Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Przeszukaj Forum członków i sympatyków PTTK

Przeszukiwanie forum

Wyszukiwanie

Poszukiwana fraza:
Poszukiwany autor: domin

Pasujących wiadomości: 444

Znalezione wiadomości

Re: Główny Szlak Beskidzki: Jordanów - Skawa
Autor: Dominik Cybulski
Data: 2019-01-03 14:21:52
Fajną pozycję zrobił ostatnio Compass. Nie podam linku do przewodnika, by nie reklamować. ;) Ale osobiście polecam. Wydano w 2018 r. Tam, poza opisem trasy, są fajne, szczegółowe mapy z aktualnym przebiegiem. Podobne przewodniki to samo wydawnictwo stworzyło też dla Głównego Szlaku Sudeckiego i Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.

Re: prof. K.R. Mazurski CH PTTK
Autor: domin
Data: 2013-12-14 19:01:18
Trochę późno, przepraszam, ale objąłem nowe obowiązki zawodowe i inne sprawy też mnie przyblokowały. Serdecznie wszystkim dziękuję - tym, którzy o mnie dobrze pisali, chcieli się wstawić za mnie i wstawili. Nie wiem, kto czytuje Forum, ale uroczyście oświadczam: nie kiwnąłem w swojej sprawie ani tyci palcem, żeby nie być podejrzewany o kumoterstwo (?). Cieszę się, nie ukrywam, z tego zaszczytu, choć na Walnym dwa razy jakby mi ktoś polał wiaderkiem zimnej wody. 1) znalazłem się, wprawdzie anonimowo, w grupie osób nominowanych przez ZG, a którą jeden z delegatów ok...

Re: Władze Naczelne XVIII kadencji
Autor: domin
Data: 2013-09-23 11:34:04
Po kilku próbach doprowadzenia do tego, jak byłem w ZG, uznałem, że może za 100 lat... Wygodniej mieć za sobą poparcie licznej własnej delegacji/koalicji wyborczej.

Re: Władze Naczelne XVIII kadencji
Autor: domin
Data: 2013-09-23 11:28:53
Bo nie ma o czym pisać! Żadnej dyskusji i nawet pytań po sprawozdaniach, choć wielu odgrażało się w kuluarach. W części dyskusyjnej prawie nic sensownego, jedynie Rysiek Wulicz domagał się uporządkowania w sferze gospodarczej, szczególnie w spółkach schroniskowych. Projektu uchwał miałkie, ogólnikowe i pełne frazesów. Wzbudziły dyskusje, ale specjalnie niezbyt istotne. W większości delegaci oddziałowi nie mają pojęcia o funkcjonowaniu Towarzystwa w ogólnej skali i uwarunkowaniach zewnętrznych. Przyjeżdżają jako elementy maszynki do głosowania podczas wyborów.

Re: Literaci do piór! Studenci...
Autor: domin
Data: 2012-02-19 19:14:39
[Szanowny Panie Ministrze, z pewnym zdziwieniem przeczytałem Pana ostatnią wypowiedż dla Rzeczpospolitej, w której powołuje się Pan na zapis, w jak to Pan określił "kodeksie przewodników turystycznych", na temat ograniczania dostępu do tego zawodu. Po pierwsze, cytowany kodeks dotyczy jednego z bardzo wielu stowarzyszeń przewodników turystycznych w Polsce, a konkretnie stowarzyszenia przewodników miejskich po Krakowie. Z Pańskiej wypowiedzi wynika, że dotyczy to wogóle przewodników turystycznych ( czyli wszystkich). Na blogu "Akcja Wolne Przewodnictwo", prowadzący blog...

Re: Przewodnik zawód regulowany w.
Autor: domin
Data: 2012-02-17 10:22:38
Przecież pisałem, że jest to niedopuszczalne! To, że ktoś kogoś rozbije samochodem, to mamy uznać, że wszyscy za kierownicą są nieodpowiedzialni? Taka jest logika większości argumentów za uwolnieniem z licencji. Więc bez kursu, bez sprawdzenia? Przerabialiśmy to właśnie 80/90 przy likwidacji rozporządzenia o przewodnictwie. Przewodnikiem każdy być może... Czy wierzysz, Lechu, że wszyscy chętni do tego samodzielnie wyszkolą się w niezbędnej wiedzy i umiejetnościach? Czy wierzysz, że na prawdę eliminacja bedzie tak rozległa i skuteczna? Jak człowieka dotknie patolo...

Re: Przewodnik zawód regulowany w.
Autor: domin
Data: 2012-02-17 10:21:23
Jak nic innego nie trafia, to trochę ironii chyba nie zaszkodzi?

Re: Przewodnik zawód regulowany w.
Autor: domin
Data: 2012-02-17 07:54:31
OK, likwidujmy! Precz z systemami! Po co sprawdzać, czy ktoś umie nauczać - rodzice to ocenią Po co licencje maklerskie? Klient oceni po wynikach z giełdy! Po co licencje pilota samolotów? Okaże się po wylądowaniu! Po co prawo jazdy? Okaże się, czy kogoś nie rozjedzie! Niech żyje wolność! Niech żyje Wolność Chęci Bycia Kimkolwiek!

Re: Przewodnik zawód regulowany w.
Autor: domin
Data: 2012-02-15 15:07:39
Na pewno miał, ale nie zwrócił zapewne uwagi. Oczywiście jest to niedopuszczalne i na pewno sytuacja się zmieniła. Zaręczam, że tak nie bywa w komisji sudeckiej! I znowu: trzeba walczyć z przypadkami, a nie wylewać pomyje na wszystkich, także na wszystkie komisje i wszystkich przewodników! Po co obrażać wszystkich?!

Re: Przewodnik zawód regulowany w.
Autor: domin
Data: 2012-02-15 11:17:01
Ani nie kpię, ani o drogę nie pytam. Publicznie nie zwykłem takich form używać, jestem staromodny, sorry. Może tak u Ciebie jest, ale nie we Wrocławiu (podejrzewam i w wielu innych województwach): Urząd decyduje o formie egzaminu, Urząd zatwierdza pytania, przedstawiciele Urzędu uczestniczą w egzaminie z pełni respektowanym głosem. Jeżeli u Ciebie jest inaczej, to nie przenoś na innych. Koniec, kropka.

Re: Ktoś nas już uprzedził...
Autor: domin
Data: 2012-02-14 21:14:05
Co Ty chrzanisz? Jakie ordery? Jeżeli dostają, to chyba za coś. Chyba nie przypuszczasz, ze np. Kancelaria Prezydenta tak bardzo lubi PTTK, że sypie mu orderami?? I co, ta kadra z PTTK nic nie robi i tylko paraduje z orderami?? Muszę powiedzieć, że jak czytam takie wypowiedzi (a jestem przodownikiem tg od 1968 - do odstrzelenia, co?) to odchodzi mnie chęć zaglądania na Forum. Wkurzają wypowiedzi osób, które nie siedzą w problemie, zetknęły się z jednostkową sprawą i wymądrzają się. Trzeba najpierw bliżej poznać i ją dopiero potem się wypowiadać. Młodość młodości...

Re: Przewodnik zawód regulowany w.
Autor: domin
Data: 2012-02-14 21:04:11
Lechu! To, że przewodnicy krakowscy takie coś wpisali, to 1/ skandaliczne, 2/ tego nie można przenosić na całe środowisko, którego nienawidzisz. Nie dostrzegasz tysięcy przewodników z licencją, głównie związanych z PTTK, którzy odwalają ogromny kawał dobrej roboty. I czy nie dociera do Ciebie, że to nie przewodnicy, nawet ich grupy w Krakowie, decydują o kursach i uprawnieniach, ale samorządy wojewódzkie poprzez Urzędy Marszałkowskie?! Na Dolnym Śląsku regularnie odbywają sie kursy, w wielu innych województwach podobnie. I oblewa się kandydatów, ja też, ale jak re...

Wacław Kowalski
Autor: domin
Data: 2012-02-14 15:56:33
Poszukuję danych biograficznych o Wacławie Kowalskim, który w latach 50. pisywał przewodniki, m.in. po Mazurach. Podobno pochodził z tego regionu. Czy ktoś może mi pomóc? Proszę. Był związany z PTTK.

Re: Historia PTTK
Autor: domin
Data: 2011-06-07 07:01:14
Pozwalam sobie poinformować, że COTG redakcyjnie opracowuje moją 'Historię turystyki sudeckiej' - całych Sudetów. Może będzie po wakacjach... Ale też miałem największe trudności z PTTK. Swojego czasu kilkakrotnie na forum ZG proponowałem ustanowienie grantu dla chętnego, który podjąłby się opracowania historii PTTK. No i nic.

Re: Szewc w Garbnie
Autor: domin
Data: 2011-05-26 06:07:33
Łukasz! To jest tak: Ewald Jakob szewstwo Warsztat zelowania i naprawy Sporządzanie i [Ma... ] nie do odczytania Pozdrowienia

Re: "Na Szlaku" ma swoje Forum!
Autor: domin
Data: 2011-04-02 19:11:21
Niestety, od dłuższego czasu nie ma Forum w NS - wiele wpisów było na tak żenującym poziomie merytorycznym i językowym, że trzeba było je zamknąć. Ale jest Księga Gości - zapraszamy! Też zresztą pod kontrolą.

Re: "Schroniska" PTTK
Autor: domin
Data: 2010-08-26 20:02:17
Tomku! Jako od dawna związany - w różny sposób, z PTTK powinieneś wiedzieć, że od dawna nie ma żniżek funkcyjnych, stażowych itp. Jest dla wszystkich tylko i wyłącznie rabat handlowy 20% (od którego nie płaci się podatku PIT) w obiektach z listy ZG PTTK i kilku oddziałów. To, że niektóre schroniska (zwłaszcza sudeckie) takowe udzielają, oznacza ich niedoinformowanie, w czym tkwi wina odpowiedniej spółki schroniskowej.

Re: Kampinoski Park Narodowy
Autor: domin
Data: 2010-07-22 19:01:24
Kolego! Wpisałeś się nie w tę tematykę i możesz być niezauważony. Przenieś sprawę gdzie indziej.

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-05-20 19:13:30
Na podsumowanie: proszę o łagodny wymiar kary!

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-05-19 19:18:20
Nieco ponad 5000.

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-05-19 17:53:47
Już wyjaśniałem -nie mam żadnych związków formalnych ze Związkiem Słowiańskim, z którym kontakt utrzymywałem dotąd ze względu na zainteresowania Słowiańszczyzną w sensie etnologicznym i historycznym. Jego program jest jego programem, po prostu uznano mnie za godnego pokazania jako kogoś, kto odbiega od występujących na arenie politykierów. Moje podejrzenia co charakteru 'kampanii', która jest wyborami między partiami, a nie osobowościami, w pełni się potwierdzają. I to na tyle.

Wielki Brat odszedł
Autor: domin
Data: 2010-05-18 19:56:23
Ze smutkiem i żalem informuję, że 15. V zmarł nagle Andrzej Scheer - założyciel w 1985 i jedyny prezes Ogólnopolskiego Klubu Badaczy i Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźby Przydrożnej przy Oddziale PTTK w Świdnicy, niekwestionowany autorytet w tym zakresie, Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa. Pogrzeb odbędzie się w Świdnicy w sobotę 22. V. Będzie Go bardzo brakowało.

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-05-04 21:41:19
Miało być "Koledzy". Sorry, to nie aluzja do tego, co się dziś działo na kolei!

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-05-04 21:36:16
Moi Szanowni a Drodzy Kolei! Aczkolwiek sprawy słowiańskie mnie b. interesują, zwłaszcza łużyckie, to nie utożsamiam się z programem politycznym i poglądami ZS w całości. Związek mnie wystawił nie zobowiązując do posługiwania się i propagowania ich stanowiska - deklaruję się jako bezpartyjny i nigdzie tych poglądów nie reprezentuję. Moje stanowisko w sprawie wyborów zawarłem na www.krzysztof-mazurski.pl. Zapraszam i pozdrawiam.

Re: Gratulacje dla domina
Autor: domin
Data: 2010-05-02 16:49:02
Cóż mogę powiedzieć... Nawet dla tych kilku, którzy coś ciepłego mi powiedzą, warto się 'wystawiać'. Dziękuję.

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-05-02 15:25:30
Dziękuję za wszystkie rady i porady, może się przydadzą w następnej (???) kampanii. Co do szabli - żadna chęć demonstrowania czegokolwiek, to po prostu miła memu serca pamiątka ofiarowana przez jakże miłych kolegów z... PTTK. Pytanie o wycofanie się było retoryczne - czyżby żartu niezbyt dobrze nie wyeksponowałem? Chyba tylko Amotelek zrozumiał, o co chodzi z tymi programami - zwykłe oszustwo i naciąganie naiwnych wyborców. Więcej na mojej stronie wyborczej http://www.Krzysztof-Mazurski.pl/. Konstytucja faworyzuje w tej sytuacji tylko duże partie, zaś publiczna (?) TV...

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-04-30 22:02:30
Namówiono w tym sensie, że inicjatywa wyszla ze Związku, ale z umową, że jestem bezpartyjny i program polityczny ZS mnie nie obowiązuje. Politykierzy? A ci wszyscy, wymienieni i niewymienieni, moim zdanie garstka tylko osób zasługuje na miano polityków. Że ktoś z 10. miejsca zostaje posłem lub za zasługi obejmuje wysoki urząd, to nie znaczy, że już jest politykiem.

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-04-30 21:58:12
No nie! Wszystko przyjmę, ale że się jąkam?! Fakt, że nie czytałem, powodował, że na bieżąco formułowałem myśli, wcześniej zresztą wstepnie przygotowane. Pamiętacie dyskusję prawyborow PO? Czytali!!! I podobało się Wam? Nie mam do dyspozycji, niestety, profesjonalistów, to co radzicie, odpuścić?

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-04-30 21:50:55
Uważasz, że są to dyrdymały? Ciesz się, że jesteś zdrowy i masz pracę! Bywam (na badaniach okresowych) w różnych przychodniach, znam lekarzy, rozmawiam z ludźmi, 2 mln bezrobotnych, a ile zagranicą? A co jest ważniejsze od zdrowia i pracy??? A Konstytucja jest w pełni przestrzegana? To dlaczego Polska ciągle przegrywa w Strasburgu? Konkrety? Czy Ty też wierzysz, że prezydent jest od uzdrawiania państwa? Czy nie przypadkiem rząd i parlament? Znasz konstytucyjne mozliwości i uprawnienia prezydenta? też chcesz się nabrać na 'programy' wyborcze kandydatow? Chyba nie oczekuj...

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-04-30 21:47:58
Moi Drodzy! Jest już podstrona na zs.org.pl, gdzie można pobrać listy. Konstytucja faworyzuje duże ugrupowania: tylko one mogą zebrać w tak krótkim czasie 100.ooo podpisów - zresztą w wielu krajach europejskich nie trzeba aż tyle! Robimy, co się da, juz chyba z 10x puszczono mnie w TV, więc jest okazja coś przekazać.

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-04-28 21:57:38
Powinno być na zs.org.pl, ale podaj proszę na priva swój e-mail, to podeślę formularz.

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-04-28 16:44:53
Moi Drodzy! Zapraszam już teraz do: http://www.youtube.com/watch?v=MrfTkcfqUBQ a w piątek rano po g. 8 do TVN. Pozdrawiam

Re: Kandydat Krzysztof R. Mazurski
Autor: domin
Data: 2010-04-27 19:59:47
Moi Drodzy! Wszystko się dzieje tak po wariacku, że nie można normalnie działać. Odwagi mi nie brakuje, realizmu też. Namówiono mnie do tego, by skorzystać z okazji i powiedzieć i zaproponować coś innego niż obecni politykierze. Jutro postaram się coś dać na Youtube. Niestety, nie mam kasy, ani Związek nie ma kasy, ale będziemy starali się. Od czwartku zebrano do niedzieli na nikogo nieznanemu (tak media) ponad 1200 podpisów. To lepiej niż na Walnym! Pewien fragment oświadczenia, jakie pójdzie, Najważniejsze Sprawy: - ucywilizować opiekę zdrowotną - znacząco ogran...

Re: Gratulacje dla domina
Autor: domin
Data: 2010-04-11 17:35:17
Dziękuję wszystkim - staram się coś z siebie dać dla tzw. ogólnego dobra (jakkolwiek to brzmi). Nie ukrywam - jest b. dumny, że mnie wybrana, to w końcu niezwykle szacowne grono. A co do PTTK - jest, jak było, można powiedzieć. Nie tylko dla zwyczajów 'forumowych' i nie przez kokieterię - dla Was wszystkich jestem jak nie Dominem, to Krzysztofem. Pozdrowienia!

Re: Nowa struktura władz PTTK
Autor: domin
Data: 2010-04-06 20:36:12
Wiem, że jedna osoba przeczytała. Ale zachęcam forumowiczów nie do wylewania tu żalów, tylko zgłaszania Zespołowi ds. Statutu konkretnych wniosków, jak to swojego czasu uczynił Łukasz. Może wreszcie coś zostanie przyjęte.

Re: Nowa struktura władz PTTK
Autor: domin
Data: 2010-04-04 12:13:01
Zanim ustalicie, jak wybierać (ja osobiście nie mam nic przeciwko zwrotowi Kolega, jeżeli ktoś odpowiada moim normom towarzyskim i jest z tego samego Towarzystwa), to warto sprawdzić, jak to się ma do ogólnych przepisów, np. o stowarzyszeniach, czy dopuszczają taką formę elektroniczną. Może warto zacząć od zmiany trybu wyłaniania prezesa - nie jakieś 'konklawe' w nowowybranym ZG, w którym większość się nie zna i wygrywają już otoczone 'aureolą' dotychczasowej funkcji. Podtrzymuję stanowisko, bojkotowane przez poprzednie Zarządy - że kandydaci powinni ujawniać się...

Re: Nowa struktura władz PTTK
Autor: domin
Data: 2010-04-03 20:02:16
Rozbudowany? Chyba nie o ten artykuł chodzi?

Re: Nowa struktura władz PTTK
Autor: domin
Data: 2010-04-02 21:57:48
Tego to już nie wiem, sądzę, że przede wszystkim Porozumienia.

Re: Nowa struktura władz PTTK
Autor: domin
Data: 2010-04-02 19:45:49
Przepraszam, Łukasz, że odświeżyłem Twój pomysł (zresztą napisałem, że nie ja jeden z tym się noszę), ale w marcu ZG podjął wreszcie uchwał nt. Komisji Statutowej i poszło w świat (tzn. PTTK) pismo z ankietą na temat propozycji zmian. Warto na to zapolować i tam zgłosić swoje uwagi Trzymajmy się tematu!

Nowa struktura władz PTTK
Autor: domin
Data: 2010-04-01 19:14:32
Obiecałem sobie nie mieszać się do działalności na 'najwyższym szczeblu' PTTK, ale nie wytrzymałem. Chyba dlatego, że od 1963 jestem jego członkiem i nie mogę patrzeć na to, co tam się dzieje. A byłem członkiem ZG przez 16 lat (ostatnie 2 kadencje poza nim z woli delegatów i układów wojewódzkich, niech im tam!), w tym - może ktoś pamięta, nawet v-prezesem. Więc wiem, o czym mówię, bo i tak kręciłem się z racji funkcji przy Władzach i na Zjazdach. W czym rzecz: trwają ponoć prace nad kolejną zmianą Statutu. Chcę zgłosić propozycję, może to będzie wyważani...

Re: Ksiązki prof. K.R.Mazurskiego
Autor: domin
Data: 2010-03-07 17:22:03
Można, można, tylko z serwerami różnie bywa. Ot, choćby przed chwila odpaliłem z tej strony.

Re: Zycie dla turystyki
Autor: domin
Data: 2010-03-05 17:21:15
Jeżeli za II RP Orłowicz myślał o zjednoczeniu - i nie tylko on, to chyba jednak pomysł nie narodzil się w kręgu komuny. Znam delegatów na Zjazd Zjednoczeniowy, którzyb twierdzą, że byli do tego przekonani. A że byli i nieprzekonani, to inna sprawa. Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. Chyba jednak więcej było za zjednoczeniem - prostego powodu: eksterminacji także wielu działaczy i członków PTK i PTK, a razem to łatwiej. Nadal nie ma twardych dowodów na wymuszenie zjednoczenia - głos Krygowskiego nie może być dowodem. Może się kryją w archiwach b. przewodniej si...

Re: Ksiązki prof. K.R.Mazurskiego
Autor: domin
Data: 2010-03-05 17:18:15
Domin na tylko swoje archiwalne.

Re: Nestorzy PTTK
Autor: domin
Data: 2010-02-15 20:03:15
Oczywiście to ostatnie odnosi się do PTTK? Tak, znalazlem. Ale dlaczego nie ma na stronie ZG PTTK? Poza tym wiele nazwisk brakuje, a przecież można by przenieść zawartość książki o nich (na pewno jest na nosniku elektronicznym) do internetu - prosta sprawa! Jeden z Honorowych Członków zwykł był powtarzać za poetą: ino by im się chciało chcieć...

Re: Nestorzy PTTK
Autor: domin
Data: 2010-02-12 19:43:47
Gratulacje, kolego Henryku! Jeden z kolegów chciał pomóc ZG w umieszczeniu w internecie listy Honorowych Członków. Przypominał się. I co? Jak zwykle - nic...

Re: Zycie dla turystyki
Autor: domin
Data: 2010-02-12 19:39:48
Jako że wątek jest ciągle dyskusyjny, a mnie także interesuje, to bardzo bym prosił o dowody. Bo inaczej to tylko spekulacje (Orlowicz - urzednik - automatycznie musi się opowiadać za zjednoczeniem itd.).

Re: Początkujący podróżnicy
Autor: domin
Data: 2010-02-12 19:35:56
Największy zasięg w Polsce i najwięcej obiektów noclegowych, w tym schronisk gorskich, ma Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W Allegro jest duża oferta książek o turystyce i poszczególnych górach - dostawa do domu! Nie od rzeczy będzie info o e-magazynie "Na szlaku".

Nowa KKraj. ZG
Autor: domin
Data: 2010-01-22 18:58:12
Warto wiedzieć, że 16 stycznia wybrano nowy skład Komisji Krajoznawczej ZG PTTK. Przewodniczącym został dotychczasowy jej członek i przew. Krajowego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa Józef Partyka z Ojcowa, v-przew. Małgorzata Pawłowska z Suwałk i sek. Mirosława Wojciechowska z Warszawy. Dotychczasowy przewodniczący nie kandydował. Życzmy im powodzenia w niełatwych czasach dominacji spraw gospodarczych nad programowymi!

Re: Nowy adres
Autor: domin
Data: 2010-01-09 09:58:08
Dziękuję za dobre słowa, choć sytuacja była wymuszona. Ciekawym, jak odbierana jest nowa od numeru styczniowego strona, w tym Księga Gości. Zapraszam!

Re: Nowy adres
Autor: domin
Data: 2010-01-05 16:43:01
"Na szlaku" ma od stycznia 2010 nową stronę i Księgę Gości. Zapraszam! www.naszlaku.pttk.pl

Re: Marianna Orańska, a PTTK
Autor: domin
Data: 2010-01-05 16:40:19
Marianna nie ma nic do wieży. Wstepny program obchodów Roku, w tym otwarcie Szlaku Marianny Orańskiej, wisi na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Zapraszam!

Re: XXXIX CZAK 2009 Kraków
Autor: domin
Data: 2009-11-03 18:18:13
No i jest - na stronie KKraj. ZG i w listopadowym numerze 'Na szlaku'. Zapraszam!

Re: Seminarium turystyka i NATURA
Autor: domin
Data: 2009-10-27 18:53:06
Już przekazuję organizatorom, bo mają byc dalsze. Ale poproście Piotra o CD.

Re: Czasopisma turystyczne
Autor: domin
Data: 2009-10-27 18:51:05
Lechu! Z jednym i drugim idealnie się zgadzam!

