Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Tematyka ogólna

Opłaty w Stołowogórskim PN

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2004-08-14

Temat: Opłaty w Stołowogórskim PN
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-07-26 17:27:40

Zbulwersowało mni ostatnio zdanie na stronie internetowej PNGS, według którego ustawa o ochronie przyrody ZMUSZA park do pobierania opłat od przewodników i przodowników. Jest to ewidentne kłamstwo, gdyż ta ustawa ZWALNIA pewne grupy z opłat (dzieci, inwalidzi itp. itd.), w przypadku wszystkich pozostałych pozostawia dyrekcji Parku wolną rękę. Wystarczy dokładnie przeczytać tekst ustawy. Dla przykładu, Karkonoski PN, powołując się na tą samą ustawę zwolnił przewodników sudeckich, przodowników, ratowników itp. z opłat za wstęp. Dlaczego jeden Park może tak się zachować, inny nie? Jak straszne pieniądze może zarabiać PNGS na nas, przewodnikach, skoro chce pobierać od nas opłaty, nawet jak jestem z grupą? TO WIELKI WSTYD! Napisałem do nich e-maila z protestem i wyjaśnieniem zawiłości ustawy (bo chyba na prawie się nie znają, albo mają do d... prawników) ale jak dotąd cisza. Kurcze, tu przecież chodzi o symbol. A nawet, jeżeli chcą, niech te opłaty pobierają, ale niech nie zasłaniają się ustawą, która mówi zupełnie co innego. Czekam na wasze zdanie, może jakiś większy protest?

Temat: Re: Opłaty w Stołowogórskim PN
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-07-26 21:23:39

Z chęcią przyłączę się do protestu. Ci ludzie w ogóle nie znają się na reklamie. Przecież zamiast pobierać opłaty od ludzi, którzy im przyprowadzają turystów dając miejscowym zarabiać na turystyce, to powinni jeszcze podziękować i udzielić rabatu np. na zakup materiałów szkoleniowych o Parku. A tak robią sobie tylko antyreklamę.

Lech

Temat: Re: Opłaty w Stołowogórskim PN
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-07-29 16:41:09

Zastanawiam się tylko nad tym, jak im tę antyreklamę "wzmocnić". Dzięki za poparcie. I tylko żal jakoś tych dawnych czasów, gdzie trochę to inaczej wyglądało - teraz wszędzie ta przeklęta komercja, ale jakoś tak w strasznej formie.

Temat: Re: Opłaty w Stołowogórskim PN
Autor: ~turysta prawnik
Data: 2004-07-30 09:16:02

Panowie! proszę zanim podniesiecie larum i zaczniecie obrażać ludzi, przeczytajcie akty prawne obowiązujące i już nieaktualne. Dopiero wtedy wypowiadajcie sie publicznie. Nie neguję faktu, że przewodnicy powinni byc zwolnieni z opłat za wstęp do parków narodowych, ale pretensje prosze kierować do ustawodawców (Ministerwo Środowiska, ul. Wawelska w W-wie,Sejm RP ul. Wiejska). Parki Narodowe nie są instytucjami komercyjnymi! Panowie! na miłość Boską! troche rozsądku. Dyrekcje zarządzaja majątkiem skarbu państwa. A jeszcze jeden fakt. Pan Z.W. powołuje sie na rozporządzenie w Karkonoskim PN (dostepne na stronie www.kpnmab.pl).W Karkonoskim Parku obowiązuje rozporządzenie nr 12/2004 w sprawie opłat za wstęp z dnia 30.04.2004 r (!?), które zostało oparte na podstawie ustawy z dnia 16 października 1991 roku (!), czyli ustawie, która z dniem wejścia w życie tego roporządzenia juz przestała obowiązywać!!!!!!
Zainteresowanych odsyłam na stronę Ministerstwa Środowiska, gdzie znajdziecie cały tekst nowej ustawy oraz do kwartalnika TATRY nr 3(9)lato 2004 str.8.
Z turytycznym pozdrowieniem!

Temat: Re: Opłaty w Stołowogórskim PN
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-07-30 18:34:31

Kolego! Po pierwsze! Nikt tu nikogo nie obrażał! Po drugie. Proponuję samemu zacząć od przeczytania ustawy o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004 a dopiero wtedy się wypowiadać. To, że może jesteś prawnikiem nie świadczy o tym, że znasz prawo. W styczniu bieżącego roku też toczyłem batalię z urzędem na szceblu wojewódzkim (w innej sprawie), oparło się aż o Ministerstwo Zdrowia, i okazało się, że ja mam rację, chociaż przepisy interpretowało dwóch radców prawnych (czyli teoretycznie znających prawo - notabene, dostali po fakcie naganę). A więc pretensje swoje nadal będę kierował do parku i proszę naprawdę dokładnie przeczytać wspomnianą przeze mnie ustawę. Kolego! KPN opublikował swoje rozporządzenie w dniu 30.04.2004, a więc w 2 tygodnie po wejściu w życie nowej ustawy, co oznacza, że chyba (!) znał mimo wszystko jej treść, nawet jeżeli powołuje się na poprzednią ustawę, z 1991 roku. A teraz co do samej ustawy. Proszę zwrócić uwagę, że zwalnia ona (z mocy ustawy) pewne grupy osób z opłat, co NIE OZNACZA, że nakłada na wszystkie pozostałe takowe opłaty. Zresztą podaje również "...park narodowy MOŻE wprowadzić opłaty za wstęp...", o opłatach i ich wysokości decyduje dyrektor parku. Więc argumentacja Kolegi naprawdę nijak ma się do ustawy, albowiem to DYREKTOR jest osobą, od której zależy wprowadzenie opłat. Proszę dokładnie przeczytać ustawę. A jeśli chodzi o komercję lub też jej brak... No cóż, ja w tym momencie nie widzę motywacji, by prowadzić grupę do PNGS, skoro jako przewodnik sudecki jestem lekceważony (tak to odbieram, ja i wielu moich kolegów). Nie wiem zatem, czy od tego parkowi przybędzie pieniędzy, ja z wycieczką tam już nie pójdę - nie dam im zarobić. A co do larum. To trzeba je podnosić!!! Dawniej za symboliczny wrzątek w schronisku nie brało się ani grosza, a teraz te i inne symbole się niszczy. I jeszcze jedno - ja naprawdę nie wypowiadam się publicznie, nie zapozanwszy się dogłębnie z tematem, tym bardziej, jako wykształcony człowiek nie zniżam się do polemik obrażających kogoś. Szkoda tylko (już na koniec), że zamiast wsparcia na tym forum są rzucane kłody - ale to Polska właśnie.

Temat: Re: Opłaty w Stołowogórskim PN
Autor: ~Taju z Brzegu
Data: 2004-08-14 22:24:56

Szanownym dyskutanton w tym wątku na marginesie meritum sprawy pragnę zwrócić uwagę na błąd w samym jego tytule. Otóż poprawna nazwa parku narodowego o którym mowa to "Park Narodowy Gór Stołowych" a nie Stołowogórski. Park ten utworzono w 1993 roku już pod taką nazwą. Wcześniej, od 1981 roku istniał na tym terenie Stołowogórski Park Krajobrazowy i pewnie stąd pomyłka kolegi Zbigniewa W. i błędny tytuł dla wątku.

Temat: Re: Opłaty w Stołowogórskim PN
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2004-08-14 22:49:31

Jasne, że PNGS, a nie Stołowogórski, ale to tak z rozpędu i krócej. Ale nie to było tematem wątku.
Zbyszek