrodla i oba uzywaly nazwy bielik a nie orzel bielik

Przeczytaj moje wypociny na początku tej dyskusji, a nie będziesz zadawał zbędnych pytań. Te źródła z orłem bielikiem to Gucwińscy, Dyrekcja Wolińskiego PN i Ministerwstwo Ochrony Środowiska. Autorytetów chyba wystarczy.

Nikt nie przeczy, że nazwa orzeł bielik jest tylko nazwą tradycyjną, a poprawnie powinno być tylko bielik, ale połowa autorytetów z tej dziedziny dalej oficjalnie używa nazwy tradycyjnej. Skoro tak, to obie nazwy określające tego samego ptaka są cały czas poprawne. Jeżeli ktoś się upiera, że nie uzna jednej z tych nazw w konkursie, to znaczy, że uważa się za mądrzejszego od tych autorytetów, a to świadczy o nim niezbyt dobrze. W pytaniu nie było zastrzeżenia, że liczy się tylko ostatnia naukowa nazwa tego ptaka. Nie było też zastrzeżenia, że poprzednie nazwy Jury konkursu uzna za błędne. Wydawanie tego typu zastrzeżeń po konkursie uważam za kpienie sobie z jego uczestników.

Piotr

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Dudi
Data: 2004-12-01 01:33:38

przepraszam ale tak jak pisalem poprzednio strony internetowe to zadne zrodlo - to tylko zbior informacji za ktore ktos bierze (choc zwykle bardzo nikla) odpowiedzialnosc
piszac fachowe zrodla mam na mysli wydrukowane ksiazki fachowe (a nie popularne opracowania) - cala dyskusja niepokoi mnie takze dlatego ze w pytaniu bylo "gatunek chroniony" co wg mnie silnie sugerowalo ze trzeba podac nazwe systematyczna a nie zwyczajowa - nie biore udzialu w konkursie - ale poprostu napisal bym nazwe lacinska i koniec (skopiowana zreszta zywcem z rozporzadzenia o ochronie gatunkowej) - czy bylo takie trudne sprawdzic co naprawde jest chronione i czy na pewno jest najwieksze

pozdrawiam
Dudi

PS
Przyklad dzwonow jest moim zdaniem przykladem na to ze w takich konkursach nie powienno byc zadnej "tolerancji" na odpowiedzi - raz jury ustapilo troche to dlaczego nie mialoby ustapic drugi raz troche bardziej... a za n-tym razem uznac wszystkie odpowiedzi bo przeciez to tylko zabawa a odpowiadajacy mieli czyste intencje

P.
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-12-01 08:30:29

Odnoszę wrażenie Dudi, że hołdujesz stereotypowi, iż strony internetowe opracowują ludzie nieodpowiedzialni, tacy jak Gucwińscy, dyrektorzy parków narodowych i dyrektorzy departamentów ministerialnych. Dość oryginalna koncepcja. Przecież ci ludzie podpisują rachunki za opracowanie i utrzymywanie stron internetowych! Czyżby za to nie odpowiadali? Twoja sugestia jest zupełnie nietrafiona.

Piotr

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-01 09:23:18

Witam!!!

> Odnoszę wrażenie Dudi, że hołdujesz stereotypowi, iż strony
> internetowe opracowują ludzie nieodpowiedzialni,
> tacy jak Gucwińscy, dyrektorzy parków narodowych i dyrektorzy
> departamentów ministerialnych.

Pozwolę sobię wypowiedzieć się w tym temacie, bo akurat tutaj pewne doświadczenie mam. I idę o zakład, że Gućwińscy nawet nie zajrzeli na stronę, a nawet jeśli, to oceniali (świeżo po jej zrobieniu) wyłącznie jej wygląd. Podobnie z dyrektorami parków.

Za treść umieszczaną w internecie (i z godną z prawem) ciężko jest określić osobę odpowiedzialną i w gruncie rzeczy takiej osoby nie ma. Dlatego też NIGDZIE NA ŚWIECIE nie uznaje się stron internetowych jako bibliografii do prac naukowych (chyba że praca dotyczy samego internetu). Mówiąc językiem nauki - treść stron internetowych nie podlega recenzji. Powoływanie się na nie jest zatem bez sensu.

Jakby powoływać się na internet, to słowo "hamować" można równie dobrze pisać przez "ch" (615 wystąpień). A czarownice występują w Polsce znacznie częściej niż ślusarze (64300 wystąpień vs. 20500 wystąpień)... :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-01 09:45:27

Witam!!!

> Przeczytaj moje wypociny na początku tej dyskusji, a nie będziesz
> zadawał zbędnych pytań. Te źródła z orłem bielikiem to Gucwińscy,
> Dyrekcja Wolińskiego PN i Ministerwstwo Ochrony Środowiska.
> Autorytetów chyba wystarczy.

Tyle tylko, że ja nie słyszałem (czytałem) wypowiedzi w tej sprawie żadnego z wyżej wymienionych autorytetów...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-12-01 10:07:04

autorzy książek też się mylą wg Ciebie, nie myli się tylko jury !!
ps podziękuj Panu Maciejowi za odpowiedź , to jest właśnie typowy reprezentant warszawki i to nie są kompleksy jak napisałeś tylko kultura i nie warszawska(patrz Pani Pszczółkowska)

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-01 10:27:53

Witam!!!

> to jest właśnie typowy reprezentant warszawki i to nie są kompleksy
> jak napisałeś tylko kultura i nie warszawska

Kulturą Twoje listy bynajmniej nie biją po oczach... :-)
Kolega Maśliński nie ma obowiązku odpowiadać Tobie na Forum. Jeśli masz do niego pytania - wyślij mu je na adres prywatny, który bynajmniej tajny nie jest. Jakbyś choć troszkę pomyślał, to uznałbyś to za rzecz zupełnie oczywistą...
Forum nie jest miejscem odpowiedzi na wszelkie skargi.

Z poważaniem,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Dudi
Data: 2004-12-01 11:20:44

Drogi Alfie,

a w jakich (papierowych) ksiazkach dotyczacych ornitologii znalazles orla bielika?