Seminarium turystyka i NATURA
Autor: domin
Data: 2009-10-25 18:54:53
Niezmordowany Piotr Dąbrowski (Oddział Akademicki PTTK w Krakowie) zorganizował czwarte już międzynarodowe seminarium nt. turystyka w górskich obszarach NATURA 2000 (Kudowa-Zdrój 23-25.10.2009). Stawiło się na nie około 20 osób z całej Europy, zaś z Polski, PTTK - Piotr i autor. Żenujące dla PTTK! Współorganiztorem było NFI, AWF Kraków i PN G. Stołowych. B. ciekawe referaty i dyskusje, wycieczka po G. Stołowych po obu stronach granicy. Kolejny raz objawiła się zaściankowość PTTK, choć z Piotrem rozesłaliśmy chyba z kilkaset (głównie e-mailowych) informacji. U Pio...

Re: Steciowa Przełęcz
Autor: domin
Data: 2009-10-25 18:52:01
Absolutnie nic! Vide mój post w wątku czasopism. Nazwać schronisko!!! Karkonoskie! Wniosek przez jakąś komórkę do KTG ZG z odpowiednim umotywowaniem.

Re: Czasopisma turystyczne
Autor: domin
Data: 2009-10-25 18:45:38
Karkonoski Park Narodowy czyni starania, by opanować sytuację z symbolicznym Cmentarzykiem, choćby z tego względu, że jest to obszar ochrony ścisłej. Wymknęła się spod kontroli, a samozwańczy 'komitet' cmentarzykowy nic nie robił, by ją poprawić. Jest m.in. poważna propozycja, by tabliczki z nawiskami osób zasłużonych dla sudeckich gór umieszczać w odpowiednim zakątku cmentarza w Karpaczu. Co do nazwania przełęczy imieniem Stecia, to jestem przeciw - jako absolutnie niezgodnej z tradycją nazewnictwa sudeckiego, wystarczy to, co wyrabia się w Beskidach. Można go uczci...

Re: Pożegnanie z forum "Na szlaku"
Autor: domin
Data: 2009-10-07 21:50:04
Już wyjaśniłem. Tekst tej informacji o przejściach granicznych w sudeckich parkach narodowych zaczerpnąłem z materiałów rozsyłanych do przewodników. Uznałem go za tyle ważny, iż postanowiłem udostepnić to większemu gronu. Jeżeli tym naruszyłem prawa autora, to przepraszam - uczyniłem to w dobrej wierze.

Re: Pożegnanie z forum "Na szlaku"
Autor: domin
Data: 2009-10-07 19:53:27
Nie ma sprawy, konkretnie: ustne polecenie Prezesa i Dyrektora, który wg Zarządu nadzoruje redakcję. Oczywiście, mógłbym się obrazić i zrezygnowac z tego wszystkiego, ale jak sie włożyło w prowadzenie czasopisma ponad 20 lat, to jednak żal to zrobić.

Re: Pożegnanie z forum "Na szlaku"
Autor: domin
Data: 2009-10-07 19:52:08
Ta informacja może źle świadczyć o redakcji, więc proszę o prywatny kontakt (wskazanie, o jaki tekst chodzi), żebym mógł wyjaśnić tę sprawę.

Re: Czasopisma turystyczne
Autor: domin
Data: 2009-09-29 19:03:13
Dziękuję za uwagę. Jednak 1/3 to chyba nieco za dużo? Wracały do nas paczki w ogóle nierozpakowane!

Re: Czasopisma turystyczne
Autor: domin
Data: 2009-09-29 18:58:47
Jest oczywiste, że redakcja musi realizować postanowienia właściciela tytułu, w tym przypadku właścicielem jest Oddział Wrocławski ustalający generalnie linię programową wydawnictwa. Czytelniczy charakter ma swój urok (przy pewnych problemach), ale materiałów mamy dość i wypełniamy nimi numery zgodnie z życzeniem Oddziału (generalny profil). A może Kolega by coś napisał? Zapraszam.

Re: Czasopisma turystyczne
Autor: domin
Data: 2009-09-20 12:35:32
Zepsuł się - to ocena subiektywna (i chyba nieco niesprawiedliwa) na zasadzie 'co kto lubi'. Wydawca, tj. Oddział Wrocławski, ustalił taki profil e-wydawnictwa. Sam jestem wielkim miłosnikiem gór, ale muszę przestrzegać zaleceń. Po drugie, jesteśmy czasopismem czytelników, tzn. publikujemy najczęściej to, co nam czytelnicy przyślą - nie mamy informacji o wydarzeniach i życiu gór, innych podobnych tekstów: zapraszam! Bedziemy publikować! Redaktor Naczelny

Re: XVII WZ PTTK na żywo - WYNIKI
Autor: domin
Data: 2009-09-08 15:10:31
Siedzenie po drugiej stronie daje szansę wyraźniej spojrzeć na scenę. Oczywiście, że delegaci postąpili, jak uważali. Ja podaję tylko fakty, a tych się nie zmieni. Wzajemne pozdrowienia

Re: XVII WZ PTTK na żywo - WYNIKI
Autor: domin
Data: 2009-09-08 11:24:01
Życzenia były od NFI, które reprezentowałem (czy nie zauważyłeś tego?), a nie moje prywatne. Dlaczego zresztą miałbym źle życzyć władzom Towarzystwa, do którego należę? Dlaczego najsłabszy? Skoro chcesz... 1. Prawie wszyscy członkowie ustępującego ZG mieli przy absolutorium niespotykaną dotąd dużą ilość głosów na nie i wstrzymujących się, a mimo to niemal połowa weszła znów do ZG, 2. nie było żadnej dyskusji nad sprawozdaniami, 3. dyskusja w Zespole Programowym to kolejne bicie piany, 4. podtrzymuję opinię o niedopuszczalności niektorych wypowiedzi pr...

Re: XVII Walny Zjazd PTTK na żywo
Autor: domin
Data: 2009-09-06 21:30:53
Niektóre komentarze były niedopuszczalne, trąciły propagandą wyborczą.

Re: XVII Walny Zjazd PTTK na żywo
Autor: domin
Data: 2009-09-06 21:28:56
I połowa z nich bez trudu została wybrana do nowego ZG.

Re: XVII WZ PTTK na żywo - WYNIKI
Autor: domin
Data: 2009-09-06 21:26:05
Chyba mało kto tym się zajmował. A w ogóle to był najsłabszy zjazd, w jakim uczestniczyłem (tym razem jako gość) - a był on już 5.

Re: Wybór plecaka
Autor: domin
Data: 2009-09-03 14:49:26
Proszę znaleźć gdzieś definicję krajoznawstwa. W ten sposób krajoznawstwo ma związek np. z hutnictwem, które wytwarza metale używane w elementach niektórych plecaków.

Re: Kandydaci na HC PTTK
Autor: domin
Data: 2009-09-03 14:47:30
A jak to zrobić?

Re: Kandydaci na HC PTTK
Autor: domin
Data: 2009-09-03 14:44:31
Jak nie chce zajmować się PTTK (na szczeście, nie ma przymusu, może hodować rybki), to za co mu zyczyć HC?!

Re: Kandydaci na HC PTTK
Autor: domin
Data: 2009-09-02 17:18:15
Też nie widzę takiej mozliwości. Ale może plebiscyt na najpopularniejszego człowieka/osoby PTTK?

Re: Przed zjazdem - rozliczamy KTG
Autor: domin
Data: 2009-09-01 19:21:11
Pytanie retoryczne, z rzędu tego "po co są góry?".

Re: List otwarty
Autor: domin
Data: 2009-09-01 19:10:58
No i w 'nowym' ZG znajdą się osoby niezdolne do kierowania Towarzystwem, często o braku doświadczenia poza swoim oddziałem, głosujące na 'znane' nazwiska. I wiadomo, kto zostanie prezesem i że nic się w biurze ZG nie zmieni (proszę jednak rózróżniać różne 'iała': ZG, biuro ZG, GSK, GKR (a propos - co ona na to wszystko? Ze sprawozdania widać, że... nie widzi tych problemów). No, już za parę dni wszystko bedzie 'jasne'.

Re: Marian Spychalski w PTTK
Autor: domin
Data: 2009-09-01 19:07:23
Czasu b. mało. Po prostu trzeba przygotować projekt wniosku do uchwały zjazdowej i przekazac zaufanemu delegatowi - ja w pobliżu, niestety, nie mam takowego. Roztrząsanie tutaj nic nie daje. A uwaga Sary (?) b. trafna.

Re: "Schroniska" PTTK
Autor: domin
Data: 2009-09-01 18:59:26
Masz rację, ale nie stawiaj tak sprawy. To przecież nie wina PTTK ani dzialaczy, że turystyka szkolna tak upadła. Jesteśmy Towarzystwem turystycznym, a nie misjonarsko-charytatywnym, to wladze mają o to zadbać: samorządowe i rządowe. A przecież ktoś do nich wybiera... Demokratycznie.

Re: Donosiciel czł. honorowym?
Autor: domin
Data: 2009-09-01 09:04:20
Sądzę, że są tego dwie przyczyny, a może nawet 3: 1. w Kapitule Odznaczeń chyba mało kto wie o negatywnych zachowaniach czy cechach kandydatow, a jak wie, to boi się zabrac głos 2. członkowie ZG zatwierdzający listę też na ogół o tym nie wiedzą, 3. a cóż dopiero mówić o delegatach WZ!

Re: Wybór plecaka
Autor: domin
Data: 2009-08-31 20:12:13
Co ma plecak do krajoznawstwa?! To nie w tym dziale!

Re: XXXIX CZAK 2009 Kraków
Autor: domin
Data: 2009-08-31 20:10:35
Ja byłem - z racji przewodniczenia KKraj., ale nie jestem w stanie nic Ci pomóc, zawalony jestem robotą. Ale na pewno coś się pojawi, zwłaszxcza na stronie KKraj.

Re: Kandydaci na honorowych
Autor: domin
Data: 2009-08-31 19:54:47
Jacku! Dzięki za niewątpliwe uznanie, ale chyba jeszcze trochę mogę coś zrobić dla Towarzystwa, skoro i na uczelni jeszcze ładnych parę lat mogę popracować. Wprawdzie Dolnoślązacy nie uznali mnie za możliwego delegata na Walny (ich prawo), to jednak będę na nim zaproszony jako v-prezes NFI. Zamierzam też kandydować do ZG (choć są tacy, którzy uważają, że w pewnym wieku - akurat też moim) powinni odchodzić. Nie metryka jednak, ale duch i głowa powinny o tym decydować, a mieszanka rutyny z młodością to najlepsza rzecz dla organizacji. A zresztą - kto by mnie zgło...

Re: starsza młodzież jako kadra
Autor: domin
Data: 2009-04-10 22:37:50
To nie do końca tak. Chodzi o to, że w większości członkowie ZG to wprawdzie doświadczeni dzialacze, ale z reguły szczebla oddziałowego, bez umiejetności ogarnięcia problemów w skali całego Towarzystwa i kraju oraz uwzględniania zewnętrznych uwarunkowań. A oni sie tam znaleźli, bo tacy byli generalnie delegaci na Walny, stąd dający sobą manewrować przez układowe grupy zalatwiający obsadę wladz według personalnych powiązań i korzyści, a nie faktycznej przydatności do takiej roboty.

Re: Sprawa naszego Forum przed sąd
Autor: domin
Data: 2009-04-10 22:28:59
No przynajmniej ja czytam, ale mnie też eliminują, nawet we własnym Oddziale. Może chodzi o to, by nie dopuścić mnie do Zjazdu?

Re: Dzierżawa schroniska górskiego
Autor: domin
Data: 2009-03-01 18:34:03
A ojciec Pio nie natchnie? Wybrzydzać każdy potrafi...

Zaproszenie do Gołdapi
Autor: domin
Data: 2009-02-28 17:26:40
Zachęceni zeszłorocznym odnowieniem tradycji spotkań Czytelników i redakcji w terenie, zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 26-28. czerwca br. na dalekiej północy – aż w Gołdapi. Ci z Pomorza, Mazur, a nawet Mazowsza nie będą mieli zbyt długiej drogi. Miłośnicy gór nie stracą honoru, a na pewno trochę energii, jako że zapleczem tego urokliwego miasteczka na samej granicy są Szeskie Wzgórza. To najwyższy fragment „garbatych Mazur”, gdzie Szeska Góra sięga 309 m, a deniwelacje mocno dają się piechurom we znaki. Noclegi nie powinny przekroczyć 25 zł za n...

Re: Forum NSz
Autor: domin
Data: 2009-02-02 21:45:08
Akurat redaktorom nie chodziło o oszczędność papieru, bo zalety druku są nam doskonale znane. jedyna przyczyna, o której pisałem, to brak pieniędzy w kasie Oddziału na czasopismo. A tego jako redakcja nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Oprawione e-roczniki prezentują się, tak przy okazji, lepiej niż poprzednie, bo... full colour!

Re: ARCHIWUM X
Autor: domin
Data: 2009-02-02 21:37:44
Wprowadziliśmy niejako przy okazji, skanujemy bowiem brakujace numery dla Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Chyba wszystkiego nie damy rady, serwer nie wytrzyma, bo pliki wychodzą ciężkie i starczy na 30-40 numerów. A bieżące?

Re: Zachęta!?
Autor: domin
Data: 2009-02-02 21:30:59
Ot, i to dodatkowy... kamyczek, aspekt sprawy?

Re: Zachęta!?
Autor: domin
Data: 2009-02-02 21:29:25
Tylko że Ty mogłeś sobie ble, ble o jednym obiekcie, przy którym handlowałeś, a przewodnik ma okreslony czas, trasę i obiekty do pokazania. To jednak jest pewna różnica.

Re: "Schroniska" PTTK
Autor: domin
Data: 2009-01-25 19:24:59
Toż piszę, że katastrofa z turystyką szkolną. Mnie tam nie przeszkadza spanie w schroniskach, jedzenie też. Co w tym złego? To nie do Ciebie.

Re: "Schroniska" PTTK
Autor: domin
Data: 2009-01-22 19:44:25
Jak zwykle wydaje się, że ci usiłują dyskutować nie zapoznają się ze sprawą dokładnie. Jedna dziewczyna przytomnie odpowiedziała. Termin schronisko jako nazwa placówki usługowej jest zastrzezona ustawą i wolno go używać po spełnieniu okreslonych standardów. Nie oznacza to, że po ich spełnieniu będą obiektami luksusowymi. Ubolewanie, że coraz mniej chodzi z karimatami, śpi na glebie... Ludzie, to XXI wiek! Takie przekształcanie turystyki dokonuje się od lat na Zachodzie. Coraz więcej ludzi ma samochody, wyskakuje na krótko, w schroniskach jest wszystko do jedzenie - p...

Re: Nowy adres
Autor: domin
Data: 2009-01-15 19:55:28
Dziękuję w imieniu kolegów. Problem w tym, że Oddział nie ma na to kasy. A adres chodzi: www.naszlaku.pttk.pl - bardzo sprawnie nas przyjęto! Dzięki adminowi ZG!

Re: Hotel Górski Ustrzyki Górne
Autor: domin
Data: 2009-01-06 09:59:23
To też ważne, ale chyba przede wszystkim chodzi o wymuszenie poprawy stanu?

Re: Hotel Górski Ustrzyki Górne
Autor: domin
Data: 2008-12-30 16:47:45
Nie bardzo rozumiem, dlaczego tu wylewać żale, zamiast wprost bombardować Spółkę Bieszczadzką lub prezesow ZG?

Re: Dzierżawa schroniska górskiego
Autor: domin
Data: 2008-12-29 19:52:34
Proszę zwrócić się do Spółki karpackiej PTTK: Adresy e-mail: karpaty@schroniska-pttk.com.pl

Re: Perspektywy PTTK
Autor: domin
Data: 2008-12-20 21:55:32
Tak, i ZG opływa w dostatki, jeździ wypasionymi brykami i ciągle przyznaje sobie jakieś premie...

Re: szlak piastowski
Autor: domin
Data: 2008-12-20 21:50:57
Lechu! Co innego jest posiadanie uprawnień przez przewodnika na dany teren, a co innego obowiązek posiadania przez grupę przewodnika na taki teren - na pewno to nie dotyczy parków krajobrazowych. A co do braku chętnych w Poznaniu na kursy sudeckie - może po prostu to nie interesuje ludzi, bo w woj. dolnosląskim co i rusz są kursy sudeckie.

Re: Nowy adres
Autor: domin
Data: 2008-12-11 13:16:04
Juz wkrótce, cierpliwości.

Nowy adres
Autor: domin
Data: 2008-12-10 19:50:51
Zasoby NS stały się tak duże, że dotychczasowa objętość - użyczana życzliwe bezpłatnie przez firmę OVH, stała się za mała. Przygarnięto nas na serwer ZG PTTK, więc adres teraz będzie www.naszlaku.pttk.pl. A 15 XII - niespodzianka - zapraszamy! Z dotychczasowego adresu będzie przez pewien czas przekierowanie.

Re: Jak władze widzą PTTK
Autor: domin
Data: 2008-12-10 19:16:31
Co za bzdura! Przepraszam, ale lepiej najpierw zapoznać się z faktyczną sytuacją. Obiekty są WŁASNOŚCIĄ PTTK. Mimo użytkowania ich przez kilka dziesięcioleci i - mimo wszystko, wsadzenia w nie sporo pieniędzy, ustawodawca po 1990 przekazał je i grunty pod nimi gminom (skomunalizował). By dalej nimi gospodarować, PTTK musiało wykupić je - bez uwzględnienia poniesionych kosztów, za kwoty rzędu setek tysięcy złotych! W ten sposób gminy wzbogaciły się za friko. A Towarzystwu zabrakło na remonty - niewątpliwie potrzebne.

Re: Jak władze widzą PTTK
Autor: domin
Data: 2008-12-10 19:14:14
Bardzo dziękuję, mam nadzieję Towarzystwo zacznie wreszcie korzystać z faktu przynależności do NFI. Bo mozliwości są duże (sporo już skorzystaliśmy), ale można jeszcze więcej. Zapraszam na www.nfi.at.

Re: Jak władze widzą PTTK
Autor: domin
Data: 2008-12-10 19:12:04
Takie problemy są we wszystkich (!) organizacjach społecznych, dlaczego przedstawiciele samorządu - wybierani przez siebie obrażanych ludzi, wchodzą w wewnetrzne sprawy takiej organizacji? Od tego są inne organa.

Re: Jak władze widzą PTTK
Autor: domin
Data: 2008-12-10 19:07:21
A co nie było? Agenci w Kościele, PAX. To historia, nie można oczywiście udawać, że czegoś nie było (nie tylko Bednorz - wszyscy prezesi bywali "mianowani" przez Partię), ale przecież Towarzystwo tworzyły też tysiące członków i dzialaczy jak najdalsi Partii i jej wpływom. Natomiast ważne, co teraz jest w i z Towarzystwem. Ludzie z legitymacjami partyjnymi (tej minionej) są dziś na świecznikach władzy i pozycji spolecznych. Trzeba sprawiedliwie ocenić i rozdzielić.

Re: Jak władze widzą PTTK
Autor: domin
Data: 2008-12-09 19:00:51
Zdecydowanie popieram! Schroniska sudeckie przedstawiają się najgorzej w sieci PTTK. Różne przyczyny: są najstarsze w Polsce, po 1945 nie żałowano ich, nie mają szczęścia (?) do dzierżawców... Choć nie wszystkie oczywiście.

Re: Jak władze widzą PTTK
Autor: domin
Data: 2008-12-09 18:48:48
ktoś z PTTK zwrócił p. Zakrzewskiej uwagę na te krzywdzące wypowiedzi, na co ona tylko obojętnie wzruszyła ramionami i odparła: No cóż, taka jest polityka... Może na poziomie budki z piwem, ale ja tam nie wiem, gdzie ona/on poznają turystykę.

Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie
Autor: domin
Data: 2008-12-07 08:05:11
Jest mi miło, iż posądzono mnie o aż taką aktywność, ale nie - wprawdzie sprawa też jest mi bliska, jednak autorami są uczestnicy owego szkolenia, na którym nie byłem. Ja tylko rozesłałem ich list.

Re: Środki Unijne na potrzeby Oddz
Autor: domin
Data: 2008-12-07 08:01:31
Proszę zwrócić się do Biura ZG, gdzie jest osoba kompetentna do tych spraw.

Re: Portal turystyczny
Autor: domin
Data: 2008-12-07 07:58:02
Jest wolny rynek i demokracja - wystarczy mieć pieniądze i znaleźć serwer. Jeżeli jednak portal miałby charakter komercyjny, to oczywiście podpada pod przepisy gospodarcze ogólne, a jeżeli związany byłby ze świadczeniami turystycznymi, to pod ustawę o świadczeniu usług turystycznych.

Re: Wspólne obchody 100-lecia ...
Autor: domin
Data: 2008-11-12 15:19:34
Nie mogły być reaktywowane, skoro PTT połączyło się w 1950 z PTKraj. Te oddziały z 1989 i 1998 to oddziały zupełnie nowego PTT.

Re: Kadra
Autor: domin
Data: 2008-10-13 14:53:45
Termin 'kadra' w PTTK obejmuje działających społecznie (za darmo) własnych przodowników i instruktorów różnych dyscyplin turystycznych oraz programowych, a także przewodników (choć z uprawnieniami państwowymi). Jeśli chodzi o zatrudnienie, to należy skontaktować się z odpowiednimi jednostkami prawnymi (w tym gospodarczymi) PTTK, jak Zarząd Główny, zarządy oddziałów, spółki - kontakty poprzez stronę główną PTTK.

X Spotkanie Przewodników-Ewang
Autor: domin
Data: 2008-10-06 16:21:29
Zainicjowane przez autora tych słów posiady przewodników-ewangelickich znalazły kontynuację w postaci X Spotkania, które odbyło się 3-4. października br. w Świdnicy. Głównym jego wątkiem było – poza celami integracyjnymi i problemowymi (np. jak upowszechniać wiedzę o ewangelicyzmie, jak prezentować jego zabytki architektoniczne), poznanie unikatowych w skali światowej kościołów Pokoju i niektórych atrakcji Pogórza Kaczawskiego. Z całej Polski, w tym chyba połowa ze Śląska cieszyńskiego, stawiło się ponad trzydziestu przewodników z pewnym gronem osób towarzysz...

Re: X Spotkanie
Autor: domin
Data: 2008-09-21 21:39:34
Ze względu na skład wielkich tematów nie poruszaliśmy. Szerak (bo tylko to schronisko nasi odwiedzili) to porządna restauracja, pokoje jak i u nas. Szlaki to były albo potoki, albo zastoiska deszczowe, natomiast w kilku miejscach moja sekcja miała spore trudności w trafieniu na właściwy kierunek w miejscach niektórych skrzyzowań i rozwidleń.

X Spotkanie
Autor: domin
Data: 2008-09-21 17:18:40
Zgodnie z obietnicą - informacja o X Spotkaniu Czytelników i Sympatyków 'Na szlaku' Zapewne kiepska pogoda i kilkuletnia przerwa w tego typu imprezach spowodowała przybycie do Głuchołazów 12 osób: z Olsztyna, Torunia, Opola i Wrocławia, w dniach 19-21.09.2008 r. Mimo niepogody i mgły w górach chodziliśmy po G.Opawskich i po Jesionikach w Republice Czeskiej, z dużą satysfakcją. Spotkaliśmy się z bardzo życzliwą rasowym turystom atmosferą w ośrodku "Czerwony Kozioł" - polecamy! Już myślimy o XI Spotkaniu na Garbatych Mazurach. Większa relacja będzie w październikowym...

Re: XVII Walny Zjazd
Autor: domin
Data: 2008-09-17 18:49:41
Z przyjemnością przekażę - w forumowej części dot. Na szlaku.

Re: Przegrane lato
Autor: domin
Data: 2008-08-26 18:55:10
Ja nic nie argumentowałem, tylko podałem informacje. Chodziło mi o to, że obowiązkowe licencje i korzystanie z uprawnionych przewodników (wiszą odpowiednie ostrzeżenia) nie mają związku ze spadkiem napływu turystów do Polski. Czy nasze aspiracje... Dobre wzory można korzystać z różnych krajów. Opieranie się na USA nie bardzo nam wychodzi.

Re: Przegrane lato
Autor: domin
Data: 2008-08-26 18:54:14
Na większość terenów i obiektów - tak.

Re: "Góry Stołowe" Autor: M.Staffa
Autor: domin
Data: 2008-08-25 21:14:21
Napisz na priva, to wyjasnię. Ale tylko jutro, bo wyjeżdżam.

