Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Porozumienia wojewódzkie
Autor: Ala i Jurek
Data: 2005-02-13 11:35:39

Teraz dyskusja jest o wiele bardziej merytoryczna. Jest oczywiste, że porozumienia wojewódzkie z nadaną osobowością prawną (tworzenie zarządów wojewódzkich jako organów ZG PTTK – jest nie do przyjęcia) będą osobnymi stowarzyszeniami. Myślę, że uszło to z pola widzenia zarówno zwolenników tego rozwiązania, jak i zespołowi statutowemu. Podjęcie takiej decyzji i jej realizacja spowoduje powstanie 16 wojewódzkich stowarzyszeń złożonych z oddziałów PTTK i będą to stowarzyszenia z PTTK połączone wyłącznie poprzez swoich członków (oddziały). W żadnym przypadku nie będą mogły np. wybierać jako struktura po-średnia delegatów na walny zjazd towarzystwa. Poza tym Art. 2 Ustawy Prawo o stowarzy-szeniach mówi: Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Dodatkowo Artykuł 6 : Nikogo nie wolno zmuszać do udziału w sto-warzyszeniu lub ograniczać jego prawa do wystąpienia ze stowarzyszenia. Nikt nie może po-nosić ujemnych następstw z powodu przynależności do stowarzyszenia albo pozostawania poza nim.
Zatem udział oddziałów musi mieć charakter dobrowolny , a pozostawanie poza nie może stawiać oddziały w sytuacji gorszej od będących w stowarzyszeniu (choćby rozdział środków z budżetu ZG – nie można pomijać pozostających poza- nawiasem mówiąc w tym przypadku miałoby to charakter dotacji przekazanej innemu stowarzyszeniu).Stowarzyszenia ta-kie musiałyby się zarejestrować, posiadać odpowiednie władze, prowadzić księgowość, mieć konto w banku i to wszystko co mówi ustawa. Byłby to taki super oddział złożony z oddziałów. Takie rozwiązanie nie wymaga żadnych zmian w istniejącym statucie PTTK, a wręcz przeciwnie. Narzucenie rozwiązań niezgodnych z Ustawą Prawo o stowarzyszeniach może być (i będzie jak znam niektóre oddziały) oprotestowane.
Nawiasem mówiąc koncepcja dobrowolnego zrzeszenia się oddziałów i stworzenia stowarzy-szenia mającego charakter organizacji pożytku publicznego, przy odpowiednim nadzorze nad kosztami może spowodować możliwość korzystania z tej ustawy i dać pole do różnych rozwiązań. Byłoby to też coś poza strukturami administracyjnymi ZG. Mnie osobiście zawsze kusi próba działań o charakterze dobrowolnym, wynikających ze wspólnoty celów i przewidywanych korzyści ze współpracy. Ale czy te korzyści są przewidywalne i czy ta struktura stworzyłaby lepsze możliwości dla ich pozyskania i wykorzystania – tu wracamy do dyskusji. Zgadzam się z argumentami Pawła. Wiele z nich przedstawiłem rozpoczynając dyskusję na Forum.
Wątek osobisty. Za bardzo się uniosłem komentując wypowiedź Pawła o oddziałach wiodących w porozumieniach. Jestem prezesem Zarządu Oddziału Krakowskiego PTTK i wiem, że wykonywana przez pracowników oddziału i działaczy społecznych praca na rzecz porozumienia (a mamy i doświadczenia z tworzeniem klubów i kół ponadoddziałowych) jest pracą na koszt oddziału – zwrotowi z budżetu ZG podlegają wyłącznie kwoty udokumentowanych wydatków i w znacznej części działalnością społeczną. Stąd bolą wszelkie pomówienia.
Pozdrawiam
Jurek Kapłon

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?