Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Kadra PTTK

Prowadzenie po parku narodowym

wszystkich wiadomości w wątku: 10
data najnowszej wiadomości: 2004-09-03

Temat: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-08-23 22:00:36

Spoglądałem na minione wątki, ale nie znalazłem nic na ten temat. Otóż przeczytałem ostatnio na stronie Babiogórskiego Parku Narodowego następujące zdanie:
"Turystyka zorganizowana (wycieczki zbiorowe) może odbywać się wyłącznie pod kierunkiem uprawnionych przewodników posiadających licencje Babiogórskiego Parku Narodowego uprawniające do oprowadzania wycieczek po jego terenie, lub pod opieką pracowników Parku."

I właśnie do tego ostatniego mam zastrzeżenia. Jak to jest - przecież w świetle ustawy o usługach turystycznych oraz tych nieszczęsnych przepisów o 1000 m n.p.m. pracownik parku nie będący przewodnikiem NIE ma prawa prowadzić wycieczek. Czy też może są jakieś inne regulacje, które taką sytuację dopuszczają? Chociaż nie sądzę.

Czy ktoś z Was spotkał się z sytuacją, że wycieczkę w parku narodowym prowadzi pracownik parku nie będący przewodnikiem?

Zbyszek

Temat: Re: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: Henek
Data: 2004-08-24 08:37:12

IMHO temu przepisowi mimo że jest sprzeczny z ustawą itp. trudno odmówić logiki.

Pzdr Henek

Temat: Re: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-08-24 08:37:20

Wydaje mi się, że właściciel obiektu lub jego administrator (tutaj Dyrekcja PN) ma prawo wprowadzić taki przepis pod warunkiem, że prowadzenie wycieczek nie jest zastrzeżone dla przewodników z odpowiednimi uprawnieniami, w tym przypadku obowiązuje sławna granica 1000 m n.p.m. W praktyce dotyczy to ścieżek dydaktycznych, które nie przekraczają tej granicy.

Piotr

Temat: Re: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-08-24 09:27:23

Witaj, Piotrze
Zgadza się, ale wspomniany przeze mni tekst pochodzi ze strony BPN, gdzie olbrzymia większość parku leży powyżej 1000 m n.p.m. Więc praktycznie pracownik nie będący przewodnikiem nie ma szans na prowadzenie po parku wycieczki.

Dla ewentualnych oponentów - nie jestem przeciwnikiem prowadzenia wycieczek przez pracowników parku, nawet nie będących przewodnikami. Wszak często, a zreguły chyba zawsze wiedzą oni o parku więcej, niż większość przewodników. Ale występuje to konflikt przepisów, który ewentualnie należałoby załatwić, albo niestety przestać pozwalać pracownikom parku prowadzić.

Aha, i jeszcze jedno. Tak sobie teraz uświadomiłem, że chyba przepis mówi o konieczności prowadzenia wycieczki w terenach górskich powyżej 1000 m n.p.m. i w parkach narowodwych. To w tym momencie wyłącza zupełnie z prowadzenia nie-przewodników. Wystarczyłoby zmienić zapis ustawy (rozporządzenia) na "osoby uprawnione", a nie przewodnicy turystyczni i w przepisach wykonawczych sprecyzować, kto jest tym uprawnionym.

pozdrawiam
Zbyszek

Temat: Re: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-08-24 13:35:17

Dla mnie jest rzeczą zupełnie naturalną, że pracownik zakładu oprowadza po swoim zakładzie - tutaj pracownik parku oprowadza po parku, który jest jego zakładem. Jeżeli w ustawie jest sprzeczność, to należy ją usunąć. To jest kolejny "kwiatek" w tej ustawie, która zupełnie pomija możliwość prowadzenia wycieczek przez przodowników PTTK, czy innych organizacji.

Piotr

Temat: Re: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: ~góral
Data: 2004-08-26 10:48:14

za chwile okaże się, że do każdej wycieczki będzie dołączał sztab różnego rodzaju przewodników, od parków, pogody, grzybów i wysokości:-) absurdalny jest ten nasz kraj.
ogólnie jednak uważam, że przewodnik z parku jest tu bardziej przydatny. wie napewno więcej i również bardziej będzie zwracał uwagę na zachowanie (hałas, śmieci itp)wycieczek. chyba zrozumiałe z jakich wzgędów. w każdym razie niezłe absury nas w Polsce spotykają

Temat: Re: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-08-26 11:39:31

W oparach naszego absurdu już sobie wyobrażam, że właciciel ładnie odnowionego pałacu nie może oprowadzić po nim zaproszonej wycieczki, ... bo nie ma jakiegoś papierka, że odbył jakieś studia i zdał jakieś egzaminy kwalifikacyjne.

Temat: Re: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: Tomek Dygała
Data: 2004-08-26 13:08:12

ależ to jest jak najbardziej realne, wszak przewodnictwo to "fachowe przekazywanie informacji" ;-)

pzdr.
Tomek D

Temat: Re: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: ~Tak
Data: 2004-09-02 19:45:26

Są takie sytuacje. Naprzykład jeśli jesteś nauczycielem np. przyrody i chcesz zabrać dzieci do parku na wycieczkę dydaktyczną, trzeba tylko to złogić do Dyrekcji parku. wycieczkę prowadzi wtedy [racownik z działu dydaktyki, zwykle bardzo fajne wycieczki.

Temat: Re: Prowadzenie po parku narodowym
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-09-03 22:38:47

Zgadzam się, że pracownicy parku mają bardzo rozległą wiedzę po swoim gospodarstwie. Ale jeżeli nie są przewodnikami to, w świetle ustawy, nie wolno im prowadzić wycieczek.

Moje wątpliwości rodzą się stąd, że nie wiem, być może istnieje jakiś przepis, który taką sytuację dopuszcza. Na podstawie tego, co mi kiedyś Wiesiek Kędzierawski napisał, takiej możliwości jednak nie ma i wycieczkę zorganizowaną może w parku narodowym i pow. 1000 m prowadzić tylko przewodnik. Fakt, że to trochę paradoksalne.

Pozdrawiam
Zbyszek