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Dudi
Data: 2004-12-01 11:24:46

raczej holduje malo rozpowszechnionemu zwyczajowi krytycznego patrzenia na zrodla pisane i internet jest tu jednym z najgorszych zrodel ze wzgledu na wiarygodnosc umieszczanych w nim informacji

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin o
Data: 2004-12-01 12:51:50

ech nie da się niektórych przekonać.Zarzucacie ciągle ludziom brak kultury ale jak tu być spokojnym jak nie potraficie wymyśleć pytań normalnych na które odpowiedź byłoby cięzko znaleźc ale byłaby ona jednoznaczna.Niedługo zapytacie pewnie która sosna w jakimś tam lesie jest największa albo coś....racja w tym pytaniu była po obu stronach a pytania nie uznano.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-01 12:58:15

Marcinie!!!

> Zarzucacie ciągle ludziom brak kultury ale jak tu być spokojnym (...)

Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
Bowiem czym innym jest treść dyskusji, a czym innym jej forma. Forma, którą dopuszczają w swoich wypowiedziach niektórzy dyskutanci, jest dla mnie nie do przyjęcia.

Jeżeli taka - za przeproszeniem - pierduła, jaką jest nieuznanie Twojej odpowiedzi w zabawie na jakiejś stronie internetowej, jest w stanie sprowokować Cię do tak niegrzecznego zachowania - to co zrobisz w sytuacji naprawdę poważnej (typu zwolnienie z pracy itp.)? A już do wypowiedzi - co prawda nie Twoich, a osoby zdawałoby się już wieku bardziej statecznym - atakujących za nieuznanie odpowiedzi całą Warszawę i jej mieszkańców w zasadzie należałoby się odnosić w kategoriach nie kulturowych, a bardziej psychiatrycznych.

Jednym słowem - dyskusja tak. Wymiana argumentów - tak. Ale obrażanie się wzajemne - nie.

I nawet najbardziej - Twoim zdaniem - absurdalne argumenty adwesarza nie upoważniają do epitetów jakie tutaj padły - również (co mnie osobiscie szokuje) z ust dziewczyn.

Wniosek prosty!
Niezgadzaj się i dyskutuj - ale klasę trzymaj.

Z poważaniem,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Waldek
Data: 2004-12-01 13:22:08

Rany julek...
Wpadam sobie co jakiś czas na to Forum i własnym oczom nie wierzę...
A do Twego Piotrze wywodu (wiem, wiem - w ocach Jury jesteśmy nieukami), dodam jeszcze że po angielsku to będzie White-tailed Eagle, a w najnowszej "Awifaunie Polski" wydanej w zeszłym roku jest mowa o Komitecie Ochrony Orłów, który zajmował się m.in. bielikami

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Krzyś
Data: 2004-12-01 13:23:55

Obywatele i Obywatelki myłśe że niewarto tak sie pieklic o jednego ptaka czy to orzeł czy nie to i tak nic nie zmieni (może pójdzmy na ugode że to mieszaniec;-))

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcelina
Data: 2004-12-01 14:46:25

>>należałoby się odnosić w kategoriach nie kulturowych, a bardziej psychiatrycznych.

No brawo!!!
Elegancka forma wypowiedzi.
Nikogo nie obraża, wszystko pięknie, znakomity dobór słów. Gratuluję Łukaszowi.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-12-01 17:09:35

Drogi Dudi
Wczoraj o godz 20-03 pytałeś o to samo i Ci odpowiedziałem. Proponuje czytać teksty a nie pytać o to samo

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-12-01 17:17:13

Podejrzewam że do mnie "pijesz" więc Ci odpowiem
1-znajdź mi posty w których kogoś obrażam
2-oczywiście że Pan Maślicki nie musi mi odpowiadać a ja nie będę na priva pisał bo konkurs jest ogólnodostępny a nie prywatny a pytanie dotyczy konkursu
3-jeżeli chodzi o dziewczyny to czy masz na myśli panią z Warszawy wyzywającą ludzi od nienormalnych??
4- a może Tobie przydał by się psychiatra na skołatane nerwy??

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Roman
Data: 2004-12-02 08:40:58

Moim zdaniem JURY powinno układać pytania na podstawie Kanonu Krajoznawczego i jego się trzymać. Nie byłoby wtedy takich problemów.
Ewentualnie niech układają tak pytania, aby nie budziły żadnych wątpliwości i tylko jedna byłaby możliwa odpowiedź. Skupcie się panowie na zabytkach w POLSCE jest ich naprawdę bardzo dużo i pytań takich można ułożyć tysiące.
Panie Maśliński z przykrością stwierdzam u Pana brak pewnej konsekwencji w tzw."pójściu na rękę uczestnikom" jak w pytaniu o dzwony. Niestety moim zdaniem Pana upór w tej chwili wygląda tak "nie bo nie, bo ja tak mówię" dla mnie to po prostu brak kompetencji do prowadzenia JURY. W związku z tym proszę Pana o rezygnację z JURY, bo już kompromitacja Pana i samego PTTK nastąpiła na konkursie i na tym forum.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Jurek
Data: 2004-12-02 14:19:14

Wobec tego sięgnijmy do źródeł.

Co powiesz na taką stronę internetową: http://www.staff.amu.edu.pl/~darwrze/publik.html

proponuję zwrócić uwagę na pozycję 20 i wydawcę tegoż folderu, czyżby sami niewiedzieli kogo mają w herbie parku.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcelina
Data: 2004-12-02 14:38:03

Podpisuję sie pod tym obydwoma rękami!

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Alf
Data: 2004-12-02 14:41:54

Nie do końca masz rację, jeżeli za kanon uważasz książkę wydaną przez pttk to jest nieaktualna , co widać na przykładzie dzwonów.Chyba że za kanon uważasz coś innego

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Anja
Data: 2004-12-02 22:03:57

Angielska nazwa Bielika to oczywiście White-tailed Eagle a niemiecka Seeadler - Adler to oczywiście orzeł. Obie nazwy znalazłam w "Atlasie Ptaków Lęgowych Małopolski" pozycji jak najbardziej naukowej, której recenzentem był prof. dr hab. Zbigniew Głowaciński, a ksiązka była dotowana przez Instytut Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest to praca zbiorowa pod redakcją Kazimierza Walasza i Pawła Mielczarka - to tak jak by ktoś chciał to sprawdzić.
Pozdrawiam!
A

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Dudi
Data: 2004-12-02 22:30:22

przepraszam ale mam wrazenie ze wiekszosc zwolennikow "orla bielika" ma problemy z przeczytaniem calosci pytania:

a) Największy ptak drapieżny w Polsce
b) podlega ochronie
c) Jest on symbolem jednego z 23 parków narodowych.

