Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: co na odznakę krajoznawczą?
Autor: ~pppppppppppppppppppp
Data: 2005-02-10 01:53:46

I to jest właśnie "absurdalizm". Jak członek Komisji Krajoznawczej może wciskać kit komuś, kto chce uzyskać rzetelne informacje? Regulamin OK wyraźnie mówi o rezerwatach przyrody !!!, czyli obszarach usankcjonowanych na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Archeologiczne i etnograficzne takowymi rezerwatami
nie są i nigdy nie były. Owszem, można je zaliczyć przy zdobywaniu
odznaki [nie o to słoneczko pytała, ale czy wzmiankowane są tożsame z rezerwatami przyrody], jednak [najczęściej] jako obiekty sekcji "muzea, izby regionalne".A może kolega Maśliński wymyślił sobie, że rezerwaty przyrody nieożywionej [geologiczne] to to samo co archeologiczne, jak ten w Gieczu, czy w Biskupinie? A rezerwat krajobrazowy to park etnograficzny, skansen?
A propos parków zabytkowych - regulamin OK nie zdefiniował pojęcia,
stąd możliwość trojakiej interpretacji. Primo - Park może być wpisany na listę konserwatora przyrody [tutaj dominują parki wiejskie]. Secundo - Park może być wpisany na listę konserwatora zabytków; często jako element zespołu architektoniczno-przyrodniczego. Tertio - Park może być subiektywnie postrzegany jako zabytkowy, co najczęściej ma miejsce we wszelakiej proweniencji publikacjach oraz potocznym mniemaniu. W dwóch pierwszych przypadkach o listy jest rzeczywiście trudno, bo nie są ogólnie dostępne. I w tym sensie słoneczko miała rację, że nie wie nic na temat zabytkowości danego parku. Natomiast wpisując park w celu zaliczenia do ROK nie popełni błędu, ale nie z powodów o których pisze kolega Maśliński [tzn. jakoby prawie każdy park był zabytkowy według jednego z dwóch pierwszych kryteriów], a z powodu braku definicji parku zabytkowego w
regulaminie. Dla uzmysłowienia koledze Maślińskiemu gdzie dzwonią
[bo,że dzwonią wie], przytoczę oficjalne dane z roku 1975 obejmujące obszar Wielkopolski. Na ponad 1000 parków ówczesnego województwa poznańskiego, tylko ... sic! 4 [słownie: cztery] były wpisane na listę Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Konserwator zabytków chronił ich więcej, choć tylko 173. Wniosek? Prosty. Jedynie ok.16% parków było "oficjalnie zabytkowymi".
Dodam na marginesie dla słoneczka - Srebrnogórską Twierdzę możesz ująć
jako miejsce pamięci /oflag w czasie II w.ś./, względnie jako zabytek architektury lub muzeum.
Teraz słoneczko nie będzie miała problemu, bo na jej szczęście
regulamin OK nie ma klauzuli, że jego interpretacja należy do
weryfikującego.I na szczęście nie należy do kolegi Maślińskiego,
którego zdolności w tym zakresie poznali uczestnicy konkursu na
witrynie PTTK.
:-) to ja też pozdrawiam
pj

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?