Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  
FORUM: strona główna • informacje i zasady • 100 ostatnich wiadomości • wyszukiwarka • nowa wiadomość
LUDZIE: strona główna • dołącz do nas • więcej o logowaniu
RÓŻNE: strona główna PTTK • FAQ • netykieta • kontakt • odzyskaj hasło

Wiadomość poprzedzająca:

Temat: Re: 200-lecie bez ciągłości i tradycyjnych związków
Autor: Piotr Rościszewski [31.11.130.46]
Data: 2017-03-29 23:58:28
Dalej mylisz ciągłość przewodnictwa sudeckiego z ciągłością jakiejś konkretnej organizacji i dochodzisz do nonsensownych wniosków, że ciągłości nie było i okrągła rocznica jest nieuzasadniona. Tak to już jest, że wszelkie rocznice liczy się od daty pierwszej zachowanej wzmianki i zaklinanie rzeczywistości niczego nie zmieni.
Dalej mylisz naturalne i od dawna planowane połączenie dwóch podobnych organizacji turystycznych z wymuszeniem tego połączenia przez władze. To rzekome wymuszenie było pretekstem do rzekomej reaktywacji PTT przez grupę działaczy, która nie umiała sobie znaleźć miejsca w PTTK i koniecznie chciała pokazać, że przegoni PTTK w działaniu, co jak wiemy, nie nastąpiło i raczej się na to nie zanosi, że dorośnie PTTK-owi choćby do pięt. Jeżeli wiadomo, że obecne PTTK jest tylko cieniem swojej dawnej świetności, to osiągnięcia obecnego PTT stają się przy tym jeszcze mizerniejsze.


Re: 200-lecie bez ciągłości i tradycyjnych związków

Autor: Przodownik 1811 [87.99.0.249]

Data: 2017-03-30 09:16:28

Tematyka: Imprezy PTTK

Piotrze! Nie ma ciągłości przewodnictwa sudeckiego, bowiem pod rządami państwa pruskiego a potem Niemiec, w tym III Rzeszy takowe przewodnictwo z uprawnieniami na cale Sudety nie istniało. Były jakieś rozdrobnione organizacje przewodnickie obejmujące wąskie obszary działania i obecne nie ma żadnej ciągłości z tamtym przewodnictwem. Różnica jest przeogromna, bowiem przewodnictwo sudeckie powstałe w Polsce objęło całe Sudety, a nawet tereny poza Sudetami, bowiem nadawane uprawnienia sięgały na północy do Nysy, aż po Wrocław, Legnicę czy Boleslawiec, a na południu obejmowały spore terytorium Czechosłowacji. Nie ma również ciągłości państwości, która przejęła kontrolę nad przewodnikami. Chyba nie twierdzisz, że władze PRL kontynuowały po wojnie regulacje zawodu przewodnika i całą machinę biurokratyczną Prus, Niemiec i III Rzeszy?

Co się tyczy PTT, to wymuszenie połączenia z PTK w 1950 r. przez ówczesne wladze było faktem. Ale myśl o reaktywowaniu była ciągle żywa. Szczególnie ożywiła się w na początku lat 80-tych, kiedy powstał dogodny klimat do reaktywowania Towarzystwa Tatrzańskiego. Stan wojenny, wydany potem zakaz działalności reaktywowanego w 1981 r. TT/PTT, mocno stępił tą inicjatywę, część byłych działaczy PTT z okresu do 1950 r. nie doczekała czasów przemian lat 1989/90, kiedy PTT zostało formalnie uznane, lub z racji bardzo podeszłego wieku nie byli w stanie czynnie uczestniczyc w działalności. Reaktywowane PTT poniosło wtedy niepowetowane straty, więc nic dziwnego, że jest tylko cieniem dawnej świetności.
Pozdrawiam
Lech

http://kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.pttpoz.republika.pl/ - Oddział Poznański PTT
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 6
pokaż wszystkie wiadomości

200-lecie bez ciągłości i tradycyjnych związków Autor: Przodownik 1811
Re: 200-lecie bez ciągłości i tradycyjnych związków Autor: Piotr Rościszewski
 └Re: 200-lecie bez ciągłości i tradycyjnych związków Autor: Przodownik 1811
  └Re: 200-lecie bez ciągłości i tradycyjnych związków Autor: Piotr Rościszewski
   ├Re: 200-lecie bez ciągłości i tradycyjnych związków Autor: Przodownik 1811
   └Re: 200-lecie bez ciągłości i tradycyjnych związków Autor: Przodownik 1811
© Łukasz Aranowski 2002-2018
Forum działa pod patronatem Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie