Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zamek Grodno woj. dolnośląskie

Autor: Monika Pszczółkowska
Data: 2008-12-06 19:20:30
Tematyka: Krajoznawstwo

Właśnie otrzymałam od kolegi krajoznawcy i forumowicza list o następującej treści:

Łódź, 14. listopada 2008 r.

L I S T O T W A R T Y

Społecznicy i pracownicy muzealni, zebrani na Ogólnopolskim Szkoleniu Muzealników Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego w Łodzi, są oburzeni propozycją likwidacji Muzeum Regionalnego PTTK na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim /woj. dolnośląskie/.
Decyzja władz Gminy Walim z dnia 20. października 2008, zobowiązująca PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej do „opuszczenia i o p r ó ż n i e n i a Zamku Grodno” po 61 latach opieki na licznymi zabytkowymi eksponatami oraz użytkowania z poszanowaniem zasad ochrony zabytków kultury materialnej jest szkodliwa społecznie.
Wieloletnie prowadzenie Muzeum Regionalnego, organizowanie licznych wystaw stałych i czasowych z eksponatów własnych i udostępnianych przez znaczące w Polsce muzea potwierdza prawidłowość funkcjonowania tej specyficznej placówki kulturalnej na terenie Gminy Walim.
Najlepszym dowodem poprawności i skuteczności działań jest wypromowanie Gminy Walim przez PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej i odwiedzanie coroczne terenu gminy przez wielotysięczne rzesze turystów krajowych i zagranicznych szlakami wyznakowanymi przez PTTK.
Liczne badania naukowe prowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej oraz wielokrotne gruntowne i specjalistyczne remonty prowadzone w ciągu przeszło 50 lat z inicjatywy PTTK przez Pracownie Konserwacji Zabytków we Wrocławiu i lokalne firmy budowlane świadczą o g o s p o d a r s kim podejściu PTTK do zarejestrowanego obiektu zabytkowego, jakim jest Zamek Grodno od 1949 r.
Należy zadać pytanie wprost - jaki jest cel władz gminnych w związku z próbą likwidacji tej specyficznej działalności kulturalnej na Zamku Grodno ? – prowadzonej przez PTTK. Ta wyspecjalizowana organizacja społeczna o prawie140-letniej tradycji /Towarzystwo Tatrzańskie – 1873 r./ prowadzi działalność muzealną w 16 miejscowościach w Polsce, co jest zgodną ze statutowymi zapisami od samego początku.
Zapytujemy także - jak pogodzić tę decyzję władz gminy z deklaracją rozwoju kultury i turystyki w Gminie Walim przez doświadczoną i odpowiednio wykwalifikowaną kadrę.
W związku z powyższym uważamy, że podjęcie w/w decyzji jest:
a/szkodliwe społecznie zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych,
b/ stanowi zaprzeczenie rozwoju kulturalnego i turystycznego,
c/ może obrócić się przeciw turystycznej gminie, jaką jest Gmina Walim,
d/ zawiedzie oczekiwania ponad 30 tys. turystów odwiedzających corocznie 700–letni Zamek Grodno, z którym nierozerwalne są zabytkowe eksponaty stanowiące własność PTTK i solidna obsługa przewodnicka przez uprawnionych przewodników.

Autorem jest K. Mazurski
Ten list odebrałam jako apel, a nawet krzyk o ratowanie obiektu muzealnego PTTK. :-( Czy nasze władze PTTK odpowiednio zareagują?

Pozdrawiam :-(
Monika P.

Zamek Grodno woj. dolnośląskie - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 11
data najnowszej wiadomości: 2008-12-17
pokaż wszystkie wiadomości

Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: Monika Pszczółkowska
Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: domin
│├Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: Monika Pszczółkowska
│└Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: Amotolek
│ └Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: z.klose
│  └Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: Marcin Czerwiński
│   └Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: Amotolek
│    └Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: Marcin Czerwiński
│     └Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: Amotolek
Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: Przodownik 1811
Re: Zamek Grodno woj. dolnośląskie Autor: Gieno