Re: Przegrane lato
Autor: domin
Data: 2008-08-25 21:11:41
Byłem w lipcu w Ameryce Środkowej i, wyobraźcie sobie, tam wszędzie są państwowe licencje przewodnickie! Np. w Gwatemali trzeba aż 5 lat studiować, by zostać przewodnikiem, w Meksyku 3 - ale za to na cały kraj. I, o zgrozo, tam turystów jest coraz więcej!!! Musi być u nich głęboka komuna...

Re: Walny Zjazd - za rok
Autor: domin
Data: 2008-07-02 21:58:01
Programu na razie nie ma, dopiero pierwsze rozdanie tematów do dyskusji. Co do PTT, to jestem trochę wstrzemięźliwy - niech najpierw zrezygnują z zamiaru odebrania schronisk b. PTT (a może zrezygnowali? Brak wieści oficjalnych, nieoficjalnych też zresztą).

Re: Walny Zjazd - za rok
Autor: domin
Data: 2008-07-02 21:55:12
Jak to nie wynika? A kto udziela absolutorium? A kto wybiera do nowego ZG? Piotr sensownie napisał, że po prostu trzeba postulaty jak najszerzej rozpropagować - co napisałem dawno. I nie 'wyzywać' tu od profesorów!!!

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-30 20:13:22
Pokornie proszę, Łukaszu, o wybaczenie. Ciężko mi idzie opanowanie tych wszystkich zawiłości technicznych, ani chybi, czas mi na Honorowego i mentorstwo. Mimo to staram się nadążać: tak, oczywiście, argumenty i tylko argumenty. Tylko do nich trzeba wiedzy. Z przykrością (bo to chyba źle o mnie świadczy) stwierdzam, że nie przypominam sobie dyskusji, w której Honorowy szermował sobą, a nie argumentem. Może to i pamięć nie ta. Tak, dyskusje sie toczą, ale nic się na ich podstawie nie dzieje. Dyskutują ci sami, niewielu zresztą, a tu trzeba - jak pisałem, rewolucji od d...

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-29 21:46:08
Ano widzisz - jednak dostęp do PC, a nie znajomość programów. Co do Komisji Wyborczej... Znów - a spośród kogo ją wybrać? Znowu spośród tych 'zramolałych'? Czyli - od dołu mobilizować sensownych członków na delegatów, żeby było spośród kogo wybierać do takiej komisji (i władz). Czyli - summa summarum, rewolucja od dołu! A przy okazji - dlaczego wycięto mój wątek? Chyba nie Łukasz, bo on sam napiera na zmiany w Towarzystwie.

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-29 19:26:46
Nie pisałem o lobbowaniu w UE, bo to robi także w imieniu PTTK przedstawiciel NFI. Ale nie umiemy korzystać z wielkiej forsy unijnej w kraju, a inni biroą na potęgę!

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-29 19:24:41
Dlatego, że dopiero w grudniu 2005 ukazał się pierwszy po reaktywacji nr internetowy - już się nie drukuje, ale myślimy o skanowaniu i wprowadzeniu do sieci.

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-29 19:19:42
Z językami to rzeczywiście można usciślić pytanie. Ale w sprawie dostępu do internetu podtrzymuję. Trochę się rozumiem na pracy z komputerem, ale żebym miał latać do kafejki int. dla prowadzenia spraw PTTK?! Dla sprawnego działania trzeba mieć w domu. No bo jak jakiś zarząd czy komisja ma się komunikować z taką osobą? Nie wyobrażam sobie. A kto wg Ciebie miałby prowadzić rozmowy 'dyscyplinujące'? Samozwańcy, którzy uważają się za lepszych, młodszych, mądrzejszych? Może komisja? A kto ją by powoływał? Jak widzisz, teoria piękna, ale praktycznie niewykonalna.

Spotkanie Czytelników
Autor: domin
Data: 2008-06-29 13:12:43
Może nie wszyscy przeglądają na bieżąco nasze numery, więc uprzejmie informuję, że w dniach 19-21 września br. redakcja zaprasza na X Spotkanie Czytelników i Sympatyków "Na szlaku" do Głuchołazów. Zgłoszenia do końca sierpnia, a szczegóły programu w kolejnych ostatnich numerach. Do zobaczenia! Redaktor Naczelny i cała Redakcja

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-29 13:01:24
Prawie ze wszystkim się zgadzam, ale weź pod uwagę, że są różne gremia. Mimo iż z niesmakiem od kilku zjazdów obserwuję, co się na nich dzieje, to naprawdę nie można tak silnie uogólniac, to naprawdę niesprawiedliwe. gdyby tak było, to bym jednak 45 lat w Towarzystwie! Jedyne, co mogę dorzucić czy argumentować, to... znowu dobór ludzi do wladz, komisji itp., którzy właśnie tak rozumują, oceniają i głosują. Żeby jednak nie wyjść na takiego, co to tylko podpuszcza, a nic sam nie proponuje konkretnego (do czego ciągle zachęcam), to informuję, że zgłosiłem w Zes...

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-27 16:55:10
Łukasz, nic z tego! Wyciąłeś wątek, więc jak mam przypomnieć sobie, co napisaleś w nim? Może nie umiem znaleźć, w tym wieku wszystko możliwe...

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-27 16:46:51
Znowu wiele racji, ale praktycznie: ad 1. nadawać godność pośmiertnie? ad 2. ktoś nadużył zaufania wyrażonego przez nadanie mu godności przez delegatów Walnego - albo kandydata niewłaściwie zgłosił Oddział, a po drodze nie można było wychwycić negatywnych cech, albo trzeba się pogodzić, że zawsze, nawet w najszlachetniejszym gronie znajdzie się czarna owca. Co to znaczy nie powinien być stroną? Jest ciągle pełnoprawnym członkiem Towarzystwa, ma więc prawo zabierać głos w jego sprawach, nawet stając po czyjejś stronie. Ale przecież znakomitą ilość decyzji...

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-27 07:10:17
Sorry, Łukasz, sorry. Coś go przegapiłem i nie mogę znaleźć. Możesz go przypomnieć (lokalizację)? Może być na priva, jak to piszecie.

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-26 17:53:11
Sorry, widać rzeczywiście nie nadaję się do życia (petetekowskiego). Ale wszyscy dyskutanci też w kółko nawijacie: postulaty na ogół dobre, ale jak to zrobić?! Konkretnie, a nie z odwoływaniem się do tego, że ktoś popatrzy do swojego Pesela. Bo tak znowu nic się nie zmieni. Apelowac, nawoływać... Co praktycznie zrobić? Przecież wladze same się nie wybierają! ktoś je wybiera - delegaci! A jak ich wybierać?

Re: 50 rocznica autostopu w Polsce
Autor: domin
Data: 2008-06-26 17:49:23
Nie, nie była potrzebna. Ale jak kilka razy trafiłem na obiekty PTTK, gdzie dawano zniżki, co wzbudzało moją zazdrość (ucznia z ogólniaka), to postanowiłem zapisać się do PTTK - ot tak, z ulicy. W 1963 - i wytrwałem do dziś! Wg niektorych nadaję się już do odstrzelenia, ale mam się dobrze i oby wszyscy młodzi tak łazili np.po górach jak ja!

Re: Przewodniki turystyczne
Autor: domin
Data: 2008-06-25 22:15:23
Jak autorzy z SKPSu, to może przewodnik bedzie (w końcu) dobry, bo to, co wychodzi, jest b. cienkie, żeby nie powiedzieć - kiepskie. A i tak z reguły nowi autorzy żerują na tym, co napisaliśmy.

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-25 17:50:55
Może i ja dochodzę do wieku honorowego członkostwa, bo nie kontaktuję. Nadanie tej godności to wykluczenie z pełnych praw członkostwa??? Toż to z niczym nie jest zgodne. To taki wilczy bilet od dzialalności (także we władzach)? Bo jeżeli ktoś jest pełnoprawnym członkiem, to ma prawo do wszystkiego (w swoim Towarzystwie). Jeżeli odbierze się taką mozliwość (a co na to prawo o stowarzyszeniach?), to tworzymy 'drugą' kategorię członków bez czynnego prawa wyborczego. Więc zmieńmy Statut. A to nie przejdzie. Nadal uważam, że wszystko w rękach (i głowach) delegatów r...

Re: 50 rocznica autostopu w Polsce
Autor: domin
Data: 2008-06-25 10:43:31
Jeżeli to do mnie, to proszę bardzo: http://naszlaku.ovh.org. Pozwolę sobie tylko zwrocić uwagę, że na na tym Forum są linki do magazynu. Ja też byłem stopowiczem: ponad 55 tys. km i zapisanie się do PTTK! Pozdrawiam

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-25 06:45:01
Do ostatnich dwóch postów - jak zwykle, Koledzy, za bardzo uogólniacie! Ludzie są różni. Część honorowych rzeczywiście powinno byc na petetekowskiej 'emeryturze', ale cześć to nadal b. sprawni (i sensowni) działacze.

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-24 22:04:24
A co masz przeciwko Hon. Czł. we władzach PTTK? Znam kilku i są b. trzeźwi w poglądach, chyba nie ten tytuł powinien być "skazą" na sylwetce kandydata? A w ogóle, to niezły numer z Kasią R. Rzecznikiem-Nierzecznikiem PTTK. Może jakaś komisja (na wzór sejmowych) to rozgryzie?

Re: Rzecznik PTTK
Autor: domin
Data: 2008-06-24 22:00:14
Piękne! Zgodnie z moim tematem do 'przemyślenia'. Jednak nie mogę uwierzyć, że coś się z tym da zrobić!

Re: 50 rocznica autostopu w Polsce
Autor: domin
Data: 2008-06-24 21:52:19
W majowym numerze "Na szlaku" jest o tym duży artykuł wspomnieniowy. Zachęcam!

Re: Walny Zjazd - za rok
Autor: domin
Data: 2008-06-14 07:04:25
Nie chyba, ale na pewno. Znowu szykują się zmiany statutowe, więc Walny Zjazd mógłby to zaklepać - tyle że trzeba by to wcześniej zgłosić do Zespołu Statutowego. A w ogóle to zależy od członkow ZG, bo to oni zatwierdzają swój regulamin pracy. Komisja Krajoznawcza zamieszcza doroczne sprawozdania w internecie, więc przeszkód nie ma, tylko trzeba chcieć.

Re: Walny Zjazd - za rok
Autor: domin
Data: 2008-06-13 20:17:45
W ZG rzeczywiście - nie. Natomiast na jesieni ruszają wybory w kołach i od tego trzeba zacząć. I wybrać takich delegatów, którzy będą umieli i chcieli rozliczyć ZG. Wiem, wiem... jak to zrobić...

Re: Walny Zjazd - za rok
Autor: domin
Data: 2008-06-13 18:29:39
Wszystko to pięknie i ładne - szczerze. Też mam takie odczucia, ale w pewnych przypadkach to jakoś mi nie bardzo popierac propozycje: musiałbym zostać w domu, a jednak chciałbym być na kolejnym Zjeździe (najwyżej ostatni raz). Zgodni generalnie jesteśmy co do postulatów, jak pisał Łukasz, ale zasadniczym problemem, jak to wszystko zmienić w owe paragrafy i ordynacje wyborcze w demokratycznym w końcu systemie?! Jeżeli na zebranie wyborcze w kole nie przyjdzie odpowiednio dużo młodych, to jak mogą mieć pretensje, że do władz koła wejdą sami 'starzykowie'. Jak nie wybior...

Re: SKPT boi się...
Autor: domin
Data: 2008-06-03 20:48:09
Masz rację, ale częściową, Lechu. Jaki to skomplikowany system? Trzeba zaliczyć kurs, a potem egzamin - i wszystko. Za 'komuny' i PTTK trzeba było jeszcze zaliczyć staż. A porównaj to ze zdobywaniem prawa jazdy!

Re: Walny Zjazd - za rok
Autor: domin
Data: 2008-06-02 14:13:48
W obu przypadkach przyznaję Ci rację. Ale jak to zrobić praktycznie w pierwszym przypadku?!

Walny Zjazd - za rok
Autor: domin
Data: 2008-06-02 07:08:55
We wrześniu 2009 będziemy mieli kolejny Walny Zjazd z wyborem nowych władz Towarzystwa i prawdopodobnie z kolejnymi zmianami Statutu. Po wakacjach ruszy kampania sprawozdawczo-wyborcza. Czas więc, by ci wszyscy, którzy narzekają na obecny stan PTTK i wszyscy, którzy chcą coś zmienić na lepsze, zaczęli formułować konkretne postulaty. Na początek proponuję takie tematy: 1. jak wybierać delegatów na poszczególnych etapach, by coś w PTTK drgnęło, a do władz dostawali się działacze na miarę współczesnych wymagań? 2. czy prezesów, w tym także ZG, nie powinni wybiera...

Re: wydawnictwa krajoznawcze
Autor: domin
Data: 2008-06-02 06:58:11
Nie sądzę. Natomiast wychodząc z definicji słów podstawowych mogę podać: - wydawnictwa krajoznawcze podają ogólną lub w miarę uogólnioną wiedzę o jakimś terenie (kraju lub jego regionie), - wydawnictwa turystyczne podają informacje służące uprawianiu turystyki, tj. szczegóły dotyczące możliwosci poruszania się po danym terenie, noclegach itp. Z reguły najpowszechniejsze są wydawnictwa krajoznawczo-turystyczne, łączące obie powyższe charakterystyki, a w uproszczeniu nazywane w. turystycznymi.

Re: Egzaminy przewodnickie
Autor: domin
Data: 2008-05-25 19:04:56
Mówiono nam, że były przypadki straszenia (?) sądem administracyjnym, nagłośnienia w prasie... A tak w ogóle: rozumiem, że zainteresowani np. uprawnieniami dolnośląskimi monitują Urząd Dolnośląski. Ale po co zbierać w Warszawie? Stąd było moje pytanie: czy ktoś w Warszawie zamierza robić kursy na całą Polskę albo że w warszawie jest tylu chętnych do zdawania w 15 innych województwach? Bo inaczej po co ktoś zadaje sobie tyle trudu, żeby zebrać pytania ze wszystkich komisji?

Re: Egzaminy przewodnickie
Autor: domin
Data: 2008-05-23 19:56:28
A jaki ma to związek z 'obowiązkiem' udostępniania pytań - po egzaminie? Przecież jeżeli są źle sformułowane lub formalnie złe odpowiedzi jako obowiązujące, to jest przecież tryb odwoławczy.

Re: Egzaminy przewodnickie
Autor: domin
Data: 2008-05-23 12:32:02
Plagiaty to rzecz brzydka i oczywiście nie o nie mi chodzi. Z czego wynika, że komisja musi udostępnić? Urząd płaci za egzaminowanie, a nie za pytania. A czy wiesz, że Urząd nie płaci za dojazdy, noclegi, wyżywienie egzaminatorów na wyjeździe? Dlatego w naszej komisji nie uważamy, że Urząd ma prawa do pytań.

Re: Egzaminy przewodnickie
Autor: domin
Data: 2008-05-22 19:26:16
Końcówka rzeczywiście fatalnie świadczy o organizatorach i egzaminatorach - takich ludzi powinno się usuwać. Nie widzę natomiast obowiązku publikowania pytań, skoro są to autorskie opracowania członków komisji. O ile wiem, to było wymuszania z Urzędów.

Re: Schronisko Nad Łomniczką
Autor: domin
Data: 2008-05-22 19:23:28
Na wstępie do jakich to parków PTTK zarabia?! Trzeba wiedzieć, o czym się pisze.

Re: Schronisko PTTK wyrzuca GOPR
Autor: domin
Data: 2008-05-22 19:21:26
A czy ktoś zapytał dzierżawcę, dlaczego to robi?

Re: Egzaminy przewodnickie
Autor: domin
Data: 2008-05-19 20:22:18
Czy Oddział Międzyuczelniany w Warszawie zamierza iść takim szerokim frontem szkoleniowym, że wymusza z całej Polski zagadnienia egzaminacyjne? I tak na każdy egzamin są inne.

Re: starsza młodzież jako kadra
Autor: domin
Data: 2008-05-16 06:43:40
Ano nie została, mimo iż Komisja Krajoznawcza przyjęła i Rada ds. Młodzieży. Dlaczego? Bo... Ministerstwo Edukacji mogłoby nie zaakceptować (naszej, wewnętrznej funkcji?!) takiego pomysłu. Tak dalej, a wkrótce połączymy się z Polskim Towarzystwem Geriatrycznym!

Re: szlak piastowski
Autor: domin
Data: 2008-05-14 06:32:34
Koleżanko! To pytanie nie w tej grupie, bo dotyczy ona magazynu internetowego "Na szlaku". Ale nic to. Nie ma szczególnych wymogów przewodnickich dot. Szlaku Piastowskiego, obowiązują ogólne zasady: do oprowadzania grup obowiązuje licencja przewodnicka na dany teren (w tym na wyodrębnione miasta) - chyba że są to obiekty zamknięte. A pilot ma inne uprawnienia.

Re: W Sejmie RP o historii PTTK
Autor: domin
Data: 2008-04-14 16:41:26
Szkoda, że Pan Poseł widzi tylko Oddział we Włocławku, a to przecież całe PTTK miało jubileusz 100-lecia PTKraj., nie mówiąc o problemach PTTK w ogóle.

Re: Kanon Krajoznawczy Polski
Autor: domin
Data: 2008-03-08 20:42:01
Nakład jest wyczerpany, ale rozeszła się i rozchodzi po Polsce (szkoły!) w formie CD. Proszę szukać poprzez allegro itp. wyszukiwarki.

Re: Wolne przewodnictwo
Autor: domin
Data: 2008-02-14 17:54:51
A proszę sobie wyobrazić grupę: wynajmuje we Wrocławiu przewodnika - sudeckiego, i jedzie np. do Jeleniej. Aż do np. Świdnicy milczy, bo to nie Sudety. To co, grupa na ten odcinek wynajmuje przewodnika terenowego? Ja to normalnie robię i jakoś się nie czułem dotknięty na honorze przewodnika sudeckiego.

Re: Wolne przewodnictwo
Autor: domin
Data: 2008-02-12 07:00:17
Przewodnika też można sobie wybrać i zamówić konkretnego!

Re: Wolne przewodnictwo
Autor: domin
Data: 2008-02-12 06:58:38
Krzychu! Zapewniam - egzaminujemy na odcinkach sudeckich!

Re: starsza młodzież jako kadra
Autor: domin
Data: 2008-02-11 07:10:33
Te 18 lat jest związane z odpowiedzialnością, jaką bierze na siebie prowadzący grupę za jej uczestników. Rzeczywiście, w pieszej mniej bywa zagrożeń (choć też oczywiście są), stąd niższa granica wiekowa. Komisja Krajoznawcza ZG złożyła projekt Młodzieżowego Lidera Krajoznawstwa. Zobaczymy, czy zostanie przez ZG przyjęty.

Re: Wolne przewodnictwo
Autor: domin
Data: 2008-02-10 18:05:01
Jestem za akcją! Jasne, zlikwidować te monopole - samorządowe (a nie państwowe - ktoś nie zauważył, że od kilku lat to gestia samorządów). Oczywiście, porównanie do prawa jazdy i lekarzy jest nietrafne, bo kierowcy i lekarze mogą zabić (i zabijają). Ale nie zabijają np. adwokaci czy nauczyciele - znieść kontrolę ich uprawnień, niech rynek zadecyduje! Lechu, W końcu marca egzaminuję na sudeckich, jak Cię znam, masz zdanie u mnie jak w banku. I - wcale nie musisz być jako przewodnik związany z monopolem PTTK! Zapraszam!

Re: okładka Ns 10/2007
Autor: domin
Data: 2007-11-07 18:59:19
W sprawie prądu - to do elektrowni, nie do mnie. to nic śmiesznego. Przedwczoraj nie było go ponad 4 godz. Archiwizuję i na CD, tyż. Ponadto CD przekazujemy do Regionalnej Pracowni Krajoznawczej, gdzie czasami są podczytywane. Zdrówko!

Re: Kurs przewodnika sudeckiego
Autor: domin
Data: 2007-11-05 19:44:59
Nie wiem, czy kogoś to zainteresuje, ale 30 XI w Jeleniej Górze zaczyna się egzamin na przewodnika sudeckiego. Zgłoszenia przyjmuje Urząd Marszałkowski.

Re: okładka Ns 10/2007
Autor: domin
Data: 2007-11-05 19:38:16
Wyobraź sobie, Kolego, że czasami nie ma prądu, że czasami komputer nie włączony, a tu się chce coś znaleźć z tekstów... Mam też zarchiwizowane w komputerze, więc nie jestem aż tak staromodny. Kasa? No cóż, to kilka tysięcy jednak było, a po wycofaniu się Ministerstwa ze wspierania wydawnictw Oddział nie wyrobił.

Re: okładka Ns 10/2007
Autor: domin
Data: 2007-11-04 17:34:21
Drogi Kolego! Przykre, ale to przez kasę. Wydawcy w 2005 r. jej zabrakło, więc wymyśliliśmy tę formę. Wiem, że nie wszyscy mogą z niej skorzystać, ale lepsza chyba taka niż żadna. Ja osobiście każdy numer drukuję, potem oprawię. Liczę na podtrzymanie i rozwój kontaktu z nami. Naczelny

Re: Unijna Komisja robi porządek
Autor: domin
Data: 2007-10-26 22:20:26
Koleś! A co ma "góra" PTTK do egzaminów w terenie?! Znowu przenoszenie incydentów na całe Towarzystwo. Zapraszam na egzamin sudecki do naszej dolnosląskiej Komisji, przestaniecie może tak smędzić.

Re: okładka Ns 10/2007
Autor: domin
Data: 2007-10-01 16:42:54
Kochany! Podpisy do zdjęć "okładkowych" są zawsze u dołu s. 1 (pod spisem treści). Trzymaj się!

Re: Badania Lekarskie
Autor: domin
Data: 2007-09-28 18:56:51
No właśnie, a potem się dziwimy, że taacy przewodnicy jeszcze prowadzą (usiłują). Mnie się trafia (może to specyfika Wroclawia?), że do laboratorium na coś tam wyslą, do okulisty, laryngologa. Zaręczam, że od lat jestem zdrów!

Re: Unijna Komisja robi porządek
Autor: domin
Data: 2007-09-28 18:51:36
Czyli wolna amerykanka? Róbta, co chceta? Likwidujmy więc wszelkie egzaminy, kontrole, uprawnienia, no bo przecież każdy będzie odpowiadał za siebie: lekarz za siebie (a kto będzie - i czy będzie to potrzebne, kto jest lekarzem?), sędzia za siebie, pilot za siebie... itp., itd.? Łukaszu, nie przesadzaj. To, że miałeś szczęście (pecha?) do takiego lekarza, to nie znaczy, że wszyscy tacy są, a nawet ich większość. Na badania wysyłają mnie 2 uczelnie + przewodnictwo i zaręczam: b. sumiennie badają, z laboratorium, przyrządami. Inni moi koledzy też to potwierdzają. Nie b...

Re: Unijna Komisja robi porządek
Autor: domin
Data: 2007-09-27 19:54:56
Ale przecież certyfikaty to też jakaś kontrola, kto może tym się bawić - choć do dyskusji, czy lepiej robi to państwo/samorząd terytorialny, czy korporacja/samorząd zawodowy (vide adwokaci).

Re: Unijna Komisja robi porządek
Autor: domin
Data: 2007-09-27 19:53:32
Ale to przecież lekarz medycyny pracy bierze na siebie odpowiedzialność za to, czy ktoś jest w stanie oprowadzać wycieczki. Więc do kogo pretensje?

Re: Unijna Komisja robi porządek
Autor: domin
Data: 2007-09-27 19:52:00
A od kiedy przewodnik jest od załatwiania noclegów??? Nawet w Unii?

Re: Unijna Komisja robi porządek
Autor: domin
Data: 2007-09-27 06:53:12
Czy nie wydaje się Wam, że przewodnik to jakby nauczyciel? Że spełnia szczególną role edukacyjna i stąd jego wiedza powinna być zweryfikowana? Oczywiście, funkcja/zawód powinien być dostępny dla każdego, nie tylko 'unionisty', ale kandydat powinien być sprawdzony pod kątem swojej wiedzy? Jak to robi się np. w Pradze? Znam sporo kolegów, którzy tak zdobyli uprawnienia na to miasto i nie płaczą? Lechu, czy przypadkiem na Twoją opinię nie oddziałują osobiste frustracje?

