Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Legitymacja

wszystkich wiadomości w wątku: 32
data najnowszej wiadomości: 2004-09-21

Temat: Legitymacja
Autor: ~Emila
Data: 2004-09-11 20:19:41

Do pttk zapisalamsie w roku 2001, gdyz potrzebna mi byla legitymacja na wyjazd (taka zielona) potem jednak o niej zapomniala, teraz znow mi bedzie potrzeba, ale nie mam pooplacanych skladek. Czy bede musiala zaplacic zalegle skladki, czy tylko ta za ten rok?

Temat: Re: Legitymacja
Autor: ~Przemek
Data: 2004-09-12 13:31:09

Drogi Emilu tylko za ten ro i chyba wpisowe.

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-09-12 17:40:14

A tak naprawde to "kochamy" takich czlonkow, co to im tylko legitymacje (takie zielone)potrzebne. My nie partia zielonych, jeno turysci.

Temat: Re: Legitymacja
Autor: any
Data: 2004-09-12 20:24:14

> tak naprawde to "kochamy" takich czlonkow,

No patrz, a Łukasz nie ustaje w wysiłkach, aby mnie zwerbować :-p

pozdrawiam
any

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Ewa Polańska
Data: 2004-09-12 22:19:18

any
Tu nie chodzi o to, czy jestes czlonkiem czy nie, to raczej chodzi o to, czy uprawiasz turystyke lub nie. A to twoja sprawa czy jest ci do tego potrzebna zielona legitymacja. Mnie nie interesuje czy ktos zaplacil skladke. Znam wiele osob, ktorzy chodza po gorach, plywaja pod zaglami lub na kajakach i nigdy nie nalezeli do PTTK.
Mi chodzi o osobniki, ktore placa skladki tylko po to, zeby uzyskac jakas znizke, a potrzebne im to jest jedynie wyrywkowo, raz na pare lat.

Pozdrawiam turystycznie
Ewa

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Pudelek
Data: 2004-09-14 10:48:30

jestem członkeim od tego roku. po gorach chodze wlasciwie od dziecinstwa, w tym roku stwierdzielem ze potrzebna mi legitymacja, bo od razu czlowieka inaczej traktuja w schroniskach.
a działalność w PTTK? wiekszosc czlonkow to stare dziadki, ktore wlasciwie nic sensownego nie robia. wycieczki z PTTK? to nie sa wycieczki dla mnie bo z reguly sa jednodniowe i na tak oklepanych trasach ze szkoda gadac.
a znizki? te pare zlotych zawsze sie przyda, ale nie jest to decydujace

Temat: Re: Legitymacja
Autor: any
Data: 2004-09-14 21:54:30

> Tu nie chodzi o to, czy jestes czlonkiem czy nie

Wiem Ewo, piłem do Łukasza :-)

Jednak ciągle przy takich okazjach powraca pytanie o formułę towarzystwa: ma ono byc elitarne, czy też egalitarne?

Popatrzmy istnieje kilka mocnych ośrodków, głównie akademickich, gdzie aż się kotłuje od pomysłów i działaczy.
To jedna strona medalu, druga, to takie np. Podhale - dwa oddziały z dużym potencjałem i co? przewodnicy tatrzańscy pozakładali swoje koła i masowo pryskają z PTTK, w BORT też pustawo. Niedługo nie będzie miał kto weryfikować książeczek GOT, bo przodownicy powymierają. Co się dzieje w N. Targu to już chyba nikt nie wie.

pozdrawiam
any

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2004-09-15 22:28:44

Nie kocham takich członków PTTK, ale różne mogą być powody, że składki nie są opłacane regularnie. Powinnaś porozmawiać w swoim kole, czy możesz uregulować zaległe składki, w przeciwnym razie zaczynasz od początku. A tak nawiasem, to się dobrze zastanów czy chcesz należeć do PTTK! Ja skasowałabym Cię :-)

