Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Lepsze jutro...?
Autor: Tomek Dygała
Data: 2005-04-04 06:55:00

Nawiązując do dyskusji przedzjazdowej, kilka zdań na temat PTTK.

Towarzystwo jest dobrowolnym zrzeszeniem ludzi o różnorakich pogladach, zapatrywaniach i oczekiwaniach – każdy z nich powinien mieć możliwość rozwijania się w ramach PTTK oraz prowadzenia wszelkiej działalności zgodnej ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. W Towarszystwie mnożą się komisje, jedna ważniejsza od drugiej, nie uznające nawzajem swoich kompetencji, nie uznające nawzajem swojej kadry... Zatem za priorytet uważam otwarcie się komisji ZG na inne ciała – wzajemne uznawanie kompetencji stwierdzonych przez inne komisje oraz uprawnień zewnętrznych. W Towarzystwie dostrzegam mnóstwo sztucznych ograniczeń, niedopuszczanie ludzi do działania, bo nie...

Czynnik ludzki

Wyrazem problemów z czynnikiem ludzkim jest na przykład konsekwentne działanie mazowieckiej komisji egzaminacyjnej ds. przodowników turystyki górskiej, której głównym celem wydaje się niedopuszczanie do powiększania się grona przodowników turystyki górskiej. Problemy te zgłaszane na KTG ZG PTTK spotykają się z brakiem reakcji i wyczekiwaniem na wygaśnięcie kadencji – pomimo wniosków o powołanie drugiej komisji egzaminacyjnej w Warszawie - „akademickiej”, KTG konsekwentnie odmawia, no bo nie... PTTK niszczą ambicjonalne spory i doszukiwanie się wszędzie podtekstów. Jak inaczej niż działaniem na szkodę PTTK określić sabotaż działania nowopowołanego Terenowego Referaty Weryfikacyjnego GOT przy Studenckim Kole Przewodników Sudeckich, ze strony niektórych działaczy Oddziału Wrocławskiego oraz przewodniczącego Delegatury Sudeckiej KTG ZG PTTK (notabene kiedyś prawomocnie wyrzuconego z PTTK). Czy działania owego przewodniczącego Delegatury Sudeckiej KTG ZG PTTK, w postaci oprotestowania powstania TRW GOT przy SKPS to jest działanie ku chwale organizacji? Czy twierdzenie przewodniczącego Delegatury Sudeckiej, na forum KTG ZG PTTK, że ów TRW GOT jest tylko efektem mojej „prywatnej wojny z Oddziałem Wrocławskim” wynika z pozytywnego pojmowania działalności w PTTK czy może z szukania wyimaginowanych wrogów – wszak ONI SĄ WSZĘDZIE... Czy zrywanie z tablicy ogłoszeń Oddziału Wrocławskiego informacji o TRW GOT przy SKPS to nie jest działanie na szkodę PTTK? Czy działanie etatowych pracowników PTTK, w tym przypadku Biura Programowego Oddziału Wrocławskiego, polegające na obstrukcji działania nielubianych kół, jest w porządku? Jak tu przechodzić spokojnie nad tym że pracownik biura nie przyjmuje wniosku o mianowanie przodownikiem turystyki górskiej, bo opinia na temat kandydata nie znajduje się na druczku wniosku, tylko jest załącznikiem a problem robi się w momencie kiedy owa pracownica zauważa pieczątkę nielubianego koła? To właśnie tacy małostkowi ludzie, którzy we wszystkim widzą spisek i którzy patrzą na PTTK wyłącznie z pozycji własnego nosa i którzy jak ognia boją się czegokolwiek nowego i konkurencji, są przyczyną wszelkiego zła w NASZEJ organizacji. To dzięki takim ludziom nie pozyskujemy młodzieży ale także tracimy starych działaczy, którzy mają dość. Przerażające jest to że w niektórych oddziałach (np. w Oddziale Wrocławskim) gros energii należy tracić na przebijanie głową muru i omijanie biurokracji. Czy takie ma być nasze PTTK?

A więc co z tym zrobić? Życzliwości oczywiście nie da się zadekretować, jednak to właśnie życzliwość powinna być dominującą w naszej działalności. Życzliwość i przyzwolenie na działania KAŻDEMU w ramach przewidzianych statutem. No i od nas tylko zależy kogo wybierzemy do władz PTTK...

Regulaminy

Problemem są przeróżne ograniczenia formalne w przeróżnych regulaminach – mnożone wymogi do uzyskiwania uprawnień kadry, bariery w rozszerzaniu, bądźmy szczerzy – iluzorycznych uprawnień, wynikające z tego niedopuszczanie ludzi młodych – „a jest młody to może jeszcze 2 lata poczekać” takie słowa nie raz nie dwa można usłyszeć z ust zasłużonych działaczy. Do tego dochodzą nieprecyzyjne regulaminy, interpretowane w sposób dowolny przez komisje.

Uważam że w tej materii powinno się odejść od sztucznych barier jak np. w przypadku rozszerzania uprawnień przodownika turystyki pieszej (nie więcej niż 2 województwa w jednym roku) oraz dbać o to by regulaminy były przejrzyste i interpretowane zawsze na korzyść petenta.

Kolejna kwestia to odznaki w przypadku niektórych mocno udziwnione regulaminy uniemożliwiają ich zdobycie, innym problemem sa potwierdzenia – tu proponuję ujednolicone zasady weryfikacji odznak. http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=14037
Na to nakłada się czynnik ludzki – nie wierzący zdobywcom, traktujący ich z buta... http://forum-pttk.pl/index.php?co=wiadomosc&id=6954

Dzieci

Zwraca uwagę kompletne zaniedbanie dzieci w kwestii odznak turystycznych. Istnieją co prawda Siedmiomilowe Buty, jednak teoretycznie nie wolno ich zdobywać w górach, jest Kiełbik, no i koniec... GOT nie uznaje dzieci poniżej 8 roku życia podczas gdy całe rzesze dzieci chodzą po górach z rodzicami, nie mogąc oficjalnie zdobywać żadnych odznak – tracimy przez to zarówno te dzieci jak też dorosłych, którzy nie rozumieją tych ograniczeń. Ja też ich nie rozumiem i żadne argumenty typu że chodzenie po górach przez dzieci jest niezdrowe, mnie nie przekonuje. Bez względu na to czy odznaka dziecięca będzie czy nie – dzieci i tak będą chodzić po górach a tylko od PTTK zależy czy te dzieci będą mogły zdobywać nasze PTTKowskie odznaki. Proponuję powstanie systemu odznak dziecięcych, opartych np. na Siedmiomilowych Butach, jednak rozszerzonych o dodatkowe stopnie i umożliwiające zdobywanie odznak w różnych dyscyplinach i weryfikowalne we wszystkich referatach różnych odznak.
Podsumowanie:
Nie bójmy się zmian, nie bójmy się ludzi którzy chcą coś robić, pomimo że wydaje się to niemożliwe albo dziwne. Nie bójmy się tych którzy chcą coś robić i nie utrącajmy im skrzydeł. Zlikwidujmy sztuczne bariery. Pamiętajmy że działalność ma być przyjemnością i dawać satysfakcję – WSZYSTKIM.

pzdr.
Tomek D

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?