Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

kilka pytań do ROK i OKP

wszystkich wiadomości w wątku: 8
data najnowszej wiadomości: 2004-10-02

Temat: kilka pytań do ROK i OKP
Autor: ~jasiek
Data: 2004-09-27 10:04:07

Witam,oto co chcialbym sie dowiedziec:

1.w regulaminie ROK jest napisane, ze zdobycie regionalnej odznaki z okolic zamieszkania uprawnia do przyznania ROK w stopniu brazowym. W takim razie czy moge jednoczesnie zdobywac jakas odznake regionalna i punkty do ROK Srebrnej?Ja widze to tak: regionalna zdobede w przeciagu roku, natomiast ROK Srebrna w 3 lata. Wiec oddajac do wryfikacji kronike dla ROK Srebrnej bede juz mial ROK brazowa. czy nie bedzie to "nielegalne"? :-)

2.OKP mozna zdobywac dopiero po zdobyciu ROK Srebrnej. Natomiast nie ma ograniczen czasu co do OKP. Wiec jesli w te wakacje zwiedzilem Olsztyn (3 obiekty z Kanonu Krajoznawczego - 3 obiekty do OKP), a ROK Srebrna zdobede powiedzmy za 4 lata, to czy bede mogl te obiekty z Olsztyna wpisac do kroniki OKP?

Dzieki z gory za odp.Pozdro.

Temat: Re: kilka pytań do ROK i OKP
Autor: Jurek
Data: 2004-09-27 10:52:36

Witam !

Ciekawe pytania.

Sądzę, że w przypadku pierwszego odpowiedź będzie negatywna ponieważ "ustawodawca" chyba chciał w jakiś sposób nagrodzić osoby, które posiadają odznakę regionalną zdobytą na danym terenie.
Miało to na pewno tę przesłankę, że większość regionalnych odznak w pewnym sensie pokrywa się ze zdobywaniem ROK, a jej celem było poznanie najbliższej okolicy.
Dlatego raczej nie sądzę, że zdobywanie regionalnej odznaki i ROK w stopniu srebrnym może przebiegać równocześnie. Regionalna odznaka jest zamiast ROK brązowej a nie obok, to tak jakbyś zdobywał ROK brązową i srebrną jednocześnie.

Drugie pytanie już kiedyś tutaj padło niestety w wyniku awarii serwera gdzieś przepadło. Czy obiekty zwiedzane poza regionem do ROK srebrnej mogą być zaliczone potem do OKP.
Teoretycznie mogłyby być ujęte do OKP złotej z szafirem, ale czy mogą mogą mieć datę zwiedzania wcześniejszą niż przyznanie ROK srebrnej ? Wszakże zapis regulaminu mówi, że Odznakę zdobywa się w kolejności rodzajów i stopni.
Również oczekuję na ten problem odpowiedzi od Komisji Krajoznawczej wszak zdarza się nam zwiedzać takowe obiekty w czasie gdy jeszcze nie posiadamy ROK srebrnej.

Pozdrawiam
Jurek

Temat: Re: kilka pytań do ROK i OKP
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-09-27 14:49:41

Osobiście uważam, że warunki "nadmiarowe" spełnione przy zdobywaniu stopnia niższego, powinny być zaliczone przy zdobywaniu właściwego stopnia. Nie ma sensu zdobywanie ich po raz drugi. Zazwyczaj zwiedza się jakieś obiekty wtedy, kiedy ma się ku temu okazję, a nie jak sobie życzy tego regulamin.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: kilka pytań do ROK i OKP
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2004-09-30 22:32:43

Odpowiedz na 1 pytanie.Regulamin ROK i OKP jest teraz napisany z myślą o wszystkich.Założenie pierwsze jest takie,że ROK zdobywa głównie młodzież,a OKP przeznaczone jest dla trochę starszych.Już wcześniej na forum wyjaśniałem,że założyliśmy przy opracowaniu ww omawianego regulaminu,że najpierw należy poznać najbliższą okolicę,czyli własną miejscowość,gminę,powiat(to na brązową ROK),następnie woj.(to na srebrną),a całą Polskę zwiedzamy(na OKP).Praktycznie teraz prawie wszystkie regulaminy miejscowych regionalnych odznak krajoznawczych spełniają i są dostosowane,a nawet przekraczają wymagania brązowej ROK,dlatego postanowiliśmy to docenić i osoby,które zdobyły miejscową (w dowolnym stopniu) odznakę krajoznawczą mają prawo,automatycznie mieć przyznaną przez odpowiedni zespół weryfikacyjny,ROK-brązową!Regulamin nie określa i nie zabrania zdobycia w ciągu jednego roku - od daty pierwszej wycieczki zdobycia np.ROK w stopniu brązowym (20 obiektów) i srebrnym(40 nowych obiektów).Jednak każda z ww odznak musi byc osobno zweryfikowana i to w danej kolejności.Proszę pamiętać,że zdobywamy odznaki dla własnej przyjemności i aby plan naszych wycieczek był przygotowany,a nie chaotyczny.Zdobywanie odznak krajoznawczych nie może być porównywane z Wyścigiem Pokoju!Życzę przyjemności ze zdobywania odznak i zwiedzania Polski.Przewodniczący Zespołu ds.Odznak Krajoznawczych ZG PTTK Maciej Maśliński.