Temat: Re: Legitymacja
Autor: ~Emila
Data: 2004-09-16 18:58:35

Wiesz rozne sa powody nie placenia. I tu nie chodzi o to ze nie uprwiam turystyki, bo co roku jestem w gorach, tu chodzi o to ze nie oplaca mi sie placic skladki, jesli i tak nie korzystam z legitymacji, a jezeli to ma byc elitarna grupa to se ja zrobcie, a nie macie do mnie wąty, myslicie ze co ja jedyna jestem? Latwo tak sie czepiac, zrobcie cos zeby do takich sytuacji nie dochodzilo. Zwlaszcza ze jak ostatnio bylam w pttk, to bydunek byl zamkniety mimo iz byla w godzinach przyjec. Jak tak stawiacie sprawe to ja sobie daruje to pttk i doplace kilka zlotych.

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Alf
Data: 2004-09-16 19:08:33

Emilko nie odchodz, bycie w PTTK straci dla nas sens, zostan !!

Temat: Re: Legitymacja
Autor: ~Alivea
Data: 2004-09-19 14:59:04

Zgadzam sie z Tobą Emilo.Ja przyłaczyłam się w 2002 roku i z takich samych powodów nie płaciłam składek.I to przykre,że "kulturalni" turyści chcą od razu nas wywalić,tylko dlatego,że nie zapłaciliśmy jednej,czy tam dwóch składek...przykre

Temat: Re: Legitymacja
Autor: ~Przemek
Data: 2004-09-19 18:23:48

Mówcie za innych przawdziwy turystta nikogo nie wyprasza. Że ktos nie płacił składek to orazu powinnien nie należec do Pttk może ktoś che teraz działeć a poprzednio mu sie nie chciało. Przyłonczjacie się

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-09-19 21:25:18

Nikt was nie chce wywalać, ale jest to nie w porządku, że są członkowie towarzystwa płacący regularnie i nie wymigujący się od tego, było-nie było, statutowego obowiązku, a inni "fundują" sobie legitymację tylko po to, by mieć zniżki, zresztą w tej chwili często iluzoryczne. Członkiem PTTK zostaje się po to, by się udzielać, propagować turystykę, czynnie ją uprawiać i firmować PTTK, a nie po to, by mieć zniżki w schroniskach. To jest właśnie przykre...

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Rentgen
Data: 2004-09-19 22:01:04

Po raz kolejny wraca dyskusja nad formułą PTTKu.
Czy organizacja masowa, czy elitarna?
Jeżeli elitarna to dla kogo?
W chwili obecnej zdecydowanie masowa. Szczyci sie ilością członków, nie prowadzi żadnej "selekcji". Bo ciekawe jak? Na jakiej podstawie osoba wystawiająca legitymacje może stwierdzić że dany osobnik bedzie w przyszłości "aktywnie uczestniczył w działalności Towarzystwa"?
Towarzystwo rozdaje legitymacje-karty rabatwoe na prawo i lewo, więc trudno miec pretensje do osób, które sobie wyliczają że się opłacą ją mieć. Nie widzę w takim działaniu nic nagannego, PTTK jako organziacja daje na to przyzwolenie, wiec nie czepiajmy się konkretnych osób.

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-09-20 04:26:33

faktycznie, wraca pytanie o formulę członkostwa.

Moim zdaniem powinno być tak:
- możliwość wykupienia karty rabatowej - tak jak się kupuje kartę w Kodaku czy Agfie, jednak bez członkostwa w PTTK
- składka członkowska - zdecydowanie wyższa niż sama karta rabatowa. Wtedy wyjdzie szydło z worka i sie okaże ilu naprawdę jest członków...

