Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Jasło - piękne miasto

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2004-08-13

Temat: Jasło - piękne miasto
Autor: ~DA-PA
Data: 2004-08-06 12:48:27

Witam wszystkich! Chciałbym Was zaprosić do Jasła - pięknego miasta w województwie podkarpackim, u podnóża Beskidu Niskiego. Jasło leży u zbiegu trzech rzek: Wisłoki, Jasiołki i Ropy. Jest to raj zarówno dla turystów krajoznawców jak i dla turystów rowerowych. Ciekawe zabytki kultury materialnej i bogata historia pozwala na uprawianie wszelkich rodzajów turystyki kwalifikowanej. Jasło jest świetną bazą wypadową do Magurskiego Parku Narodowego. Każdy znajdzie tam piękne szlaki turystyczne. Jeszcze raz zachęcam do odwiedzenia tego pięknego skrawka ziemi! Z turystycznym pozdrowieniem DA-PA!

Więcej na stronach:
www.jasielskieulice.prv.pl
www.kartki.republika.pl
www.beskid-niski.pl

Jeżeli macie pytania to piszcie:
jasielskieulice@gazeta.pl

Temat: Re: Jasło - piękne miasto
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-08-06 13:04:10

Cześć!!!

> Ciekawe zabytki kultury materialnej (...)

Oczywiście przy całym szacunku dla Jasła, to tych zabytków kultury materialnej w Jaśle tak za dużo znowu nie ma. Szczególnie ciekawych...

> Jasło jest świetną bazą wypadową do Magurskiego Parku Narodowego.

Hmmm... Pewnie byłoby - jakby PKS do Krempnej, czy wręcz do Grabiu kursował sporo częściej - szczególnie w weekendy. Niedawno przybywając do Krempnej w sobotę po południu i po stwierdzeniu, iż w PTSM-ie nie ma miejsc, nie bylismy w stanie się z niej wydostać - choćby i do PTSM-u w Nowym Żmigrodzie lub w Jaśle (o ile ten ostatni jeszcze funkcjonuje).

Druga sprawą jest uruchomienie przez PPKS Jasło (może w porozumieniu z PPKS Gorlice) jakiegokolwiek połączenia z Gorlicami przez Nowy Żmigród. Obecnie szosa Gorlice - Nowy Żmigród nie posiada jakiejkolwiek sensownej komunikacji publicznej umozliwiającej odwiedzenie miejscowosci będących faktyczną dobrą bazą wypadową do MPN-u takich jak np. Folusz.

W chwili obecnej odwiedzenie Jasła przez turystów zainteresowanych Beskidem Niskim ogranicza się jedynie do przesiadki z pociągu na cokolwiek jadącego na południe (lub na odwrót). Jeżeli wiąże się to z oczekiwaniem na dworcu PKS-u lub PKP (które raczej wizytówką miasta nie są) to ewentualnie dochodzi do tego zakup zapiekanki w miejscowym fast-foodzie.

Kiepsko widzę uczynienie z Jasła miejscowości turystycznej. Raczej widziałbym je jako węzeł przesiadkowo-transportowy. Ale w to trzeba zainwestować (przykładem mogą być w pewnym stopniu Gorlice gdzie sporym nakładem sił i środków utrzymywana jest linia do Zagórzan lub Stróże gdzie wyjątkowo fajnie odremontowano dworzec kolejowy i umieszczono w nim zupełnie przyzwoity bar dla przesiadkowiczów). Pzy obecnym zainteresowaniu władz lokalnych transportem w okolicach Jasła marnie jednak widzę i ten wariant.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Jasło - piękne miasto
Autor: ~Darek
Data: 2004-08-06 15:03:32

Fakt faktem, Jasło nie ma zbyt dużo zabytków bowiem zostało podczas II wojny zniszczone, bodajże w 97%.
Co do autobusów w kierunku południowym, to zgadzam sie z przedmówcą: jest fatalnie. Jedyną miejscowością, która ma rozsądne połączenia z Jasłem w weekendy jest Folusz.
A co do uczynienia z Jasła mekki dla turystów też jestem sceptycznie ustosunkowany. Pod znakiem zapytania stoi w ogóle rozwój turystyczny całego powiatu jasielskiego (chociaż tereny są ciekawe i jest Park Narodowy, który sam w sobie powinien przyciągać turystów).
Ale tak to jest, jeśli tylko opracowuje się plany, strategie rozwoju, operaty zagospodarowania turystycznego parku, tudzież inne opracowania, a nie realizuje się tego w praktyce (pomijam tutaj kwestie finansowe, bo przecież wszędzie jest ciężko). A już prawdziwą nieporozumieniem jest, gdy zajmują się tym ludzie nie czujący w ogóle turystyki, którzy znają turystykę tylko z telewizji, przewodników lub internetu. Z takim "bezdusznym", urzędniczym podejściem daleko się nie zajdzie.
Powiat gorlicki poważnie podchodzi do sprawy rozwoju turystyki, toteż i widać efekty (fakt faktem, to już woj. małopolskie, a więc region o wiele bogatszy, przynajmniej jeśli chodzi o finanse).
To narazie tyle w tym temacie. Czekam na inne uwagi.
Pozdrawiam

Temat: Re: Jasło - piękne miasto
Autor: ~DA-PA
Data: 2004-08-13 21:55:44

Jasło jakie jest - każdy widzi. Nie ma co narzekać tylko przybyć tu i zobaczyć. Każdy znajdzie tu coś interesującego. Jasło jest dobrą bazą wypadową na Szlak Architektury Drewnianej. Polecam bardzo tą trasę. Z turystycznym pozdrowieniem! DA-PA