Jaki to ptak i którego parku jest symbolem?

a) pewnie chodzi o ptaka o lacinskiej nazwie Haliaeetus albicilla duze to to i wieksze od orla przedniego a po polsku jest nazywany roznie - np. orzel bielik lub po prostu bielik

b) jest chroniony na terenie RP - zagladamy do stosownego rozporzadzenia o ochronie gatunkowej i lekka konsternacja nie ma orla bielika tylko bielik i tylko zwierz pod taka nazwa jest chroniony prawem - tak sobie to chytrze wykoncypowal ustawodawca

c) patrzymy na malunki symboli parkowych i swierdzamy ze najbardziej przypomina bielika vel orla bielika to co jest na znaku Wolińskiego Parku Narodowego a wszyscy wolaja na to cos orzel bielik (wiadomo orzel brzmi bardziej dumnie)

czyli jaka powinna byc prawidlowa odpowiedz?

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Maciek Bogdański
Data: 2004-12-02 23:40:46

Największy ptak drapieżny w Polsce?

A jest napisane, ze ma zyc na wolnosci? Nie ma. Proponuje wiec porownac rozmiary kondora wielkiego i bielika. Wg mnie kondor wielki jest drapiezny, jest wiekszy od bielika, a zapewniam ze egzemplarze bedace u nas w Zoo sa zywe, a nie wypchane...

A ustawami bym sie tak bardzo nie podpieral. Jak ktos ci w grudniu powie, ze w Beskidach warunki letnie, to pojdziesz w szortach?

Tyle czepialstwa, bo teraz staje sie jasne, ze to bielik, a nie orzel bielik.
Natomiast dla mnie dziwny jest dobor pytan, gdzie nie wiadomo czy szukac odpowiedzi na pytanie, czy w pytaniu haczyka.
Pytania powinny byc takie, zeby dostepne zrodla w miare jednoznacznie wskazywaly odpowiedz. W tym wypadku tak nie bylo. Bo skad ja mam wiedziec ze ksiazka pana X jest dobra, a ksiazka pana Y zla.

Pozdrawiam
Maciek

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~M.M.
Data: 2004-12-02 23:39:43

-Odpowiem prywatnie - W pracach naukowych, w celu uniknięcia pomyłki,przy określaniu danego gatunku stosuje się tylko nazwy łacińskie, które obowiązują na całym świecie, dlatego proponuję Pani jeszcze raz sprawdzić i porównać zapisy po łacinie nazw gatunków ptaków zakwalifikowanych do ORŁÓW jak i do ORŁANÓW - ciekaw jestem do jakich interesujących wniosków Pani wówczas dojdzie...? Następnie porównać cechy orłów do orłanów i jakie wówczas będą kolejne wnioski...? Jak bawimy się w naukę to do końca! A im więcej wiemy, tym mamy więcej wątpliwości. Nauka - jest jednak cudowna - prawda?

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Dudi
Data: 2004-12-03 01:33:43

> Proponuje wiec porownac rozmiary kondora wielkiego i bielika.

a czy kondor podlega ochronie gatunkowej na terenie Rzeczpospolitej?

> Wg mnie kondor wielki jest drapiezny,

Kondor wielki (Vultur gryphus) to głownie padlinożerca wiec nie wiem czy mozna go nazwac ptakiem drapieznym

> Jak ktos ci w grudniu powie, ze w Beskidach warunki letnie, to pojdziesz w szortach?

w listopadzie mi sie zdarzalo - ale moze jestem... no inny

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Jurek
Data: 2004-12-03 07:47:26

Czyżbyśmy nieodpowiadali na trudne pytania.

Faktem jest, że bielik w systematyce w polskich nazwach to nie orzeł bielik z naukowego punktu widzenia ale zwyczajowo jest to nazwa ogólnie przyjęta, z którą to nazwą niepotrafi sobie poradzić Dyrekcja Wolińskiego Parku Narodowego wydając sygnowany przez siebie folder: http://www.staff.amu.edu.pl/~darwrze/publik.html
poz. 20 - Atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego. Orzeł bielik.Folder. Wyd. WPN. Międzyzdroje, 1992. (współautor D. Sołowiej).

Nieuzyskałem również odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie:

W jakim akcie prawnym wydanym przez nasze władze bądź Dyrekcję Wolińskiego Parku Narodowego jest napisane, że godłem WPN jest postać Bielika.

No cóż lepiej przemilczeć niewygodne pytania i pozostać tym jednym wszystkowiedzącym. Wystarczy popatrzeć na stronę konkursu i zobaczyć jak rośnie ilość odpowiedzi.

Dodrej zabawy życzę szacownemu Jury.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Maciek Bogdański
Data: 2004-12-03 07:56:31

>a czy kondor podlega ochronie gatunkowej na terenie Rzeczpospolitej?

W pytaniu nie ma mowy o ochronie gatunkowej:-) A kondor objety jest konwencja waszyngtońska, która Rzeczpostpolita ratyfikowala

>Kondor wielki (Vultur gryphus) to głownie padlinożerca wiec nie wiem czy mozna go nazwac ptakiem drapieznym

We wszystkich dostepnych mi encyklopediach jest ptakiem drapieznym. Fachowych ksiazek nie posiadam.