Re: Czy tylko z winy turystów?
Autor: domin
Data: 2007-09-26 21:09:16
Bo PTT woli podbierać co się da z PTTK.

Re: Unijna Komisja robi porządek
Autor: domin
Data: 2007-09-26 21:04:56
Hmm, to mnie bardzo cieszy - takie postawienie sprawy. Będę mógł np. bez weryfikacji byc nauczycielem w Grecji czy Francji, od razu zacząć karierę jako londyński taksówkarz, a nawet sędzią w Szwecji - bo skoro nie można stawiać ograniczeń w wykonywaniu zdobytego zawodu. To fajna perspektywa, górą Unia!

Re: Kurs przewodnika sudeckiego
Autor: domin
Data: 2007-09-25 06:52:06
W czerwcu odbył się i drugi egzamin - w Jeleniej G. Byłem przew. Komisji Egzaminacyjnej, autorem większości pytań testowych i tras (2 dni). Zaręczam: nie było przecieków, wyżywania się na kandydatach, wywyższania się. Jestem przekonany, że pozostali członkowie Komisji ds. Sudetów (a znam ich wszystkich i to od dawna) postępują podobnie. Jak ktoś się dobrze przygotuje, to zda. Inna rzecz, że inni są dziś kandydaci. Dawniej w większości (dziś głównie z SKPS) to entuzjaści gór, mający za sobą dobrze przedeptane Sudety. Dziś - często skierowani na kurs bezrobotni,...

Re: Twarze PTTK
Autor: domin
Data: 2007-09-25 06:43:27
Wprawdzie to faceci mają to, co w Twoim niku, ale czasami kobiety też... Jak więc miałem skojarzyć z osobą? Dzięki za poparcie, ale przeciwparcie musiało być znacznie silniejsze. Podobno zwolniło się miejsce w ZG i wg demokratycznych reguł powinno się dookoptować następną z list osobę. Nie wskażę, kogo.

Re: Twarze PTTK
Autor: domin
Data: 2007-09-24 18:52:01
Zwracam uwagę, że TTG prezentuje w internecie sylwetki ludzi turystyki. Wprawdzie sami o sobie piszą, ale jest to - mimo wszystko, jakaś wiedza. Wiele osób pragnie w Towarzystwie wiedzieć, z kim ma do czynienia - szczególnie z tzw. władz. Część Komisji Krajoznawczej ZG poszła za tym głosem i odważyła się pokazać swoje oblicza - prawda, że oficjalne, ale lepsze to niż nic. Z chęcią bym obejrzał je u Forumowiczów, np. Jaja condijosa (ponoć to nadobna kobieta?). Większość uważa wszakże, że lepiej bezkarnie, anonimowo pleść bzdety zza przyłbicy. Stąd krytyka pomys...

Re: OKP - Lanckorona
Autor: domin
Data: 2007-09-17 13:44:57
Chyba chodzi o tzw. kapliczkę grunwaldzką - jest przy drodze do Jastrzębia.

Re: "Na Szlaku" ma swoje Forum!
Autor: domin
Data: 2007-09-09 20:41:34
Sorry, 'zjadło' mi: oczywiście miało być "nie przenośmy".

Re: "Na Szlaku" ma swoje Forum!
Autor: domin
Data: 2007-09-09 20:38:07
Bardzo dziękuję w tym miejscu Łukaszowi za pomoc i życzliwość. Bije się w piersi za brak uruchomienia Forum ze strony NS. Niestety, nie zdołaliśmy pokonać trudności z tym związanych, proszę o wybaczenie. Serdecznie apeluję do PT Forumowiczów: trzymajmy się tematyki naszego magazynu i przenośmy tu sporów z innych miejsc! Zawsze chcieliśmy i chcemy, by NS łączyło ludzi na szlaku, a nie dzieliło. Naczelny NS Krzysztof R. Mazurski

Re: kontynuacja czerwonego szlaku
Autor: domin
Data: 2007-08-18 07:31:14
No cóż, papieru na to nie widziałem, przyznaję. Ale w gronie 'sudetologów' i Dolnoślązaków tak powszechnie mniemamy. Może COTG powinien wydac dekret na tę okazję, bo koledzy z Prudnika wykonali całkiem logiczny krok.

Re: Kurs przewodnika po Wrocławiu
Autor: domin
Data: 2007-08-18 07:27:53
Proszę zgłosić się do Oddziału Wrocławskiego PTTK, Rynek-Ratusz 11/12, tel. 0713430344, biuro/at/pttk.wroc.pl.

Re: kontynuacja czerwonego szlaku
Autor: domin
Data: 2007-08-14 06:58:46
Przypominam, że od wschodu GSS zaczyna się w Prudniku, a nie w Paczkowie.

Re: S.O.S
Autor: domin
Data: 2007-08-14 06:55:48
Trzeba by jeszcze na ten Kochany Kraj płacić podatki, a nie wymądrzać się zza Oceanu...

Re: PTTK - fałszywa skromność
Autor: domin
Data: 2007-07-06 15:51:45
Periodykiem są np. Wierchy, Jantarowe Szlaki, a czasopisma to te (w sensie bibliologicznym), które mają częstotliwość ukazywania się krótszą niż kwartał. Pozdrowienia

Re: PTTK - fałszywa skromność
Autor: domin
Data: 2007-07-06 10:45:07
Szanowny Kolego! 'Na szlaku' aż do października 2005 r. wychodziło w formie drukowanej, było pierwszym czasopismem (nie periodykiem - proszę to rozróżniać) o tematyce górskiej, a ponadto jedynym rynkowym magazynem wydawanym przez PTTK. Z powodów finansowych został on zawieszony i w grudniu 2006 r. 'odżył' w formie internetowej, stąd numeracja "e-...". Staramy się zachować formułę dotychczasową, częstotliwość (miesięcznik) i - jesteśmy bezpłatni, sami robiąc wszystko społecznie (są jeszcze tacy ludzie, z czasów PRL-u)! Na formułę magazynu ma wpływ stanowisko Zar...

Re: PTTK - fałszywa skromność
Autor: domin
Data: 2007-07-06 10:37:11
Jako autor odpowiadam. Trzeba rozróżniać to, co zostało dobrze zrobione i co jest dorobkiem Towarzystwa, od tego, co jest niedobre i szkodliwe. Proszę łaskawie zwrócić uwagę, iż artykuł dotyczy krajoznawstwa, a nie działalności turystycznej i organizacyjnej, w czym też mam wiele krytycznych uwag, ale rzecz nie była o tym. Zajmuję się krajoznawstwem dłużej niż wielu autorów Forum żyje, mam więc perspektywę i dystans do wielu spraw. Szerzej na ten temat w mojej najnowszej książce "Krajoznawstwo PTTK 1950-2005" (w Oddziale Wrocławskim PTTK). Chętnie podyskutuję, ale...

Re: inwentaryzacja
Autor: domin
Data: 2007-06-07 20:11:12
Napisz do Roberta Respondowskiego - adres w wykazie członków Komisji Krajoznawczej ZG PTTK.

Re: Może będzie zgoda PTTK z PTT.
Autor: DomiNk
Data: 2007-05-04 12:04:16
Jednak zwolenników ścisłego związku PTT z PTTK przybywa. Na prawie 120 głosów - już połowa popiera taką współpracę. Zrzeszenie się z PTTK to moim zdaniem jedyna droga do utrzymania istnienia PTT. Ostatnio byłem na Dniach Gór wspólnych dla przewodników PTTK i członków PTT, którzy mają uprawnienia PTTK, bo też tam należą. Po co takie rozdwojenie rozsądku. Przed 20 laty ambicje starych niedowartościowanych działaczy PTTK doprowadziły do odejścia z PTTK. Teraz są z ZG i innych władzach PTT. Są Paniami i Panami Prezesami - i nic z tego nie wynika. Wycieczki w g...

Re: Gdzie nie chodzić
Autor: domin
Data: 2007-04-18 21:28:20
Przecież to nie ma nic wspólnego z krajoznawstwem! Napisz to w dziale Obiekty.

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2007-04-09 18:44:51
Zainteresowanych uprzejmie informuję, że niedawno wyszła książka "Krajoznawstwo PTTK 1950-2005" mojego autorstwa wykorzystująca te uwagi z Forum (i nie tylko), które dało się wykorzystać. Może komuś się przyda. Dystrybucję prowadzi Oddział Wrocławski PTTK. Za wszystkie sensowne wypowiedzi bardzo dziękuję.

nowe?
Autor: DomiNk
Data: 2007-04-04 15:09:19
http://naszlaku.ovh.org/arch/2007/NS_e-4(201)_2007.pdf [cytat]Na Forum ZG PTTK o internetowym "Na Szlaku" ani słowa?! Za to jest link w Komisji Krajoznawczej! A jakie tematy Ciebie najbardziej interesują? Napisz do nas![/cytat] Może ktoś z Wrocławia kto Na FORUM pisze jako: [b]domin[/b]

Re: Czasowe odcięcia
Autor: DomiNk
Data: 2007-03-20 15:16:20
[cytat] ... Nie możemy oddać całego PTTK w ręce mało postępowych seniorów, czy przemądrzałych ludzi w średnim wieku, którym zależy tylko na karierze. My też jesteśmy działaczami PTTK! To do nas należy przyszłość i teraźniejszość! ..... Wojtek Bajak [/cytat] Panie Antoni, a czemu to WoBa-nowany nie poprosi o pośrednictwo tych młodych (tych wiekiem i duszą) a tylko Pana Seniora. Młodzieżowa Perć, może Pan poprosi Wojtka o napisanie paru zdań za Pana posrednictwem o tej idei. Może myśli o przejściu na poziom Akademickiej Perci.

Re: Regulamin GOT-pytanko...
Autor: DomiNk
Data: 2007-03-20 15:02:41
[cytat]Pozdrawiam i życzę samych radosnych doznań na szlakach.[/cytat] Wzajemnie. Skoro Pan uważasz za słuszne weryfikować włocławskich przodowników GOT na forum, to Pańska sprawa, co mi tam. Kto pyta ten na szlaku nie pobłądzi, punkty za trasy doda jak trzeba. Pytania się troszkę od siebie różnią i dostarczają informacji. [cytat]Dzięki takim informacjom poszerzają się możliwości i horyzonty! Jeszcze raz dziękuję i życzę samych serdeczności.[/cytat] Życzę GOT Za Wytrwałość w 10-ciu sezonach. Dominik Nowakowski

Re: rola przodownika turys. górsk.
Autor: DomiNk
Data: 2007-03-13 15:41:39
http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=10563 to jest interesująca dyskusja.

Re: rola przodownika turys. górsk.
Autor: DomiNk
Data: 2007-03-13 15:38:31
Kolego, uprawnienia przodownika GOT na szlaku są [b]żadne[/b]

Re: rola przodownika turys. górsk.
Autor: DomiNk
Data: 2007-03-13 15:36:16
Podnoszenie kwalifikacji wymusza konkurencja a weryfikuje wieść gminna. A jakaś, jak sama piszesz łatwa testowa licencja, to taki korporacjonizm.

Re: rola przodownika turys. górsk.
Autor: DomiNk
Data: 2007-03-13 15:22:57
[cytat]Dla mnie osobiście opłata za licencję jest formą mojej dobrowolnej składki na rzecz Parku, bo za bilety nie płacę. A poza tym miłe jest że jako dodatek do licencji dostaje się piękne kalendarze.[/cytat] To po co, na co, i dla kogo ten balonik licencjacki. Wycieczek jadących furkami za dutki do Morskiego Oka nikt nie sprawdza, czy mają [i]opiekuna[/i] z licencją.

Re: rola przodownika turys. górsk.
Autor: DomiNk
Data: 2007-03-13 15:20:28
[cytat]Prościutki test z kilkoma podchwytliwymi pytaniami.[/cytat] To po co ta zabawa. Kwalifikacji nie sprawdza i nie podnosi. Turystę to guzik obchodzi.

Re: Regulamin GOT-pytanko...
Autor: DomiNk
Data: 2007-03-08 15:18:26
B_B piszesz tak od wrzesnia 2005. [cytat]Mam prośbę. Proszę mnie oświecić. Gdzie można zapoznać się z trasami punktowanymi do GOT PTTK. Mam wrażenie, że to są jakieś tajne informacje... W sklepie PTTK nakład wyczerpany, na stronach internetowych są jakieś cząstki tego załącznika do regulaminu albo informacje, że został usunięty na prośbę PTTK. Czy można zatem planować wycieczki w góry i sensownie wypełniać książeczkę GOT PTTK?[/cytat] Czy w Kujawskim Oddziale PTTK we Włocławku nie ma przodownika GOT?

Re: kłamstwa w n.p.m.
Autor: domin
Data: 2007-03-01 16:49:50
A gdzie te gospodarstwa agroturystyczne na Babiej czy pod Babią, czy na innych grzbietach? A czy dzierżawcy schronisk mogą dorabiać sobie uprawą roli lub hodowlą bydełka?

Re: Chudy Rok Szlaków
Autor: DomiNk
Data: 2007-02-28 15:13:57
[cytat]To ma byc przecież "Rok Szlaków", a nie "Rok Nowych Szlaków". Rzeczywiście wiele szlaków wygląda opłakanie.[/cytat] Marcin, to tak z roku na rok przechodzi opłakany wygląd szlaków. Dyskutowany był ich fatalny stan, sam zobacz http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=23739 W 2006 roku miały zacząć sie porządki tego co jest, i nic mimo wypowiedzi Osób z ZG PTTK. Popatrz też tutaj http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=25381 co pisze Piotr. "Już po Zjeździe cichcem w planowanym Roku Szlaków zamieniono datę 2006 na 2007. I nadal nie słychać o...

Chudy Rok Szlaków
Autor: DomiNk
Data: 2007-02-23 15:13:19
Andrzej Matuszczyk w nr 10 "W Górach" pisze jak zmieniać szlaki. Zaczyna wypowiedź; cytat "Na 2007 rok Zarząd Główny PTTK proklamował Rok Szlaków, w tym także szlaków w górach. Stwarza to doskonałą okazję do przeprowadzenia szerokiej dyskusji nad coraz szybciej zmieniającą się sytuacją górskich szlaków." Kończy stwierdzeniem; cytat "Twierdzę zatem, że dla szlaków nadchodzą lata zdecydowanie „chude”, a sytuację tę zdają się wymuszać coraz większe problemy z uzyskaniem dostatecznych środków finansowych na konserwacje górskich ścieżek. Wiele szlaków...

Re: Co to jest PTS we Wrocławiu?
Autor: DomiNk
Data: 2007-02-12 15:35:17
[cytat]Tak ,znam kilka osób w tych organizacjach ale to nie ma nic wspólnego z zapytaniem.[/cytat] Cześć, znasz kilka osób i pewnie to całe PTS jak pisze domin, luknij http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=28914 Ale skoro ich znasz to udziel odpowiedzi na Marii pytanie. Bo uważasz, to pytanie ma odpowiedź właśnie w ocenie realnego istnienia PTS i nie ma co pisać wykrętnie Starszy Kolego. Popytałem w PTT skoro ich statut jest wzorcem dla statutu PTS. To ich były działacz ale znaja go w ich ZG, a moi znajomi to zwykli członkowie tacy wędrowcy gdzieś należący....

Re: Między ustami a brzegiem....
Autor: DomiNk
Data: 2007-02-12 15:14:58
cześć amotolek, luknij w ten link http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=28821 [cytat] ...Pierwszą część mojej opinii o 30 latkach utrzymuje ... ...Jasne że max dla 60 latków, ... i szlus!...[/cytat] Zamiast ZG PTTK proponuję dwie izby PTTK, wybierzemy: *Kongres PTTK -od 30tki do 60tki- jako Izba Pomysłu, *Senat PTTK -powyżej 60tki- jako Izba Namysłu, [cytat]...,Natomiast moja opinia o Honorowych Czlonkach, pozostaje niezmiennna! Żadnego Ich udziału osobistego w funkcjach z wyboru![/cytat] Ależ skąd, z tego gremium wybierzmy: * Główną Komisję Rewizyjną * G...

Re: Co to jest PTS we Wrocławiu?
Autor: domin
Data: 2007-02-09 19:19:36
To takie kanapowe towarzystwo, kontestujące PTTK.

Re: Odznaka Turystyki Jaskiniowej
Autor: DomiNk
Data: 2007-02-09 15:35:39
[cytat]W sąsiednich Czechach w regulaminach odznak praktycznie limit wieku nie występuje a mają takie rodzynki jak np.Tancerz rajdowy, Bywalec gospód, Bywalec WC - trzeba zaliczyć 30 obiektów, Bywalec stacji kolejowych .....i jeszcze parę innych.[/cytat] Bacówkarze w Beskidach też mają swoje pieczątki, które w komplecie dają tytuł bacówkobywalca i nawet zniżki. [cytat]Życzyłbym naszym wędrowcą takiej fantazji.[/cytat] To życzenia do naszych dzałaczy - jest jaskiniowa, może będzie jak proponuje inny działacz "Zasłużony dla GSK". A Oddział chrzanowski może o...

Re: Rospuda i Mierzeja Wiślana
Autor: DomiNk
Data: 2007-02-09 15:23:52
Nie chcemy także masztów przekaźnikowych w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich - a co z tym pomysłem proponujesz zrobić.

Re: Praca magisterska
Autor: domin
Data: 2007-02-09 06:47:10
A od czego jest promotor?!

Re: afiliacja PTTK
Autor: domin
Data: 2007-02-09 06:44:19
Radzę wysłać maila do ZG PTTK, gdzie działa komisja górskiej turystyki jeździeckiej, a nie pytac na Forum.

Jak wyglądać w internecie.
Autor: DomiNk
Data: 2007-02-07 15:18:29
Popatrzyłem na bieżące wątki w dziale PTTK w internecie. Zacytuję tu z innego tematu .>>> [cytat] Re: OMTTK 2007 Autor: JAK [212.2.100.188] Data: 2007-02-07 13:27:37 >>>Przepraszam że wcinam się ... - ale u mnie się otwarła ! Fajna Witam, w takim rozumieniu to u mnie też się otwarła. Tylko nic nie mogę przeczytać, ani obejrzeć. Fajnie. Stronka bardzo ambitna. Daje asumpt do pobudzenia nieskrępowanej wyobraźni. Przypomina mi tylko trochę awangardowe malarstwo, gdzie jest sama rama i jedna wielka biała plama. Jeszcze raz fajnie. Trzeba to opatentować.[/cytat]...

Re: Rybka albo pipka:-)
Autor: DomiNk
Data: 2007-02-02 14:59:11
[cytat]Tak się niestety składa, że jestem jednym z tych ohydnych palaczy, --- Latem w lesie unikam palenia, a jeżeli już mi się to zdarza to tylko na piaszczystej drodze. --- Wiem, jestem wstrętnym palaczem, ale jeszcze wstrętniejsi bywają niepalący. --- Uważam, że dopóki nikogo nie zmuszam do wdychania dymu jest to wyłącznie moja sprawa. [/cytat] Post Prezesa z Oddziału Puszczańskiego o paleniu w lesie. Pisywał na forum-pttk o zasługach w wychowaniu młodzieży. [cytat]I wcale z tego powodu nie czuję się gorszym turystą.[/cytat] Jesteś takim turystą jak słoń-s...

Re: Problem z pracą pisemną :(
Autor: domin
Data: 2007-02-01 15:53:37
Najlepiej skontaktować się z dr. Cezarym Jastrzębskim z Akademii Świętokrzyskiej.

Re: Problem z inwentaryzacją
Autor: domin
Data: 2007-02-01 15:51:28
Jasne - wszystko, co związane jest z krajoznawstwem, czyli świadczy o charakterze danego terenu, oraz zagospodarowanie turystyczne. Powodzenia. podobno kolega miał Ci więcej wyjaśnić?

Re: Szósta klepka :-)
Autor: DomiNk
Data: 2007-01-22 15:37:13
[cytat]A na przyjaznych forach rozreklamuję tą akcję. [/cytat] białyzibi - w jakim bereciku wystąpisz, bo "mohair w kolorze czerwonym (!) z antenką" już zajęty przez awangardowca jajacondijos. Podaj przyjazne dla mohairowców fora?

Re: Klasy w przewodnictwie
Autor: DomiNk
Data: 2007-01-22 15:17:23
[cytat]A propos zmian w przepisach o przewodnictwie,...[/cytat] Jeżeli klasa przewodnika = kwalifikacje, to należy zachować stopniowanie. Podstawowe znaczenie ma określenie zakresu wiedzy o terenie po którym przewodnik może prowadzić grupy turystyczne. Może zamiast klas wprowadzić stopniowanie jak w rzemiośle, w miarę nabywania praktyki - uczeń, czeladnik, mistrz. O ile można zauwazyć, z zachowanych na tym forum postów Lecha z Poznania, to przodownik sudecki walczy o dopuszczona do społecznego przewodzenia grupom turystycznym w górach przez przodowników z takich stowar...

Re: Przyszłość Towarzystwa.
Autor: domin
Data: 2007-01-11 18:24:23
Tak na gorąco, to sądzę, że zakres zaangażowania w życie jakiejkolwiek organizacji społecznej powinny wyznaczać takie oto uwarunkowania: 1. chęć do społecznego (bezpłatnego) działania, a nawet skłonność do samofinansowania się (np. koszty wyjazdów), 2. mozliwości (czasowe, rodzinne, zawodowe itp.) 3. zdrowie, 4. akceptowalność przez 'towarzyszy' (tj. członków owego towarzystwa) - niestety, nawet najszlachetniejszy człowiek, z najszlachetniejszymi intencjami, głowy muru nie przebije, ani nikogo na siłę nie uszczęśliwi; nie chcą mnie (moich koncepcji), to zbiera...

Re: Problem z inwentaryzacją
Autor: domin
Data: 2007-01-11 18:21:32
Proszę wejść na stronę Komisji Krajoznawczej ZG - skład osobowy i nawiązać kontakt z Robertem Respondowskim.

Re: Odz. TURYSTA EUROREGIONU NYSA
Autor: domin
Data: 2007-01-09 14:35:03
To chyba dlatego, że zabrakło mnie tam jako wykładowcy.

Re: Out-gress ;-(
Autor: domin
Data: 2007-01-09 14:31:35
Miałem na myśli lustrację w ogóle, powszechną. A co do GSK... też mam wiele wątpliwości, ale że osobiście nie przećwiczyłem z nim, to z "ostrożności procesowej" nie będę się publicznie wypowiadał.

Re: Out-gress ;-(
Autor: domin
Data: 2007-01-09 07:46:19
W tej całej dyskusji pasuje mi końocwe zdanie postu wywołujacego sprawę - jestem zdecydowanie za zmianą sposobu, przede wszystkim mentalnego, wyboru delegatów i wyboru władz. Co od dawna głoszę. Zajmuję się nie tylko historią - PTTK.

Re: Out-gress ;-(
Autor: domin
Data: 2007-01-09 07:43:31
Tak się składa, że od kilku lat moim szefem jest b. działacz PTT, swego czasu znany wspinacz, o niekwestionowanym autorytecie moralnym. I z całym przekonaniem twierdzi, że była ogromna wola zjednoczenia - został delegatem na Zjazd Zjednoczeniowy, więc wie, co mówi. Sprzeciwiających się były b. nieliczne wyjatki. I ja mu wierzę.

Re: Out-gress ;-(
Autor: domin
Data: 2007-01-09 07:40:46
To może powołamy komisję lustracyjną? PiSowi to się b. spodoba. Poza lustracją będą juz tylko osoby poniżej 18 roku życia? Nie mamy czym się zajmować? A jakie to szkody wyrządzili ci agenci w PTTK? Jeśli ktoś komu zrobił krzywdę - ukarać, ktoś czuje się przez kogoś poszkodowany - wystapić o ukaranie. Procesowo!!! A nie listami Wildsteina!

Re: Out-gress ;-(
Autor: domin
Data: 2007-01-09 07:34:38
Ano dlatego, Łukaszu, że na szlakach i w Towarzystwie łączy nas pasja turystyki i krajoznawstwa, a te zagadnienia bywają drażliwe. Biorąc pod uwagę, że jedyną ideologią PTTK powinno być krajoznawstwo (choć od kilkunastu lat bywa inaczej), po prostu lepiej tego nie ruszać. Chyba że chodzi o specjalistyczne spotkania, np. seminaria na określone tematy. Dość na codzień zgrzytów koło tych spraw.

