Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Przed Zjazdem.....
Autor: Basia Z.
Data: 2005-01-25 15:59:24

To i ja dorzucę swoje 0,03 zł:

1. W jaki sposób odformalizować relację członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - Towarzystwo, jakie struktury są potrzebne do utrzymania więzi?

Wg mnie bardzo wiele dobrego zdziałało tutaj forum internetowe. Wydaje mi się też że konieczna byłaby większa jawność wielu poczynań ZG (np. udostępnione w Internecie protokoły z zebrań), kto chce mógłby przejrzeć. Szczególnie to drugie – większa jawność. Ponadto taki istotny drobiazg – dlaczego ZG nie odpowiada na pisma ??? (sama nie miałam z tym do czynienia, ale o tym było wiele razy na tym forum)

2. Na czym powinno polegać partnerstwo Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ze strukturami administracyjnymi i samorządowymi?

W niektórych oddziałach i gminach działa to całkiem nieźle. Zarówno w gminie gdzie jest oddział do którego należę otrzymujemy znaczące wsparcie (rzeczowe, nie materialne) jak i tam gdzie pracuję w urzędzie gminy tez oddział otrzymuje wsparcie (wspólnie organizowane i finansowane rajdy, imprezy itd.). Wszystko jak zwykle zależy od konkretnych ludzi. Jeśli z obu stron występuje chęć współpracy – to jest dobrze.

3. Jaką drogę wybrać by Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze było postrzegane nade wszystko jako stowarzyszenie, a nie jako kolejne biuro podróży?

Wyraźnie oddzielić działalność gospodarczą (być może przekazać do spółek lub biur niezależnych od Oddziałów) od działalności społecznej.

4. Jakie rozwiązanie wybrać by zwiększając samodzielność oddziałów uzyskać zarazem ich pełną odpowiedzialność za podjęte przez siebie działania?

Jeśli chodzi o rozwiązania prawne – to tak jak jest – jest dobrze. Ale należy prawa i procedur bezwzględnie przestrzegać. Ponadto ważne jest usprawnienie działalności sądów rozstrzygających kwestie sporne. Nie widzę potrzeby działania szczebla pośredniego pomiędzy Oddziałami a ZG.

5. Jak dostosować działalność gospodarczą Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego do potrzeb turysty XXI wieku?

Czy chodzi tylko o DG ?
Wg mnie główną sprawą na której powinno zależeć PTTK jest utrzymywanie schronisk tak aby stanowiły wizytówkę Towarzystwa. A tu zasadniczą sprawą jest dobór dzierżawców. Te sprawy były w ostatnich 15 latach bardzo zaniedbane, dopiero ostatnio zaczęło się na to zwracać większą uwagę. Schroniska powinny mieć jasno i czytelnie sprecyzowany regulamin do którego przestrzegania będzie zobligowany zarówno turysta jak i dzierżawca. Np. nie może być tak aby szklanka wrzątku kosztowała 1,50 zł.

Druga sprawa – ubezpieczenia – o tym już kilka naście razy chyba pisałam. Chciałabym aby zapisując się do PTTK móc mieć takie świadczenia jak wstępując do DAV.

6. W jakim kierunku PTTK powinno zmierzać by uzyskać przejrzysty wizerunek ideowy?

Jak tak szczerze mówiąc, nie wiem jak to zrobić, ale niestety obecnie PTTK jest postrzegana (podkreślam – postrzegane) jako grupa starych zgredów. Niestety nie przyczynia się do tego właśnie brak jawności.

7. Czy Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego powinien być strażnikiem idei Towarzystwa?

Jak nie ZG – to kto ?

8. Jaką rolę powinny spełniać komisje w Towarzystwie i jak powinny być usytuowane?

Nie znam dokladnie zasad pracy komisji, ale wydaje mi się ze za mało się słyszy o ich działalności. Powinny raczej nadawać kierunki działania (np. ustalać regulaminy zdobywania odznak)

9. Czy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest reprezentantem turysty wędrującego indywidualnie? Jakie są Jego oczekiwania?

Nie jest.
Jego oczekiwania się takie ze chciałby mieć :

A/ dobrze oznakowany szlak
B/ czyste i tanie schronisko (bez specjalnych wygód)
C/ dobrą informację turystyczną
D/ możliwość zakupu dobrych wydawnictw

10. W jaki sposób Towarzystwo powinno zwiększyć swoją obecność w społeczeństwie, jakie wybrać metody?

Usprawniając to co napisałam powyżej, a czego oczekuje indywidualny turysta.

11. Czy obecne PTTK budzi potrzebę działania prospołecznego? Jeżeli w małym stopniu, to jak to zmienić?

Jeśli chodzi o działalność w klubie – to jak dla mnie – jak anjbardziej tak.
Dla mnie na prawdę od 20 lat największą przyjemność stanowi jak mi ludzie dziękują za fajną wycieczkę górską.

Natomiast ja osobiście odczuwam wstręt do pchania się „wyżej”. Ponieważ widzę (również na podstawie postów z niniejszego forum) jak wiele konfliktów to rodzi. Niestety selekcja (podobnie jak w polityce) jest chyba negatywna. Wyżej pchają się jednostki nie najlepsze a najbardziej przebojowe. To budzi we mnie niechęć.

Pozdrowienia

Basia

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?