Pozdrawiam
Maciek

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Anja
Data: 2004-12-03 22:59:06

Oczywiście ta pozycja naukowa, którą podałam zawiera również nazwy łacińskie, które właśnie "analizuję" - moje przemyślenia i wnioski przedstawie w następnej wiadomości. Nazwy angielskie i niemieckie są dla mnie jasne, ponieważ świetnie znam oba języki i wydaje mi sie to bardzo zabawne, że naukowcy obu nacji - angielskiej i niemieckiej - nazywają naszego bielika orłem. Musi Pan przyznać, ze jest to naprawdę przezabawna sytuacja!
Pozdrawiam!
A

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~orzeł
Data: 2004-12-06 10:52:32

...no w sprawie dzwonów ewidentnie nastąpiła zmiana, tak jak co roku mamy coś większego, cięższego w Księdze Rekordów G.

Ale nazwa ptaka? W Kanonie Krajoznawczym Polski wydanym przez PTTK i sygnowanym przez członków Komisji Krajoznawczej ZG PTTK (zobacz słowo wstępne) pod redakcją senatora dr Włodzimierza Łęckiego jest dokładna odpowiedź na pytanie: symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest ORZEŁ BIELIK!

Z poważaniem

Orzeł bielik

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Jaraso
Data: 2004-12-06 13:47:15

Poczytałem sobie pobieżnie wypowiedzi na forum, nie wiedziałem wcześniej że przewodniczącym jury jest Maciej Maśliński, ale skoro tak jest to udział w tym konkursie traci sens. Tak się składa że znam tego człowieka z różnych imprez właśnie PTTK-owskich jak np. CZAK czy Zloty przodwodników turystyki pieszej. Jest to człowiek najmądrzejszy z mądrych i mistrz w prowadzeniu różnych bezsensownych batalii, ostatnio np. o to aby na wniosku o rozszerzanie uprawnień przodownickich znalazł się podpis kandydata a nie tylko zgłaszającego go Oddziału PTTK. Niestety w PTTK jest więcej takich osób, którzy ośmieszają Towarzystwo i zniechęcają do wstąpienia w szeregi PTTK nie potrafiących zaproponować niczego konkretnego a przodujących w bezsensownych pomysłach. Zresztą komisja Krajoznawcza nie raz już zniechęcała bardzo skutecznie również doświadczonych krajoznawców np. do zdobywania odznaki Krajoznawczej Polski (odmowa weryfikacji odznaki bo niewyraźna pieczątka czy inne cyrki). Ale żeby nie przedstawiać tego w tak czarnych barwach to powiem, że jest w PTTK również wielu ludzi rozsądnych otwartych na nowości. Jeszcze jedna rzecz na temat konkursu. Otóż w ostatnim pytaniu też chyba jest błąd, czytałem że w Polsce notowane są już 22 gatunki nietoperzy a do niedawna było ich 21, ale w tej chwili nie potrafię podać źródła tej informacji więc nie będę krytykował.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2004-12-06 19:40:41

Proszę o oficjalne ujawnienie się odważny Panie "Jaraso" - wówczas będziemy mogli kulturalnie podyskutować ( w Polsce jest tyle barów..)-nie wiedziałem jednak, że ma Pan o mnie tak interesujące zdanie i że mógł Pan mnie w tak krótkim czasie poznać i osądzić? Powracając do tematu jaki Pan poruszył, ale proponuję to przenieść na inny wątek niż ten na którym piszemy - zadam dwa pytania:
-Dlaczego wielu Przodowników TP upiera się, aby na wniosku o to by być oraz na rozszerzenie uprawnień Przod.TP oprócz opinii macierzystego Oddziału PTTK nie ma być podpisu osoby bezpośrednio zainteresowanej? ( Bo taką propozycję przedstawiłem) - w końcu ta osoba zdaje osobiście egzamin!
-Dlaczego wielu Przodowników TP traktuje rozszerzenie uprawnień jako formę nagrody? - gdy w rzeczywistości dana osoba musi najpierw wydać dużo swoich pieniędzy, aby pojechać na dany teren, obejść go, wyuczyć się określonego materiału - poświęcając swój prywatny czas - i zdać przed komisją egzamin, a następnie społecznie pracować i być zadowolonym, a na Wniosku, z którym sam zainteresowany występuje nawet nie ma być jego podpisu - czy jest to takie absurdalne?
Może w tej kwestii się mylę, dlatego proszę o opinie na ten temat, gdyż na ostatnim Zlocie Przodowników TP zdania były jednak podzielone.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-12-06 22:32:05

Podpisywanie własnego wniosku wydaje mi się oczywiste i dziwię się, że ktoś to w ogóle może kwestionować. No, chyba, że ktoś jest niepiśmienny i wstydzi się postawić krzyżyk, ale wśród przodowników raczej takich nie ma. Nie podpisywanie wniosków grozi nadawaniem uprawnień "martwym duszom", a tego powinno się unikać.

Kolego Jaraso! Szzerzenie tumiwisizmu w PTTK nie jest receptą na lepsze jutro naszego Towarzystwa.

Piotr

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: any
Data: 2004-12-07 07:30:47

ROTFL!!!
No nie, nie zdzierzyłem. Przepraszam.
Miałem się nie odzywać. W końcu jestem 'nieczłonek' i niezalogowany, ergo nieautentyczny. Ale co mi tam...
Kwestia podpisu na wniosku rozbawiła mnie do łez, naprawdę.
Czy już w PTTK nie ma nic innego do roboty, jak tylko toczyć batalię o rzecz tak oczywistą, jaką jest podpis na dokumencie??? Tutaj nie ma dyskusji, wniosek nie podpisany nadaje się wyłącznie do kosza, jeżeli ktoś tego nie rozumie to ja dziekuję za takie towarzystwo.

Sprawa kolejna JURY konkursu /w formie tego tytułu dopatruje się odrobinki megalomaniii, ale cóż podejżliwy taki jestem/. Rację mają uczestnicy, krytykując stanowisko żiry, powiem więcej. Organizatorzy konkursu usiłujący przedstawić konkurs jako świetną zabawę sami sprowadzili go do absurdu poprzez usztywnienie stanowiska jurorów. Pytanie było do bani, bo w popularnym (?), w założeniach wymagającym raczej szerokiej, ogólnej wiedzy, padło szczegółowe pytanie dla specjalistów ornitologów i reakcja na reklamacje także była do bani.
Ale cóż JURY jest nieomylne i jak to w PTTK tradycją się zrobiło położyło kolejną fajną sprawę.
Smród się poniesie proszę państwa z komisji i tyle. Były inne wyjścia z impasu. Ale do tego trzeba klasy, której Wam wyraźnie zabrakło.
"Dziel i rządź" - dlaczego większość z państwa zapomniało o "dzieleniu" i jak tylko grupka rozgoryczonych dzieciaków pofolgowała sobie na forum /a co mieli zrobić, gdzie się udać?/, to zaraz trzeba było im pokazać kto tu rządzi?