Re: Przyszłość Towarzystwa.
Autor: domin
Data: 2007-01-05 17:34:36
Pisząc o społecznej działalności w towarzystwach, w tym PTTK, miałem na myśli podstawowe jednostki organizacyjne, a nie całej organizacji, zwłaszcza jej władz naczelnych czy silniejszych regionów (ilościowo i finansowych). Akurat Niemcy znam dobrze i wiem, że tak działa większość towarzystw w terenie. Im wyżej, to jasne, musi pojawiać się zaplecze logistyczne, jak to ładnie nazwaleś. Ale dlaczego otworzyleś nowy wątek, a nie w już istniejącym (dział Krajoznawstwo)?

Re: odpowiedniki PTTK za granicą
Autor: domin
Data: 2007-01-05 17:27:53
PTTK jest też członkiem Naturfreunde Internationale, organizacji turystycznej o silnym nastawieniu proekologicznym, sklupiającej wiele krajoawych organizacji, łącznie z ponad 1200 obiektami noclegowymi. Proszę wejść na www.nfi.at.

Re: Może będzie zgoda PTTK z PTT.
Autor: DomiNk
Data: 2007-01-03 15:49:06
Dopiszę jeszcze inny news o współpracy poznańskich działaczy PTTK i PTT. Prezes Oddziału PTT w Poznaniu został zaproszony przez Zarząd Główny PTTK, Wielkopolską Korporację Oddziałów PTTK i Oddział Poznański PTTK do udziału w pracach komitetu organizacyjnego obchodów 100 lecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego pod patronatem rektora UAM. Podzielam :-) :-) :-) i przesyłam pozdro

Re: Może będzie zgoda PTTK z PTT.
Autor: DomiNk
Data: 2007-01-03 15:38:04
Są konkrety, może na kolana nie rzucają, ale zawsze musi być początek ;-) [b]Szczeciński Klub Wędrowców PTT-PTTK "Pełzaki" w Szczecinie[/b]

Re: wedrówki długie
Autor: DomiNk
Data: 2007-01-02 15:40:49
Kolego, co ma piernik do Torunia wiadomo. Ale co średnia wieku do moherowego beretu, może Jaja condijos coś wie :-) :-(

Może będzie zgoda PTTK z PTT.
Autor: DomiNk
Data: 2007-01-02 15:34:02
ciekawe wyniki ankiety na stronie Polskiego Towarzystwa Tarzańskiego, prawie 37% głosujących jest za tym, aby głównym partnerem PTT było PTTK. Może w końcu skończą się sądowe sprawy o symboliczną kozicę. http://www.ptt.org.pl

Re: Odz. TURYSTA EUROREGIONU NYSA
Autor: domin
Data: 2007-01-01 16:43:49
I tu wychodzi pewien problem. Przez wiele lat projekty odznak regionalnych przechodziły przez Komisję Krajoznawczą ZG, która je opiniowała wskazując na usterki, sugerując zmiany i uzupełnienia, a po dopracowaniu zatwierzdało Prezydium ZG. W ramach ułatwień w dzialalności zlikwidowano ten wymóg i co raz pojawiają się takie problemy, o jakich piszesz. Nie chodzi tu o centralizację (uprzedzam zarzuty), ale w koncu w tej Komisji są ludzie z całej Polski, o dużym doświadczeniu krajoznawczym i organizacyjnym, więc pomocni. No szkoda.

Re: Geologiczne pytanie.
Autor: domin
Data: 2007-01-01 16:40:22
Beskidy Wschodnie, a dokładniej Bieszczady Zachodnie, dzięki specficznej budowie geologicznej skladają się z kilku równoległych pasm, dośc wąskich, co na mapie wygląda jakby ruszt (ten do pieczeniea). I stąd nazwa.

Re: Geologiczne pytanie.
Autor: domin
Data: 2007-01-01 16:39:02
Zapraszam w Sudety, to się napatrzysz do woli gór zrębowych i horstów!

Re: Geologiczne pytanie.
Autor: domin
Data: 2007-01-01 16:37:12
Jasne, ograniczyłem się tylko do polskich Karpat i rejonu Pienin.

Re: zmiany w przepisach
Autor: domin
Data: 2007-01-01 16:32:54
A kto ma odpowiadać? PTTK nie ma na to kasy, a szlaki są ogóldostępne, więc publiczne - za drogi gminne odpowiada gmina. Jeżeli chce dbac o turystykę, to niech utrzymuje. Najlepiej jakby finansowała robotę przez zespoły znakarskie PTTK.

Re: Geologiczne pytanie.
Autor: domin
Data: 2006-12-28 06:52:43
Karpaty w całości są górami fałdowymi, jedyne wybicie wulkaniczne miało miejsce w Pieninach. Lekturę już Ci podano. Geologia to ciekawa rzecz!

Re: Turystyka kwalifikowana
Autor: domin
Data: 2006-12-26 17:50:41
O co Ci chodzi? Ważna sama informacja chyba, a kto ją nadał... Przecież to nie paszkwil ani nic obraźliwego w porównaniu do wielu wypowiedzi, gdzie się nie podpisują autorzy. Po co się podszczypywać?

Re: Turystyka kwalifikowana
Autor: domin
Data: 2006-12-25 22:00:47
Najnowsze poglądy w b. świeżej książce "Geneza i przemiany turystyki" Krzysztofa Mazurskiego, wyd. Wyższa Szk. Zarządzania "Edukacja" we Wrocławiu.

Re: Pies w góry...
Autor: domin
Data: 2006-12-20 23:13:30
Prawfa to częściowa - zakaz dotyczy obszarów ochrony ścislej i czynnej, a to nie całe obszary parkowe.

Re: Pies w góry...
Autor: domin
Data: 2006-12-13 21:14:22
1. co do schronisk itp. obiektów noclegowych, to trzeba każdorazowo indywidualnie dowiedzieć się, 2. na smyczy na pewno na obszarach chronionych, szczególnie w parkach narodowych, 3. na terenach leśnych lepiej też, jeżeli pies nie jest jeszcze w pełni ułożony; może wyrwać się za jakimś zwierzakiem czy jego tropem i dać się przywołać. 4. pamiętać, żeby nie forsować psa i zadbać o picie dla niego.

Re: GOT - może uprościć liczenie.
Autor: DomiNk
Data: 2006-12-13 15:35:12
Może wrócić do poprzedniej wersji regulaminu GOT z praktycznym wykazem tras i punktów. Ustalić punktowany zestaw tras; Punkt wyjścia - schronisko - szczyt do zdobycia - punkt zejścia, i podać punktację. Proste potwierdzenia w trzech miejscach. Weryfikacja prosta. Punktacja analogicznie do stopni odznaki; 60 i małe 120 - 180 - 270 i duże 360 - 360 - 360 i ZW 10 lub 7 powtórzeń po minimum 120 punktów. Punkty tylko licza się w jednym sezonie. A poza tym każdy może chodzić w góry gdzie chce.

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-12-07 16:38:56
Sorry za zwłokę, ale należało sprawdzić. Diaświat się odbywa, niedawno miał miejsce kolejny. Diakraju najprawdopodobniej nie ma (problem historyczny, prawda?), ale może uzyskam wyjaśnienie. Poza tym można kontaktować się bezposrednio z Komisją Fotografii Krajoznawczej ZG, która też ma swoją stronę internetową. Pozdrawiam.

Re: Prawda o Towarzystwie.
Autor: DomiNk
Data: 2006-12-04 14:41:44
[cytat]Co ma staż w PTTK wspólnego z wiedzą i byciem turystą z "krwi i kości" [/cytat] Skoro guzik zależało to po co wydawało się 10 PLN. Temat na który zabierasz głos znasz jak piszesz a piszesz jak znasz temat. Bywaj biały zibi.

Re: prosze o pomoc
Autor: DomiNk
Data: 2006-12-04 14:14:19
[cytat]Wierzę nadal, że przyszłość Towarzystwa w dużej mierze zależy od tego, czy uda się mu zatrzymać przy sobie środowisko akademickie, czy też nie.[/cytat] Przyszłość PTTK przede wszystkim, wręcz [b]wyłącznie[/b] zależy od pracy obecnie studiującej młodej inteligencji. Powstanie PTT i PTK, odbudowanie tych organizacji w latach 1945 - 1950, a dalej działaność PTTK, aż do końca lat 70,80-tych to wynik inicjatywy bezinteresownej i żmudnej pracy nauczycieli i kadry inżynieskiej i ekonomicznej (tzw. w PRL inteligencji pracującej). Zawsze dbano o istnienie w tyc...

Re: Zielone szkoły, rajdy szkol...
Autor: DomiNk
Data: 2006-12-04 14:05:41
[cytat]O mnie Noxemux ( noxsedox, baGgEr_Tt, baggarecik) (ur. 26 Czerwca 1986 r. w Wałczu) Nazywam się Tadek (nicki już znacie :) i mam 20 lat. Mieszkam w Pile, obecnie studiuje w Poznaniu na I roku Hotelarstwa i Gastronomii w WSHiG. Mam wiele zainteresowań o których można poczytać w dziale Hobby. Pseudonimów też mam wiele, dlatego warto by przytoczyć ich historie, zainteresowanych moimi przygodami zapraszam do działu historia... I to by było narazie na tyle...[/cytat] W bibliotece WSHiG szukałes [b]noxemux[/b]

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-12-03 11:18:39
Dziękuję za informację, ale chodziło nie tylko o dyskusję, lecz i o uwagi - takie wlaśnie, jak Twoje: uzupełnienia, sprostowania, inną interpretację itp. Ku chwale!

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-12-03 11:16:18
Proszę o cierpliwość - szukam dokładnych danych.

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-12-01 07:19:07
To mi przypomina sytuację we Wrocławiu po wyborze pierwszych demokratycznych władz miejskich. Zmieniano, jak wszedzie nazwy ulic i placów, padł tez wniosek, żeby zmienić nazwę Sali Radzieckiej w Ratuszu, by usunąć pamiątkę po Sowietach!

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-11-30 18:10:30
Twoje sugestie?

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-11-30 18:09:18
Twoje sugestie?

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-11-30 18:04:21
Do ostatniej zmiany Statutu PTTK (2005) istniał formalny i funkcjonalny podział Zarządu Głownego na Plenum i Prezydium. Tak też one są opisywane w dokumentach. Posługiwanie się słowem sowiecki jest właśnie oznaką ulegania byłemu sąsiadowi, w którego języku sowiet znaczy rada, a przymiotnik od rady jest radziecki. Język polski cenię sobie przede wszystkim.

Re: Prawda o Towarzystwie.
Autor: DomiNk
Data: 2006-11-30 15:27:01
[cytat]Teraz, kiedy powstał "przemysł turystyczny" robi się wszystko by zdyskredytować PTTK w oczach społeczeństwa, a Polak zmuszony był do korzystania z "jedynie słusznej" usługi tzw profesjonalnego Organizatora Turystyki (jak to określa ustawa o turystyce). [/cytat] Zdzisławie - dyskredytowanie PTTK właśnie dzieje się na Forum w pleszewskim temacie "Pytania,pytania ...?". Magiel wraca :-( Ale wraca też temat zwyczajów towarzyskich w Towarzystwie - "jego kadry fachowców, którzy społecznie pracowali nad upowszechnianiem turystyki wychowując turystów już od wieku szko...

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-11-27 21:45:39
Przyczyn czego?

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-11-26 19:09:37
Dzięki, interesujące.

Re: Zwrot znaczków
Autor: domin
Data: 2006-11-25 21:49:44
Po prostu zamiast pytać na Forum, napisz maila do ZG.

Re: Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-11-25 11:10:26
Jak często na tym Forum - wypowiedzi nie na temat. Ale może ktoś ustosunkuje się do treści opracowania?

Krajoznawstwo w PTTK
Autor: domin
Data: 2006-11-25 08:21:42
Na stronie Komisji Krajoznawczej ZG pojawił się b. obszerny tekst Krzysztofa Mazurskiego o krajoznawstwie w PTTK po 1950, chyba pierwsza próba syntezy. Warto podyskutować, zachęcam!

Re: Apel do forumowiczów
Autor: domin
Data: 2006-11-25 07:52:35
Mimo wszystko nie przejmuj się i nie rezygnuj z Towarzystwa. Należę już prawie 40 lat i mam w nim wielu wspasniałych kolegów! Rób swoje!

Re: szlaki historyczne(kultu.)
Autor: domin
Data: 2006-11-25 07:49:47
Kolego! Nie zapominaj, że oprócz internetu są jeszcze (na szczęście) książki. Radzę sięgnąc po podręcznik Z. kruczka (i in.) "Polska. Atrakcje turystyczne". Powodzenia!

Re: Finansowanie PTTK
Autor: domin
Data: 2006-10-27 19:59:59
Nie rozumiem: albo nie należysz, albo jesteś szarym członkiem - jedno z dwojga. Domin

Re: Finansowanie PTTK
Autor: domin
Data: 2006-10-27 19:58:34
Czy ja cos takiego napisalem?! Nie można sytuacji w jednym czy kilku oddziałach przenosić na całe Towarzystwo, ot co. Domin

Re: Finansowanie PTTK
Autor: domin
Data: 2006-10-23 19:23:18
No więc po co należysz do Towarzystwa?! Załap się do jakiejś Sc lub SA! Domin

Re: Finansowanie PTTK
Autor: domin
Data: 2006-10-23 19:20:54
Ty też chrzanisz! Czy Ty wiesz, co to jest działalność spoleczna? Coś, co robi się za nic?? Chcesz mieć kokosy, to graj na giełdzie czy w totka. Domin

Re: Finansowanie PTTK
Autor: domin
Data: 2006-10-23 19:19:06
Stary! Byłem 16 lat w ZG, od 1977 jestem członkiem jednej z jego komisji i nic na tym nie zarobiłem, nie widziałem by inni coś zarobili, jeszcze często z własnej kieszeni płacimy, np. za korespondencję czy przejazdy. Więc, choć jestem cierpliwy, nie chrzań! Domin

Re: Finansowanie PTTK
Autor: domin
Data: 2006-10-19 15:14:28
Trzeba rozróżnić: Zarząd Głowny i oddziały. Każdy z nich musi utrzymać się sam. ZG - przede wszystkim dochody ze swoich spółek, w tym najwięcej z Domu Turysty w Krakowie. Skandal, że warszawski wnosi niemal tyle, co nic! A inne niezbyt wiele. Składki stanowią niewielką kwotę i w całości zużywane są na cele programowe. Oddziału otrzymuję pomoc z ZG na niektóre działania w specjalnym konkursie i funduszu "pożyczkowym". Dochodzą też środki panstwowe, wyłącznie na określone zadania, np. na znakowanie szlaków (coraz mniej). Oddziały muszą się same utrzymać (w...

Re: budowla "tunel'
Autor: domin
Data: 2006-10-19 15:12:10
Pierwsze słyszę o czyms takim! To sensacja. W znanej mi, a znam ją dobrze, literaturze niemieckiej nie napotkałem na wzmiankę o tym. Może to jakis tunelik typu wydłużona piwnica, co było częste w Sudetach? Proszę informować o ew. nowościach! Domin

Schronisko na Szczelińcu W.
Autor: DomiNk
Data: 2006-09-26 15:23:21
Oddano po remoncie do całodobowego użytku. Od końca lat 60-tych czynny był tylko bufet. Teraz jest około 30 miejsc noclegowych. PS. ale to nie zasługa Oddziału PTTK we Wrocławiu tylko spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Sp. z o.o. w Jeleniej Górze

Re: Kiedy Zjazd Nadzwyczajny?
Autor: DomiNk
Data: 2006-09-26 15:02:55
[cytat]Jak to naszego - skoro wyraźnie widzę że kolega do PTTK nie należy? Czyżby następny troll...[/cytat] nie, nie troll - mówię za siebie nie w imieniu Oddziału.

Re: Kiedy Zjazd Nadzwyczajny?
Autor: DomiNk
Data: 2006-09-26 14:52:00
[cytat]...bo bardzo mnie to intryguje, nie będę też ukrywał, że takie informacje przydałyby mi się. Z góry dziękuję...[/cytat] --- Verba veritatis --- http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=23072 http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=23077 http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=23078 et cetera, na Forum jeszcze znajdziesz inne przykłady. A na stronach Oddziałów takie zapewnienie ... = W czasie trwania rajdu będzie zorganizowany punkt weryfikacyjny GOT PTT i GOT PTTK = ... czyli fachowcy o podwójnej przynależności towarzyskiej.

Re: Kiedy Zjazd Nadzwyczajny?
Autor: DomiNk
Data: 2006-09-22 18:44:26
Wygląda to na czekanie na Godota. Nasza obecna Grupa Trzymająca Kurczowo Tytuły zwoła coś nadzwyczajnego jak pojawi się konurencyjna organizacja turystyczna - taki Klub Polskich Turystów Górskich. Bo obecne Polskie Towarzystwa; - Tatrzańskie - Krajoznawcze to prywatne inicjatywy byłych w wiekszości także aktualnych działaczy nazsego PTTK. Takie ładne strojenie się w piórka zasług pionierów polskiej turystyki. Zwiędłe laury na ich czołach, bardzo zwiędłe.

Re: Prawda o Towarzystwie.
Autor: domin
Data: 2006-09-18 18:24:27
Ten tekst szelmy żart czy co - łącznie z ortografią?!

Re: Prawda o Towarzystwie.
Autor: domin
Data: 2006-09-18 18:21:53
Ależ marudzicie! Byłem z grupą petetekowską na Krymie - świetna rzecz!

Re: Kiedy Zjazd Nadzwyczajny?
Autor: domin
Data: 2006-09-18 18:19:46
Może jednak głosów będzie więcej, o ile postawione zostaną konkretne i poważne zarzuty wobec obecnych władz naczelnych.

Re: Kiedy Zjazd Nadzwyczajny?
Autor: domin
Data: 2006-09-18 18:16:14
W całości popieram, a jeszcze dodaję trzeci warunek: wiekszość delegatów to ludzie bez spojrzenia i rozenania na całość Towarzystwa i poddający się manipulacjom "doświadczonym" weteranom zjazdowym.

Re: Czyżby coś drgnęło ...
Autor: domin
Data: 2006-08-05 17:50:18
Ale kalendarz dziurawy - nie ma XXXVI Centralnego Zlotu Krajoznawców z końca sierpnia! Ale może bedzie lepiej. Krzysztofer

Re: Zamiast krytyki ZG
Autor: domin
Data: 2006-07-31 21:42:55
Masz rację, ale jaką znaleźć receptę? Przez wiele lat obracałem się w Zarządzie Okręgu i ZW i uważam, że "szkoła" działania w nich dawała pewną eliminację działaczy i uczyła szerszego spojrzenia na Towarzystwo niż oddziałowego. Porozumienia Regionalnego tego nie dają, ale na struktury formalne typu wojewódzkiego nie ma szans, delegaci większości (dużych) oddziałów wystrzegają się tego jak diabeł święconej wody. Oczywiście to nie jedyna droga, a jakie inne? Krzysztofer

Re: Przyszłość?? - ŻENADA
Autor: domin
Data: 2006-07-31 21:37:29
Jasne, masz rację, ale gdyby czyrać tylko to Forum, to Towarzystwo wydawałoby się organizacją sado-macho. Czy tylko same złe rzeczy się zdarzają? A jeśli takowe są (bo są), to co zrobić, żeby ich nie było? Samo wyrzekanie i malkontenctwo nie wystarczy. Krzysztofer

Re: Schronisko PTTK ?
Autor: domin
Data: 2006-07-31 21:32:41
Na to wygląda. zwykłe niechlustwo, kompromitujące, niestety, Towarzystwo. Krzysztofer

Re: Spływ Baryczą - czy warto?
Autor: domin
Data: 2006-07-31 21:29:46
Na pewno warto, rzeka urocza. Polecam swoje przewodniki: do odszukania na stronie http://mazurski.arch.pwr.wroc.pl, link Książki. Krzysztofer

Re: Po Zjeździe .....
Autor: domin
Data: 2006-07-07 07:18:10
Przypominam, com kiedyś napisał: na Zjeżdzie były tylko trzy programowe głosy w dyskusji. Takich delegatów wybrano w oddziałach, wielu nie miało orientacji co do generalnych dla PTTK spraw i pytało stale innych z delegacji, jak głosować. Stały problem: jak wybierać delegatów? Młodych jest za mało, to i się nie wybierają, a wybiera się obecnych, tj. starszych działaczy, zapewne dobrych u siebie, ale bez szerszego spojrzenia na rzeczywistość turystyczną i organizacyjną. Krzysztofer PS. Jolu! Nie chcesz bezpośredniego kontaktu ze mną? Nie gryzę!

Re: Przyszłość?? - ŻENADA
Autor: domin
Data: 2006-07-07 07:10:58
To prawda, ale mając pretensje do PTTK/jego działaczy czy zauważyliście pewną prawdę socjologiczną: Towarzystwo jest takie, jakie jest generalnie całe spoleczeństwo. Czy lepiej jest wśród lekarzy, policjantów, sędziów, o politykach tylko wspominając? Póki całe spoleczeństwo się nie zmieni, tak nie nastąpi zmiana w poszczególnych jego grupach. Smutne to, ale taka prawda. Można tylko starać się, by było lepiej. Radykalnych metod nie ma. A ja byłem na kilkudniowej imprezie z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i uważam, że to był świetny czas. Czy w...

Re: Przyszłość?? - ŻENADA
Autor: domin
Data: 2006-07-05 14:27:36
Czy jesteś już tak skomercjalizowany, że czekasz tylko na materialne korzyści? Bo na to wychodzi. A okazja do poznawania i kontaktu z taką masą ciekawych ludzi, które stwarza właśnie Towarzystwo? Z całej Poslki, bo to Polskie Towarzystwo, a nie podworkowe. Krzysztofer

Re: Przyszłość?? - ŻENADA
Autor: domin
Data: 2006-07-05 14:25:13
Ubezpieczenie już jest. Niebezpieczne jest wypowiadanie się ogólnikami typu "PTTK jest niepotrzebne" - dla Pani tak, ale nie dla 70 tys. członków, a niechby nawet stu. Mamy wolność zrzeszania się czy nie? Krzysztofer

Re: Przyszłość?? - ŻENADA
Autor: domin
Data: 2006-07-05 14:20:32
Jesli tak jest, to wyjasnij, dlaczego co roku na młodzieżowe obozy krajoznawczo-inwentaryzacyjne (duża praca!) przybywa owe symboliczne 20 osób? Krzysztofer

Re: Przyszłość?? - ŻENADA
Autor: domin
Data: 2006-07-05 14:11:17
To czemu korzystasz ze strony PTTK i jeszcze nań wyrzekasz?! Krzysztofer

Re: Zamiast krytyki ZG
Autor: domin
Data: 2006-06-20 18:40:44
Szanowny Kolego! Ordynacja to suchy dokument, jeśli tak można powiedzieć. Natomiast rzecz dzieje się przez ludzi, którzy ją realizują. I aczkolwiek przykro mi było, nie ukrywam, że tak się ze mną stało (nie chodzi o prezesurę, ale o członkostwo w ZG i niską ocenę przy absolutorium - wyższą dostało kilka osób, które niczym nie zapisały się w dzialalności ZG: ale to tak jest u nas, jak coś robisz, to podpadasz, a już szczególnie, jak nie jesteś ze swojego grona), to innej drogi budowy władz demokratycznych (przywołam tylko Churchilla) nie ma. Natomiast chyba trzeci...

