Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

PTTK w internecie

Nowy dział "PTTK w internecie"

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2003-02-05

Temat: Nowy dział "PTTK w internecie"
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-01-18 16:52:02

Witam!!!

Powstał nowy dział. Właśnie tutaj jest miejsce na dyskusje o wszystkim co wiąże się z obecnością PTTK w internecie. Tutaj można dyskutować o wyglądzie i zawartości serwisów internetowych PTTK, o stronach oddziałów, o działaniu sklepu internetowego PTTK, o bazie szlaków, członków i innych.

Tematy te dotychczas pojawiały się w dziale "Tematyka ogólna", ale ponieważ było ich sporo powstał dział niniejszy. Życzymy miłych dyskusji! ;-)

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski

PS. Zostały przeniesione do tego działu dwa ostatnie wątki o odpowiadającej tematyce.
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Temat: Re: Nowy dział "PTTK w internecie"
Autor: ~Henryk Paciej
Data: 2003-01-19 21:30:13

Witam!
P.S. zapowiada dwa wątki o odpowiadającej tematyce, ale się gdzieś zgubiły. Wobec tego może na początek przypomnę trochę historii. Napisałem do Gościńca informację o pierwszych stu linkach dotyczących PTTK, niestety nie zamieścili. Może to się przyda w tym miejscu. A te linki zbieram na stronie RPK PTTK w Opolu i na dzisiaj jest ich 169
http://www.miramex.com.pl/WITKA/RPK/LinkPTTK.htm
Pierwsza "setka" linków PTTK w Internecie

Lista znanych mi adresów, czyli linków do stron www w Internecie dotyczących PTTK przekroczyła setkę. Na końcu podaję całe zestawienie, ale najpierw trochę przypomnienia. W poprzedniku "Gościńca", czyli "Informacjach Zarządu Głównego PTTK", w nr 6 z października 1997 r w artykule pt.: "Turystyka w pajęczynie" pisałem między innymi:
"... Na początek zainteresowałem się PTTK, otóż skrót naszego towarzystwa PTTK występuje w sieci Internet 1730 razy. Brak czasu nie pozwala zapoznać się dokładnie z wszystkimi informacjami zawartymi na stronach WWW. Można jednak stwierdzić, że z wyjątkiem Oddziału Wrocławskiego PTTK oraz Oddziału Szkolnego przy Zespole Szkół Łączności w Krakowie a także kilku studenckich klubów przewodnickich, brakuje informacji organizacyjnych o PTTK. Pozostałe informacje dotyczą bowiem głównie obiektów PTTK opisanych lub wzmiankowanych w opisach tras wycieczkowych, szlaków, miejsc, gór, miejscowości itp., ale także np.: programu imprez PTTK z przed kilku lat czy stwierdzenia w życiorysie, że ktoś należy do PTTK. W ostatnim czasie pojawiły się strony dotyczące:
Odznaki Krajoznawczej: http://zeus.polsl.gliwice.pl/~rr/okp/index.html,
Śląskiego Sympozjum Krajoznawców: http://www.miramex.com.pl/sympozja,
czy oferta Biura Turystyki Zagranicznej: http://www.hsn.com.pl./pip/fregata,
świadczące o próbach dotarcia przez Internet do nowego środowiska z konkretną ofertą. Są to jednak "jaskółki", które jeszcze nie zwiastują wiosny. A wiosna internetowa w PTTK to własny serwer (komputer o dobrych parametrach) umieszczony w dowolnym miejscu, ale zapewniający miejsce dla wszystkich chętnych oddziałów PTTK a przede wszystkim dla wszystkich BORT PTTK wychodzących szeroko ze swoją ofertą. W dalszej kolejności to komputery z modemami oraz pocztę elektroniczną we wszystkich jednostkach PTTK. Trochę chyba się zagalopowałem, więc na początek może skorzystanie ze społeczników do opracowywania stron i znalezienie tanich miejsc na serwerach "dostawców" Internetu. Natomiast na jednym z komputerów zbieranie wszystkich informacji dotyczących PTTK, żeby nie zniknęły a zostały dla historii i dla serwera PTTK, który wcześniej czy później i tak zaistnieje.

W powyższym tekście można znaleźć trzy linki do stron PTTK w Internecie.

W nr 6 z sierpnia 1998 r pojawił się pierwszy raz adres stron ZG PTTK - www.pttk.pl, który następnie był przypominany w kolejnych numerach "Informacji ZG PTTK".