Szkoda, bo z przyjemnością czytam wypowiedzi wielu osób piszących na forum i zacząłem nawet rozważać reaktywację swego członkowstwa. Niestety, rozczarowałem się ponownie.

Panie Przewodniczący Maśliński niestety, pokazał pan, że do sprawowania władzy jeszcze musi dorosnąć.

Z poważaniem
Andrzej Bielak
andrzej.bielak(na)interia.pl

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-07 09:26:08

Witam!!!

> Szerzenie tumiwisizmu w PTTK nie jest receptą na lepsze jutro (...)

Tym bardziej szerzenie anonimowe...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-12-07 09:11:06

>Tutaj nie ma dyskusji, wniosek nie
>podpisany nadaje się wyłącznie do
>kosza, jeżeli ktoś tego nie rozumie
>to ja dziekuję za takie towarzystwo.

To nie dokładnie tak sprawa wygląda, że każdy wniosek musi być podpisany przez osobę, której ten wniosek dotyczy. Oto przykład: Wniosek o nadanie komuś Srebrnej Honorowej Odznaki PTTK podsuje ktoś w imieniu komisji wnioskującej, a nie osoba, której ten wniosek dotyczy. Inny przykład: Kiedyś postawiono mi wymóg zaliczenia Szkoły Górskiej Przewodników PTTK. Wniosek o przyjęcie na to szkolenie wystawiłem i podpisałem nie ja, a stosowna Komisja Turystyki Górskiej.

I nie brak mojego podpisu na wniosku był tu problemem (w końcu wystawiło go i podpisało szacowne gremium) ale fakt, że odmówiono mi przyjęcia tłumacząc, że "prosto z ulicy" nie przyjmują i trzeba najpierw ukończyć kurs na przewodnika górskiego. Ale żeby zostać przyjętym na kurs wymagano z kolei ukończenia Szkoły Górskiej. Łatwo było się w tym wszystkim połapać?

Oczywiście nie odpuściłem i złożyłem odwołanie szczegółowo opisując cały ten bajzel i arogancki sposób traktowania ludzi. Nie przewidziałem jadnak, że środowisko to jest aż tak mocno związane ze sobą kumoterskimi układami, że są nie do ruszenia. No i doigrałem się. Na kurs przewodnicki mnie w końcu przyjęto, ale jednocześnie robiono wszystko, abym tego kursu nie ukończył. Też nie pomogły odwołania ani zwrócona uwaga na rażące nieprawidłowości. Ale za to dziś mogę mówić z podniesionym czołem, że to środowisko jest wyjątkowo hermetyczne i bardzo skrupulatnie dba o to, aby nikt spoza układu przewodnikiem nie został.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~jaraso
Data: 2004-12-07 10:30:00

Winny jestem wyjaśnienie, gdyż moja poprzednia wypowiedź została zdaję się źle zrozumiana, sam przezytałem ją raz jeszcze i przyznaję, że stało się tak z mojej winy. Otóż wyjaśniam, że nie miałem zamiaru oceniać czy umieszczenie podpisu na wniosku jest słuszne czy też nie. Chodziło mi o to, że PTTK często zajmuje się sprawami mało istotnymi a czasami w ogóle nie istotnymi. Bo dlaczego nie walczy się z takim uporem o to, żeby uprawnienia Przodownika TP czy turystyki górskiej miały taką rangę jak np. uprawnienia przewodnika, które są uprawnieniami państwowymi a nie ograniczały się tylko do weryfikacji książeczek (chyba że zakładamy, że przodownicy są tak mierni, że nie warto o to walczyć). Skoro uprawnienia Przodowników mają znaczenie tylko wewnątrz w PTTK to po co rozpętywać zażarte dyskusje o podpis, tak samo w konkursie najpierw uznaje się dwie odpowiedzi (drugi co do wielkości dzwon), gdzie tylko jedna była prawidłowa a za chwilę broni się z takim uporem tezy, że bielik to nie orzeł, narażając PTTK na pośmiewisko, kiedy internauci przedstawili naprawdę poważne argumenty, na to, że obie odpowiedzi powinny być uznane. Niechciałbym, aby moja poprzednia wypowiedź, w której podałem może niezbyt właściwy przykład rozpętała kolejną batalię o podpis na wniosku.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcin Ortyl
Data: 2004-12-07 12:58:24

panie Maśliński.ja tam np nie mam zamiaru pana obrażać i nie podważam pana umiejętności.Jednak nikt kto przeczyta to forum nie może mieć o panu dobrego zdania poprostu.Popełnił pan ewidentny błąd nieuznając odpowiedzi słusznej co zostało panu zresztą udowodnione.Czasem poprostu trzeba umieć się przyznac do błędu i przyjąć krytykę a pan tego nie potrafi.Nawet z nietoperzami mimo że pan się pomylił to nigdzie nie widac słowa przepraszam...to tyle..

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-07 13:25:19

Witam!!!

> Nawet z nietoperzami mimo że pan się pomylił to nigdzie
> nie widac słowa przepraszam...

"W pytaniu popełniliśmy błąd - w Polsce żyją oczywiście 22 gatunki nietoperzy. Przepraszamy!"
Żródło:
http://www.pttk.pl/konkurs/index.php

W chwili obecnej oczekuję Marcinie od Ciebie przeprosin wobec Kolegi Maślińskiego.

Z poważaniem,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcin Ortyl
Data: 2004-12-07 13:38:21

oczywiście że przepraszam pana Maslińskiego jeśli go czymkolwiek uraziłem bo jak pisałem wyżej nie było to nigdy moim celem.Celem było tylko dowiedzenie prawdy co do orła bielika i to nam forumowiczom się udało.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~marcin ortyl
Data: 2004-12-07 13:42:39

jeszcze jedno Łukaszu.Mam nadzieję ze nie myślisz że Jaraso to ja bo to nie prawda...