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-09-20 10:04:43

Wydaje mi się Tomku, że kompletnie nie przemyślałeś swojej propozycji.
Według Ciebie wszyscy powinni kupić tylko karty rabatowe, a do PTTK będą należeć wyłącznie krasnoludki? Czy wyobrażasz sobie organizację społeczną bez członków? A może lepiej w ogóle zlikwidować jakiekolwiek rabaty, a zostawić tylko legitymacje członkowskie?
Każda organizacja, to szansa wsplnego działania, a nie towarzystwo kupczenia nienależnymi przywilejami.

Pozdrowienia

Piotr

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-09-20 10:16:25

własnie dokładnie sobie przemyślałem :-)
PTTK nie potrzebuje członków typu martwe dusze, sztucznie zawyżające statystyki i dające oddziałom więcej głosów ma wszelkich wyborach.
Niech ci którzy chcą tylko znizek - sobie je wykupią, tak jak mozesz wykupic sobie zniżki/rabaty w PKP, Kodaku, Agfie czy gdziekolwiek.

W Towarzystwie zostaną wtedy ci którzy faktycznie chcą w nim być a nie sztuczny tłum.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Dudi
Data: 2004-09-20 10:38:48

Piotrze,

przypominam ze w mysl statutu:

Art. 14

Członek zwyczajny PTTK jest obowiązany:

2/ uczestniczyć w działalności PTTK;

tak wiec jesli ktos oplacil tylko skladke czlonkowska i nie dziala w stukturach PTTK - lamie statut - po co wiec budowac kolejna fikcje...

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Legitymacja
Autor: ~Emila
Data: 2004-09-20 18:44:30

Hmm no dobra ale nadal pozostaje ten problem ze nawet gdybym chciala wplacic skladke nie mam gdzie...

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-09-20 18:51:56

Organizacja turystyczna nie jest w stanie, rzecz jasna, stwierdzić, czy ktoś będzie aktywnym członkiem, zakłada się tu logikę i rozsądne myślenie nowego członka.
Co do kart rabatowych lub wszelkich zniżek - trzeba pamiętać, że nic nie ma za darmo. Jeżeli się w schronisku dostaje zniżkę, to różnicę w kwocie musi pokryć w dopłacie PTTK, która to kwota idzie przecież z naszych składek. Tak więc osoba, która korzysta z członkostwa tylko dla zniżek w zasadzie nic towarzystwu nie daje - co wpłaci na składki, wraca do niej w postaci bonifikaty, czasami, jeżeli nocuje w schroniskach często, to więcej zyskuje, niż wpłaca. Chyba nie o takie członkostwo nam chodzi.
osobiście uważam, że jakiekolwiek zniżki powinny przysługiwać po minimum 3-letnim członkostwie w PTTK, to wyeliminowałoby "przygodnych"członkówSam należę do PTTK 26 lat, bardzo rzadko korzystam ze żniżek, chociaż jako przewodnikowi i instruktorowi przysługuje mi 30%. Po prostu rzadko nocuję w obiektach PTTK, bo mam szeroką "metę" w innych obiektach, tak więc moje składki rzeczywiście idą na cele towarzystwa, pomijając moje składki w kołach i lubach przewodnickich, też przecież PTTK.
pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Kuba
Data: 2004-09-20 19:00:11

"nadal pozostaje ten problem ze nawet gdybym chciala wplacic skladke nie mam gdzie..."

Potworne.
Mieszkasz na Antarktydzie?

Serdeczności,

Kuba

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Rentgen
Data: 2004-09-20 19:03:23

Rozsądek i logiczne myślenie podpowiada ludziom: zapłać 28 zł (lub 14 zł), a po tygodniowym wypadzie w Tatry bedziesz do przodu :-)

1. Zastanowmy sie czy PTTKowi zalezy na wyeliminowaniu takich "członków"?
Bo inaczej towarzystwo nie bedzie moglo sie pochwalić "jest nas 63 tys".
Ciagle poktuje PRLowskie przekonnie, że poważna organizacja ogólnopolska musi być duża.