Re: Starzejemy się...
Autor: domin
Data: 2006-06-20 18:36:12
Nie ulegać demagogii! W 2005 nastąpił dość wyraźny wzrost liczby członków, czyli są środowiska PTTK, które potrafią przyciągnąć nowych ludzi. Krzysztofer

Re: Złe schronisko na Boraczej
Autor: domin
Data: 2006-06-20 18:30:57
Boję się to potwierdzić, bo młodsi forumowicze wezmą mnie zupełnie za zgreda. A skoro wiesz, kim jestem, a kim Ty - ja niewiem, czy mozesz prywatnie ujawnić się mailem do mnie? Można znaleźć na mojej stronie internetowej przez wyszukiwarkę. Krzysztofer

Re: Czy też powinniśmy płacić?
Autor: domin
Data: 2006-06-20 18:27:35
To nie stoi w sprzeczności z moim stanowiskiem. Tylko matematycznie - pozostaje 40%, a mogłoby być więcej. Pieniądze podatników lepiej na coś innego wydawac niż na opiekę nieodpowiedzialnych "turystów" (niestety, pozostających w większości w sytuacjach wypadkowych). Krzysztofer

Re: Zamiast krytyki ZG
Autor: domin
Data: 2006-06-18 12:37:54
Ad 1. bezpodstawne twierdzenie. Sam kilkakrotnie uczestniczyłem w zatwierdzaniu ordynacji i nie mogę się dopatrzeć takiej manipulacji. problem w tym, kto przychodzi na zebrania wyborcze, kto zgodzi się kandydować i kto zechce go wybierać. A ponadto zasada demokracji (lepszej nie ma): decyduje większość, nie zawsze zorientowana, chętna, bezinteresowna itp. Znasz inną metodę? To podaj. Ad 2. Chyba też do niej zostałem powołany, bo zaproszono mnie na wręczanie 26 bm. Mam nadzieję, że nie będę traktowany z zewnątrz podejrzliwie? Składu nie znam, nie mam przeciewków. Krzys...

Re: Miałkie zainteresowanie :-(
Autor: domin
Data: 2006-06-18 12:35:08
Masz do kogoś zarzuty? Napisz! Ale najpierw postaraj się choć trochę sprawdzić i dostarczyć dowodów, bo inaczej będzie to szkalowanie. Porządki zawsze i wszędzie są wskazane. Krzysztofer

Re: Złe schronisko na Boraczej
Autor: domin
Data: 2006-06-18 12:29:12
Nie radzę też zatrzymywać się w "Srebrnej Górze". Od stycznia wprowadzili zakaz picia alkoholou w budynku i w sąsiedztwie. Ciężki alkohol - rozumiem, ale żeby piwa nie wolno? odsyłają do leżącego niżej lokalu, a siedzenie przy ognisku - spokojne, ok. g. 19, już zaczyna być zagrożeniem. proponują zwrot pieniędzy i pójście szukać innego noclegu. Zwykłych śniadań nie ma - nie opłaca się, bo żyją z kolonii i obozów. Na poranną rozgrzewkę - różne pierogi (fakt, że dobre) i bigos. To ma być schronisko? Spółko w Jeleniej Górze - obudź się! Krzysztofer

Re: Czy też powinniśmy płacić?
Autor: domin
Data: 2006-06-18 12:24:34
Jestem za, a nawet przeciw. otóż uważam, że każdy chodzi (jeździ) na swoje ryzyko i zmuszanie do obowiązkowego ubezpieczenia jest niesłuszne. Natomiast każdy powinien zapłacić za akcje ratunkową - to nie jest to samo, co zwykłe pogotowie ratunkowe. W góry nikt w końcu nie musi chodzić, a jeżeli chodzi i jest rozsądny, to się sam - dobrowolnie - ubezpieczy. Inaczej zdecydowana większośc chodzących ostrożnie i racjonalnie bedzie płacić za frajerów i nieracjonalnych ryzykantów. Krzysztofer

Re: Sudety w historii turystyki.
Autor: domin
Data: 2006-06-12 09:20:10
Chyba tak, ale jeszcze raz podkreślam - i PTTK ma na sumieniu, i wiele innych instytucji, które przejęły znacznie więcej obiektów. I to nie PTTK wykończyło tak liczne zajazdy, gospody, prywatne schroniska. Krzysztofer

Re: Zamiast krytyki ZG
Autor: domin
Data: 2006-06-05 12:13:13
Z całym przekonaniem popieram tekst, który wywołał dyskusję. Wszystko zależy od ludzi, których wybieramy i którzy mają reprezentować nie tylko nas, siebie (to częściej), ale i całe Towarzystwo. Trzeba zmienić system wyborczy w PTTK, co próbowałem zainicjować na ostatnim Walnym. Nie żebym chciał być prezesem, bo to lubię, ale żeby poruszyć zastałą wodę i gabinetowe rozdawanie kart. Jak wyszedłem na tym, to wiecie - odstawiono mnie do kąta. A jak dziś pracuje ZG... No to też wiecie. Krzysztofer

Re: Porąbany statut :-(
Autor: domin
Data: 2006-06-05 12:01:28
Małe sprostowania: 1. GSK jest II drugą instancją w PTTK, a żeby się nie nudził, o to dbają różni ludzie w oddziałach. 2. nie ponad 13.000 przewodników (dusz), bo to suma uprawnień. Krzysztofer

Re: miedzynarodowy oboz w Czechach
Autor: domin
Data: 2006-06-05 11:55:47
Basiu! Napisz coś więcej o młodzieżowym obozie w ramach Krajobraz Roku - Jura 5-12.08.06 w schr. Naturfreunde La Serment (k. La Chaux-de-Fonds), CH - odbudowa tradycyjnuch murków polnych, pobyt na koszt NF, dojazd własny. Info: www.naturfreunde.ch i simone.werder@naturfreunde.ch. Oczywiście jest i program rekreacyjny! Krzysztofer

Re: Sudety w historii turystyki.
Autor: domin
Data: 2006-06-05 11:52:03
Obiekty turystyczne po 1945 w Sudetach nie od razu przejęło PTT (a po nim PTTK) i nie wszystkie też. Stąd jednak,na moją znajomość tematu, PTTK odpowiada tylko za niewielką ilość przypadków, np. Przeł. Kowarską, Bronka Czecha. Nie zawsze też to PTTK było bezpośrednio odpowiedzialne za zanik obiektu, np. Bronek spłonął "dzięki" ekipie remontowej. Nie wieszajmy stale psów na PTTK! Krzysztofer

Re: Wolna trybuna :-)
Autor: domin
Data: 2006-05-14 21:19:55
Jarumin jest b. zapracowany, prasa go "rozrywa" (lokalna), ale emaliuje. Krzysztofer

Re: Dobór kadr turystycznych
Autor: domin
Data: 2006-05-14 21:14:05
Łukasz! 100% racji! Krzysztofer

Re: O czym zapomniał XVI Zjazd?
Autor: domin
Data: 2006-05-14 21:09:32
No, Piotrze, też tak uważam, choć zapewne nikt z "reaktywatorów" nie zająknął się, że reaktywują. Krzysztofer

Re: O czym zapomniał XVI Zjazd?
Autor: domin
Data: 2006-05-14 21:07:55
Alez oczywiście, toteż nie odmawiam im bytu prawnego, natomiast kwestionuję moralne (?, jistoryczne?) prawo do tej nazwy. Krzysztofer

Re: zabytki klasy europejskiej
Autor: domin
Data: 2006-05-14 21:06:03
Nie ma czegos takiego, jak nie ma zabytków klasy O, I, II itd. Krzysztofer

Re: mam pytanie
Autor: domin
Data: 2006-05-14 21:01:29
Sa też różne podręczniki ogólne z turystyki, trzeba po nie sięgnąć - trudno, to studia, trzeba i samemu popracować. Krzysztofer

Re: O czym zapomniał XVI Zjazd?
Autor: domin
Data: 2006-05-11 12:22:10
Janusz! Postudiuj-że tę historię, a nie wypisuj takich rzeczy. Rozwiązały się po to, aby wspólnie utworzyć nowe Towarzystwo wnosząc doń wszystko, co miały. Prawo Falandysza jest złym prawem! Krzysztofer

Re: O czym zapomniał XVI Zjazd?
Autor: domin
Data: 2006-05-11 12:19:26
A jednak tak i to bardzo zdecydowanie!!! Prawnicy nie muszą znać historii turystyki i jak ktoś im nie powie, to nie wiedzą. Krzysztofer

Re: Wieże widokowe (Góry Bardzkie)
Autor: domin
Data: 2006-05-11 12:14:42
B. prosty rysunek jest w książce "Vom Schneeberg zur Hohen Eule" Leimen1975. Nadto proponuję zwrócić się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz pana Więcka,, ktory ma sklep papierniczy i ksiegarnię na rynku w Bystrzycy Kł., posiadacza wielkiego zbioru starych widokówek. Krzysztofer

Re: Wielki krok (wstecz)
Autor: domin
Data: 2006-05-08 07:03:07
Proponuję zamiast bełtania podanie konkretnych propozycji - jak wybierac delegatów na rozmaite zjazdy: oddziału czy Walny, bo to jedyna droga w demokracji powoływania władz w stowarzyszeniach. Jak wybrać, żeby delegaci na Walny wybrali, kogo słusznie trzeba do władz, które są tak krytykowane? Żeby stanowili, to co trzeba? W tym tkwi problem. Krzysztofer

Re: Mafia w ZG i przydatkach :-)
Autor: domin
Data: 2006-05-08 06:57:34
Kolego Jajowy z byłego (kadencyjnie) ZG! Po ostatnim Walnym jestem zdania, że klikowość jest - i to bardzo duża. Krzysztofer

Re: O czym zapomniał XVI Zjazd?
Autor: domin
Data: 2006-05-08 06:49:29
Janusz! Racja z tradycją PTTKowską, chyba większość obecnych oddziałów powstała po zjednoczeniu. Ale też wiele po prostu zmieniło tylko nazwę będąc wcześniej oddziałami PTT i PTKraj. Co do niedoszłego - odbieram to żartobliwie, ale nie chciałbym utrwalenia poglądu, że "walczyłem" jak lew o tzw. fotel prezesa - bo nie walczyłem, a jedynie postawiłem swoją osobę do dyspozycji jako kandydat. Chciałem tym krokiem choć trochę ruszyć zmurszałe myślenie i załlatwianie spraw po kątach przez grupki ambicjonalnych "działaczy" załatwiających swoje sprawy ponad głowa...

Re: Johan Wolfgang Goethe
Autor: domin
Data: 2006-04-11 19:15:11
Była na pewno - 29.08.1790. Proponuję najwięcej szczegółów o tym regionie w przewodnikowej wersji "G. Stołowe" - swojego, niestety. autorstwa. Najlepsze zas opracowanie o pobycie Goethego to "Goethes Schlesische reise" Karla-Heinza Ziolko - znowu niestety, bo po niem iecku. Krzysztofer

Re: Krajoznawcza Odznaka Morska
Autor: domin
Data: 2006-03-31 09:58:07
Problem jest taki, że projekty regulaminów odznak ponadregionalnych, a tak na pewno taką, jest powinny przechodzić przez KKraj. ZG - zawszeć to jakiś filtr. Ale po co komu komisje ZG, prawda? Krzysztofer

Re: Ośrodki Krajoznawcze
Autor: domin
Data: 2006-03-31 09:50:04
Proszę poszukać w różnych geografiach turystycznych Polski, np. Kruczka czy Wyrzykowskiego, można zwrócić się do Instytutu Turystyki w Warszawie. Krzysztofer

Re: członkowie honorowi
Autor: domin
Data: 2006-03-24 07:42:33
Teoretycznie masz rację, ale z reguły dorobek przychodzi z wiekiem. Na kandydatów bywa zgłaszanych po kilkadziesiąt osób, więc trzeba kogoś wybrać. C hyba rozumiesz syruację, gdy do wyboru jest człowiek 40-letni (nie przypominam sobie takiej sytuacji przez 16 lat mojej pracy w ZG) i 75-letni. Krzysztof

Re: członkowie honorowi
Autor: domin
Data: 2006-03-24 07:40:57
Bez przesady z tymi władzami! Wpierw kotłuje się to w Kapitule Odznaczeń, a potem bywają gorące dyskusje w ZG i głosowania. Decyduje jednak spore grono osób, a nie wąska klika. Krzysztofer

Re: krajoznawstwo
Autor: domin
Data: 2006-03-23 07:06:19
Cieszę się z Twojej opinii, nie-malkontentów na tym Forum jest tak mało! Mam nadzieję, że spotkamy się na CZAKu i ujawnisz się. Krzysztofer

Re: Złe schronisko na Boraczej
Autor: domin
Data: 2006-03-23 07:00:55
Spałem tam w zeszłym sezonie i było zupełnie OK. Krzysztofer

Re: członkowie honorowi
Autor: domin
Data: 2006-03-23 06:56:02
Nie ma precyzyjnego regulaminu, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie po zgłoszeniu przed Walnym Zjazdem przez macierzysty oddział na drodze uchwały. Decydują różne rzeczy, przede wszystkim rozmiar i długotrwałość działalności na rzecz PTTK, a dodatkowo - choć nie jest bezwzględną regułą, wiek kandydata. Krzysztofer

Re: PTTK czy PTK czy PTT?
Autor: domin
Data: 2006-03-18 07:40:51
Tak, to jest przykre. Forum - jakie by tam nie były wypowiedzi, niekiedy żenujące, to jedyny sposób przekaqzu informacji do tak szerokiego grona. Ale podejrzewam, że mało kto z obecnego ZG ma dostęp do internetu i korzysta z niego. A przekaz w biurze - to inna historia. Krzysztofer

Re: Terminologia turystyczna
Autor: domin
Data: 2006-03-18 07:23:36
Polecam też książki Zygmunta Kruczka i Antoniego Kowalczyka - te można gdzieniegdzie kupić. Krzysztofer

Re: PTTK czy PTK czy PTT?
Autor: domin
Data: 2006-03-16 07:33:26
1. krytyka tak - ale najpierw warto rozpoznac choć nieco sprawę, a nie od razu wydawac wyroki i odstrzeliwać. Nie zarzucaj mi, że chcę stłamsic demokrację. 2. chyba nie znaleś ludzi od reaktywacji - dobrze wiedzieli o tym! 3. w sprawiesądow nie wypowiadam się, bo wykracza to poza moją znajomość sprawy. Na tym polega sensownośc wypowiedzi. 4. mimo krytycznego stosunku do reaktywatorów nigdy bym nie użył, nawet żartobliwie, takich okresleń - zwłaszcza publicznie, jak Ty. Widocznie nie mam poczucia humoru. 5. warto najpierw pytac, a potem wyrokowac. Krzysztofer

Re: PTTK czy PTK czy PTT?
Autor: domin
Data: 2006-03-16 07:30:34
No ale ktoś go wybrał do zarządu, ktoś wybrał go na Zjazd... Krzysztofer

Re: PTTK czy PTK czy PTT?
Autor: domin
Data: 2006-03-12 20:07:38
Po pierwsze - nie jestem władzą w PTTK i nie mogę za nią odpowiadać. Jeszcze raz powtarzam - a skąd ta władza? To ludzie, którzy przecież robią coś i w swoich oddziałach, z nieba nie spadli. Po drugie - uwagi krytyczne jak najbardziej, ale nie zakładanie z góry, że coś było robione w złej wierze i w tym duchu. Czyżby moja wypowiedź była niegrzeczna? Mój tekst nie był karceniem, ale zwróceniem uwagi na styl wypowiedzi i nieporuszany aspekt, nic więcej. Po trzecie - pisanie słów, jakie użyto, insynuuje moje intencje. To brzydkie. I właśnie taki styl zniechęca do...

Re: PTTK czy PTK czy PTT?
Autor: domin
Data: 2006-03-11 19:19:57
Czytam i czytam i nadziwić się nie mogę. Chyba wszyscy członkowie PTTK, a na Towarzystwo psioczą, ile wlezie! A przecież: 1. skąd ta góra się wzięła i bierze? Toż Wasi koledzy wybierani na zjazdach oddziałów i wojewódzkich, nikt ich już nie przynosi w teczce. Można xle ich oceniać, ale nie odsądzać od czci i wiary! Koledzy, minimum lojalności wobec własnej organizacji i jej demokratycznie wybranych władz! 2. czemu nikt nie zwrócił uwagi, że te nowe PTT i PTK postąpiło nieuczciwie - a praktycznie dopuściły się oszustwa wobec sądów, zatając zapis statutu PTTK?...

Re: Dlaczego forum umiera ?
Autor: domin
Data: 2006-02-27 15:40:12
Ano między innymi z takich powodów. Wielu szacownych i doprawdy zasłużonych ludzi z PTTK, którzy nawet pracują w internecie, nie włącza się w dyskusje na Forum z uwagi na częśto niski, wręcz żenujący kulturalny poziom wypowiedzi. Bo że ktoś pyta, czego nie wie, to dobrze - o to chodzi. Jednak młodzieżowo-uliczny język nie wszystkim odpowiada. A ponadto tak wiele niemiłych insynuacji... Nie nastraja to do nawiązywania lub podtrzymywania kontaktu. Nieduża część działaczy korzysta z Forum, ale też - czy się komu podoba, czy nie, istnieją określone procedury działan...

Re: krajoznawstwo
Autor: domin
Data: 2006-02-12 16:35:20
Jeśli macie takie, Koledzy, takie wspaniałe pomysły, to podzielcie się nimi - Komisja Krajoznawcza ZG nie otacza się nieprzenikalną barierą! Obecnie przewodniczącym Krajowego Kolegium Instruktorow Krajoznawstwa jest Józef Partyka - kto się rzeczywiście interesuje krajoznawstwem, ten wie, kto to jest. Odpowiada więc i za szkolenie, w tym za kurs przed CZAKiem ew Kaliszu. Proszę więc do niego skierować owe propozycje. Krzysztofer

Re: CZAK 2006
Autor: domin
Data: 2006-01-18 18:05:33
Ciągle mnie coś zaskakuje - ale to chyba dobrze, bo nie jest nudno. To niby wątek o CZAKu, ale o nim to najmniej! Krzysztofer

Re: CZAK 2006
Autor: domin
Data: 2006-01-18 18:03:45
Najprawdopoodbniej nie ostatni, bo ponoć w druku jest rzeczywiście ostatni 11-12/05. Krzysztofer

Re: CZAK 2006
Autor: domin
Data: 2006-01-18 07:48:28
Na CZAK zapraszani są imiennie Zasłużeni Instruktorzy Krajoznawstwa i Instruktorzy Krajoznawstwa Polski. IKR, nie stety, nie - jest ich ponad 1000! I tak na CZAK przyjeżdżają nieliczni ZIK i IKP, reszta to każdy zainteresowany. Miejsc jest zwykle ok. 250, tj. 5-6 autokarów. Wszystko jest limitowane miejscami noclegowymi - czy to to tak trudno zrozumieć? Na impreze krajoznawczą to i tak wielka liczba uczestników. Po prostu trzeba pilnować informacji. Krzysztofer

Re: CZAK 2006
Autor: domin
Data: 2006-01-18 07:44:03
Niestety, Oddział Wrocławski na Na szlakun nie zarabiał ani grosza, ostatnie kilka lat dopłacał, co sie skończyło tym, że od 1.01.2006 zawiesił jego wydawanie. Krzysztofer

Re: krajoznawstwo
Autor: domin
Data: 2006-01-18 07:37:02
Komisja Krajoznawcza ZG stoi na stanowisku, że instruktora krajoznawstwa nie da się wyszkolić nawet na najdłuzszym kursie ze względu na bogactwo samej wiedzy o regionie. Dlatego kursy przed CZAK mają jedynie charakter uzupełniający i wspomagający, zwłaszcza dla tych, którzy w swoim środowisku nie mieli okazji na podobne spotkania. W poprzedniej kadencji kursy czakowskie organizowała i kierowała nimi kol. Pola Kuleczka. W tym roku zajmie się tym przewodniczący Krajowego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa w nowej kadencji kol. Józef Partyka. Krzysztofer

Re: CZAK 2006
Autor: domin
Data: 2006-01-07 08:44:11
Potwierdzam. A że co roku więcej chętnych, radzę utrzymywać stały kontakt z najbliższym oddziałem celem uzyskania karty zgłoszenia i zgłoszenia się - bo, jak zwykle, najpewniej nie bedziemy mogli przyjąć wszystkich. Krzysztofer

Re: SOS w sprawie statutu
Autor: domin
Data: 2005-12-30 20:08:29
Jurku! Statut jest ułomny, bo mimo ostrzeżeń na Zjeździe i krytyki był w istocie robiony na kolanie podczas Zjazdu. I tak to wychodzi. Nie dałoby rady skombinować 3 dorosłych i 2 niepełnoletnich? Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, więcej uciechy z turystyki niż biurokracji w PTTK. Krzysztofer

Re: Muflon w Sudetach?
Autor: domin
Data: 2005-12-26 19:53:59
Informacje w Słowniku o muflonie pochodzą ode mnie. Zacząrpnąłem je z przedwojennej literatury niemieckiej. O 1814 pierwsze słyszę, mało prawdopoodbnie, żeby ktoś bawił się w takie coś. Może to błąd - zamiast 1914, co byłoby bliskie prawdy. Krzysztofer

Re: SOS w sprawie statutu
Autor: domin
Data: 2005-12-26 19:50:50
Wybrać 3-osobowy zarząd: 2 dorosłych i 1 nieletni. Krzysztofer

Re: SOS w sprawie statutu
Autor: domin
Data: 2005-12-24 14:51:51
Dla mnie sprawa jest jasna i zamyka się w dwóch sytuacjach: 1. w kole z członkami ponizej (małoletni) 18 i powyzej (pełnoletni) lat ci pierwsi mogą wchodzić w skład władz, o ile większość członków będą stanowili pełnolteni; 2. w kole z członkami ponizej 18 lat osi sami tworzą władze koła. Pozdrawiam. Krzysztofer

Re: Nobilitacja?
Autor: domin
Data: 2005-12-21 09:04:48
Zgadzam się ze Staszkiem - tak samo to odbierałem, też imponowało mi - na swój sposób, że mogę z takimi "ważniakami" czuć się członkami jakiejś wspólnoty. Co do uprawnień w wymiarze państwowym - w poprzedniej kadencji ZG naprawdę starał się jak mógł, ale przebić muru urzędasów nie udało się. Czy teraz w państwie pisowym uda się? Śmiem, że wątpię. Krzysztofer

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-20 20:17:06
Przepraszam, nie chwytam, tyle wypowiedzi. Do kogo odnosi się ta uwaga o przyłbicy? Krzysztofer

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-18 15:49:11
Lu kasz! Nie o to mi chodzi, wcale nie jestem w stanie samozachwytu, to wszystko jest mi znane i b. boleśnie odczuwane, bo masz rację - ja za to płacę głową, a raczej dobrym imieniem. Jeszcze raz Ci się podłożę, ale doprawdy nie miałem wpływu na wiele spraw. A wśród przyjaciół... itd. Krzysztofer

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-17 18:08:14
No, jeden życzliwy! Dzięki. Jest właśnie tak, jak napisałeś. Wierzaj mi, naciskałem na wersję internetową tym bardziej, że od dłuższego czasu pracowaliśmy z technicznym w formacie pdf. Nie udało mi się (czy to też jest ośmieszanie się?) przeskoczyć bariery oficynowej. O Kanale Mazurskim nie napisałem sam, ponieważ 1) poza zbieżnością nazw nie mam z nim nic wspólnego, 2) nie pisuję na tematy nawet choć trochę znane (czyli mało poznane), 3) dostałem kilka tekstów od osoby z tamtego regionu, a więc (przynajmniej teoretycznie) wiarogodnego. Pozdrawiam Krzysztofer

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-17 12:26:21
Szanowi Forumowicze! Praca zawodowa pozwala mi dopiero dziś odpowiedzieć na Wasze głosy, ale to może i lepiej, bo hurtowo - sądzę, że zostanie mi to wybaczone. Na początek drobna historia, przy czym sporo wyjaśnia Jacek P. dzięki!). Otóż na początku był biuletyn "Informacje ZW PTTK we Wroclawiu" (wcale nie powielaczowy), który wychodził 1981-87 i stanowił dla pewnego grona działaczy szkołę dziennikarstwa pod kierunkiem zawodowego dziennikarza Romana Rubina (nie będzie mu to zapomniane). Od 1988 - pod wpływem Staszka N. rzecz stała się ogólnopolska i powszechna, przyj...