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-07 13:49:07

Witam!!!

> Mam nadzieję ze nie myślisz że Jaraso to ja bo to nie prawda...

Nie myślę. :-)
Ja wiem kto to jest Jaraso...

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~waldi
Data: 2004-12-07 15:20:20

Pan Maśliński wprawdzie przeprosił za błąd z nietoperzami, ale nie spodziewałbym się jego przeprosin w sprawie orła bielika. Czasami uczestniczę w żenujących dyskusjach prowadzonych przez wybinych krajoznawców. Z reguły nie wypowiadam się na forum takim jak te a jestem tylko czytelnikiem, tym razem jednak zabieram głos, gdyż to co zrobili organizatorzy tego konkursu z przodującym panem Maślińskim na czele to kolejna kompromitacja całego Towarzystwa. Dziwię się też postawie Łukasza, który broni jurorów, mimo że mam wrażenie, że nie we wszystkim się z nimi zgadza. A niektóre głosy w dyskusji może nieco za ostre i niepotrzebnie wybiegające na inne tematy są konsekwencją lekceważenia uczestników konkursu.

Waldi

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-07 16:01:07

Witam!!!

> Dziwię się też postawie Łukasza, który broni jurorów,
> mimo że mam wrażenie, że nie we wszystkim się z nimi zgadza.

Jakby się głebiej zastanowić, to moja postawa jest OCZYWISTA. I moje prywatne poglądy nie mają tutaj żadnego znaczenia.

Pozdawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2004-12-07 15:57:17

Godząc się na pełnienie tej funkcji spodziewałem się różnych opinii na temat konkursu oraz mojej osoby - jest mi przykro,iż pracując społecznie narażony jestem na tak obrażliwy ton osób, którym nigdy w życiu nawet nie nacisnąłem na przysłowiowy "odcisk" - występuję tu publicznie, nie kryję się i w pełni staram się, aby ten konkurs był jak najuczciwiej i sprawiedliwie prowadzony. Regulamin i pytania zatwierdzone były przez Komisję prawie rok temu, bo w styczniu br. oraz konsultowane ze specjalistami. Pytania nie są dla przedszkolaków i oni nie udzielą jeszcze poprawnej odpowiedzi, ale wielu z państwa to już się udało. Kilka z nich jest faktycznie moich, ale przy Konkursie pracowało i pracuje nadal wielu ludzi - czytając pytania z pozoru wydaje się, że to wszystko takie proste i łatwe, ale tak nie jest - podejmując tę funkcję zdawałem sobie sprawę, że wszystko skupia się na mnie i każdy choćby najmniejszy błąd zrobiony przez kogokolwiek ze sztabu Konkursu, będę musiał przyjąć na siebie-kapitan ze statku schodzi zawsze ostatni, dlatego w 2005 r. czeka nas jeszcze III i ostatni etap - ilu uczestników wytrwa do końca to się jeszcze okaże. Nasze Towarzystwo jest ciekawą instytucją i zachęcam jednak do wstępowania, a nie myli się ten co nigdy nic nie robił, a do zrobienia jest dużo - krytykować to większość Polaków potrafi - i ta bezwzględna krytyka zniechęca wiele ciekawych jednostek do tego, że nie podejmują się działań, inicjatyw, bo w imię czego, narażać swoje nazwisko i dobre imię, gdy pracuje się do tego społecznie, kosztem własnej rodziny, odpoczynku itp. i tak w organizacjach pozostają tylko krzykacze, złośliwcy, którzy nie wnoszą nic poza jednym -fermentem - jest czas wyborów władz PTTK, zastanawiam się ilu z pośród "wiecznie nie zadowolonych osób" wypowiadających sie na FORUM PTTK będzie kandydować do nowych władz, tak, aby uzdrowić nasze Towarzystwo? Idea FORUM - jest jedna ja i każdy z Państwa ma prawo, ale nie musi odpowiadać na każde zadane pytanie - takie jest forum i nie jest to lekceważenie uczestników. Jeśli ktoś napisze do mnie prywatnie i się przy tym podpisze zawsze udzielam odpowiedzi, a na FORUM ? - ... Mi nie sprawia przyjemności rozmowa z duchami!
- Z krajoznawczym pozdrowieniem i Do zobaczenia dopiero na CZAKU z osobami mi życzliwymi. Maciej Maśliński.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcin Ortyl
Data: 2004-12-07 23:46:09

ma pan rację:-) nie jest łatwo..choć akurat z orłem nie bardzo się udało sprawiedliwie ocenić ale daje już temu spokój..ciekawi mnie za to co znaczy na CZAKU..hmm

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Tomasz Głogowski
Data: 2004-12-09 11:24:47

Szanowni Koledzy, Szanowne Jury!
Teraz dopiero przeczytałem o co tu w ogóle chodzi w tej dyskusji i stwierdzam, że niestety ale forumowicze mają rację krytykując Pana za pytanie z orłem. Jeśli pytanie rzeczywiście brzmiało: "jaki to ptak". To zarówno odpowiedź bielik jak i orzeł bielik powinny zostać uznane. Jestem biologiem z dośc długim stażem i przyznam szczerze że udzieliłbym odpowiedzi "orzeł bielik" mimo iż rzeczywiście ptak ten orłem nie jest i ja doskonale o tym wiem. Jednakże przed dziesiątki lat nazwa "orzeł bielik" utrwaliła się na tyle mocno, że dziś potocznie ptaka tego nazywamy ORZEŁ BIELIK, a sama nazwa "bielik" (bez słowa orzeł) jest wręcz rażąca.
Nawet z logicznego punktu widzenia: odpowiadamy na dokładnie zadane pytanie. W pytaniu nie kazano podać prawdziwej naukowej nazwy tego ptaka. Piszecie źe pytanie było podchwytliwe. No to chyba rzeczywiście nie na tym to polega.
Pozdrawiam, życząc prowadzącym konkurs właściwego zrozumienia sensu prowadzenia takiego konkursu. Nie dziwie się że wielu konkursowiczów zrezygnowało z dalszego udziału.
Nie biorę udziału w konkursie ale całym sercem stoję po stronie osób którym punktów nie przyznano.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Józek
Data: 2004-12-09 12:40:27

W tej całej sprawie widzę tylko jedną rzecz. Jury się nie ugnie przed opiniami i tak długo będzie wymyślać bzdurne pytania i odpowiedzi aż na polu bitwy zostanie ten co od początku miał wygrać.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Arkady
Data: 2004-12-12 20:33:06

I tu się Łukaszu mylisz. Obie formy dopełniacza: Bieszczad i Bieszczadów są jak najbardziej poprawne. Polecam najnowszy słownik.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-13 09:23:55

Witam!!!

