Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Wieża widokowa na Śnieżniku
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-12-13 17:25:03

>Jeśli więc Moderatorzy będą zdania, iż ten list nie powinien pojawić się na niniejszym Forum - proszę go usunąć.

Skrupuły czy kompleks?

>Dlaczego jestem przeciw odbudowaniu wieży widokowej, postawionej na cześć cesarza Wilhelma?

A na czyją cześć miała by być postawiona? Króla Maciusia? Jest w tym celu duża doza ówczesnego lizusowstwa i asekuranctwa, żeby urzędnicy cesarscy zezwolili na jej budowę. Sądzę, że niewiele było rzeczywistej potrzeby oddania czci Cesarzowi, chociaż trzeba pamiętać, że po wiekach rozdrobnionych państewek niemieckich Cesarz niewątpliwie musiał kojarzyć się z nadzieją na lepszą przyszłość narodu niemieckiego.

Na marginesie tej sprawy warto przypomnieć, że wiele obiektów w Polsce poświęcono Stalinowi lub Bierutowi i nadal stoją. Robienie czystek w architekturze z uwagi na nazwy obiektów uważam za pewne dziwactwo, które nikomu nie służy.

>Ta wieża mogłaby być doskonale wykorzystywana jako tło do kręcenia filmów z epoki średniowiecza

A może modnych filmów fantasy? Szybko by się zamortyzowała. Natomiast zgadzam się, że niemiecki monumetalizm to nie to, o czym marzy oko polskiego turysty.

>ku czci Wilhelma - wielkoniemieckiego kaisera, ZABORCZEGO ciemiężcy wzmagającego germanizację (szczególnie języka, oświaty i Kościoła) oraz kolonizację niemiecką na zajętych ziemiach polskich.

Faktycznie po złotej polskiej wolności szlacheckiej wymagający władcy niemieccy musieli się źle kojarzyć. Istotą każdego władcy jest doprowadzenie państwa do rozkwitu, żeby ludzie płacili większe podatki. Trzeba przyznać, że niemieccy cesarze potrafili to robić lepiej od wielu innych władców. Ujednolicanie państwa poprzez szerzenie niemieckiej oświaty i kultury najbardziej uderzyło w Polaków, ale sądzę, że nie było w tym odgórnej zamierzonej złośliwości, jak to wielu chce widzieć ("ciemiężcy"). Uderzyło podwójnie, bo Polacy byli katolikami, a nie protestantami, którzy bardziej pasowali do budowania Wielkich Niemiec.

>Kim są autorzy koncepcji ODBUDOWY tego sentymentalnego “symbolu”? Jeśli są przedstawicielami niemieckiej mniejszości - to ten sentyment może być nawet całkiem usprawiedliwiony.

A skąd by się wzięli w Kotlinie Kłodzkiej przedstawiciele niemieckiej mniejszości? Nie ten rejon i nie te czasy.

>“W przyziemiu znajdowała się sklepiona hala POŚWIĘCONA CESARZOWI Wilhelmowi, w której umieszczono JEGO POPIERSIE”.

Coś takiego, to faktycznie można sobie podarować. Co innego dyskusje o wysokości czy stylu architektonicznym wieży, a co innego przywracanie symboli minionego państwa.

Pozdrowienia

Piotr Rościszewski

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?