Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

jastrzębia mamy w godle!

wszystkich wiadomości w wątku: 12
data najnowszej wiadomości: 2004-11-30

Temat: jastrzębia mamy w godle!
Autor: ~ania
Data: 2004-11-29 14:57:53

Ludzie!mamy w godle jastrzębia:-( co z naszą historią.Ja mam swoim dzieciom mówic że panie w szkole kłamią?chyba w pttku macie jakichś biologów czy kogoś tam jak on wam powie że nazwanie bielika orłem jest niepoprawne to ja jestem ksiadz proboszcz!ech szkoda się denerwować a nie życze już pttkowi straty tyly sympatyków co dziś!bo ja jestem jedną z nich choćudziału w konkursie nie biorę ale mozę to i lepiej

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-29 15:09:16

Witam!!!

> Ludzie! Mamy w godle jastrzębia. :-(

Ustawa mówi:
"Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy."

Nie ma co dyskutować - nasze godło to symbol. Owszem - wzorowany na Bieliku - ale tylko symbol. Bielik nie jest w godle RP.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: ~Prezes
Data: 2004-11-29 16:32:34

To jeżeli odpowiedziałem że jest to orzeł bielik to to jest błąd? Czegoś nie rozumiem, praktycznie wszystkie ksiązki podają nazwę ORZEŁ BIELIK (Haliaeätus albicilla). Czegoś tutaj nie rozumiem. Proszę o wyjaśnienia!

Biologiem a zarazem ornitologiem nie jestem, ale coś mi się tutaj nie podoba.
Może się mylę! Proszę o naukę i rozgrzeszenie

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-29 16:42:52

Witam!!!

Zachecam do lektury wątku "złośliwość". Tam wszystko jest wyjaśnione.
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=12715

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: ~Andrzej
Data: 2004-11-29 16:47:04

Łukasz,
napisz jakąś książkę o ptakach!
pozdrawiam

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: Dudi
Data: 2004-11-29 17:31:17

poczytaj wczesniej przepisy dotyczace ochrony przyrody:

http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=12755

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: ~Prezes
Data: 2004-11-29 18:32:01

Jeśli jest to w Dzienniku Ustaw faktycznie ( choć interpretować to można na płaszczyźnie ustawowej i płaszczyźnie ornitologicznej ) to zwracam honor. Tylko że ta ustawa nie jest tak naprawde adekwatna co do istoty pytania konkursowego. Z próbuje z konsultować to z prawnikiem. Pozdrawiam

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: domin
Data: 2004-11-29 20:19:00

W XIII w. kilka gałęzi rodziny Piastów przyjęło - wzorem zachodnim, jako swój znak rozpoznawczy (godło, herb) orła, ptaka już wtedy niezbyt częstego, a dużego,silnego, któremu przypisywano różne przymioty. Dla odróżnienia linii (wielkopolskiej, śląskiej itp.) owe heraldyczne orły oznaczono różnymi barwami. Jako że w wyścigu o tron Polski zwyciężyli Piastowie wielkopolscy, to ich orzeł - biały, został godłem państwowym. Tak więc orzeł śląski - czarny, przez niektórych traktowany jako niemiecki (sic!), jest "bratem" orła państwowego. Dopatrywanie się w aktualnym godle państwowym jakiegoś konkretnego gatunku orła nie ma więc sensu, jako że Piastowie nie myśleli w kategoriach ornitologicznych, stąd ów ptak (niewątpliwie) jest jedynie symbolem. Z pewnością jednak nie jastrzębia. Nie znam spornego pytania, ale tyle, jesli chodzi o genezę. Szukanie pomocy prawnika jest chyba wytaczaniem armaty przeciwko wróblowi.