> Obie formy dopełniacza: (...) są jak najbardziej poprawne.

Najnowszy słownik jest kiepskim argumentem w gronie turystyczno-krajoznawczym, od którego jednak mozna wymagać ciut więcej.

Oczywiście poprawność polityczna i akceptowanie przez językoznawców form nieprawidłowych jako prawidłowe na skutek nacisku ogółu jest mi znana. Jednak dla mnie język jest również pewnym dziedzictwem i (uwaga!) zabytkiem. Rozumiem zatem ewolucję języka, popieram pojawianie się w nim nowych pojęć, cieszę się z istnienia gwar i slangów. Jednak nurt akceptujący formy nieprawidłowe jako prawidłowe, bo niedouczona większość takowymi się posługuje jest mi obcy.

Choć niestety obawiam się, że czeka mnie jeszcze wiele przykrych zaskoczeń w tym zakresie. :-(

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Arkady
Data: 2004-12-13 13:23:23

O! Słownik jest jednak najważniejszym argumentem. Poza tym pozwoliłem sobie zajrzeć do kilku słowników wydanych zanim się urodziłeś i jako pierwsza występuje forma Bieszczad (a. Bieszczadów), a dotarłem do prawie zabytkowych wydań. Poza tym w Bieszczady jeździłem ponad 15 razy zaczynając od roku 1985. I niestety mieszkańcy woleli mówić Bieszczad. Zatem uzus językowy utrwalił równolegle obie formy. Ja też jestem za formą Bieszczadów, ale pogodziłem się z faktem istnienia (i niestety przewagi) formy Bieszczad.
Pozdrawiam.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-13 13:33:09

Witam!!!

> Słownik jest jednak najważniejszym argumentem.

Owszem. Np. w dyskusji między programistami z Microsoftu, którą z form ma Word podkreślać jako błedną. Jak napisałem wyżej - krajoznawcy powinni pielęgnować tradycję nazw geograficznych.

Działania polegające na zmianie nazw, zatracanie ich bogactwa i zagubienie ich historii (poprzez np. zła odmianę) uważam za barbarzyństwo w takim samym stopniu jak wyburzanie zabytków.

> (...) a dotarłem do prawie zabytkowych wydań.

I ja tego nie neguję. Już Mieczysław Orłowicz usiłował lansować nieprawidłową formę. Nie zmienia to faktu, że jest ona historycznie nieprawidłowa.

> I niestety mieszkańcy woleli mówić Bieszczad.

Tak?
Zapewne piszesz o rdzennych mieszkańcach BIESZCZADÓW... :-)
Pic polega na tym, że mieszkańcy Bieszczadów są w 100% napływowi w ciągu ostatnich 55 lat i argument powołujący się na nich jest nienajlepszy. W innych regionach - np. na Spiszu - przyznałbym z miejsca rację.

Pozdrawiam,
Łukasz

PS. 1. Przykład Spiszu podałem, bo kiedyś właśnie argument mieszkańców przeważył w dyskusji na preclu na temat odmian nazw spiskich miejscowości.
Ł.

PS. 2. Argumentem zwolenników niepoprawnej formy dopełniacza jest fakt, że Bieszczady niczym nożyczki i sanki nie mają liczby pojedyńczej (plurale tantum). Tymczasem - skoro byłeś w Bieszczadach to wiesz - jest to absolutna nieprawda. Zatem należy słowo Bieszczady odmieniać jak formę posiadającą liczbę pojedyńczą Bieszczady - Bieszczadów, Beskidy - Beskidów, układy - układów itp.
Problem Bieszczadów polega na tym, że pojedyńczy Bieszczad zachował się w znacznie mniejszej ilości nazw niż pojedyńczy Beskid. C.N.U.
Ł.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Arkady
Data: 2004-12-13 14:26:20

Ja się zupełnie zgadzam, że to powinno brzmieć Bieszczadów. Sam kiedyś o to wojowałem. Jedynie nie mogę się zgodzić z negowaniem tych, którzy używają formy Bieszczad, gdyż jest ona językowo poprawna.

Zapewne piszesz o rdzennych mieszkańcach BIESZCZADÓW...
Pic polega na tym, że mieszkańcy Bieszczadów są w 100% napływowi w ciągu ostatnich 55 lat i argument powołujący się na nich jest nienajlepszy

Jednak zasada uzusu językowego polega na tym, iż to aktualni mieszkańcy stanowią reguły (niestety) językowe dla swojego regionu. Tak kształtuje się "tradycja" językowa.
Jeszcze raz dodaję, ja się stanowczo podpisuję pod "Bieszczadów", ale nie neguję "Bieszczad". W tej kwestii jestem tolerancyjny.

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-12-13 14:29:07

Jak zwykle Łukaszu piszesz o wyższości "Bieszczadów" nad odmianą "Bieszczad", a ja z uporem będę bronił formy "Bieszczad". Tak mówili moi dziadkowie i rodzice, w tym moja babcia będąca krajanką Orłowicza. w języku polskim nazwy występujące wyłącznie z końcówką -y często są w trakcie odmiany skracane, np. Makoszowy - Makoszów, co nawet odnotował słownik ortograficzny. Poza tym, jeżeli miejscowi od 50 lat używają formy Bieszczad, to można spokojnie przyjąć ją jako obowiązującą, bez powoływania się na historię tego słowa. Nawet gdyby to miał być jakiś wyjątek, a nie jest, to różnych wyjątków w odmianie różnych nazw jest jeszcze co najmniej kilka, np. Ostrów Mazowiecka, chociaż powszechnie ostrów występuje w rodzaju męskim, Włoszczowa, chociaż mieszkańcy ziemi włoszczowskiej jadą na targ do Włoszczowa, a nie do Włoszczowy czy Włoszczowej.

