Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Przed Zjazdem.....
Autor: Jacek Potocki
Data: 2005-01-24 13:37:02

Onegdaj obiecałem dać głos w sprawie edkowych "pytań o przyszłość PTTK".

> 1. W jaki sposób odformalizować relację członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - Towarzystwo? <

Szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, żeby to był problem natury "strukturalnej". Jeżeli jest jakiś nadmiar formalizmu, to raczej wynika z zachowania konkretnych osób. A tego odgórnie się nie załatwi.

> Jakie struktury są potrzebne do utrzymania więzi? <

Takie jak są, z jednym wyjątkiem. Mam wątpliwość czy nie za mocno rozbuchana jest struktura komisji ZG. Proponowałbym na koniec kadencji ocenić działalność każdej Komisji i w przypadku mało aktywnych zastanowić się nad jej rozwiązaniem.

> 2. Na czym powinno polegać partnerstwo Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ze strukturami administracyjnymi i samorządowymi? <

No cóż, najogólniej mówiąc, na wspólnym działaniu przynoszącym obopólne korzyści. I trudno tu coś skonkretyzować, bo konkrety będą uzależnione od lokalnych uwarunkowań.
Dobrze by było zastanowić się co PTTK (i na jakim szczeblu) może zaoferować owej administracji (i tu także istotne jest, jakiemu jej organowi). Znając realia, obawiam się jednego - działacze samorządowi będący ignorantami w dziedzinie turystyki kreują się często na wybitnych fachowców w jej dziedzinie i jako tacy uważają, że sami wszystko wiedzą najlepiej. A w tej sytuacji trudno o partnerstwo.
Sądzę, że dalszą debatę na ten temat należałoby odbyć w gronie działaczy PTTK (ale działaczy z prawdziwego zdarzenia) zaangażowanych w struktury samorządowe i proponowałbym za takimi ludźmi w PTTK się rozejrzeć. Jeżeli Zespół Programowy będzie miał szczerą chęć skorzystać z doświadczeń człowieka, który spełnia powyższe warunki i zrobił trochę pożytecznych rzeczy, mogę dać namiary. :-)

> 3. Jaką drogę wybrać by Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze było postrzegane nade wszystko jako stowarzyszenie, a nie jako kolejne biuro podróży? <

Metoda jest tylko jedna - działalność komercyjna nie może dominować nad programową. A przypuszczam, że w niejednym oddziale tak właśnie jest. Co z tym zrobić? Może używanie szyldu PTTK do celów komercyjnych powinno być dozwolone tylko jednostkom aktywnie działającym w "programie", a nie na zasadzie "automatu"? Nie wiem czy to dobry pomysł, to taka luźna myśl.

> 4. Jakie rozwiązanie wybrać by zwiększając samodzielność oddziałów uzyskać zarazem ich pełną odpowiedzialność za podjęte przez siebie działania? <

Eliminować nieodpowiedzialnych. Wprawdzie będzie to działanie ex post, ale lepsze takie niż żadne. Pod jednym warunkiem - jeżeli ktoś narobił za przeproszeniem gnoju (np. narażając Towarzystwo na poważne koszty), to należy go odsunąć od decydowania i być w tym konsekwentnym.

> 5. Jak dostosować działalność gospodarczą Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego do potrzeb turysty XXI wieku? <

Jej! Pojęcie turysty w XXI wieku jest tak szerokie, że udzielenie szczegółowej odpowiedzi na to pytanie jest właściwie niemożliwe. Proponuję zacząć od zastanowienia się jaki turysta może mieć pożytek z PTTK dysponującego takim a nie innym majątkiem i dopiero potem dostosowywać działalność.

> 6. W jakim kierunku PTTK powinno zmierzać by uzyskać przejrzysty wizerunek ideowy? <

Moje prywatne zdanie jest takie, że powinno - jako organizacja - służyć tym turystom, którzy nie są atrakcyjnymi klientami dla biur podróży. Komercja wchodzi coraz bardziej w turystykę, ale jednocześnie pozostawia rozległe pola "nieuprawiane". I tam PTTK może się przydać.

> 7. Czy Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego powinien być strażnikiem idei Towarzystwa? <

A jak nie ZG, to kto?

> 8. Jaką rolę powinny spełniać komisje w Towarzystwie i jak powinny być usytuowane? <

Sam co do tego mam wątpliwości. Komisje z jednej strony porządkują trochę dzialalność programową, ale z drugiej strony ją "szufladkują". Przy zmniejszającej liczbie aktywnych działaczy, grozi to, że mogą się stać "martwymi bytami".

> 9. Czy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest reprezentantem turysty wędrującego indywidualnie? <

Nie mam na ten temat zdania.

> 10. W jaki sposób Towarzystwo powinno zwiększyć swoją obecność w społeczeństwie, jakie wybrać metody? <

Bardziej nagłaśniać swoją działalność. Jeżeli coś robimy (niezależnie czy jest to impreza czy podjęcie uchwały w jakiejś sprawie ważnej dla turystyki), informujmy o tym dziennikarzy. Edek twierdzi, że zasługą PTTK są nowe przejścia graniczne dla turystów. Nie wiem jak jest w Karpatach, ale w Sudetach w kontekście otwierania przejść nigdy i nigdzie (poza artykułem w Gościńcu z 1990 r.) nie spotkałem się ze wzmianką, żeby PTTK coś w tej materii zrobiło (słyszę o inicjatywach samorządów, GOPR-u, euroregionów i nie wiadomo kogo jeszcze, tylko nie o PTTK).

> 11. Czy obecne PTTK budzi potrzebę działania prospołecznego? Jeżeli w małym stopniu, to jak to zmienić? <

Powiem brutalnie - dajmy sobie spokój z uszczęśliwianiem na siłę innych. Nikt chyba nie zapisuje się do PTTK po to, żeby innym robić dobrze :-). Przynależność do Towarzystwa powinna pozwalać jego członkom na realizację własnych zamiłowań, a jeśli będzie się to wiązało z działaniem prospołecznym, to dobrze.

Mam jeszcze pewne uwagi nie związane bezpośrednio z "11 pytaniami", ale o tym później.

pozdrawiam

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?