Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Wielki krok (wstecz)
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2006-05-08 08:33:18

>Proponuję zamiast bełtania podanie konkretnych propozycji - jak wybierac delegatów na rozmaite zjazdy ...

Do połowy lat 70-tych w PTTK działał bardzo skuteczny sposób wybierania władz, w których przeważali fachowcy od realizacji programu i celów statutowych.
Zarządy oddziałów składały się z członków wybranych na zjazdach przez delegatów z kół i z członków wybranych na naradach aktywu poszczególnych komisji. W dużych oddziałach zdarzało się, że tych drugich było niekiedy wiecej, niż tych pierwszych. Co prawda ci drudzy nie mogli by prezesami oddziałów, ale przy głosowaniach pilnowali, czy realizowany jest program i cele statutowe.
Tak samo wybierano na szczeblach okręgów i ZG.
Potem władze państwowe uznały naszą strukturę za niedemokratyczną i od tego czasu z zarządów skreślono tą część programową i pozostawiono administracyjną. Komisje zaczęły powoli obumierać, bo ci, co się rwali do władzy przestali zajmować się programem ograniczając się do administracji, skoro tylko to było uznawane za ważne. A że administrowanie jest sztuką, na której mało kto się zna i w praktyce nikt tego nie kontroluje, to jest jak jest.
Nie jestem pewien, czy po upływie ponad 30 lat można jeszcze to naprawić. Większość działaczy nie pamięta skutecznych niegdyś metod zarządzania PTTK-iem.
Obecnie jest poważniejszy problem. Jak może istnieć i sprawnie działać organizacja, która ma jeden szczebel nadrzędny i 300 równorzędnych. Taka organizacja nie ma prawa sprawnie działać. Kuriozum na skalę światową. W takiej organizacji nikt nad niczym nie panuje i wszelcy kombinatorzy mogą świetnie pływać w tym bałaganie nigdy nie przyuważeni. Sposoby rozwiązania tego problemu są dwa. Jeden, to zredukowanie liczny jednostek podrzędnych do około 30. Druga, to wprowadzenie szczebla pośredniego, który zresztą przydałby się z uwagi na współpracę ze strukturami samorządowymi i państwowymi.

Pozdrowienia

Piotr Rościszewski

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?