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-15 16:08:19
Chętnie do tej i podobnych wypowiedzi ustosunkuję się, ale proszę mi wpierw dokładnie okreslić, co to znaczy "przypadkowe teksty". Chciałbym dyskutować merytorycznie, ogólnikami nic się nie da osiągnąć. Krzysztofer

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-15 07:00:22
Nie, Tomku, na tyle się nie daję. Krzysztofer

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-14 18:05:23
Prostuję swoją poprzednią wypowiedź co do "cienko przędzie". Nie mam w tym zakresie wystarczającej wiedzy, stąd sformułowanie jest pochopne. Sorry. Krzysztofer

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-13 19:24:27
Sudety też mają duże zwroty i niesprzedawane nakłady, ale za nimi stoi w miarę zasobne wydawnbictwo, podczas gdy O. Wrocławski cienko przędzie. NS w porywach miało nieco ponad 500 prenumertorów. Z ponad 300 oddziałów tylko 5-6 brało do sprzedaży i prenumeraty, schronisk jeszcze mniej mimo iż co roku wysylaliśmy im darmowe numery reklamowe. Stąd nakład 1200-1300 egz., co zniechęcało ew. reklamodawców. Cala obsługa była spoleczna - z wyjątkiem naświetlania, druku i kolportażu. Taniej się nie dało. Krzysztofer

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-13 19:22:27
Łukaszu Drogi! Życia bywa bardziej zaskakujące niż sobie niekiedy wyobrażamy! Krzysztofer

Re: Na Szlaku
Autor: domin
Data: 2005-12-09 20:29:28
Szanowny Kolego! Jako wieloletni redaktor naczelny NS muszę z przykrością stwierdzić: - działałem zawsze w skrajnie trudnych warunkach: organizacyjnych, finansowych, programowych, balansując między różnymi skrajnościami i wymaganiami; a pomocy - znikąd. Tylko kilka oddziałów (na ponad 300) prenumeruje, więcej czytelników spoza PTTK niż członków PTTK, - fakt, iż redakcja nie była w stanie płacić honorariów, skazał ją na korzystanie z dobrowolnych tekstów, za co wielokrotnie publicznie, także na łamach, dziękowaliśmy; brak egzemplarzy autorskich to kwestia sekre...

Re: Pożegnanie
Autor: domin
Data: 2005-12-03 08:59:41
Sorry, Łukasz - oczywiście powinno być "zrobiłeś", bo nie o mnie tu chodzi. Krzysztofer

Re: Pożegnanie
Autor: domin
Data: 2005-12-02 10:49:40
I ja się dokładam do podziękowań za robotę, jaką zrobiłem dla Towarzystwa, a w szczególności dla Komisji Krajoznawczej. Zyczę powodzenia i może lepszych warunków pracy - w różnych aspektach. Krzysztofer

Re: Po KNAG
Autor: domin
Data: 2005-11-25 11:41:23
Nie sądzę, żeby te przyczyny grały rolę. Wg mnie następujące: 1. brak stałegop dostępu do internetu 2. brak przyzwyczajenia do korzystania z forum 3. zaganianie (praca) 4. niechęć do niskiego niekiedy poziomu wypowiedzi. Krzysztofer

Re: Po KNAG
Autor: domin
Data: 2005-11-25 11:39:25
Staramy się robić i w nowej kadencji jeszcze bardziej zwrócimy na to uwagę. Dlatwgo podajemy swoje adresy, żeby do tych osób kierować konkretne zapytania. W styczniu zamieścimy podział obowiązków czy zakres spraw. Krzysztofer

Re: Po KNAG
Autor: domin
Data: 2005-11-25 11:37:02
Sądzę, że dla wielu bycie w czymś zastępuje bycie kimś - na co znacznie trudniej zapracować! Dzięki za pozdrowienia. Krzysztofer

Re: Po KNAG
Autor: domin
Data: 2005-11-22 19:03:21
O, przepraszam, wcale nie w tonie żalu, bo przewidziałem taką sytuację. Mam co robić, także w Towarzystwie i wcale na nie się nie obraziłem, choć smuci mnie sposób reakcji wobec ważnych decyzji typu wybory. Co najwyzej złosliwie mogę stwierdzić, że przynajmniej mój majątek (skromny) jest bezpioeczny, gdyż w przypadku krachu finansowego ZG komornik mi go nie zajmie, a tak wg aktualnego prawa może się zdarzyć. Róbmy swoje po prostu, nadal i uprawiam turystykę, także w kolegami z PTTK, i krajoznawstwo na różne sposoby. Zebrania muszą być w organizacji, bo jest to jaki...

Re: Po KNAG
Autor: domin
Data: 2005-11-19 09:55:52
Jakoś dziwnie to brzmi: władza, wladza, władza... Kto to jest? To są przecież przedstawiciele oddziałów - ktoś ich wybrał na zjazdach oddziałów, ktoś ich wybrał demokratycznie (choć nie zawsze fair) na Walnym. Żadnych korzyści materialnych nie ma z tytułu bycia we w władzach PTTK, tylko zajmuje czas, czasami trzeba dołożyć do interesu. Jednakże dla wielu aurora bycia we "władzach" jest tak duża, że usiłują się do niej dostać za wszelką cene nie patrząc na swoje i innych kompetencje. Stąd m.in. brak kontaktu z Forum. Mimo iż nie jestem we wladzach, tak źle mnie...

Re: Po KNAG
Autor: domin
Data: 2005-11-16 15:41:08
Mówiłem na ostatnim Walnym o konieczności rozwoju przekazu elektronicznego w naszym Towarzystwie, ale nowe przebija się b. wolno. Za to też mnie odstawiono na boczny tor. P{óki co, mamy podobno zwolnienia w biurze ZG. Piszę podobno, bo mimo statutowego prawa uczestniczenia przewodniczących komisji ZG w posiedzeniach (chyba że w tym wypoconym we wrzesniu to usunieto) ani razu w XVI Kadencji nie byłem na takowe zaproszony. Przyszło "nowe". Krzysztofer

Re: Po KNAG
Autor: domin
Data: 2005-11-16 15:39:06
Niektóre komisje ZG - np. Krajoznawcza, mają swoją stronę. Ale trzeba świeżego ducha! KRM

Re: Do Krajowej Komisji Krajozn...
Autor: domin
Data: 2005-10-21 21:07:06
Uprzejmie informuję wszystkich zainteresowanych, że na stronie Komisji jest już jej sprawozdanie za kadencję 2002-2005, jako że 20.11.2005 r. odbedzie sie w Warszawie Krajowa Narada Aktywu Krajoznawczego kończąca te kadencję i wybierająca komisję na nową 2005-2009. Krzysztof R. Mazurski

Re: Główny Szlak Sudecki
Autor: domin
Data: 2005-10-13 06:50:48
Proszę czytac "Na szlaku". W jednym z ostatnich numerów kolega z Prudnika opisał przebieg. KRM

Re: VValny Zjazd vv internecie
Autor: domin
Data: 2005-09-18 19:12:02
Podaj swój kontakt na Łukasza, to Ci swoje wyślę. Krzysztof R. Mazurski

Re: Czas na przełom
Autor: domin
Data: 2005-09-14 18:55:27
Dziękuję wszystkim za uwagi, które biorę do serca. Własnie wróciłem z tygodniowej prawie łazęgi po Sudetach - jak na turystę przyszło. No cóż, chyba mój błąd, że nie szlifowałem bruków po "warszawce" i nie próbowałem wchodzić w układy. Towarzystwo jest i będzie takie, jacy będą jego członkowie. Sam prezes - nawet wszechmogący minister, niewiele może, bo jest jednym z kilkunastu (trzydziestu - zależy, co Zjazd zadecyduje) członków ZG. Decyduje (na szczęście, a może na nieszczęście) kolektywna wola. Ja natomiast pisałem, że będę próbował przekonać do t...

Re: Moje postulaty.
Autor: domin
Data: 2005-09-08 14:50:51
Ano racja, przynajmniej z dwoma ostatnimi. Jeżeli przejdę do ZG, to spróbuję się tym zająć. Tym ostatnim zresztą zajmuję z pewnym skutkiem. Krzysztofer

Re: PTT > PTTK?
Autor: domin
Data: 2005-09-08 07:00:06
Trochę może późno, ale nie jestem w stanie śledzić wszystkich dyskusji. Otóż kilka lat temu los zawodowy zetknął mnie z niewątpliwym autorytetem nie tylko zawodowym, ale i moralnym - prof. Tadeuszem Zipserem z Politechniki Wrocławskiej, kiedyś dość znanym wspinaczem. Przypadkowo zgadaliśmy się, że by w 1950 r. delegatem oddziału wroclawskiego PTT na Zjazd Zjednoczeniowy do Wrocławia. Wspominał, że na spotkaniu we Wrocławiu tylko 1 osoba sprzeciwiła się temu, zaś na Zjeździe panowała z całą pewnością atmosfera chęci współpracy. Sugestiom o jakichkolwiek nacisk...

Re: Moje postulaty.
Autor: domin
Data: 2005-09-07 18:39:04
Wojtku! Widac, że delegaci nie czytają Forum, ja, niestety, rzadko kiedy mam czas. Ale uważam, że masz wiele racji i jeżeli wejdę znów do ZG, to będę to pchał. A po kolei. 1. jest Fundusz Promocji, były kiedyś Fundusz Pomocy oddziałom - wielu się to nie podoba (vide w innym miejscu, dyskusja nad moim tekstem o przełomie). 2. powszechne głosowanie - ok. 80 tys. członków?! 3. akcja promocyjna - co jakiś czas jest robiona, ostatnio był Rok Schronisk Górskich PTTK. Nawiasem mówiąc, członka ZG z woj. dolnośląskiego i autora przewodników po Ziemi Kłodzkiej - czyli mni...

Re: do wszystkich malkontentów
Autor: domin
Data: 2005-09-07 18:29:42
Jurku! Ale nie będzie to skopiowanie Słownika geografii turystycznej Sudetów, mam nadzieję? Pozdrawiam Krzysztofer

Re: do wszystkich malkontentów
Autor: domin
Data: 2005-09-07 18:26:59
Pardon, Pilocie. A kto wybrał tych "starych"? Nie przypadkiem "starzy", którzy przyszli na zebranie wyborcze swojego koła i wybrali znajomych??? Demokracja jest wtedy, kiedy się z niej korzysta. Jeżeli "młodzi" nie przyjdą, to dominują "starzy". A wiekszośc, jak wiadomo, w demokracji decyduje. Pozdrawiam Krzysztof R. Mazurski

Re: Tajność materiałów zjazdowych
Autor: domin
Data: 2005-09-07 18:22:06
Imienniku! Na pewno nikt takich obaw nie miał i nic do ukrycia nie ma, z wyjątkiem szczegółowych danych finansowych - to chyba jasne. Po prostu nikt na to nie wpadł, ja też, często korzystający z internetu, nie pomyślałem o tym. Dlaczego jednak od razu podejrzewać coś złego? Krzysztof R. mazurski Członek ustępującego ZG

Re: Czas na przełom
Autor: domin
Data: 2005-09-07 13:13:16
Dziękuję. jest jeszcze dokończenie jako KRM2. Pozdrowienia Krzysztof R. Mazurski

Re: Czas na przełom
Autor: domin
Data: 2005-09-07 12:40:00
Przepraszam, kliknąłem nie tam, gdzie trzeba i zrobiła się przerwa. A więc dalej. 8. jacek: generalnie masz rację, jak to jednak przepchac, skoro mamy demokratyczne wybory? Sami tego chcieliśmy. Nie pozostaje nic innego, jak walczyć przed nimi i wczasie nich. Co do OKKraj. to częsciowo tylko prawda. Fakt, że pieniędzy było więc, ale z ludźmi tez nie było źle - na poziomie okręgu/województwa, bo było skąd ich pozyskać. A w powiatach to już różnie. Ja sam działałem na rzecz nowych komisji, ale z poczucia znaczenia krajoznawstwa, a nie dla statystyki. 9. Piotr: dzięku...

Re: Czas na przełom
Autor: domin
Data: 2005-09-07 11:32:34
Szanowni Korespondenci i Dyskutanci! Przepraszam, że dopiero dzisiaj odpowiadam, ale to nie wynika z braku szacunku. Po prostu: jestem turystą i podróżuję. Praca na uczelni pozwala mieć więcej wolnego czasu, zwłaszcza latem, niż w innych zakładach. Wczoraj godzinę pisałem ten list, ale go nie ma, więc ponawiam wyjaśnienia, nieco zbiorowo, bo znów wyjeżdżam i wracam tuż przed Zjazdem - przeczytam, co nowego. Dziękuję za wypowiedzi, nie spodziewałem się takiej reakcji, w sumie pozytywnej, zgodnie z moim kierunkiem myślenia. Tak tedy po kolei. 1. jaraso: jak pomagać slab...

Czas na przełom
Autor: domin
Data: 2005-08-31 11:16:33
Jeszcze daleko było do XVI Walnego Zjazdu, gdy rozgorzała dyskusja na temat oczekiwań od jego uczestników i nowych władz. W wielkim trudzie pracuje Zespół Programowy Zjazdu pod przewodnictwem wiceprezesa Edwarda Kudelskiego, on sam skierował listem otwartym szereg pytań, na które zresztą niewiele otrzymał odpowiedzi, a już na internetowym Forum ZG PTTK doszło do prawdziwej erupcji pomysłów i oświadczeń, w dużej mierze cechujących się prymitywizmem, a nawet wulgaryzmem. Problem jednak jest wiąże się zapewne ze specyficzną sytuacją w naszym kraju: gwałtownie uległ zmi...

Re: Stopień twardości betonu
Autor: domin
Data: 2005-03-19 12:23:01
Czy uprawianie turystyki i wspólne wędrowanie z kolegami z PTTK polega na zdobywaniu odznak? Nie chcesz, nie możesz, nie interesuje to - to nie zdobywaj! Czy myslisz, że wszyscy czlonkowie PTTK mają jakieś odznaki i funkcje?!

Re: Czy spółki zarządzające majątk
Autor: domin
Data: 2005-03-19 12:17:47
A kto będzie się zajmowal tymi na uboczu? Np. podpisywal umowy i ustalal koszty? Krasnoludki?

Re: Czasopisma turystyczne
Autor: domin
Data: 2005-03-19 12:08:48
Rzecz nie jest prosta. Z wielu przyczyn: 1. czytelnictwo prasy b. spadlo, 2. pojawilo się wiele konkurencyjnych wobec siebie tytulów, po Na Szlaku np. - GiA, npm, Gazeta Górska, Sudety. A rynek jest wąski (plytki), więc następuje odbieranie sobie czytelników, 3. niektóre tytuly mają za sobą zamozniejszych wydawców, więc mogą wychodzić okazalej i mimo deficytu; inne pracują spolecznie, stąd ich szanse maleją. 4. Ruch zdziera w handlu 1/3 ceny, nie bardzo dbając o sprzedaż, co powoduje ograniczenie dystrybucji, ponieważ inne firmy nie mają takiego zasięgu rynkowe. 5. O...

Re: tablice pamiątkowe
Autor: domin
Data: 2005-03-09 12:52:39
Tą pliszką mogę być, ale tyle czekałem (i czekam) na odpowiedź burmistrza Jawora, który na swojej stronie urzędowej zachęca do pytań. Taki to burmistrz czy takie jego służby? Ogólnie tyle wiem, co już napisano. Natomiast przy wejściu do Auli Leopoldyńskiej bezposrednio ani do budynku nie ma żadnej tablicy - dla pewnosci dziś dodatkowo sprawdziłem. Coś się pokręciło.

Re: krawców wierch-kłopoty
Autor: domin
Data: 2005-03-02 21:12:57
"Na szlaku" - najstarsze czasopismo górskie (teraz 19. rok) też pisuje o schroniskach PTTK, promocyjnie, i o Krawculi. Ale nie może się doprosić, by one coś o sobie przysyłały, z wyjątkiem Krupowej i Lubonia.

Re: krawców wierch-kłopoty
Autor: domin
Data: 2005-03-02 21:09:06
W zeszłym roku znów szedłem granicą z Krawculi na Rysiankę, to dobra trasa, warto iść. Redakcja "Na szlaku" od sześciu lat organizuje konkurs na najmilsze schronisko, nagrody: 2 x 2 darmowe noclegi fundowane przez kolejne spółki. Ile osób nadsyła propozycje, no ile? 20-35.

Re: Czy spółki zarządzające majątk
Autor: domin
Data: 2005-03-02 21:04:23
Oczywiście, są - dla członków ZG. Pzrecież to tajemnica handlowa, chyba zrozumiałe?

Re: Czy spółki zarządzające majątk
Autor: domin
Data: 2005-03-02 21:00:52
Rzeczywiście, w Sudetach źle się dzieje i o tym często mówię na posiedzeniach ZG. Pomijając przyczyny - jaki inny model zarzadzania proponujesz? Zlikwidować posrednika - czyli spółkę, OK. A kto zajmie się ok. 110 obiektami stanowiącymi własność ZG? Oddziały nie chcą, czyli biuro ZG (jakaś tam jego komórka). Wydoli na całą Polskę? Na pewno nie, więc powoła przedstawicielstwa terenowe. OZGT - już były...

Re: Sala gala, korytko :-)
Autor: domin
Data: 2005-02-27 18:53:20
A ja powiem, że bzdety piszecie, choćby te władze naczelne. Niby kto to jest? To przecież kilkadziesiąt osób z konkretnych oddziałów, a nie z powietrza!

Re: Czy spółki zarządzające majątk
Autor: domin
Data: 2005-02-27 18:28:44
Piszę się na pal, bo byłem z tych, którzy chcieli spółek na działalności gospodarczej. A dlaczego? Czy działalnością gospodarczą ma kierować Zarząd Głowny (bo oddziały nie paliły się do tego - dobrze wiedzą, czym to pachnie, a tak lepiej narzekac na beton niz się mordować z gospodarką), czy skierować to do profesjonalistów? Czy ma kierowac wolna z natury rzeczy droga siegajaca w decyzjach do ZG, czy umocowana w gospodarczo-prawnej rzeczywistości wolnego rynku spółpka prawa handlowego? Zanim puści się fałszywe informacje w internet (w który wielu ślepo wierzy), w...

Re: Czasopisma turystyczne
Autor: domin
Data: 2005-02-27 18:22:10
Krzysiu! Przyjrzyj się ano dobrze: w którym numerze brakowało Polski i polskich gór w szczególności?

Re: Czasopisma turystyczne
Autor: domin
Data: 2005-02-27 18:19:12
To nie do końca prawda. W każdym numerze jest o polskich górach, choć w różnej objętości. I zagranica wcale nie zajmuje połowy numeru. A wyjasnienie? Redakcja bazuje wyłącznie na tekstach czytelników, nadsyłanych bezpłatnie, bo to magazyn PTTK - ropbiony w całosci społecznie. Więc tak krawiec kraje...

Re: Czasopisma turystyczne
Autor: domin
Data: 2005-02-27 18:16:27
Od osiemnastu lat wychodzi, z niewielkimi tylko opóźnieniami (dniowymi) miesięcznik "Na szlaku" we Wrocławiu, najstarsze czasopismo górskie w Polsce, rynkowe i ogólnopolskie.

Re: CZAK... wita was....
Autor: domin
Data: 2005-02-06 16:46:11
Co kto lubi, jasne. Ale okolice są ciekawe!

Re: Mogło być gorzej...
Autor: domin
Data: 2005-02-02 07:50:22
Lechu! Weź się w garść! Jest rok 2005, nie można żyć wspomnieniami sprzed wielu lat! Jaka mafia pzrewodnicka, kto Cię nie dopuszcza do egzaminów?! Jestem w Komisji Sudeckiej, znasz mnie przecież, ja znam swoich kolegów i zupełnie nie zwracamy uwagi na to, kto skąd pochodzi! Kto jest zazdrosny?? Nie rób ludziom wody z mózgu, kto się solidnie przygotuje, ten zdaje.

Re: komercjalizacja?
Autor: domin
Data: 2005-01-25 14:17:05
Wydawało mi się, że wraz z transformacją naszego Państwa przestała istnieć Agencja JPP (dla później urodzonych: Jedna Pani drugiej Pani - czyli plotka). Z dyskusji jednak widać, że nie. Otóż jako członek Zespołu Programowego stwierdzam, że nie ma żadnego na razie stanowiska w sprawie zmian, przygotowywanych na Zjazd, na którm decyzje podejmują, nota bene, przedstawiciele ODDZIAŁÓW, a nie żaden ZG czy jego biuro. W tej chwili każdy może zgłaszać najróżnorodniejsze pomysły, ale są to tylko pomysły i nie należy każdym się tak tragicznie przejmować. Od tego są z...

Re: złoty interes turystyczny
Autor: domin
Data: 2005-01-24 20:35:31
Muszę stwierdzić, że od początku byłem b. sceptyczny wobec tego pomysłu w strategii PTTK.

Re: "V-ce" Prezes?
Autor: domin
Data: 2005-01-24 20:32:20
Właściwie logicznie i "z polska". Może zaczniemy upowszechniać? Wszak językoznawcy twierdzą, że normą staje się to, co jest powszechne.

Re: Wyniki PTTK.pl
Autor: domin
Data: 2005-01-24 20:27:56
Masz rację, ale żeby jeszcze do tego dostosowali kulturę swoich wypowiedzi (dotyczy częsci, niestet, sporej).

Re: Konkurs Tylko dla orłów
Autor: domin
Data: 2005-01-24 20:13:55
Nie wiem, skąd się bierze przekonanie niektórych osób, że ci w ZG to jacyś krwiopijcy żerujący na zwykłych członkach PTTK i na całym Towarzystwie. Przecież członkowie ZG i innych władz naczelnych Towrayzstwa: GSK (Główny Sąd Koleżeński) i GKR (Główna Komisja Rewizyjna - tak przy okazji), to nie ludzie z księżyca, lecz osoby pochodzące z oddziałów! A te władze to nie wymysł "owych" z Warszawy (w ZG na 35 osób tylko chyba 5 jest z woj. mazowieckiego, nawet więc nie w całości z Warszawy). I ta złosliwość w stawianiu prowokacyjnych pytan, insynuacje... Jako przew...

Re: Decyzja w sprawie konkursu
Autor: domin
Data: 2005-01-24 20:08:27
A zapłacisz za tę przyjemność, np. za udział w konkursie? Może ufundujesz nagrodę?

Re: Góry Orlickie
Autor: domin
Data: 2005-01-24 15:51:28
Tomku! 1. są jeszcze w Polsce biblioteki, 2. to dlaczego Ty tego nie zrobiłeś? Przecież autor i tak na tym nie zarobi, skoro nie do kupienia. Jest jeszcze u niektórych osób coś takiego, jak bezinteresowność.

Re: Decyzja w sprawie konkursu
Autor: domin
Data: 2005-01-24 15:36:09
Szanowni Uczestnicy Konkursu, Szanowni Ci-Wycofani, Szanowni Dyskutanci! W związku z zaogniającą się atmosferą dyskusji pozwalam sobie zabrać głos w tej materii. Może nie wszyscy PT Uczestnicy konkursu wiedzą, że jest to organizowany w ramach TOWARZYSTWA, gdzie wszystko jest robione społecznie, za darmo, w wolnych chwilach - dla przyjemności innych i własnej. Tak i konkurs ma być wspólną zabawą, a nie okazją do zacietrzewienia i obrzydzania sobie życia. W PTTK obowiązuje zasada kolegialności, stąd zespół jury podlega Komisji Krajoznawczej ZG. Jury przygotowało niep...

Re: Góry Orlickie
Autor: domin
Data: 2005-01-24 09:01:29
Oryginalne - tzn. trzeba by było szukać w archiwach. Z polskiej strony polecam, mimo wszystko, tak niechciane książki: Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 14 Góry Bystrzyckie i Orlickie (tam bogaty wybór źródłowej literatury)oraz przewodnik (jedyny po tamtym terenie) "G. Bystrzyckie i Orlickie" K. R. Mazurskiego. Sporadyczne informacje, np. o Zemskej Branie, mozna znaleźc też w magazynie "Na szlaku". Powodzenia!

Re: "V-ce" Prezes?
Autor: domin
Data: 2005-01-24 08:58:16
Oczywiście, pseudoskrót "v-ce" prezes nie jest żadnym skrótem. W pełnym brzmieniu nalezy pisać "wiceprezes". Wszakże, choć tego słowniki nie podają, za dopuszczalny uważam skrót "v-prezes". A Hercules to imię własne, więc należy pisać dużą literą. Pozdrowienia.

