Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Moje PTTK, nasze PTTK...
Autor: JAK
Data: 2005-09-04 22:00:58

Witam,
Obecnie z 64.619 członków PTTK 18.126 stanowi kadra PTTK. W związku z tendencją do ograniczania roli kadry społecznej PTTK w Polsce (przodownicy, instruktorzy, itp.) liczba tak będzie co roku maleć. Ta grupa osób będzie mimo wszystko gotowa płacić składkę w wysokości nawet i 200 zł, jeśli będzie to związane z przywilejami, ubezpieczeniami, itp. Wynika to trochę i z sentymentów do Towarzystwa, wspólnych jubileuszy, narad, itp.
Gorzej będzie z młodzieżą, która porównując korzyści, jakie daje im składka PTTK i np. składka PTSM (do tej pory składka roczna w wysokości 4 zł) preferować będzie PTSM, jako że oferta schronisk PTSM jest znacznie tańsza, zniżki organizacyjne są w większym stopniu realizowane w wysokości 10 – 25% i dla organizatorów obozów szkolnych opłaty w schroniskach PTSM są zwolnione z podatku VAT.
Aby przyciągnąć młodzież do PTTK minimalna składka dla młodzieży w części odprowadzanej do ZG PTTK powinna być porównywalna z PTSM, np. tyle, co ostatnio wprowadzona w wysokości 3 zł (dla ZG PTTK). Do tego powinien dochodzić odpis na Zarząd Oddziału PTTK w wysokości ustalonej przez Zarząd Oddziału PTTK, który miałby także możliwość rezygnacji z tej części składki.
Dla zainteresowanych (dorosłych i młodzieży) można byłoby wprowadzać także inne niż minimalna wysokości stawek składki PTTK związane z różnymi przywilejami, np. prenumerata „Gościńca”, dodatkowe ubezpieczenie (młodzież jest na stałe ubezpieczona w szkole, także na czas zajęć pozaszkolnych w ramach działalności opiekuńczo – wychowawczej), promocje, itp.
Aby taki system był realny centralny rejestr członków PTTK powinien być prowadzony przez Zarząd Główny PTTK metodą internetową, bez żadnych zdjęć (zdjęcia można byłoby przesyłać pocztą mailową), znaczków członkowskich, itp.
Legitymacja plastykowa PTTK powinna zawierać tylko: nr legitymacji, imię i nazwisko członka, nr PESEL. Na stronie www ZG PTTK powinna być ogólnie dostępna (dla obsługi schronisk PTTK, Oddziałów PTTK, itp.) baza danych członków PTTK z aktualnie dostępnymi informacjami j.w. + zadeklarowana przez Internet przynależność do Koła/Klubu (Oddziału PTTK), a za zgodą członka także inne informacje.
Opłatę za członkostwo na rzecz ZG PTTK można byłoby wnosić na odpowiednie konto ZG PTTK lub przez wysłanie SMS o odpowiedniej treści na określony nr telefoniczny (koszt SMS odpowiadałby wysokości zadeklarowanej składki na rzecz ZG PTTK). W ten sposób osoba stawałaby się członkiem PTTK z aktualnie opłaconymi składkami na rzecz ZG PTTK. ZG PTTK mógłby wtedy załatwiać też sprawy wynikające z ubezpieczeń. Chcąc mieć pełne prawa członkowskie (bierne i czynne prawo wyborcze) drugą część składki opłacałaby (lub nie) w zadeklarowanym Kole/Klubie (Oddziale PTTK), po wybraniu według własnego uznania korzyści z tego wynikających.
Dla realizacji tego zamierzenia (dostęp do bazy danych ZG PTTK) wszystkie Oddziały PTTK i obiekty udzielające zniżek PTTK powinny posiadać komputery ze stałym dostępem do internetu lub komputer kieszonkowy (z GSM/GPRS/EDGE/UMTS +foto). Cena tych „zabawek” stale spada i zamiast przeznaczać pieniądze na diety, etaty, itp. należałoby „PTTK – owską armię” uzbroić w te zabawki, aby zmniejszyć biurokrację i więcej czasu przeznaczyć na organizację imprez.
Takie przenośne komputery kieszonkowe, w ramach pieniędzy przeznaczonych na diety, powinni otrzymać wszyscy członkowie przyszłych władz naczelnych PTTK, wszelkie pisma do zaopiniowania powinny być przesyłane bezpośrednio na ich adresy pocztowe, prezesi powinni na bieżąco prowadzić konsultacje z zespołem, itd.
Raz w roku powinny być zebrania na Senatorskiej poświęcone podsumowaniu pracy rocznej i ocenie plusów i minusów, ocenie skuteczności pracy poszczególnych członków władz naczelnych. Powinny one być pozbawione celebry i odświętności, terminy ich powinny być ogłaszane w internecie, aby w tych dniach był dostęp do „władz” dla prezesów Oddziałów, przewodniczących ciał takich i innych, organizatorów akcji centralnych, itp.
Z własnego Oddziałowego podwórka wiem, że duża część tych „pobożnych życzeń” jest w najbliższej kadencji 2005 – 2008 realna, bo 4 lata temu nie śniło nam się jeszcze, że telefony stacjonarne staną się zbyteczne, że księgowość będzie można prowadzić przy pomocy komputera, że zamiast faxu będzie mogli przesyłać dokumenty pocztą mailową, że obok tradycyjnej ewidencji papierowej będzie można prowadzić ewidencję elektroniczną, że wykorzystując telefony komórkowe i SMS, będzie można przyjmować składki członkowskie, itp.
Najbliższe realne działania to: e-faktury, podpis elektroniczny, czasopisma elektroniczne, mikropłatności np. przy pomocy SMS, bazy danych dla użytku wewnętrznego (z hasłami dostępu), itp.
Pozdrawiam
Jurek Kwaczyński

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?