Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-12-13 13:33:09

Witam!!!

> Słownik jest jednak najważniejszym argumentem.

Owszem. Np. w dyskusji między programistami z Microsoftu, którą z form ma Word podkreślać jako błedną. Jak napisałem wyżej - krajoznawcy powinni pielęgnować tradycję nazw geograficznych.

Działania polegające na zmianie nazw, zatracanie ich bogactwa i zagubienie ich historii (poprzez np. zła odmianę) uważam za barbarzyństwo w takim samym stopniu jak wyburzanie zabytków.

> (...) a dotarłem do prawie zabytkowych wydań.

I ja tego nie neguję. Już Mieczysław Orłowicz usiłował lansować nieprawidłową formę. Nie zmienia to faktu, że jest ona historycznie nieprawidłowa.

> I niestety mieszkańcy woleli mówić Bieszczad.

Tak?
Zapewne piszesz o rdzennych mieszkańcach BIESZCZADÓW... :-)
Pic polega na tym, że mieszkańcy Bieszczadów są w 100% napływowi w ciągu ostatnich 55 lat i argument powołujący się na nich jest nienajlepszy. W innych regionach - np. na Spiszu - przyznałbym z miejsca rację.

Pozdrawiam,
Łukasz

PS. 1. Przykład Spiszu podałem, bo kiedyś właśnie argument mieszkańców przeważył w dyskusji na preclu na temat odmian nazw spiskich miejscowości.
Ł.

PS. 2. Argumentem zwolenników niepoprawnej formy dopełniacza jest fakt, że [i]Bieszczady[/i] niczym [i]nożyczki[/i] i [i]sanki[/i] nie mają liczby pojedyńczej (plurale tantum). Tymczasem - skoro byłeś w Bieszczadach to wiesz - jest to absolutna nieprawda. Zatem należy słowo Bieszczady odmieniać jak formę posiadającą liczbę pojedyńczą [i]Bieszczady[/i] - [i]Bieszczadów[/i], [i]Beskidy[/i] - [i]Beskidów[/i], [i]układy[/i] - [i]układów[/i] itp.
Problem Bieszczadów polega na tym, że pojedyńczy [i]Bieszczad[/i] zachował się w znacznie mniejszej ilości nazw niż pojedyńczy [i]Beskid[/i]. C.N.U.
Ł.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?