Temat: Re: kilka pytań do ROK i OKP
Autor: Jurek
Data: 2004-09-30 23:15:11

A co z odpowiedzią na drugie pytanie :-)

Temat: Re: kilka pytań do ROK i OKP
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2004-09-30 23:00:21

Odpowiedź na 2 pytanie.W nawiązaniu do tego co wyjaśniłem w odpowiedzi do pierwszego pytania-Przy zdobywaniu ROK zalecamy zwiedzanie innych obiektów niż te,które wyszczególnione są w Kanonie Krajoznawczym!Jeśli więc osoba zwiedziła na dowolny stopień ROK taki obiekt to nie jest to błędem,gdyż miała takie prawo!Jednak przy zdobywaniu OKP ( i może się to teraz komuś wydać dziwne!),ale musi ten obiekt zaliczyć ponownie, gdy będzie ubiegać się np. o OKP-złotą z szafirem-dlaczego właśnie tak?Dlatego,że regulamin został bardzo przemyślnie napisany-mianowicie tak,by zmobilizować turystę do zwiedzania obiektów innych,nowych,równie ciekawych,a z różnych przyczyn nie umieszczonych w Kanonie Krajoznawczym i to na każdy kolejny stopień Odznaki ROK.Dlatego zdobywanie ROK i OKP winno być planowane już od samego początku.Więc każdej osobie,której odpowiada taki system uporządkowanego zwiedzania-zdobywa ROK i OKP,a jeśli nie odpowiada, to ma prawo wybrać szereg innych równie ciekawych i atrakcyjnych regulaminów odznak krajoznawczych.Krajoznawca - to nie osoba przypadkowa,ona wszystko planuje,ogląda,zwiedza,nie tylko zbiera pieczatki i dalej w drogę.Z dumą spotykamy (i to bardzo często) na szlakach turystycznych prawdziwych krajoznawców-pasjonatów,którzy wypowiadają się bardzo pozytywnie na temat obecnego regulaminu ROK i OKP,gdyż zdobywanie ww Odznaki daje możliwość poznania i ułatwia w sposób bardzo przemyślany i uporządkowany zwiedzenie dosłownie całej POLSKI.Ponownie życzę przyjemności ze zwiedzania. -Z poważaniem i krajoznawczym pozdrowieniem Przewodniczący Zespołu ds.Odznak Krajoznawczych ZG PTTK Maciej Maśliński.

Temat: Re: kilka pytań do ROK i OKP
Autor: ~jasiek
Data: 2004-10-02 13:36:44

A czy jesli jakis obiekt zwiedze do jakiejs innej odznaki(np. klasztor Bernardynow w Radomiu do Odznaki Ziemii Radomskiej) to czy mozna go sobie przepisac pozniej do kroniki OKP jako obiekt z Kanionu Krajoznawczego?

Temat: Re: kilka pytań do ROK i OKP
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2004-10-02 22:13:51

Można równolegle zdobywać OKP z innymi odznakami np.miejscowymi, wówczas niestety wymagane są przy sobie noszone dwie kroniki lub nawet więcej-jest to trochę kłopotliwe,ale jeśli chcemy zdobywać kilka odznak krajoznawczych jednocześnie to indywidualnie należy z tym się uporać i trzeba sie z tym liczyć. Tylko w podobny sposób można zaliczyć jeden obiekt do dwóch różnych odznak.Jeśli natomiast dany obiekt ( a jest on umieszczony w Kanonie Krajoznawczym ) zaliczyliśmy go do wybranej innej odznaki niż OKP i po pewnym czasie zaczynamy zdobywać OKP - to ten obiekt musimy jednak ponownie odwiedzić, dotyczy to OKP-złotą z szafirem, gdyż na niższe stopnie OKP możemy wybrać zupełnie inne obiekty, a jest ich tyle, że starczy w zupełności.Pozdrawiam serdecznie.Maciej Maśliński.