Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Odznaki

Nowy regulamin OKP

wszystkich wiadomości w wątku: 8
data najnowszej wiadomości: 2004-08-29

Temat: Nowy regulamin OKP
Autor: ~Dalia
Data: 2004-08-17 18:10:33

Nowy regulamin jest fantastyczny. Wkońcu nie jestesmy ograniczeni czasowo. WIELKI PLUS

Temat: Re: Nowy regulamin OKP
Autor: ~Ania
Data: 2004-08-17 20:53:07

Cześć, to fajnie, że zniesiono ograniczenia czasowe na OKP i wydłużono na ROK. Ciekawi mnie jednak czy są też zmiany w obiektach do zwiedzania, bowiem niektóre z wpisanych do obiektu są niemożliwe do zobaczenia. Np.
-ścieżka dydaktyczna nad Jez. Długim w Poleskim Parku Narodowym jest nieczynna od bodajże 2 lat
-od wielu lat niemożliwe jest zwiedzanie statkiem portu w Szczecinie , jak powiedziano mi w ub. roku są tylko statki do Niemiec, a o turystycznych to tam już nikt nie pamięta
-żeby dostać się do rezerwatu ścisłego w Białowieskim PN trzeba było wydać w ub. roku ok.200,-zł. To koszt wynajęcia przewodnika? z uprawnieniami na ten rezerwat, a ci co wynajmują wózki akumulatorowe za znacznie mniejsze pieniądze, nie mają takich uprawnień. Kogo na to stać?
Podobnych przykładów jest niestety więcej.
Liczę na odpowiedź kogoś kompetentnego, jak zrealizować kanon w takich przypadkach. Pozdrawiam. Ania

Temat: Re: Nowy regulamin OKP
Autor: Alf
Data: 2004-08-18 07:01:53

Będą zmiany w obiektach

Temat: Re: Nowy regulamin OKP
Autor: ~Robert Respondowski
Data: 2004-08-20 11:35:36

W związku z pracami nad drugim wydaniem książkowym Kanonu Krajoznawczego Polski zmieniliśmy kilka obiektów. Doszły nowe obiekty z listy UNESCO (kościółki małopolskie), obiekty z listy Pomników Historii Narodu Polskiego (np. Twierdza w Srebrnej Górze, Kopalnia Soli w Bochni, Park Mużakowski) oraz Park Narodowy "Ujście Wart". Weszły też nowe obiekty (np. Muzeum-Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej, zespół zamkowo-parkowy w Żywcu, zespół radiostacji w Gliwicach, ruiny zamku w Olsztynie, Park Jurajski w Bałtowie, Jaskinie Mechowskie, wieża widokowa na Wieżycy, skansen miniatur (Pobiedziska) i kilka innych). Wypadły niektóre obiekty, np. Biblioteka Śląska w Katowicach. Kilka obiektów zamieniliśmy, np. Górę Parkową na kościół w Głuchołazach, Górę Zelejową na Kadzielnię w Kielcach. Za kilka, po CZAK-u w Toruniu, na stronie

http://otk.optics.polsl.gliwice.pl/

zamieszczę wszystkie zmiany (jest jeszcze kilka wątpliwości - musimy to wyjasnić w gronie Komisji Krajoznawczej z udziałem współatorów Kanonu.
Robert R.

Temat: Re: Nowy regulamin OKP
Autor: Alf
Data: 2004-08-20 11:53:43

Panie Robercie proszę o kontakt z Suwalska Pracownią Regionalną w celu wyeliminowania nie istniejących (błędnych) wpisów w "starym" kanonie dotycząceych Wigierskiego PN.Wszystkie spostrzeżenia zostały tam przekazane
pozdrawiam
Alf

Temat: Re: Nowy regulamin OKP
Autor: ~Marta
Data: 2004-08-24 22:16:08

Zniesienie ograniczenia czasowego to największy atut nowej wersji Kanonu. Kończę teraz srebrną OKP i przyznaję szczerze, że złotą postanowiłam zostawić sobie na bogatą emeryturę (z nadzieją że takiej dożyję...). Nowy regulamin pozwala spokojnie gromadzić obiekty bez wymuszonego pośpiechu i co równie ważne rozkłada wydatki z tym związane na więcej lat, gdyż zwłaszcza w przypadku wielkich miast (jak Warszawa, Gdańsk) koszt zwiedzenia wszystkich obiektów połączony z kosztami transportu w obrębie samego miasta nie jest mały, zwłaszcza dla osób nie posiadających zniżek.

Temat: Re: Nowy regulamin OKP
Autor: Henek
Data: 2004-08-25 09:50:30

A czemu słuzyć ma ograniczenie 'od dołu' ? Czy będzie ono traktowane sztywno ? Mój dzieciak b. często przegląda książkową wersję kanonu i sam wybiera obiekty które mamy odwiedzić. Pewnie miałby już brązową OKP ;-)

Pzdr Henek

Temat: Re: Nowy regulamin OKP
Autor: ~Maciej Maśliński
Data: 2004-08-29 20:18:50

Szanowny Panie!Zdobywanie R.O.K.ma na celu poznanie najbliższej okolicy,czyli własnej miejscowoci,gminy,powiatu(to na brązową),a następnie województwa(na srebrną).Po tym etapie zwiedzamy całą Polskę wg uznania (O.K.P.)i to jest główny cel i prawidłowość zdobywania Odznaki Krajoznawczej.Tej kolejności zapewniam,że jako Zespół ds. Odznak Krajoznawczych nie chcemy zmieniać,gdyż wszyscy jesteśmy w tym zgodni.A 3 lata dla pełnosprawnego ucznia jest wystarczającym okresem, aby zwiedzić 20 obiektów. Powodzenia i Do Zobaczenia na szlaku!