Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-11-16 09:08:09

Cześć!!!

Abstrahując już ode mnie i mojej sytuacji, to nadal uważam, że przepis zakazujący jednocześnie pracować dla PTTK społecznie i zarobkowo nic nie uzdrowi.

Choć tego wprost nie napisaliście zapewne chodziło Wam o sytuację, kiedy działacz Iksiński nadzoruje sam siebie jako pracownika etatowego. To faktycznie sytuacja trudna. Tylko, że zakazanie jej nie wyeliminuje sytuacji takich, że tenże działacz Iksiński jako działacz społeczny nadzorował będzie pracę pana Igrekowskiego, który jest np. jego szwagrem lub też innym pociotkiem. Albo choćby kolegą ze szkolnej ławy. Otóż zakaz taki (jak kazdy zakaz) ma swoje ograniczenia i wcale nie uderzy precyzyjnie w to, co uważacie za źródło patologii. Natomiast może uderzyć w wielu zupełnie niewinnych ludzi. Ot, choćby np. w prezesa Koła PTTK nr 1 działającego przy Zarządzie Głównym PTTK. Siłą rzeczy ów Prezes (a raczej Prezeska) jest pracownikiem ZG PTTK - tymczasem w myśl tego przepisu należałoby całe to koło rozpędzić na cztery wiatry. Na pewno tego chcecie?

Powtarzam jasno - przepisy zarówno natury ogólnej, jak i wykonawczej już są. Pewne sprawy reguluje zarówno prawo ogólne (RP) jak i nasze wewnętrzne PTTK-owskie. Teraz wystarczy ich przestrzegać.

Kolega Mosingiewicz napisał dawno temu pewien tekst o tzw. "pracusiach". Podjąłem z nim na priva polemikę. Dowodziłem, że istnienie "pracusiów" byłoby niemożliwe, bez cichej zgody, a nawet poparcia członków PTTK. Z tego co pamiętam zgodziliśmy się w tym wniosku. Trudno zatem oczekiwać, że jakiś organ kontrolny zajmie się sytuacją, która dosłownie wszystkim odpowiada. Choćby dlatego, że nie będzie o niej poinformowany.

Uderzmy się zatem w piersi i rozejrzyjmy się dookoła siebie. Nie na poziomie ZG, ani nawet na poziomie wojewódzkiego porozumienia - popatrzcie w swoich kołach i klubach czy na pewno, z czystym sumieniem możecie powiedzieć, że nie jest tak, iż ktoś odwala robotę, a wszyscy się cieszą bo znaleźli jelenia. Nic dziwnego zatem, że ów "jeleń" w przyszłości będzie miał nie tylko obowiązki, ale i prawa.

Pod koniec swojego przydługiego listu napiszę, że w zasadzie nasza dyskusja jest czysto akademicka. Zakaz taki IMVHO nie byłby możliwy ze wzgledów prawnych. Pracowdawca nie może ograniczyć prawa obywatela do zrzeszania się, zatem spółka PTTK nie mogłaby zabronić swoim pracownikom bycia członkami PTTK. Z kolei każdy członek PTTK ma czynne i bierne prawo wyborcze, którego chyba też ograniczyć nie można. Zatem dla mnie to oznacza, że na razie mogę spać spokojnie... :-)

Pozdrawiam,
Łukasz

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?