Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  
FORUM: strona główna • informacje i zasady • 100 ostatnich wiadomości • wyszukiwarka • nowa wiadomość
LUDZIE: strona główna • dołącz do nas • więcej o logowaniu
RÓŻNE: strona główna PTTK • FAQ • netykieta • kontakt • odzyskaj hasło

Wiadomość poprzedzająca:

Temat: Re: Chcą obejść ustawę...
Autor: Przodownik 1811 [87.99.0.249]
Data: 2013-12-13 09:51:09
Projekt rozporządzenia MSiT odnośnie uprawnień przewodników górskich http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//512/188110/188112/188113/dokument91494.pdf - to prymitywne okrojenie obecnego rozporządzenia z zapisów regulujących zawód przewodnika miejskiego i terenowego przy jednoczesnym pozostawieniu bez zmian zapisów dotyczących przewodników górskich. Zupełnie pominięto fakt wynikającej z deregulacji zmiany specyfiki przewodnictwa górskiego i konieczności dokonania głębokiej reformy tego zawodu. Prawnicy ministerialni nie rozumieją sytuacji, że należy przenieść ciężar regulacji w kierunku „górskości”, a nie bawić się w deregulację, w której przewodników górskich zostawia się regulowanych uzasadniając, że ze względów bezpieczeństwa, a faktycznie wg projektu mają oni w większości wykonywać zadania zderegulowanych przewodników terenowych. W krajach UE, tam gdzie zawód przewodnika górskiego jest regulowany, nie ma podziału na przewodników na poszczególne pasma, jest natomiast podział na przewodników górskich i przewodników wysokogórskich. Tak powinno być również w Polsce.


Re: Chcą obejść ustawę...

Autor: Przodownik 1811 [87.99.0.249]

Data: 2014-01-20 17:31:09

Tematyka: Kadra PTTK

MSiT negatywnie odniosło się do wniosku Ojcowskiego Parku Narodowego objęcia przewodnictwem górskim Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, uzasadniając takimi oto argumentami "(...) wspomniany obszar nie charakteryzuje się rzeźbą stwarzającą potencjalne zagrożenie zdrowia lub życia przebywających na nim turystów, tym samym nie wymaga wprowadzenia obowiązkowego posiadania uprawnień przewodnika górskiego przez osobę prowadzącą grupę turystów; obszar ten powinien pozostawać w dyspozycji przewodników terenowych (...)"

W tym kontekście MSiT powinno uwzględnić własne uwagi również w odniesieniu do co najmniej 2/3 obszarów ujętych w projekcie jako obszary uprawnień przewodników górskich, ponieważ tak samo nie charakteryzują się rzeźbą stwarzającą potencjalne zagrożenie zdrowia lub życia przebywających na nich turystów, tym samym nie wymagają wprowadzenia obowiązkowego posiadania uprawnień przewodnika górskiego przez osobę prowadzącą grupę turystów. Obszary te powinny znaleźć się w dyspozycji przewodników terenowych.

Oto link do zestawienia uwag zgłoszonych do projektu z dnia 29.10.2013 r. rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie nadawania uprawnień przewodników górskich oraz stanowiska Ministra Sportu i Turystyki > LINK
Pozdrawiam
Lech

http://kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.pttpoz.republika.pl/ - Oddział Poznański PTT
Jeżeli Twoim zdaniem
ta wiadomość powinna
zostać skasowana
zgłoś ją do moderatora.
odpowiedz na tę wiadomośćrozpocznij nowy wątek

Cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 9
pokaż wszystkie wiadomości

Chcą obejść ustawę... Autor: Przodownik 1811
Re: Chcą obejść ustawę... Autor: Przodownik 1811
Re: Chcą obejść ustawę... Autor: Przodownik 1811
│└Re: Chcą obejść ustawę... Autor: Przodownik 1811
Re: Chcą obejść ustawę... Autor: Radwa
 ├Re: Chcą obejść ustawę... Autor: Przodownik 1811
 └Re: Chcą obejść ustawę... Autor: Mieszko
  └Re: Chcą obejść ustawę... Autor: Przodownik 1811
   └Re: Chcą obejść ustawę... Autor: Przodownik 1811
© Łukasz Aranowski 2002-2017
Forum działa pod patronatem Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie