Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: XVI Zjazd PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-11-03 18:24:46

>Jak sobie wyobrażasz ewentualną rewolucję pokoleniową w PTTK i jej skutki dla Towarzystwa?

Ratunku! To nie ten poziom myślenia. PTTK nie jest partią polityczną. Najważniejszy jest cel działania, a nie wiek działacza. Jest wielu staruszków młodych duchem i wielu stetryczałych mlodzieńców.

Problemem PTTK jest brak sensownego celu istnienia, a nie wiek działaczy. Jak wstępowałem do PTTK, to tych celów istnienia było może zbyt wiele, ale każdy jak chciał, to się mógł wykazać. Obecnie, pewnie na zasadzie odreagowania, zbyt wielu działaczy ogranicza się do spotkań towarzyskich, a co gorsza do odznaczania się nawzajem za wysiłek włożony w organizację tych spotkań. Nie po to zapisywałem się do PTTK, żeby ograniczać działanie do tego typu spotkań.

>Czy nie byłoby (w razie uniemożliwienia dokonania reformy PTTK na XVI Zjeździe zgodnie z oczekiwaniami młodszej generacji członków) lepszym wyjściem podzielenie Towarzystwa i utworzenie nowego, z założenia lepiej funkcjonującego no Towarzystwa (Związku, Klubu itp) Turystów Polskich?

Czy PTTK nie jest reformowalne? Według mnie jest reformowalne. Wystarczy odgrzebać statut i zażądać od reszty "towarzystwa" deklaracji jego realizacji i wytykać palcami tych, którzy tylko udają, że go realizują. Wydaje mi się, że władze są gotowe do współpracy, ale ZG musi tą współpracę realizować nieco energiczniej, żeby tzw. doły miały jakieś pole do działania. Chociażby sławna sprawa przodowników górskich, którzy w świetle obecnych przepisów mogą przodować nie na wycieczkach, a na spotkaniach towarzyskich. Jest też sprawa znakowania szlaków, których oprócz PTTK nikt nie potrafi znakować, a władze rozdają pieniądze wszystkim chętnym, tylko nie PTTK. Lista problemów do rozwiązania jest długa i raczej o niej należy dyskutować, a nie wyłącznie o wieku działaczy. A w czym byłaby ta nowa organizacja lepsza? Jaki program proponujesz? Co pozytywnego dla turystyki wniesie utworzenie nowej organizacji turystycznej? Czy są ludzie, którzy energicznie działali w PTTK i zostali skutecznie zablokowani przez nieudaczników? Z własnego doświadczenia wiem, że jest to niemożliwe. Prawdziwy działacz, jak go wyrzucą drzwiami, to wraca przysłowiowym oknem. A jak potrafi wrócić, to po co mu druga organizacja?

>Czy chcesz zostać członkiem nowej niezależnej organizacji turystycznej?

Niezależnej od czego? Od sensu istnienia? Już to raz obserwowałem, jak grupa "niezależnych" utworzyła rzekomo reaktywowane Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Faktycznie są niezależni. Od wszystkiego, od reszty społeczności turystycznej także. Zamiast nowej prężnej organizacji kolejny klubik towarzystwa wzajemnej adoracji, przy którym PTTK jest nadal wielkie i ambitne. Czy o tego typu "niezależność" ma nam chodzić?

>My ty wybrzydzamy na stare skostniałe struktury, a nie wiemy czy polscy turyści chcą zmian.

PTTK ma faktycznie skostniałe struktury. Według mnie jest drzemiącym smokiem z olbrzymią, niewykorzystaną bazą turystyczną, która nie oferuje turystom niczego sensownego. ZG zatrudnia wielu pracowników, ale ich zadaniem w znacznej mierze jest obsługa zebrań działaczy, a nie twórcze działanie w celu rozwiązania licznych problemów. Działacze, jak chcą się zbierać na zlotach działaczy i odznaczać, to mogliby się sami obsługiwać, a pracowników, jako etetowych fachowców powinno się lepiej wykorzystać.
Turyści na pewno chcą mile spędzić czas na wycieczce, wiedząc, że nikt ich przy tym nie wykorzystał i nie naciągnął. Z wypowiedzi na naszym Forum wynika, że takich zawiedzionych na PTTK jest zbyt wielu. Ci na pewno oczekują zmian.

Piotr

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?