Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

NETYKIETA

Grupy dyskusyjne

Opracowane na podstawie:

Grupy dyskusyjne (Usenet, newsy, newsgrupy):

  1. W żargonie internetowym "Posting" oznacza wysyłanie nowego artykułu (listu) do grupy, albo odpowiadanie na list, który wysłał ktoś inny. "Cross-Posting" to wysyłanie tego samego listu na więcej niż jedną grupę. Jeśli zatem wysyłasz list do więcej niż jednej grupy, pamiętaj aby ustawić pole "Follow-Up", tak by wskazywało tylko na jedną grupę. Dzięki temu unikasz wysyłania tej samej odpowiedzi na wszystkie grupy, do których wysłany był oryginalny list.
  2. Przeczytaj wszystkie listy dotyczące interesującej cię dyskusji (tzw. wątki, ang. threads) zanim wyślesz odpowiedź.
  3. Kiedy udzielasz odpowiedzi na problem, który dotyczy tylko jednej osoby, zamiast wysyłać list do całej grupy, wyślij go prywatnie tylko do zainteresowanego. Pamiętaj, że grupy Usenetowe czytają ludzie na całym świecie. Z drugiej strony, nie wahaj się wysyłać artykułów, które mogą być interesujące dla wszystkich.
  4. Sprawdzaj sekcję "Distribution" w nagłówku listu, jakkolwiek zbytnio na niej nie polegaj. Z powodu złożonej metody rozprowadzania grup Usenetowych, często zdarza się, że sekcja "Distribution" jest pomijana. Mimo wszystko, jeśli wysyłasz artykuł, który jest interesujący tylko dla określonej grupy ludzi, zaznacz to odpowiednio przez wypełnienie tego pola.
  5. Zanim wyślesz zapytanie na grupę, poszukaj odpowiedzi wśród dostępnych powszechnie materiałów (książki, gazety, pliki pomocy). W przeciwnym przypadku, nie zdziw się, jeśli otrzymasz odpowiedź typu RTFM (ang. Read The Fine (F...ing) Manual - przeczytaj świetny (p...ony) podręcznik).
  6. NIE USIŁUJ KASOWAĆ wysłanych listów samodzielnie. Poproś administratora, jeśli chcesz anulować wysłany przez siebie list, lub uważasz, że anulowania wymagają listy wysłane przez innych (np. łańcuszki szczęścia).
  7. Jeśli wysłałeś na grupę artykuł i nie pojawił się on natychmiast, nie wysyłaj go ponownie, ale po prostu poczekaj.
  8. Niektóre grupy dopuszczają wysyłanie listów, które gdzie indziej mogłyby być oceniane jako (łagodnie mówiąc) niesmaczne. Mimo wszystko nie ma gwarancji, że wszyscy odbiorcy jednakowo odbiorą artykuł. W takim przypadku możesz używać programu typu "Rotate", który przesuwa wszystkie litery w liście o pewną ilość znaków (np. 13). Unixowym programem tego typu jest np. "Rot 13".
  9. Potępiane jest wszelkiego rodzaju "podszywanie" się pod inne osoby. Aby ustrzec się przed takimi praktykami stosuj programy typu PGP, które zostawiają "elektroniczny odcisk palca" na pisanych przez ciebie listach.
  10. Spodziewaj się pewnego opóźnienia, jeśli wysyłasz artykuły na listy moderowane. Moderator może zmienić temat twojego listu, aby lepiej dopasować go do określonego wątku.