Re: Bielik
Autor: domin
Data: 2004-12-29 18:10:17
Komisja Krajoznawcza ZG PTTK nie jest zbiorem przypadkowych ludzi, którzy spotkali się dla przypadkowych celów. Jednym z jej zadań jest szerzenie w PTTK i poprzez PTTK rzetelnej wiedzy, choć w oczywisty sposób nie może odpowiadać za mertoryczną treść wszystkiego, co się ukazuje choćby na stronach ZG PTTK - Komisja to ciało społeczne, wykorzystujące na swoją działalność prywatny czas. W nadziei, że dyskusja na temat bielika się kończy, spróbujmy podsumować: 1. pytanie brzmiało - jaki to ptak i w którego PN logo się znajduje. 2. odpowiedź - bielik, Wolińskiego P...

Re: jastrzębia mamy w godle!
Autor: domin
Data: 2004-11-29 20:19:00
W XIII w. kilka gałęzi rodziny Piastów przyjęło - wzorem zachodnim, jako swój znak rozpoznawczy (godło, herb) orła, ptaka już wtedy niezbyt częstego, a dużego,silnego, któremu przypisywano różne przymioty. Dla odróżnienia linii (wielkopolskiej, śląskiej itp.) owe heraldyczne orły oznaczono różnymi barwami. Jako że w wyścigu o tron Polski zwyciężyli Piastowie wielkopolscy, to ich orzeł - biały, został godłem państwowym. Tak więc orzeł śląski - czarny, przez niektórych traktowany jako niemiecki (sic!), jest "bratem" orła państwowego. Dopatrywanie się w aktua...

Re: Gościniec nr 2 2004
Autor: domin
Data: 2004-08-15 16:28:31
Ja też się interesuję, ale nie nadążam - trudno siedzieć cały czas przy komputerze, w dodatku latem! Pozdrowienia Krzysztof R. Mazurski

Re: aktualizacja danych
Autor: domin
Data: 2004-08-15 16:22:36
Czesiu Kochany! Czy czytałeś tekst kol. Kulińskiej? Chyba nie, bo: ewidencję IKR i swoich wszystkich IK prowadzą właściwe RKIK. W ZG mamy to, co sami mianujemy, i to, co dostaniemy z RKIK. A że nie wszyscy są solidni... Jeżeli widzisz jakieś braki, to po prostu zapisz, jakie i dołącz uzupełnienia. Krzysztof

Re: Prowadzenie po górach
Autor: domin
Data: 2004-08-15 16:09:59
Wyjazdy urlopowe (i jeszcze, na szczęście, będą) nie pozwoliły mi wcześniej zabrać głosu - skorom wezwany niejako do odpowiedzi. Jestem przewodnikiem z trzema licencjami od 1968 r. Od początku nowej ustawy o usługach turystycznych zostałem powołany do dwóch komisji państwowych, prowadzę wycieczki, choć nie tak często jak dawniej, ale dużo chodzę po górach. Więc nie z pozycji faceta pod krawatem. Otóż decydujący wpływ na formę egzaminu mają urzędnicy z urzędów wojewódzkich, z którymi komisje próbują wynegocjować sensowne warunki. Uczestniczyłem, jak na razie...

Re: Prowadzenie po górach
Autor: domin
Data: 2004-08-15 15:54:25
Basiu! Wyjazdy wakacyjne sprawiły, że dopiero teraz mogę się ustosunkować do Twoicg uwag - jeśli chodzi o instruktorów krajoznawstwa PTTK. Rolę zbliżoną do komisji przewodnickich odgrywają Regionalne Kolegia Instruktorów Krajoznawstwa - organy społeczne, działające na podstawie jednolitego Regulaminu IK i, od niedawna, Regulaminu RKIK. W żadnym nie ma mowy o egzaminach i ich stosowanie jest nadużyciem, zwłaszcza idei. IK nie da się wychować na kursie i sprawdzić wiedzy egzaminem. Kandydata należy wyłonić spośród już działających krajoznawczo: publikacje, prelekcje...

Re: Przewodnik GOP
Autor: ~Dominika
Data: 2004-01-20 09:24:32
Macie może stronę www? Możesz ją podać. Dzięki.

Re: Przewodnik GOP
Autor: ~Dominika
Data: 2004-01-19 17:50:22
Oczywiście że chodzi mi o GOP. Jestem ze Śląska. Dziękuję za Wasze wypowiedzi. Już się martwiłam, że to niewykonalne, bo długo nikt nie odpisywał. A jak w końcu wyjechałam i nie miałam czasu śledić tej sprawy pojawiły się odpowiedzi i .... jest nadzieja.

Przewodnik GOP
Autor: ~Dominika
Data: 2004-01-12 16:35:52
Chciałabym zostać przewodnikiem GOP. Nie wiem gdzie i kiedy odbywają się kursy. Interesuje mnie także cena takiego przedsięwzięcia i czas trwania. Będę bardzo wdzięczna za informacje.

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-10-04 12:48:20
Polecam Słownik Synonimów Tomku. Mam nadzieję że znajdziesz tam odpowiedniki frapującego Cię słowa! Dominik.

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-10-02 14:12:17
Podany wyżej problem potraktowałem w mojej pracy pobieżnie, gdyż bardziej skupiłem się na odpowiedzialności prawnej samych przewodników i pilotów. Mój osobisty stosunek do tego problemu jest bardzo podobny jak Twój. Również zastanawiałem sie nad tą kwestią i jak tylko znajdę chwilę to poszperam tu i tam i sprawdzę jaki wydźwięk ma ów rozporządzenie na tle innych aktów prawnych jak równieź prawa międzynarodowego. Jest to faktycznie super temat na pracę doktorską ale i na zdobycie licencji przewodnika II*. Dzięki za radę i podsunięty pomysł!!! Pozdrawiam!!!

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-10-01 12:14:18
Serdeczne dzięki za słowa uznania! Pozdrawiam!

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-10-01 11:11:28
Współczuję z powodu wyboru uczelni która dała Ci szanse na "mgr" A może nie miałeś wyboru tylko gdzie indziej Cię nie przyjęli?

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-09-30 16:09:26
Droga Aniu, Nie zachwalam wcale swojej pracy jak akwizytor. (vide jedna z pierwszych wstawek na Forum) Chodzi mi tylko aby nie została puszczona w całości za friko jak Ty to sugerujesz. Co do malarzy to ich dzieła mozesz zobaczyć i wtedy ocenić czy są czegoś warte natomiast nie takie MÓZGI jak TY ją oceniały i wcale nie była dla nich zerową wartością. Więc proszę nie kompromituj się...gdyż jak może wiesz, może nie, prace dyplomowe są recenzowane przez minimum 2 osoby ( tak było w moim przypadku) które się na tym znają, ośmielam się twierdzić że bardziej niz Ty....

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-09-30 16:07:37
Jak wspominasz na fragmencie a my mówimy o całościowej publikacji. Dzięki, pozdrawiam.

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-09-30 16:00:22
Primo, Nie była rozsyłana po wszystkich jednostkach jak sugerujesz - być może po wybranych, gdyż sam jestem przewodnikiem i rozpoczynałem od szukania właśnie w jednostkach przewodnickich - w wielu miastach Polski. Po drugie, gratuluję wyboru kursu przewodnickiego z tak dobrym zapleczem materiałów merytorycznych. Po trzecie, Występowałe na Forum właśnie z zapytaniem o tą książkę, i pech chciał że nie trafiłem na Ciebie. Pozdrawiam.

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-09-30 15:35:40
Tzn. czy nie żądali by honorarium za opublikowanie konkretnych swoich prac! Pozdrawiam, Dominik

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-09-30 15:25:56
Jakby Pan nie wiedział, to ksiażka została wydana w 2000 roku i obejmuje niewielki zakres samej tylko odpowiedzialności prawnej przewodników i pilotów (nie mając tego za złe autorowi p. Tomaszowi Gawlikowi gdyż taka była jego praca w założeniu.)Natomiast moja praca wykracza szeroko poza problem samej odpowiedzialności.Od momentu wydania książki (rok 2000) wiele się zmieniło w normach prawnych - prawo karne, wykroczeń, nie wspominając o prawie administracyjnym w którym nowe przepisy pojawiają się średnio raz na 2 m-ce!!!! Ostatnią już sprawą jest to, że książka Pana...

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-09-30 15:23:52
Jeżeli ktoś byłby konkretnie zainteresowany to serdecznie zapraszam.

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-09-30 15:21:52
Dzięki za stanowcze słowa! Ciekawe czy sami krytykujący chęć przedsięwzięcia, nie zachowali się podobnie jak ja. Dzięki, pozdrawiam.

Re: Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-09-30 12:44:43
Dzięki ale nie skorzystam z jej opublikowania. Za dużo w nią włożyłem pracy-czasu i pieniędzy również (mieszkam na samym południu Polski a materiały miałem tylko w Warszawie) Zastanowię się nad publikacją jej w Wydawnictwie PTTK ale to też zależy od finansowej strony przedsięwzięcia. Chyba że masz jakąś propozycję? Pozdrawiam.

Prawo w przewodnictwie
Autor: ~Dominik
Data: 2003-09-30 09:51:18
Cześć! Jakieś 8 m-cy temu pisałem na forum o mojej pracy dyplomowej na temat "Unormowania prawne przewodników turystycznych i pilotów wycieczek w prawie polskim" Prosiłem wtedy o pomoc w znalezieniu materiałów do pracy. Praca została zrecenzowana z wynikiem bardzo dobrym i obroniłem ją w czerwcu. Teraz wracam na forum i aby dzielić się radami z zainteresowanymi. Polecam się w sprawach dotyczących zagadnień prawnych dotyczących przewodników i pilotów. Pozdrawiam.

Re: Nadanie stop. instr kraj.
Autor: domin
Data: 2003-09-23 18:09:19
Pawle! Chodziło mi o to, że nie został regulaminowo zdefiniowany region, który należy znać: region zamieszkania czy wybrany. Oczywiście znajomość regionu wiąże się z konkretnym regionem, wszelako brak tu regulaminowych powiązań między znajomością danego regionu, miejscem zamieszkania (tam, gdzie się uzyskuje uprawnienia) i zakresem uprawnień (zresztą bardzo skromnych i głownie honorowych). Kolegia dlatego noszą nazwę regionalnych, bo ich kompetencje formalne dotyczą (nadawanie uprawnień,organizacja i inspirowanie pracy instruktorów itp.) regionu, z reguły województ...

Re: Rewolucja, czy ewolucja w PTTK
Autor: domin
Data: 2003-09-09 09:43:05
Abstrahując od tego, że Piotrowi nic się w PTTK nie podoba (a jednak jest działaczem tego Towarzystwa!), to chciałbym jeszcze raz podkreślić, że PTTK jest organizacją społeczną, w której nie można nikogo ustawiać, polecać, ani wylewać (poza sprawami rozpatrzonymi przez sądy koleżeńskie). na tym polega "urok" organizacji społecznej. Czyżby komuś marzył się powrót do dawnych czasów? problemy naszego Towarzystwa są problemami całego naszego społeczeństwa. Zwolennikom rewolucji w PTTK proponuję: zróbcie rewolucję wpierw w spoleczeństwie, zaczynając od parlamentu!...

Re: Co z bazami PTTK na Ukrainie?
Autor: domin
Data: 2003-09-04 10:03:33
Dopiero teraz przeczytałem żale Basi. Znów powszechny błąd: nawalił jakiś człowiek czy ludzie, a winę zwala się na całe Towarzystwo. pamietajmy, że Towarzystwo składa się ze społecznych działaczy, ochotników - niestety, nie zawsze odpowiedzialnych. Ale to nie biuro podróży, urząd czy inna instytucja zorganizowana na zasadzie odpowiedzialności służbowej. Poza tym do wszystkich: sprawą baz na Ukrainie zajmuje się kol. Jerzy Kapłon z ZG i do niego proszę kierować zapytania. To nie jest sprawa do załatwienia w ciągu tygodnia czy miesiąca!

Re: Działalność programowa PTTK
Autor: domin
Data: 2003-08-26 18:12:58
Szanowni i zapewne bez wyjątku mili Koledzy! Po pierwsze, nie dajmy ponosić się emocjom, w końcu obecność w Towarzystwie ma nam sprawiać przyjemność. Starajmy się współdziałać, a nie mieć ciągle pretensje do wszystkiego i za wszystko. Są ludzie i ludziska, także w PTTK. Jestem także członkiem ZG - jeżeli macie niezałatwione sprawy przez ZG lub jego biuro (!), to proszę korzystać z mojej osoby. Za 2 tyg. będzie kolejne Plenum ZG - jestem do dyspozycji. Po drugie, Piotrze - rzeczywiście, konkretny region oznacza teren uprawnień przodownickich. Po trzecie, regulamin...

Re: Nazwy szlaków po polsku ...
Autor: domin
Data: 2003-08-25 20:08:01
Trzeba po prostu interweniować u wydawców map i przewodników oraz prostować w tym miejscu.

Nadanie stop. instr kraj.
Autor: domin
Data: 2003-08-25 20:01:33
Było pytanie: czy stopień instruktora krajoznawstwa wiąże się z określonym regionem? Nie, regulamin nic o tym nie mówi. Podstawą jest znajomość metodyki krajoznawstwa podbudowana wiedzą o jakimś regionie - stopień instruktora krajoznawstwa regionu nie wiąże się, jak np. w GOT czy OTP, z konkretnym regionem.

Re: Dlaczego chodzicie po górach
Autor: ~Dominika
Data: 2003-04-23 07:11:38
Lazeniem po gorach zarazil mnie moj profesor z liceum A.Chruszczynski i przez cale liceum gdy tylko byla okazja bral plecak i jechal z nami w gory.I ja tez gdy ylko jest okazja jade w gory.Dlaczego?Bo uwielbiam chodzic z plecakiem od miejsca do miejsca czuc ten kochany ciezar garbu na plecach ogladac cudowne widoki,poznawac przyjaznych ludzi i zyc ta cisza spokojem,gdzie nikt nie spieszy sie nie potraca Cie w biegu za kariera czy innym cholerstwem.Uwielbiam ten wszechogarniajacy spokoj,zapach,powietrze w plucach,uczucie po kilku dniach ze bez garba na plecach jestem tak lekka ze prawie plyne.J...

Re: Przewodniki, nie przewodnicy
Autor: ~Dominika
Data: 2003-03-12 09:39:54
Nie wiem czy dla poczatkujacych czy nie(chociaz w sumie nie uwazam sie za poczatkujaca)ale moim zdaniem przewodnik po ukrainie Pascala jest calkiem dobry.Napewno posiada kilka wad ale ogolnie rzecz biorac dobry..ja go polecam.Moze dlatego ze bylam pierwszy raz na ukrainie akurat.Faktycznie nie ma opisu szlakow np;po górach Krymskich ale napewno jedny z powodow jest fakt ze szlaków tam nie ma.Zawiera za to wiele praktycznych wiadomosci gdzie i za ile zjesc w danym miejscu,gdzie przenocowac tanio gdzie drozej,czym za ile w jakim czasie dojechac w dane miejsce..W mojej opini generalnie sie spra...

Re: Co lub kto kręci PTTKiem?
Autor: domin
Data: 2003-03-11 15:13:08
Piotrze! Jasne, że masz rację. W każdej grze obowiązują reguły i zasady (w życiu nazywa się to PRAWO)i nie chodziło mi o ich lekceważenie, tylko dobrowolne podporządkowanie się. Jeśli reguły nie pasują mi, to nie wchodzę po prostu do gry. Jacku! Wiemy, o co chodzi. Boleję nad tą sytuacją, z którą po raz pierwszy w PTTK się zetknąłem. Mnie "przygarnięto" - młodzieńca kończącego dopiero studia - nad wyraz życzliwie. Czy miałem wyjątkowe szczęście trafić na tak znakomite grono kolegów, którzy zresztą stworzyli "złoty okres" krajoznawstwa PTTK na Dolnym Śl...

Re: Poszukiwany,poszukiwana...
Autor: domin
Data: 2003-02-11 16:04:20
A przy Oddziale Wrocławskim PTTK jest Studenckie Koło Przewodników Sudeckich, w którym nie tylko przewodnicy! A skąd w ogóle jesteś, Kasiu? Krzysztof

Re: Składka PTTK i jej podział
Autor: domin
Data: 2003-02-11 15:58:00
Kolego! Drugą część składki uchwala zarząd właściwego oddziału i on też decyduje o jej wykorzystaniu. Może więc skierować ją do kół, ale też na cele ogólnooddziałowe, np. na koszty administracyjne. W zarządach są przecież przedstawiciele kół! Może też w ogóle nie uchwalać tej drugiej części. Krzysztof R. Mazurski Członek ZG PTTK

Re: Prawo a przewodnicy,piloci
Autor: ~Dominik
Data: 2003-02-10 21:05:52
Drogi Ediku!!!! Ja piszę pracę z prawa cywilnego i ustawy oraz rozporządzenia dla mnie to pestka. Ja muszę rozprawić się z "kruczkami" prawnymi i jakimiś lukami. Same ustawy to dla mnie za mało. Dzięki za odpowiedź. Muszę dorwać tę książkę. Jeśli ją ktoś dopadnie to proszę o jakiś kontakt! Dziękuję!!! jeszcze mój e-mail : dnik@wp.pl Pozdrawiam!!! :-))

Re: Prawo a przewodnicy,piloci
Autor: ~Dominik
Data: 2003-02-10 20:57:55
Drogi Edku! Byłem w każdym oddziale PTTK w rejonie i w zarządach. NIGDZIE JEJ NIE MAJĄ!!!! I taki tam burdel! Nawet swoich wydawnictw nie posiadają!!!! Chyba ją zamówię w necie jeśli się da! Narazie dziękuję!!

Prawo a przewodnicy,piloci
Autor: ~Dominik
Data: 2003-02-06 17:34:34
Obecnie piszę pracę dyplomową z prawa cywilnego o temacie :"Przewodnicy i piloci turystyczni w prawie polskim" Chciałem się dowiedzieć czy właśnie można liczyć na jakieś konsultacje z prawnikami PTTK za pośrednictwem internetu. Jeśli mógłbym prosić o pomoc byłbym bardzo wdzięczny. Mój e-mail kontaktowy: dnik@wp.pl Dziękuję!

Re: Kolekcjonerstwo
Autor: domin
Data: 2003-02-04 18:57:10
W ramach Komisji Krajoznawczej ZG jest zespół ds. kolekcjonerstwa krajoznawczego - szefem Henryk Paciej z Opola. W każdym numerze "Na szlaku" dajemy całą kolumnę (czasami więcej) nt. kolekcjonerstwa.

Re: CZAK 2003
Autor: domin
Data: 2003-02-04 18:49:37
XXXIV CZAK odbędzie się 19-24. sierpnia na Łużycach Wschodnich (woj. lubuskie) z ośrodkiem w Żarach. W tej chwili dopinamy program i regulamin. Zgłaszać się należy gdzieś na przełomie maja i czerwca do najbliższego oddziału PTTK po regulamin i kartę zgłoszenia.obowiązuje kolejność zgłoszeń (a jest ich coraz więcej!).

Krajoznawstwo na pograniczach
Autor: domin
Data: 2003-02-04 18:43:52
Jestem zainteresowany sprawą ew. współpracy krajoznawczej oddziałów PTTK na pograniczach z zagranicznymi sąsiadami.

Re: Forum krajoznawcze
Autor: domin
Data: 2003-01-21 19:30:26
Panie Kolego! Spory tekst nt. Krajobrazu jest w ostatnim "Gościńcu", więc i witrynie ZG. Niestety, rzecz na nizinach, a "Ns" zajmuje się w Polsce wyłącznie górami!

Re: Forum krajoznawcze
Autor: domin
Data: 2002-12-06 00:00:00
Jako przewodniczący Komisji Krajoznawczej ZG PTTK serdecznie zapraszam do korzystania z Forum. Zgłoszone uwagi i propozycje mogą nam się bardzo przydać, choćby do szykowanej na 2003-2004 wielkiej europejskiej imprezy Krajobraz Roku - Ziemia Lubuska.

Re: Serwis PTTK
Autor: ~Dominika
Data: 2002-12-05 00:00:00
Nie zgadzam sie z Toba do końca.Zupełnie inny świat to zapach McDonalda w Zakopanym i szosa wylana betonem prowadząca Cie nad Morskie Oko w ogromnym tłumie ludzi.Przeciez Tatry to także Karpaty...az się człowiekowi smutno robi co można zrobić z krajobrazem.

Re: Serwis PTTK
Autor: ~Dominika
Data: 2002-12-04 00:00:00
Na marginesie tak.Chodziło mi jedynie o pewne rozróznienie...klimatyczne(nie bierz tego dosłownie)i charakterologiczne(patrz wyżej)Możesz się ze mną nie zgodzić ale dla mnie Bieszczady to zupełnie inne góry w porównaniu z Beskidem Niskim i na odwrót.Uwielbiam i jedne i drugie(nie wiem,które bardziej) ale są to dla mnie różne miejsca(tak samo jak np.Gorce) każde mają swoją atmosfere.Chyba przesadzasz z tym wymieraniem:)Miejmy nadzieje że przesadzasz..

Re: Serwis PTTK
Autor: ~Dominika
Data: 2002-12-04 00:00:00
Bardzo cenna informacja.Bieszczady bowiem na co po niektorych szlakach są bardzo przepelnione i to wcale nie turystami plecakowymi(co by ucieszylo oczy)ale miedzy innymi swoistymi rodzinkami gdzie rodzice lubia chodzic i za wszelka cene chcą żeby ich pociechy tez lubiły,one z kolei robia wszystko by tylko nie iść dalej(ból brzucha,głowy itp.)Jest jeszcze jednak ogromna ilość szlaków gdzie można przez cały dzien nie spotkać żywego ducha(na przyklad szlak prowadzący z Cisnej do Balnicy i z Balnicy do Łupkowa,samotnie też można sie poczuć na tak zwanych ścieszkach dydaktyczny...

Re: Forum o obiektach
Autor: ~Dominika
Data: 2002-12-04 00:00:00
Co do sprawy z odpowiedziami to masz racje moje wina(chociaz prosilam tez o ewentualny adres gdzie moglabym uzyskac takie informacje jesli nie umieliby odpowiedziec na moje pytania)interesujace jest to ze fakt drugiego adresu przemilczales-wiec ja tez przemilcze i wracac do tego nie bede.Mila niespodzianka sa natomiast Twoje bardzo szybkie odpowiedzi:)Mam jeszcze jedna sprawe.Piszesz ze sprawa nadlesnictwa jest do sprawdzeniaw Lasach Państwowych,moze nawet na ich stronie.Czy w takim wypadku znasz adres ich strony i mozesz sie tą wiedzą podzielić?Jeżeli natomiast chodzi o spółke Bieszcza...

Re: Forum o obiektach
Autor: ~Dominika
Data: 2002-12-04 00:00:00
Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz.(swoja droga jedyna konkretna-pisalam pod adres karpaty@schroniska-pttk a takze na adres zarzadu majatkowego pttk)Moze potrafisz odpowiedziec na moje kolejne pytanie:jakie sa zasady dzierzawy schroniska i czy obecnie istnieje taka mozliwosc?Wracajac do Wanka Dzialu czy mozesz mi podac ktore to nadlesnictwo(nie jestem przekonana czy gmina Lutowiska obejmuje ten teren)i kto "zarzadza"(jak sie nazywa nadlesniczy jakis z nim kontakt)schroniskiem(dla mnie zawsze bedzie to schronisko anie obiekt) na Wanka Dziale.Licze na rownieszybka odpowiedz

Re: Serwis PTTK
Autor: ~Dominika
Data: 2002-12-04 00:00:00
Zdecydowanie piesza.Najlepiej z plecakiem w Bieszczady lub Beskidy.Zdarza sie wyjazd na zagle ale to nie to samo:)

Re: Forum o obiektach
Autor: ~Dominika
Data: 2002-12-04 00:00:00
Chcialabym poruszyc sprawe obiektu znajującego sie w Bieszczadach.Nie jestem w stanie powiedziec ile razy pisalam juz w tej sprawie bez zadnego echa nikt nie chce albo nie potrafi odpowiedziec mi(lub jedno i drugie)na pytanie co stalo sie ze swietnym schroniskiem na Wanka Dziale.Nie potrafie zrozumiec dlaczego pozostaje nieczynne od 3 lub 4 sezonow(dokladnie nie pamietam)i niszczeje.Nie rozumiem takze pewnego faktu otuz obecnie znajduje sie tam pasieka a calosc ogrodzona jest jakims plotem.Nie mowiac juz o tym iz pasieka znajduje sie przy samym szlaku( prowadzacym miedzy innymi na Gorny Otryt...