Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przyszłość PTTK

XVI Zjazd PTTK

wszystkich wiadomości w wątku: 50
data najnowszej wiadomości: 2004-11-08

Temat: XVI Zjazd PTTK
Autor: Jurek
Data: 2004-09-24 10:07:46

Już za rok kolejny Walnu Zjazd PTTK.
W nawiązaniu do jednego z wątków, czy nie pora pomyśleć gdzie za 2005 rok zapłacić składki by mieć wpływ na wybór nowych władz a nie żalić się potem, że wybrali nie tych co trzeba.

Narazie niezrzeszony ale już z deklaracją w biurku.
Jurek

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: ~Góral sudecki
Data: 2004-09-24 10:40:57

Łukaszu,

jak tam sprawa Oddziału Wirtualnego ;-)

Andrzej

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-09-24 11:20:39

Cześć!!!

> Jak tam sprawa Oddziału Wirtualnego? ;-)

Już niedługo szykuję Wam pewna niespodziankę... :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Jacek Potocki
Data: 2004-09-24 11:36:33

Zaproszenie na wirtualny Zjazd z wyborem wirtualnych władz i obsadzanim wirtualnych mandatów? ;-)

pozdrawiam

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-09-24 11:46:43

Czołem!

> Zaproszenie na wirtualny Zjazd (...)

Jasne! Z głosowaniem tu - na Forum! :-)

A tak serio, to akurat walnie przyczynił się do powstania mojej niespodzianki m.in. właśnie Jacek - niezmordowanie ją testując. Już niedługo zdradzę więcej szczegółów... :-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2004-10-20 16:26:25

Wy tu sobie Sympatyczni Koledzy robicie jaja, a ja się opowiadam za pomysłem wirtualnego Zjazdu całkowicie i do tego wyjątkowo powaznie!
Powody:
1. Jako chyba jedyny oddział PTTK na Mazowszu, nie należący do tzw MFO czyli kliki W.K. i kompanii, nie mamy (tak jak poprzednio, przy okazji XV Zjazdu)- najmniejszych szans na zabranie się do ekipy uczestników XVI Zjazdu. Wynik, z góry ustalony, jest zapisany w tzw "Materiałach Zjazdowych" opublikowanych przy ostatnim "Gościńcu".
Toż to czyste jaja! I jasna ścieźka eliminacji uczestnictwa Oddziału PTTK w Zjeździe PTTK!
Rzecz została przygotowana tak, jak u Łukaszenki (Białoruś!), tzn. że sami swoi mają wybrać samych siebie,albo krewnych i znajomych Królika, dokładnie tak, jak to się odbyło na ostatnim Zjeździe Krajowym PTTK!

2. Wirtualne glosowanie moze (ale nie musi) miec ten plus, że tu sie nie zabiorą osoby na tyle wiekowe, ażeby wreszcie we władzach WYBIERALNYCH w PTTK przestali zasiadać znakomite i godne szacunku Koleżanki i Koledzy mający dawno za sobą lata świetności, czyli osoby, ktore szczęsliwie przekroczyły 65 czy 70 rok egzystencji!

3. Mam też (chyba infantylną) nadzieję, że przy okazji takich wyborów - może się pojawią w najwyższych władzach Towarzystwa tj: Zarządzie Głównym, Głównym Sądzie Koleżeńskim oraz Głównej Komisji Rewizyjnej - osoby mające pojęcie o wyobrażeniu, jak powinno wyglądac zarządzanie w organizacji społecznej opartej na dobrowolnym zrzeszeniu się członkow lobby, którym w naszym przypadku jest niekłamana pasja do turystyki i krajoznawstwa
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: ~Kamil
Data: 2004-10-24 11:20:30

A fe. Nieładnie jest posługiwać się skrótami. Bo co to znaczy hasło W.K.? Jeśli mam do kogoś, o cos pretensję po piszę wprost, bez aluzji. Jestem z Mazowsza i chciałbym wiedzieć, co ta klika MFO rządzi w PTTK.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: ~Piotr K.
Data: 2004-10-24 17:32:32

Do Kol. Antoniego

Jestem długoletnim członkiem PTTK w Warszawie. I wiem, że zawsze były tu układy i układziki. Nie dziwię się też, że tak jest i tym razem. Zbliża się Zjazd Krajowy PTTK. Warto byłoby, abyś więcej powiedział o tzw. Grupie Trzymającej Władzę (GTW) na Mazowszu. Myślę, że będę delegatem na Konferencję Wojewódzką PTTK, a co dalej to już sprawa układów. Bo już teraz widzę, że rozpoczęła się gorączka przedzjazdowa.
Dookoła tylko szu, szu, szu. I znów miernoty pchają się do koryta.
Tylko, niech najpierw wykażą co zrobiły dobrego dla PTTK.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2004-10-24 19:09:14

Mylisz się! Nie mam zadnych pretensji do nikogo. Personalnie.
To system jest chory bo tak ustalono odgórnie, ze Przedstawiciel oddziału PTTK nie znajdzie się na Zjeździe, bo nie ma takich możliwości. To juz przerabialiśmy przed XV Zjazdem PTTK! Szczególnie z oddziału, który nie zrzeszył się ("dobrowolnie") w MFO. Skrótami nazwisk posługiwać się jest ładnie. Robią to odnośne organa stale i bez problemów.Tu nie ma żadnych aluzji. Jest tylko ochrona danych osobowych!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Amotolek
Data: 2004-10-24 19:20:12

