Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Wilki i inne

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2004-11-16

Temat: Wilki i inne
Autor: ~Maciek
Data: 2004-11-15 21:03:15

Czuwaj!!!!!!!

Czy w parkach narodowych typu bieszczadzki albo magurski jast dozwolone przez prawo spanie pod chmurką oraz z namiotem? Jak wygląda sprawa nieżwiedzi i wilków? sa na prawde czy to tylko takie opowieści z krypty??

pozdrawiam!!

Temat: Re: Wilki i inne
Autor: ~pienk
Data: 2004-11-15 23:03:00

wydaje mi sie,ze jesli uzyskasz zgode od dyrekcji parku narodowego, to bedziesz mogl rozbic namiot. generalnie biwakowanie jest zabronione. nie dotyczy to "sytuacji awaryjnych" (przynajmniej wg ratownikow grupy karkonoskiej GOPR), b wtedy liczy sie ratowanie ludzkiego zycia, a nie przepisy. Wydaje mi sie,ze pod sytuacje awaryjna raczej nie podciagniesz nocowania w namioce...ale spanie pod chmurka juz bedzie nieco latwiej...;P
Za sytuacje awaryjna mozna np. uznac przypade w ktorym jestes w gorach, nie zdazyles dojsc do schroniska przed zmrokiem i nie masz oswietlanie dzieki ktoremu moglbys bezpiecznie kontynuowac podroz;P

Jesli chodzi o wilki, to z tego co wiem, to one raczej nie podchodza do ludzi... nie wiem jak to sie ma do niedzwiedzi...

Temat: Re: Wilki i inne
Autor: Henek
Data: 2004-11-16 09:08:08

Zbyt ogólnie pytasz - trudno odpowiedzieć.

Mając w pamięci Twoje poprzednie pytanie - to zimą ( głęboką ) problemu z niedźwiedziami nie ma bo śpią ;-) Gorzej z wilkami, zwłaszcza gdy zima jest ciężka :-( Mimo wielu noclegów w dzikim terenie pod namiotem czy pod chmurką nigdy żadnych problemów nie miałem ( ani przez zwierzęta, ani ludzi ) Wystarczy mieć uszy i oczy szeroko otwarte. Nie powiem że zimowa wędrówka nocą, przy akompamniamencie wilczego wycia nie jest emocjonująca :-)
Jeśli chodzi o spanie to nie ma problemu ze strażą parkową o ile jest to wyłącznie nocleg. Gdy rozbijesz się o zmroku a zwiniesz o świcie, nie paląc ogniska - szansa że zostaniesz zatrzymany jest nikła.
Jestem jednak temu przeciwny, bo polskie PN-y są tak niewielkie, że nie występuje konieczność biwakowania na ich terenie.
Jeśli chodzi o turystykę typu skitury ew. rakiety - to zalecam ostrożne planowanie tras ( z dużym zapasem ), zima to naprawdę groźny i bezwzględny przeciwnik.

Pzdr Henek

Temat: Re: Wilki i inne
Autor: ~góral
Data: 2004-11-16 09:50:45

celowe spanie w Parku Narodowym, nieważne czy w namiocie czy pod chmurką, kłóci się z etyką człowieka szanującego przyrodę.

Temat: Re: Wilki i inne
Autor: ~DA-PA
Data: 2004-11-16 15:51:17

Odpowiedzi szukaj na http://www.beskid-niski.pl