Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Instrukcja znakowania szlaków
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2015-03-18 09:26:08

[cytat][cytat]...a na świecie popełniono już wiele podręczników na tematy związane ze szlakami, różnego rodzaju norm i bardzo szczegółowych instrukcji. ..[/cytat]
Poproszę o namiary.[/cytat]

Niestety mam kłopot, aby zrealizować tą prośbę. Wielokrotnie przeglądając Internet trafiam na strony z informacjami o różnych problemach związanych z wytyczaniem i znakowaniem szlaków. Większość publikacji niestety jest dostępna tylko odpłatnie, nie zawsze w księgarniach internetowych, a nie stać mnie na ich kupowanie. Normy i normatywy z założenia są odpłatne, chyba że ktoś je umieści na swojej stronie internetowej jako ich autor. Podobnie podręczniki, których zakup traktowany jest jako sprzedaż swojego rodzaju licencji na określone działanie. W każdym razie wiem, że jest tego dość sporo. Niektóre ściągam, ale bez adnotacji, skąd pochodzą. Czasem zapisuję adresy, ale po kilku latach okazują się na ogół nieaktualne. Nie mam tego materiału uporządkowanego na tyle, aby coś tutaj na szybko wyszczególnić. No i problemem jest znajomość języka - zazwyczaj mogę jedynie domyślać się o co chodzi i tłumaczyć tylko ważniejsze słowa, korzystając głównie z ilustracji. O ile nasza instrukcja ogranicza się tylko do znakowania, a właściwie do malowania znaków, to niektóre organizacje turystyczne publikują całe biblioteczki dotyczące całej gamy prac budowlanych na szlakach, z małą architekturą wszystkiego co na szlaku i przy szlaku, z typowymi gablotami na tablice informacyjno-krajoznawcze, kładkami, schodkami i typami konstrukcji nawierzchni ścieżek. Np. na stronie administracji lasów USA znalazłem normatyw bramek wjazdowych uwzględniających potrzeby turystów. Wydanie takiej biblioteki, to prawdziwe wyzwanie dla organizacji, która je podjęła. Wymaga to wielu lat wytężonej pracy, współpracy z ważnymi urzędami i instytucjami odpowiedzialnymi za opracowywanie norm i wytycznych. Zapewne również przekonywania, że prawo należy dostosować do proponowanych rozwiązań, bo dziwolągi prawne zapewne nie są jedynie polską specjalnością.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?