Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Moje PTTK, nasze PTTK...
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-09-13 10:04:23

Podpinam się pod wiadomość Łukasza i poniżej trochę moich wynurzeń...

Moim zdaniem, celem jest osiągnięcie stanu w którym PTTK będzie organizacją budzącą pozytywne skojarzenia w szerokim odbiorze społecznym, organizacją przyjazną dla swoich członków, pozwalającą w sposób nieskrępowany rozwijać swoje pasje, umożliwiać kształcenie i uzyskiwanie uprawnień turystycznych zarówno wewnętrznych jak i państwowych.
Poniżej kluczowe, według mnie, zagadnienia, których realizacja przyczyni się do realizacji postawionego na wstępie celu.

Kadencyjność
Pierwszym wrażeniem, kojarzącym się z PTTK, jest trwałość struktur i od lat te same osoby we władzach. Dla odświeżenia spojrzenia, wniesienia „świeżej krwi”, innego spojrzenia niezbędna jest kadencyjność we władzach Zarządu Głównego. Pozwoli to wyrwać się z rutyny, oderwać od utartych schematów i przyzwyczajeń. Kadencyjność – maksimum 3 kadencje a po kadencji przerwy z możliwością ponownego ubiegania się o daną funkcję, jest gwarantem większej elastyczności władz Towarzystwa.

Biuro XXI wieku
Wyobraźmy sobie sytuację kiedy w Biurze Zarządu Głównego można szybko i sprawnie załatwić dowolną sprawę dotyczącą Towarzystwa, uśmiechnięty, zadowolony z życia i kompetentny pracownik pokieruje sprawą i bez zbędnej zwłoki uzyska się satysfakcjonujące informacje. Jeśli nie osobiście to wszystko da się uzyskać drogą korespondencyjną (także elektronicznie) a wysłana korespondencja spotka się kompetentną i szybką odpowiedzią. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, wydaje się to utopią. Dziś mamy sytuację niewydolności biura ZG. Załatwienie czegoś w ZG jest problemem, bądź się trafia na nieobecność danego pracownika, bądź akurat trwają imieniny bądź inna uroczystość podczas której na stole stoi salceson, kieliszki…
Biuro ZG nie ma zwyczaju odpowiadać na kierowaną tutaj korespondencję.

Etatowi pracownicy ZG w jego władzach.
Głosując na kandydatów do ZG, zwróćcie Delegaci uwagę na to czy kandydat nie jest pracownikiem ZG. Jednoczesne zatrudnienie na etacie w ZG i bycie jego członkiem powoduje łaczenie funkcji wykonawczych i kontrolnych - taki pracownik członek ZG sam się rozlicza z tego co wykonuje na etacie. Poza tym istnieje hipotetyczna możliwośc wpływania na na takiego członka ZG poprzez stosunek pracy.

Odznaki
Uważam że są bardzo istotnym narzędziem propagandowym Towarzystwa. Było o tym już tu dużo, odsyłam pod następujący link: http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=14037

PR
Konieczne jest prowadzenie PROFESJONALNYCH działań ZG w kierunku PR. Co z tego że PTTK ma sukcesy, skoro nikt o nich nie wie. Stanowisko ds PR powinno odpowiadać za stworzenie pozytywnego wizerunku PTTK w mediach, informowaniu mediów o działaniach Towarzystwa etc.

Przewodnictwo
Od kilku lat funkcjonują państwowe uprawnienia przewodnickie, do uzyskania których niezbędne jest ukończenie specjalistycznego kursu. Sytuacja taka jest bardzo korzystna, jednak tylko i wyłącznie dla wąskiej grupy osób, zwłaszcza tej prowadzącej i organizującej kursy przewodnickiej. Obecne prawodawstwo praktycznie nie zauważa uprawnień kadry programowej PTTK i kadra PTTK bez skończenia kursu nie może przystąpić do egzaminów przewodnickich. Nowy ZG PTTK powinien podjąć intensywne działania lobbingowe w celu zmiany obecnie obowiązującego prawa. Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się zniesienie obowiązku uczestnictwa w kursach i mozliwość eksternistycznego przystępowania do państwowych egzaminów przewodnickich. Głos w sprawach przewodnictwa i udział w stanowisku PTTK wobec zmian w przepisach powinny mieć także Komisja Turystyki Górskiej i Komisja Turystyki Pieszej.

Honorowanie uprawnień.
Za patologiczną uważam sytuację w której jedna komisja jest ważniejsza od drugiej i w której nie uznaje się uprawnień nabytych przed inną komisją lub uprawnień państwowych. Jeżeli chcemy żeby PTTK i jego uprawnienia było traktowane poważnie to traktujmy poważnie siebie nawzajem i honorujmy to co zostało nabyte gdzie indziej, zwłaszcza jeśli ma rangę uprawnień panstwowych.

Kadra
Dobrze przygotowana kadra to podstawa w każdej organizacji. Niestety w oczy rzuca się brak spójnego systemu szkolenia kadr w PTTK. W szczególności zanika szkolenie podstawowe.

Na koniec jeszcze jedno: pozwólmy ludziom w ramach Towarzystwa się realizować, nie stwarzajmy sztucznych barier, nie rzucajmy kłód pod nogi ot tak tylko dla idei.

Tomek D

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?