Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK - fałszywa skromność

Autor: karo
Data: 2007-07-03 20:24:43
Tematyka: Krajoznawstwo

Przeglając poszczególne działy portalu znalazłem w dziale krajoznawczym najstarsze wydawnictwo PTTK „Na Szlaku”.
Trochę dziwne, bo jest tylko wersja elektroniczna PDF – nie ma wydania jako czasopismo.
A jak informuje Redakcja to nie tylko najstarsze ale także jedyne czasopismo w PTTK.
Moim zdaniem zbyt dużo globtroterstwa jak na sztandarowe czasopismo PTTK.

Natomiast po przeczytaniu tekstu mam pytanie do Autora, jakiemu celowi PTTK ma służyć ten artykuł zatytułowany OSIĄGNIĘCIA KRAJOZNAWCZE POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO
Skopiowałem kilka fragmentów:
----------------------
Kontynuowanie i twórcze rozwijanie dorobku programowego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego nie jest oczywiście przypadkowe i nie wynika li tylko z mechanicznego przyjęcia tego wyznacznika w nazwie zjednoczonego w 1950 r. Towarzystwa. Już podczas grudniowego zjazdu delegaci ze wszystkich stron Polski wyrażali głęboką troskę o krajoznawstwo i jego realizację, czego dowodem są liczne ich wypowiedzi, ale przede wszystkim uwzględnienie tej problematyki w Statucie PTTK. To właśnie dowodzi, iż PTTK w pełni jest kontynuatorem tak Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, jak i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Obie bowiem te organizacje w swoich statutach na czołowych miejscach zapisywały nie turystykę, ale szerzenie wiedzy i prowadzenie badań. Tak i dzisiaj aktyw programowy PTTK uznaje, iż turystyka jest narzędziem działania, ale jego celem krajoznawstwo. Ma ono nader głębokie znaczenie ideologiczne i polityczne w rozumieniu zaangażowania na rzecz swojej „małej” ojczyzny i całej naszej wspólnej Ojczyzny. Jakże bliskie i oczywiste są w tym kręgu podstawowe wyznaczniki postaw obywatelskich: przez poznanie do umiłowania kraju, przez umiłowanie do czynów ofiarnych. I tych czynów nie brakowało w ponad półwiecznej już historii PTTK, której nie sposób tu przedstawić choćby w aspekcie krajoznawczym. To przecież setki oddziałów, tysiące komisji i klubów, to tysiące konkretnych, ofiarnych działaczy różnego szczebla. O bogactwie dokonań świadczy przykładowo dorobek Komisji Krajoznawczej ZG PTTK, ujęty w dwóch wydawnictwach – z tego też względu, mimo jego ogromnej wagi, nie będzie tu podawany. A przecież krajoznawstwo, choć rzadko ujmowane pod swoim określeniem, jest obecne we wszystkich komisjach, nie tylko problemowych, ale i turystyki kwalifikowanej, może najwięcej w komisjach turystyki pieszej i turystyki górskiej.
Działalność w omawianym zakresie została wysoko oceniona i doceniona już na samym początku istnienia PTTK przez władze państwowe, które dostrzegły w krajoznawstwie niezwykle cenny instrument kształtowania serc i umysłów społeczeństwa polskiego. Jakże dobitnie świadczy o tym fakt przybycia na Ogólnopolską Naradę Krajoznawczą w 1957 r. samych marszałków Sejmu! Nic dziwnego, że przy szerokim poparciu z różnych stron Towarzystwo ogarniało coraz szersze kręgi: szkolnictwo, gdzie kształtowała się bogata sieć Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych, wojsko, z którym PTTK ciągle ma nader ścisłe i serdeczne kontakty, zakłady pracy, które nie tylko wspomagały działalność, ale udostępniając się dla turystów szerzyły wiedzę o współczesnej gospodarce i trudzie osób w niej zatrudnionych.
Program krajoznawczy Towarzystwa był stale wzbogacany i aktualizowany stosownie do kształtujących się nowych możliwości społeczeństwa i ważnych dla narodu wydarzeń.
----------------------
Wspomniane wydarzenia zapoczątkowały najbujniejszy okres w działalności krajoznawczej PTTK, przy czym ogromną zasługą w tej mierze było konkretne, finansowe i organizacyjne wsparcie ze strony władz państwowych i lokalnych, Wojska Polskiego i zakładów pracy.
----------------------
Wiele wniosły obchody stulecia zorganizowanej turystyki polskiej, która – jak niewiele innych w świecie, jest głęboko przesiąknięta krajoznawstwem. To, co dopiero od kilku jest propagowane jako turystyka poznawcza, przez PTTK – jako oczywistość, uprawia się cały czas.
----------------------
Ten ogromny dorobek PTTK, który został przedstawiony w największym skrócie, dowodzi, jak wielką rolę odgrywa Towarzystwo w kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych polskiego społeczeństwa, przechowując i pielęgnując najlepsze tradycje narodowe, ale i reagując na bieżące wydarzenia. Bez fałszywej skromności możemy więc powiedzieć, że Polskie Towarzystwo Krajoznawczo-Turystyczne jest jednym z najważniejszych twórców narodowej kultury i fundamentów polskiej państwowości.
Krzysztof R. Mazurski
----------------------

Patrząc w kontekście krytycznych postów na forum.PTTK – to ten tekst sprawia wrażenie używania dorobku przeszłości do uzasadnienia bieżącego samozadowolenia.
Może to jest pierwszy „krajoznawczy hologram” na logo PTTK.
Czy zechcecie przeczytać ten artykuł i wypowiedzieć się na forum.

e-6(203) 2007 Na Szlaku strony 8,9,10
http://naszlaku.ovh.org/new.htm

PTTK - fałszywa skromność - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 21
data najnowszej wiadomości: 2008-04-21
pokaż wszystkie wiadomości

PTTK - fałszywa skromność Autor: karo
Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: celina adam
│└Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: domin
│ ├Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: celina adam
│ ├Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: Wachmistrz
│ │└Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: Łukasz Aranowski
│ │ └Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: Przodownik 1811
│ │  └Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: Wachmistrz
│ │   └Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: jarumin
│ │    └Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: karo
│ │     └Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: jarumin
│ │      └Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: Łukasz Aranowski
│ └Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: dziadek
Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: domin
│└Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: Łukasz Aranowski
│ ├Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: domin
│ │├Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: Łukasz Aranowski
│ │└Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: karo
│ └Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: Wachmistrz
│  └Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: Łukasz Aranowski
Re: PTTK - fałszywa skromność Autor: dziadek