2. Piszący na tym forum w wiekszośi przypadków uważają sie za "poztywnych, aktywnych, rzeczywistych i nowoczesnych działaczy".
I co sie dzieje jak zapyta ktoś z zewnatrz o składkę?
Zostaje op.... że wykorzystuje i naciąga NASZĄ organizację, i pogoniony.
Jeżeli tak się dzieje w świecie wirtualnym, to pewnie ma też miejsce w świecie rzeczywistym :-(
A może wypadałoby powiedzieć: sluchaj ale składka to nie wszystko, jestesmy fajni i otwarci, organizujemy rajdy, obozy, chodzimy po górach, pływamy kajakami, interesujesz się turystyką (bo po co ci ta skladka?) to znajdziesz cos ciekawego u nas itd.

Sami odstręczamy od siebie ludzi.
Przodownicy TG w Krościenku wymarli, jak dinozaury (było o tym na forum). Co czeka resztę?

Pozdrawiam
Rentgen

wow, ale moralizuję ;-)

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-09-20 19:55:53

>A może wypadałoby powiedzieć: sluchaj ale składka to nie wszystko, jestesmy fajni i otwarci, organizujemy rajdy, obozy, chodzimy po górach, pływamy kajakami, interesujesz się turystyką (bo po co ci ta skladka?) to znajdziesz cos ciekawego u nas itd.

Tu masz rację, PTTK niestety nie zawsze ma coś do zaoferowania. Moje koło przewodnickie natomiast (SKPG Gliwice) robi naprawdę dużo dla ludzi, szczególnie młodych, i działa tu wielu zapaleńców. Dlatego patrzę na PTTK przez pryzmat moich przyjaciół z SKPG, a nie zasiedziałych "działaczy" z góry, debatujących, gdzie postawić lub dofinansować kolejny hotel górski.

Dlatego z mojego punktu widzenia oczekuję tu przede wszystkim członków aktywnych, chcących działać - bo tylko tacy mogą zmienić na plus wizerunek PTTK, a nie członków, których działalność ogranicza się tylko do opłacania składek dla zniżek. Ja ich NIE POTĘPIAM! Ale nie akceptuję takiego postępowania.

Mój apel do takich członków - rozejrzyjcie się, na pewno znajdziecie tu ludzi, którzy wam pokażą, że PTTK to coś więcej niż tylko składki i zniżki. Naprawdę warto być członkiem PTTK, bynajmniej nie dla zniżek.
Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Dudi
Data: 2004-09-20 20:17:30

Zbyszku,

pytanie z ciekawosci - ilu jest aktualnie czlonkow SKPG i ilu z nich ma oplacone na biezaco skladki?

Dudi
Szkolenia w PTTK http://szkolenia.om.pttk.pl
Egzaminy państwowe na przewodników turystycznych http://szkolenia.om.pttk.pl/panstwowe.php

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-09-20 20:44:02

Chciałem się przypomnieć z pytaniem zadanym tu: http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=11382

które jak sądzę przeoczyłeś.

Pozdrawiam

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-09-20 20:26:30

Dudi, szczerze Ci powiem, że nie wiem. Na ok. 300 osób, które przewinęło się przez koło od jego zarania tak w zasadzie obecnie składki oplaca chyba ok. 80. Reszta albo wyjechała, albo przestała działać, albo ... olała koło, albo, niestety, zmarła. Tak jest zawsze, ale zgodnie ze statutem osoby nie płacące składek przez 10 lat od chwili blachowania są skreślane, starsi zostają członkami-seniorami. Ich członkostwo i udział w pracach koła są symboliczne, by nie rzec, żadne, więc i z ich składek pożytek żaden. Ale że tworzyli przecież historię naszego koła, uznanie i szacunek im się należy. Jeżeli Ci zależy na dokładnych danych mogę spytać skarbnika.
Pozdrawiam
Zbyszek