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: ~Jarek
Data: 2004-11-30 06:40:43

Ja również nie mogę pojąć dlaczego odpowiedż orzeł bielik nie została zaliczona. Być może orzeł bielik to nie ten sam bielik, który jest symbolem WPN. Moim zdaniem jednak komisji po prostu brakuje wiedzy i na dodatek nie potrafią wymyślić pytań, które sprawiły by trudność, stąd też takie podejście, nie zdziwiłbym się, gdyby następnym razem brak kropki na końcu zdania spowodował nie zaliczenie odpowiedzi. Szkoda że komisja sprowadziła konkurs do absurdu i zniechęciła wielu uczestników a na dodatek robi fatalną opinię o PTTK. Mam wrażenie, że już w przedostatnim pytaniu komisja sama nie wiedziała, który z dzwonów jest drugi co do wielkości, że jest to dzwon Józef pewnie uświadomili im dopiero uczestnicy konkursu, stąd też uznanie dwóch odpowiedzi za prawidłowe.

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: Dudi
Data: 2004-11-30 11:08:53

Szanowny Prezesie(?),

1. w pytaniu bylo zaznaczone ze rzeczony zwierz podlega ochronie gatunkowej - wiec co jest chronione i JAK sie NAZYWA okresla stosowne rozporzadzenie - nic prostrzego tylko poszukac na www.sejm.gov.pl

2. to do licznych glosow na temat zrodel typu strona parku itp. - przepraszam ale czy ktos ponosi odpowiedzialnosc za ich tresc? - dzis bylo tak jutro bedzie innaczej - popytajcie pracownikow naukowych czy i w jakich sytuacjach mozna w przypisach bibliograficznych umieszczac odnosniki do stron wwww

3. wszyscy palacie nienawiscia do Jury i Lukasza - ale czy ktos zajrzal do powaznego zrodla (na papierze)? - ja zdjalem z polki Ptaki europy - przewodnik terenowy (z 1982) i mam tam bielika na tablicy Jastrzebiowate - orłany (pod orły sa tylko przedni, cesarski, stepowy)

mam wiec propozycje - wiecej czytac ksiazek naukowych a mniej beletrystyki, papki popularno-naukawej i internetu...

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: pilot śmigłowca
Data: 2004-11-30 11:34:20

no to się wypowiem jako przyrodnik:

z nazewnictwem jest tak: naukowcy unikają uzywania nazw narodowych. Z róznych względów, chocby po to, by uniknąć błędów. Łacina jest jednoznaczna: dwuczłonowa, niepowtarzalna nazwa.

Jeśli w pytaniu nie zawarto polecenia: podaj nazwę łacińską - no to trzeba się liczyc z tym, że funkcjonować moga rózne nazwy polskie. Jest wiele takich przykładów w naszym kraju.

Dlatego jeśli sa uswięcone tradycją rózne nazwy (polskie) danego gatunku należy je według mnie uznać.

A zdaje się że w tym przypadku tak własnie jest - cytowano tu encyklopedie, rózne strony internetowe (w tym poważanych i renomowanych instytucji).

Jeśli więc tu sprawa rozbija się o polską nazwę: bielik czy orzeł bielik to ja jestem za uznaniem obydwu.

pozdrawiam
i zyczę dalszych
zdrowych i pozytywnych
emocji
strona (mojego) Klubu:
http://ino.lublin.pttk.pl/
strona własna:
http://www.juraszewski.pl
masz problemik lub wręcz problem? A któż ich dziś nie ma!

Temat: Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: ~krzywiel
Data: 2004-11-30 18:14:34

Szanownej Komisji polecam przeczytać najnowsze wydanie z serii białych przewodników po Polsce z 2001 r. "Pomorze Zachodnie i Środkowe" autorstwa J. Kosackiego i B. Kucharskiego, str. 139, dwudziesty wiersz od dołu "...Najcenniejszym jest orzeł bielik, który stał się symbolem parku. ..." Ten przewodnik napisali tacy sami ludzie jak my, czyli krajoznawcy. Więc na kim mamy się wzorować?