Jeszcze trzy razy "Informacje ZG PTTK" podawały zestawienia linków:

- w nr 3 z czerwca 1999 r "PTTK w Internecie" - (16 linków),

- w nr 4 z października 1999 r "PTTK w Internecie" - (41 linków),

- w nr 1 z lutego 2000 r "PTTK w Internecie" - (55 linków).

Najnowsze zestawienie zawiera 101 linków. O ile pierwsze linki wyszukiwałem sam, "buszując" po Internecie, to ostatnie nadsyłają już sami zainteresowani tym, żeby ich adres też znalazł się na liście. Listę linków prowadzę - aktualizując ją na bieżąco - na stronie Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Opolu. Dziękuję wszystkim, którzy nadsyłają nowe adresy lub zauważone błędy i proszę o jeszcze.

Poniżej wykres pokazujący przyrost linków w czasie oraz najnowsze zestawienie linków PTTK w Internecie.
Na wykresie są słupki z danymi:
1997 - 3, 1998 - 16, 1999 - 41, 2000 - 55, 2001 - 101, 2002 -169, 2003 - ?
A więc krzywa rośnie!
Bardzo proszę o uwagi odnośnie tego wykazu, pokazanie błędów :-), informację o nowym adresie. Dziękuję i pozdrawiam

Temat: Re: Nowy dział "PTTK w internecie"
Autor: Jurek
Data: 2003-01-20 17:12:44

>A te linki zbieram na stronie RPK PTTK w Opolu i na dzisiaj jest ich 169
http://www.miramex.com.pl/WITKA/RPK/LinkPTTK.htm

Myślę, że zanim coś takiego się powie to należałoby dokładnie przejżeć owe linki. Nie wystarczy zaznaczyć kolorem czerwonym poszczególne punkty i czekać nie wiem na co, że kiedyś ten czy inny link będzie prowadził do jakiejś hipotetycznej strony.

Przykładem jest Kraków, którego serwer pod-aniolem nieotwiera się już od conajmniej półtora roku. To samo dotyczy oddziału w Gnieźnie. Tak na tej stronie jak i na stronie serwera PTTK nie udało mi się otworzyć tego oddziału.

Zamieszczenie prośby jest o tyle na miejscu dla oglądających, o ile samemu od czasu do czasu ogląda się swoją stronę.

Z poważaniem.

Temat: Re: Nowy dział "PTTK w internecie"
Autor: ~Henryk Paciej
Data: 2003-02-05 19:02:22

Dziękuję kol. Jurkowi za podjęcie tematu.
Pisze kolega: „Myślę, że zanim coś takiego się powie to należałoby dokładnie przejrzeć owe linki. Nie wystarczy zaznaczyć kolorem czerwonym poszczególne punkty i czekać nie wiem na co”. Wolałbym, żeby kolega podpowiedział jakieś sensowne rozwiązanie.
Stronami www interesuję się od dawna. Kiedyś godzinami siedziałem przy komputerze „buszując” po Internecie. Stąd wzięła się ściągawka (zestaw linków) do stron związanych z PTTK. W poprzednim liście pokazałem jak to się rozwija. W swoim czasie podpowiadałem serwer w PTTK, co jak widać „stało się ciałem”, podpowiadałem zabezpieczenie miejsca na serwerze PTTK na archiwum dla kopii stron pttkowskich (czasem niestety znikających) – niestety tego jeszcze nie ma. A niektórych ciekawych stron już niestety nie ma. Znikają też kolejne. Najprościej wykreślić z listy i tak też robiłem. Jednak niektóre strony wracają. Stąd pomysł, aby te niepewne jakoś zaznaczyć i skreślać z listy dopiero po jakimś czasie. Na marginesie pamiętam taką stronę, która zawierała wykaz imprez w którymś roku pewnego oddziału i przez lata figurowała jako strona oddziałowa. Aktualnie brak czasu nie pozwala mi na częste „buszowanie” po Internecie a zwłaszcza po FORUM PTTK. Dodatkowo nie bardzo odpowiada mi formuła dyskutowania z anonimami i to mędrkującymi. Natomiast cieszę się bardzo, że zestawienie służy wielu osobom, świadczą o tym listy. Chciałem jeszcze raz w tym miejscu podziękować wszystkim tym, którzy zechcieli podpowiedzieć mi nowe adresy lub wskazać błędy. Nie będę wszystkich ich wymieniał, (choć miałem zamiar to zrobić), ale podam, że w roku 2001 było ich 12, w 2002 – 34, a w tym roku już kilku. W dalszym ciągu proszę o pomoc.
Z krajoznawczym pozdrowieniem
Henryk Paciej