Brawo Piotrze K !
Nic dodać nic ująć! Poczytaj uwaznie materiały przedzjazdowe załaczone do Gościńca. Tam masz wymienione personalnie wszystkie (GTW) w całym PTTK, nie tylko na Mazowszu. I nie jest (wg mnie)problemem, ze miernoty pchają się do koryta. Koryto zresztą scieniało mocno od ostanich kilkudziesięciu latek! Zawsze tak bylo i tak bedzie.
Dla mnie wiekszym probleme sa miernoty bedące aktualnie przy korycie, ktore zresztą bardzo medialnie się pięknie wykażą na papierze, że zrobiły dla PTTK nie wiadomo jak wiele wspaniałych rzeczy i dostaną taki aplauz, ze przez następną kadencję będą nam mydlić oczy. No może Tobie i mnie nie za bardzo, ale szerokiej zreszy aktywu - to jak najbardziej! Historia lubi sie powtarzać szczególnie w negatywnych fragmentach!
Polecam się: amotolek[at]wp.pl
Mobil: 506-513-421 (raczej SMS-y!)
GG: 4288996
Skype: antotolek
facebook: Antonio Osiemdziewińć

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: ~Artur z Sochaczewa
Data: 2004-10-30 09:21:27

Do Antoniego.

Czyżbyś uważał, że nadal aktualne jest hasło z okresu Mieczysława Moczara: „Kto nie z Mieciem, tego zmieciem”.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: R2D2
Data: 2004-10-30 23:49:32

To nie tylko dotyczy naszej szacownej organizacji. W większości innych towarzystw grupa trzymająca władzę przekroczyła już wiek emerytalny i wykazuje zadziwiającą odporność na młodsze pokolenie.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2004-10-31 11:29:33

NIe wiem jak w innych oddziałach ale u mnie za młodzież uznaje sie osoby mające ok 50 lat. I ciekawi mnie jak PTTK widzi swoją przyszłość bo z dotychczasowych (może nie za długich) kontaktów widze iż niektórych działaczy interesuje tylko to by byc działaczami.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-10-31 12:37:48

Moi drodzy! Tak się nad tym wszystkim zastanawiałem i nadal zastanawiam, jak to zmienić. Bo faktem jest, że "działacze" (z nielicznymi wyjątkami) "działają" po to, by o nich się mówiło i by było komu kolejne odznaki i medale przypinać. Jak to jest, że w dobie powszechnej komunikacji i dostępu do Internetu praktycznie nikt z szanownego grona prezesów, sekretarzy, przewodniczących komisji itd. nie potafi zabrać głosu na naszym, PTTK-owskim forum? Nie mają o czym mówić? Boją się przedstawić swoje poglądy? Nie umieją się posługiwać nowoczesnymi środkami wymiany informacji? Mają nas w d...? W każdym taki przypadku nie nadają się na pełnione stanowiska. Nie ma się co czarować - przed różnego typu zjazdami zawsze szczególnie aktywne jest towarzystwo wzajemnej adoracji, które zawsze wybiera te same osoby (a latka lecą). W większości przypadków młodsi nie mają szans zaistnieć i przedstawić swoje poglądy, bo są one po prostu niewygodne.
Może potrzebna jest jakaś schizma?
pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-10-31 12:47:23

I jeszcze kontynuując: może rzeczywiście (chociaż, być może, to utopia) stworzyć taki "wirtualny" oddział, chociaż jego członkowie wcale nie byliby wirtualni, a po prostu składali się z aktywnych uczestników forum? Przecież większość z nas to stale i te same osoby, wykazujące się dużą aktywnością, i pragnące coś zmieniać na lepsze. Tak się zastanawiam, czy to ma sens. Ten pomysł przecież już tu padł na forum i jakoś się rozmył. Może ktoś z Was, bardziej biegły w statucie, wypowie się, czy jest to możliwe. I czy to coś nam da?
Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2004-10-31 20:28:47

Jakto nie potrafią nasz Pan Dyrektor Oddziału udzielał sie kilka razy na forum. (coprawda po tym jak okazalo sie iż nieco mijał sie z prawdą to jakoś znikną)

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2004-10-31 20:57:33

A tak poważnie mysle że ten najbliższy walny będzie wyznacznikiem tego w jakim kierunku bedzie iść PTTK czy bedzie to grupa działaczy zjmujących sie dziłaniem w kierunku nowych orderów zjazdów narad i plenów(od plenum), kolegów zajmujących sie pisaniem donosów na innych czy tez ludzi bedacych w w PTTKu tylko dla zajmowanych stanowisk. A co z tego wyniknie zobaczymy po walnym jesli znowu okaze sie ze we władzach oddziałów i ZG znowu będa same osoby po 50 (chociaz gdzieniegdzie to jeszcze młodzież) to mysłe ze z PTTKu odejdzie spora ilosć ludzi którzy chca coś robić a nie będa widzieli możliwosci w skostniłym i wiekowym towarzystwie

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Kuba
Data: 2004-10-31 21:33:14

"praktycznie nikt z szanownego grona prezesów, sekretarzy, przewodniczących komisji itd. nie potafi zabrać głosu"

Razy kilka odzywali się Edek Kudelski
i ze dwóch bodaj jeszcze członków ZG.
Ów Pierwszy wziął aktywny udział bodaj w połowie
dotychczasowych czatów ( tzn. w jednym ),
tudzież zaoferował się odpowiadać szczerze
na pytania ludzkości
( po kilku rundach, jak się wydaje,
ludzkość zyskała lekką przewagę
- tzn. jakieś 405 do 115 ).
Członków i ex- kilku ( trzech? ) komisji odzywa się
tu także paru dość systematycznie.

"może rzeczywiście (chociaż, być może, to utopia) stworzyć taki "wirtualny" oddział"

"Ten pomysł przecież już tu padł"

Ano padł - dobre określenie - nie miał szans na nic innego.

"Może ktoś z Was, bardziej biegły w statucie, wypowie się, czy jest to możliwe."

Jest - już się ktoś naturalnie wypowiadał.
Lubisz czemuś wyważac drzwi otwarte,
nie pierwsze zresztą.

"I czy to coś nam da?"

Nu da - kanieczna - da.
W naj-najlepszym razie wyciągnięcie osób, mniej lub bardziej
aktywnych w kilku oddziałach, z tychże
do jednego, nowego.
I w zamian może z jeden głos na Zjazd,
za przeproszeniem, walny.

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-11-01 21:17:39

"Członków i ex- kilku ( trzech? ) komisji odzywa się
tu także paru dość systematycznie"

No tak, kilku, 2-3, a teraz wystarczy porównać to z liczbą tzw. funkcyjnych. Porównanie wypada dramatycznie. Lepiej pisać donosy, opluwać się i obrzucać błotem, wyciągając z zanadrza coraz bardziej nieprawdopodobne argumenty, niż rzeczowo porozmawiać. O czym zresztą świadczy sporo postów na tym forum. Większość działaczy zżera ambicja, taka jest niestety prawda. Najlepszym przykładem jest ustawa o usługach turystycznych i jej wielokrotne nowelizacje. Dziwne, że towarzystwo o tak długiej tradycji turystycznej i w zasadzie jedyne w Polsce takiej rangi nie potrafiło stworzyć prężnego lobbingu. A może by i potrafiło, ale ten z tamtym się dogadać nie potrafił, no i potem knoty wychodzą "fachowcom" z parlamentu, które się nam latami odbijają, a dla niektórych malkontentów stanowią wodę na młyn np. tzw. monopolu. Dlaczego, jeżeli już jestem przy podwórku przewodnickim, na wielokrotnie stawiane pytania i poruszane wątpliwości w zasadzie nikt z Komisji Przewodnickiej się nie odezwał, przynajmniej w okresie ostatnich 3-4 miesięcy? Zwróćcie uwagę - tu w zasadzie wypowiada się stale te same 20-30 osób plus dochodzący okazyjnie goście. A gdzie reszta? Gdzie szefowie oddziałów, różnorodnych komisji? A spójrzcie do działu "Ludzie". Kto tam jest? W zasadzie pojedynczy szeregowi członkowie, jak ja. Nie znajdziecie praktycznie szerszego słowa, kto jest kim z "wierchuszki". Dlaczego? Czyżby większość działaczy wstydziła się autoprezentacji?

"Nu da - kanieczna - da.
W naj-najlepszym razie wyciągnięcie osób, mniej lub bardziej
aktywnych w kilku oddziałach, z tychże
do jednego, nowego.
I w zamian może z jeden głos na Zjazd,
za przeproszeniem, walny"

Moze i masz rzeczywiście rację... Znów spotka się rada mędrców, znów pogada przy kawie i piwku, powspomina wspólne imprezy, może nawet coś uchwali. A PTTK dalej idzie na dno. No, może niezupełnie, ale to głównie dzięki rzeszy szeregowych aktywnych członków, najczęściej anonimowych.

Myślę, że projekty uchwał, które będzie podejmował zjazd, powinny trafiać pod głosowanie forum. Rzecz jasna, nie ma ono umocowania statutowego, ale jego wynik będzie w jakimś stopniu odzwierciedleniem zdania szeregowych członków. A wówczas może ciekawe byłoby porównanie takiego wyniku z wynikiem głosowań na zjeździe.

Jestem członkiem PTTK od prawie 30 lat i chcę nim być dalej, chociaż czasami zastanawiam się - po co?

Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Dudi
Data: 2004-11-02 00:06:52

> Dziwne, że towarzystwo o tak długiej tradycji turystycznej i w zasadzie jedyne w Polsce takiej rangi nie potrafiło stworzyć prężnego lobbingu.

Zbyszku,

potrafilo, tylko niestety jest tak, ze wiekszosc ludzi z tej grupy nacisku zapomniala iz dzialania Towarzystwa opieraja sie na spolecznej pracy swoich czlonkow, a nie sluza do akwizyjcji uslug przewodnickich...
lobbing w tej materii zadzialal tak sprawnie ze mamy do d... przepisy i do tego tak metne ze spokojnie mozna prowadzic nadal swoje male geszefciki - a ze Towarzystwo na tym traci - coz przeciez dzialaczom cos sie od zycia nalezy i nie obchodzi ich w jakim stanie zostawia PTTK i co bedzie powiedzmy za 20 lat...

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-02 09:19:53

Witam!!!

> No tak, kilku, 2-3, a teraz wystarczy porównać to z liczbą tzw. funkcyjnych.

Zbyszku! Spokojnie! ;-)
Według jednego z ostatnich numerów Polityki przynajmniej raz na miesiąc do internetu zagląda 10 milionów Polaków (czyli 1/4). Bardzo optymistyczny to wynik, ale załóżmy przez chwilę, że prawdziwy. Niestety aby czytać Forum i pisywać na nie zaglądanie do sieci raz na miesiąc to stanowczo za mało. Zatem musimy popatrzeć na osoby, które z sieci korzystają w miarę systematycznie. A takich jest w Polsce 2 miliony (czyli 1/20). Statystyki te oczywiście zawyżają ludzie młodzi, studenci i mieszkańcy wielkich miast. Czyli spokojnie można założyć, że w PTTK ta średnia (1/20) powinna być jeszcze mniejsza...

Zarząd Główny liczy 30 członków. Zatem nawet jeśliby trzymać się tej 1/20-tej to i tak powinno z nami dyskutować średnio półtora członka ZG. :-) I tyle mniej więcej dyskutuje. W Komisjach średnia jest podobna (ostro zawyża Krajoznawcza i Akademicka).

Sądzę zatem, że Twoja konkluzja o fatalnym stanie władz PTTK wyciągnięta na podstawie częstotliwości dyskusji na Forum tychże jest, delikatnie pisząc, nieco naciągana. Tak naprawdę, jako Towarzystwo, nie odbiegamy od średniej, a nawet nieco ją zawyżamy.

Pozwolę sobię zauważyć - wybaczcie analogię - że posłowie nasi wspaniali, też nie dyskutują z ludziskami po różnych "forumach", "czatach" i innych. No dobra, wiem, że analogia jest mocno naciągana... :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: z.klose
Data: 2004-11-02 09:55:42

Ilu członków PTTK ma mniej niż 50 lat? Przecież praca z SKKT upadła w chwili zabrania nauczycielom "godzin" i wynagrodzenia za pracę pozalekcyjną. Skąd mają się brać nowe kadry w Towarzystwie. Brak jest młodych aktywistów, więc w Zarządach znajdują się jedynie emeryci. Dlaczego? Bo tylko im sie jeszcze chce coś w tej organizacji robić. Taka jest prawda Towarzystwo sie starzeje i tego nie zmienimy. Tu muszą zadziałać instytucje oświatowe, bo PTTK jest za słabe. Swoją drogą, ZG PTTK, wielokrotnie był przechowalnią różnego rodzaju ministrów (Syryjczyk, Dąbrowski), którzy tam przeczekali trudne czasy (władza, przejściowo w rękach politycznych przeciwników)do zmiany rządu i powrotu w wyższe sfery (dyplomacja?). Niech więc nikt nie mówi, że w ZG nie zasiadają/li światli ludzie.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-11-02 10:15:39

>Przecież praca z SKKT upadła w
>chwili zabrania
>nauczycielom "godzin" i
>wynagrodzenia za pracę
>pozalekcyjną.

A może i przede wszystkim z chwilą wymuszenia na nich za pomocą rygorystycznych przepisów angażowania do takiej działalności wyłącznie osób posiadających stosowne państwowe uprawnienia tyrystyczne m.in. pilotów wycieczek i przewodników z ważną koncesją na określony teren itp. nonsensów.

Czyż nie jest nonsensem, że np. nauczyciel mający nawet uprawnienia przewodnika beskidzkiego, nie może prowadzić wycieczki z młodzieżą w Sudety? Czy nie jest głupotą, że nauczyciel posiadający uprawnienia przodownika turystyki górskiej na wszystkie góry nie może prowadzić wycieczki szkolnej czy obozu wędrownego na większości obszarów polskich gór? A uprawnienia Organizatora Turystyki PTTK? Do czego one praktycznie upoważniają?

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: z.klose
Data: 2004-11-02 10:30:43

A uprawnienia Organizatora Turystyki PTTK? Do czego one praktycznie upoważniają?
Te uprawnienia wypadły z listy funkcji w PTTK już dość dawno.
Inne wymienione w twoim poście Lechu, są aktualne i każdy ich posiadacz doskonale wie do czego one go uprawniają. W związku z tym uważam, że niepotrzebnie pytasz. Tym bardziej, że chwalisz się "patentem" na wiedzę w każdej dziedzinie, a o przewodnictwie przede wszystkim.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-11-02 10:54:14

>W związku z tym uważam, że
>niepotrzebnie pytasz.

Takie pytania są właśnie berdzo potrzebne. Mają pobudzić do refleksji i uświadomienia sobie co niektórym (Tobie również), jak głupie mamy w Polsce prawo turystyczne i jak niektóre przepisy "zarżnęły" pozalekcyjną działalność turystyczno - krajoznawczą w szkołach i w organizacjach młodzieżowych.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Rentgen
Data: 2004-11-02 11:06:19

Cha cha cha, jak słyszę takie uwagi cieszę się ogromnie z tego, że jestem członkiem nie rzucającego się w oczy i pozostającego w cieniu Oddziału Akademickiego.

Bez zrzędzacych dziadków, straszenia donosami, zielonego sukna, plenów (l.m. od plenum), BORTów, dyplomów, księgowych, komisji itp.

W Oddziale są tylko ci co chcą w nim być i coś w nim robić (więcej lub mniej). Trudno tutaj o zaszczyty i tytuły. Ważne jest to, że jesteśmy grupą przyjaciół/kolegów/znajmych połaczonych pewną pasją.

Mamy chatkę, cotygodniowe oficjalne spotkania (mnostwo nieoficjalnych ;-)kilka dużych imprez, jeszcze więcej mniejszych i sporą satysfakcję z tego co robimy.

Tylko, czasami przypomina o sobie ZG przsyłający jakieś niesamowite formularze czym wpędza nas w panikę :-)

Pozdrawiam
Regent

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Dudi
Data: 2004-11-02 11:42:17

Przepraszam, ale na kogos tak utytulowanego to jednak wypadaloby sie troche orientowac - OT nigdy nie bylo funkcja - a jest w tej chwili glownie potwierdzeniem ukonczenia szkolenia ogolnego - ktore jest niezbedne - przynajmniej w niektorych przypadkach - do uzyskania innych uprawnien kadry programowej PTTK

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: z.klose
Data: 2004-11-02 11:59:10

Panikę? Pewnie musicie tam nieźle kombinować, jak formularze ZG wpędzają was w panikę?
Zwykle w takich przypadkach nasuwa się typowo polskie pytanie:
- jak to jest, że im się chce?
- ciekawe co oni z tego mają?
- napewno im sie to opłaca!
W ten sposób ocenia się ludzi pracujących społecznie w Polsce.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: z.klose
Data: 2004-11-02 12:03:18

"Przepraszam, ale na kogos tak utytulowanego to jednak wypadaloby sie troche orientowac - OT nigdy nie bylo funkcja - a jest w tej chwili glownie potwierdzeniem ukonczenia szkolenia ogolnego - ktore jest niezbedne - przynajmniej w niektorych przypadkach - do uzyskania innych uprawnien kadry programowej PTTK"

Organizator Turystyki to było uprawnienie, które zdobywało się na kursach organizowanych przez O/PTTK i kończących się egzaminem pisemnym(przygotowanie preliminarza wycieczki wielodniowej)i ustnym przed Komisją egzaminacyjną. Po zdaniu egzaminu otrzymywało się legitymację OT, która uprawniała do noszenia odznaki i dawała przywilej uzyskania zniżki statutowej w schroniskach i wypożyczalniach sprzętu należących do PTTK. Była również funkcja Młodzieżowy Organizator Turystyki.
Po reorganizacji Towarzystwa w latach 90-tych ubiegłego wieku, funkcja ta przestała formalnie figurować w strukturach PTTK (również wykreślono ją z wykazu uprawnionych do zniżek). Podobny los spotkał Strażników Ochrony Przyrody, kiedy władze RP uznały tą społeczną inicjatywę za zbędną.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Dudi
Data: 2004-11-02 12:17:48

Przepraszam,

ale najpierw moze raczylbys zaznajomic sie z obowiazujacymi w PTTK przepisami dotyczacymi systemu szkolenia (w szczegolnosci http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=kadra_sk7)
a potem sie tak kategorycznie wypowiadal

Dudi

PS

co do straznikow przyrody to tez chyba nie jestes do konca na biezaco...

PS II

na studenckich bazach namiotowych PTTK ludzie z OT maja dodatkowe 5% znizki

P.
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Rentgen
Data: 2004-11-02 12:20:26

Emotikony zwane też smileys są to znaki symboliczne które używane są w komunikacji internetowej a wyrażają najczęściej stan emocjonalny osoby która przekazuje informacje.

:-) = żartuję, śmieje się

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-11-02 12:19:07

Przepraszam bardzo, ale tzw. "uprawnienia" Organizatora Turystyki jak i Młodzieżowego Organizatora Turystyki cieszą się w Poznaniu i w Wielkopolsce dużym zainteresowaniem. Oto przykład:
http://users.nethit.pl/forum/read/azymut/2694863/

W ubiegłym roku kurs na OT zorganizował Akademicki Klub Górski "Halny". W Wielkopolsce działalność turystyczna a zwłaszcza górska, od lat opiera się wyłącznie na społecznych inicjatywach, wśród których prym wiodą przodownicy turystyki górskiej PTTK, a nie na przewodnikach. Istnieje kilka prężnie działających klubów górskich, w tym Wielkopolski Klub Przodowników Turystyki Górskiej. Te kluby, z których najstarszym jest Klub Górski "Grań" przy O/Poznańskim PTTK, od lat zrzeszają i szkolą przodowników turystyki górskiej. To one przez całe lata organizowały wycieczki w góry i zapełniały schroniska górskie korzystając z bazy noclegowej, gastronomii itp., dając miejscowym ludziom zarabiać na turystyce. Więcej => http://ksp.republika.pl/nsz_list.htm

Czy taka forma działalności jest może zła i szkodliwa, skoro pewne czynniki starają się ją, za przeproszeniem, "upieprzyć"?

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-11-02 12:47:32

Wiesz co mnie najbardziej w tym wszystkim rozśmiesza? Przeczytaj:

"Po zdaniu egzaminu z części ogólnej szkolenia organizator dokonuje wpisu do legitymacji członkowskiej absolwenta według wzoru:

Kol.......................... zdał z wynikiem pozytywnym końcowe egzaminy z zakresu kształcenia ogólnego PTTK Temin................... Miejsce.................... Organizator................... Podpis.. ...................."

... I pomyśl: Gdzie w legitymacji członkowskiej PTTK obowiązującej już od kilku lat znajdziesz miejsce na dokonanie tak obszernego wpisu? A może chodzi o jakieś inne jeszcze legitymacje członkowskie?

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: ~Kamil
Data: 2004-11-02 14:25:07

Do Antoniego

?Nie wiem, po co wywołałeś temat brudów w PTTK na Mazowszu. Czy ładnie tak kalać gniazdo, w którym się siedzi.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Kuba
Data: 2004-11-02 14:45:28

"Czy ładnie tak kalać gniazdo, w którym się siedzi."

Jest to, Kolego Kamilu, oczywiście
bardzo, ale to bardzo, nieładnie.

Ładnie jest postępować jak następuje:
To, czym się zwykle ewentulnie kala,
należy skrzętnie podmiatać pod zielone sukno,
a kłopotliwą woń sprytnie maskować
zapachem plenarnej kawy w służbowych szklankach.

No i jeszcze mieć nadzieję,
że owemu gniazdu pod ciężarem aktywu i guana
denko się nie urwie.

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Kuba
Data: 2004-11-02 15:00:37

"...Bez zrzędzacych dziadków..."

Zaraz, zaraz - a ja?!

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-11-02 16:09:27

"Ładnie jest postępować jak następuje:
To, czym się zwykle ewentulnie kala,
należy skrzętnie podmiatać pod zielone sukno,
a kłopotliwą woń sprytnie maskować
zapachem plenarnej kawy w służbowych szklankach.

No i jeszcze mieć nadzieję,
że owemu gniazdu pod ciężarem aktywu i guana
denko się nie urwie"

Poezja, świetne! Brawo, Kuba

Zbyszek

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-02 16:46:36

Cześć!!!

> (...) a dla niektórych malkontentów stanowią wodę na młyn np. tzw. monopolu.

Ooo!!! ;-)
To ja! ;-)

Popatrzcie sobie na ankietę z boku. Niechaj "lud" się wypowie co myśli o monopolu...

:-)

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Basia Z.
Data: 2004-11-02 17:34:03

Jak dla mnie pytanie jest zbyt ogólnikowe.
Bo są sytuacje w których odpowiedziałabym "tak" a są takie w których odpowiedziałabym "nie".

Zalezy jakie to góry i jakie to grupy.
No i brak odpowiedzi "nie mam zdania"

Pozdrowienia.

Basia

P.S. Ale moze coś wyślę

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-02 17:52:52

Cześć!!!

> Bo są sytuacje w których odpowiedziałabym "tak"
> a są takie w których odpowiedziałabym "nie".

Hmmm... Basiu! Nie ma odpowiedzi "tak" i "nie". ;-)

Wyślij odpowiedź Twoim zdaniem najlepszą. Wiem, że zbyt ogólnikowe, ale to jest tylko ankieta na stronie internetowej, a nie test psychospołeczny OBOP-u. :-)

Pozdro,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Kuba
Data: 2004-11-02 18:25:32

"Wiem, że zbyt ogólnikowe, ale to jest tylko ankieta na stronie internetowej"

Fakt, iż jest to tylko ankieta
na stronie internetowej
nie oznacza, że może/powinna
być od niechcenia spartaczona.

Ale że jest już - by użyć terminu z branży
lotnictwa rolniczego - po ptokach,
sugerowałbym w razie wąpliwości przyjąć robocze założenie,
iż głosujemy na ogólną zasadę,
pomijając narzuconym milczeniem
ewentualne wyjątki.

To tak - w odróżnieniu od pierwszego akapitu
- dla Basi ( no i właściwie także dla mnie ).
Oraz dla Moskwy, całej Rusi, Urbi et Orbi.

A - znowu - do Łukasza:
Czyż nie mógłbyś z szaleńczą odwagą
obnażać nie tylko procenty, ale i zwykłą liczbę głosów
oddawanych w tych aknietkach?
Jeśli takowej nie ma, zrazu widać iż Administracyja Strony
boi przyznać się, jak mało respondentów wykazało zainteresowanie.
Kiejby była - może okazałoby się, iż bać się nie ma czego?
A w każdym razie wyniki byłyby bardziej miarodajne i uczciwe.

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: ~Bogdan W.
Data: 2004-11-03 15:24:50

Do Antoniego

Dlaczego piszesz skrótami, a nie piszesz, co jest złego, kto za to odpowiada itp.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-03 15:42:33

Witam!!!

> Fakt, iż jest to tylko ankieta na stronie internetowej
> nie oznacza, że może/powinna być od niechcenia spartaczona.

Pewnie tak. Ale też nie znaczy, że musi uwzgledniać wszystkie mozliwe niuanse typu wycieczka przedszkolna, szkolna, gimnazjalna, licealna, harcerska, oazowa, dorosła, dorosła niepełnosprawnych, dorosła samych blondynek itp. Chodziło mi raczej o zasadę i sposób myślenia.

> Czyż nie mógłbyś z szaleńczą odwagą obnażać nie tylko procenty,
> ale i zwykłą liczbę głosów oddawanych w tych aknietkach?

Hmmm... :-) Już drugi raz o to prosisz...
Średnio na nasza ankietę, która wisi 14 dni, głosuje około 300 osób. Zatem dziennie wypowiada się jakieś 20 "ludziów".

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Basia Z.
Data: 2004-11-03 17:16:37

I ja popieram Kubę i proszę o pokazywanie ile ludzi głosowało.
Dotyczy to zresztą nie tylko tej ankiety, ale wszystkich.

Pozdrowienia.

Basia

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: z.klose
Data: 2004-11-03 17:41:02

Pytanie do Antoniego:
1. Jeżeli masz rację w swoich przedzjazdowych tezach, to co mają zrobić członkowie, którzy podzielają Twoje zdanie?
2. Jak sobie wyobrażasz ewentualną rewolucję pokoleniową w PTTK i jej skutki dla Towarzystwa?
3. Czy nie byłoby (w razie uniemożliwienia dokonania reformy PTTK na XVI Zjeździe zgodnie z oczekiwaniami młodszej generacji członków) lepszym wyjściem podzielenie Towarzystwa i utworzenie nowego, z założenia lepiej funkcjonującego no Towarzystwa (Związku, Klubu itp) Turystów Polskich?

Proponuję kolejną ankietę:
"Czy jesteś za utworzeniem nowej organizacji turystycznej? lub
"Czy chcesz zostać członkiem nowej niezależnej organizacji turystycznej".

My ty wybrzydzamy na stare skostniałe struktury, a nie wiemy czy polscy turyści chcą zmian.
Przeciętny członek PTTK głosuje swoimi składkami. Kiedy mu się przestaje podobać w PTTK, przestaje składki płacić i w ten sposób daje do zrozumienia, że nie akceptuje tego co się w tej organizacji dzieje. Odwraca sie plecami dając świadectwo, że takiego Towarzystwa nie potrzebuje. Czy słusznie?

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-11-03 18:24:46

>Jak sobie wyobrażasz ewentualną rewolucję pokoleniową w PTTK i jej skutki dla Towarzystwa?

Ratunku! To nie ten poziom myślenia. PTTK nie jest partią polityczną. Najważniejszy jest cel działania, a nie wiek działacza. Jest wielu staruszków młodych duchem i wielu stetryczałych mlodzieńców.

Problemem PTTK jest brak sensownego celu istnienia, a nie wiek działaczy. Jak wstępowałem do PTTK, to tych celów istnienia było może zbyt wiele, ale każdy jak chciał, to się mógł wykazać. Obecnie, pewnie na zasadzie odreagowania, zbyt wielu działaczy ogranicza się do spotkań towarzyskich, a co gorsza do odznaczania się nawzajem za wysiłek włożony w organizację tych spotkań. Nie po to zapisywałem się do PTTK, żeby ograniczać działanie do tego typu spotkań.

>Czy nie byłoby (w razie uniemożliwienia dokonania reformy PTTK na XVI Zjeździe zgodnie z oczekiwaniami młodszej generacji członków) lepszym wyjściem podzielenie Towarzystwa i utworzenie nowego, z założenia lepiej funkcjonującego no Towarzystwa (Związku, Klubu itp) Turystów Polskich?

Czy PTTK nie jest reformowalne? Według mnie jest reformowalne. Wystarczy odgrzebać statut i zażądać od reszty "towarzystwa" deklaracji jego realizacji i wytykać palcami tych, którzy tylko udają, że go realizują. Wydaje mi się, że władze są gotowe do współpracy, ale ZG musi tą współpracę realizować nieco energiczniej, żeby tzw. doły miały jakieś pole do działania. Chociażby sławna sprawa przodowników górskich, którzy w świetle obecnych przepisów mogą przodować nie na wycieczkach, a na spotkaniach towarzyskich. Jest też sprawa znakowania szlaków, których oprócz PTTK nikt nie potrafi znakować, a władze rozdają pieniądze wszystkim chętnym, tylko nie PTTK. Lista problemów do rozwiązania jest długa i raczej o niej należy dyskutować, a nie wyłącznie o wieku działaczy. A w czym byłaby ta nowa organizacja lepsza? Jaki program proponujesz? Co pozytywnego dla turystyki wniesie utworzenie nowej organizacji turystycznej? Czy są ludzie, którzy energicznie działali w PTTK i zostali skutecznie zablokowani przez nieudaczników? Z własnego doświadczenia wiem, że jest to niemożliwe. Prawdziwy działacz, jak go wyrzucą drzwiami, to wraca przysłowiowym oknem. A jak potrafi wrócić, to po co mu druga organizacja?

>Czy chcesz zostać członkiem nowej niezależnej organizacji turystycznej?

Niezależnej od czego? Od sensu istnienia? Już to raz obserwowałem, jak grupa "niezależnych" utworzyła rzekomo reaktywowane Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Faktycznie są niezależni. Od wszystkiego, od reszty społeczności turystycznej także. Zamiast nowej prężnej organizacji kolejny klubik towarzystwa wzajemnej adoracji, przy którym PTTK jest nadal wielkie i ambitne. Czy o tego typu "niezależność" ma nam chodzić?

>My ty wybrzydzamy na stare skostniałe struktury, a nie wiemy czy polscy turyści chcą zmian.

PTTK ma faktycznie skostniałe struktury. Według mnie jest drzemiącym smokiem z olbrzymią, niewykorzystaną bazą turystyczną, która nie oferuje turystom niczego sensownego. ZG zatrudnia wielu pracowników, ale ich zadaniem w znacznej mierze jest obsługa zebrań działaczy, a nie twórcze działanie w celu rozwiązania licznych problemów. Działacze, jak chcą się zbierać na zlotach działaczy i odznaczać, to mogliby się sami obsługiwać, a pracowników, jako etetowych fachowców powinno się lepiej wykorzystać.
Turyści na pewno chcą mile spędzić czas na wycieczce, wiedząc, że nikt ich przy tym nie wykorzystał i nie naciągnął. Z wypowiedzi na naszym Forum wynika, że takich zawiedzionych na PTTK jest zbyt wielu. Ci na pewno oczekują zmian.

Piotr

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Krzyś
Data: 2004-11-03 22:36:22

No właśnie jaki jest prawdziwy cel PTTK, pytanie to jakoś dziś szczególnie sobie zadaje po tym co usłyszałem od jednego z pojawiających sie tu dyskutantów. Otóz odmówiono mu prawa do uczesztnictwa w kursie przewodników miejskich argumentująć iz powodem jest to iz prowadzi on działalność gospodarcza przez co może szkodzić interesom oddziału oraz to że procesuje sie z prezesem oddziału (co ciekawe argumentów takich uzywała osoba która kilka lat temu została z PTTKu wyrzucona przez GSK)

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: ~Grażyna
Data: 2004-11-08 09:14:14

Do Antoniego Mosingiewicza

Dlaczego nie piszesz o konkretach dotyczących PTTK na Mazowszu, tylko korzystasz z zasłony dymnej puszczając próbne balony na koleżanki i kolegów z Mazowsza. Napisz konkretnie, o co Ci chodzi. Co jest złego w działalności PTTK na Mazowszu. Spodziewam się, że znasz fakty i piszesz prawdę.

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Dudi
Data: 2004-11-08 10:03:38

ja dodam od siebie jeszcze jedna refleksje na temat XVI Zjazdu - ze najprawdopodobniej nie odbedzie sie w zakladanym terminie - powod jest prozaiczny - tow. dzialacze byli tak zadufani w sobie ze publikujac w ostatnim goscincu klucz wyborczy zapomnieli o tak drobnej sprawie jak... statut PTTK.
Bo jakim cudem w zestawieniu znalazl sie oddzial ktory ma 0 czlonkow (to nie pomylka zero) i ma z klucza jednego delegata na sped wojewodzki?
W jaki sposob cudowny zostaly wybrane legalnie i zgodnie ze statutem wzorcowym wladze oddzialu ktory ma mniej 13 czlonkow (a jest takich w Polsce troche)?
Dlaczego w ogole zostaly uwzglednione oddzialy ktore maja mniej niz 50 czlonkow oraz takie ktore nie przyslaly zadnego sprawozdania o swej dzialalonsci?... a moze juz ich nie ma?
pytan i komentarzy cisnie sie na usta mnostwo - choc w wiekszosci nie nadaja sie do publikacji przez wzglad na czytajace Forum Panie

pozdrawiem

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-11-08 15:26:39

>Dlaczego w ogole zostaly uwzglednione oddzialy ktore maja mniej niz 50 czlonkow oraz takie ktore nie przyslaly zadnego sprawozdania o swej dzialalonsci?... a moze juz ich nie ma?

Według mnie "Oddział" to brzmi dumnie i do czegoś zobowiązuje. Jak Oddział nie ma ambicji i możliwości do działania, to trzeba się zastanowić nad sensem ich istnienia. Duża część Oddziałów PTTK zasługuje co najwyżej na miano koła, klubu lub sekcji. Oddział, żeby mieć możliwość działania musi umieć na siebie zarobić. A jak można na siebie zarobić, jeżeli nie prowadzi się ani działaności gospodarczej, ani działalności odpłatnej pożytku publicznego? Jak Oddział nie zatrudnia i nie zrzesza odpowiednich fachowców, to jego możliwości działania są praktycznie zerowe, a jak są zerowe, to po co właściwie istnieje? Żeby wypić przysłowiową kawę i umówić się na wycieczkę, to na to nie trzeba Odzziału PTTK! Tak samo jak Dudi jestem ciekaw, kto umawia się na wycieczki w Oddziale liczącym 0 członków? Jaki to jest z takiego Oddziału partner dla lokalnych władz w rozwoju turystyki i krajoznawstwa na terenie swojego działania?

Piotr