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-09-20 20:51:59

Nie przeoczyłem, spoko! Myślę, że "rozporządzeniodawca" uznał, że teren Gór Opawskich jest zbyt mały, by wojewoda opolski mógł powoływać komisję na całe Sudety. Natomiast ominięcie Gór Opawskich w "wyliczance" po raz kolejny świadczy o ignorancji i niekompetencji twórcy rozporządzenia, co nie warto komentować. Wylaliśmy już tony atramentu, o przepraszam, tony czcionek na ten temat.
Pozdrawiam
Zbyszek

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-09-21 08:25:53

Zbysiu a Ty jak zwykle dyskutujesz z Lechem który wie lepiej i wciągasz się w bezsensowną dyskusję :-(

Otóż tego przepisu o którym mówicie już nie ma.

LINK

§ 8. 4. Uprawnienia przewodnika górskiego - sudeckiego nadaje się na obszar Sudetów obejmujący Karkonosze i Pogórze Karkonoskie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie, Rudawy Janowickie oraz Kotlinę Jeleniogórską, Kotlinę Kamiennogórską, Góry Kamienne, Góry i Pogórze Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Góry Opawskie i Kotlinę Kłodzką, wraz z położoną od nich na północ częścią Przedgórza Sudeckiego oraz Masywem Ślęży. Obszar uprawnień obejmuje teren położony na południe i południowy zachód od drogi Jędrzychowice - Bolesławiec (droga nr 4) - Złotoryja - Jawor (droga nr 363) - Strzegom (droga nr 374) - Świdnica (droga nr 382) - Tworzyjanów (droga nr 35) - Sobótka - Jordanów Śl. (drogi lokalne) - Łagiewniki (droga nr 8) - Strzelin (droga nr 39) - Sarby - Szklary - Karłowice Wielkie - Otmuchów (drogi lokalne) - Nysa (droga nr 46) - Prudnik - Trzebinia (droga nr 41). Na odcinku Trzebinia - Jędrzychowice granicę obszaru uprawnień stanowi granica państwa.
Obszar uprawnień obejmuje następujące miejscowości położone na granicy obszaru: Bolesławiec, Złotoryja, Jawor, Strzegom, Świdnica, Sobótka, Łagiewniki, Strzelin, Otmuchów, Nysa, Prudnik.

i

§ 13. 1. Komisje egzaminacyjne dla przewodników turystycznych powołują dla przewodników:
2) górskich - sudeckich - Wojewoda Dolnośląski;

i wszystko to jest w nowym rozporządzeniu o przewodnictwie.

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-09-21 11:35:05

Cześć, Tomeczku,
Podaj mi numer tego rozporządzenia - muszę się mu przyjrzeć
Pozdr.
Zbyszek

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-09-21 11:37:00

Powyżej w moim poprzednim poscie masz linka do treści rozporządzenia.

Dz.U 188/2004 poz. 1944

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-09-21 11:44:52

>Otóż tego przepisu o którym mówicie >już nie ma.

Guzik prawda! To Rozporządzenie Ministra SWiA jest podawane jako nadal obowiązujące choćby na oficjalnej stronie rządowej MSWiA:
http://www.mswia.gov.pl/prawo/prawo_72_2000.html

Nic nie wiadomo o żadnym akcie prawnym, w który by anulował to Rozporządzenie. Jest owszem sprzeczność między rozporządzeniami poszczególnych ministerstw, ale wojewoda podlega pod resort MSWiA i w pierwszym rzędzie obowiązują go Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Temat: Re: Legitymacja
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-09-21 12:24:10

Tak Lechu, oczywiście Lechu...

Dz.U.04.62.576
USTAWA
z dnia 5 marca 2004 r.
o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń

(Dz. U. z dnia 14 kwietnia 2004 r.)

Art. 5. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 34 i 45 ustawy, o której mowa w art. 1, zachowują moc do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie niniejszej ustawy, nie dłużej niż przez 3 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art. 7. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.

LINK

Tomek D