>Problem Bieszczadów polega na tym, że pojedyńczy Bieszczad zachował się w znacznie mniejszej ilości nazw niż pojedyńczy Beskid.

To trochę nie tak. Mamy tylko jedne Bieszczady, a Beskidów mamy kilka: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki itd.
Bieszczady tylko formalnie są w liczbie mnogiej, ale tak faktycznie, to występują jako jedność. Beskidy mają faktycznie swoja liczbę mnogą, bo jako grupy górskie występują też oddzielnie w liczbie pojedynczej.
Odmiana "Bieszczad" bardziej odpowiada odmianie "Makoszów", co w przypadku Beskidów nie zachodzi.

Piotr

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Kuba
Data: 2004-12-13 15:36:51

"Mamy tylko jedne Bieszczady, a Beskidów mamy kilka: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki itd.
Bieszczady tylko formalnie są w liczbie mnogiej, ale tak faktycznie, to występują jako jedność."

Nie.
Nazwa Bieszczad ( M.l.poj.)
zachowała się dla oznaczenia góry
Kamień ( nad Jaśliskami ) w Beskidzie Niskim lub też lasu pobliskiego lasu
u granic wsi Wisłok Wielki.

Do połowy XIX "Bieszczad" na określenie gór ( wymiennie z Beskid )
była forma wyłączną,
a aż do końca tegoz stulecia - żywą.

Mnoegie "Bieszczady"-góry pojawiły się u Staszica i współczesnych,
upowszechniły w 2 poł XIX wieku,
a wyparły l.poj. z pocz. XXw.

Wcześniej mnogie "Bieszczady" były używane ale na określenie
lasów królewskich leżących opodal Bieszczadu
- grzbietu granicznego z Węgrami.
Owa l.mn. ( wraz z pojedynczą dla określenia gór )
pojawia się w akcie starosty sanockiego z 1400r. i kilkadziesiąt lat później.

Zatem stara plurale tantum _nie oznacza_ gór.
O ile jest w ogole plurale tantum,
a nie zwykłą l.mn. od Byeschad
pierwszy raz używaną na góry
dużo wcześniej bo w 1268 lub 9.

A już w międzywojniu Gąsiorowski
( autor znanego przewodnika po Karpatach Wschodnich )
ganił niektórych turystów za nieprawidłową
odmianę D l.mn. z zerową końcówką.
Podobnie -ów używano powszechnie w ówczesnym
piśmiennictwie geograficznym.
W latach 60-tych podobnie piętnował formę (tych) Bieszczad
Adam Fastnach
- znany historyk i regionalista sanocki.

Dopełniacz "Bieszczad" wywodzono albo
z ignorancji dziennikarzy
( dla których podobnie np. Iwonicz
lub Lubaczów znajdowały się
na terenie owych "Bieszczad" ),
tudzież napływowej ludności,
albo też widziano w niej rusycyzm
z końca wojny lub powojennych kontaktach
z nauka rosyjską.
Zdrawlia żiełaju.

Proponuję tez sprawdzić co lepsze
przewodniki, monografie i mapy
- niemal bez wyjątków -ów.

Niechlujstwo językowe
i nieznajomość historii
takimi pozostaną - nawet wzięte w obronę
przez oficjalny słownik czy językowy usus.

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-13 15:58:36

Witam!!!

> Tak mówili moi dziadkowie i rodzice, w tym moja babcia będąca krajanką Orłowicza.

Mówili nieprawidłowo...

> (...) wyłącznie z końcówką -y często są w trakcie odmiany skracane,

Często? Podałeś jeden przykład i to bynajmniej nie najpopularniejszy...

> Poza tym, jeżeli miejscowi od 50 lat używają formy Bieszczad,
> to można spokojnie przyjąć ją jako obowiązującą (...)

W takim samym stopniu oni miejscowi jak Ty czy ja... :-)

> Bieszczady, a Beskidów mamy kilka

Historycznie rzecz ujmując mamy tylko jeden BIESZCZAD i jeden BESKID i słowa te oznaczają dokładnie do samo - dział dzielący zamieszkałe tereny dzisiejszej Słowacji od ziem Rzeczpospolitej. Geograficznie rzecz ujmując mamy jedne Beskidy (od Czarnochory aż po Bramę Morawską) i jedne Bieszczady jako pasmo Beskidów.

> Bieszczady tylko formalnie są w liczbie mnogiej,
> ale tak faktycznie, to występują jako jedność (...)

Czyli twierdzisz, że nie ma pojedyńczych bieszczadów (świadomie małą literą napisałem)? Przecież umiem wymienić kilka co najmniej szczytów o nazwie Bieszczad - że choćby wspomnę o Bieszczadzie (Kamieniu) nad Jaśliskami (857 m n.p.m.). Słowo "bieszczad" funkcjonuje i prztrwało w nazwach i w określeniu świata który "zbieszczadział" (zdziczał).

Dlatego forma prawidłowa wynika wprost z reguł języka polskiego układy - układów, Beskidy - Beskidów, Bieszczady - Bieszczadów. Wszystkie te słowa MAJĄ liczbę pojedyńczą.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-13 16:10:09

Czołem!!!

> Niechlujstwo językowe i nieznajomość historii takimi pozostaną
> - nawet wzięte w obronę przez oficjalny słownik czy językowy usus.

Artyleria przybyła! ;-)
Dzięki Kuba!

Pozdro,
Łukasz
Wielbiciel Bieszczadów
:-)
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: ~Marcin Ortyl
Data: 2004-12-14 20:59:46

I pomysleć że wszystko zaczęło się od orła bielika.....

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-15 10:32:19

Witam!!!

> I pomysleć że wszystko zaczęło się od orła bielika...

Khm, khm...
Chyba od BIELIKA chciałeś napisać...? :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski